"Jos uvijek smo u igri za baraz" - Xtratime Community

LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 15 (permalink) Old June 12th, 2003, 22:21 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Teams: BIH, Zeljo & OL
"Jos uvijek smo u igri za baraz"

Previše povrijeđenih igrača u početnoj postavi * Škoro je za "A" tim * Zakazao Barbarez * Ako smo izgubili kvalifikacije, vjerujem da nismo, onda je to u samom startu kada sam radio u nenormalnim okolnostima, podsjeća Slišković.

Uoči utakmice požalio nam se Baka Slišković da mu san ne ide na oči. Ništa nije bilo bolje ni nakon utakmice. Mjesecima je Baka studirao igru Rumuna, našao pukotine u posljednjoj liniji, uzdao se u samopouzdanje svojih pulena, i, onda kao na ruletu sve izgubio.
Prije nego što ćemo krenuti za Sarajevo, sa Sliškovićem smo razgovorali o budućnosti ove ili neke nove reprezentacije, o njegovom statusu, u pojedincima, koji su razočarali...

Selektore, gdje ste pogriješili u pripremi utakmice?

- Nisam bezgriješan, prihvatam odgovornost za poraz. Gdje sam pogriješio? Vjerovatno bih izveo drugi tim da se igra sutra.

Koji, ko bi počeo, od onih što su bili na klupi?

- Možda Blatnjak, Spahić, Alihodžić, Halilović....

Zašto onda nisu počeli?

- Nadao sam se da će iskusniji igrači, makar i nedovoljno spremni, lakše podnijeti atmosferu. Vidjeli ste kako je bilo. U timu smo imali četvoricu povrijeđenih igrača, Konjića, Bešliju, Barbareza, Musića...?

Zar nije mogao istrčati neko spremniji?

- Da, sad i ja znam da sam mogao i to uraditi. No, niko ne garantira da tad ne bi izgubili većom razlikom.

Pripreme nisu bile kako ste zamislili, niti utakmica sa Brotnjom. Dosta je stvari u Međugorju sakriveno?

- Slažem se da su mnoge stvari ostale sakrivene. Pa, pola igrača je došlo nakon završenog prvenstva, neki roviti, Konjić mjesec dana nije trenirao, Bešlija i Hibić su pauzirali... Sve su to problemi koji su nas pratili. Za neke sam znao, za neke nisam. Niko od igrača, a pitao sam ih sve, nije rekao da je nespreman, da ne može igrati. Svi su kazali, pokušat ću, mogu...

Jesu li sve šanse za "baraž" propale?

- Nisu. Još uvijek smo u igri za "baraž". Doduše, sad ovismo od drugih. Rumuni trebaju otkinuti bod Norvežanima ili Dancima. Mi smo Rumune vratili u igru, sad bi nam mogli "vratiti". Vi dobro znate da smo ranijih godina otpadali nakon dvije tri utakmice. Evo, sad smo u poziciji da se do posljednje utakmice borimo za drugo mjesto. Ako smo izgubili ove kvalifikacije, a vjerujem da nismo, onda je to u samom startu. Protiv Rumunije i Norveške kada sam radio u nenormalnim okolnostima. Oko mene su se igrale svakojake igre, tako da nisam ni mogao misliti na utakmicu.

Kako vidite budućnost ove reprezentacije?

- Mislim da je svima jasno da nismo velesila i da ne možemo preko noći tražiti rezultat. Ja od te zadaće ne bježim. Ti si me prvi "korio" da budem oprezniji u svojim optimističnim prognozama nakon žrijeba u Portugalu. Kad su izvučene grupe svima je bilo jasno da nemo nikakvih šansi. Da smo autsajderi. Ja sam najavljivao borbu za prvo ili drugo mjesto. Mogu mene smijeniti, nije to problem. BiH je do sada imala Muzurovića, Mušovića, Hadžibegića, Smajlovića. Ja sam peti selektor. Niko nije dobio mandat na četiri godine. Nema tog trenerskog imena koje može biti garant uspjeha za jedan ciklus.

Nikad prije u selekciji nije bilo više domaćih, posebno mladih igrača. Hasagić, Berberović, Grujić, Blatnjak, Halilović, Bajramović, Papac dojučer su igrali za mladu selekciju...

- Ja sam u poziciji da "ganjam" rezultat i forsiram mlađe igrače. Za narednu utakmicu zvat ću Škoru, Pelaka, Trivunovića, Crnogorca ako nastave kao do sada.Forsiranje mladih igrača odražava se na njihovoj igri u mladom timu. Oni se dokazuju kod Zukanovića istovremeno bore za poziv u "A" timu. Okosnicu najbolje selekcije u narednih nekoliko godina činit će Hasagić, Bajramović, Berberović, Blatnjak,Halilović, Papac, Grujić, Škoro, Pelak, Crnogorac... Uz starije Musića, Barbareza, Hibića, Baljića, Salihamidžića, podvukao je Slišković.

/S. SINANOVIĆ/

O, Barbarezu, Spahiću, Hrgoviću, Bartoloviću...

Jeste li zadovoljni debitantima?

- I Bartolović i Spahić su igrali malo. Bartolović je trebao napadati, kod pozitivnog rezultata. Ušao je kad su Rumuni poveli. Tad nije bilo prostora za kontre. Spahić se potvrdio i na pripremama. Zvat ću ga i ubuduće.

Sergej je zakazao?

- Ne sjećam se slabije partije Barbareza. I sam je to priznao. Dosta toga smo gradili na njemu. Nesreća je što je bio premoren i povrijeđen.

Hrgović?

- On je teško disao od samog početka, kad sam ha htio izvesti povrijedio se Bešlija. Kasnije i Konjić..

----------------------------------------------------------------------------------

For people who dont speak Bosnian, a small translation.

- The article states Sliskovic still believes we can qualify.

- He believes he started too many injured players.

- Barbarez believes, Alen Skoro should play with the "A" team.
Manijak is offline  
Sponsored Links
Advertisement

post #2 of 15 (permalink) Old June 13th, 2003, 09:09
Premier Player

DJ Bungi's Avatar

Teams: BiH & Croatia NT, Man Utd, Tottenham, Liverpool
I was calculating what would have to happen for Bosnia to take the first or second place. The Bosnian coach, Blaz Sliskovic, is hoping to win both home games and of course the one in Luxembourg.

This is how the group stands now:

^Denmark - 13
^Norway - 11
^Romania - 10
*Bosnia - 6
*Luxembourg - 0

( ^played 6 games, *played 5 games)

So if Romania wins in Denmark and if Bosnia wins 2 at home and one in Luxembourg then Romania would take the first place & Bosnia would be second. So this is how the group would look:

Romania - 16
Bosnia - 15
Norway - 14
Denmark - 13
Luxembourg - 0

But if Denmark and Romania play a draw then Bosnia would take the first place (only if we win all 3 games) and Denmark the second.

Bosnia - 15
Denmark - 14
Norway - 14
Romania - 14
Luxembourg - 0

If Denmark wins against Romania and Bosnia wins all 3 games than this is how it would finished....

Denmark - 16
Bosnia - 15
Norway - 14
Romania - 14
Luxembourg - 0

So the game in Copenhagen will be a live or die situation for Romania.

As I said before, this group is not for a weak heart.
DJ Bungi is offline  
post #3 of 15 (permalink) Old June 13th, 2003, 11:49
Rookie

We can still do it!!

We can still qualify but we still have to win our three last games though......

BiH - Norveska 2-0
Luxembourg - BiH 0-3
BiH - Danska 1-0

Ono sto bi bilo dobro jest da danci vec prije utakmice s nama budu pobjednici grupe pa tako da neigraju punom snagom itd.

I just hope we will punish Norway when they come to Sarajevo, because I hate the way Norway are playing and I ithink Bosnia are a better side!!!
redboy 2 is offline  

post #4 of 15 (permalink) Old June 13th, 2003, 19:49
Premier Player

DJ Bungi's Avatar

I also think we can do it. By September, Salihamidzic & Baljic will be back.
DJ Bungi is offline  
post #5 of 15 (permalink) Old June 13th, 2003, 19:59
International

Quote:
Originally posted by DJ Bungi
I also think we can do it. By September, Salihamidzic & Baljic will be back.
THEN DO IT...It will help both our countries...
MariusDeDracul is offline  
post #6 of 15 (permalink) Old June 13th, 2003, 20:56 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

not so sure about Baljic, we will have to see. But Salihamdzic will definetley be huge help.
Manijak is offline  
post #7 of 15 (permalink) Old June 13th, 2003, 23:54
Premier Player

DJ Bungi's Avatar

Quote:
Originally posted by ED123
not so sure about Baljic, we will have to see. But Salihamdzic will definetley be huge help.
I read an interview by him in Avaz Sport the other day. He is already running, practicing 2 hours a day, and will be ready to play probably by July or August so we can count on him in September.
DJ Bungi is offline  
post #8 of 15 (permalink) Old June 14th, 2003, 02:23 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Quote:
Originally posted by DJ Bungi
I read an interview by him in Avaz Sport the other day. He is already running, practicing 2 hours a day, and will be ready to play probably by July or August so we can count on him in September.
Oh thats great news!
Manijak is offline  
post #9 of 15 (permalink) Old June 15th, 2003, 02:14
Sheperdesque
Community Manager
Xtratime Legend

Bosanac's Avatar

Teams: Zeljeznicar & Chelsea
never believe anything you read in Avaz

"I wanted to say we are like seljaks, not seljaks"
Bosanac is offline  
post #10 of 15 (permalink) Old June 15th, 2003, 02:39 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Quote:
Originally posted by Bosanac
if it was an interview with Baljic, and his words, not that possible that he would be lying...

unless they made up the interview of course... lol
Manijak is offline  
post #11 of 15 (permalink) Old June 15th, 2003, 03:12
Ero
Xtratime Legend

Ero's Avatar

Teams: Zrinjski Mostar, Glasgow Celtic
Quote:
Originally posted by Bosanac
heh true..

And that after this is accomplished, and the brave new world begins
When all men are paid for existing and no man must pay for his sins
As surely as Water will wet us, as surely as Fire will burn
The Gods of the Copybook Headings with terror and slaughter return!
Rudyard Kipling
Ero is offline  
post #12 of 15 (permalink) Old June 18th, 2003, 09:00
Premier Player

DJ Bungi's Avatar

Avaz Sport is excellent. What are you two bragging about?
DJ Bungi is offline  
post #13 of 15 (permalink) Old June 18th, 2003, 10:20
Rookie

hmm... i dont know where to start.....

here their biggest "speculations":

last year they said AS Roma will buy Salihamidzic for 50 million euro

and lately they said that there will come 2000 fans to the Romania game..... only 7 came :fero:
ChucK is offline  
post #14 of 15 (permalink) Old June 18th, 2003, 17:08 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Quote:
Originally posted by ChucK
hmm... i dont know where to start.....

here their biggest "speculations":

last year they said AS Roma will buy Salihamidzic for 50 million euro

and lately they said that there will come 2000 fans to the Romania game..... only 7 came :fero:
well actually that speculation was true. Avaz was not the only one reporting it, I saw reports of that same rumour on numerous sites.

To get the thread back on track however...

Someone in a different thread asked if it was possible for us to win both, looking at it realistically probably not.

We have the advantage that both of the hard games are at home. We have the advantage that we have beaten Denmark before.

The first game against Norway will be key.

If we beat Norway then our chances of beating Denmark will triple IMO.
Manijak is offline  
post #15 of 15 (permalink) Old June 18th, 2003, 17:37
Rookie

we were lucky that the match between rom and nor ended 1-1

now we have it in our hands.
ChucK is offline  
Closed Thread

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:

Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear Mode

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies