Assistance needed (Мала помош) - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 13 (permalink) Old August 15th, 2007, 15:33 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Assistance needed (Мала помош)

Здраво

Нашиот нов член DareBt (со кој одамна се знаеме) реши да ми се приклучи и да ми помогне околу одржувањето на macedonianfootball.com Даре има една идеја која ние би сакале со ваша помош да ја реализираме, а се со цел за популаризирање на Македонскиот фудбал во светот. Ќе започнеме со првење на серијал од текстови за фактите, историјата, резултатите и успесите на Македонските фудбалски клубови како и Македонските навивачки групи. Би требало секоја недела да има по еден нов текст.

Тука и почнуваат проблемите. За поголемите клубови (Вардар, Пелистер, Работнички...) можеме да најдеме информации, но би имале големи проблеми во пишување текст односно наоѓање информации за помалите клубови.
Затоа би сакал да ве замолам да ни помогнете. Знам дека тука има членови со големо познавање на Македонскиот фудбал и неговата историја, па секаква информација, текст, слика или линк до било каква информација би бил многу добредојден.

Однапред ви благодарам

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 13 (permalink) Old August 15th, 2007, 16:34
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
И јас би сакал да помогнам околку сајтот, имав идеја и свој сајт да правам, ама вака повеќе луѓе поинтересно ќе изгледа зашто може повеќе информации да се стават и слично. Моја идеа е да има состави од сите екипи од 1МФЛ (веќе излегоа во М.Спорт) и 2МФЛ, веќе почнав да ги правам составите, како се дознава повеќе така ќе се праќаат. Исто да се пратат третите лиги.
Кога некој ќе кликне на Новаци, да има лого на клубот, стадионот, и табели и резултати од минатите сезони, секако доколку сме во можност да се најдат. Исто сајтот да биде во Македоска и Англиска варијанта.
Кога некој сака да види кариера на некој играч, тоа да изгледа од прилика вака, Филип Ивановски , Васко Божиновски , Васко Митрев
Еве како за почеток, може да понудам книга 70 години ФК Љуботен 1919-1979, издадена е 1979. Има голем број на слики, пред 2-светска војна, Љуботен-Макаби (Скопје), тогашното тетовско дерби Љуботен-Бистрица, па до меѓународни пријателски средни со екипи од Бугарија. Има доста табели и слично. Со табеливе можеме да направиме архива, од пред 2 Светска војна, екс-ју, па до независна Р.Македонија.

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #3 of 13 (permalink) Old August 15th, 2007, 16:54
BANNED!
Rising Star
 
jovana_gorce's Avatar
 
Join Date: 05 2006
Location: Macedonia
Teams: fk Vardar,fk Shkendija, fk makedonija g.p
Posts: 119
I jas sakam da pomognam samo kazi kade da ti dostavuvame sliki i dr?
jovana_gorce is offline  
 
post #4 of 13 (permalink) Old August 15th, 2007, 18:23
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
jas dopolnitelno ke moream da razmislam od pricina sto rabotam na drug proekt koj veke mi zaostanuva nekako, a ova e dosta primamlivo. da ne mi ispadne posle se nafakam a da moram da se otkazam.
Harry Potter is offline  
post #5 of 13 (permalink) Old August 16th, 2007, 16:01
Rising Star
 
darebt's Avatar
 
Join Date: 06 2007
Location: Bitola, Macedonia
Teams: Pelister, Juventus, Macedonia, Italy
Posts: 163
Ogromno blagodaram za site shto mozat i sakaat da pruzat pomos. Site zaedno mozime da storime nesto poveke i edna golema promocija na makedonskiot fudbal na Internet. Da dokazime deka ne e sranje kako shto site mislat. Mislam deka nema da bidi problem da se najde nekoja informacija za site klubovi. Jas najsigurno kje najdam se shto e potrebno za Pelister, i kje se potrudam istoto i za Napredok, Pobeda no gledam deka ima mnogu chlenovi koi navivaat za ovie klubovi pa mozat da ni dadat povredni informacii.

'Unless I'm wrong, which You know, I am not' - Mr. Monk
darebt is offline  
post #6 of 13 (permalink) Old August 21st, 2007, 00:40
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
Јас не сум во можност да помогнам во изработката и одржувањето на сајтот, меѓутоа можам да ви понудам една монографија која со сигурност ќе ви користи. Книгата се вика "Кавадарци - некогаш и сега" и е преполна со фотографии од градот во различни периоди од XX век, а поголемиот дел од фотографиите се поврзани со ФК Тиквеш од формирањето на клубот во 1921. година па се до 90-те. Се на се, има извонреден материјал на претек.

Само ве молам ако ја искористите да ја добијам назад до крајот на месецов бидејќи потоа одам во странство, а книгата ми е многу драг семеен подарок.
Romanticar is offline  
post #7 of 13 (permalink) Old August 21st, 2007, 08:37 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Фала Емил, ама не ми требаат до толку информации. Значи првичната идеа беше да се создаде една база на сите Македонски клубови за кои ќе се имаат основните информации (основање, стадион, успеси...) и лого, а за поголемите клубови и кратка историја.
Сега ми е доста мило што и Златко ни се приклучи па во иднина полека, полека ќе направиме и една база на податоци за сите фудбалери со дата на раѓање и претходни клубови.

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #8 of 13 (permalink) Old August 21st, 2007, 08:43 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Инаку, да не дојде некое недоразбирање.
Ова е чекот кој го имам добиено од рекламите на macedonianfootball.com Значи, од Август 2006, до 29 Јуни 2007, јас имам заработено цели 112,39 долари а со проста математика може било кој да пресмета колку јас имам дадено за регистрација на домеин, интернет, секојдневно купување М.Спорт... (среќа што хостирањето е сеуште бесплатно )
Сакам само да ви покажам колку ентузијастички сум влезен во ова, а сега многу ми е мило што најдов истомисленици во Дарко и Златко

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #9 of 13 (permalink) Old August 21st, 2007, 13:34
Rising Star
 
darebt's Avatar
 
Join Date: 06 2007
Location: Bitola, Macedonia
Teams: Pelister, Juventus, Macedonia, Italy
Posts: 163
Quote:
Originally Posted by JumboMkd
Инаку, да не дојде некое недоразбирање.
Ова е чекот кој го имам добиено од рекламите на macedonianfootball.com Значи, од Август 2006, до 29 Јуни 2007, јас имам заработено цели 112,39 долари а со проста математика може било кој да пресмета колку јас имам дадено за регистрација на домеин, интернет, секојдневно купување М.Спорт... (среќа што хостирањето е сеуште бесплатно )
Сакам само да ви покажам колку ентузијастички сум влезен во ова, а сега многу ми е мило што најдов истомисленици во Дарко и Златко
Kriesh nula posle ,39

'Unless I'm wrong, which You know, I am not' - Mr. Monk
darebt is offline  
post #10 of 13 (permalink) Old August 21st, 2007, 13:41 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Дај Боже да беше така


(уклучи се на МСН)

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #11 of 13 (permalink) Old August 21st, 2007, 15:13
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Bravo.
MacoBoy is offline  
post #12 of 13 (permalink) Old August 22nd, 2007, 16:29
Rookie
 
wice90's Avatar
 
Join Date: 08 2007
Location: Kumanovo
Teams: Milano , Real Madrid
Posts: 87
Jumbo mozes da smetas i na mene . Kje se obidam da pomognam.
wice90 is offline  
post #13 of 13 (permalink) Old August 27th, 2007, 05:56
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Jas ne se razbiram tolku od istorija ama bas mi e interesno vakov website da imame pa da naucam nekoj raboti za nasiot fudbal. Isto taka me interesira dali nekoj tuka ima lenta ili izvestaj od Pelister-Hajduk ko igrale vo kupot na SFRJ?
Ambis is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome