Nasite komentatori - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 67 (permalink) Old March 3rd, 2007, 13:24 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Nasite komentatori

Добив една порака:

Quote:
Originally Posted by voytala
Se vikam Wojtek - sum od Polska i studiram makedonski jazik na treta godina. Imam edna molba za tebe... Sega pishuvam diplomska disertacija: "Jazikot za makedonskite sportski komentatori". Dali mozhesh da mi napishesh karakteristichni greshki koi pravaat tv komentatorite (na primer Atanas Kostovski)? Se rabotam za nekolku primeri na izrazi ili rechenici... Ili mozhebi znaesh nekakva web-stranica(ili forum) kade mozham da najdam neshto za mojata tema na dizertacijata? Bim bil mnogu blagodaren za tvoj odgovor.

(Izvinuvam za greshkite vo pismoto )
Golemi pozdrav od Polska,
Wojtek
Како прво, мора да го пофалиме нашиот пријател од Полска што вложил толку труд за да го научи Македонскиот јазик и мислам дека доста добро му оди. БРАВО!

Епа ајде сега и ние малку да се потрудиме и да му помогнеме на нашиот пријател од Полска. Нашите коментатори прават доста грешки при коментирањето на спортските натпревари така да мислам дека нема да имаме околу оваа тема

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 67 (permalink) Old March 3rd, 2007, 13:50 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Коментаторката од МТВ, Ирена (не ми текнува како се презива, ќе проверам) која повремено ги коментира ракометните натпревари на Кометал и репрезентацијата порано (веројатно некој сега ја предупредил) цело време викаше „цела среќа
- Цела среќа што сега го промашија голот, цела среќа што сега топката е кај нашите ракометарки, цела среќа што ја одбрани оваа топка, цела среќа...
Скоро секоја реченица ја почнуваше со „цела среќа“

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #3 of 67 (permalink) Old March 3rd, 2007, 14:17 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
GAFOVI NA SPORTSKI KOMENTATORI

Ивко Панговски:

- Гол...гол...гол...гол...не е гол...дали е гол?

Горан Милковски:

- Руската одбрана e бавна, што значи дека автоматски е и спора.

Атанас Костовски:

- Игрите што завршија (Сиднеј 2000) не уверија дека Земјата е тркалезна.

Ирена Андреевска:

- Ова е, би рекла, црно финале на Ролан Гарос (за сестрите Вилијамс)

Горан Стерјов:

- Нигерија веќе е елиминирана. Не знам што чека. Можеби го чека Мајкл Овен.

- Навивачите на Англија насекаде ја следат својата репрезентација па макар било тоа и на крајот на светот.

Златко Калински:

- И дождот паѓа и навивачите свират, тоа дава асоцијација на песната Singing in the rain.

- Тројка на Галис!!! Ми делува некако поспано.

- Драги гледачи, на градскиот стадион во Скопје 15, 20 а можеби и 60 илјади гледачи.

- Јужна Кореја-САД. Натпреварот го следат 60014 гледачи.

- Франција полека го гради резултатот (во втора минута од продолжение, при резултат 0:0).

- Неговата одбрана беше феноменална. Па тоа се граничи со совршен рефлекс.
- Голманот како да ги спушти ролетните на својот гол во овие моменти.

- Видете како се пробива Дражен Петровиќ. Како електричен зајак!

Јанко:

- Драги слушатели, денеска имаме еден африкански дуел (за натпреварот Камерун - Саудиска Арабија)

Зоран Михајлов:

- Се е во знакот на бројот еден. Една минута до крајот, 1:0 на семафорот...

- Судијата вечерва ќе има тешка задача затоа што ќе мора да најде сили да раздвои ни помалку ни повеќе туку точно 219 килограми ( за бокс мечот Тајсон - Луис)

- Еве го Ривалдо го напушта теренот, на маицата му пишува АДИОС. Адиос на шпански значи збогум, им вели збогум на навивачите (инаку, на маицата на Ривалдо пишува АДИДАС)

- Еве го американскиот дрим тим. Можеби не е дрим ама е тим.

- Погледнете го овој сендвич од човечки фудбалери.

- Зидан се најде во сендвич од двајца противнички фудбалери. Да го погледнеме овој хамбургер уште еднаш.

- Еве сега Белгијците си дадоа автогол. Ова беше прекрасен гол.

- Карл Луис трча во четвртата патека, а најлесно ќе го познаете по дресот во оранж боја.
- Нашиот Аце Русевски е во црвените гаќички (противникот му е од Руанда).

Зоран Поповски:
- Погледнете го Шекил Онил висок е 218 цм а тежок 120 кг. Вистинска грдосија.

Зоран Видевски:

- Ова не е за 2 минути исклучување. Ова е за 2 години затвор!

Љубомир Николовски:

- Драфтот ќе биде запамптен по тоа што како прв пик ќе биде избран еден европски кошаркар. Тоа е 227 см високиот Кинез....

- Витни Хјустон на влез кон кошот ( за Крис Витни од Вашингтон Визардс)

Сител:

- Многу бавно помина оваа забавена снимка.Звонко Михајловски:

- Драган Ќириќ, играч со долга коса но со големи можности!
- Колега, може ли мало ремизе на натпреварот?
- А потоа, кадравиот гаучо тргна по кривиот пат на кокаинските ноќи.
- Крилото никогаш не паѓа далеку од бекот.
- Сите минуси на господинот Целзиус не можеа да го расипат натпреварот.
- Чуден начин на додавање - силно и никому!
- Најдовски скокна одлично, но преку пречката.
- Го задоволи тренерот и затоа сега игра.
- Каков удар! Го подели воздухот на водорот и кислород!
- Топката прелета паралелно со Ибарската магистрала.
- Ова беше поголема опасност за авионите од типот Авакс отколку за голот на Пандуровиќ.
- Преполн стадион на Партизан, 50000 луѓе. Замислете, тоа се 100 000 дланки!

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
 
post #4 of 67 (permalink) Old March 3rd, 2007, 14:18 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
20 километри на час беше силен овој удар на Балак (Драган Николовски-А1)
------------
- И тоа е хокеарска измена во домашниот тим...не, не сепак е тоа тајм аут (Зоран Николовски, Алфа ТВ).
-------------
- Без шут на голот, нема голови (стручен коментар на проф. д-р Вангел Симев во телеспорт).
--------------
- Ние секако ќе го дадеме нашиот максимум во реваншот, па и повеќе од тоа (тренер на Цементарница пред реваншот во куп на УЕФА).
-------------
- Наијнтересно ќе биде утре во Чаир каде гостуваат Слога и Победа (СИТЕЛ коментар).
-------------
- Франција, чешка, Шведска и Бугарија се првите пет сигурни учесници на европското првенство (наслов во Дневник 17.09.2003).
--------------
- И еве, нафрлена топка во црвено-црниот шеснаесетник (МРТВ)
---------------
- Ова е очигледно лична грешка на судиите (Љубомир Николовски, НБА).
----------------
- Португалија ќе мора вечер да ја победи Русија за да остане дел од Еурокремот (МКТВ вести 16.06.04).

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #5 of 67 (permalink) Old March 3rd, 2007, 14:23 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Зоран Михајлов - Олимписки игри во Барселона 1992 „Еве тука неминовно е и знамето на ЦРВЕНИОТ КРСТ“ во моментите кога селекцијата на Швајцарија одеше презентационо на атлетската патека!!!

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #6 of 67 (permalink) Old March 3rd, 2007, 14:38
Rising Star
 
NaMeK_Mk's Avatar
 
Join Date: 02 2006
Location: Skopje
Teams: R.C Deportivo la Coruna. Chelsea.
Posts: 862
Kalinski od Svetsko 2006.

(Klose dava gol) Klose uste ednas potvrduva deka ima instinkt na golem golgeter, ubiec.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

All Glory To The Hypnotoad


--------------------------------------------------------------------------------------------------
NaMeK_Mk is offline  
post #7 of 67 (permalink) Old March 3rd, 2007, 14:41
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Хахахахахахахаха Џамбо
Леј се искршив од смеење и уште се смеам

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #8 of 67 (permalink) Old March 3rd, 2007, 15:10
Premier Player
 
Makedonec's Avatar
 
Join Date: 08 2004
Location: Makedonija (AKA Rep. of Macedonia)
Teams: Macedonia, Lazio, Valencia
Posts: 2,101
Prvoto tatko mi go kaza deka od Nikola Momirovski: Topkata ide visoka po zemja.
Koga bev vo Makedonija vo 1999 mi kazaa za komentatorot sto go vodese SP od Makedonija deka Suker vo vikal Surjak. Pa imalo ednas mu rekle eve mi vikaat od studioto deka bil Suker ne Surjak nekolku sekundi posle eve sansa za Surjak i gol.
Tolku od mene

People that should be in Bardovci before they come back to xtratime
1. Parni Valjak
2. Mihajlovic
3. Ero
4. HajdukSplit
5. Benny
6. lili

MACEDONIA FOR THE MACEDONIANS!!!
Makedonec is offline  
post #9 of 67 (permalink) Old March 3rd, 2007, 15:49 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Quote:
Originally Posted by Makedonec
Koga bev vo Makedonija vo 1999 mi kazaa za komentatorot sto go vodese SP od Makedonija deka Suker vo vikal Surjak. Pa imalo ednas mu rekle eve mi vikaat od studioto deka bil Suker ne Surjak nekolku sekundi posle eve sansa za Surjak i gol.
Tolku od mene
Атанас Костовски - легенда!

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #10 of 67 (permalink) Old March 3rd, 2007, 15:54
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Svetsko prvenstvo 2002, osminafinale, Germanija - Paragvaj, se igra prodolzenie a germanvite pravat zamena:

"...i eve Germancite ke napravat izmena, izleguva od igra Nevil, na negovo.... pa ova ne e mozno! pa ova e skandal dragi moi! pa kumbe ke igra za Germanija! Ete i toa go ima na svetov, Gerald Asamoa vleguva i sega Hitler se prevrtuva vo grob!"

Janko Ilkovski
Harry Potter is offline  
post #11 of 67 (permalink) Old March 3rd, 2007, 18:59
Rising Star
 
Great_Macedonian's Avatar
 
Join Date: 10 2006
Location: Perth, Australia
Teams: Macedonia National Soccer Team
Posts: 337
Mislam deka mnogu nasi komentatori go koristat zborot "utakmica" koj e srpski, namesto "natrpevar".
Atanos Kostovski sekogas me nasmevase koga velese "topkata e trkalezna, fudbalot se igra devedest minitu"... sakajki da kaze deka i nie imame sansi da pobedime
Great_Macedonian is offline  
post #12 of 67 (permalink) Old March 3rd, 2007, 21:43
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Great_Macedonian
Mislam deka mnogu nasi komentatori go koristat zborot "utakmica" koj e srpski, namesto "natrpevar".
A po nase ne e utaknica? jas odsekogas toj zbor go upotrebvam...
Ambis is offline  
post #13 of 67 (permalink) Old March 4th, 2007, 00:59
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Ambis
A po nase ne e utaknica? jas odsekogas toj zbor go upotrebvam...
jok! vo Makedonskiot jazik postoi samo zborot natprevar!
Harry Potter is offline  
post #14 of 67 (permalink) Old March 4th, 2007, 01:02
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
jok! vo Makedonskiot jazik postoi samo zborot natprevar!
Neznam pa valda ne velime "ke odime na natprevar"? jas sekogas velam "ke odime na utaknica" ama OK ako odime tolku bukvalno po nase ne treba ni plavi da velime tuku sini... p
Ambis is offline  
post #15 of 67 (permalink) Old March 4th, 2007, 01:09
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Ambis
Neznam pa valda ne velime "ke odime na natprevar"? jas sekogas velam "ke odime na utaknica" ama OK ako odime tolku bukvalno po nase ne treba ni plavi da velime tuku sini... p

"ke odime li na fudbal?" - taka vikame vo Skopje barem kaj mene vo drustvo

i da, na naski e "sini", a ne plavi, ste me videle li jas nekogas da spomnam plavi?
Harry Potter is offline  
post #16 of 67 (permalink) Old March 4th, 2007, 01:13
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
"ke odime li na fudbal?" - taka vikame vo Skopje barem kaj mene vo drustvo
zakon!
Ambis is offline  
post #17 of 67 (permalink) Old March 4th, 2007, 01:25
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
so e smesno?
Harry Potter is offline  
post #18 of 67 (permalink) Old March 4th, 2007, 01:37
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Мислам дека треба без ли.
Сега кога стана популарно обложувањето, многу често коментаторите наместо обложувалници велат кладилници, и наместо обложување велат кладење.
Јас за тоа плаво на испит добив 9-ка, наместо 10-ка. Значи сино е на Македонски.

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #19 of 67 (permalink) Old March 4th, 2007, 09:02
Rookie
 
voytala's Avatar
 
Join Date: 03 2007
Location: Poland
Posts: 83
Odlichno! Ne sum se nadeval na takov brz i golem odgovor... Fala prijatelite od Makedonija!
voytala is offline  
post #20 of 67 (permalink) Old March 4th, 2007, 10:37
Star Player
 
Benny's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: NY
Teams: Juventus, Shkëndija
Posts: 4,323
Who was that announcer in last season's cup final. Throughout the whole match he kept saying how the match is fixed and Shkendija is a winner for sure, and that's the reason that MGP is playing like crap. The when it turned out in the last seconds that MGP won, he ate his words. But he couldn't bring himself to say that if it was fixed it was on MGP's favor with the linesman wanting to disallow two goals to non-existing offsides and did for one of them but the main referee allowed at least one.

I just watched that match and some others on DVD again and it's fresh in my mind now.
Benny is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome