Apolonia Fier - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 7 (permalink) Old June 28th, 2006, 07:03 Thread Starter
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
Apolonia Fier

One of the new teams in the Super League

28 Qershor Ekipi i Apolonise stervitet me intensitet te larte, ne vazhdim te pergatitjeve per sezonin e ri futbollistik, duke kryer dy seanca stervitore ne dite. Tek i gjithe grupi i lojtareve, i mbipopulluar per shkak dhe te prezences ne te te shume te rinjve te afruar nga ekipet zinxhir, vihet re nje mobilizim e perkushtim per t’i kryer si duhet detyrat e dhena nga stafi drejtues dhe per te arritur me te miren ne drejtim te rritjes se parametrave individuale ne kete faze. Ata njekohesisht po sfidojne dhe temperaturat e larta te ketyre diteve, me punen e tyre kembengulese.

Me ne fund,

rumuni do te vije

Mbas shume diskutimesh, hamendjesh e supozimesh qe kane vazhduar dite me radhe, nga drejtuesit e klubit fierak eshte mesuar me se fundi lajmi se, trajnieri rumun Silviu Dumitrevski, mbasi ka mbaruar te gjitha procedurat e dokumentacionit, perfshi ketu dhe nenshkrimin e kontrates, sot do te jete ne Fier, per te bere prezantimin zyrtar me ekipin dhe per te filluar menjehere nga puna ne drejtimin e tij. Drejtuesit fierake, mbasi te thone se i kane mare te gjitha masat per akomodimin sa me te mire te trajnierit rumun, nuk ngurrojne te te njohin dhe me nje CV i te shkurter te Dumitreskut. “Ai, na thane ata, njihet ne Rumani si nje trajnier i madh i ekipeve te vogla. Eshte dalluar sidomos ne zbulimin e talenteve te reja, nder te cilet spikat zbulimi i lojtarit me popullor ne vendin e tij, Adrian Mutu. Suksesi me i madh i ketij trajneri ka qene ne vitin 1999, kur ai ka drejtuar ekipin FC Argesh, te cilin e mori ne kategorin e trete dhe e ngjiti ne kategorin e pare. Po me kete ekip merr pjese ne kupen UEFA dhe arrin te kaloje dy ture, duke eliminuar turqit e Instambulspor dhe te Dinamo Baku te Ajzerbaxhanit. Ne momentet e fundit drejtonte nje ekip te kategorise se dyte te kampionatit rumun.

Merkato fillon te

jape frytet e para

Drejtuesit e Apolonise e kane marre shume seriozisht punen per te krijuar nje ekip te plote ne te gjitha drejtimet, ose me sakte per ta “blinduar” ate. Kjo me synimin qe,jo vetem te jene nje ekip dinjitoz ne superiore, por dhe te realizojne objektivin e tyre qe eshte hyrja ne kupat e Europes. Per kete qellim, menaxheret e kesaj skuadre kane kohe qe po punojne, megjithese ne heshtje, per te afruar prane ekipit lojtaret e piketuar me pare, por dhe te tjere lojtare cilesore qe plotesojne kushtet per te veshur fanelen bardhejeshile. Dhe kjo merkato intensive filloi te jape frutet e veta te para. Keshtu, diten e djeshme jane bashkuar me grupin e lojtareve fierake, Kacollja, Muka (kampionatin qe shkoi luajti me ekipin e Lushnjes), 22 vjecari Emiljano Dushku qe ka ardhur nga Anglia ku eshte aktivizuar ne kategorite e ulta. Pritet te vije brenda dy tre ditesh dhe braziliani Renato Domingo Silva, qe ka firmosur nje kontrate njevjecare me drejtuesit e skuadres fierake. Konkurrenca rrit cilesine

Kur i pyet drejtuesit e klubit fierak se, perse eshte nje numer kaq i madh lojtaresh ne stervitjen e kesaj periudhe, ata duke qeshur te thone se i kane afruar disa lojtare te rinj nga ekipet zinxhir, per t’i pasur nen mbikqyrje dhe per t’i perkrahur, mbasi ata jane e ardhmja eekipit. Keshtu ka nje konkurrence te hapur qe pa dyshim do te rrise me tej cilesine, mbasi te gjithe i jane nenshtruar nje pune teper kembengulese per te arritur me te miren e tyre, ne menyre qe te jene pjesetare te ekipit. Por, ai qe do te thote fjalen e fundit do te jete trajneri Dumitresku. “Megjithate, thone ne perfundim te deklarimit te tyre drejtuesit fierake, e rendesishme eshte se ne nuk vuajme dhe s’kemi probleme. Tek ne cdo gje funksionon normalisht dhe eshte ne sherbim te skuadres, per te ndertuar Apolonine e deshiruar nga te gjithe. Nje Apoloni qe do te dije te ece vetem perpara, vetem nepermjet punes, mundit e djerses se derdhur ne procesin stervitor”.
tirona_star is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 7 (permalink) Old June 30th, 2006, 11:59
Doc
Star Player
 
Doc's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Teams: Barca
Posts: 4,568
Silvio Dumitresku trajneri i ri i Apolonisë

• Rumuni ka firmosur një kontratë 1 vjeçare dhe do ta drejtojë skuadrën fierake gjatë sezonit të ardhshëm

Silviu Dumitresku ka hedhur firmën e tij në një kontratë që do ta mbajë tek Apolonia për një vit. Rumuni ka nënshkruar në prani të presidentit Kokëdhima dhe drejtuesve të tjerë të klubit bardhejeshil. Edhe pse për momentin nuk jepen detaje të këtij bashkëpunimi, sot rumuni do të marrë në dorë drejtimin e Apolonisë. Ardhja e trajnerit rumun po pritet me padurim edhe nga tifozëria vendëse, sepse do të jetë Dumitresku që do të merret me ndërtimin e skuadrës që do të konkurrojë në superligë


------------------------------------------------------------------

Apolonia have signed one year contract with the rumanian coach Silvio Dumitresku

Talent wins games, but teamwork wins championships

Last edited by Doc; June 30th, 2006 at 12:07.
Doc is offline  
post #3 of 7 (permalink) Old June 30th, 2006, 13:54
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
They have a sweet team name, good that they returned in superleague they used to be a solid team, but looking at other teams right now, seems difficult Apollonia will stay in superleague for long.
Albion is offline  
 
post #4 of 7 (permalink) Old July 1st, 2006, 01:43
Rising Star
 
Join Date: 06 2006
Posts: 136
ye i like their name too

isnt ther a greek team named similar,
GIANNI is offline  
post #5 of 7 (permalink) Old July 1st, 2006, 01:48
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Appolon Kalamarias, where Alban Bushi plays...

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #6 of 7 (permalink) Old July 1st, 2006, 20:57 Thread Starter
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
Well the team is named after the ancient city of Apolonia which is in Fier. How many of you have been there?
tirona_star is offline  
post #7 of 7 (permalink) Old July 1st, 2006, 21:00
Doc
Star Player
 
Doc's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Teams: Barca
Posts: 4,568
nope i never been there

Talent wins games, but teamwork wins championships
Doc is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome