Friendly: Macedonia - Nigeria 22.08.2007 - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 124 (permalink) Old August 10th, 2007, 17:54 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Friendly: Macedonia - Nigeria 22.08.2007
На 22.Август со Нигерија на Градски

Финишираат преговорите со една од најдобрите фудбалски селекции од Африка, Нигерија да гостува на 22. Август во Скопје на Градски. Според информациите од Стручниот штаб нигеријците кои ги предводи германецот Берти Фогтс дале зелено светло за оваа средба и се очекува во текот на викендов и дефинитивна потврда за нивното гостување. Овој натпревар е по барање на селекторот Сречко Катанец во рамките на подготовките за претстојните квалификациски дуели за ЕП со Русија и Естонија.

http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=1637


Finally we got a friendly and a perfect game against one of the best teams in Africa. This is also a great time to end the curse of Gradski!
Ambis is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 124 (permalink) Old August 10th, 2007, 18:12 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Their last 5 matches:

vs Ghana 6/ 2/07 @ London, ENG 1-4 L
vs Uganda 24/ 3/07 @ Abeokuta, NGR 1-0 W
vs Kenya 27/ 5/07 @ Nairobi, KEN 1-0 W
vs Uganda 2/ 6/07 @ Kampala, UGA 1-2 L
vs Niger Republic 18/ 6/07 @ Niamey, NIG 3-1 WThe last European team they played was Romania and they lost 3-0.
Ambis is offline  
post #3 of 124 (permalink) Old August 10th, 2007, 19:13
Premier Player
 
Mr_Makedonija's Avatar
 
Join Date: 02 2005
Location: Australia
Teams: Newcastle United, Borussia Dortmund, Macedonian NT
Posts: 1,561
A win against Nigeria would probably get us back to 50th in the world!


Tri nevesti tikvi brale bre, Hhhh!
Tri nevesti tikvi brale bre, Hhhh!
Mr_Makedonija is offline  
 
post #4 of 124 (permalink) Old August 10th, 2007, 20:13
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
cekaj sea, neli 76549759869876 reprezentacii odbivme da ni gostuvaat bidejki trebali Holandija U-21 da igra na Gradski toa vreme? od kaj sea najdoa mesto za gostuvanje?

znaci ovie FFM se sve sarlatani
Harry Potter is offline  
post #5 of 124 (permalink) Old August 10th, 2007, 20:48
BANNED!
Rising Star
 
jovana_gorce's Avatar
 
Join Date: 05 2006
Location: Macedonia
Teams: fk Vardar,fk Shkendija, fk makedonija g.p
Posts: 119
He he ne da se
jovana_gorce is offline  
post #6 of 124 (permalink) Old August 10th, 2007, 21:40 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
cekaj sea, neli 76549759869876 reprezentacii odbivme da ni gostuvaat bidejki trebali Holandija U-21 da igra na Gradski toa vreme? od kaj sea najdoa mesto za gostuvanje?
Mladincite ke igrat na stadionot Boris Trajkovski.


Истиот ден на стадионот Борис Трајковски младите селекции на Македонија и Холандија ќе го одиграат својот квалификациски дуел за ЕП за фудбалери до 21 год.
http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=1637
Ambis is offline  
post #7 of 124 (permalink) Old August 11th, 2007, 01:41
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
pa so togas gi odbivaa Tunis, Maroko, Luxemburg, Azerbejdzan...? im vikaa deka mladite treba da igraat i zatoa nemozelo da ni gostuvaat vo Skopje.
Harry Potter is offline  
post #8 of 124 (permalink) Old August 11th, 2007, 02:25
Rookie
 
Join Date: 08 2007
Posts: 26
this is a good match for our national team.
Resen1 is offline  
post #9 of 124 (permalink) Old August 11th, 2007, 04:40
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Great matchup, how much are we paying for them though? Alot is my guess.
MacoBoy is offline  
post #10 of 124 (permalink) Old August 13th, 2007, 14:09
BANNED!
Rising Star
 
jovana_gorce's Avatar
 
Join Date: 05 2006
Location: Macedonia
Teams: fk Vardar,fk Shkendija, fk makedonija g.p
Posts: 119
Deneska ke se znaat fudbalerite za test sredbata. "Katanec go polni spisokot za Nigerija" Ekspresno e dogovorena prijatelskata sredba so Nigerija koja idnata sreda ke se odigra na "Gradski",so pocetok od 20 casot.Strucniot stab e mobiliziran na najvisoko nivo zatoa sto se mora da bide brzo.Vo tekot na denesniot den od kancelarijata na FFM pocnuvaat da se prakaat izvestuvanja do internacionalcite
jovana_gorce is offline  
post #11 of 124 (permalink) Old August 13th, 2007, 14:21
BANNED!
Rising Star
 
jovana_gorce's Avatar
 
Join Date: 05 2006
Location: Macedonia
Teams: fk Vardar,fk Shkendija, fk makedonija g.p
Posts: 119
...Na koi Katanec ke smeta za testot koj ke bide eden vid proverka na nacionalniot tim pred kfalifkaciskite dueli so Rusija i Estonija na pocetokot na septemvri.Terminot 22 avgust e pretrupan zatoa sto pred sredbata so Nigerija od 17h na stadionot Boris Trajkovski se igra duelot Makedonija-Holandija za fudbaleri do 21 godina.
jovana_gorce is offline  
post #12 of 124 (permalink) Old August 13th, 2007, 15:12 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by jovana_gorce
Deneska ke se znaat fudbalerite za test sredbata. "Katanec go polni spisokot za Nigerija" Ekspresno e dogovorena prijatelskata sredba so Nigerija koja idnata sreda ke se odigra na "Gradski",so pocetok od 20 casot.Strucniot stab e mobiliziran na najvisoko nivo zatoa sto se mora da bide brzo.Vo tekot na denesniot den od kancelarijata na FFM pocnuvaat da se prakaat izvestuvanja do internacionalcite
He better not call up Maznov! :fero:


ps-Ristic should be in the starting lineup.
Ambis is offline  
post #13 of 124 (permalink) Old August 13th, 2007, 16:00
BANNED!
Rising Star
 
jovana_gorce's Avatar
 
Join Date: 05 2006
Location: Macedonia
Teams: fk Vardar,fk Shkendija, fk makedonija g.p
Posts: 119
Ristik e mnogu podobar od Maznov,ali ne go stavaat vo igra,steta za eden tolku dobar igrac.
jovana_gorce is offline  
post #14 of 124 (permalink) Old August 13th, 2007, 16:06
Ice
Rising Star
 
Ice's Avatar
 
Join Date: 08 2006
Location: Macedonia
Teams: Macedonia NT, Jacksonville Jaguars and Strumica
Posts: 413
Quote:
Originally Posted by Ambis
He better not call up Maznov!
Yeah. I hate that jerk !

Douglas Adams quote :

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move."
Ice is offline  
post #15 of 124 (permalink) Old August 13th, 2007, 16:15
BANNED!
Rising Star
 
jovana_gorce's Avatar
 
Join Date: 05 2006
Location: Macedonia
Teams: fk Vardar,fk Shkendija, fk makedonija g.p
Posts: 119
How like's him?
jovana_gorce is offline  
post #16 of 124 (permalink) Old August 13th, 2007, 16:17
BANNED!
Rising Star
 
jovana_gorce's Avatar
 
Join Date: 05 2006
Location: Macedonia
Teams: fk Vardar,fk Shkendija, fk makedonija g.p
Posts: 119
Who like's him?
jovana_gorce is offline  
post #17 of 124 (permalink) Old August 13th, 2007, 16:42 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
ПОТВРДЕН ТЕСТОТ НА МАКЕДОНИЈА СО НИГЕРИЈА ВО СКОПЈЕ

Орлите со Мартинс ќе слетаат на Градски

Дефинитивно најдобрите фудбалери на Македонија на 22 август во Скопје ќе одиграат пријателски натпревар со една од водечките екипи од Африка, селекцијата на Нигерија. Потврда за ова стигна од агенцијата Спорт фајф со која Фудбалската федерација на Македонија имаше интензивни преговори овој викенд. ФФМ за дуелот само ќе ги подмири сместувањето во хотелот и локалниот трансфер на Нигеријците, кои најавија дека во Скопје ќе допатуваа во најсилен состав со играчите кои настапуваат во странство. Тоа значи дека љубителите на фудбалот во Македонија ќе имаат можност во живо за прв пат да ја видат првата ѕвезда на репрезентацијата, напаѓачот на англискиот Њукасл Обафеми Мартинс, поранешниот соиграч на Горан Пандев во младиот тим на Интер, како и Оби Микел (Челзи), Јакубу (Мидлсбро) и други. За овој тест и селекторот Сречко Катанец ќе смета на најдобрите македонски репрезентативци, меѓу кои ќе недостасува само повредениот и неодамна опериран Роберт Петров. "Деталите за контролата со Нигерија на Градскиот стадион ќе ги договораме од понеделник, вели Вујадин Станојковиќ, првиот помошник на Катанец, кој најави дека списокот на репрезентативците може да биде објавен денеска или наредниве денови. Големите напори што беа вложувани за пронаоѓање на спаринг-партнер за терминот во календарот на ФИФА за репрезентативни настапи на крајот, сепак, вродија со плод, бидејќи во еден момент беа загубени сите надежи дека на 22 август ќе играме пријателска средба. Со гостувањето на Нигерија во Скопје се остварија желбите на селекторот Катанец и неговите соработници "црвено-жолтите" да имаат силен противник во летниов период со што ќе се продолжи континуитетот на работа. Средбата со популарните "орли", е посебно добродојдено пред Македонија да ги продолжи настапите во квалификаците за ЕП 2008, каде во групата "Е" ја очекуваат гостувањето против Русија на 8 септември, а четири дена подоцна треба да ја нагостат Естонија. Нигерија, чиј селектор моменто е прославениот германски репрезентативец Берти Фогтс, е една од најдобрите репрезентации на Црниот континент, која на ранг-листата на ФИФА за јули е на 25. место и од неа подобропласиран е само Камерун кој е 15-ти. "Орлите" зад себе имаат забележано три настапи на светските првенства во 1994, 1998 и 2002 година, двапати се победници на Африканскиот куп (1980 и 1994), а триумфирале и на фудбалскиот турнир на Олимпискитре игри 1996 г.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=9134...F3AB9977ECB2E2


Nigeria are coming with their A team and the match will start at 20h.
Ambis is offline  
post #18 of 124 (permalink) Old August 13th, 2007, 20:55
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
I will go to this match. anyone from XT wants to go?
Harry Potter is offline  
post #19 of 124 (permalink) Old August 13th, 2007, 21:53
BANNED!
Rising Star
 
jovana_gorce's Avatar
 
Join Date: 05 2006
Location: Macedonia
Teams: fk Vardar,fk Shkendija, fk makedonija g.p
Posts: 119
I jas ke idam nema da go propustam natprevarov.
jovana_gorce is offline  
post #20 of 124 (permalink) Old August 14th, 2007, 15:17 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119


Балдовалиев во тимот на Катанец

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Сречко Катанец денеска го соопшти списокот на играчи за пријателскиот натпревар со Нигерија што ќе се одигра на Градскиот стадион во Скопје на 22. Август со почеток во 20ч.

ГОЛМАНИ:
1.МИЛОШЕВСКИ ПЕТАР 06.12.1973 ЕНОЗИС НЕОН КИПАР
2. ГЕОРГИЕВСКИ ЈОРДЕ 28.06.1987 ФК ВАРДАР

ОДБРАНА:
3 СЕДЛОСКИ ГОЦЕ 10.04.1974 МАТЕРСБУРГ АВСТРИЈА
4 МИТРЕВСКИ ИГОР 19.02.1979Г. ЕНЕРЏИ КОТБУС
5 НОВЕВСКИ НИКОЛЧЕ 26.04.1978 МАЈНЦ ГЕРМАНИЈА
6 ВАСОСКИ АЛЕКСАНДАР 21.11.1979 АЈНТРАХТ ФРАНКФУРТ
7 ГРНЧАРОВ БОБАН 12.08.1982 ГЕНТ БЕЛГИЈА
8. МИТРЕВСКИ АЛЕКСАНДАР 20.05. 1984 КЕЛН.

СРЕДЕН РЕД:
9 ЛАЗАРЕВСКИ ВЛАДЕ 09.06.1983 ГРОЦЛИН ПОЛСКА
10 ШУМУЛИКОСКИ ВЕЛИЧЕ 24.04.1981 БУРСА СПОР ТУРЦИЈА
11 ТАСЕВСКИ ДАРКО 20.05.1984 МЕТАЛУРГ.З УКРАИНА
12 ПОПОВ ГОРАН 02.10.1984 ЕГАЛОЕ
13 ГРОЗДАНОСКИ ВЛАТКО 30.01.1983 ОМОНИЈА КИПАР
14 ПОЛОЖАНИ АРТИМ 25.06.1982 МАКЕДОНИЈА Г.П

НАПАД:
15 ПАНДЕВ ГОРАН 27.07.1983 ЛАЦИО ИТАЛИЈА
16 МАЗНОВ ГОРАН 22.04.1981 ТОМСК РУСИЈА
17. БАЛДОВАЛИЕВ ЗОРАН 04.03.1983 ЛОКОМОТИВ СОФИЈА
18. СТОЈКОВ АЦО 29.04.1983 ДЕБРЕЦИН УНГАРИЈА

Собирот на репрезентативците е на 20. АВГУСТ ВО 13.30 ВО х.АЛЕКСАНДАР ПАЛАС.

http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=1642

Maznov again! Still no call up for Sikov and where is Slavkovski??? this was a perfect game for him to make his debut and yet nothing again.


Quote:
Без Ристиќ против Нигерија

Стевица Ристиќ, голгетерот на корејскиот тим Чонбук Моторс, ќе го пресконе пријателскиот меч на националниот тим со селекцијата на Нигерија. Проблем за Ристиќ е далечината и долгиот пат па затоа тој ќе биде ставен на располагање за квалификациските средби со Русија и Естонија. Селекторот Катанец денеска и официјално ќе го обелодени списокот на кој ќе го нема и оперираниот Роберт Петров од бугарскиот тим ЦСКА Софија, но затоа, пак, се враќа капитенот Гоце Седлоски. Педводникот на националниот тим како и досега така и сега без експерименти и без нови фудбалери. И покрај тоа што во минатото се појавија многу дупки, а имавме и серија од слаби резултати на неговот список ќе нема ништо ново. Најверојатно пак без Демири и пак без класичен лев бек. Истри проблеми, исти фудбалери со тоа што некои имаа подолги паузи поради повреди како Илчо Наумоски, Аце Митрески, Мирослав Вајс.
Too bad cause he should have been starting IMO.
Ambis is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome