Djurovski or Janevski for NT coach? - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 23 (permalink) Old June 6th, 2007, 18:03 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Djurovski or Janevski for NT coach?

Quote:
За таа цел, во минатите 15 дена Дарко Панчев се позасилено лобира кај Чедомир Јаневски, тренерот на Бриж, за да го кандиса да биде нов селектор на Македонија. Договорот на Јаневски со Бриж истече, па затоа е и понудата од страна на неговиот некогашен клупски другар од Вардар. Не седеше мирно ниту Божиновски, кој веднаш по мечот Македонија - Израел, во ресторанот „Уранија“ му понуди селекторско место на Бошко Ѓуровски, тренерот на Црвена звезда, со која освои двојна круна минатата сезона.
If you could pick one, who would be your choice to replace Katanec?
Ambis is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 23 (permalink) Old June 6th, 2007, 18:05 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
АНДОН ДОНЧЕВСКИ (јули 93-декември 95)


ЃОКО ХАЏИЕВСКИ (февруари 96- август 99)


ДРАГАН КАНАТЛАРОВСКИ (септември 99-мај 2001)


ЃОРЕ ЈОВАНОВСКИ (мај 2001- февруари 2002)


НИКОЛА ИЛИЕВСКИ ЏИЏИ (февруари 2002 - август 2003)


ДРАГАН КАНАТЛАРОВСКИ (август 2003 - март 2005)


СЛОБОДАН САНТРАЧ (март 2005 - август 2005)


БОБАН БАБУНСКИ (в.д. селектор) (август 2005 - декември 2005)


The first thing we need is stability, if you look at all our former coaches none of them besides Hadzievski stayed on for more then two years.
Ambis is offline  
post #3 of 23 (permalink) Old June 6th, 2007, 18:08
Rising Star
 
setareh's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Teams: Macedonia & Crvena Zvezda
Posts: 378
Yeah! im saying that for a while now, they are good.

I'd choose Cedomir Janevski, he has done very well and i think he will be good with the players, he can give them motivation, which is very important.
setareh is offline  
 
post #4 of 23 (permalink) Old June 6th, 2007, 23:01
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
maybe we can try them as duo-coaches like Sweden used to have in the 2002 WC
Harry Potter is offline  
post #5 of 23 (permalink) Old June 6th, 2007, 23:25 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
maybe we can try them as duo-coaches like Sweden used to have in the 2002 WC
We haven't done that before so might as well try it and Pelister also did this with Milenkovski and Sekulovski this past year.
Ambis is offline  
post #6 of 23 (permalink) Old June 7th, 2007, 17:06 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Јаневски му дава поддршка на селекторот Катанец

Чедомир Јаневски, поранешниот фудбалер на Вардар и на македонската репрезентација постигна голем успех како прв тренер на белгискиот прволигаш Бриж освојувајќи го националниот куп на оваа држава, но сепак, мораше да ја напушти клупата бидејќи раководството на клубот на неколку кола пред крајот на првенството ангажира друг тренер. Откако Бриж го освои Купот, во клубот сфатија дека е направена голема грешка во поглед на нашиот тренер, кој го презеде кормилото на четири месеци пред крајот на шампионатот и немаше шанси да направи некој пресврт во првенството, но затоа направи вистински „бум“ во Купот.

Моментно Чеде Јаневски е без ангажман иако има повеќе понуди, па дури, како што пишуваше во некои весници да го замени Среќко Катанец на селекторското место во репрезентацијата на Македонија.

- Најпрвин, сакам да кажам дека јас посебно го почитувам Среќко Катанец, познато и признато тренерско име во светот и во овој момент, без оглед на се', јас не би сакал да му работам зад грб. И кога Катанец беше избран за селектор и сега, кога некои негови поранешни колеги го напаѓаат, јас му давам целосна поддршка. Навистина ми е несфатливо, читајќи некои весници дека поранешни селектори на Македонија го напаѓаат. Во светот е незамисливо селектор да критикува селектор или тренер, друг тренер.

Слушаме дека од иницијаторите за промени сте имале понуда да го замените Катанец, дури се спомнува и сума од 5.000 евра плата месечно.

- Во оваа ситуација, додека не се расчистат односите во македонскиот фудбал, јас секој ден читам што се случува, илузорно е да размислувам за една таква можност. Реков и ќе повторам: Му давам целосна поддршка на Среќко Катанец. Освен тоа, мислам дека не треба да бидеме „глуви“ на препораките на ФИФА и на УЕФА кои го признаваат Хари Хаџиристески за претседател. Кога овие две светски организации нешто ќе порачаат, санкциите се мошне ригорозни доколку не се почитуваат.

И на крајот ќе додадам, јас не сакам да учествувам во овие кавги. Кога ќе бидат расчистени односите, кога ќе се знае кој е кој во македонскиот фудбал, доколку Катанец реши сам да си замине, тогаш можеме да разговараме. Сега не е време за тоа.


http://www.utrinskivesnik.com.mk/?It...FB0D314C70F5A3
Ambis is offline  
post #7 of 23 (permalink) Old June 7th, 2007, 19:52
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
pameten poteg na Cedo, bravo!
Harry Potter is offline  
post #8 of 23 (permalink) Old June 7th, 2007, 20:12
Premier Player
 
TOSE MAKEDONSKI's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: SKOPJE MAKEDONIJA
Teams: TOSE PROESKI RABOTNICKI MAKEDONIJA FC Bayern Münch
Posts: 1,810
ja bi go izbral djurovski posto moze da se razbira so igracite od gledna tocka na igrac

Makedonija naviva za vas
Peat milioni kako eden glas
Makedonija saka pobeda
Milion srca-edna molitva


Javi se juzna,sever i zapad neka ne cujat kolku sme,crveno-zolta,toa e boja za koja zivot davame

Neka znae sega svetot za nas makedoncite,edno sonce na ALEKSANDAR nas ni sveti u gradite
TOSE MAKEDONSKI is offline  
post #9 of 23 (permalink) Old June 8th, 2007, 14:00
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
pa i Cedo i Katanec se ex igraci, i tie ja imaat istata gledna tocka
Harry Potter is offline  
post #10 of 23 (permalink) Old June 8th, 2007, 16:06
Rising Star
 
X-Terminator's Avatar
 
Join Date: 06 2006
Location: Germany/Stuttgart
Teams: Bayern München Lazio Roma Pobeda Prilep MK NT
Posts: 960
I would love to see a german coach in Macedinia, while germans are the best tactican footballplayers

FC Bayern München 07/08

---------------Kahn (C)--------------
Sagnol----Lucio----v. Buyten----Lahm
Ribery-v. Bommel-Ze Roberto-Schweini
-------Klose---------------Toni-------
X-Terminator is offline  
post #11 of 23 (permalink) Old June 8th, 2007, 16:08
Premier Player
 
TOSE MAKEDONSKI's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: SKOPJE MAKEDONIJA
Teams: TOSE PROESKI RABOTNICKI MAKEDONIJA FC Bayern Münch
Posts: 1,810
Quote:
Originally Posted by Trendo
ja bi go izbral djurovski posto moze da se razbira so igracite od gledna tocka na igrac
i ti imas pravo neznam batka sto da kazam a kako sto vika x da probame so nekoj uvezen trener od van SFRJ jas mislam deka i toa moze da ni bide dobar potez

Makedonija naviva za vas
Peat milioni kako eden glas
Makedonija saka pobeda
Milion srca-edna molitva


Javi se juzna,sever i zapad neka ne cujat kolku sme,crveno-zolta,toa e boja za koja zivot davame

Neka znae sega svetot za nas makedoncite,edno sonce na ALEKSANDAR nas ni sveti u gradite
TOSE MAKEDONSKI is offline  
post #12 of 23 (permalink) Old June 10th, 2007, 23:02
Rising Star
 
ChieF's Avatar
 
Join Date: 12 2006
Location: MACEDONIA
Teams: Macedonia NT
Posts: 207
Светот оди напред со стручњаци надвор од Балканот, ние ќе се враќаме 10 години назад...ни едниот ни другиот...талент не е проблем кај нас...кондиција и психа, е тоа треба да се среди малку...

ВАН БАЛКАН САМО!

There is only one Macedonia, unfortunately a divided one!
ChieF is offline  
post #13 of 23 (permalink) Old June 10th, 2007, 23:20 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by ChieF
Светот оди напред со стручњаци надвор од Балканот, ние ќе се враќаме 10 години назад...ни едниот ни другиот...талент не е проблем кај нас...кондиција и психа, е тоа треба да се среди малку...
Vo pravo si i zato nema so da ocekuvame Evropsko ili Svetsko dodeka imame igraci vo prva postava koj igrat vo Matersburg, Debrecen, Metalurg Zaporzje, Bursaspor, Slaven Belupo, Lokeren etc...
Ambis is offline  
post #14 of 23 (permalink) Old June 10th, 2007, 23:40
Rising Star
 
ChieF's Avatar
 
Join Date: 12 2006
Location: MACEDONIA
Teams: Macedonia NT
Posts: 207
Quote:
Originally Posted by Ambis
Vo pravo si i zato nema so da ocekuvame Evropsko ili Svetsko dodeka imame igraci vo prva postava koj igrat vo Matersburg, Debrecen, Metalurg Zaporzje, Bursaspor, Slaven Belupo, Lokeren etc...
A be vidi sea, kolku tolku za mala zemja imame 4 igraci sto igraat vo elitni ligi kako Seria A i Bundesliga. Toa ti e skoro edna tretina od timot koj ke donese iskustvo i leadership. Ne sakav da gi ispofalam tie sto gi spomna, no pred nekoj mesec imase eden clen ovde koj uporno se raspravase deka tokmu tie ekipi sto ti gi spomna demek bile pojaki od nasite vo Prva Liga...

Pojaki kurac, pari poveke da, a pojaki, tuka negde se vo istiot kos...so mali nijansi koj pogore, koj podole

Zatoa pogledaj deka Latvija i Slovenija otidoa na Evropsko porano, ke dojde denot koga nasata grupa ke bide polesna

There is only one Macedonia, unfortunately a divided one!
ChieF is offline  
post #15 of 23 (permalink) Old June 11th, 2007, 08:33
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Ти мора да си луд ако мислиш дека Македонската лига е во ист кош со Австриската или Турската лига

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #16 of 23 (permalink) Old June 11th, 2007, 12:13
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
nekoj ocigledno odamna nema gledano makedonska liga vo zivo
Harry Potter is offline  
post #17 of 23 (permalink) Old June 12th, 2007, 20:13
Premier Player
 
TOSE MAKEDONSKI's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: SKOPJE MAKEDONIJA
Teams: TOSE PROESKI RABOTNICKI MAKEDONIJA FC Bayern Münch
Posts: 1,810
samo pancev da ne bide

Makedonija naviva za vas
Peat milioni kako eden glas
Makedonija saka pobeda
Milion srca-edna molitva


Javi se juzna,sever i zapad neka ne cujat kolku sme,crveno-zolta,toa e boja za koja zivot davame

Neka znae sega svetot za nas makedoncite,edno sonce na ALEKSANDAR nas ni sveti u gradite
TOSE MAKEDONSKI is offline  
post #18 of 23 (permalink) Old June 23rd, 2007, 09:37
Premier Player
 
FastMako's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Posts: 1,825
Gjurovski ostanuva trener na Crvena Zvezda.
FastMako is offline  
post #19 of 23 (permalink) Old June 23rd, 2007, 14:27 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by FastMako
Gjurovski ostanuva trener na Crvena Zvezda.
Good news he will get even more coaching experience when they play in Europe.
Ambis is offline  
post #20 of 23 (permalink) Old June 23rd, 2007, 16:06
Rising Star
 
MKD Fanatico's Avatar
 
Join Date: 12 2006
Location: Germany
Teams: --Makedonija--Rabotnicki Skopje Vardar Skopje
Posts: 972
I hope they play in the CL

MAKEDONIJA VO SCRCETO

"Navivacka"

"Samo za Makedonija neka
se vejat Znaminja
i neka grnat
Tapani pobednicki

"Za tebe Makedonijo
ke krenam race visoko
Ke zapejam n cijot glas
za Pobeda


1981 -Tose--Proeski 2007
MKD Fanatico is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome