Biggest Macedonian Football Derby - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 38 (permalink) Old September 28th, 2006, 13:08 Thread Starter
Rising Star
 
MUCANA's Avatar
 
Join Date: 06 2006
Location: Macedonia
Posts: 174
Biggest Macedonian Football Derby

Koe e najgolemoto fudbalsko derbi vo Makedonija???
MUCANA is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 38 (permalink) Old September 28th, 2006, 13:10
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
se znae, Pelester - Vardar
Harry Potter is offline  
post #3 of 38 (permalink) Old September 28th, 2006, 15:04
Rising Star
 
zEk0's Avatar
 
Join Date: 04 2005
Location: Skopje
Teams: Macedonia NT
Posts: 323
Кога ние ќе се соберевме од ОУ Војдан Чернодрински да играме против ОУ Владо Тасевски )))

Две ми паѓаат на памет:
Вардар - Пелистер и Вардар - Слога
zEk0 is offline  
 
post #4 of 38 (permalink) Old September 28th, 2006, 16:05
Premier Player
 
Makedonec's Avatar
 
Join Date: 08 2004
Location: Makedonija (AKA Rep. of Macedonia)
Teams: Macedonia, Lazio, Valencia
Posts: 2,101
[QUOTE=zEk0]Кога ние ќе се соберевме од ОУ Војдан Чернодрински да играме против ОУ Владо Тасевски )))

Две ми паѓаат на памет:
Вардар - Пелистер 91-95
и Вардар - Слога 96-03
sega nema.

People that should be in Bardovci before they come back to xtratime
1. Parni Valjak
2. Mihajlovic
3. Ero
4. HajdukSplit
5. Benny
6. lili

MACEDONIA FOR THE MACEDONIANS!!!
Makedonec is offline  
post #5 of 38 (permalink) Old September 28th, 2006, 17:20 Thread Starter
Rising Star
 
MUCANA's Avatar
 
Join Date: 06 2006
Location: Macedonia
Posts: 174
Pelister-Vardar i pred '91 i vo bivsa SRJ,SFRJ....toa e derbi na nivo na drzava
Pelister-Pobeda pomalo,regionalno derbi
MUCANA is offline  
post #6 of 38 (permalink) Old September 28th, 2006, 17:56
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Anything but 5.500 on Sunday will be embarrassing for the old nation derby Pelister-Vardar... Pity that the stadium dont take more then 5.500 with the chairs, it used to be 10.000 in Bitola but now its chairs all over the stadium...

question is if ther is interest left in Skopje for the old Nation derby ? at the first 4-5 years it wos more then 15.000 at this games but now days not many cares for the domestic soccer in skopje..

Over the last 3 year it have been fullhouse 6.000 many times at handball games between Pelister-Vardar at Mladost Arena in bitola so it should be fullhous at the soccer game as well..
post #7 of 38 (permalink) Old September 28th, 2006, 18:50 Thread Starter
Rising Star
 
MUCANA's Avatar
 
Join Date: 06 2006
Location: Macedonia
Posts: 174
Quote:
Over the last 3 year it have been fullhouse 6.000 many times at handball games between Pelister-Vardar at Mladost Arena in bitola so it should be fullhous at the soccer game as well..
yes Naum
This is what you think
Attached Images
File Type: jpg m_05.jpg (72.3 KB, 132 views)
File Type: jpg m_01.jpg (74.0 KB, 133 views)
File Type: jpg m_07.jpg (56.7 KB, 130 views)
File Type: jpg m_08.jpg (95.5 KB, 126 views)
MUCANA is offline  
post #8 of 38 (permalink) Old September 28th, 2006, 18:54 Thread Starter
Rising Star
 
MUCANA's Avatar
 
Join Date: 06 2006
Location: Macedonia
Posts: 174
and this
Attached Images
File Type: jpg m_ckembari029km.jpg (52.4 KB, 123 views)
File Type: jpg m_ckembari055tq.jpg (63.0 KB, 120 views)
File Type: jpg m_ckembari139mt.jpg (44.1 KB, 122 views)
MUCANA is offline  
post #9 of 38 (permalink) Old September 28th, 2006, 19:09
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
That is pictures from handball Final play of best of 3 games against Metalurg season 2004-2005 !!!

But the arena look the same against Vardar in the semifinal play of where Pelister won 2-1 in games...

I guess you are from Bitola i dont think that is a wild guess
post #10 of 38 (permalink) Old September 28th, 2006, 22:25
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Koga se vrakav od Gradski, vidov zalepeni plakati od strana na Komiti i LF, za mecto Pelister-Vardar. Bile obezbedeni 6 avtobusi, toa se 300 luge. Kolku ke otidat, i dali voopsto policijata ke gi pusti da vlezat vo Bitola, ostanuva da vidime.

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #11 of 38 (permalink) Old September 28th, 2006, 22:52
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
jas kolku so znam koga se organizira gostuvanje toa mora da bide preku klubot. Vo ovoj slucaj Vardar treba treba da pobara dozvola od Pelister za da nosi navivaci, a Pelister treba da obezbedi policiska pridruzba uste 5km pred vlezot vo Bitola. Barem taka e koga Romanticari gostuvaat.
Harry Potter is offline  
post #12 of 38 (permalink) Old September 29th, 2006, 14:17
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Pelister - Vardar, Vecno Sportsko Derby


Slika Pelister-Makedonija

ПРЕД ГОЛЕМОТО НЕДЕЛНО ДЕРБИ МЕЃУ ПЕЛИСТЕР И ВАРДАР

Се вжештува фудбалска Битола


Неделното дерби кое ќе се одигра во Битола меѓу екипите на Пелистер и Вардар е во центарот на битолската спортска јавност. Како се приближува денот на натпреварот така расте и интересот. Во Пелистер с$ е подготвено за дербито, а од управата само стравуваат да не се повтори времето како со Победа, односно дождот да не ја расипе фудбалската фешта во Битола.

"Од ништо не ни е страв на организациски план, освен да не се повтори дождот како пред средбата со Победа кога врнеше до десетина минути пред почетокот на средбата и драстично ја намали постеноста. Сега покрај другите обврски се интересираме и за времето, односно за временската прогноза", вели директорот на битолчани, Митко Стојковски."С$ е искоординирано за успешно одржување на дербито со Вардар. Денеска, во 11 часот ќе ја одржиме и последната средба меѓу управата на Пелистер, комесарот за безбедност на Пелистер, полицијата, агенцијата за обезбедување и водачите на 'чкембарите' со цел се да биде во најдобар ред в недела".

Фудбалерите на Пелистер работат како и пред секој натпревар. За некои дополнителни работи тренерот Пеце Миленковски вели:

"Немаме ништо посебно. Првенствен натпревар со лидерот на табелата, кој на две гостувања има две победи. Екипа за почит, според традицијата и според она што го има покажано досега од стартот на сезоната. Фудбалерите се сериозни во работата бидејќи сето ова го знаат и свесни се за квалитетот на екипата која ќе ја пречекаме во Битола. Сите се здрави и работат со полна пареа. Имаме добар тим, добра серија која би сакале да ја продолжиме и по ова коло".

С. Ристевски

И менаџери под "Тумбе кафе"

Дека средбата Пелистер-Вардар е вечно дерби е потврда и тоа што во клубот има секојдневни побарувања на билети од другите градови. Стојковски за овие барања вели:

"Има јавувања од Прилеп, Охрид, Демир Хисар... и на сите им излегуваме во пресрет. Покрај интересот на гледачите неофицијано сме известени дека оваа средба ќе ја следат и неколку менаџери од соседна Грција".
post #13 of 38 (permalink) Old September 29th, 2006, 15:09
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
Pelister vs. Vardar ??? Though match and chancefor Rabotnicki to go back to 1st position !!!

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #14 of 38 (permalink) Old September 29th, 2006, 16:03
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Pelister will beat Vardar 2-1 or 1-0 ! thats my predict, they are strong at home and with back up from 5.500 they will play one level better then they realy are, the public will lift them,, i,m scerd and i think pelister will win...
post #15 of 38 (permalink) Old September 29th, 2006, 17:31 Thread Starter
Rising Star
 
MUCANA's Avatar
 
Join Date: 06 2006
Location: Macedonia
Posts: 174
Naum, the picture from Pelister-Macedonija match is very nice and now you can only imagine how will be on Sunday on the biggest Macedonian derby. I hope weather will be good.
MUCANA is offline  
post #16 of 38 (permalink) Old September 30th, 2006, 07:50
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Will you go to the game ?
post #17 of 38 (permalink) Old September 30th, 2006, 14:01
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefau...rticleID=58126

ПРВА ЛИГА, 7. КОЛО
Во Битола „Дерби на Македонија“По пауза од три години, големото дерби на македонскиот фудбал се враќа викендов во Битола, каде што Пелистер го пречекува петкратниот шампион Вардар, во 7. коло од Првата лига. Битолчани „врзаа“ две победи по ред во последните две кола, и се искачија на петтото место, па сега со евентуален триумф над црвено-црните можат да напредуваат уште повеќе на табелата.

Вардар е прв, но раштиман по поразот дома од Силекс и од последните случувања во клубот со неисплатените пари на играчите кои се заканија со мини штрајкови. Мечот во Битола ќе биде со висок ризик зашто е најавено присуство на најмалку 500 навивачи од Скопје, а позната е големата нетрпеливост што владее помеѓу симпатизерите на двата клуба.

На преостанатите средби, нема некое неизвесно дерби, а вториот најинтересен дуел од ова коло, мечот помеѓу Работнички Кометал и Победа ќе се одигра во вторник, поради настапот на романтичарите во Купот на УЕФА, од каде што синоќа се простија по поразот од Базел.

Двојки (натпреварите се играат во 15 часот): Шкендија - Брегалница, Силекс - Напредок, Пелистер - Вардар, Македонија ЃП - Влазрими, Башкими - Ренова. Во вторник: Работнички - Победа.
post #18 of 38 (permalink) Old September 30th, 2006, 14:19
Rising Star
 
X-Terminator's Avatar
 
Join Date: 06 2006
Location: Germany/Stuttgart
Teams: Bayern München Lazio Roma Pobeda Prilep MK NT
Posts: 960
Prilep - Vardar
Prilep - Pelister
Prilep - SileksFC Bayern München 07/08

---------------Kahn (C)--------------
Sagnol----Lucio----v. Buyten----Lahm
Ribery-v. Bommel-Ze Roberto-Schweini
-------Klose---------------Toni-------
X-Terminator is offline  
post #19 of 38 (permalink) Old September 30th, 2006, 17:56
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
wrong thread Termi, this is about Pelister - Vardar
Harry Potter is offline  
post #20 of 38 (permalink) Old September 30th, 2006, 20:20 Thread Starter
Rising Star
 
MUCANA's Avatar
 
Join Date: 06 2006
Location: Macedonia
Posts: 174
Yes wrong thread Termi
Da Naum za nisto na ovaj svet ne bi go propustil.Da se potsetam malku na starite dobri vreminja.
P.S. Ke dobies detalen izvestaj od mecot
MUCANA is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome