Interesting read - Xtratime Community

LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 2 (permalink) Old December 22nd, 2008, 12:19 Thread Starter
Rising Star

Daniel Noir's Avatar

Teams: Athletic Club
Interesting read

I'm not sure how many czech speaking users actually read this forum but I've found a very interesting interview with Jaroslav Hřebík who criticizes the state of czech football and explains why the clubs became uncompetitive lately.

Trenér Jaroslav Hřebík upozorňuje: „Názory, které by se měly uznávat, jsou u nás zesměšňovány.“ Český fotbal potřebuje léčbu. A neodkladně! V tom se na podzim utvrdil kouč Jaroslav Hřebík.
„Poslední dva roky jsme na tom fotbalově v Česku velmi špatně . Svádí se to na odchody kvalitních hráčů do zahraničí. Ale zase tolik jich neodešlo. Snad jedině Kadlec, Pospěch, Fenin a Sivok. To je memento,“ říká.

Člen předsednictva Unie českých trenérů a trenérské rady ČMFS poskytl na prahu šedesátých narozenin, které oslaví v úterý, Sportu otevřený rozhovor o aktuálním stavu tuzemského fotbalu.

V čem hlavně česká fotbalová scéna v porovnání s tou evropskou zaostává?
„Fotbal na celém světě se neustále vyvíjí. Především v rychlosti, jak ostatně nedávno zdůraznil i trenér Arsenalu Arsene Wenger. A neplatí to jen pro běžeckou rychlost, ale hlavně pro rychlost řešení herních situací. U nás bohužel stagnujeme. Naučili jsme se hrát kvalitnější zónovou obranu. Nenaučili jsme se ji však překonávat. Milan Luhový napsal, že jsme třeba schopni za tři roky Evropu dohonit, protože od nás nebudou kvůli globální ekonomické krizi odcházet hráči ven a tudíž to bude dobré. Podle mě to dobré nebude. Pomyslné nůžky mezi námi a Evropou se totiž neustále rozvírají. Vždyť i hráči se hlavně zlepšují až po odchodu do zahraničí.“

Co musíme udělat proto, aby to dobré bylo?
„Změnit prostředí kolem fotbalu.“

Jakým směrem?
„Aby se diskutovalo o názorech, které mohou pozdvihnout úroveň fotbalu a ne aby byly tyhle názory zesměšňovány. Naším krédem je však všechno si alibizovat a říkat: Nejde to. Přece neexistuje, aby to nešlo! Ono to logicky musí jít. Vždyť jsme si to už historicky ověřili. Navíc jsem přesvědčený, že u nás máme velmi kvalitní výuku trenérů, což potvrdila i UEFA. Ale aby mohli trenéři, kteří chtějí pracovat správně, uplatnit vědomosti, tak k tomu musí mít kolem sebe vhodné prostředí. Bohužel u nás je prostředí patologicky zvrácené. Neuznávají se v něm hodnoty, které by se měly uznávat a naopak se spíš uznává to zesměšňování.“

Můžete uvést ilustrativní příklad zesměšňování?
„Vzpomeňte si, jak byly zesměšňovány Hřebíkovy čtverce, i když jsem o čtvercích nikdy nemluvil. Ale například Láďa Vízek mě tímhle způsobem zesměšňoval. Tvrdil, že fotbal je jednoduchý a že já ho dělám zbytečně složitý. Teď stejný Láďa Vízek píše, že by bylo důležité, aby přišel do Sparty Morales, protože dělá správně taktiku a připravuje hráče moderním způsobem. Dokonce nyní říká, že naše liga je nenáročná. Přitom on sám tenkrát svými názory publikovanými v médiích inicioval opak. Teď už fotbal bere o hodně vážněji. Ale bohužel je to se sedmiletým zpožděním. Kdyby tomu tak nebylo, mohli jsme být dnes o hodně lepší. Hlavně abychom si za tři roky neříkali totéž.“

Najde se však dost lidí, kteří říkají, že český fotbal na tom není tak špatně. Podle nich to mimo jiné potvrdil i vyrovnaný zápas Slavie s Aston Villou. Co říkáte tomuto argumentu?
„Slavia odehrála pouze velmi kvalitní druhý poločas. A to ještě jen prvních třicet minut. Pak odpadla a čtyři hráče chytaly křeče.“

Další častá česká obrana: Nemáme dostatek konkurenceschopných hráčů. Vaše verze?
„Jak to že ne? Nezlobte se na mě, ale agresivně se přece může naučit běhat každý. Jenže když odtrénujete tak, že pak okamžitě můžete zvládnout ještě jeden trénink, tak to nejde. Proto u nás bohužel hráči, a už to neříkám sám, nejsou dostatečně kondičně připravení. A to je další memento.“

Jaké?
„Aby se trenéři nebáli náročnosti.“

Jenže oni mají zkušenost, že ten, kdo se ji nebojí, to odnese.
„Protože je u nás špatně postavená role trenéra. V tomhle musí mít trenér absolutní moc. A ne, aby se stalo to, co se stalo před třemi roky ve Spartě mně.“

A sice?
„Když jsem byl před třemi lety náročný, okamžitě se v médiích objevilo: Hráči jsou přetrénovaní, unavení. A udělalo se alibi pro jejich výkon. Dával se prostor hráčům, namátkou budu jmenovat Blažka, Johanu, Poborského, Zelenku, kteří měli obavy, aby je spoluhráči, kteří budou náročně pracovat, výkonnostně nezastínili. Ono se to totiž při mém prvním působení ve Spartě stalo. Takzvaní bezejmenní zastínili Slončíka, Obajdina a spol.“

Má český fotbal sílu na to, aby se to změnilo?
„Sílu má každý. Jako lidi přece nejsme slabší než Francouzi nebo Španělé. Nejsme v porovnání s nimi na tom geneticky, ani somaticky špatně. Jde jen o to chtít. A že to lze, to bylo prokázané. Třeba Spartou v Lize mistrů nebo Libercem v Poháru UEFA. Nejen že se však těchto úspěchů nevyužilo, ale velká část fotbalové veřejnosti, včetně expertů, tyto úspěchy zlehčila a řekla, že to byla náhoda. Náhodou tedy pak dvacet hráčů včetně náhradníků odešlo ze Sparty do zahraničí. Ale podobných paradoxů je víc.“

Například?
„Když jsem podruhé trénoval Spartu, byli Zelenka a Jun v nároďáku. Ale trénoval jsem špatně, protože hráči byli přetrénovaní. Když jsem skončil, už v nároďáku nejsou, ale trénují dobře. Tenhle postoj se přece musí změnit. Vezměte si třeba Ribéryho. Proč by naši hráči neměli hrát podobně jako on? Vždyť se jim během působení v Marseille podobal. Ale pracoval na sobě tak, že prezident Bayernu Beckenbauer ho teď bere za nepostradatelného. U nás tohle můžeme říct málokdy.“

Jak to, že u Ribéryho to jde a u jeho českých kolegů nikoli?
„A jsme zase u prostředí a zesměšňování čtverců.“

Tak tenhle pojem, který vám byl, jak říkáte, vsunut do úst, vysvětleme. Co se pod ním skrývá?
„Čtverce používal tehdy Verner Lička. Já používal pojmy blok, posouvání, správný úhel, správná vzdálenost, presink, štítový záložník. Nyní už jsou ty pojmy zaběhnuté, některé po deseti, jiné po sedmi letech.“

Dobrá, ale co „zastřešují“?
„Způsob hry, ve kterém se měli hráči v bloku správně posouvat s následným použitím presinku a s následným zaútočením podle určitého jednoduchého principu. Pokud to hráči plnili, tak jsme tím nahradili individuální nedostatky, protože jsme na soupeře v Evropě individuální kvalitou nestačili. Kdybychom nestačili ani týmově, tak bychom měli problém a bylo by to podobné jako v současnosti. Ale co je ještě důležité: když hráči správně pracovali , tak snad nebylo jediného, který by se individuálně nezlepšoval. Vysvětlil jsem jim, že obranná fáze není o tom, jestli hrajete v rozestavení 4 – 3 – 3 nebo 4 – 4 – 2, ale o odpovědnosti. Zkrátka o splnění role v určitém prostoru. Tak, jak ji plní i Torres, Kuijt, Rooney, Cristiano Ronaldo, tedy největší útočné hvězdy evropského fotbalu. Dobře vědí, že kdyby určenou roli nesplnili, tak by za ně nastupoval někdo jiný.“

Zkusme onu roli objasnit ještě polopatičtěji na konkrétním příkladu.
„Tak třeba Sionko musí jako pravý záložník plnit v určité situaci roli pravého obránce. Například – když se obránci posunou do levé strany a levý bek se zúčastňuje presinku, tak v ten moment se musí stát ze Sionka pravý obránce, aby byl dostatečný počet hráčů v důležitém obranném prostoru. Ale po zisku míče zase musí Sionko okamžitě přepnout do role skoro pravého křídelního útočníka. Ostrým náběhem totiž může získat míč, který by třeba prošel zleva přes pokutové území soupeře. Tohle je dohodnutý princip řešení herní situace. A není to vůbec složité. Kluci z reprezentační osmnáctky, které jsem převzal, se to, co jsem chtěl před šesti, respektive třemi roky po sparťanech, naučili v podstatě za týden. Protože se to chtěli naučit. A pochopili, že to není nijak složité, ale také pochopili, že by to nezvládli bez výborné kondice.“

Také se o vás povídalo a stále povídá, že nemáte rád technické hráče. Co vy na to?
„Technické hráče jsem dokonce už před deseti lety dával na pozice obranných hráčů. Už tenkrát hrál Pavel Horváth coby kreativní fotbalista ve Slavii štítového záložníka. A když plnil roli, na které jsme se domluvili, byl v nároďáku. Tak není možné, abych neměl rád kreativní hráče. Zase se mi to pouze podsunulo. Mimochodem, v současné osmnáctce dva nejtechničtější hráči Folprecht a Vašenda hrají dva střední záložníky. I oni plní roli, kterou po nich vyžaduji, na rozdíl třeba od Lukáše Zelenky, který s tím měl tenkrát ve Spartě problém. Technický, kreativní hráč totiž musí být v moderním fotbale zároveň pracovitý a týmový.“

Při prvním angažmá ve Spartě jste tým naučil, co jste chtěl. Jak tomu bylo ve druhém případě?
„Taky jsme se to snažili učit, ale hráči byli sráženi v učení tím prostředím, o kterém už jsem mluvil. Čtou noviny, sledují internet a registrují články typu, proč se z fotbalu dělá věda. To pak do učení podvědomě nedají tolik, co by měli. Ale drtivá většina fanoušků už tohle prohlédla. Zato důležití lidé v českém fotbale ještě asi ne. Bohužel.“

Jak z toho ven?
„Měli bychom si vzít příklad z fotbalového Německa. Když bylo před třemi roky hodně dole, tak co udělalo? Nejdůležitější lidi ve fotbale se do toho obuli a začali jít správnou cestou.“

Cestou odbornosti.
„Ale vždyť i naše vzdělávání trenérů je kvalitní. Před čtyřmi roky přijelo na výměnnou stáž do Prahy asi třicet německých trenérů, kteří dělali profilicenci UEFA. Měl jsem za úkol udělat s nimi dvouhodinovou výuku presinku. V teorii i v praxi. Ve skupině byli renomovaní hráči a někteří současní bundesligoví trenéři. Po celou výuku byli bez výjimky pozorní a spolupracovali. Asi hodinu po výuce za mnou přišli a děkovali, že tak správně provedený presink ještě neviděli.“

Co čeští trenérští studenti?
„Když jsem dělal podobnou výuku s našimi trenéry, nabyl jsem dojmu, že to zajímalo maximálně deset procent z nich. Třeba Horst Siegl si při teoretickém výkladu hrál celou dobu s telefonem a neposlouchal. Chápal jsem to, protože jsem si uvědomil, jak se na Spartě k těmto věcem přistupuje. Viz nedávný článek JUDr. Bednáře, člena výboru Fanclubu Sparty, ve Sportu.“

Bednář ve zmíněném příspěvku tvrdí: „Spartu rozbil antitrenér Hřebík.“
„Po třech letech po mém odchodu napsal, že za současnou krizi Sparty a za to, že hraje špatně, můžu já. Dokonce i jeden z nejtalentovanějších českých trenérů se pak bojí v tisku přiznat, že se ode mě trenérsky učil a konzultuje se mnou trenérské metody i přístup. Asi proto, že se uvažuje o tom, že by měl jít do Sparty. Ale měl bych být vlastně hrdý, jaký jsem démon. Že já, človíček z vesnice, dokážu zničit věčnou železnou Spartu. Doktor Bednář asi zapomněl, že jsem do Sparty přivedl tehdy ještě ne reprezentanty Kadlece, Pospěcha, které Sparta dobře zpeněžila. Dále Slepičku, Kisela, o kterých si dovolím tvrdit, že by za mě hráli lépe. Ale abychom nemluvili jen o Spartě, teď mě zarazil výrok Václava Svěrkoše po přestupu do Souchaux.“

Jaký?
„Přečtěte si ho. (vytahuje z tašky noviny, kde má zelenou fixou podtrženou tuto pasáž. Otázka: Říkáte, že francouzská liga je fyzicky náročná. Neobáváte se toho? Odpověď: Budu tam muset přidat v tréninku. A to chci.) Tahle věta vlastně vypovídá o všem.“
Daniel Noir is offline  
Sponsored Links
Advertisement

post #2 of 2 (permalink) Old December 28th, 2008, 02:18
Premier Player

^^ Sorry for the intrusion, I usually don't post outside of the Croatian forum but I do tend to read your Forum regularly(their are 3 or 4 other I visit and read on a regular basis to: the Dutch, Italian, Portuguese , Bosnian and yours) if need be known.

Daniel Noir, Boris or Andor, can 1 of u guys give me a quick translation of what is being said here. I know he's saying quite a bit here, but its always interesting to hear other opinions on football and the state of the game in countries other then England, Germany, Spain, France and Italy.

It would be much appreciated and hope I can return the favour some day

P.S.- Almost forgot, Can u also please state this persons name and the importance of him to the game in your country.

Thank You

Last edited by Rupa; December 28th, 2008 at 02:25.
Rupa is offline  
Reply

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:

Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear Mode

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies