Esport Magazine - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 27 (permalink) Old April 16th, 2007, 02:01 Thread Starter
Rising Star
 
zEk0's Avatar
 
Join Date: 04 2005
Location: Skopje
Teams: Macedonia NT
Posts: 323
Esport Magazine

Официјално ве известувам дека во продажба излезе првиот број на спортскиот магазин Esport.

Овој месечник е всушност продолжение на Club Football со тоа што досегашното списание кое излегуваше 2 години „порасна“ и прерасна во ново - за сите спортови, во поголем формат и поголем број на страници.

Темава не ја отварам за да го рекламирам списанието, туку да ги слушнам вашите коментари, пофалби и особено критики откако ќе го видите. Критиките ќе ни бидат многу важни на нас во Esport бидејќи само тоа е начин да се подобриме и унапредиме.

Тимот кој досега го создаваше Club Football се прошири со неколку луѓе и тоа: Милорад Стојмановски (заменик главен и одговорен уредник на Дневник и спортски уредник во истиот весник), Драган Николовски (А1 телевизија), Александар Табаковски (Формула1.ком.мк), Енко Каракаш (Македонски Спорт и макнба.ком.мк) од познатите и неколку други се уште не толку афирмирани новинари.

Магазинот има доста нови содржини, а во првиот број, она што би ви било најинтересно се интервјуто со Емил Божиновски, анализи на ситуацијата во ФФМ, репортажа од Загреб (Хрватска-Македонија), анализи на влезот на Работнички Фершпед во Јадранската лига и т.н.

Мислам дека особено интересен дел се писмата т.е. коментарите од читателите. За првиот број, со цел да се поттикнат понатамошни коментари и луѓето да сватат дека конечно еден медиум одделува простор да ги искажат своите мислења во јавноста, го поканив да напише коментар JumboMKD кој убаво го „исплеска“ сегашното раководсво на ФФМ.

Бидејќи Jubmo доби еден примерок од списанието, би го замолил прв да искоментира за неговите впечатоци, а потоа и сите останати кои би го купиле.

За тие што нема да го купат, за неколку дена ќе качам PDF документ (околу 8 мегабајти) слободен за download за да разгледате, прочитате и искоментирате.

Отворен сум да одговорам на било какви прашања и да слушнам било какви предлози за теми кои вие мислите дека треба да се обработат.

Поздрав!
zEk0 is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 27 (permalink) Old April 16th, 2007, 02:04 Thread Starter
Rising Star
 
zEk0's Avatar
 
Join Date: 04 2005
Location: Skopje
Teams: Macedonia NT
Posts: 323
Ambis со својот пост во темата за Прва лига ми даде идеја веќе во следниот број да се обработи темата за бројот на клубови во Првата лига.

Планирам на оваа тема да разговарам со повеќе фудбалски имиња и да ги слушнеме нивните мислења и можеби да се покрене една поширока дебата во јавноста околу начините на подобрување на квалитетот на нашето домашно првенство, без разлика дали станува збор за намалување на бројот на тимови во Прва лига или нешто друго...
zEk0 is offline  
post #3 of 27 (permalink) Old April 16th, 2007, 05:39
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Great stuff BRAVOS!


Quote:
За тие што нема да го купат, за неколку дена ќе качам PDF документ (околу 8 мегабајти) слободен за download за да разгледате, прочитате и искоментирате.
Odvaj cekam.
Ambis is offline  
 
post #4 of 27 (permalink) Old April 16th, 2007, 08:52
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
esport e odlicen. ne mi raboti tastat. i kucam so maus na program. koge ke mozam ke napisam poveke.esport e odlicen.

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #5 of 27 (permalink) Old April 16th, 2007, 09:58 Thread Starter
Rising Star
 
zEk0's Avatar
 
Join Date: 04 2005
Location: Skopje
Teams: Macedonia NT
Posts: 323
Quote:
Originally Posted by JumboMkd
esport e odlicen. ne mi raboti tastat. i kucam so maus na program. koge ke mozam ke napisam poveke.esport e odlicen.
Штом без тастатура два пати напиша esport e odlicen значи е добро :) Ајде, купувај тастатура па да пишеш, едвај чекам :)
zEk0 is offline  
post #6 of 27 (permalink) Old April 16th, 2007, 11:37
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
ke go kupam vo petok, do togas iam ispiti, nema nisto da naucam ako go kupam sega


Quote:
Originally Posted by JumboMkd
esport e odlicen. ne mi raboti tastat. i kucam so maus na program. koge ke mozam ke napisam poveke.esport e odlicen.
amam be
Harry Potter is offline  
post #7 of 27 (permalink) Old April 16th, 2007, 13:29 Thread Starter
Rising Star
 
zEk0's Avatar
 
Join Date: 04 2005
Location: Skopje
Teams: Macedonia NT
Posts: 323
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
ke go kupam vo petok, do togas iam ispiti, nema nisto da naucam ako go kupam sega
Па богами, сега веќе е на 100 страници, треба да решиш - еден колоквиум/испит или Esport
zEk0 is offline  
post #8 of 27 (permalink) Old April 16th, 2007, 14:01
Rising Star
 
NaMeK_Mk's Avatar
 
Join Date: 02 2006
Location: Skopje
Teams: R.C Deportivo la Coruna. Chelsea.
Posts: 862
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
ke go kupam vo petok, do togas iam ispiti, nema nisto da naucam ako go kupam sega
Me too

--------------------------------------------------------------------------------------------------

All Glory To The Hypnotoad


--------------------------------------------------------------------------------------------------
NaMeK_Mk is offline  
post #9 of 27 (permalink) Old April 16th, 2007, 23:17
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Quote:
Originally Posted by zEk0
Штом без тастатура два пати напиша esport e odlicen значи е добро Ајде, купувај тастатура па да пишеш, едвај чекам
on-screen keyboard e najdobar program na windows
ako imam pak prisap do laptopot na sestra mi ke pisam podolgo

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #10 of 27 (permalink) Old April 17th, 2007, 19:03 Thread Starter
Rising Star
 
zEk0's Avatar
 
Join Date: 04 2005
Location: Skopje
Teams: Macedonia NT
Posts: 323
Jumbo, уште ли не купи тастатура?? Да собереме сите по 1 евро да ти префрлиме на сметка ?
zEk0 is offline  
post #11 of 27 (permalink) Old April 17th, 2007, 23:37
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Конечно имам функционална тастатура

Освен техничкиот проблем имам и некои други занимации во периодов (станав тетин по втор пат - девојка ми доби внук, имам колоквиуми...) па така немав време убаво да го прочитам Еsport.

Многу ми се допаѓа дизајнот. Поубаво и помодерно мислам дека неможевте да направите и вакво нешто немам видено не само во Македонија, туку и пошироко.
Исто многу ми прави ќеиф што се вклучени некои поискусни новинари со нивните колумни и коментари, а за мене е посебно убаво што доста внимание е посветено на Македонскиот спорт.

Среќен сум што и јас со моето писмо имав удел во првото издание на Esport.

Продолжете така

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #12 of 27 (permalink) Old April 19th, 2007, 01:42 Thread Starter
Rising Star
 
zEk0's Avatar
 
Join Date: 04 2005
Location: Skopje
Teams: Macedonia NT
Posts: 323
Фала на убавите зборови, само те молам и по некоја критика, оти само така ќе промениме тоа што не чини...

Друг никој не го ѕирнал списанието? Сите чекате пдф да качам а?
zEk0 is offline  
post #13 of 27 (permalink) Old April 19th, 2007, 05:25
Star Player
 
Benny's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: NY
Teams: Juventus, Shkëndija
Posts: 4,323
Quote:
Originally Posted by zEk0
Фала на убавите зборови, само те молам и по некоја критика, оти само така ќе промениме тоа што не чини...

Друг никој не го ѕирнал списанието? Сите чекате пдф да качам а?
Zeko you should have a section in Albanian too in this magazine in my opinion. Hey look at it this way, you will sell more copies.
Benny is offline  
post #14 of 27 (permalink) Old April 19th, 2007, 10:27 Thread Starter
Rising Star
 
zEk0's Avatar
 
Join Date: 04 2005
Location: Skopje
Teams: Macedonia NT
Posts: 323
Quote:
Originally Posted by Benny
Zeko you should have a section in Albanian too in this magazine in my opinion. Hey look at it this way, you will sell more copies.
Зашто? Албанците не знаат да читаат Македонски?
zEk0 is offline  
post #15 of 27 (permalink) Old April 19th, 2007, 12:15
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by zEk0
Друг никој не го ѕирнал списанието? Сите чекате пдф да качам а?
cekam ispitite da mi zavrsat, eve uste denes iam eden i utre go kupuvam!!!

ps. Kaj mi e posterot od Javier Zanetti?
Harry Potter is offline  
post #16 of 27 (permalink) Old April 19th, 2007, 12:51 Thread Starter
Rising Star
 
zEk0's Avatar
 
Join Date: 04 2005
Location: Skopje
Teams: Macedonia NT
Posts: 323
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
ps. Kaj mi e posterot od Javier Zanetti?
Лелеееј... сега ми текна Ветувам во следните неколку броја обавезно, сакам да има некаков повод, сега можеби со титулата кога ќе ја освојат, ќе има убави слики сигурно!
zEk0 is offline  
post #17 of 27 (permalink) Old April 19th, 2007, 12:56
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
eve sega sto i teoretski ja osiguraat titulata ke ima mnogu dobar povod. bas pred nekoj den na inter.it imase intervju so Zanetti kade toj rece deka posle 12 godini igranje za Inter konecno go osvojuva Scudettoto. toa e dovolno za povod, pa duri i za edna reportaza za nego (jas bespari ke vi ja napisam ako treba p)
Harry Potter is offline  
post #18 of 27 (permalink) Old April 19th, 2007, 13:22
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
(jas bespari ke vi ja napisam ako treba p)
Ако си расположен да напишеш нешто тогаш слободно можеш да пратиш едно писмо до Esport кое има посебен дел наменет за коментарите и ставовите на читателите.

А исто така ако си до толку расположен да ги вежбаш твоите новинарски способности кои си ги стекнал на факултетот кој го учиш, можеш слободно и на мене да ми помогнеш па одвреме на време да пишеш по некој текст и за кај мене

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #19 of 27 (permalink) Old April 19th, 2007, 13:51
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
ke im pisam obavezno!

Quote:
Originally Posted by JumboMkd
А исто така ако си до толку расположен да ги вежбаш твоите новинарски способности кои си ги стекнал на факултетот кој го учиш, можеш слободно и на мене да ми помогнеш па одвреме на време да пишеш по некој текст и за кај мене
koga pocnuvam?
Harry Potter is offline  
post #20 of 27 (permalink) Old April 19th, 2007, 14:17
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
ke im pisam obavezno!koga pocnuvam?
Веднаш!

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome