ECQ 2008: Russia - Macedonia 08.09.2007 - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 237 (permalink) Old July 29th, 2007, 22:25 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
ECQ 2008: Russia - Macedonia 08.09.2007

-

Qualifying round - 08 September 2007 19:00 (local time) - Lokomotiv Stadium - Moscow

Referee
Tom Henning Øvrebø (NOR)
Assistant referee
Erik Raestad (NOR) Geir Age Holen (NOR)
Fourth official
Brage Sandmoen (NOR)
UEFA Referee observer
Willy Goovaerts (BEL)

http://www.uefa.com/competitions/eur...942/index.html


Отборочный матч ЧЕ-2008. Россия – Македония. 8 сентября 2007 года. Москва. Стадион «Локомотив». 19-00.

Западная трибуна: от 500 до 15000 (VIP)рублей.
Восточная трибуна: от 500 до 900 рублей.
Южная трибуна: 250 рублей.
Северная трибуна: 250 рублей.
Матч группового турнира ЕВРО-2008 между сборными командами России и Македонии.

http://www.rfs.ru/?node=rfs-news&lea...03ab187e7c302e
Attached Images
 

Last edited by Ambis; September 5th, 2007 at 20:41.
Ambis is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 237 (permalink) Old July 30th, 2007, 19:30
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
se nadevam A1 ke dava prenos
Harry Potter is offline  
post #3 of 237 (permalink) Old July 31st, 2007, 10:54
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
I hope Russian TV will show the game.

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
 
post #4 of 237 (permalink) Old July 31st, 2007, 17:31 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Без пријателска на 22 август

Според очекувањата, со оглед на повеќе од долгите неуспешни обиди да се најде наш "спаринг партнер" за слободниот ФИФА термин на 22 август, македонската сениорска репрезентација ќе остане без пријателски натпревар на 22 август.

Репрезентацијата на Македонија ќе биде меѓу ретките од Стариот континент кои ќе немаат "тест" средба овој месец во пресрет на продолжението од квалификациите за пласман на ЕП 2008 во Австрија и во Швајцарија. Тунис, Луксембург, Мароко, Азербејџан беа меѓу можните наши противници за 22 август меѓутоа на крајот ФФМ не се договори со ниту една од нив.

Собирот на нашиот најдобар национален тим сега ќе биде на 2 септември кога почнуваат подготовките за квалификацискиот натпревар со Русија на 8 септември во Москва.

http://www.sport.com.mk/?ItemID=B282...E1728FC4C64177

It's now official that we will not play a friendly and this will be the next game for our NT. The team will meet on September 2nd to get ready for the game.
Ambis is offline  
post #5 of 237 (permalink) Old July 31st, 2007, 17:35 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Poland-Cement
I hope Russian TV will show the game.
They will probably show it on here: http://www.myp2p.eu/index.htm

When they played against Croatia they had a live stream there plus its possible that they might show it on FSC here in the states because they usually show the Russian and Spanish NT qualifying matches.
Ambis is offline  
post #6 of 237 (permalink) Old July 31st, 2007, 19:19
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
Quote:
Originally Posted by Ambis
They will probably show it on here: http://www.myp2p.eu/index.htm

When they played against Croatia they had a live stream there plus its possible that they might show it on FSC here in the states because they usually show the Russian and Spanish NT qualifying matches.
I've got Russian channel "Planet Sport" and they show Rusian Premeir League games live, so maybe they'll show the NT game as well ...

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #7 of 237 (permalink) Old August 6th, 2007, 04:38
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Ambis
Без пријателска на 22 август

It's now official that we will not play a friendly and this will be the next game for our NT. The team will meet on September 2nd to get ready for the game.

katastrofa... stramota!
Harry Potter is offline  
post #8 of 237 (permalink) Old August 8th, 2007, 18:35 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Паника за Катанец

Роберт Петров операцијата на лигаментите на коленото ќе го оддалечат од зелениот терен подолг период. Тоа значи дека нема да може да настапи и за нашата најдобра селекција на претстојните натпревари за евро-квалификацискиот циклус. Катаљнец е во паника бидејќи во најскоро време треба да најде замена за единствениот лев класичен бек во нашата селекција.

http://www.sport.com.mk/?ItemID=852F...B604D1DB75EA86Petrov will be out for the Russia game after undergoing knee surgery.
Ambis is offline  
post #9 of 237 (permalink) Old August 21st, 2007, 18:22
Premier Player
 
TOSE MAKEDONSKI's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: SKOPJE MAKEDONIJA
Teams: TOSE PROESKI RABOTNICKI MAKEDONIJA FC Bayern Münch
Posts: 1,810
Quote:
Originally Posted by Ambis
-

Qualifying round - 08 September 2007 19:00 (local time) - Lokomotiv Stadium - Moscow

Отборочный матч ЧЕ-2008. Россия – Македония. 8 сентября 2007 года. Москва. Стадион «Локомотив». 19-00.

Западная трибуна: от 500 до 15000 (VIP)рублей.
Восточная трибуна: от 500 до 900 рублей.
Южная трибуна: 250 рублей.
Северная трибуна: 250 рублей.

http://www.xe.com/

Live rates at 2007.07.27 23:38:33 UTC
100.00 EUR = 3,491.88 RUB
Euro Russia Rubles
1 EUR = 34.9188 RUB
1 RUB = 0.0286379 EURМатч группового турнира ЕВРО-2008 между сборными командами России и Македонии.

http://www.rfs.ru/?node=rfs-news&lea...03ab187e7c302e


Tickets are going on sale for the match and since we are not playing any friendlies (Russia will be playing Poland) this will be the next match up for our NT.
http://www.my-home-tv.com/
i ja isto

Makedonija naviva za vas
Peat milioni kako eden glas
Makedonija saka pobeda
Milion srca-edna molitva


Javi se juzna,sever i zapad neka ne cujat kolku sme,crveno-zolta,toa e boja za koja zivot davame

Neka znae sega svetot za nas makedoncite,edno sonce na ALEKSANDAR nas ni sveti u gradite
TOSE MAKEDONSKI is offline  
post #10 of 237 (permalink) Old August 27th, 2007, 05:44 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Информации за средбата Русија-Македонија


РУСИЈА - МАКЕДОНИЈА

Дата на поаѓање: 06.09.2007
Дата на враќање: 08.09.2007

06.09.2007 ОХРИД - МОСКВА
Четврток : Собир на групата на аеродром Охрид во однапред договорено време. Полетување за Москва со чартер лет во попладневните часови. Времетраење на летот: околу 3 часа. Трансфер од аеродромот во Москва до хотел COURTYARD MARRIOTT 4*. Сместување. Ноќевање.


07.09.2007 МОСКВА
Петок Слободни активности. Ноќевање.

08.09.2007 МОСКВА - СКОПЈЕ
Сабота Слободни активности. Во однапред договорено време трансфер од хотел до стадионот “ЛОКОМОТИВ” во Москва.
Следење на натпреварот РУСИЈА-МАКЕДОНИЈА.
По завршување на натпреварот, трансфер до аеродром. Чартер лет за Скопје во доцните вечерни часови.ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ИЗНЕСУВА : 15.500,00 ден.

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги :

- Сместување во хотел COURTYARD MARRIOT 4* во центарот на Москва, на база две ноќевања во двокреветни соби;
- Патничко осигурување.


Во цената на аранжманот не се вклучени следните услуги :

- Доплата за појадок: 3.100,00 денари- незадолжителна;
- Доплата за еднокреветна соба: 14.200,00 денари-незадолжителна;
- Задолжителна доплата за Руска виза: 30 УСД.РОК НА ПРИЈАВУВАЊЕ И УПЛАТА: 29.08.2007 год.
Информации и резервации во ТА ГУЛИВЕР МИЛС-Скопје на
телефон: 3 109-850; 3 110-277.

НАПОМЕНА: Ви напоменуваме дека накнадно ќе Ве информираме за точните времиња на чартер летовите и за времињата на трансферите.
Авионскиот превоз, аеродромските такси и сите трансфери во Москва наведени во програмата ги обезбедува Фудбалската Федерација на Македонија.
Оваа понуда важи за новинари и тоа по еден претставник од редакција.

Потребни документи за Руска виза: Пополнет формулар,
1 слика, оригинал пасош.

http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=1661
Ambis is offline  
post #11 of 237 (permalink) Old August 27th, 2007, 13:24 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Со проверени сили против Русија

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација денеска го соопшти списокот на играчи кои се во комбинација за средбите со Русија(08.09) и Естонија (12.09)што ќе се одиграат во рамките на квалификациите за ЕП 2008г.

ГОЛМАНИ:
1.МИЛОШЕВСКИ ПЕТАР 06.12.1973 ЕНОЗИС НЕОН КИПАР
2. ГЕОРГИЕВСКИ ЈОРДЕ 28.06.1987 ФК ВАРДАР

ОДБРАНА:
3 СЕДЛОСКИ ГОЦЕ 10.04.1974 МАТЕРСБУРГ АВСТРИЈА
4 МИТРЕВСКИ ИГОР 19.02.1979Г. ЕНЕРЏИ КОТБУС
5 НОВЕВСКИ НИКОЛЧЕ 26.04.1978 МАЈНЦ ГЕРМАНИЈА
6 ВАСОСКИ АЛЕКСАНДАР 21.11.1979 АЈНТРАХТ,ГЕРМАНИЈА
7. ПОПОВ ГОРАН 02.10. 1984 ЛЕВАДИЈАКОС, ГРЦИЈА
8. ЛАЗАРЕВСКИ ВЛАДЕ 09.06.1983 ГРОЦЛИН ПОЛСКА


СРЕДЕН РЕД:
9 . МИТРЕВСКИ АЛЕКСАНДАР 19.02.1979 КЕЛН, ГЕРМАНИЈА
10 ШУМУЛИКОСКИ ВЕЛИЧЕ 24.04.1981 БУРСАСПОР ТУРЦИЈА
11 ТАСЕВСКИ ДАРКО 20.05.1984 МЕТАЛУРГ.З УКРАИНА
12 ТРАЈАНОВ ВАНЧО 09.08. 1978 ЧЕРНОМОРЕЦ, БУГАРИЈА
13 ГРОЗДАНОСКИ ВЛАТКО 30.01.1983 ОМОНИЈА КИПАР
14 ПОЛОЖАНИ АРТИМ 25.06.1982 МАКЕДОНИЈА Г.П

НАПАД:
15 ПАНДЕВ ГОРАН 27.07.1983 ЛАЦИО ИТАЛИЈА
16 МАЗНОВ ГОРАН 22.04.1981 ТОМСК РУСИЈА
17. РИСТИЌ СТЕВИЦА 23.05 ЧОНБУК Х. КОРЕЈА
18. СТОЈКОВ АЦО 29.04.1983 ДЕБРЕЦИН УНГАРИЈА

Собирот на репрезентативците е на 03.Септември во 13ч. во х.Инекс Горица во Охрид.

- За овие две тешки средби повикани се играчи за кои мислам дека се најдобри во овој момент. Првата средба е со Русија за која мислам дека е единствената која во овие квалификации не надигра и затоа се надевам дека ќе одиграме добро и дека ќе можеме да ги изненадиме на гостувањето во Москва иако ги сметам за голем фаворит. Потоа следува средбата со естонците за која мислам дека ќе биде уште потешка бидејќи сите очекуваме победа, а се работи за борбен и добро организиран тим кој знае да се брани во сите 90 минути. Што се однесува до списокот повикав 18 играчи, но доколку нешто се случи во меѓувреме за средбата со Естонија ќе повикам дополнително играч според потребите. Наше е на наредните средби да играме добро, комбинаторно и да се обидеме да собереме што повеќе бодови. До сега сум задоволен од прикажаната игра и мислам дека во преостанатите средби ние ќе го кроиме изгледот на табелата во нашата група- изјави по соопштувањето на списокот селекторот Сречко Катанец.

http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=1663


Quote:
16 МАЗНОВ ГОРАН 22.04.1981 ТОМСК РУСИЈА
Lele pak Maznov.
Ambis is offline  
post #12 of 237 (permalink) Old August 27th, 2007, 13:41
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
dobro Maznov ke bide rezerva, ubeden sum. Pandev sigurno ke startuva i ako igra poluspic ocekuvam vo napadot da se najdat Stojkov i Ristik a Maznov da gree klupa. ili pa mozda ke mu se izgubi kuferot pa ke mora da se vrati nazad
Harry Potter is offline  
post #13 of 237 (permalink) Old August 27th, 2007, 15:27
Premier Player
 
TOSE MAKEDONSKI's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: SKOPJE MAKEDONIJA
Teams: TOSE PROESKI RABOTNICKI MAKEDONIJA FC Bayern Münch
Posts: 1,810
zurka ke praam pandev se vrakja vo reprezentacijata nasi

Makedonija naviva za vas
Peat milioni kako eden glas
Makedonija saka pobeda
Milion srca-edna molitva


Javi se juzna,sever i zapad neka ne cujat kolku sme,crveno-zolta,toa e boja za koja zivot davame

Neka znae sega svetot za nas makedoncite,edno sonce na ALEKSANDAR nas ni sveti u gradite
TOSE MAKEDONSKI is offline  
post #14 of 237 (permalink) Old August 27th, 2007, 16:06 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Russia banking on safe options
http://www.uefa.com/competitions/eur...id=575560.html


Russian squad

Goalkeepers: Vyacheslav Malafeev (FC Zenit St. Petersburg), Anton Shunin (FC Dinamo Moskva), Vladimir Gabulov (FC Kuban Krasnodar).

Defenders: Sergei Ignashevich (PFC CSKA Moskva), Aleksei Berezutski (PFC CSKA Moskva), Vasili Berezutski (PFC CSKA Moskva), Denis Kolodin (FC Dinamo Moskva), Aleksandr Anyukov (FC Zenit St Petersburg).

Midfielders: Yuri Zhirkov (PFC CSKA Moskva), Diniyar Bilyaletdinov (FC Lokomotiv Moskva), Igor Semshov (FC Dinamo Moskva), Konstantin Zyrianov (FC Zenit St. Petersburg), Viktor Budyanski (Udinese Calcio), Dmitri Torbinskiy (FC Spartak Moskva), Vladimir Bystrov (FC Spartak Moskva), Roman Vorobyov (FC Khimki).

Forwards: Ivan Saenko (1. FC Nürnberg), Andrei Arshavin (FC Zenit St. Petersburg), Pavel Pogrebnyak (FC Zenit St. Petersburg), Aleksandr Kerzhakov (Sevilla FC), Dmitri Sychev (FC Lokomotiv Moskva), Roman Pavlyuchenko (FC Spartak Moskva).
Ambis is offline  
post #15 of 237 (permalink) Old August 27th, 2007, 17:10
Rising Star
 
Burnie's Avatar
 
Join Date: 05 2007
Teams: Rabotnicki Kometal
Posts: 523
I dont understand why Ilco Naumovski have been left out from the team.

Anyway even with him i would not expect to much in Moscow, i just hope they will give it all and try to suprise somehow.

Result vs Negeria wos good but the play didint left much to talk about. Positive thing is that Vanco Trajanov is back, he is an hard working player and i like that type of players who work realy hard.
Burnie is offline  
post #16 of 237 (permalink) Old August 27th, 2007, 18:00
Premier Player
 
TOSE MAKEDONSKI's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: SKOPJE MAKEDONIJA
Teams: TOSE PROESKI RABOTNICKI MAKEDONIJA FC Bayern Münch
Posts: 1,810
Quote:
Originally Posted by Burnie
I dont understand why Ilco Naumovski have been left out from the team.

Anyway even with him i would not expect to much in Moscow, i just hope they will give it all and try to suprise somehow.

Result vs Negeria wos good but the play didint left much to talk about. Positive thing is that Vanco Trajanov is back, he is an hard working player and i like that type of players who work realy hard.
ajde makedonija jas ocekuvam pobeda kako i sekogas

Makedonija naviva za vas
Peat milioni kako eden glas
Makedonija saka pobeda
Milion srca-edna molitva


Javi se juzna,sever i zapad neka ne cujat kolku sme,crveno-zolta,toa e boja za koja zivot davame

Neka znae sega svetot za nas makedoncite,edno sonce na ALEKSANDAR nas ni sveti u gradite
TOSE MAKEDONSKI is offline  
post #17 of 237 (permalink) Old August 27th, 2007, 18:21
Premier Player
 
Mr_Makedonija's Avatar
 
Join Date: 02 2005
Location: Australia
Teams: Newcastle United, Borussia Dortmund, Macedonian NT
Posts: 1,561
I like our striker force Pandev, Ristic and Stojkov, we have a potential for goals in these three players. Ristic and Stojkov upfront and Pandev should have a free role just behind them!

Stojkov is underrated and always produces the goods for our national team!!

Midfield Sumulikoski, Grozdanovski and Tasevski are decent and defence is solid. But our players should bloody learn not to do stupid things in the last minutes of the first half and last two minutes of the 2nd half, cause this is when we concede easy goals!!

Anyways against the Russians I'm confident, even though all the investment in Russian football and CSKA winning the Uefa Cup, I think they play crap football!

I predicting a 2-0 victory for us!! With Ristik and Stojkov on the score sheet!!


Tri nevesti tikvi brale bre, Hhhh!
Tri nevesti tikvi brale bre, Hhhh!
Mr_Makedonija is offline  
post #18 of 237 (permalink) Old August 27th, 2007, 19:49
Premier Player
 
TOSE MAKEDONSKI's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: SKOPJE MAKEDONIJA
Teams: TOSE PROESKI RABOTNICKI MAKEDONIJA FC Bayern Münch
Posts: 1,810
koj sto saka moze da zbori nie sme solidni

Makedonija naviva za vas
Peat milioni kako eden glas
Makedonija saka pobeda
Milion srca-edna molitva


Javi se juzna,sever i zapad neka ne cujat kolku sme,crveno-zolta,toa e boja za koja zivot davame

Neka znae sega svetot za nas makedoncite,edno sonce na ALEKSANDAR nas ni sveti u gradite
TOSE MAKEDONSKI is offline  
post #19 of 237 (permalink) Old August 27th, 2007, 21:21
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
since we r playing with Pandev, I predict a win for us
Harry Potter is offline  
post #20 of 237 (permalink) Old August 27th, 2007, 22:43
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Ambis
11 ТАСЕВСКИ ДАРКО 20.05.1984 МЕТАЛУРГ.З УКРАИНА
14 ПОЛОЖАНИ АРТИМ 25.06.1982 МАКЕДОНИЈА Г.П
znaci ovie od FFM se epten zabegani. uspeaa da im gi utnat klubovite
Harry Potter is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome