KS Luftėtari - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 5 (permalink) Old July 26th, 2006, 23:07 Thread Starter
Rising Star
 
Alban's Avatar
 
Join Date: 06 2005
Location: Scandinavia
Teams: KOSOVA
Posts: 639
KS Luftėtari

1929 : founded as "KS Shqiponja Gjirokaster"
1949 : changed name to "KS Gjirokaster"
1951 : changed name to "Puna Gjirokaster"
1958 : changed name to "KS Luftetari Gjirokaster"
1992 : changed name to "KS Shqiponja Gjirokaster"
2000 : changed name to "KS Luftetari Gjirokaster"

Best Result: second place 1978

KOSOVA
Alban is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 5 (permalink) Old July 27th, 2006, 03:29
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Im from Gjirokaster...though Gjirokaster doesn't have much of a footballing tradition. Haxhi and Bozgo are from there...

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #3 of 5 (permalink) Old July 27th, 2006, 10:47
Doc
Star Player
 
Doc's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Teams: Barca
Posts: 4,568
Quote:
Originally Posted by RedandBlack
Im from Gjirokaster...though Gjirokaster doesn't have much of a footballing tradition. Haxhi and Bozgo are from there...
well you should be proud of it

Talent wins games, but teamwork wins championships
Doc is offline  
 
post #4 of 5 (permalink) Old July 28th, 2006, 13:07 Thread Starter
Rising Star
 
Alban's Avatar
 
Join Date: 06 2005
Location: Scandinavia
Teams: KOSOVA
Posts: 639
Luftėtari, mė mirė vonė se kurrė
Nga sa synonin drejtuesit e futbollit gjirokastrit pėr tė kthyer nė gjirin e tyre dy futbollistėt gjirokastritė nė qarkullim nė superligė, arritėn tė realizojnė gjysmėn. Kėshtu, ia mbushėn mendjen Arlind Norės, i cili ėshtė i aftė tė qarkullojė topin nė mesfushė, ėshtė i zoti tė shpėrthejė nė mbrojtjet kundėrshtare dhe tė godasė kuadratin e portės sė tyre, madje dhe tė realizojė. Kurse nuk mundėn ta realizojnė kėtė me "tankun" gjirokastrit, Bledar Devollin, i cili pa dyshim ėshtė "ambasadori" mė i gjezdisur i futbollit gjirokastrit, pasi ka luajtur pėr ngjyrat e Bylisit, Tiranės, Vllaznisė, Tomorit, Lushnjės, Elbasanit, Skėnderbeut dhe tani do tė luajė pėr ato tė Teutės. Me sa duket, Devolli, nė vend tė "princeshės Argjiro" preferoi "mbretėreshėn Teutė". Nė kėtė situatė, kur ėshtė realizuar njė blerje deri tani dhe kur ėshtė folur pėr 4 tė tilla, Luftėtari u nis pėr nė Ersekė dje nė mesditė pėr njė grumbullim 10-ditor tė paktėn. Nė Ersekėn e freskėt, ku ekipi do tė drejtohet pėrsėri nga binomi Hysi Ciko, gjirokastritėt do tė marrin ngarkesėn e duhur.
Ndėrkohė, me Luftėtarin do tė jetė edhe qendėrmbrojtėsi Ilir Dibra, ardhja e tė cilit u bė e mundur nga donatori Qazim Muho. Dibra, i datėlindjes 16.7.1977, mbėrriti nė Gjirokastėr tė mėrkurėn, duke marrė pjesė edhe nė stėrvitje. Ai ka luajtur kryesisht me Vllazninė qysh mė 1994, kurse sezonin e kaluar ka luajtur me Lushnjėn dhe Teutėn nga njė fazė. Shkodrani qė luan qendėrmbrojtės dhe dallohet pėr forcėn e tij dhe lojėn nė ajėr, shprehet: "Dėshira pėr tė ardhur nė Gjirokastėr dhe tė vesh fanellėn e Luftėtarit mė lindi pikėrisht nga sugjerimet e shokėve tė mi shkodranė qė kanė luajtur me Luftėtarin. Ata mė folėn pėr qytetin tuaj, ambientin, traditat sportive, kulturėn e tė tjera dhe unė vendosa tė vij dhe shpresoj se ēdo gjė, duke u mbėshtetur nė forcėn e grupit qė do tė formojmė, do na shkojė mbarė dhe tė arrijmė ato suksese qė ka si objektiv Luftėtari pėr kėtė sezon."

KOSOVA
Alban is offline  
post #5 of 5 (permalink) Old July 30th, 2006, 19:05 Thread Starter
Rising Star
 
Alban's Avatar
 
Join Date: 06 2005
Location: Scandinavia
Teams: KOSOVA
Posts: 639
Gjirokastriti Gjergji Dhima firmos pėr Olimpiakos Volos (GRE)

KOSOVA
Alban is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome