Reactions after Romania Loss - Xtratime Community

LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 9 (permalink) Old June 9th, 2003, 23:02 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Teams: BIH, Zeljo & OL
Reactions after Romania Loss

VELIKA PRILIKA GRUJIĆA
Ipak, i pored poraza, momci u dresu sa državnim grbom BiH nisu razočarali. Prvu priliku na meču imali su domaći reprezentativci, odnosno Ganea. Nakon što je Konjić loše intervenisao, napadač Rumunije "dokopao" se lopte i prizemnim šutom pokušao iznenaditi Kenana Hasagića. Međutim, lopta je za nekoliko milimetara "prohujala" pored desne stative našeg gola. Naši su odgovirili četiri minuta kasnije. Dupli pas Grujića i Barbareza, ovaj prvi umalo je pretvorio u pogodak. Igrač banjolučkog Borca pokušao je lobovati Lobonta, ali mladi golman Rumuna odlično je regaovao i "izblokirao" Grujićev šut.

"Vidio sam da je Lobonto istrčao, pokušao sam ga lobovati, ali uspio je prozreti moju šansu i spasiti svoj gol. Možda sam imao i boljih rješenja, ali to su bili djelići sekunde i mislio sam da ću ga uspjeti prebaciti. Kada bih sada mogao vratiti ovu šansu, sigurno bih bolje reagovao", kaže Vladan Grujić.

U narednih 15 minuta, naša selekcija imala je još dvije poluprilike. Prvo je Berberović, nakon soloprodora, šutirao visoko preko gola, a Bolićev lob iz 16. minuta bio je lak plijen za raspoloženog Lobonta. Domaći su ponovo zaprijetili preko Ganee. Napadač Štutgarta pobjegao je našem veznom redu, došao u opasnu zonu, a onda blago šutirao. U 25. minutu Adrian Mutu, u subotu navečer najopasniji igrač selekcije Rumunije, imao je prvi šut u okvir našeg gola. Rumuni su mogli povesti nakon pola sata igre. Čivu se prošetao sredinom terena i sa preko 25 metara odlučio za šut. Lopta se odbila od Hibića, prevarila Hasagića, ali na svu sreću završila u korneru.

Do kraja prvog dijela susreta Rumuni su stvorili još tri prilike, ali je Hasagić uspio ukrotiti udarce Iliea, Mutua i Pankua.

SLIŠKOVIĆ NEZADOVOLJAN HRGOVIĆEM
Blaž Slišković u 37. minutu na zagrijavanje je poslao Mladena Bartolovića, kojeg je planirao uvesti u igru umjesto Mirka Hrgovića, čijom igrom nije bio zadovoljan. Ipak, zbog povrede Mirsada Bešlije, Hrgović je ostao u igri, a Bartolović je svoj debi u dresu sa bh. grbom upisao zamijenivši povrijeđenog Bešliju.

"Razmišljao sam da igru napusti Hrgović, koji nije u potpunosti ispunjavao zacrtane zadatke. Međutim, Bešlija se povrijedio i morao sam ga izvesti. U toku susreta na povrede su se žalili i Konjić i Barbarez, ali su morali ostati u igri zbog toga što smo izvršili sve izmjene", kaže Slišković.

Nakon prvih 45. minuta atmosfera u svlačionici je obećavala da će izabranici Blaža Sliškovića uspjeti sačuvati rezultat iz prvog dijela susreta.

NAIVNO PRIMLJEN POGODAK
Ipak, sam početak drugog poluvremena donio je vodstvo Rumunima. Bajramović je pokušao izbiti loptu, koja je došla do Kontre, koji je, prema mišljenju naših igrača, loptu smirio rukum i zatim uposlio Mutua. Napadač Parme, prevario je Konjića, izašao sam pred Hasagića, te mu nije bilo teško savladati našeg reprezentativnog čuvara mreže. Nekoliko minuta kasnije bh. reprezentacija imala je dvije dobre prilike za izjednačenje. Prvo je, nakon akcije u kojoj su učestvovali Hrgović i Bešlija, Bolić iz neposredne blizine prebacio gol, a Bajramović je u 51. minutu susreta propustio priliku utakmice. Bh. reprezentativac oslobodio se čuvara i iskosa sa desne strane šutirao za malo pored gola. Samo minut kasnije, u gužvi u domaćem šesnaestercu Bolić je tražio jedanaesterac, ali je holandski sudija Bosen, umjesto najstrožije kazne, bh. napadaču pokazao žuti karton zbog prigovora.

"Imao sam dosta problema sa odbranom Rumuna. Vukli su me za dres i nisu mi dozvoljavali da se dokopam lopte. Sudija je u dva navrata lako mogao svirati penal, ali se nije oglašavao, a da stvar bude gora meni je zbog prigovora dodijelio žuti karton. Žao mi je što smo izgubili. Imali smo veliku priliku da osvojimo bar jedan bod. Nakon nespretno primljenog gola, psihološki smo se uspjeli vratiti, stvorili dvije prilike, ali nismo uspjeli to realizovati. Kada izgubim ovako važnu utakmicu dođe mi da se oprostim od reprezentativnog dresa. Međutim, nazad ne možemo. Treba sakupiti snage i odigrati još ova tri susreta i pokušati izboriti baraž", kaže Bolić.

GANEA POTVRDIO POBJEDU RUMUNA
Do kraja susreta, domaća reprezentacija bila je opasnija i iz brzih kontranapada stvorili su nekoliko povoljnih prilika. Svakako treba izdvojiti udarce Jenčija i Pankua, koji nisu našli put do naše mreže. Tačku na "i" stavio je Ganea u 88. minutu. Nakon soloprodora kroz razrijeđenu odbranu bh. tima, Ganea je uočio istrčalog Hasagića i preciznim udarcem sa 20 metara potvrdio pobjedu reprezentacije Rumunije. Priliku da postigne počasni pogodak imao je Bolić u 89. minutu susreta, ali je njegov udarac glavom, nakon centaršuta Blatnjaka, golman Lobont izbio u korner

http://www.nezavisne.com/dnevne/sport/sp06092003-02.php
Manijak is offline  
Sponsored Links
Advertisement

post #2 of 9 (permalink) Old June 9th, 2003, 23:04 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Ne znamo se vratiti kad protivnik povede
(Od naseg specijalnog izvjestaca) KRAJOVA - Fudbalska reprezentacija BIH je porazom od Rumunije sa 0:2 smanjila sanse u borbi za jedno od prva dva mjesta u 2. grupi kvalifikacija za Evropsko prvenstvo. Nasa najbolja selekcija bila je ravnopravan partner Rumunima u prvom poluvremenu, da bi u nastavku protivnik preuzeo potpunu kontrolu. Rumunija je ostvarila prevagu na sredini terena sto je i odlucilo subotnju utakmicu. Utisak je da su u redovima bh. tima bolji od ostalih bili Music i Grujic, sto je bilo premalo da se izvuce povoljan rezultat. Golman Hasagic je dobro intervenisao nekoliko puta prilikom suteva protivnickih igraca, ali snosi krivicu za drugi gol. U najgore vrijeme “Poremetio nas je primljeni gol u 47. minuti. Istina, ostetio nas je i sudija Bussen koji je u dva navrata trebao dosuditi jedanaesterac. Posljednjih pola sata pokusavali smo nabacivanjem lopte jer je bila velika praznina izmedju odbrane i napada. Steta je sto nismo izdrzali prvih dvadeset minuta nastavka i sto Baljic nije igrao”, kaze Bolic, koji zali sto nije bilo nasih navijaca u Krajovi. Po Bolicevim rijecima, drzavni tim bi lakse igrao da je imao podrsku simpatizera koji su se interesovali za mogucnost dolaska u Krajovu. Kapiten Hibic istice da su Rumuni kontrolisali igru, a mi imali bolje sanse. “Primili smo gol u najgore vrijeme. Nismo reprezentacija koja se moze vratiti nakon sto gubimo. Svi smo podbacili i snosimo odgovornost za neuspjeh. Jos uvijek zalimo za porazom na startu kvalifikacija od Rumuna na Kosevu. Objektivno, oni su bili favorit na svom terenu i to su i potvrdili”. “Da li je Rumunija imala vise motiva posto joj je ovaj susret bio odlucujuci?” “Motivi su bili isti kod obje selekcije. Samo su razlicite navike”. Bolic i Hibic smatraju da je mec sa Rumunima dosao u nezgodno vrijeme jer je vecina bh. reprezentativaca na odmoru u klubovima, jer su zavrsena prvenstva u tim drzavama. Jos tri duela “Bitka je izgubljena, ali ne i rat. Do kraja ovog ciklusa preostaju jos tri duela u kojima cemo pokusati zabiljeziti maksimalan ucinak. Svjesni smo da ce to biti veoma tesko, no poraz u Krajovi ne treba tragicno shvatiti”. Nadmocnost selekcije koju predvodi Angel Jordanesku potvrdjuje i podatak da su domacini sutirali 12 puta (od toga 8 u okvir), a izabranici Blaza Sliskovica 6 (3 u okvir). Rumunija je izvela 4, a BiH 2 kornera. Bez obzira na veliki znacaj, mec je protekao u vrlo korektnoj igri obje reprezentacije (odnos prekrsaja 20-16). Grujic i Bajramovic su propustili najbolje sanse za nasu selekciju. U susretima koji imaju veliki znacaj ne bude puno izrazitih sansi, a posto nismo iskoristili svoje, poraz se nije mogao izbjeci. Iz njega moramo izvuci pouke. Neuspjeh je bolniji posto ni Rumunija nije blistala. Nedostajalo je vise odlucnosti, mozda je BiH i preoprezno igrala. Slijedi pauza do septembra kada smo domacini Norveskoj i gosti Luksemburga. Na kraju kvalifikacija za EP 2004. u Portugalu docekujemo Dansku (11. oktobar). Prava uzbudjenja jos predstoje

http://www.oslobodjenje.com.ba/asp/framen.asp
Manijak is offline  
post #3 of 9 (permalink) Old June 9th, 2003, 23:07 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Utakmica u Krajovi iz drugog ugla

Vašar u Rumuniji

Oko nogometaša su se tri dana šetali mnogobrojni zvaničnici BiH i mnogi drugi koji su u Rumuniju doputovali iz sopstvene razonode

Pobjede protiv Luksemburga i Danske otvorile su nam nove vidike. Sve je izgledalo potpuno drugačije nego ranije. Onda se desila Rumunija. Ne možemo zamjeriti selektoru Blažu Sliškoviću. Igrači su podbacili i svjesni su toga, ali prije meča atmosfera oko selekcije nije mirisala na dobro.
Kao prvo, NSBiH pao je na ispitu organizacije priprema za utakmicu, svega onoga što bi trebalo biti u funkciji tima i igrača. Umjesto toga, oko nogometaša su tri dana šetali raznorazni zvaničnici NSBiH, koji su u Rumuniju došli očito iz sopstvene razonode, a ne zbog dobrobiti reprezentacije.

Hoćete li da vam pošaljem žene?

Bili su bučni, imali su neprimjeren odnos prema igračima i stručnom štabu, što je često kvarilo i raspoloženje selektora Blaža Sliškovića, jedne od rijetkih osoba kojeg su takve stvari izbacivale iz takta.
Baka je vrhunac doživio kada je jedna od tih zvaničnika NSBiH za vrijeme press-konferencije upitao da li treba da pošalje pet žena za stol, na šta je Slišković zagrmio na njega i rekao kako u Rumuniju nije došao radi toga.
Članovi Izvršnog odbora i najrazličitijih komisija pri Savezu, kojima bi prvi zadatak trebalo biti unošenje reda u uneređenu Premijer ligu, cijelo su vrijeme smetali, ne razmišljajući nimalo o dobrobiti selekcije i o pripremama tima za odlučujući meč kvalifikacija. O osobama koje ne pripadaju NSBiH ne moramo niti govoriti.
Kome je stalo do tima osim običnim ljudima željnim uspjeha njihove države i nacionalnog tima?! Šta da kažemo kada su neki od zvaničnika Saveza više bili zainteresovani za rezultat utakmice Finska - Srbija i Crna Gora nego za događaje iz Krajove?
Naravno, ovdje izuzimamo potpredsjednika NSBiH Milana Jelića koji je u Rumuniju doputovao sopstvenim automobilom i koji je cijeli meč mladih selekcija gledao stojeći jer se niko od ljudi iz Saveza nije udostojio da mu obezbijedi jednu stolicu.

Menadžeri vrebaju priliku

Nećemo se prevariti ukoliko kažemo da je najmanje 20 ljudi u Krajovi bilo nepotrebno. Sa druge strane, ručkovi su im bili redovni, odsjeli su sa selekcijom, što je u najmanju ruku nedolično ukoliko se zna recimo da je Bešlijin Genk u Ligi prvaka u goste putovao sa samo pet zvaničnika kluba.
Tu je još i primjer menadžera Nusreta Jašarija. Sama činjenica da jedan menadžer putuje sa selekcijom govori sama o sebi, bez ikakvog daljnjeg komentara, a da ne spominjemo da je tu došao zbog svog privatnog posla - prodaje igrača.
Sve u svemu, u Rumuniji se dešavao jedan veliki vašar, a žrtve su bili oni koji bi trebali biti u prvom planu, a to su nogometaši BiH, koji su, kako god igrali, ipak branili boje naše države. Medutim, očito je da su neki drugi ljudi važniji od njih. Oni koji su zaposjeli svoje stolice i koji upravljaju našom sivom fudbalskom svakodnevnicom i koji u svakoj situaciji trebaju imati prioritet, pa makar samo zato da bi besplatno ručali i gledali zanosne Rumunke.

M. T.

"Patriotizam" Mirsada Ibrišimbegovića

Očit dokaz kakvo stanje vlada u strukturama Saveza je postupak predsjednika Sudijske komisije i člana Izvršnog odbora NSBiH Mirsada Ibrišimbegovića koji je bez ikakvog ustezanja na internoj kladionici prognozirao rezultat od 2:0 za Rumuniju.
Prva rečenica koju je Ibrišimbegović nakon meča rekao nije se odnosila na razočarenje zbog poraza, već je govorio da su mu novinari, koji su sakupljali novac, dužni isplatiti novac (72 eura).
I šta reći na to kada jedan od zaposlenika u Savezu, koji čvrsto zauzima jedno od najvažnijih mjesta zaduženih za Premijer ligu, a koji bi se umjesto izleta sa reprezentacijom valjda trebao pozabaviti ozbiljnim sudijskim bolestima naše lige, pokaže takvu dozu "patriotizma"?

http://www.avaz.ba/absolutenm/anmvie...75&z=11&isasp=
Manijak is offline  

post #4 of 9 (permalink) Old June 9th, 2003, 23:08 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

This is just some information/reaction from the Romania game from different media outlets.

Interesting to hear that Sliskovic was not happy with Hrgovic. I dont think we see him next game.
Manijak is offline  
post #5 of 9 (permalink) Old June 10th, 2003, 01:26
Ero
Xtratime Legend

Ero's Avatar

Teams: Zrinjski Mostar, Glasgow Celtic
reaction? jebiga !

And that after this is accomplished, and the brave new world begins
When all men are paid for existing and no man must pay for his sins
As surely as Water will wet us, as surely as Fire will burn
The Gods of the Copybook Headings with terror and slaughter return!
Rudyard Kipling
Ero is offline  
post #6 of 9 (permalink) Old June 10th, 2003, 14:26 Thread Starter
Legend

Manijak's Avatar

Vedin Musić, reprezentativac BiH, za "Nezavisne"

Vedin Musić, igrač najbolje fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, sigurno spada u red naših fudbalera, kojima će ova sezona ostati u dugom sjećanju. Iako je Komo, njegov klub za koji je nastupao minule sezone, ispao iz italijanske Serije "A", Musiću je ovo bila najbolja sezona u karijeri. Pored dobro obavljenog posla u defanzivnim zadacima, Musić je stigao da se tri puta upiše i u listu strijelaca. Dobrim igrama "zapao je za oko" mnogim evropskim klubovima, koji su zainteresovani za njegove usluge, među kojima je i finalista Lige šampiona i prvak Italije Juventus.

NN: Da li ste zadovoljni svojim igrama u tek završenom šampionatu Italije?

MUSIĆ: U prvih deset kola nisam nastupao zbog povrede mišića. Pauzirao sam više od dva mjeseca. Tada je i igra Koma bila loša i uslijedila je promjena trenera. Došao je Fašeti koji je posložio kockice i krenulo je bolje, što ipak, nije bilo dovoljno da sačuvamo prvoligaški status. U to vrijeme i ja sam se vratio na teren i ušao u pravu formu.

NN: Postigli ste tri gola. Koji Vam je najdraži?

MUSIĆ: Teško se odlučiti. Sva tri su mi draga, ali moram izdvojiti onaj protiv Rome. Tada smo slavili minimalnu pobjedu, a drago mi je što je moj gol odlučio pobjednika. Drag mi je i pogodak protiv Bolonje kada smo slavili rezultatom 5:1.

NN: Sportska javnost u Italiji i BiH spekuliše o Vašem odlasku iz Koma. Kao moguće destinacije pominju se Juventus, Kievo i Sampdorija. Koji klub je iskazao najveće interesovanje i gdje ćete nastaviti karijeru?

MUSIĆ: U Komu neću ostati, to je sigurno. Istina je da je za moje usluge zainteresovan i Juventus. Čak je i italijanski sportski dnevnik ""Gazeta de la sport" pisao o tome. "U igri" su još Kievo i Sampdorija. Sampdorija se vraća u Seriju "A" i ne bih bio nezadovoljan da odem tamo. Kievo je također interesantan. Borili su se za izlazak na evropsku scenu, ali su na kraju izgubili tu bitku. Ipak, sve zavisi od mog menadžera Bekima - Dine Pašalića. On je zadužen za moj ugovor i koja ponuda bude najprihvatljivija, tu ću i prihvatiti.

NN: Vaš nastup u Krajovi u kvalifikacionoj utakmici protiv Rumunije bio je pod znakom pitanja.

MUSIĆ: Noć prije susreta imao sam strašne probleme sa zuboboljom. Cijelu noć nisam spavao. U jednom trenutku odlučio sam da idem kod stomatologa i da izvadim zub. Međutim, iz reprezentacije su me upozorili da u tom slučaju ne bih mogao nastupiti, jer bih zbog anestezije Rumuni mogli uložiti žalbu da sam bio dopingovan. U posljednji čas sam odlučio da igram. Doktor Jerlagić učinio je sve kako bi ublažio bol. "Stisnuo sam zube" i odigrao utakmicu.

NN: Kako komentarišete igru naše selekcije, i smatrate li da smo Krajovu mogli napustiti neporaženi?

MUSIĆ: Nesretno smo izgubili, to nam je svima jasno. Prvo poluvrijeme odigrali smo više nego dobro. Međutim, uslijedio je neshvatljiv pad na početku drugog dijela igre. Primili smo jeftin gol i nakon toga sve je išlo teže. Ipak, uspjeli smo se psihološki vratiti. Bajramović je promašio veliku šansu, iako sam loptu već vidio u golu. Bilo je šta je bilo. Sada se moramo okrenuti nastavku kvalifikacija.

NN: Gdje smo izgubili utakmicu?

MUSIĆ: Jedna nesmotrenost koštala nas je poraza. Mislim da smo loše odigrali na sredini terena. Vezni red je totalno zakazao. Bolić je bio potpuno isključen u napadu i nije dobio niti jednu upotrebljivu loptu.

NN: Objektivno, nakon ovog poraza šanse da vidimo Portugal znatno su nam umanjene. Mislite li da možemo izdržati do kraja i uz tri pobjede doći do baraža?

MUSIĆ: Porazom u Krajovi izgubili smo mnogo i otežali put u Portugal. Rumuni su nam prekinuli pobjednički niz nakon dvije odlično odigrane partije u Zenici protiv Luksemburga i u Kopenhagenu protiv Danske. Međutim, Krajovu što prije moramo zaboraviti. Ništa nije definitivno riješeno. Još imamo šansi, jer su pred nama tri utakmice. Gostujemo u Luksemburgu, a na domaći teren nam dolaze Danska i Norveška. Možemo doći u priliku da sami odlučujemo o svojoj sudbini.

Samir ŠIŠIĆ

Lična karta
Ime i prezime: Vedin Musić
Datum rođenja: 3.11.1973. godine
Mjesto rođenja: Gračanica
Država: BiH
Reprezentacija: BiH
Pozicija: lijevi bočni
Visina: 170 cm
Težina: 70 kg
Klubovi: Bratstvo, Gradina,
Sloboda, Bursaspor, Komo

Nije zaboravio prijatelje
Neposredno uoči okupljanja bh. tima pred susret sa Rumunijom, Musić je posjetio rodbinu i prijatelje u Srebreniku. Tom prilikom Musić je prijateljima obećao da će im donijeti 20 dresova.

Nedostajali nam Braco i Balja
Vedin Musić nakon susreta u Krajovi izrazio je žaljenje što u timu nije bilo Hasana Salihamidžića i Elvira Baljića, koji zbog povreda nisu nastupili protiv Rumunije.

"Izostanak Brace i Balje veliki su hendikep za ovaj tim. Brzinom i jednim potezom mogu odlučiti pobjednika i sigurno je da bi rezultat u Rumuniji bio sasvim drugačiji da su oni nastupali. Nadam se da će se oporaviti do narednih susreta i da ćemo zajedno sa njima stići do baraža", kaže Musić.

Druženje sa Konjićem
Vedin Musić najviše vremena na pripremama u Međugorju proveo je sa Muhemedom Konjićem, štoperom bh. tima. Za vrijeme odmora Konjić je pohvalio Musića i našalio se na svoj račun:

"Kada vidim Musića kako trči, pomislim da sam 'penzioner'. Ne možeš ga stići. Kao metak je. Zaslužio je da igra u velikom klubu".

http://www.nezavisne.com/dnevne/sport/sp06092003-01.php
Manijak is offline  
post #7 of 9 (permalink) Old June 14th, 2003, 09:01
Premier Player

Do you think you can beat Norway or Denmark again?
caveman is offline  
post #8 of 9 (permalink) Old June 16th, 2003, 01:21
Rookie

with baljic and salihamidzic...... i think its 50/50
ChucK is offline  
post #9 of 9 (permalink) Old June 18th, 2003, 08:23
Premier Player

DJ Bungi's Avatar

Teams: BiH & Croatia NT, Man Utd, Tottenham, Liverpool
Quote:
Originally posted by caveman
Do you think you can beat Norway or Denmark again?
Bosnia - Norway 2:0
Luxembourg - Bosnia 0:5
Bosnia - Denmark 3:0 (This will be a replay of 1998!)
DJ Bungi is offline  
Closed Thread

Quick Reply

Register Now

In order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:

Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear Mode

Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies