Skendija vs. Teteks play-off game - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 58 (permalink) Old June 6th, 2007, 16:03 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Skendija vs. Teteks play-off game

Quote:
Ќе се одлучи на зелен терен

Според новиот претседател на ФФМ, Емил Божиновски, новонастаната ситуација брзо ќе биде разрешена. Како што дознавме, сигурно е дека победникот ќе биде решен на зелен терен, а градот домаќин на овие две екипи ќе се одреди со ждрепка. Според најавите, тоа сигурно нема да биде Тетово, со оглед дека баражот мора да биде одигран на неутрален терен.
-
Ambis is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 58 (permalink) Old June 6th, 2007, 16:05 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Anyone know when the draw will be held? i knew it wouldn't be played in Tetovo since it had to played at a neutral venue no matter if the teams wanted that to happen. Sileks and Skopje had to play in Bitola so if i have to guess either this will be held in Skopje or most likely Prilep.
Ambis is offline  
post #3 of 58 (permalink) Old June 6th, 2007, 16:06
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
I heard that the match will be scheduled for at least 100km away from Tetovo. But the question is who will schedule it? Hari or Emil? And what if both schedule it again on different places?

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
 
post #4 of 58 (permalink) Old June 6th, 2007, 16:10 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by JumboMkd
I heard that the match will be scheduled for at least 100km away from Tetovo. But the question is who will schedule it? Hari or Emil? And what if both schedule it again on different places?
If Meckarovski is the ref and Hari schedules it then we all know that Shkendija will win it (Pobeda won in Tetovo so Hari owes Shekndija). Teteks has a good team (especially in the 2nd half of the season) and i think they have a shot at beating Shkendija if everything is fair and neutral. The best solution would be for this match to be played in Strumica that way the Prilep connection with Hari and Skopje connection with Emil would not be a concern.
Ambis is offline  
post #5 of 58 (permalink) Old June 6th, 2007, 16:35
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
I heard that it will be played after 15th June, when we will know who will be FFMs president.
Harry Potter is offline  
post #7 of 58 (permalink) Old June 7th, 2007, 11:29
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
I changed the name so we can discuss all play-offs here

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #8 of 58 (permalink) Old June 7th, 2007, 12:30
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Skendija - Teteks is gonna be played on Wednesday most probably
Harry Potter is offline  
post #9 of 58 (permalink) Old June 7th, 2007, 13:23 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Poland-Cement
I changed the name so we can discuss all play-offs here
But there is no other playoffs Sileks have already won their match vs Skopje.ОДЛУКА НА УО НА ФФМ

Шкендија - Тетекс во среда

Во текот на вчерашниот ден во "куќата на фудбалот" се одржа седница на УО на ФФМ каде централен настан беше одлуката за новонастанатата ситуација околу бараж средбата Шкендија 79 - Тетекс која во неделата не се одигра. Според најновата одлука, овој дуел на програмата ќе биде в среда, а денеска во ФФМ актуелната фудбалска власт ќе има состанок со претставници на двата клуба со кои треба да биде договорено местото каде ќе се игра дуелот.

"Јас како член на УО на ФФМ инсистирав двата клуба да седнат на маса и заедно со раководството на ФФМ да донесат договор со кој ќе се надминат сите недоразбирања. Ние сакаме да биде сe според правилата и фудбал да се игра на зелената маса", изјави Неџбедин Синани членот на УО од Тетово.

Покрај оваа одлука се гласаше и за новата Верификациска комисија, беа разрешени старите а наименувани се нови координатори во петте региони низ Македонија.

УО на ФФМ на својот работен состанок разговараше и за тешката ситуација во која се најде поранешниот репрезентативец Неџмедн Мемеди за кој ќе се ооделат средства со кои ќе се плати дел од неговото лекување во Истанбул каде ова фудбалско име имаше тешка сообраќајна несреќа. Во иднина ќе се организира и меѓунаредон меч од кој средствата исто така ќе одат за лекување на Мемеди.


http://www.sport.com.mk/?ItemID=BD03...A030458DD47FD9


Wednesday is the date but today they will decide the location of the match.
Ambis is offline  
post #10 of 58 (permalink) Old June 7th, 2007, 13:28
Premier Player
 
FastMako's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Posts: 1,825
Samo, ako odlucat, da se igra vo Skopje. Togas spored mene ne e fer do Teteks, zato sto tie veke ednas bea vo Skopje. I ako e Skopje gradot, kade sto mora(se) da se odigra ovoj natprevar. Togas bi trebalo da se kaznat tie sto ne dojdoa vo Skopje, a tie sto dojdoa da odat vo prva liga. Isto taka, ako se igra vo Tetovo, vazi istoto za Skendija. Ama vo Tetovo ne smee da se igra, neutralen teren.
FastMako is offline  
post #11 of 58 (permalink) Old June 7th, 2007, 13:40 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
РЕВОЛТИРАНИ ПО НЕОДИГРАНАТА БАРАЖ ПРЕСМЕТКА СО ТЕТЕКС

Шкендија го бојкотира Македонски спорт


Нема веќе изјави и информации за Македонски спорт од таборот на Шкендија!!! Ова е одлуката на раководството на тетовските "црвено-црни", кое се реши на ваков чекор по неодиграната бараж средба со Тетекс. Причините за вавкиот невообичаен потег им се познати само на челните луѓе на тетовци.

Само за потсетување, поради несогласувања Шкендија го чекаше противникот во Тетово, додека другата екипа пристигна во Скопје па така баражот не се одигра. Сега вината за таквите несогласувања раководните луѓе на тетовските "црвено-црни" ја префрлаат на некој друг. Ние како весник секогаш објективно ги известувавме читателите за сите случувања во овој клуб, и Македонски спорт им е најмалку виновен за неодигрувањето на баражот и несогласувањата со ФФМ.

Додека другите екипи се на одмор, фудбалерите на Шкендија се подготвуваат за пресметката со Тетекс. Тоа ќе им биде најважниот натпревар на тетовци во оваа сезона, која за нив помина со многу проблеми во финансиски и играчки план.


lol its all Makedonski Sport's fault
Ambis is offline  
post #12 of 58 (permalink) Old June 8th, 2007, 09:41
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
Quote:
Originally Posted by Ambis
But there is no other playoffs Sileks have already won their match vs Skopje.
I think that Vtora Liga ones are still going to be played

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #13 of 58 (permalink) Old June 8th, 2007, 17:49
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
All matches are in sunday, kick-off time is 16:30 h.

Alumina-Ohrid (Gradski stadion Kumanovo)
Drita-Karaorman (Gradski stadion Skopje)
Nov Milenioum-Miravci (Stadion Gjorce Petrov)

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #14 of 58 (permalink) Old June 10th, 2007, 12:29
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
The name of the thread is back cos of request

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #15 of 58 (permalink) Old June 10th, 2007, 20:15 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
I so odlucija? kaj ke se igra ova utaknica? na FFM websajto uste nema update a vo Makedonski Sport nisto ne pisese.
Ambis is offline  
post #16 of 58 (permalink) Old June 10th, 2007, 22:55
Rising Star
 
ChieF's Avatar
 
Join Date: 12 2006
Location: MACEDONIA
Teams: Macedonia NT
Posts: 207
Само нека тепа Тетекс! Цела Македонија е позади нив!
НАПРЕД ВОЈВОДИ, СИТЕ СМЕ СО ВАС!
едит:Iron Lion Zion

There is only one Macedonia, unfortunately a divided one!

Last edited by Iron Lion Zion; June 11th, 2007 at 15:47.
ChieF is offline  
post #17 of 58 (permalink) Old June 13th, 2007, 17:44
Rising Star
 
ChieF's Avatar
 
Join Date: 12 2006
Location: MACEDONIA
Teams: Macedonia NT
Posts: 207
Како резултат од мечот? Се одвиваше ли барем 'чисто'?
Quote:
Originally Posted by ChieF
Само нека тепа Тетекс! Цела Македонија е позади нив!
НАПРЕД ВОЈВОДИ, СИТЕ СМЕ СО ВАС!
едит:Iron Lion Zion
Браво Iron Lion Zion, сега уште рамковен договор да спроведиш додека можеш!

There is only one Macedonia, unfortunately a divided one!
ChieF is offline  
post #18 of 58 (permalink) Old June 13th, 2007, 18:32 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Баражот в недела!?

Како што неофицијално дознавме, Шкендија добила писмено известување од ФФМ дека бараж пресметката со Тетекс ќе го игра в недела, во Тетово, со почеток во 16 часот. Дали овој обид конечно ќе биде успешен за одигрување на натпреварот на двата тетовски ривали, останува да се види веќе овој викенд.

So the match is on for Sunday at 16h.ШКЕНДИЈА 79 СЕ УШТЕ НЕ ГИ ПОДМИРИЛА ДОЛГОВИТЕ КОН ИГРАЧКИОТ КАДАР И СТРУЧНИОТ ШТАБ

Фудбалерите чекаат исплата
http://www.sport.com.mk/?ItemID=94C7...4DCDDA89591646

The Shkendija players are still waiting for their payments from two months ago.
Ambis is offline  
post #19 of 58 (permalink) Old June 13th, 2007, 18:36
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Quote:
Originally Posted by ChieF
Како резултат од мечот? Се одвиваше ли барем 'чисто'?

Браво Iron Lion Zion, сега уште рамковен договор да спроведиш додека можеш!
Благодарам шефе, за рамковниот кажи од кај да почнам, или да ги чекаме Benny и Xhem Hasa па заедно да го спореведеме.

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #20 of 58 (permalink) Old June 13th, 2007, 23:44
Xtratime Legend
 
Styg's Avatar
 
Join Date: 03 2004
Teams: Oranje | AFC Ajax | Barça
Posts: 22,800
posts deleted, for very obvious reasons.
Styg is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome