Macedonian football anthem (Makedonija Naviva) - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 96 (permalink) Old July 24th, 2007, 14:28 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Macedonian football anthem (Makedonija Naviva)

„Македонија Навива“ е новата кампања на Агенцијата за Млади и Спорт со која треба да се изберат навивачки песни за македонските спортски репрезентации. Всушност ова е конкурс на кој можат да праќаат композиции сите познати и непознати автори. Вакви или слични цедиња со навивачки песни имаат повеќе земји. Кај нас евидентно е непостоењето на добри и пред се певливи песни кои ќе можат да се пеат кога игра нашата репрезентација. Навивачките групи досега слабо работеа на тоа поле и не создадоа вистински препознатливи песни. Сепак, ова е шанса и за нив повторно да поработат и да смислат нешто подобро. Сигурно ние повеќе знаеме како треба да изгледа една песна која би се пеела на трибините. Во групите има доста инвентивни дечки кои доста често смислуваат нови песни но заради разно разни причини нивниот труд не им се валоризира со прифаќање на нешто комплетно ново. Ова е секако шанса и за нив. Се надевам дека мотивите на владината агенција се чисто спортски и ќе бидат избрани најдобрите навивачки трудови што не подразбира композициски добри или да биде од познат автор. И секако, да бидеме вклучени ние, навивачите во изборот. Ние, мислам на нас што сме редовни на стадионите, да не речам инвентар на трибините, а не само со обично гласање на сите гледачи на оние телефони кои ти земаат незнам колку пари за една порака. Да бидиме искрени, ние и ќе ги пееме тие песни цело време. Останатите знаеме колку се вклучуваат во навивањето во текот на натпреварот. Затоа, Македонијо навивај!

http://ultras.blog.com.mk/node/99394Ova e nova emisija na A1 za sozdavanje na Makedonska navivacka himna. Vreme bese da naprajme vakva incijativa posto stvarno nemame nitu edna asalna navivacka pesna i preku kur mie dojdeno so derenje UUU AAA...
Ambis is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 96 (permalink) Old July 24th, 2007, 18:24
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
a "Crvena Crvena" od Risto Samardziev?
Harry Potter is offline  
post #3 of 96 (permalink) Old July 24th, 2007, 19:02 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
a "Crvena Crvena" od Risto Samardziev?
Taa ne e vistinska navivacka pesna.http://www.youtube.com/watch?v=Ifw4X...elated&search=
http://www.youtube.com/watch?v=piClsK_L7n8
http://www.youtube.com/watch?v=jnqzjOAHpbc
http://www.youtube.com/watch?v=EMublSl2zzo


Eve primeri kako treba da zvuci navivacka himna!
Ambis is offline  
 
post #4 of 96 (permalink) Old July 24th, 2007, 19:07 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Ambis
Jebemo savez, jebemo vladu,
ginemo za njih, a oni nas kradu,
jer izdaja to je, njihova furka,
hajmo ih rusit, dize se buka.


E vakva pesna stvarno ni odgovara nas.
Ambis is offline  
post #5 of 96 (permalink) Old July 24th, 2007, 21:57
Rising Star
 
ChieF's Avatar
 
Join Date: 12 2006
Location: MACEDONIA
Teams: Macedonia NT
Posts: 207
http://www.youtube.com/watch?v=H1m3p2i88LU

There is only one Macedonia, unfortunately a divided one!
ChieF is offline  
post #6 of 96 (permalink) Old July 25th, 2007, 08:07
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Во Стење (не се сеќавам само дали беше при чиста свест или под дејство на алкохол) падна договор, па така и ние ќе пратиме една песна на конкурсот. Златко ќе го напише текстот, а јас музиката

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #7 of 96 (permalink) Old July 25th, 2007, 10:19
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
sigurno bilo pod dejstvo na alkohol bidejki Zlatko insistirase pesnata da se vika "Oci su ti izdajice"
Harry Potter is offline  
post #8 of 96 (permalink) Old July 25th, 2007, 10:28
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860


:dielaugh:

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #9 of 96 (permalink) Old October 3rd, 2007, 13:52
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
so bidna so izborov?
Harry Potter is offline  
post #10 of 96 (permalink) Old October 3rd, 2007, 13:57
Rising Star
 
NaMeK_Mk's Avatar
 
Join Date: 02 2006
Location: Skopje
Teams: R.C Deportivo la Coruna. Chelsea.
Posts: 862
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
so bidna so izborov?
Iskreno na komu me e gajle.
Kako sto napisa ti vo predhoden post, veke ima edna "Crvena Crvena".
Prasanje e sto bidna so dresot, samo rakometarive go nosat.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

All Glory To The Hypnotoad


--------------------------------------------------------------------------------------------------
NaMeK_Mk is offline  
post #11 of 96 (permalink) Old October 3rd, 2007, 14:04 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by NaMeK_Mk
Iskreno na komu me e gajle.
Kako sto napisa ti vo predhoden post, veke ima edna "Crvena Crvena".
Prasanje e sto bidna so dresot, samo rakometarive go nosat.
Dresot bese katastrofa pa izgleda nema da go nosime... fala boga.


Za himnata treba navivackite grupi da izmislat a ne da cekame od folk pejaci i A1! spored mene pesnite za bodrenje reprezentacijata ni se absolutno katastrofa, sekogas isto pa isto "neka razberat" i "uuu aaa". :thmbdown:
Ambis is offline  
post #12 of 96 (permalink) Old October 3rd, 2007, 14:31
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Конкурсов заврши, сегана А1 даваат по некои секвенци од песните, ама баш ни една не ми се допадна. Сепак мој фаворити, иако сеуште ја немам слушано песната, се групата Дени те чува, панк-рок бенд до Скопје, свират нешто во стилот на NOFX, Snuff, а мислам дека еден од членовите има долг навивачки стаж на задапдната трибина на Градски, а додека свиреше во групата Shepard's United имаа направено песна за Вардар. Тескотот на нивната песна е напишан од страна на Гокси, а снимена е во студиото на Валентино Скендервоски.


www.dennytechuva.blog.com.mk
www.myspace.com/dennytechuva

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #13 of 96 (permalink) Old October 3rd, 2007, 14:38
Rising Star
 
NaMeK_Mk's Avatar
 
Join Date: 02 2006
Location: Skopje
Teams: R.C Deportivo la Coruna. Chelsea.
Posts: 862
Quote:
Originally Posted by Iron Lion Zion
групата Дени те чува
I hate them.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

All Glory To The Hypnotoad


--------------------------------------------------------------------------------------------------
NaMeK_Mk is offline  
post #14 of 96 (permalink) Old October 3rd, 2007, 14:43
Rising Star
 
Jovana/Djorce's Avatar
 
Join Date: 10 2007
Location: Kingdom of Macedonia
Teams: Fc Vardar,Crvena Zvezda,JUVENTUS
Posts: 401
Dobri se be dresovite!
Jovana/Djorce is offline  
post #15 of 96 (permalink) Old October 3rd, 2007, 15:09
Premier Player
 
TOSE MAKEDONSKI's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: SKOPJE MAKEDONIJA
Teams: TOSE PROESKI RABOTNICKI MAKEDONIJA FC Bayern Münch
Posts: 1,810
i pred da zaboravam pozdrav jovana

Makedonija naviva za vas
Peat milioni kako eden glas
Makedonija saka pobeda
Milion srca-edna molitva


Javi se juzna,sever i zapad neka ne cujat kolku sme,crveno-zolta,toa e boja za koja zivot davame

Neka znae sega svetot za nas makedoncite,edno sonce na ALEKSANDAR nas ni sveti u gradite
TOSE MAKEDONSKI is offline  
post #16 of 96 (permalink) Old October 3rd, 2007, 15:11
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Зашто ги мразиш Дени те чува, не сакаш таков вид музика??!?!?!
Мене не ми се допаѓаат дресовите, некој од од нашиве членови на фоумов, направија подобри дресови.

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #17 of 96 (permalink) Old October 3rd, 2007, 15:14
Rising Star
 
Jovana/Djorce's Avatar
 
Join Date: 10 2007
Location: Kingdom of Macedonia
Teams: Fc Vardar,Crvena Zvezda,JUVENTUS
Posts: 401
Dobro e ne zaboravi
Jovana/Djorce is offline  
post #18 of 96 (permalink) Old October 3rd, 2007, 15:16
Premier Player
 
TOSE MAKEDONSKI's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: SKOPJE MAKEDONIJA
Teams: TOSE PROESKI RABOTNICKI MAKEDONIJA FC Bayern Münch
Posts: 1,810
Quote:
Originally Posted by Jovana/Djorce
Dobro e ne zaboravi
boze sacuvaj kako smeam da zaboravam

Makedonija naviva za vas
Peat milioni kako eden glas
Makedonija saka pobeda
Milion srca-edna molitva


Javi se juzna,sever i zapad neka ne cujat kolku sme,crveno-zolta,toa e boja za koja zivot davame

Neka znae sega svetot za nas makedoncite,edno sonce na ALEKSANDAR nas ni sveti u gradite
TOSE MAKEDONSKI is offline  
post #19 of 96 (permalink) Old October 3rd, 2007, 15:31
Rising Star
 
NaMeK_Mk's Avatar
 
Join Date: 02 2006
Location: Skopje
Teams: R.C Deportivo la Coruna. Chelsea.
Posts: 862
Quote:
Originally Posted by Iron Lion Zion
Зашто ги мразиш Дени те чува, не сакаш таков вид музика??!?!?!
Ja sakam sekakov vid na muzika, bev na edna nivna svirka vo Gradski Park pred godina i nesto, ne ni pamtam sto svirea, samo znam deka me iritiraa.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

All Glory To The Hypnotoad


--------------------------------------------------------------------------------------------------
NaMeK_Mk is offline  
post #20 of 96 (permalink) Old October 3rd, 2007, 15:37
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Iron Lion Zion
Зашто ги мразиш Дени те чува, не сакаш таков вид музика??!?!?!
Мене не ми се допаѓаат дресовите, некој од од нашиве членови на фоумов, направија подобри дресови.

kako na primer jas
Harry Potter is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome