Mladinski fudbalski skoli - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 19 (permalink) Old August 7th, 2007, 21:56 Thread Starter
Rookie
 
Join Date: 07 2007
Posts: 4
Mladinski fudbalski skoli

Мислам дека нема македонски форум во кој можеме да разговараме за нашите деца односно фудбалските школи.
Многу може да се каже за условите за тренинг,терен за работа,соблекувални,дали газдите ги пратат своите фудбалерчиња,помош од општината,ФФМ-донации на опрема,топки,ПАРИ и др.
Отворено да разговараме за родителските проблеми со тренери,управи и услови како за негативни работи така и за позитивни работи во клубовите.
Дали децата учествувале на некој фудбалски турнир надвор од Македонија,како поминале на тие турнири .
coachFFM is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 19 (permalink) Old August 20th, 2007, 20:37
Rookie
 
wice90's Avatar
 
Join Date: 08 2007
Location: Kumanovo
Teams: Milano , Real Madrid
Posts: 87
Da da .. treba da se otvori. Ima mnogu raboti za koi treba da se kara FFM
wice90 is offline  
post #3 of 19 (permalink) Old August 20th, 2007, 23:18
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Ај првин добредојде wice90.
Од кај да почнам незнам, зашто има бајги за зборење. Како прво се нема услови за тренинг, не за младинците, туку ни за првите екипи. Работата е во тоа што кај нас сеуште го има тоа комуњарско нешто во клубовите, а тоа е сите чекаат помош од општините да има дадат пари, да им направат игралиште или пак се чекаат донации од ФФМ.
Еве за пример ќе ја спомнам Брегалница од Штип. На тој стадион играат Брегалница, Астибо, а порано играше и Бело Брдо, ама клубов се распадна. Сите овие клубови освен сениори, имаа и младинци, а во Брегалница работат сите можни категории на млади. Кој бил на тој стадион ќе види дека околу него нема ние едно помошно игралиште, само има некој простор позади головите кај што сите тренираат. Натпревари за младите категории, се играа по околните села, а таму терениве се катастрофа (ова е преблаг збор). Вакви примери има на бајги многу. Слично беше и со Чаир, каде настапуваа Слога Југомагнат, Балкан и Единство, башка на времето 88/89/90/91, па и покасно 98/99/00 тука настапуваа и други клубови, како ЖФК Единство, Шкендија Арачиново, а и Бутел кога играа во 2 МФЛ.
Значи примери има многу, ги знаеме работиве, и не треба многу да констатираме, и да повторуваме колку е лошо, без притоа ништо да правиме, тука да се прејде на дело, да го дадете своето мислење, како да се подобрат условите.
Еве мој предлог би било, со донации од ФФМ (зашто ниеден клуб не би купил) да се купат најлони со кој би се покривале игралиштата кога би врнело дожд или снег. Мислам дека еден таков најлон се наоѓа од 1500 до 2000. Па интересна би била идејава, секој прволигаш и второлигаш да добие еден ваков најлон, со кој би се зачувал теренот.

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
 
post #4 of 19 (permalink) Old August 22nd, 2007, 03:16
Rookie
 
wice90's Avatar
 
Join Date: 08 2007
Location: Kumanovo
Teams: Milano , Real Madrid
Posts: 87
Prvin Fala na dobredojdeto .
Inaku od 2000 god. treniram vo mladinskite fudbalski skoli i uslovite se katastrofa .Do sega vo site amaterski 'akademii' sto trenirav gledaa samo da ni zemat sto mozat povekje pari.. na primer plakjavme clenarina po 600 den. + pari za oprema + pari za prevoz za natprevari, a bidejki povekjeto nasi semejstva se siromasni , kako da treniraat decata? Sega treinram vo ekipa od prva liga i uslovite se podobri ..
wice90 is offline  
post #5 of 19 (permalink) Old August 22nd, 2007, 07:42
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Pretpostavuvam deka treniras vo Milano (po tvojot avatar). inace za koj tim igras? (U-21, U-19, U-17...)
Harry Potter is offline  
post #6 of 19 (permalink) Old August 22nd, 2007, 12:14
Rookie
 
wice90's Avatar
 
Join Date: 08 2007
Location: Kumanovo
Teams: Milano , Real Madrid
Posts: 87
Od ovaa sezona za U-19
wice90 is offline  
post #7 of 19 (permalink) Old August 22nd, 2007, 12:40
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Pojceto se makedonci vo milano ali?
MacoBoy is offline  
post #8 of 19 (permalink) Old August 22nd, 2007, 12:44
Rookie
 
wice90's Avatar
 
Join Date: 08 2007
Location: Kumanovo
Teams: Milano , Real Madrid
Posts: 87
Quote:
Originally Posted by MacoBoy
Pojceto se makedonci vo milano ali?
Pa se na se , moze da se rece deka sme pola-pola nekade.
wice90 is offline  
post #9 of 19 (permalink) Old August 22nd, 2007, 12:49
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Aha.
MacoBoy is offline  
post #10 of 19 (permalink) Old August 22nd, 2007, 17:02
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
Добредојде wice90.
Romanticar is offline  
post #11 of 19 (permalink) Old August 22nd, 2007, 18:38
Rookie
 
wice90's Avatar
 
Join Date: 08 2007
Location: Kumanovo
Teams: Milano , Real Madrid
Posts: 87
Dobro ve najdov
wice90 is offline  
post #12 of 19 (permalink) Old August 24th, 2007, 00:46
Rookie
 
KENGUR's Avatar
 
Join Date: 08 2007
Location: Melbourne
Teams: Preston Makedonia, Melbourne Victory, Pelister
Posts: 22
Hello all from Melbourne, Australia
In regards to this topic I’m interested to know about the set up of Mladinski Fudalski skola in Macedonia. Are the majority privately owned or are they associated with football clubs from the Prva Liga?
Does the government invest any money towards these academies?
Has the joint venture between FK Ohrid & Ajax Amsterdam taken place?
Will we see Macedonia on regular bases produce more Goran Pandev's or do we have to wait every 20 years to produce one superstar because of the lack in investing towards youth development?
Look forward to your replies
KENGUR is offline  
post #13 of 19 (permalink) Old August 24th, 2007, 08:01
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Hello
1. 90% associated with the football clubs
2. No money from the government
3. It was just a rumor for building some training camp, but normally nothing happened
4. There are many talents in Macedonia, but Pandev had the lack to be seen early and he was taken in Italy when he was young, so he developed his talent and skills there

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #14 of 19 (permalink) Old August 24th, 2007, 11:01
Rookie
 
wice90's Avatar
 
Join Date: 08 2007
Location: Kumanovo
Teams: Milano , Real Madrid
Posts: 87
Macedonia is full with talents , but no one is watching them.Sometimes the media talks about them,but when they play their first game for the senior squad. Before that, nothing happens!
wice90 is offline  
post #15 of 19 (permalink) Old August 28th, 2007, 07:14
Rookie
 
KENGUR's Avatar
 
Join Date: 08 2007
Location: Melbourne
Teams: Preston Makedonia, Melbourne Victory, Pelister
Posts: 22
Thank you for the information. I personally hope to help towards recognising talent in the near future. Are there many agents from abroad floating around the country?
KENGUR is offline  
post #16 of 19 (permalink) Old August 28th, 2007, 10:54
Star Player
 
Benny's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: NY
Teams: Juventus, Shkëndija
Posts: 4,323
Need money as simple as that. There's no money for the first teams let alone for the juniors.

Did you know that many of the junior ages have to pay for their own traveling and gear to play other teams away. It's a shame. It's a detriment to some true talents that may develop but have no means to do so.
Benny is offline  
post #17 of 19 (permalink) Old August 28th, 2007, 12:00
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
the Cementarnica player Igor Angelovski - Mrme runes a private football school for kids in my neighbourhood. he gets 700 denari from a kid monthly.
Harry Potter is offline  
post #18 of 19 (permalink) Old August 29th, 2007, 02:28
Rookie
 
wice90's Avatar
 
Join Date: 08 2007
Location: Kumanovo
Teams: Milano , Real Madrid
Posts: 87
Yeah.. I was playing in a team and was paying 600 den. a month.
wice90 is offline  
post #19 of 19 (permalink) Old August 29th, 2007, 14:05
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by wice90
Yeah.. I was playing in a team and was paying 600 den. a month.

ne zezaj! ti si treniral kaj Mrme vo 11ti??
Harry Potter is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome