Labinot Haliti, Albania or Australia ? - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread Display Modes
post #1 of 49 (permalink) Old April 26th, 2006, 16:16 Thread Starter
Rising Star
 
Join Date: 09 2004
Posts: 691
Labinot Haliti, Albania or Australia ?

LABINOT HALITI: Ekipi U- 21 i Shqipėrise do tė m`poshti Spanjėn
Ekskluzive per tifozat.com Labinot Haliti rrefen te ardhmen e tij dhe jep detaje per interesimin e disa ekipeve te liges se pare ne gjermani. Haliti prej dy ditesh ndodhet ne Tirane per t“u paraqitur ne grumbullimin e ekipit U- 21 te drejtuar nga Bushati me ftese te ketij te fundit. Haliti shprehet se nese ai nuk eshte i nevojshem per kombetaren e atdheut te tij do te detyrohet te pranoje ftesen e kombetares australiane. Jam ketu per te treguar se dua te perfaqesoj kombetaren kuqezi. Kam udhetuar mbi 39 ore me avjon vetem per te kryer detyren time . Te tjerat i kane te tjeret ne dore, shprehet Haliti.

Ja dhe intervista e tij e plote


Tifozat.com: Labinot sipas njoftimeve tona juve sapo keni marre per here te trete ftese nga kombetarja Australiane?

Po eshte e vertete qe une kam marre ftesen e trete dhe ata jane ne pritje te pergjigjes time. Jam i kenaqur qe ata po tregohen korrrekt me mua dhe i pergezoj qe po presin kaq gjate per dhenien e nje OK nga ana ime.

Tifozat.com: Perse juve nuk ju ktheni nje pergjigje se si do te jete e ardhmja juaj?

Une menjehere sapo kam marre ftesen e pare kam njoftuar FSHF-it me ndermjetsim nga zyra e talenteve ne Gjermani, dhe qe prej asaj kohe une pres nje pergjigje nga keta te fundit nese jam une i vleshem per te perfaqesuar kombetaren kuqezi. Une si Shqipetar e kam per detyrim qe te jem i gatshem ti sherbej kombetares se vendit tim. Une nuk mund te luaj per nje shtet tjerter edhe pse jetoj ne ate shtet. Une jam Shqipetar dhe zemra me rreh kuqezi. Gjithmone kam enderruar dhe kam punuar per te qene i gatshem per kombetaren e shqiponjave.

Tifozat.com: Pasi keni kontaktuar FSHF- it, juve ne kohe rrekord keni derguar dokumentacionin e nevojshem prane kesaj te fundit per t“u pajisur me pashaporte. Por juve akoma nuk jeni pajisur me pashaporte ?

Po eshte e vertete qe une brenda javes i kam derguar te gjitha dokumentacionet per paisjen time me pashaporte. Njera ane ishte qe une te shpejtoja punen sepse federata Australiane po interesohej ne maksimum per te me marre ne gjirin e saj, por nga ana tjeter une e ndjeja detyrim qe kam ndaj atdheut tim. Isha i kenaqur qe m“u kerkua dokumentacioni dhe une menjehere i dergova. Kjo tregonte qe une shume shpejt vendosa se ke dua te perfaqesoj. Zemra ime menjehere foli ne gjuhen shqipe.
Nuk ka nder me te madh te perfaqesosh kombetaren e atdheut tend, dhe per kete do te jem gjithmone i gatshem, por vetem nese e meritoj sepse ate fanelle kuqezi e meritojne vetem me te miret.

Tifozat.com: Mediat ne Shqiperi kane shkruar shume per juve kohet e fundit. Si i keni pritur keto reagime juve nga kontinenti i larget?

Une edhe atje jam ne kontakt me medjat Shqipetare nepermjet internetit dhe jam gjithmone I informuar me lajme nga vendlindja ime. Ne shume raste ka patur edhe informacione te pa verteta por une nuk jam shqetesuar .

Tifozat.com: Sipas gazetes me te madhe sportive „Kicker“ juve keni qene ne stervitje te skuadra e shqipetari F. Vata pra Arminia Bilefeld. Mund te n“a thoni me shume rreth kesaj ?

Po eshte e vertete qe une isha dy jave ne Gjermani meqenese ne Australi kampionati kishte perfunduar, mu dha rasti per te kaluar disa dite pushime, por une ne kete kohe kam qene tek Arminia Bilefeld, ku edhe e keni lexuar ne gazetat gjermane qe shkruajten me fjalet me te mira. Mua me kane kerkuar edhe dy klube te tjera ne Gjermani qe per momentin nuk dua t“i bej te ditura. Une kam nje kontrate ne Australi dhe do t“i permbahem asaj kontrate. Jam i kenaqur me ofertat por sic e thashe une kam nje kontrate dhe nuk dua t“a prish. Ndoshta pas mbarimit te kesaj kontrate do te me shihni ne Gjermani ne Bundeslige.

Tifozat.com: Federata j“u ka ftuar per t“u provuar ne grumbullimin e dates 29 Prill me ekipin shpresa, pra U - 21 nen drejtimin e A. Bushatit. E shihni te drejte qe nje lojtare profesionist dhe me eksperience si juve qe luan me nje ekip me emer dhe qe jeni i kerkuar ne Bundesligen e pare Gjermane, por gjithashtu jeni i kerkuar edhe nga kombetarja Australiane te provohet me lojtare amatore dhe pa eksperiencen tuaj?

Une nuk dua te gjykoj asnjeri dhe nuk dua te hidhem direkt ne ekipin e pare te kombetares. Une e prita ftesen me kenaqesi dhe nuk ndihem aspak i ofenduar perkundrazi une jam i kenqur qe federata me ftoj dhe do te kene mundesine te me shohin nga afer. Ata do te kene mundesine te me vleresojne se sa vlej. Une prandaj jam edhe ne Tirane per t“ju pergjigjur fteses se derguar nga Z. Artan Bushati. Eshte shume mire qe te gjithe t“a nisin karrieren tek ekipi U- 21 dhe pastaj te hapet rruga per kombetaren e pare. Te gjithe duhet te derdhin djerse ne ekipin e shpresave dhe te tregojne nese jane te vleshem per ekipin e pare. Une jam ketu ne Tirane per te treguar se bej gjithcka per te luajtur per ekipin kuqezi. Nuk dua te paragjykoj se jam profesionist dhe perse po provohem, bile eshte me mire keshtu ku te gjithe te tregojne kualitetin qe kane ketu ne Tirane. Une nga ana ime dua te bej gjithcka per te qene pjese e kombetares kuqezi. Jam shume optimist qe do te kualifikohemi ne kapionatin Europian nese do te merren te gjithe te rinjte qe po spikasin ne te gjitha vendet , ku edhe futbolli eshte me i zhvilluar por edhe me gershetimin e lojtareve qe luajne ne Shqiperi. Nuk kane asgje me shume se neve Spanja po te tjeret. Jam shume i bindur qe Spanjen do t“a m“poshtim. Shqiperia ka shume te rinj qe luajne ne Shqiperi por edhe ne Europe qe kane kualitetin shume me te mire se kundershtaret tane.


Tifozat.com: Eshte e vertete qe keni ardhur ne Tirane nga Australija me shpenzimet tuaja?

Po e vertete eshte, sepse sic dihet federata nuk eshte ne gjendje te mire ekonomike, por une erdha me deshire dhe per kete ndjehem i nderuar dhe i rrespektuar. Per te ardhur dhe per te debutuar per kombetaren e atdheut tend nuk behen logari te tilla. C“do Shqipetar qe e ndjen veten te tille eshte i detyruar te vije dhe te jete kontigjent i vendit te tij.

Tifozat.com: C“do te benit nese tekniket nuk do t“ju pelqenin dhe nuk do t“ju paisnin me pashaporte Shqipetare?

Do te me vije patjeter shume keq, sepse kete dite e kam pritur shume por nuk mund te them se eshte fundi i botes. E di shume mire qe per te qene pjese e kombetares duhet te jesh i mire sepse aty do te luajne me te miret dhe une jam i ndergjegjshem qe duhet te luajne me te miret. Ne kombetare e meritojne vetem ata qe mund te luftojne dhe qe kane talent. Une kam besim ne veten time duke pare edhe karrieren e deritanishme, ku une luaj si profesionist, por qe me kerkojne edhe klube te medha ne Gjermani dhe Australi.
Nese une nuk do te jem i dobishem per te qene ne sherbimin e kombetares kuqezi do te detyrohem te pranoj ftesen e kombetares Australiane ku edhe jetoj aktualisht, megjithese kete do ta beja jo me zemer por per hirt e karrieres sepse juve e dini qe futboll nuk mund te luash tere jeten dhe zogu nuk te vjen dy here ne dore.


Tifozat.com : Labinot, stafit tifozat.com dhe gjithe tifozat anembane botes te urojne suksese dhe deshirojme qe sa me shpejt te vishesh kuqezi dhe te gezosh tifozat e atdheut tend. Deshirojme qe edhe federata do te jete korrekte dhe e shpejte me juve, qe te mos ju shohim ne te ardhmen ne nje kombetare tjeter.

Edhe une ju falenderoj nga zemra dhe ju them se jeni tifozat me te mire. Me juve neve do te ecim shume perpara. Shume shpejt ekipi i shqiponjave do te jete shume lart ne arenen nderkombetare. Kemi nje rini qe mund te mposhti edhe Brazilin.

Faleminderit

=============================

Date of birth: Oct 26, 1985
Place of birth: Prishtina (Kosova)
Nationality: Australien
Weight: 76 kg
Height: 184 cm
Position: Striker
Previous Clubs: 2002-03 Sydney Olympic; 2003-04 Sydney United, 2004-06 Sydney United (NSW)

==============================

it would be to bad if we lose him
Ilirian is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 49 (permalink) Old April 26th, 2006, 16:30
Forum Manager
International
 
Join Date: 11 2004
Teams: Multiethnic Republic of Kosovo
Posts: 6,606
The only way we can lose him is if the Albanian FA dont accept him or the manager might think he is not good enough, it's on FA's and the manager's hand, Haliti has done his part.
Madman is offline  
post #3 of 49 (permalink) Old April 26th, 2006, 19:14
Star Player
 
Drenica's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Sweden-Gothenburg
Teams: SHQIPERI!
Posts: 3,943
It's all down to his performances down in Albania, if he manages to convince them about his qualities then he's ours. Otherwise we might loose him.

The good thing is that Haliti wasn't to quick and eager about playing for the first squad directly, but he understands that he first has to prove he's worth for our u-21.
This wasn't the case with f.ex Cana, but of course these are different cases and should be treated different aswell.
Drenica is offline  
 
post #4 of 49 (permalink) Old April 26th, 2006, 23:59
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
The U21s are a good place to Start. I think Haliti is better then our U21 players and will get moved up to the full nt.

Bushati is a fair intelligent man, he'll get Haliti a passport if he sees he's good enough.

And Haliti has really impressed me as an individual, he's shown amazing patriotism :thmbup:

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #5 of 49 (permalink) Old April 27th, 2006, 01:13
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
well april 29th he will go to the try out....but if he is not good enough for our u-21 than we dont need him. BTW we dont have bad players on U-21. They just need some more experience playing as a team. We have great individual players. I mean I have never seen Haliti play, so I cannot speak, but if h was actually good than Ros or Briegel would have called him long time ago.
tirona_star is offline  
post #6 of 49 (permalink) Old April 27th, 2006, 05:33
Forum Manager
Legend
 
Doctor's Avatar
 
Join Date: 11 2004
Location: Komiteti Qendror
Teams: People's Socialist Republic of Albania
Posts: 13,397
if he's wanted in deutschland, I'm sure he's good for our U-21.
Doctor is offline  
post #7 of 49 (permalink) Old April 27th, 2006, 06:10
Star Player
 
Join Date: 09 2004
Posts: 4,323
Hehe. How nice it is to be so young when you think that you can conquer the world. Some nice answers there, that can be expected of a youngster. I hope he has success in this and in his life.
Benny is offline  
post #8 of 49 (permalink) Old April 27th, 2006, 11:10
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
He refuses Australia, covers all his expenses to come in trial just to play for Albania ! This shows how much he loves his Nation, and it would be stupid if they refuse him and dont call him again.

Question is will FSHF want to go through same procedures to give him a passport. It has to be signed by the President.
Albion is offline  
post #9 of 49 (permalink) Old April 27th, 2006, 23:53
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
Quote:
Originally Posted by Tifo AC
He refuses Australia, covers all his expenses to come in trial just to play for Albania ! This shows how much he loves his Nation, and it would be stupid if they refuse him and dont call him again.

Question is will FSHF want to go through same procedures to give him a passport. It has to be signed by the President.
For him to be on the team he has to come to Tirana and show that he is better than the other players there. If he is not than what's the point??
I hope he is good enough
tirona_star is offline  
post #10 of 49 (permalink) Old April 28th, 2006, 02:10
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
Quote:
Originally Posted by A.Elshani
Well He Must Be Good If German Teams Are Chasing Him


Are They Chasing Myrtaj No Cuz Hes Shit

So He Must Be Good
I never said Myrtaj is good...Myrtaj is shit....And trust me some of these german teams want him are also just words from our stupid newspapers. If Haliti is better than Salihi I would be very happy. I really hope he is good since we need good players.
tirona_star is offline  
post #11 of 49 (permalink) Old April 28th, 2006, 02:21
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Haliti is a Center Attacking Midfielder, Salihi is an all out striker...they can't really be compared.

Haliti would play in Skela's position I believe, and we need someone in that position. We'll see what club he transfers to in Europe, cuz I honestly doubt the Newcastle Jets are better then a team like Tirana. If anything Bushati will know how good he his after his assesment April 29th.

I like the kid's hear though, and you have to remember our team lacks heart.

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #12 of 49 (permalink) Old April 28th, 2006, 02:25
Premier Player
 
Join Date: 07 2005
Posts: 2,141
16. Labinot Haliti
Forced to flee with his family from Kosovo during the 2000 uprising, 20 year-old Labinot Hailiti has found a new life in Australia and a new love in football. Prior to moving to Australia, Haliti had played with Pristina in Kosovo and had high expectations as a rising star in the local game.

More recently, Hailiti has been making waves with Sydney United in the NSW Premier League and will now join at least five of his former NSL team mates in Newcastle. Having already played with team mates Ante Milicic and Andrew Durante in the past, Haliti’s move has been made a lot easier. He has already shown fantastic forms in trial games and is keen to show his talents in the Hyundai A-League.

Date of birth: Oct 26, 1985
Place of birth: Pristina (Kosovo)
Nationality: Kosovo
Weight: 76 kg
Height: 184 cm
Position: Striker
Previous Clubs: 2002-03 Sydney Olympic; 2003-04 Sydney United, 2004-05 Sydney United (NSW)

tirona_star is offline  
post #13 of 49 (permalink) Old April 28th, 2006, 09:59
Forum Manager
International
 
Join Date: 11 2004
Teams: Multiethnic Republic of Kosovo
Posts: 6,606
FSHF: Haliti nė Tiranė? Ne nuk dimė asgjė

28 Prill 2006

Drejtuesit e Federatės nuk kanė asnjė tė dhėnė mbi vendodhjen aktuale tė Labinot Halitit. Futbollisti qė ka luan nė radhėt e Njukastėll Xhets nė Australi ndodhet prej disa ditėsh nė Tiranė, por krerėt e FSHF-sė nuk kanė mundur tė lidhen me tė. “Nuk e dimė fare se ku ndodhet Haliti – ka thėnė shefi i ekipeve kombėtare Besnik Ēela – Madje qė tė jem i sinqertė e kam mėsuar nga mediat qė ai ndodhej nė Shqipėri. Mė habit fakti qė ai ndodhet nė Tiranė dhe akoma nuk ėshtė paraqitur nė Federatė. ne nuk kemi asnjė numėr telefoni tė tij dhe e kemi tė pamundur tė kontakojmė me tė. Shpresojmė qė ai tė vijė sa mė shpejt nė FSHF”.
------------------------------------------
Keep doing the great work FSHF
Madman is offline  
post #14 of 49 (permalink) Old April 28th, 2006, 12:24
Legend
 
Albion's Avatar
 
Join Date: 06 2004
Teams: AC Milan
Posts: 10,562
Oh this is even worse now, amatera t'rakit bre, personally if I was Haliti I wouldnt give a shit now, does he have to chase FSHF people in Tirana's bars and restourant's now ?
Albion is offline  
post #15 of 49 (permalink) Old April 28th, 2006, 18:04
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Haliti is not good enough player for national team level unless he improves, the U-21 might do him well. Was he even wanted by Australia?
MacoBoy is offline  
post #16 of 49 (permalink) Old April 28th, 2006, 18:30
Premier Player
 
Vranina's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Pejė, Northern Albania
Teams: A L B A N I A
Posts: 1,777
MacoBoy YES he was wanted.

And WTF are they doing? LOL!

FITORJA ĖSHTĖ E JONA

formerly known as Dardanian
Vranina is offline  
post #17 of 49 (permalink) Old April 28th, 2006, 21:36
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Quote:
Originally Posted by MacoBoy
Haliti is not good enough player for national team level unless he improves, the U-21 might do him well. Was he even wanted by Australia?
I don't know what extent the Australians want him...probably just as someone to keep in mind.

Anyway, Macoboy, since you live in Australia, can you give me a good sense of the Australian league compared to lets say the Albanian/Macedonian leagues.

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #18 of 49 (permalink) Old April 29th, 2006, 12:32
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Quote:
Originally Posted by RedandBlack
I don't know what extent the Australians want him...probably just as someone to keep in mind.

Anyway, Macoboy, since you live in Australia, can you give me a good sense of the Australian league compared to lets say the Albanian/Macedonian leagues.
I would say the middle of the A-League is around the top of our leagues. Newcastle finished 4th out of 8 teams so I guess they would be around the top of one of our leagues. Haliti started 10 games and came on as a sub on another 10 games scoring 3 goals in the season. He has been playing in Sydney United since 2002 so im sure Australia would of known his qualities before the A-League started.
MacoBoy is offline  
post #19 of 49 (permalink) Old April 29th, 2006, 15:36
International
 
RedandBlack's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: NY
Teams: Albania, Red Bulls NY,
Posts: 5,778
Thnx for the info...I see Australian domestic league is football is quite weak.

DULCE ET DECORUM EST PRO PATRIA MORI

ILLYRICUM TOTO SUPERUS

RROFT SHQIPERIA
RedandBlack is offline  
post #20 of 49 (permalink) Old April 29th, 2006, 16:54
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
It's not that bad as you saw Sydney FC did quite well in Japan earlier this year but I think the lower teams arent so strong.
MacoBoy is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes Rate This Thread
Linear Mode Linear Mode
Rate This Thread:Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome