August 18th: France vs BIH from Rennes (Friendly) - Xtratime Community
Reply

LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 71 (permalink) Old July 31st, 2004, 01:03 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Teams: BIH, Zeljo & OL
August 18th: France vs BIH from Rennes (Friendly)

Thoughts?

Who should be called?

What do you think the result will be?

Who should the starting 11 be?

What formation?

and one thing I'm excited about is..will Ibisevic be called up for this game? He wants to play in it, but its up to Sliskovic. Sliskovic wants a roster that will pretty much be the one we will use in Qualifying..so it will be interesting to see. He's kind of come out of nowhere though, and if he signs a contract with PSG before that date...I think good chance he will be called.
Manijak is offline  
Sponsored Links
Advertisement

post #2 of 71 (permalink) Old July 31st, 2004, 01:23 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

-----------------FORMATION---------------

-----Bolic (Ibisevic)---------- Misimovic (Blatnjak)

---------------- Barbarez---------------

----Baljic--------Bajramovic--------Salihamidzic

----Music------Papac----Konjic------Beslija

-----------------Hasagic---------------------

Bench:
Skoro
Blatnjak
Biscevic
Grujic
Hrgovic
Ibisevic
Spahic
Grlic
Crnogorac
Ramovic

I'd definetley like to see Ibisevic and Blatnjak get a shot upfront.

In the middle we already know the players: Grujic, Hrgovic, Biscevic, Grlic are all good subs.

At the back, I want to give Crnogorac and Spahic a chance. We need to test new players in central defence, Konjic wont be around much longer and we lost Hibic already.

And if Ramovic has his papers ready, be nice to test him in net.

Overall, I like that lineup though and the guys on the bench.

I see a draw in this game, probably, 1-1.
Manijak is offline  
post #3 of 71 (permalink) Old August 1st, 2004, 05:41
Sheperdesque
Community Manager
Xtratime Legend

Bosanac's Avatar

Teams: Zeljeznicar & Chelsea
-----------------FORMATION---------------

-----Bolic (sub Ibisevic) ---------- Misimovic (sub Blatnjak)

---------------- Grujic or Skoro ---------------

----Barbarez--------Bajramovic--------Salihamidzic

----Music------Papac----Konjic------Beslija

-----------------Hasagic---------------------

Bench:
Skoro
Blatnjak
Ibisevic
Biscevic
Baljic
Hrgovic
Spahic
Grlic
Crnogorac

I think Skoro's form has earned him a possible place in the starting line up. However i don't think Baljic should start (maybe come off the bench), i stand by the fact that your name should not guarantee you a spot but your club performances and Baljic has just started playing serious games after nearly 2 whole years in the wilderness.

Anyway i'm sure Baka will know what he's doing, i have lots of confidence in him.

"I wanted to say we are like seljaks, not seljaks"
Bosanac is offline  

post #4 of 71 (permalink) Old August 1st, 2004, 16:22 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

If Ibisevic gets a chance, that is 5 strikers, and IMO there is no certainty on who will be starting, or at least there shouldn't be certainty.

He has a lot of hard decisions to make.

When it comes to Baljic, I agree Sliskovic should not pick the team because of the names, that is why we were crap before Sliskovic came. Looks like Baljic will be in the starting 11 for Galatasary though, so that will be good for him.

Actually today, I will get to see the Galatasaray/Porto game, so I'll see how he looks.
Manijak is offline  
post #5 of 71 (permalink) Old August 6th, 2004, 18:05
Rising Star

I thought Beslija is a striker.
Prediction?
Everything is possible. Bosnia has a solid team, they might as well win.
hungaryforever is offline  
post #6 of 71 (permalink) Old August 7th, 2004, 01:27
Premier Player

DJ Bungi's Avatar

Teams: BiH & Croatia NT, Man Utd, Tottenham, Liverpool
Safet Sušić, najbolji bh. fudbaler svih vremena

"Živim život i čekam pravu ponudu"

Safet Sušić, službeno proglašeni najbolji bh. fudbaler svih vremena, ponovo je na odmoru u Sarajevu. Sušić je iz Pariza stigao s porodicom, a dane u glavnom gradu BiH uglavnom provodi u društvu prijatelja i rodbine. Kako sam kaže, planirao je ostati u Sarajevu sedam dana, ali će po svemu sudeći boraviti duže.

Da oni kojima je fudbal u srcu nisu zaboravili popularnog Papeta, to je više nego jasno. Dok se Sušić spremao za revijalnu utakmicu malog fudbala protiv reprezentacije novinara BiH na Atletskom poligonu Olimpijskog stadiona "Koševo", svakih nekoliko minuta se poneko htio fotografisati s njim ili bar dobiti autogram. Onako prizeman, što pokazuje koliko je veliki, Sušić je za svakog odvojio barem smiješak.

Antologijska rečenica "Ne sam Safete...", prilikom Sušićevog boravka u Sarajevu, nigdje ne može naći svoje uporište.

SUŠIĆ: U Sarajevu vrijeme veoma brzo prolazi. Nijednog trenutka nisam sam. Čini se da bi trebao ostati mnogo duže od planiranog kako bi proveo dovoljno vremena sa prijateljima i rodbinom. U svakom slučaju lijepo je opet biti u svojoj državi.

Čime se u Parizu trenutno bavite?

SUŠIĆ: Ne radim ništa spektakularno. Rekao bih da sam trener bez angažmana. Maksimalno sam posvećen porodici. Živim život u jednom lijepom gradu i čekam pravu priliku. Kada se radi o trenerskom pozivu, nigdje ne žurim.

Nije li prava prilika bio poziv Vahida Halilhodžića da s njim radite u PSG-u?

SUŠIĆ: Zavisi iz kojeg se ugla gleda. Zahvalan sam Vahi na tom pozivu, ali tada sam smatrao da to nije ono što želim. Ne žalim zbog odluke koju sam donio, a drago mi je da Halilhodžić veoma uspješno radi u PSŽ-u. Odem povremeno na utakmice PSŽ-a i smatram da će i ove godine igrati značajnu ulogu francuskom prvenstvu.

Postojale su i određene opcije za preuzimanje nekih klubova iz arapskih zemalja?

SUŠIĆ: Nekako uvijek postoje takve opcije za mene. Međutim, moja definitivna odluka je da se sve mora poklopiti. Ne kažem da te ponude nisu povoljne, ali ne zanimaju me bilo kakve avanture niti polovična rješenja.

Planirate li posjetiti N/FS BiH ili ste možda to već učinili?

SUŠIĆ: Bio sam u N/FS BiH, ali nažalost vrijeme je godišnjih odmora tako da nikoga nisam vidio. To nije problem jer će biti prilike da se pozdravimo i razmijenimo koju rečenicu.

Bh. reprezentacija je u proteklim kvalifikacijama bila nadomak plasmana na EP. Šta mogu izabranici selektora Blaža Sliškovića u narednim kvalifikacijama za SP?

SUŠIĆ: Ne znam kakav će biti konačan ishod, ali naravno želim sve najbolje reprezentaciji. Treba biti objektivan i reći da grupa u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u kojoj će igrati naša reprezentacija nije nimalo "lagana". Biće teško protiv Španije, Belgije i SCG, ali ako se plasiramo na "Mundijal" bio bi to veliki podvig bh. fudbala.

Reprezentacija BiH 18. ovog mjeseca igra prijateljsku utakmicu protiv "trikolora" u Renu. Koliko se o toj utakmici govori u Francuskoj?

SUŠIĆ: Još nema nekih velikih najava te prijateljske utakmice, jer do tog ogleda ima još više od 10 dana. Mediji još utakmici nisu dali onaj pravi značaj, ali iz dana u dan govori se sve više. Uglavnom, prema onome što se sada govori Francuzi očekuju puno od te utakmice, a Rejmond Domenek, njihov novi selektor, polako sastavlja ekipu.

Francuski selektor je najavio i određeno podmlađivanje tima.

SUŠIĆ: Vjerovatno će biti primoran podmladiti ekipu jer su Lilian Turam, Biksan Lizarazu i Marsel Desai najavili oproštaj od nacionalnog tima, a možda se još neko odluči na sličan korak. Očigledno je da Francuzima nakon dva loša rezultata na velikim takmičenjima treba svježa krv.

Gdje vidite glavni uzrok loših rezultata francuske reprezentacije na posljednjem EP?

SUŠIĆ: Nije baš lako definisati kompletan problem, ali ključne stvari su očigledne. Mislim da u svemu tome presudnu ulogu ima veliki umor igrača. Francuzima je na EP nedostajala svježina prije svega. Slično se dogodilo i reprezentaciji bivše SFR Jugoslavije 1982. godine. Imali smo jak tim, ali smo nakon prvenstva odmah nastavili sa pripremama. Da smo odmorili, na tom prvenstvu u Španiji ne bi onako "pukli".
DJ Bungi is offline  
post #7 of 71 (permalink) Old August 7th, 2004, 22:46
Premier Player

DJ Bungi's Avatar

We need to pump some new blood into the team, so here it goes:

-------------------Hasagic---------------------

---Spahic-----Grujic----Crnogorac-----Papac---

------Salihamidzic----Bajramovic----Music------

----------Barbarez------------Baljic------------

--------------------Misimovic------------------

Bench:

Tolja, Ibisevic, Blatnjak, Skoro, Sehic, Berberovic, Hrgovic, Beslija, Grlic, Simic, Jahic, Milenkovic, Baiano, Trivunovic, Pelak.
DJ Bungi is offline  
post #8 of 71 (permalink) Old August 7th, 2004, 22:50
Forum Manager
Xtratime Elite

HajdukSplit's Avatar

Teams: Hajduk Split, Derby County
what club does Crnogorac play for? recognize that name, did he play in the Croatian league once?
HajdukSplit is offline  
post #9 of 71 (permalink) Old August 7th, 2004, 22:53 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Quote:
Originally Posted by HajdukSplit
what club does Crnogorac play for? recognize that name, did he play in the Croatian league once?
He plays for Sloboda.
http://www.fcsloboda.com/fksloboda/igraci/crnogorac.php

He is really young, so I doubt he has played elsewhere...dont know though.
Manijak is offline  
post #10 of 71 (permalink) Old August 7th, 2004, 22:57
Forum Manager
Xtratime Elite

HajdukSplit's Avatar

oh, no not him..some guys with a similar last name played for Slaven Belupo years ago.
what about Saranovic? does he have a spot on the NT, I see you have many good strikers so probably not, he is playing very well for Kamen Ingrad. Former Sarajevo player and you also have another good striker, Bosko Peraica, he had good season at Cibalia but when they were relegated he left the club to join an Austrian club. Admira...he used to play for Posusje.
HajdukSplit is offline  
post #11 of 71 (permalink) Old August 7th, 2004, 23:06 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Quote:
oh, no not him..some guys with a similar last name played for Slaven Belupo years ago.
what about Saranovic? does he have a spot on the NT, I see you have many good strikers so probably not, he is playing very well for Kamen Ingrad. Former Sarajevo player and you also have another good striker, Bosko Peraica, he had good season at Cibalia but when they were relegated he left the club to join an Austrian club. Admira...he used to play for Posusje.
Edin Saranovic has 8 caps I beleive with our NT. He was used 3/4 years ago for WC Qualifying...not as a starter, but as a sub, that sometimes came in.

At this point, with so much depth upfront..I would not count on him ever getting a call again.

Misimovic, Skoro, Ibisevic, Blatnjak, that Sehic guy possibly, and Bolic has about 2 yrs in him.
Manijak is offline  
post #12 of 71 (permalink) Old August 8th, 2004, 04:36
Premier Player

DJ Bungi's Avatar

Quote:

How old is Saranovic?
DJ Bungi is offline  
post #13 of 71 (permalink) Old August 8th, 2004, 13:20
Forum Manager
Xtratime Elite

HajdukSplit's Avatar

Saranovic is 28.
HajdukSplit is offline  
post #14 of 71 (permalink) Old August 8th, 2004, 16:09 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Quote:
Saranovic is 28.
Well, to get on my national team, you rather have to be:

1) Young player with good or better potential

or

2) older player, that has accomplished a lot and continues to play on respected club, also plays regularly.

Saranovic fits into another category..a player that is already older, but has STILL not proven he has enough quality for NT materia.

Selecting those types of players was exactly why we were such a horrible NT awhle ago. We had guys like Akrapovic, Piplica, Hota, Kapetanovic etc We had a lot of players that were old, yet they had never in their career proven to have quality..better to give the young guys with actual potential a shot...not only will you get effort from them, because they want to prove themselves, but chances are they have much more quality.

Sliskovic came in got rid of all those old guys with no quality, left the ones with it (Bolic, Barbarez, Konjic, Salihamidzic, Baljic) then added regualr playing time for other younger guys (Grujic, Bajramovic, Beslija, now Skoro, probably Ibisevic)

Last edited by Manijak; August 8th, 2004 at 16:23.
Manijak is offline  
post #15 of 71 (permalink) Old August 9th, 2004, 00:57 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Quote:
Originally Posted by DJ Bungi
We need to pump some new blood into the team, so here it goes:

-------------------Hasagic---------------------

---Spahic-----Grujic----Crnogorac-----Papac---

------Salihamidzic----Bajramovic----Music------

----------Barbarez------------Baljic------------

--------------------Misimovic------------------

Bench:

Tolja, Ibisevic, Blatnjak, Skoro, Sehic, Berberovic, Hrgovic, Beslija, Grlic, Simic, Jahic, Milenkovic, Baiano, Trivunovic, Pelak.
I think there are some big no-no's when it comes to fudbal, and one killer is playing players out of their position. I think when you do that, you are just asking for it.

I dont think Grujic plays DC. Also, Spahic cant even find a club, or at least is not playing..while Besljia is playing pretty damn well with Genk, so dont see why Spahic.

The rest though, I agree with.
Manijak is offline  
post #16 of 71 (permalink) Old August 9th, 2004, 04:11
Sheperdesque
Community Manager
Xtratime Legend

Bosanac's Avatar

I'm with Manijak on this one, you've got Grujic in a position where he ain't comfortable and players with no minutes under their belt should not be called up for NT games.

Bosanac is offline  
post #17 of 71 (permalink) Old August 9th, 2004, 04:26
Premier Player

DJ Bungi's Avatar

Quote:
Originally Posted by Manijak
I think there are some big no-no's when it comes to fudbal, and one killer is playing players out of their position. I think when you do that, you are just asking for it.

I dont think Grujic plays DC. Also, Spahic cant even find a club, or at least is not playing..while Besljia is playing pretty damn well with Genk, so dont see why Spahic.

The rest though, I agree with.
I know that Grujic never played the stoper but I strongly believe that he would play that position better than Milenkovic; he replaced Hibic on that spot.
DJ Bungi is offline  
post #18 of 71 (permalink) Old August 10th, 2004, 15:39 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Quote:
Slišković objavio popis za Francusku

Na popisu se nalazi 20 igrača, među kojima su dva debitanta, Asim Šehić i Branimir Bajić. Pored njih, u reprezentaciju je nakon dvije godine ponovo pozvan i Nermin Šabić.

SARAJEVO - Izbornik nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Blaž Slišković danas je u Sarajevu objavio popis reprezentativaca koje je pozvao za prijateljski susret protiv Francuske, koji je na rasporedu 18. kolovoza u Rennesu.

Na popisu se nalazi 20 igrača, među kojima su dva debitanta, Asim Šehić i Branimir Bajić. Pored njih, u reprezentaciju je nakon dvije godine ponovo pozvan i Nermin Šabić.

"Razgovarao sam sa Šabićem, koji me je uvjerio da su njegova shvaćanja i ponašanje drugačiji u odnosu na prethodno razdoblje. Mislim da posjeduje kvalitetu i kako bi mogao dobro doći u reprezentaciji", kazao je Slišković. On je dodao kako će Šabić pojačati konkurenciju u veznom redu, posebno jer Bajramović nije potpuno spreman.

Branimir Bajić, koji nastupa za beogradski Partizan, alternativa je za Konjića, koji već duže vrijeme vuče ozljedu. "Utakmica protiv Francuske je veoma bitna za nas. To će biti posljednja provjera pred kvalifikacijski meč sa Španjolskom, pa sam odlučio isprobati nove igrače u veznom redu i obrani. Oni koji se budu pokazali u meču protiv Francuske moći će računati na poziv za susret protiv Španjolske", izjavio je Slišković.

Od igrača koji nastupa u domaćem prvenstvu jedino je pozvan nogometaš Slobode Gradimir Crnogorac.

Popis pozvanih igrača: Kenan Hasagić (Gaziantepspor), Almir Tolja (SW Bregenz), Nermin Šabić (Vatai Changchun), Asim Šehić (Pula), Emir Spahić (Schinnik), Elvir Bolić (Genčlerbirligi), Zlatan Bajramović (Freiburg), Dragan Blatnjak (Hajduk), Mirsad Bešlija (Genk), Saša Papac (Austria Beč), Hasan Salihamidžić (Bayern), Sergej Barbarez (Hamburger SV), Vladan Grujić (Koeln), Elvir Baljić (Galatasaray), Zvjezdan Misimović (Bochum), Ivica Grlić (Duisburg), Muhamed Konjić (Derby County), Vedin Musić (Modena), Gradimir Crnogorac (Sloboda), Branimir Bajić (Partizan).

Reprezentativci će se okupiti dva dana uoči utakmice u Rennesu, gdje će obaviti par treninga. Susret se igra na stadionu Route de Lorient u 20 sati i 45 minuta.
Abit dissapointed Ibisevic was not called, however Sehic was called and Bajic. Also, Nermin Sabic getting a call once again, no idea the reason behind that. Skoro, not getting called.

I think the deal with Ibisevic may be that Sliskovic knows his quality, and how good he is, so there is no reason to test him, instead, he needs to see how this Sehic guy is, also has to test Blatnjak.

Anyways, its nice to see that he is thinking about eventual replacements for Konjic, and some of the older guys on the team.
Manijak is offline  
post #19 of 71 (permalink) Old August 10th, 2004, 22:22 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Some quotes from Sliskovic in the press conference where he announced the players called up:

Branimir Bajic
Quote:
"Prije 15 dana razgovarao sam sa Bajićem i on mi je dao čvrsto obećanje da će nam se priključiti u Beogradu, na putu ka Francuskoj. Prema posljednjim informacijama, Muhamed Konjić je povrijeđen, ali pored toga ima problema i sa novim klubom. Ne znam da li je tačno, ali sam čuo da ga Derbi Kaunti želi vratiti na posudbu u Koventri. Poznato je od ranije da imamo problema na poziciji štopera, tako da bi Bajić uz Sašu Papca trebalo da 'pokrije' ovaj nedostatak", kaže Slišković.
Nermin Sabic
Quote:
"Prema informacijama koje sam dobio od trenera iz Kine, Šabić je dosta dobro odigrao u prošloj sezoni. Nedavno sam razgovarao sa njim u Savezu i uočio sam da je smršao sedam, osam kilograma. Objasnio sam mu da je sada situacija u reprezentaciji sasvim drugačija, a on mi je dao uvjerenje da se i on dosta promijenio. Iako ima 29 godina, prema mom, ali i mišljenju Miše Smajlovića, koji ga je također "koristio" u reprezentaciji, Šabić je kvalitetan igrač i sigurno je da nam može koristiti u predstojećim kvalifikacijama. Kroz razgovore je shvatio šta od njega očekujem", tvrdi Slišković
Vezni red
Quote:
"Želim pojačati konkurenciji u veznom redu, tako da u svakom trenutku imam četvoricu veznih nogometaša, dvojicu u igri u dvojicu na klupi. Ne želim da nam se dešavaju stvari kao u proteklim kvalifikacijama, kada smo imali "tanku" klupu. Mišljenja sam da je Šabić sasvim opravdano dobio poziv", kategoričan je bh. selektor.
Igraci koji nisu pozvani ovaj put
Quote:
Slišković je obrazložio da oni fudbaleri koji nisu dobili poziv za meč u Francuskoj, a ranije su ubilježili nastupe u bh. dresu, nisu otpisani.

"Bulend Biščević, Dario Dajmanović, Alen Škoro, Samir Muratović, Santos Bajano, Sanel Jahić, Alemdin Hota, Dušan Kerkez, Vedad Ibišević…, nisu izgubljeni za reprezentaciju, ako sada nisu dobili poziv. Na njih računamo i vrata reprezentacije nisu im zatvorena", ističe Slišković.
Sta je "plan"
Quote:
"Naravno da će nam jedan od ciljeva biti pozitivan rezultat protiv Francuza. Ne mora značiti da je to pobjeda, bili bi zadovoljni i remijem. Prioritet nam je vidjeti s čim raspolažemo pred start kvalifikacija i meč protiv Španije, jer ovo će nam biti prava provjera pred "furiju". Susret sa Francuzima trebalo bi da bude prilika pojedincima da se dokažu i obezbijede sebi mjesto u timu za predstojeće kvalifikacije. Utakmicu moramo shvatiti maksimalno ozbiljno, bez obzira što je ona prijateljskog karaktera", upozorava Slišković, koji je još dodao:

"Do 70. minuta biće nam bitan i rezultat i igra svakog pojedinca, a najvjerojatnije da ćemo vrijeme do kraja meča iskoristiti za isprobavanje novih igrača i nekih novih varijanti."

--------------------------------------------------------------------------

Some really questionable moves IMO.

Like this Bajic guy..we have called him 2-3 times, and he failed to show up. I dont know why he is on his knees begging these players when its clear that they dont want to play for BIH, and they are not even that good.

Bringing Sabic back...I dont know about that.

Skoro is playing regular minutes, is doing really well, yet he is not called, and Misimovic gets called when is warming the bench at Bochum.

Grujic is not playing regularly at a 1st division side in Germany, yet he gets called???

Ibisevic has played more minutes in 1 game than Grujic the whole last season, and is already at PSG, possibly even starting games..and no call.

What about Music? He cant seem to find a new club, and is not going to stay with Modena..so dont know why he is called.

He is breaking some of his own rules.

Anyways, we will see how this goes, but I am not impressed.

Last edited by Manijak; August 10th, 2004 at 22:29.
Manijak is offline  
post #20 of 71 (permalink) Old August 11th, 2004, 01:24
Sheperdesque
Community Manager
Xtratime Legend

Bosanac's Avatar

I'm with you on most of your points.
Music and Sabic are really worrying me, i like them both but Music isn't playing anywhere and Sabic is doing his trade in China (i question China's club football quality)

Bajic might be a good move but i ain't sire as i don't know much about him. Maybe one of the grobars from xtratime can shed some light on his abilities. But i firmly stand by not forcing or begging anybody to play for BiH.

I am shocked that Skoro hasn't been called up but i am not fussed that Ibisevic hasn't, maybe it's better if he plays in the U21's for a while, we don't want to take all the talent away.

Somebody here predicted that Sehic will get a call, i don't know anything about him and hopefully it was a right move. Pula must be on cloud nine about that move!

Bosanac is offline  
Reply

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:

Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear Mode

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies