R.I.P Darko Brnjarcevski 03.02.1990-06.11.2006 - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 23 (permalink) Old November 8th, 2006, 15:08 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
R.I.P Darko Brnjarcevski 03.02.1990-06.11.2006

Загина фудбалер од подмладокот на Македонија-Ѓорче Петров

Дарко Брњарчевски (16) од Скопје, член на младинскиот тим на фудбалскиот клуб Македонија Ѓорче Петров, загинал, а неговиот соиграч Д.М. (17) бил повреден во сообраќајка што се случила завчера во скопската населба Даме Груев. Веднаш по несреќата повреденото момче било пренесено во Воената болница во Скопје.
Увид на местото на несреќата извршила полицијата по што по налог на истражен судија телото на загинатото момче било пренесено во Институтот за судска медицина.
Споре информациите на полицијата несреќата се случила завчера, околу 15, 40 часот на крстосницата од улицата "Лепеначка" и "Лука Геров" кога од засега непознати причини дошло до судри на камион "фап" што го управувал Б.Ј. (53) од Скопје, со моторцикал што го управувал Д.М. а на кој како сопатник бил Брњарчевски. Од судирот на самото место починал сопатникот на моторот а возачот Д.М. бол повреден.
Загинатиот Брњарчевски и Д.М. биле во подмладокот на фудбалскиот тим Македонија ЃП. Тие завчера пред да се случи несреќата биле на тренинг и со мотрцикал се враќале дома.

Inaku Darko Branjacevski e bratuced so Dragan i Toni Brnjacevski.

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 23 (permalink) Old November 8th, 2006, 15:22
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
R.I.P Darko Brnjarcevski - 16 years old youth

Darko was only 16 and a great talent. He already played for the U-21 team in his club Makedonija GP and was in Ivancevics minds for the senior squad. He lost his live tragicaly in motorcikle accident after returning from training session. He was in the U-19 roster for the national team. Big loss for the macedonian football and neverendid sadness for his family.

Rest in peace Darko.

There is a whole article in Makedonski Sport, pls someboddy post it here when it will be put on their page.
Harry Potter is offline  
post #3 of 23 (permalink) Old November 8th, 2006, 16:13 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
ТРАГЕДИЈА - ВО ГОЛЕМА НЕСРЕЌА ЗГАСНА ЖИВОТОТ НА ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ ТАЛЕНТИ НА МАКЕДОНИЈА Ѓ.П

"Лавовите" потресени од смртта на Дарко Брњарчевски

*По враќањето од тренинг со моторче, животот трагично го загуби 16 - годишниот Дарко Брњарчевски, член на младинскиот тим на Македонија ЃП, а неговиот соиграч Дејан Марковски, добил потешки повреди

03.02.1990-06.11.2006

Стадионот во Ѓорче Петров вчера беше завиен во црно. Ненадејната трагична смрт на 16-годишниот Дарко Брњарчевски, член на младинскиот погон на ѓорчепетровци, ги потресе "лавовите". Завчеравечер по завршувањето на тренингот на пат кон дома враќајќи се со моторче животот трагично го загуби 16 -годишниот Дарко Брањарчевски, дете на младинската школа на Македонија ЃП, член на младинскиот тим на ѓорчепетровци, а неговиот соиграч Дејан Марковски, кој го управувал моторчето, добил потешки повреди.

Сите во клубот со тага и со солзи ја примија оваа лоша вест за својот соиграч и другар. Во шок беа сите, а неговите соиграчи од младинскиот погон едноставно не веруваа дека на зелените терени нема да биде со нив Дарко Брњарчевски, момчето кое стандардно го носеше дресот со број "19" и кое со својата екипа есенскиот дел го заврши на лидерската позиција. Но, дресот со број "19" и неговиот лик секогаш ќе останат врежани во нивните срца.

Дарко Брњарчевски е роден 03.02.1990 година во Скопје. Кариерата ја почна како "лавче" кога имаше 8 години. Негова следна станица била пионерската екипа, во кадетскиот погон бил под водство на тренерот Туш Зефиќ, а неговиот талент на 16 години го прекомандувал во младинскиот тим, кај тренерот Роберт Стојановски. Дарко Брњарчевски потекнува од фудбалско семејство. Неговиот татко Томче Брњарчевски кон крајот на осумдесеттите беше еден од најдобрите фудбалери на ѓорчепетровци. Дарко Брњарчевски играше во дефанзивниот ред, лев стопер, а истата улога ја играше и неговиот татко Томче, кој му го трасираше патот кон успешната фудбалска кариера. Неговите братучеди Тони Брњарчевски во Македонија ЃП и Драган Брњарчевски во Цементарница 55 сега успешно ги совладуваат фудбалските тајни. Но, трагичниот 6 ноември ги прекина сите фудбалски планови на младиот, перспективен и надежен Дарко Брњарчевски и ги "скрши" срцата на неговите најблиски и на сите кои го познаваа.

Тренерот на младинците Роберт Стојановски со неизмерна тага и болка ја прими веста за својот фудбалер кој беше незаменлив во младинскиот погон.

" Како фудбалер и како дете Дарко Брњарчевски беше прекрасен. Тој беше ненаметлив, а секогаш присутен. Примерноста и дисциплината беа дел од него. Тој ги одигра стандардно сите натпревари во оваа полусезона, а немаше ниту еден пропуштен тренинг. Покрај добар спортист Дарко беше одличен ученик во гимназијата "Кочо Рацин". Карактеристики кои го красат еден вистински спортист. Загубивме еден талентиран фудбалер и дете кое беше за пример во клубот. Дарко беше голема фудбалска надеж и со 16 години беше дел од младинската екипа и сериозно тропаше на вратите на првиот тим, а беше и во потесниот избор на репрезентацијата до 16 години. Сите во клубот сме шокирани од неговата прерана смрт, низ тага прозборе неговиот тренер Роберт Стојановски.

Одложени двата куп дуели
Денешните две средби од второто коло на Купот кои требаше да ги одиграат кадетите и младинците на Македонија ЃП се одложени. Кадетите требаше да се сретнат со Башкими, додека, пак, младинците требаше да играат со ГФК Неготино. Термините на одигрување на овие два меча дополнително ќе бидат одредени.

Ѓорче "плачеше"
Вчера, на стадионот во Ѓорче Петров, молк и тага. Со солзи во очите сите деца од младинската школа и оние од првиот тим кои го одработуваа редовниот претпладневен тренинг тагуваа по својот соиграч и другар Дарко Брњарчевски. Никој од нив не веруваше дека Дарко Брњарчевски нема да се појави на стадионот. Жална слика која ги "скрши" срцата на сите во клубот. Ѓорче "плачеше" за својот надежен и талентиран фудбалер.

Сочувство од ФФМ
Фудбалската федерација на Македонија испрати телеграма до ФК Македонија ЃП и до семјството на трагично починатиот Дарко Брњарчевски, изразувајќи го своето сочувство за големата загуба на овој млад и надежен фудбалер кој ги бранеше боите на младинската екипа на Македонија ЃП

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
 
post #4 of 23 (permalink) Old November 8th, 2006, 16:21
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
terrible , RIP Darko
post #5 of 23 (permalink) Old November 8th, 2006, 17:03
Ice
Rising Star
 
Ice's Avatar
 
Join Date: 08 2006
Location: Macedonia
Teams: Macedonia NT, Jacksonville Jaguars and Strumica
Posts: 413
Damn tragedy. 16 years old !!! May he rest in peace...

Douglas Adams quote :

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move."
Ice is offline  
post #6 of 23 (permalink) Old November 8th, 2006, 17:19
International
 
Sarma Police's Avatar
 
Join Date: 12 2005
Teams: Crvena Zvezda, Girondins de Bordeaux
Posts: 5,873
RIP Darko.

:depress:
Sarma Police is offline  
post #7 of 23 (permalink) Old November 8th, 2006, 18:10
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Real tragedy when a life ends in 16 years. RIP.
Почивај во мир Дарко

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #8 of 23 (permalink) Old November 8th, 2006, 18:37
Rising Star
 
MUCANA's Avatar
 
Join Date: 06 2006
Location: Macedonia
Posts: 174
Почивај во мир
RIP Darko
MUCANA is offline  
post #9 of 23 (permalink) Old November 8th, 2006, 18:59
Premier Player
 
Makedonec's Avatar
 
Join Date: 08 2004
Location: Makedonija (AKA Rep. of Macedonia)
Teams: Macedonia, Lazio, Valencia
Posts: 2,101
Mnogu zalno i tasno. Neznam sto da recam.
RIP Darko.

People that should be in Bardovci before they come back to xtratime
1. Parni Valjak
2. Mihajlovic
3. Ero
4. HajdukSplit
5. Benny
6. lili

MACEDONIA FOR THE MACEDONIANS!!!
Makedonec is offline  
post #10 of 23 (permalink) Old November 8th, 2006, 19:04
Rising Star
 
NaMeK_Mk's Avatar
 
Join Date: 02 2006
Location: Skopje
Teams: R.C Deportivo la Coruna. Chelsea.
Posts: 862
RIP

--------------------------------------------------------------------------------------------------

All Glory To The Hypnotoad


--------------------------------------------------------------------------------------------------
NaMeK_Mk is offline  
post #11 of 23 (permalink) Old November 8th, 2006, 20:29
Rising Star
 
Kiko's Avatar
 
Join Date: 10 2006
Location: Germany
Teams: Macedonia,Barca,Lazio
Posts: 180
R.I.p Darko
Kiko is offline  
post #12 of 23 (permalink) Old November 8th, 2006, 22:49
Doc
Star Player
 
Doc's Avatar
 
Join Date: 07 2005
Teams: Barca
Posts: 4,568
RIP

Talent wins games, but teamwork wins championships
Doc is offline  
post #13 of 23 (permalink) Old November 8th, 2006, 23:48
Premier Player
 
TMRO's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Copenhagen
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 2,261
RIP Darko....Ke se sekavame na tebe....
Soocustvo i do semejstvoto

One name, one life - MACEDONIA -
TMRO is offline  
post #14 of 23 (permalink) Old November 9th, 2006, 00:27
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
Секој збор е излишен. Почивај во мир. :frownani:
Romanticar is offline  
post #15 of 23 (permalink) Old November 9th, 2006, 00:42
Rising Star
 
MKHooligan's Avatar
 
Join Date: 04 2006
Location: usa
Teams: Rabotnicki K, Lazio, Macedonian NT
Posts: 137
Pocivaj vo mir Darko
Ako Makedonija GP ja osvoi titulata neka ja posvetat na tebe
MKHooligan is offline  
post #16 of 23 (permalink) Old November 9th, 2006, 00:47
Rising Star
 
Tragedy's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Posts: 216
r.i.p

Favorite Teams

Crevena Zvezda, Schalke04 Gladbach, Vardar FK, Ajax
Tragedy is offline  
post #17 of 23 (permalink) Old November 9th, 2006, 07:17
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
R.I.P Darko.
MacoBoy is offline  
post #18 of 23 (permalink) Old November 9th, 2006, 14:03
Rising Star
 
X-Terminator's Avatar
 
Join Date: 06 2006
Location: Germany/Stuttgart
Teams: Bayern München Lazio Roma Pobeda Prilep MK NT
Posts: 960
R.I.P

FC Bayern München 07/08

---------------Kahn (C)--------------
Sagnol----Lucio----v. Buyten----Lahm
Ribery-v. Bommel-Ze Roberto-Schweini
-------Klose---------------Toni-------
X-Terminator is offline  
post #19 of 23 (permalink) Old November 9th, 2006, 16:40
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
R.I.P. I see he was brother of Toni and Dragan Brnacarevski (Cementarnica player) only 16 years .... I've got 16 years old now it's terrible to die in such age
R.I.P.

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #20 of 23 (permalink) Old November 9th, 2006, 16:43
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
he wasnt their brother but their cousin
Harry Potter is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome