Yattara NOT Sold to Al Sadd?? - Xtratime Community

LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 52 (permalink) Old September 26th, 2008, 14:20 Thread Starter
Star Player

Waya's Avatar

Teams: Trabzonspor
Yattara NOT Sold to Al Sadd??

After 4 days of speculation, looks like Yattara will be leaving after all. Qatar club Al Sadd is buying him for 10.8 million Euros...
Waya is offline  
Sponsored Links
Advertisement

post #2 of 52 (permalink) Old September 26th, 2008, 14:27
Legend

Frenk Reykart's Avatar

That is a lot of money. A lot. Good, very good transfer.

You'll win. You'll play to win. But whatever the result, you were always winners in my heart and champions. And you'll stay that way. GOD HELP YOU!

- Fatih Terim, UEFA Cup final vs. Arsenal pre talk.
Frenk Reykart is offline  
post #3 of 52 (permalink) Old September 26th, 2008, 17:05
Xtratime Legend

Cüneyt Arkın's Avatar

As much as it's financial gain for Trabzon, it's a loss for the league. We need players of that quality in the league, when he's on his day he is electric.

"It's up for grabs now!"

Arsenal - Incongruentia Per Cladis
Cüneyt Arkın is offline  

post #4 of 52 (permalink) Old September 26th, 2008, 17:07
Forum Manager
Xtratime Elite

Wally's Avatar

Teams: Feyenoord & Spuds
Al Sadd....they've also this week raided St Etienne for 2 of their players for about 15 million euros...Feindouno and Nivaldo

Wonder who'll be next

Lex Immers - Pace & power. Holland's #1 box to box player

Feyenoord forum - the place to talk about this phenomenon

Ronald Koeman "Oranje kan Immers goed gebruiken"

Fred Rutten "Feyenoord heeft Immers nodig"

Van Marwijk over Lex Immers: 'Stille kracht van Feyenoord'

John de Wolf “Dat is nou precies de aanjager, het ’etterbakkie’ in het veld dat Feyenoord in dit soort wedstrijden nodig heeft"

Wally is offline  
post #5 of 52 (permalink) Old September 26th, 2008, 17:17
Xtratime Legend

Cüneyt Arkın's Avatar

Think their owners a bit jealous of the Man City bosses haha? Wants some of that spending action.

"It's up for grabs now!"

Cüneyt Arkın is offline  
post #6 of 52 (permalink) Old September 26th, 2008, 17:30
Legend

Köyel's Avatar

Maybe it's time for us to drop out of European competitions and join Asia. I can see us having a better future there.
Köyel is offline  
post #7 of 52 (permalink) Old September 26th, 2008, 17:47 Thread Starter
Star Player

Waya's Avatar

Quote:
Originally Posted by prekazi View Post
As much as it's financial gain for Trabzon, it's a loss for the league. We need players of that quality in the league, when he's on his day he is electric.
I agree, the leagues lost one of the greatest showboats its ever had.

It was a joy watching him transform his game into something that could help the team in more ways than one, and on a more consistent basis.

Financially this is great for the team. We bought him when he was in his early 20's from Antwerp for 100 k euros and 5 years later we sell him for around 11 million euros. I expect some more great transfers in January, until then, hopefully we can stay around the top 3 of the league.
Waya is offline  
post #8 of 52 (permalink) Old September 26th, 2008, 17:51
Xtratime Legend

Cüneyt Arkın's Avatar

Quote:
Originally Posted by Cambs View Post
Maybe it's time for us to drop out of European competitions and join Asia. I can see us having a better future there.
I would rather be in the UEFA Cup or nothing than the AFC Chumps League.

"It's up for grabs now!"

Cüneyt Arkın is offline  
post #9 of 52 (permalink) Old September 26th, 2008, 17:58 Thread Starter
Star Player

Waya's Avatar

Found this in an article, a list of the players we've sold over the past couple years and for how much:

Gökdeniz - Rubin Kazan - 8. 7 Mil
Fatih Tekke - Zenit - 7. 5 Mil
Stepanov - Porto - 3. 5 Mil
Eller - Atletico Madrid - 1 Mil
Marcelihho - Wolfsburg - 2.75 mil
Tolga Seyhan - Shatkar Donetsk - 3. 5 Mil
Ayman and Sayed - 1 mil
Ersen Martin - Recreativo Huelva - 1. 1 Mil
Yattara'nın - Al Sadd - 10.7 mil

It comes out to around 39.7 million euros
Waya is offline  
post #10 of 52 (permalink) Old September 26th, 2008, 18:13
Xtratime Legend

Cüneyt Arkın's Avatar

No wonder you guys spent freely this summer.

"It's up for grabs now!"

Cüneyt Arkın is offline  
post #11 of 52 (permalink) Old September 26th, 2008, 18:44
Legend

Frenk Reykart's Avatar

I don't think Galatasaray made that much money in 5-6 years. Out of transfer of course. Good job.

You'll win. You'll play to win. But whatever the result, you were always winners in my heart and champions. And you'll stay that way. GOD HELP YOU!

- Fatih Terim, UEFA Cup final vs. Arsenal pre talk.
Frenk Reykart is offline  
post #12 of 52 (permalink) Old September 30th, 2008, 00:55 Thread Starter
Star Player

Waya's Avatar

A recent interview by Can Karyagdi of Ligtv:

Yattara'dan çarpıcı açıklamalar...

Trabzonspor'dan ayrılıp Katar'ın Al Sadd takımına transfer olan Yattara transferinin ardından ilk kez LİG TV'ye konuştu.

LİG TV muhabiri Can Karyağdı'ya çok çarpıcı açıklamalar yapan Yattara Trabzonspor taraftarlarına mesaj gönderdi ve kendisi hakkında yapılan yorumları değerlendirdi.

"Şimdi gidiyorum. Ama futbolu Trabzonspor'da bırakacağım" açıklamasını yapan Yattara bunun yanı sıra kendisini Trabzonspor'un gönderdiğini söyledi. Bu yüzden kendisinin de gitmeye karar verdiğini sözlerine ekleyen Gineli futbolcu bu kararı sadece para için değil çocuklarının geleceği için aldığını söyledi.

İşte Yattara röportajından Ligtv.com.tr'nin derlediği açıklamalar:

"TRABZONSPOR'U UNUTMAM"
"Ben Trabzonspor'a teşekkür ediyorum. 5 sene oynadım. Teklif geldi Trabzon benden önemli bir para kazanacak. Bundan dolayı çok mutluyum. Beni 300 bin Avroya alıp 10 milyon Avroya sattılar. Ben kariyerimi Trabzonspor'da elde ettim. Ama üzgünüm tabii ki... Ben ayrılıyorum ama kalbim hep burada kalacak. Eğer Trabzonspor şampiyon olursa ben çok seveneceğim. Ben Trabzonspor'u unutmam.

"PARA İÇİN GİTMİYORUM"
"İlk geldiğimde 150 bin dolar alıyordum yıllık. Daha sonra 170 ve 3.sene 200 bin dolar almaya başladım. En son olarak 1 milyon 300 bin Euro oldu. Ama Katar takımı 2 milyon Euro veriyor. 28 yaşıma geldim. Bu zamandan sonra maddiyat benim geleceğim ve ailem için önemli. Ben Gine'de birçok insana bakıyorum. bu transfer benim için çok önemli. Umarım Trabzonlular beni anlarlar. Para için gitmiyorum. Çocuklarım orada Fransız okuluna gidecekler ama Trabzon'da bunu sağlayamadılar. Bana söz verdiler ama yapmadılar burada. 1 milyon Euro da verseler gidecektim çocuklarım için. Çocuklarım Türk okuluna gidiyorlar ama bizim dil Fransızca. Futbol böyle. Ayrılıklar oluyor her zaman. Ben ilk defa bir takımda bu kadar uzun süre oynadım. Ben Trabzon için faydalı oldum. Ben burada kalmak isterdim ama ailemi de düşünmem lazım. Bu yüzden ileriye de bakmam lazım"

"BENİ TRABZONSPOR GÖNDERDİ"
Ankaraspor maçında sonra istediğim performansı gösteremedim. Sabah idmana gittim. Caner Bey beni çağırdı ve Katar'dan teklif geldiğini söyledi. Beni satabileceklerini söylediler. Şimdi ben bu durumda gitmiyorum diyemezdim. Onlar bana 'Seni satabiliriz' dediler. Ben de sustum. Ben gitmek istemedim. Trabzonspor beni gönderdi. Roma beni istedi ben kabul etmedim. Paris St. Germain, St.Etienne teklif getirdi. İstemedim"

"GEÇEN SENE DE AYNI TEKLİF VARDI"
"Benim için para önemli değil. Ben geçen sene de gidebilirdim. Katar kulübü geçen sene de aynı parayı vermişti ama ben gitmemiştim. Ama beni bu kez kendileri göndermek istediler. Başkanı aradığım ve gitmek istediğimi söyledim doğru ama ben onların bu davranışı üzerine bu sözü söyledim. Sonuçta ilk olarak onlar beni göndermek istedi."

"Katar futbolu hakkında çok bilgim yok. 10 takım var. Menajerler bana anlatacak. Benim için problem yok. Ayağım biraz ağrıyor ama 1-2 haftaya iyileşirim. İnşallah çok iyi olur. Gineli Pascal da aynı takımda oynayacak"

"GERİ DÖNMEK İSTERİM"
"Ben her zaman Trabzon için göreve hazırım. Belki futbolu burada bırakacağım. Umarım futbolu Trabzon'da bırakırım. Trabzon da beni inşallah kabul eder. Geri dönmek isterim"

"SAHAYA ÇIKAMAZDIM"
"Ben bu sene hiç para sıkıntısı çekmedim Trabzon'da. Paraları maaşları verdiler. Söz verdikleri arabayı da verdiler. Beşiktaş maçından önce arabayı da verdiler. Beşiktaş maçı öncesi ayağım çok ağrımıştı. BEn bunu hocaya söyledim. İlk 15 dakika oynayıp çıksaydım çok üzülürdüm. Ben kendime güvenmiyordum. Sahaya çıkamazdım. Ayağım çok ağrıyordu"

"KÖFTE, PİRZOLAYI ÇOK ÖZLEYECEĞİM"
"Ben gerçekten Trabzon'u çok seviyorum. İnsanları, arkadaşlarımı, Hasan Üçüncü'yü çok özleyeceğim. Barış Memiş, Zeki Ayvaz bu futbolcuları ve herkesi çok özleyeceğim. Trabzon'dan ayrıldığım için çok üzgünüm. Köfte, pirzola bunları çok özleyeceğim. Nihat Usta'yı arayacağım o bana kargoyla gönderecek.

"Barış çok iyi futbolcu olacak. Biraz kendisine bakması lazım. O daha çok genç 19 yaşında. Trabzon Barış'a inanmalı. Büyük futbolcu olacak. Özel hayatına dikkat etmeli. 1-2 sene sonra daha büyük takımlarda onu görebiliriz"

"Lig yeni başladı. Uzun bir maraton var. Trabzon da iyi başladı. Uzun süreden beri böyle şeyler görmemiştik. Manisa, Sivas iyi başladılar daha önce sonra düşüşe geçtiler. Umarım biz bunları yaşamayız"

"CİSSE BENİMLE GÖRÜŞTÜ"
"Benim Katar'dan İstanbul'a dönme gibi bir durumum yok. Ben gidip futbolu Katar'da oynayacağım. Ben Türkiye'de başka bir takıma dönmek istemiyorum. Türkiye'de hiçbir takımla görüşmedim. Bir maç öncesi Cisse benimle görüştü ve Beşiktaş'a gelmem gerektiğini söyledi. Ama o futbolcu yönetici değil."

"ADIM İBRAHİM YATTARA ÜÇÜNCÜ OLACAK"
"Ben hala Türk vatandaşlığını almak istiyorum. Benim ismim İbrahim Yattara Üçüncü olacak. Çünkü Hasan Üçüncü'yü çok seviyorum. Ailem de bu kararıma saygı gösterdi"

"EN ÇOK PROBLEMİ ZİYA HOCA İLE YAŞADIM"
"En çok problemi Ziya Doğan'la yaşadım. Ama herkesin karakteri farklı. Ziya hocanın karakterini herkes biliyor Türkiye'de. Bizim işle onun işi farklı. O ne isterse biz onu yapmaya çalışıyoruz. Ersun Yanal çok iyi bir hoca. Onu çok seviyorum"

YATTARA'DAN SON MESAJ: "ELVEDA"
"Gitmem gerekiyordu. Ailem, çocuklarım... Lütfen beni kötü anlamasınlar. Şimdi gidiyorum ama futbolu Trabzon'da bırakacağım. Umarım Trabzon şampiyon olur. Güle güle..."

(Ligtv.com.tr)

Legend
Waya is offline  
post #13 of 52 (permalink) Old September 30th, 2008, 02:22
I like things
Legend

InfamousTurk's Avatar

Teams: Fenerbahce SK
that is a huge loss not only for Trabzon but for our entire league, he's truly a world class player

El Fricko
InfamousTurk is offline  
post #14 of 52 (permalink) Old September 30th, 2008, 08:45
Honourable Mention, April Photo Contest 2008
Forum Manager
Legend

buzyb's Avatar

Teams: Galatasaray
world class? hadi len

/\ |) /\ |\| /\ () |
buzyb is offline  
post #15 of 52 (permalink) Old September 30th, 2008, 11:37
Registered User
International

Yasko's Avatar

Teams: Beşiktaş &Turkey, Azerbaijan
Quote:
Originally Posted by prekazi View Post
No wonder you guys spent freely this summer.
They also sold their training facilities this season(still not known by the public)...They have been promised to get a new one in two years, but thats not sure yet.
Yasko is offline  
post #16 of 52 (permalink) Old September 30th, 2008, 22:25
Xtratime Legend

Cüneyt Arkın's Avatar

I hope he comes back to Turkey one day, no matter who it's with.

"It's up for grabs now!"

Cüneyt Arkın is offline  
post #17 of 52 (permalink) Old October 1st, 2008, 05:25
I like things
Legend

InfamousTurk's Avatar

Teams: Fenerbahce SK
Quote:
Originally Posted by buzyb View Post
world class? hadi len
man I kid you not, there is barely any football player in the world that can pull some of the shiit off that he does, he even has the pace on top of INSANE talent, when i show his video's to my friends their jaw drops

El Fricko
InfamousTurk is offline  
post #18 of 52 (permalink) Old October 3rd, 2008, 00:51
Forum Manager
World Class Player

Kerem1903's Avatar

Teams: Beşiktaş JK
maybe for the super lig man, yattara isn't world class though,
if he were hed be heading to europe and not eastward
Kerem1903 is offline  
post #19 of 52 (permalink) Old October 3rd, 2008, 05:21 Thread Starter
Star Player

Waya's Avatar

Quote:
Originally Posted by Kerem1903 View Post
maybe for the super lig man, yattara isn't world class though,
if he were hed be heading to europe and not eastward
He's drawn attention from a good amount of European teams though (Spanish, French, German) but Trabzon had rejected all of them, and ended up taking the one by the highest bidder like they did with Fatih and Gokdeniz.

Unfortunately Trabzon hasnt given him the chance to shine on the right stage, failing to qualify for Uefa or CL year after year, or else he could very well be playing for an Italian or English team right now. The chances he HAS had against European teams hes played great though, like against Villareal a number of years ago, Dinamo Kiev, and even in that recent friendly, he was making fools out of the Werder Bremen defenders.

Last edited by Waya; October 3rd, 2008 at 06:53.
Waya is offline  
post #20 of 52 (permalink) Old October 3rd, 2008, 06:31
Rising Star

solid_snake's Avatar

Quote:
Originally Posted by Waya View Post
Found this in an article, a list of the players we've sold over the past couple years and for how much:

Gökdeniz - Rubin Kazan - 8. 7 Mil
Fatih Tekke - Zenit - 7. 5 Mil
Stepanov - Porto - 3. 5 Mil
Eller - Atletico Madrid - 1 Mil
Marcelihho - Wolfsburg - 2.75 mil
Tolga Seyhan - Shatkar Donetsk - 3. 5 Mil
Ayman and Sayed - 1 mil
Ersen Martin - Recreativo Huelva - 1. 1 Mil
Yattara'nın - Al Sadd - 10.7 mil

It comes out to around 39.7 million euros
bravo trab! gs board take notice!
solid_snake is offline  

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:

Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear Mode

Posting Rules