Macedonian NT Stats Centre - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 3 (permalink) Old December 24th, 2006, 02:28 Thread Starter
Rising Star
 
zEk0's Avatar
 
Join Date: 04 2005
Location: Skopje
Teams: Macedonia NT
Posts: 323
Macedonian NT Stats Centre

Сакам да го слушнам вашето мислење во однос на фудбалските статистики. Имено, во Club Football од почетокот на овие квалификации почнавме да водиме софистицирани статистики за сите фудбалери од нашата репрезентација од натпреварите во квалификациите.

Со посебен софтвер и видео-анализа се забележуваат буквално сите статистички категории кај еден фудбалер како на пример:
вкупно допири со топка, успешни и неуспешни кратки и долги додавања, успешни и неуспешни дијагонали, одземени топки, загубени топки, направени фаули, претрпени фаули, удари на гол (дали со лева, десна нога или глава), зони на удар (во и надвор од шеснаесетник), процент на успешни додавања, успешни и неуспешни дриблинзи, повратни додавања, примени удари на гол и одбранети удари за голманот и т.н.

Ваквиот систем на анализа го користат понапредните репрезентации и клубови.... Пример за вакво нешто можете да најдете на следниве линкови:
статистики за хенрик ларсон, саха и руни: http://home.skysports.com/column.asp...evils&channel=
гери спид (болтон): http://home.skysports.com/column.asp...o+500&channel=
ешли кол:
http://home.skysports.com/column.asp...+Cole&channel=


Овие примери се колку да добиете слика за што се работи. Сега ваквите статистики се достапни за сите репрезентативци на Македонија кои настапија на изминатите 5 натпревари во квалификациите.

Што мислите за ваквата статистичка анализа? Дали е потребна? Нашите статистики му ги даваме на селекторот Катанец и тој кажа дека му се многу корисни во работата (што не прави особено горди нормално).
Сакав да ве прашам дали ве интересираат ваквите статистики за да ги објавам некаде на интернет... не знам точно на каков начин бидејќи се работи за табели....
zEk0 is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 3 (permalink) Old December 24th, 2006, 03:05
Premier Player
 
TMRO's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Copenhagen
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 2,261
Quote:
Originally Posted by zEk0
Сакам да го слушнам вашето мислење во однос на фудбалските статистики. Имено, во Club Football од почетокот на овие квалификации почнавме да водиме софистицирани статистики за сите фудбалери од нашата репрезентација од натпреварите во квалификациите.

Со посебен софтвер и видео-анализа се забележуваат буквално сите статистички категории кај еден фудбалер како на пример:
вкупно допири со топка, успешни и неуспешни кратки и долги додавања, успешни и неуспешни дијагонали, одземени топки, загубени топки, направени фаули, претрпени фаули, удари на гол (дали со лева, десна нога или глава), зони на удар (во и надвор од шеснаесетник), процент на успешни додавања, успешни и неуспешни дриблинзи, повратни додавања, примени удари на гол и одбранети удари за голманот и т.н.

Ваквиот систем на анализа го користат понапредните репрезентации и клубови.... Пример за вакво нешто можете да најдете на следниве линкови:
статистики за хенрик ларсон, саха и руни: http://home.skysports.com/column.asp...evils&channel=
гери спид (болтон): http://home.skysports.com/column.asp...o+500&channel=
ешли кол:
http://home.skysports.com/column.asp...+Cole&channel=


Овие примери се колку да добиете слика за што се работи. Сега ваквите статистики се достапни за сите репрезентативци на Македонија кои настапија на изминатите 5 натпревари во квалификациите.

Што мислите за ваквата статистичка анализа? Дали е потребна? Нашите статистики му ги даваме на селекторот Катанец и тој кажа дека му се многу корисни во работата (што не прави особено горди нормално).
Сакав да ве прашам дали ве интересираат ваквите статистики за да ги објавам некаде на интернет... не знам точно на каков начин бидејќи се работи за табели....
Vo princip statistikite pomagaat vo mnogu raboti vo fudbalot no ne i vo site. Zal mi e sto se poveke statistiki preovladuvaat vo fudbalot bidejki se gubi fantazijata i sekoja nepredvidliva akcija na fudbalerite. So toa stanuva fudbalot mnogu takticki opredelen i po moe mislenje e toa glupo. No koga go kazuvam ova sekako deka statistikite bi mu dobredosle na Katanec bidejki moze mnogu ubavo da gi analizira site svoi igraci i so toa da vidi koj moze najdobro da odgovori najdobro na negovite zadaci.

Jas bi sakal da gi vidam statistikite i ovde na forumov pa i nie malce da prodiskutirame, bidejki i ovde na forumov imame mnogu experti vo fudbal:smileani:

One name, one life - MACEDONIA -
TMRO is offline  
post #3 of 3 (permalink) Old December 24th, 2006, 13:40 Thread Starter
Rising Star
 
zEk0's Avatar
 
Join Date: 04 2005
Location: Skopje
Teams: Macedonia NT
Posts: 323
Quote:
Originally Posted by TMRO
Vo princip statistikite pomagaat vo mnogu raboti vo fudbalot no ne i vo site. Zal mi e sto se poveke statistiki preovladuvaat vo fudbalot bidejki se gubi fantazijata i sekoja nepredvidliva akcija na fudbalerite. So toa stanuva fudbalot mnogu takticki opredelen i po moe mislenje e toa glupo. No koga go kazuvam ova sekako deka statistikite bi mu dobredosle na Katanec bidejki moze mnogu ubavo da gi analizira site svoi igraci i so toa da vidi koj moze najdobro da odgovori najdobro na negovite zadaci.

Jas bi sakal da gi vidam statistikite i ovde na forumov pa i nie malce da prodiskutirame, bidejki i ovde na forumov imame mnogu experti vo fudbal:smileani:
Ќе се обидам некако да ги склопам за да ги постирам тука.... ако не ми успее (бидејќи се големи табели) ќе го направам тоа кај мене на блог или на некоја друга страна....

Јас лично мислам дека статистиките се многу корисни бидејќи кога ќе видиш дека на пример Величе немал ниту едно грешно додавање цело прво полувреме против Англија, тоа значи нешто нели?
zEk0 is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome