R.I.P ARBEN MINGA a.k.a 15-KATCI MINGA - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 22 (permalink) Old January 31st, 2007, 18:29 Thread Starter
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
R.I.P ARBEN MINGA a.k.a 15-KATCI MINGA

Today the Albanian star Minga left the world. He died of a disease that he had been fighting for a while now. He was truly amazing. A player of Tirona and the Albanian NT that we will never forget. One of the few legends of Albanian football and I think that its gonna be a while before we ever see a player like him.
I dont know if anyone can remember his goal in 1984 I think the year was. The goal against Belgium where we won 2-0. He's really gonna be missed.

MINUTA e 10 STADIUMI PSE HESHTi, GJUAN ARBEN MINGA, DRIDHET BUKURESHTI...

R.I.P MINGA
YOU'LL ALWAYS REMAIN ON OUR HEARTS

This pic was taken in 1988 in Malta. Minga is on the very right.


Minga is the first one here from the left


This is the game against Belgium...Minga is the second one from the left


Tiranė, March 30th, 1983: Albania-Federal Republic of Germany 0-0, VII European Championship, 6th eliminatory goup
Minga second from the left


Saarbrücken, November 20th, 1983: Federal Republic of Germany-Albania 2-1; VII European Championship, 6th eliminatory group
Minga 6th from the left in top row


Tiranė, January 18th, 1989: Albania-Greece 1-1; the two Captains: Arben Minga and Mavridis


Here is Ben Minga with the Cup
tirona_star is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 22 (permalink) Old January 31st, 2007, 18:32
Forum Manager
International
 
Join Date: 11 2004
Teams: Multiethnic Republic of Kosovo
Posts: 6,606
R.I.P
Madman is offline  
post #3 of 22 (permalink) Old January 31st, 2007, 18:32
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
R.I.P Arben Minga!
Drenica is offline  
 
post #4 of 22 (permalink) Old January 31st, 2007, 18:39
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
RIP Minga

a true legend.


Quote:
Originally Posted by tirona_star
MINUTA e 10 STADIUMI PSE HESHTi, GJUAN ARBEN MINGA, DRIDHET BUKURESHTI...
Always will be remembered
Albion is offline  
post #5 of 22 (permalink) Old January 31st, 2007, 18:57
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
R.I.P. Arben Minga te rrojne te gjith te dashurit tend.
Korcari45 is offline  
post #6 of 22 (permalink) Old January 31st, 2007, 19:38
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
I still remember playing Actua Soocer 2 on my PC, playing with Albania and Minga shooting from 60 meters scoring a blaster. And the commentator went "MINGAAAAAAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH" each and every time. He had a great shot IRL too.

A true legend

RIP!

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #7 of 22 (permalink) Old January 31st, 2007, 19:59 Thread Starter
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
tirona_star is offline  
post #8 of 22 (permalink) Old January 31st, 2007, 20:49
Legend
 
Minotti's Avatar
 
Join Date: 08 2002
Location: Malmö,Sweden
Teams: Albania NT, Parma
Posts: 15,670
RIP

I don't have a sig.
Minotti is offline  
post #9 of 22 (permalink) Old January 31st, 2007, 23:44
Doc
Star Player
 
Doc's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Teams: Barca
Posts: 4,568
Rip

Talent wins games, but teamwork wins championships
Doc is offline  
post #10 of 22 (permalink) Old February 1st, 2007, 01:28
Forum Manager
Legend
 
Doctor's Avatar
 
Join Date: 11 2004
Location: Komiteti Qendror
Teams: People's Socialist Republic of Albania
Posts: 13,397
RIPhe'll be missed
Doctor is offline  
post #11 of 22 (permalink) Old February 1st, 2007, 05:40 Thread Starter
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
tirona_star is offline  
post #12 of 22 (permalink) Old February 1st, 2007, 20:29
Rising Star
 
Join Date: 12 2004
Posts: 370
zoti n'xhenet !!!

fita
FitaALBANIA is offline  
post #13 of 22 (permalink) Old February 1st, 2007, 20:55
Forum Manager
Xtratime Elite
 
GICA's Avatar
 
Join Date: 11 2001
Teams: FC Barcelona, Romānia
Posts: 69,294
Requiescat In Pace
GICA is offline  
post #14 of 22 (permalink) Old February 2nd, 2007, 00:28 Thread Starter
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
The funeral will be Saturday at 11:30. I am going to try and go and leave my scarf.

Kush ja boni golat, Skuadrės sė Belgjikės, Koka e Mirelit, Koma e Ben Mingės

Kush po l’shon k’to predha kush po i bo k’to xhibla osht lojtari jon pesmdhetkatshi Minga
http://www.youtube.com/watch?v=00c4Lam94AU
tirona_star is offline  
post #15 of 22 (permalink) Old February 2nd, 2007, 12:39
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
Presidenti Moisiu: “Ben Minga, një nga krenaritë e Kombit shqiptar”Nga Dash Frashëri


Albania-sport - Një president i larë në lot, ky është imazhi i një prindi që pasi kreu homazhet pranë fotove të ish-futbollistit legjendar të Tiranës dhe Shqipërisë, Arben Mingës, pranë fotove të të ndjerit ishin dy bluza me nr.10, si ajo e Tiranës dhe Kombëtares, ka folur për median. Presidenti i Republikës, Alfred Moisiu, pasi ka bërë homazhe duke vendosur një buqetë me lule, ka takuar familjarët e Arben Mingës në mjediset e brendshme të stadiumit “Selman Stërmasi” e ka shkruar mesazhin në librin e vizitave, në një prezantim mëse të dhimbshëm, ka folur me shtypin i ka fshirë shumë herë lotët, duke përjetuar një gjendje që shumë rallë herë e kemi parë. Një dhimje që ndoshta i ka risjellë në kujtesë humbjen tragjike të djalit të tij të vetem. “Arben Minga është një nga ata lojtarë që i kanë dhënë shumë futbollit, i kanë dhënë shumë krenarisë kombëtare dhe shërben si një shembull të madh për rininë e sotme. Duhet të çmojmë krenarinë e Kombit shqiptar në të gjitha fushat. Beni ka qenë një i tillë. Unë e kam njohur shumë mirë babanë e tij dhe Arbenin e kam duartrokitur disa herë për lojën devotshëmërinë, përkushtimin dhe rruaj kujtimet më të mira për të”, është shprehur Presidenti Moisiu.

Po sot pasdite, në orën 17.30 Klubi i Futbollit Tirana do të organizjë në një ambientet e Lidhjes së Shkrimtarëve një takim përkujtues me moton “NJë kafe për Benin”, ku është përgatitur edhe një dokumentar për ish-legjendën e Tiranës.
Korcari45 is offline  
post #16 of 22 (permalink) Old February 2nd, 2007, 13:00
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Endri... e pse 15 katshi spe kuptoj ?
Albion is offline  
post #17 of 22 (permalink) Old February 2nd, 2007, 17:20
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
15 Katci.....because he was extremely tall

RIP

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #18 of 22 (permalink) Old February 2nd, 2007, 17:41
Star Player
 
Join Date: 09 2004
Posts: 4,323
RIP
Benny is offline  
post #19 of 22 (permalink) Old February 2nd, 2007, 21:54
Rising Star
 
Join Date: 01 2007
Posts: 323
rip
FORCA_SHQIPERIA is offline  
post #20 of 22 (permalink) Old February 3rd, 2007, 08:27 Thread Starter
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
Quote:
Originally Posted by Albion
Endri... e pse 15 katshi spe kuptoj ?

Minga pesmetkatc se ka qen si diagac trup modh, i fuqishem, shkatrrus. Ne ate koh lojtaret shqiptar skon qen shum te mir fizikisht. Beni su lodhte kurr bashk me Tin Kolen, po Beni ka qen njishi.
Ka qen nji nga cunat mo te respektum te Tirones. Shpirtin e ka pas mo te modh se sa dashnin per futbollin. Ka qen cun shembullor, me shkoll te lart. Ca sbote per shoqnin.

tirona_star is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome