Friendly:Albania-San Marino - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 159 (permalink) Old July 24th, 2006, 10:07 Thread Starter
Doc
Star Player
 
Doc's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Teams: Barca
Posts: 4,568
Friendly:San Marino-Albania

After 4 months looking a team to play with us finally we know that in 16 august we will play with the mighty team San Marino

Well Otto here you go, you got the team that you really wanted to play hope you dont disopinted us

Talent wins games, but teamwork wins championships

Last edited by Doc; July 25th, 2006 at 08:58.
Doc is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 159 (permalink) Old July 24th, 2006, 16:13
Rising Star
 
Join Date: 12 2004
Posts: 370
hahahha look out !

The state has a population of approximately 29,000, including 1,000 foreigners, most of whom are Italians.

International Football

The San Marino national team played its first unofficial international match in 1986, in which it suffered a 0-1 defeat to the Canadian Olympic team. Its first competitive outing was on November 14, 1990, a 0-4 loss against Switzerland in the European Championship qualifier. These defeats set the tone for most of the following outings of the team, who are regarded as whipping boys in the qualifying sections of the European Championship and the World Cup.

They had a brief moment of glory when they faced England in a World Cup qualifier on November 17, 1993 and took the lead through David Gualtieri after just 8.3 seconds - still the fastest goal in World Cup competition [1]. Despite this goal, only San Marino's third at international level, the tiny nation went on to lose 7-1.

Until recently, San Marino's international record was one of almost total failure, with famous draws against Latvia and Liechtenstein being the only partial successes in an international career that contains over 70 defeats. However, on the 29 April 2004, San Marino recorded their first ever win, with a 1-0 victory over Liechtenstein in an international friendly. Andy Selva scored the only goal in a close game that finally gave this tiny republic a footballing victory.


Current squad

Nicola Albani
Matteo Andreini
Simone Bacciocchi
Michele Ceccoli
Nicola Ciacci
Federico Crescentini
Alessandro Della Valle
Marco De Luigi
Marco Domeniconi
Alex Gasperoni
Bryan Gasperoni
Federico Gasperoni
Giacomo Maiani
Michele Marani
Paolo Montagna
Lorenzo Moretti
Michele Moretti
Luca Nanni
Andy Selva
Roberto Selva
Carlo Valentini
Damiano Vannucci
FitaALBANIA is offline  
post #3 of 159 (permalink) Old July 24th, 2006, 17:32
Forum Manager
Legend
 
Doctor's Avatar
 
Join Date: 11 2004
Location: Komiteti Qendror
Teams: People's Socialist Republic of Albania
Posts: 13,397
Think of it this way. We're playing the cuzins of the current world champs
Doctor is offline  
 
post #4 of 159 (permalink) Old July 25th, 2006, 05:27
Star Player
 
Join Date: 09 2004
Posts: 4,323
The football federation is weak man, can't get a coach for a while, and never thought about getting a friendly match set up in time.

I am of the thought that you should always try to play tougher opponents when you're not a powerhouse, so that you get used to playing against tought teams especially away.

Don't buy this stuff about building morale by beating weaker teams, cuz the players know who they play man. That works only as a workout sometimes.

Oh well, what else is new.
Benny is offline  
post #5 of 159 (permalink) Old July 25th, 2006, 08:47 Thread Starter
Doc
Star Player
 
Doc's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Teams: Barca
Posts: 4,568
Baric, miqesore per shans

Trajneri i Shqiperise, Oto Baric, ka miratuar dje propozimin e bere nga ana Federates, per t'u ndeshur me San Marinon me 16 gusht. FSHF kishte disa variante per daten e lire te gushtit, por do t'ia linte ne dore trajnerit per te zgjedhur. Ky i fundit, me kthimin ne Tirane, perte nisur detyren si trajner i kuqezinjve, deklaroi se do te donte nje skuader solide, por ne fund ka zgjedhur San Marinon, duke "injoruar" skuadra si Turqia, Uruguaji, SHBA, Tunizia e Egjipti, nderkohe qe kundershtare te mundshem ishin edhe skuadra te nje niveli me te uket, si Lituania e Azerbajxhani. Javen e kaluar, FSHF ra dakord parimisht me ftesen e Federates se San Marinos, por do te priste edhe miratimin e trajnerit per te vendosur perfundimisht. Dje Baric eshte pergjigjur perfundimisht dhe Shqiperia do te jete mike ne Serravale me 16 gusht, per t'u ndeshur me kombetaren e kalter te trajnerit Xhanpaolo Maca.

Kundershtari me i dobet

Eshte e qarte qe Baric deshiron ta nise me kemben e mbare aventuren e tij ne krye te Shqiperise, prandaj edhe ka zgjedhur kundershtarin me te dobet te mundshem nga ata qe ishin ofruar. San Marino mban vendin e 191 te ne renditjen e fundit te FIFA s, me vetem 12 pike, nderkohe qe me skuadra e fundit qe ka pike eshte Luksemburgu, me tri, ne vendin e 194 t. Shqiperia renditet shume me lart, me 478 pike ne vendin e 65 te. Edhe pse renditja e permuajshme e FIFA s nuk eshte deshmia me e mire per te treguar forcen reale te skuadrave, diferenca te tilla ne kete renditje mjaftojne per te krijuar nje ide per perballjen midis dy kombetareve. Ndoshta treguesi me i mire eshte fakti qe fitoren e fundit San Marino e ka arritur me 28 prill 2004, 1 0 kunder Lihtenshtejnit, ne Serravale. Qe atehere, kundershtari i radhes i Shqiperise ka pesuar vetem humbje ne 11 ndeshjet qe ka zhvilluar. Ndeshjen e fundit San Marino e ka zhvilluar ne fushen e tij, ku eshte mundur 6 0 nga Spanja, me 12 tetor 2005, per kualifikueset e boterorit gjerman.

Grumbullimet jashte


Per ndeshjen e 16 gushtit, kuqezinjte do te mblidhen ne Itali, me propozim te trajnerit Baric. Nderkohe, nje propozim i tille ka ardhur edhe per ndeshjen e 2 shtatorit, kur Shqiperia do te ndeshet me Bjellorusine ne Minsk. Per kete ndeshje, propozimi i bere nga trajneri kroat eshte qe skuadra te grumbullohet ne Gjermani, per t'u pergatitur me mire per ndeshjen e pare te kualifkueseve te evropianit Euro 2008. Megjithate, ky propozim ende nuk eshte miratuar nga ana e Federates, pasi ai eshte bere vetem dje. Nga ana tjeter, shihet nje tendence per te punuar larg syrit te publikut dhe medias nga ana e trajnerit te ri te Shqiperise, i cili preferon te ruaje distancen me reporteret.

Uniformat e reja

Shqiperia do te vishet me uniforma te prodhuara nga kompania e veshjeve sportive Umbro edhe gjate edicionit te ri, ne baze te kontrates nenshkruar disa jave me pare. Uniformat e reja do te vijne ne fillim te gushtit dhe do te perdoren per here te pare ne Serravale te San Marinos. Fanellat do te kene dizenjo te ngjashme me ato qe veshi Anglia dhe Suedia ne boteror, por pa pasur mbi njerin nga supet kryqin, te cilin dy vendet e kane edhe ne flamurin e tyre. Ne vend te tij, fanella e Shqiperise do te kete nje vije e zeze.

Talent wins games, but teamwork wins championships
Doc is offline  
post #6 of 159 (permalink) Old July 29th, 2006, 11:55
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
I just want a friendly, I dont really care against who we'r playing, the qualifications will soon begin so we dont have enough time to search for other oponents.

Hope we wont be disapointed after this match

Albion is offline  
post #7 of 159 (permalink) Old July 29th, 2006, 16:26
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Berisha Salihi up front...I hope, with Kapllani on the bench

Some experimentation in the midfield...maybe even bring Hyka, why not its San Marino.

Some more experimentation in the back, Mehmeti, Mavraj, Kraja etc..etc..

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #8 of 159 (permalink) Old July 29th, 2006, 17:41
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
Berisha will never be ready so quick

I am not counting with Mavraj or Mehmeti either

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #9 of 159 (permalink) Old July 30th, 2006, 10:34
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
The real chance to test Hamdi Salihi in fron with Kastrati.
Albion is offline  
post #10 of 159 (permalink) Old July 31st, 2006, 03:38
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
i don't know about Kastrati, I like Kapllani better. Just pray Berisha, Mavraj, and/or Mehmeti will be ready.

PRAY DAMNIT!!!!!!!!!!!!!!!

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #11 of 159 (permalink) Old August 2nd, 2006, 13:49 Thread Starter
Doc
Star Player
 
Doc's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Teams: Barca
Posts: 4,568
Bariç, premiera e parë kuqezi Ndeshja, në 16 gusht në San Marino





Skuadra shqiptare do të mblidhet e tëra në Itali, në Republikën e San Marinos, në datën 14 gusht (ditë e hën&#235 dhe po atë mbrëmje është programuar një seancë stërvitore me 22 lojtarët. Të nesërmen, Shqipëria do të zhvillojë një tjetër seancë stërvitore në fushën e stadiumit të vogël, ku do të luhet ndeshja dhe pikërisht në orarin e takimit (20.30). Sfida miqësore do të luhet ditën e mërkurë 16 gusht (në 20.30) dhe të paktën për momentin, në FSHF ngrenë supet kur i pyet se cili kanal shqiptar mund ta transmetojë një sfidë të tillë kaq delikate, duke pasur parasysh se është premiera e trajnerit Bariç.
Nga Tirana së bashku me stafin teknik do të udhëtojnë me linjën e “AL Italia”-s vetëm lojtarët e grumbulluar nga kampionati shqiptar; Muka, Bulku, Salihi, Bylykbashi dhe dy portierët Lika e Hidi, ndërkohë që të gjithë të tjerët do t’i bashkëngjiten grupit vetëm në Itali nëpërmjet aeroporteve të Milanos apo Romës.

Talent wins games, but teamwork wins championships
Doc is offline  
post #12 of 159 (permalink) Old August 3rd, 2006, 11:03
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
GK:
ILION LIKA, ISLI HIDI

DEF:
ARMEND DALLKU, EDVIN BEQIRI, ADRIAN ALIJAJ, ANSI AGOLLI, TEFIK OSMANI, ALTIN HAXHI

MID:
ERVIN BULKU, EDVIN MURATI, LORIK CANA, DEBATIK CURRI, ALTIN LALA, ERVIN SKELA, KLODIAN DURO, DEVI MUKA

FWD:
ERJON BOGDANI, IGLI TARE, HAMDI SALIHI, DORIAN BYLYKBASHI, EDMOND KAPLLANI


If this will be the squad that will face San Marino than I would prefer to give the chance and test some new formation, smth like


................................LIKA.............. ....................

...BEQIRI.......DALLKU............OSMANI.......AGO LLI.....

............MUKA..........CANA..............CURRI. ..............

............................BYLYKBASHI............ .................

................BOGDANI.................SALIHI.... ................
Albion is offline  
post #13 of 159 (permalink) Old August 3rd, 2006, 16:20
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Im sure Bylykbashi can do the job against San Marino, but not against really good opponents.

Id switch Osmani with Curri in the back. And have maybe Bulku in that left hand position.

We also need one more big defender on the bench. Maybe Kraja.

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #14 of 159 (permalink) Old August 4th, 2006, 07:30
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Still dont have the list of players invited for this match, but I can say that Bekim Kastrati got a call

Quote:
Sipas faqjes zyrtare tė skuadrės Eintracht Brawnschweig, bekim kastrati ka marrė njė ftesė nga trajneri aktual i kombėtares shqiptare Otto baric pėr tu paraqitur dhe qenė i gatshėm pėr tu aktivizuar me skuadrėn pėrfaqėsuese shqiptare nė ndeshjen miqėsore ndaj San marinos mė 16 Gusht 2006, qė do tė luhet nė shtetin fqinj. Kjo do tė jetė ndeshja e dytė pėr mesfushorin me tipare sulmuese. Qė pas fitimit tė pashaportės shqiptare Kastrati ka qenė i gatshėm pėr kombėtaren. Ai u thirr nga ish trajneri Briegel pė miqėsoren ndaj Gjeorgjisė dhe pėrsėri ftohet pėr grumbullimin e rradhės
Albion is offline  
post #15 of 159 (permalink) Old August 4th, 2006, 16:26
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
I think this campaign is gonna be a fiasco!!!

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #16 of 159 (permalink) Old August 8th, 2006, 19:43
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Lista e kombėtares

1. Ilion Lika
2. Isli Hidi
3. Tefik Osmani
4. Armend Dallku
5. Erion Xhafa
6. Elvin Beqiri
7. Adrian Aliaj
8. Lorik Cana
9. Arjan Pisha
10. Klodian Duro
11. Ervin Skela
12. Edvin Murati
13. Devi Mukaj
14. Altin Lala
15. Altin Haxhi
16. Besnik Hasi
17. Blendi Shkėmbi
18. Erjon Bogdani
19. Igli Tare
20. Etmont Kapllani
21. Hamdi Salihi
22. Dorian Bylykbashi
23. Bekim Kastrati




Blendi Shkembi is invited and Curri not ! And dont blame Baric, cuz im sure there's someone else behind this, some idiot from FSHF :frustrat:
Albion is offline  
post #17 of 159 (permalink) Old August 8th, 2006, 20:40
Rising Star
 
Join Date: 08 2005
Posts: 960
Mehmet Dragushen duhet me e thir ... dribler i mir.
Xhem Hasa is offline  
post #18 of 159 (permalink) Old August 8th, 2006, 20:44
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
I saw it in newspapers couple of days ago, where Dragusha said that he wished not to be invited in NT for now as he needs to focus in Paderborn.
He also said that everytime he played for NT he lost his regular team place in Germany.
Albion is offline  
post #19 of 159 (permalink) Old August 8th, 2006, 20:48
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
WHAT A SHIT LIST!!!!!!!

Shkembi...that jackass hasn't been playing regularly! Curri is the best player on Vorskla..wtf!!!! GODDAMNMOTHERFVCKINGPIECEOFSHIT FSHF!

Its time for change man...Murati is old...and without a club, time for Muzaka..time for Pema.

Wheres Ansi Agolli?

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #20 of 159 (permalink) Old August 8th, 2006, 21:21
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
He didnt invite Agolli
Albion is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in











Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome