Some of Sparta fans furious at Lukáš Přibyl - Xtratime Community

LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 4 (permalink) Old June 22nd, 2007, 23:19 Thread Starter
International

Märco's Avatar

Teams: Parma, Bohemians, Cracovia
Some of Sparta fans furious at Lukáš Přibyl

Lukáš Přibyl, a young man who works for Sparta, is hated person number 1 by their fans in the recent days.

He is a "director for communication" and he does his work very well, that's for sure. Where is the problem?

He is a fan of Bohemians, he's never hiden that. He just doesn't want to dissimulate. He works as a true professional, no need for the usual bullshit and lies.

And... this attitude has been tolerated so far.

However he was seen in a Bohemians jersey in the last week and a photo of him appeared on spartaforever.cz. According to the author he was celebratng the promotion of Bohemians.

The fans got furious, many of them want him to resign or at least to apologize and promise not to do it again. (wearing the jersey and celebrating the success of an opponent in public)

They say that a person who is responsive for Sparta's marketing can't do things like that - it's a ridicule according to them.

Thoughts?

Btw he has not apologized. He just explained that he sees no reason why he should hide that he's a fan. He said it didn't influence his job, he gives 100% to Sparta. (while at work)

Anyway he was watching the match with Viktoria Žižkov and with the all-stars without a jersey. He will probably not wear it anymore.

NO AL CALCIO MODERNO
Märco is offline  
Sponsored Links
Advertisement

post #2 of 4 (permalink) Old June 22nd, 2007, 23:22 Thread Starter
International

Märco's Avatar

Teams: Parma, Bohemians, Cracovia
Dobrý den, dovolte mi, abych se vyjádřil k tématu, které je tady už několik dní zmiňováno a moc mě mrzí, že vyvolává takové vášně. Při mém příchodu do Sparty jsem se přiznal k tomu, že fandím Bohemce a že se nebudu pokrytecky tvrdit, že jsem odmalička Sparťan. Dlouho mi toto moje stanovisko bylo tolerováno, přestože chápu, že se mnohým nemuselo líbit. Až teď, krátce po postupu Bohemians do ligy se najednou objevil článek o mém fandovství. Kdykoliv předtím jsem mohl být vyfotografován na stadionu Bohemky, ve společnosti fanoušků Bohemky, ale nikdy se tak nestalo. Nikdy jsem žádným zásadním způsobem neprovokoval a nechtěl, aby měl kdokoliv záminku mě napadat pro neprofesionální přístup.Pro Spartu se snažím dělat maximum v rámci mé profesionální smlouvy, Bohemce fandím a chodím na její zápasy. Dres doma mám, ale není mým cílem s ním někde provokovat. Zmíněná fotografie byla pořízena na benzínce a ne při nějakých oslavách. Debata na fórech přerostla v úražky a spoustu výmyslů. Mám rád Seniora, jeho příspěvky jsou na češtinu bohaté a mnohdy i vtipné:-) a vím, že to určitě tak nemyslel, ale když sem psal, že jsem se při vzájemném přítelském zápase radoval z gólu Bohemky a smutnil při gólech Sparty, tak ví, že to není pravda. Zachoval jsem stojický klid při všech gólech:-) Dále se zde vedou spekulace o Martinu Hudcovi. Na stránky Bohemky jsem psal dříve pod nickem Příba, v té době už Martin Hudec existoval a je to jméno pro novináře, kteří píší na web a nechtějí psát pod svým jménem. Píší zadarmo, jen proto, že mají rádi Bohemku. Na stránkách už je toto jméno legendou, a tak se používá k těmto účelům. Kdybych chtěl beztrestně psát, tak můžu psát bez nicku a vůbec to nikdo nepozná. Jméno Martina Hudce jsem využil při několika přenosech Rádia Bohemka už během mého angažmá na Spartě, protože si i po odchodu z televize nadále udržet praxi v komentování. Toť vše. Nezlobte se, ale nejsem si vědom, že bych v poslední době udělal něco dramatického, čím bych poškodil zájmy Sparty a snažím se v práci nadále odvádět maximum. Některým děkuji za pochopení, ostatním klidně rád vše vysvětlím osobně. Můj email je [email protected]. S pozdravem Lukáš Přibyl

NO AL CALCIO MODERNO
Märco is offline  
post #3 of 4 (permalink) Old June 23rd, 2007, 05:10
First Place Winner, February 2013 XT Photo Contest
Xtratime Legend

Andor's Avatar

Teams: In Immers we trust
He should be able to cheer for anyone he wants.
Andor is offline  

post #4 of 4 (permalink) Old June 23rd, 2007, 19:24
Rising Star

Tricky situation, of course I sympathize Pribyl and think he has no need to apologize but naturally fans would not take kindly to this no matter how much good he has done for the club. At the same time, I doubt Pribyl has little or no love for Sparta, he has got to have some affinity working for them, esp. as a comm director.
Izák is offline  
Reply

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:

Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear Mode

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies