Discuss the new players coming to the Albanian NT for the Holland mtach.. - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 49 (permalink) Old September 7th, 2006, 02:36 Thread Starter
International
 
Zemi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Posts: 6,031
Discuss the new players coming to the Albanian NT for the Holland mtach..

besart berisha....will he even make a big difference?...

and who are the others

Punen e sotme mos e le per neser

Besart Berisha
Zemi is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 49 (permalink) Old September 7th, 2006, 03:00
Forum Manager
Xtratime Elite
 
HajdukSplit's Avatar
 
Join Date: 08 2002
Location: FL
Teams: Hajduk Split, Derby County
Posts: 68,749
according to the Croatian press, Anton Dedaj (Osijek) will be called up, think he is from Kosovo
HajdukSplit is offline  
post #3 of 49 (permalink) Old September 7th, 2006, 08:31
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
Genc Mehmeti, def. mid, 25, Luzern
Alban Dragusha, def, 25, Besa
Mergim Mavraj, def, 20, SV Darmstadt
Drenica is offline  
 
post #4 of 49 (permalink) Old September 7th, 2006, 17:32
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: PejŰ, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
Give us profilic defenders and I'll put my belief in this team..

FITORJA ╦SHT╦ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #5 of 49 (permalink) Old September 7th, 2006, 20:13 Thread Starter
International
 
Zemi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Posts: 6,031
Quote:
Originally Posted by Drenica
Genc Mehmeti, def. mid, 25, Luzern
Alban Dragusha, def, 25, Besa
Mergim Mavraj, def, 20, SV Darmstadt
hmm how are thesse pleayers...are they good at all?

Punen e sotme mos e le per neser

Besart Berisha
Zemi is offline  
post #6 of 49 (permalink) Old September 7th, 2006, 20:30
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
Well Genc Mehmeti played last year with Albania in Norcia, there he was supposed to be the best player, don't know how he could play there and still don't have any albanian citizenship. I've heard a lot of good things about him, but never seen him live. He currently plays for Luzern in Switzerlands 1:st division.

Mergim Mavraj is a huge talent born 86', he was voted as the supporters player if i'm right last year and currently plays in Germanys 3:rd division.

About Dragusha i'm not imformed that much other than that he's supposed to be quite a good defender.
Drenica is offline  
post #7 of 49 (permalink) Old September 7th, 2006, 20:31
Rising Star
 
Black-Eagle's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Location: Brussels
Teams: Albania NT, RSC Anderlecht, AC Milan
Posts: 997
Quote:
Originally Posted by HajdukSplit
according to the Croatian press, Anton Dedaj (Osijek) will be called up, think he is from Kosovo
Yes he's from Kosova, from Prizren !

What do you think for this guy? Is he a good player ? How would you rate him ?

Thx !
Black-Eagle is offline  
post #8 of 49 (permalink) Old September 7th, 2006, 21:04
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: PejŰ, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
We need defenders so Mavraj, Dragusha and Mehmeti are welcome. But we need more established players too. Gërxhaliu, Hetemaj and others.

FITORJA ╦SHT╦ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #9 of 49 (permalink) Old September 7th, 2006, 22:17
Forum Manager
Legend
 
Doctor's Avatar
 
Join Date: 11 2004
Location: Komiteti Qendror
Teams: People's Socialist Republic of Albania
Posts: 13,397
Quote:
Originally Posted by Dardanian
We need defenders so Mavraj, Dragusha and Mehmeti are welcome. But we need more established players too. GŰrxhaliu, Hetemaj and others.
Gercalliu? **** him, he already played for Austria
Doctor is offline  
post #10 of 49 (permalink) Old September 8th, 2006, 09:18
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
None of the players can make any diffrence really. Maybe Besart Berisha will make his debut, but again we'r just not to good, we have an unbalanced defence and thats a problem that cant be solved in short period.
Albion is offline  
post #11 of 49 (permalink) Old September 9th, 2006, 01:00
Rising Star
 
Join Date: 08 2005
Posts: 960
Our defence sucks
Xhem Hasa is offline  
post #12 of 49 (permalink) Old September 9th, 2006, 15:55
Legend
 
Shemyy's Avatar
 
Join Date: 08 2006
Location: U.S.
Teams: Whoever is winning
Posts: 10,563
they got this real good guy they r gonna get his name is shemsi and is dibran from nashville
Shemyy is offline  
post #13 of 49 (permalink) Old September 9th, 2006, 23:04 Thread Starter
International
 
Zemi's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Posts: 6,031
why doesnt the NT get perparim hetemaj?

he hasnt declared a national team...does the albanian soccer federation have people who will go and convince players....scouts? team officials?....

Punen e sotme mos e le per neser

Besart Berisha
Zemi is offline  
post #14 of 49 (permalink) Old September 10th, 2006, 07:38
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
Well he currently plays for Finland.

Otherwise it could be that they're to lazy, to go through the same procedurs with every new player. What i know is that 'Perpa' is a patriot, comes from my home district in Kosova and has Lorik Cana & Ervin Skela as his favourite players.

He also scored 2 goals against Albania, when Finlands u-19 crushed Albanias u-19 with 7-0 two years ago.
Drenica is offline  
post #15 of 49 (permalink) Old September 10th, 2006, 07:59
Rookie
 
DanMs's Avatar
 
Join Date: 09 2006
Location: ShqipŰria
Posts: 14
KUQ E ZINJTE, FUQIZOHET ME 4 LOJTAR TE RINJ

Sot ne ministrine e sportit drejtuesit e FSHF se dorezohen dosjet e lojtareve me te rinj te kombetares Kombetarja shqiptare pritet qe brenda pak ditesh te fuqizohet me 4 lojtare kosovare, te cilet me te gjitha gjasat do te pajisen me pasaporte shqiptare dhe do te jene kontigjenti i ardhshem kuqezi. Keshtu, dje, perfundimisht eshte paraqitur ne federate i gjithe dokumentacioni i lojtarit kosovar Besart Berisha, i cili ishte futbollisti i fundit qe akoma nuk kishte paraqitur dosjen e tij ne FSHF.

Ne dosjen e sektorit te ekipeve kombetare perfundimisht jane dokumentet e kater futbollisteve. Veš Besart Berishes, ne dosjen qe do tĺi niset MTKRS se jane edhe emrat Genc Mehmetit, Mergim Mavrajt dhe Alban Dragushes. Te tre keta lojtare shume te mire, prej kohesh kerkojne qe te marrin shtetesine shqiptare sa me shpejt, qe te jene kontigjent i kombetares shqiptare.

Realisht, te kater keta futbolliste jane testuar dhe seleksionuar nga Hans Peter Brigel, por vetem vetem tre prej tyre jane ne planet e Oto Barišit. Kroati, qe pak dite me pare takoi Besart Berishen ne Gjermani dhe trajnerin Tomas Doll, ka kerkuar vetem sherbimet e tij, te Mavrajt dhe Mehmetit. Per Dragushen, kroati i kuqezinjve ende nuk ka dhene ndonje deklarate konkrete. Gjithsesi, kjo nuk ka shume rendesi.

Me perfundimin e dokumentacionit te ketyre lojtareve, kombetarja shqiptare fuqizohet edhe me teper. Bariši keshtu do te kete ne dispozicion shume shpejt lojtare te rinj te talentuar, qe mund te jene e ardhmja e kuqezinjve. Gjithsesi, ne dore šeshtjen tashme duket se e ka Ministria e Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve.
Gjithsesi, te shpresojme qe keto 4 talente shume shpejt te marrin pasaportat shqiptare dhe ndoshta qe me ndeshjen me Holanden te jene ne fushen e lojes per te mbrojtur ngjyrat kuqezi, te cilat Berisha, Mavraj, Mehmeti dhe Dragusha kane kohe qe kerkojne te jene ne formacionin e kombetares.


CV te e lojtareve

Mergim Mavraj
Datelindja: 9.6.1986
Gjatesia: 1,90
Pesha: 81 kg
Pozicioni: mbrojtes
Skuadra ku luan: SV 98
Skuadrat e meparshme: SG Rosenh÷he Offenbach, Kickers Offenbach

Alban Dragusha
Datelindja: 11.12.1981
Gjatesia: 1.91 cm
Pesha: 82 kg
Pozicioni: mbrojtes
Skuadra ku luan: Besa
Skuadrat e meparshme: FC Baku, Vorlska Poltava, Kek Prishtina

Genc Mehmeti
Datelindja: 04.11.1980
Gjatesia: 1,78
Pesha: 73 kg
Pozicioni: mesfushor mbrojtes
Skuadra ku luan: FC Lucern
Skuadrat e meparshme: FC Baden, FC Eil, FC Basel II (U21)

Besart Berisha
Datelindja: 29.07.1985
Gjatesia : 184
Pesha: 77
Pozicioni: Sulmues
Skuadra ku luan: Hamburger SV
Skuadrat e meparshme: AC Horsens, Aalborg BK, Hamburger, Tennis Borussia Berlin

http://www.kohajone.com/lexo.php?id=6295
DanMs is offline  
post #16 of 49 (permalink) Old September 10th, 2006, 11:20
Doc
Star Player
 
Doc's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Teams: Barca
Posts: 4,568
good to see that finally their documnets are in albania,hope we will see some f them in the game against Holland

Talent wins games, but teamwork wins championships
Doc is offline  
post #17 of 49 (permalink) Old September 10th, 2006, 11:24
Doc
Star Player
 
Doc's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Teams: Barca
Posts: 4,568
Jurgen Gjasula, tjetër kandidat kuqezi

Jurgen Gjasula është pretendenti i radhës për të veshur një fanellë kuqezi. Mesfushori tiranas, i cili aktivizohet në kampionatin zviceran me St. Gallen, ka shprehur dëshirën për t‘u përfaqësuar me Kombëtaren e drejtuar nga Otto Bariç. Lajmi është pohuar nga burime zyrtare të Federatës Shqiptare të Futbollit, të cilat kanë konfirmuar edhe fillimin e kontakteve me atë që në Gjermani e cilësonin si pasardhësin e denjë të Mikael Balak.

Përfaqësuesja shqiptare vazhdon procesin e rifreskimit, ku po punohet, që pranë skuadrës të afrohen sa më shumë futbollistë, të aftë për të dhënë kontributin e tyre. Sot është dita e fillimit të proceduarave për pajisjen me pasaportë të Besart Berishës, Genc Mehmetit dhe Mërgim Mavrajt, tre shqiptarët nga Kosova që kanë marrë edhe miratimin nga trajneri Bariç, i cili shpreson t‘i ketë sa më shpejt në dispozicion, për të pasur alternativa të vlefshme gjatë fushatës eliminatore të Evropianit 2008. Ndërkohë, mësohet se, përveç tyre, një tjetër talent shqiptar, Jurgen Gjasula, është shprehur i gatshëm të përfaqësohet me fanellën kuqezi. Mesfushori, i cili aktivizohet me mjaft sukses në kampionatin zviceran, në radhët e Sant Gallen është vënë në prioritetet e FSHF-së, që nga ana e saj ka filluar menjëherë kontaktet me lojtarin. Fantazisti 21-vjeçar, që gjatë sezoneve 2003-2005 është aktivizuar në Bundesligën gjermane, në fillim me Frajburgun dhe më pas me Kaizerslautern, mund të jetë një alternativë e vlefshme për të ardhmen e mesfushës së Kombëtares. Vetëm pak kohë më parë, Gjasula nuk i ishte përgjigjur i gatshëm ftesës së bërë nga federata për t‘u bashkuar me Kombëtaret e moshave, ndërsa tani, i ashtuquajturi "Balak i ri" në Gjermani, shpreson një fanellë në Kombëtaren e drejtuar nga kroati Bariç.


Gazeta Shqip, 09/09/2006

Talent wins games, but teamwork wins championships
Doc is offline  
post #18 of 49 (permalink) Old September 10th, 2006, 12:19
Rookie
 
Join Date: 09 2006
Posts: 21
didnt this gjasula crackhead decline alb nt once?
GT500 is offline  
post #19 of 49 (permalink) Old September 10th, 2006, 15:42
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
GJASULA! bear this name in mind. CRAZY PLAYER! has it all, i'm currently seeing this lad play live in the swiss league, he is like 3-4 steps before all.

I would say that he's better then Skela by far, and seeing that his age is only 21 we could have use of him for like 10 years atleast. He has it all, Shoot, technique, freekicks, heading, speeed. Only thing that may stop him is some sort of injury...

Kaka #2!

PS: for those who have SAT 1. CH you may see him live at the moment.
Drenica is offline  
post #20 of 49 (permalink) Old September 10th, 2006, 15:57
Rookie
 
Join Date: 08 2006
Posts: 66
i hope the bundesliga 3 rated players your getting really help you!
SERBJA_king is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome