Gëzuar 28 Nëntori,ditën e flamurit kombëtar - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 80 (permalink) Old November 7th, 2006, 09:57 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Gëzuar 28 Nëntori,ditën e flamurit kombëtar

FLAG DAY

Same as every year, there will be many sport events. In focus will be football as Kosovan NT is about to make first match under new coach Edmond Rugova.
Kosova will play against other albanian players who play abroad.
The list of invitations is long: Valon Behrami, Besnik Hasi, Milaim Rama, Armend Dallku, Mehmet Dragusha, Njazi Kuqi, Perparim Hetemaj, Debatik Curri... than some players from Albanian league, and suprisignly Hakan Sukur, who will come to Kosova if his club Galatasaray allows him.


Other tournaments are planed aswell, Boxing is expected to atract lots of people aswell. Clubs from Kosova, Albania, Macedonia, Bosnia and Bulgaria are expected to participate.

Basketball.
Domestic players vs foreign players of the league might take place in Prishtina. It was supposed to be Kosova - Albania, but Kosovan NT will participate in King Abdullah Cup II in Jordan.I'll probably will go for football
Albion is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 80 (permalink) Old November 7th, 2006, 18:05
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
OMFG Hakan Sukur?! HAHA

OHHHHHHH ZOOOOOOOOOOOOT

Seeing Behrami, Hasi, Dallku, Kuqi, Hetemaj, Curri and the rest on the same team.. This will be some goooood shit

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #3 of 80 (permalink) Old November 7th, 2006, 18:42 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
What are you laughin at Sukur's family with origine is from Prishtina, and if he comes he will be part of the team to play against Kosova.
Albion is offline  
 
post #4 of 80 (permalink) Old November 7th, 2006, 20:29
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
I know they are, his father was back in Prishtina when Genclerbirligi played against Liria (?).

As for Suker, I wouldn't say he would play against Kosova. Because both of the teams will be Kosovar ones

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #5 of 80 (permalink) Old November 8th, 2006, 09:26 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Yes he was at that match, Besjana - Gencelbirgli.

Opponents will be mixed squad, Behrami, Rama, Sukur ?, but also from Albania...Duro maybe and some others, havent been mentioned.
Albion is offline  
post #6 of 80 (permalink) Old November 9th, 2006, 11:11
Rising Star
 
Join Date: 09 2004
Posts: 691
Skenderbeu edhe nė Shkup

Vizitorė tė nderuar, kemi nderin qė t’ju informojmė se me rastin e festės tė madhe kombėtare, 28 Nėntori, nė Shkup do tė mbahet manifestimi mė i madh nė historinė e shqiptarėve tė Shkupit. Manifestimi quhet “Skenderbeu edhe nė Shkup” dhe pėrfshinė ndėr tė tjerash edhe ardhjen e bustit tė Skenderbeut dhe vendosjen e tij nė sheshin e poashtuquajtur “Skenderbeu” nė Ēarshinė e vjetėr. Grupi i Tifozėve “Shvercerat Shkup” edhe kėsaj radhe, kur janė nė pyetje ndjenjat kombėtare, nuk rrijnė duarkryq dhe janė tė involvuar nė kėtė manifestim.


Siē e dini shumica nga ju se “Shvercerat Shkup”, nė bashkpunim me “Lėvizjen Qytetare ZGJOHU! Shkup” kanė marrė pėrsipėr qė tė organizojnė ndeshje futbollistike reviale ndėrmjet KF Sllogės dhe KF Prishtinės me 26 Nėntor 2006. Poashtu edhe KF Tirana ėshtė e ftuar por pėrshkak tė obligimeve dhe kalendarit te ngushtė tė ndeshjeve qė kanė nuk do tė arrijnė qė tė udhėtojnė nė Shkup. KF Teuta nga Durrėsi ka shprehur interesim pėr kėtė turnir dhe pothuajse e sigurt ėshtė qė ata do tė jenė pėrfaqėsuesit nga shteti amė. Turneu simbolizon bashkim kombėtar me vėllezėrit tanė nga Kosova dhe Shqipėria, ashtu siē na bashkoi Skenderbeu para rreth 600 viteve. Pra KF Prishtina e ka konfirmu ardhjen ndėrsa kėto 2-3 ditė e njėjta pritet edhe nga KF Teuta. Turneu do tė zhvillohėt nė stadiumin e Ēairit. Poashtu ftojmė tė gjithė dashamirėt e futbollit si dhe tifozat shqipėtar tė marrin pjesė nė kėtė ditė madhėshtore pėr shqiptarėt nė pėrgjithsi e sidomos pėr ata tė kryeqendės shqiptare tė haruar dhe anashkaluar, Shkupit.

Poashtu nė kuadėr tė kėtij manifestimi do tė organizohet udhėtim nga Shvercerat pėr nė Qafė Thanė, vendkalimi kufitar ku Skenderbeu do tė hyn nė Maqedoni nga Shqipėria. Shvercerat pranuan qė tė jenė GARDA SOLEMNE e Skenderbeut dhe atė do ta pėrcjellin prej nė kufi e deri nė Shkup. Pėr datėn dhė kohėn e nisjes do t’ju informojmė me kohė. Udhėtimi ėshtė siguru dhe ėshtė gratis pėr tė gjithė.

Grupi i Tifozėve “Shvercerat Shkup”

Lėvizja Qytetare ZGJOHU! Shkup
well done
Ilirian is offline  
post #7 of 80 (permalink) Old November 9th, 2006, 11:24 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Albion is offline  
post #8 of 80 (permalink) Old November 9th, 2006, 12:54
Forum Manager
International
 
Join Date: 11 2004
Teams: Multiethnic Republic of Kosovo
Posts: 6,606
Football is going to be good if all those players show up.
Madman is offline  
post #9 of 80 (permalink) Old November 9th, 2006, 17:03
Doc
Star Player
 
Doc's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Teams: Barca
Posts: 4,568
Kjo do te jet nje dite e madhe per gjithe shqiptarin............ka shansa qe tshkoje ne Tirane krejt kjo mvaret ne qoft se axha jem shkon me kamion me mar bustin....sidoqofte do te keni foto nga kjo ngjarje e rendesishme.

Talent wins games, but teamwork wins championships
Doc is offline  
post #10 of 80 (permalink) Old November 9th, 2006, 20:05
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
In the states we will have singers from albania comin up like we have done in the past. Petrit Lulo,Ardit Xhebrea, Elifara, Aurela Gace, Soni and many more. Nentori i Trete Kosova do marr Pavaresine. Agim Ceku kishte Deklaruar qe nuk presim me. I think Albanians are switching sides to Vet-Vendosje by the seconds there. Po su be kte vit do ta marrin ne dore vete qeveria. Ekonomia ka 7 vjet qe ka ndaluar dhe nuk hyne investime etc kjo sjell papunesi dhe shum gjera te tjera. Populli me duket se do ta deklaroje vete shtetin e pavarur.
Korcari45 is offline  
post #11 of 80 (permalink) Old November 10th, 2006, 13:10
Premier Player
 
Korcari45's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: Korce/Detroit
Teams: KS Skenderbeu
Posts: 1,733
Edmond Rugova shpall listën e përfaqësueses së Kosovës


Prishtinë, 9 nëntor - Dy muaj pas zgjedhjes së tij në postin e përzgjedhësit të Përfaqësueses së Kosovës në futboll, Edmond Rugova është paraqitur para gazetarëve, duke bërë publike listën e gjerë të futbollistëve për ndeshjen, e cila parashikohet të zhvillohet për nder të Festës së Flamurit, më 28 nëntor ndërmjet përfaqësueses së Kosovës dhe yjeve të futbollit kosovar që luajnë jashtë.
Ndonëse ende shumëçka duket e paqartë në realizimin e kësaj ndeshjeje, përzgjedhësi Rugova dhe sekretari i përgjithshëm i FFK-së, Eroll Salihu kanë shprehur bindjen se do të jetë një ndeshje interesante dhe e pëlqyeshme. Në listën e gjerë të përfaqësueses së Kosovës janë përfshirë 26 futbollistë, ku pesë prej tyre vijnë nga skuadrat jashtë Kosovës. Bëhet fjalë për portierin, Labinot Qosa (Renova), Genc Hysenin (Renova), Kristian Nushin (Will), Alban Dragushën (Besa Kavaj&#235 dhe Shpëtim Hasanin (Degerfors). Në listën e Rugovës skuadra kampione në fuqi, Besa ka numrin më të madh të futbollistëve të përfshirë (5 të till&#235, pastaj vijnë Prishtina dhe Trepça’89, që kanë nga 4 futbollistë. “Për krijimin e listës së gjerë të përfaqësueses së Kosovës jam bazuar në disa kritere, si: Paraqitja momentale dhe në një përspektivë më të gjatë; talenti dhe forma; qëndrimi aktiv dhe vetëangazhimi gjatë lojës dhe mosha”, ka thënë Rugova, duke shtuar: “Orientimi ynë është që pas një periudhe kohore dy apo tri vjeçare të arrijmë deri te një skuadër kompakte dhe e gatshme për rezultate të mira edhe në garat ndërkombëtare. Kjo listë mund të evuluojë ose të modifikohet varësisht nga paraqitja dhe zhvillimi i futbollistëve të përfshirë në listë dhe atyre që janë kandidatë për të hyrë në listë”. Përzgjedhësi Rugova ka përjashtuar çdo mundësi presioni për përfshirjen e ndonjë futbollisti në listë. “Nuk kam pasur presion prej askujt. Të gjithë emrat janë përfshirë në saje të ndeshjeve që kam shikuar gjatë kohës prej se jam zgjedhur përzgjedhës, por edhe falë bashkëpunimit dhe bashkëbisedimit me trajnerët e skuadrave të Superligës”, ka thënë Rugova. Ndonëse përpara vetës ka sfidën e parë si përzgjedhës, Rugova ende nuk ka caktuar ndihmësit e tij. “Nuk do të ngutemi të caktojmë njerzë në poste nëpër skuadrat e grupmoshave në përfaqësuese, por këtë do ta bëjmë në një të ardhme të afërt, ndërkaq për ndeshjen e 28 nëntorit do të emërojë ndihmës të përkohshëm”, është shprehur Rugova. Ndërkohë, përzgjedhësi ka përpiluar edhe një listë me futbollistë që luajnë jashtë dhe që aktivizohen në përfaqësuese tjera, por që në një të ardhme mund t’i shërbejnë përfaqësueses së Kosovës. Në këtë listë janë përfshirë edhe dy futbollistë serb (Tanasijeviq dhe Lazetiq) dhe një turk (Oxhak), por të cilët deri më tash nuk janë kontaktuar nga përzgjedhësi. Disa prej futbollistëve të përfshirë në këtë listë pritet të jenë të pranishëm në ndeshjen e 28 nëntorit në skuadrën e yjeve. “Me shumicën e futbollistëve të përfshirë në listë kam kontaktuar dhe dëshira e tyre është që të vijnë për ndeshjen e 28 nëntorit, por sa do të kenë mundësi mbetet të shihet”, ka pohuar Rugova. Ai ka theksuar gjithashtu se të gjithë futbollistët e evidentuar që luajnë në skuadra tjera kombëtare do të kenë vëmendjen e tij. “Derisa përfaqësuesja jonë nuk hyn në gara zyrtare ndërkombëtare, ata do të inkurajohen të luajnë në skuadrat përkatëse kombëtare. Pasi ne të hyjmë në garat ndërkombëtare, varësisht nga nevoja jonë dhe forma e tyre, ata do të ftohen në përfaqësusesen tonë dhe pastaj do të mbetet vendim i tyre se a do t’i përgjegjen ftesës apo jo”, ka thënë Rugova. Përzgjedhësi Rugova ka publikuar edhe listën e përfaqësueses Shpresa, ku janë përfshirë gjithashtu 26 futbollistë, të cilët llogariten të jenë kandidatë për të hyrë në përfaqësuesen A. “Lista e Shpresave është sajuar në bazë të programit të ndërtimit të përfaqësueses së Kosovës, me shpresë se do të krijohen kushte për të punuar me ta si grup dhe në bashkëpunim me trajnerët e klubeve ku ata luajnë. Synojmë që të krijohen kushte që kohë pas kohe me skuadrën e Shpresave të organizohen stërvitje dhe ndeshje kontrolluese”, ka përfunduar përzgjedhësi Rugova.
Blerim HALIMI


Lista e gjerë e përfaqësueses së Kosovës:
Labinot Qosa, Kushtrim Mushica, Valmir Bytyçi, Shqipëron Skeraj, Denis Krasniqi, Arben Zhjeçi, Shiqeri Alili, Shpëtim Idrizi, Fisnik Papuçi, Alban Dragusha, Burim Shabani, Fisnik Gashi, Besim Hyseni, Genc Hyseni, Kristian Nushi, Muhamet Dragusha, Ilir Nallbani, Mensur Duraku, Dukagjin Gashi, Ahmet Jonuzi, Shpëtim Hasani, Uliks Emra, Enver Jashari, Burim Hashani, Ismet Ramushi dhe Fitim Kasapi.

Lista e Shpresave të Kosovës:
Besart Ismajli, Flamur Kyçyku, Burim Sadiku, Edmond Turku, Roland Duraku, Eduard Berisha, Lekë Pula, Mehmet Gërxhaliu, Blerim Vilanci, Erdogan Brando, Gëzim Gashi, Behar Maliqi, Visar Zogiani, Rafet Mullallari, Isuf Llumnica, Ahmet Haliti, Faton Zejnullahu, Shemsi Osmani, Yll Hoxha, Berat Hyseni, Krenar Kosumi, Astrit Fazliu, Labinot Osmani, Azem Ahmeti, Qëndrim Sejdiu dhe Visar Shkupolli.

Lista e futbollistëve kosovarë që luajnë në kombëtare tjera:
Arian Beqaj, Lorik Cana, Besnik Hasi, Valon Behrami, Armend Dallku, Debatik Curri, Bekim Kastrati, Besart Berisha, Ardian Gashi, Shefki Kuqi, Nijazi Kuqi, Milaim Rama, Mehmet Dragusha, Përparim Hetemaj, Besim Idrizaj, Rijat Shala, Jovan Tanasijeviq, Nikola Lazetiq, Johan Berisha, Murat Oxhak, Labinot Harbuzi.
Korcari45 is offline  
post #12 of 80 (permalink) Old November 10th, 2006, 13:14
Xtratime Legend
 
Krle's Avatar
 
Join Date: 11 2002
Location: Rotterdam
Teams: Zvezda, Feyenoord and Serbia!
Posts: 40,555
Not meant to provoke, but why are Tanasijevic and Lazetic mentioned in this article?
Krle is offline  
post #13 of 80 (permalink) Old November 10th, 2006, 13:30
Forum Manager
International
 
Join Date: 11 2004
Teams: Multiethnic Republic of Kosovo
Posts: 6,606
Quote:
Originally Posted by K®Le
Not meant to provoke, but why are Tanasijevic and Lazetic mentioned in this article?
Politics
Madman is offline  
post #14 of 80 (permalink) Old November 14th, 2006, 22:04
Doc
Star Player
 
Doc's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Teams: Barca
Posts: 4,568

Talent wins games, but teamwork wins championships
Doc is offline  
post #15 of 80 (permalink) Old November 15th, 2006, 01:28
Deo
Forum Manager
Xtratime Legend
 
Deo's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Too far from Anfield...
Teams: Liverpool Football Club
Posts: 23,264
Quote:
Originally Posted by K®Le
Not meant to provoke, but why are Tanasijevic and Lazetic mentioned in this article?
Kosovo will be a multiethnical Nation, not?
Deo is offline  
post #16 of 80 (permalink) Old November 15th, 2006, 22:46
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
hmm 28 nentorin vallai do e festojm ktu ne komunitetin shqiptar me raki e aheng.
tirona_star is offline  
post #17 of 80 (permalink) Old November 16th, 2006, 12:57 Thread Starter
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562


Ma mire e festojm for real diku ne naj club.
Albion is offline  
post #18 of 80 (permalink) Old November 18th, 2006, 21:39
Rising Star
 
Join Date: 12 2004
Posts: 370
gjithsesi nqs do t'ma japin t'lire n'pune do t'ja therri n'iliride me e pa skenderbeun.
FitaALBANIA is offline  
post #19 of 80 (permalink) Old November 19th, 2006, 13:25
Star Player
 
Join Date: 09 2004
Posts: 4,323
Urime urime, pa tjeteter duhet me e festo kete dite ne menyre madheshtore perseri. Oj shqipe va hangsha zemren, ju dua te gjitheve
Benny is offline  
post #20 of 80 (permalink) Old November 19th, 2006, 17:37
Doc
Star Player
 
Doc's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Teams: Barca
Posts: 4,568
For them who are in New York


Talent wins games, but teamwork wins championships
Doc is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome