Македонија ќе добие стадион со 36.000 седишта - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 14:58
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Македонија ќе добие стадион со 36.000 седишта

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefau...rticleID=57825

ВЛАДАТА РЕШИ ДА ГО ДОГРАДИ ГРАДСКИОТ СТАДИОН ВО СКОПЈЕ
Македонија ќе добие стадион со 36.000 седишта

Александра Мазнева-Бундалевска

Ако се запазат идеалните рокови, Македонија може за три-четири години да добие сосема обновен Градски стадион во Скопје, со капацитет до 36.000 седишта и со огромен деловен и друг корисен простор под новите идни трибини - исток, запад и север.

Неодамна Владата на Република Македонија донесе одлука стадионот во Градскиот парк во Скопје да се догради и да се даде под концесија. Но, за изработката на студијата за оправданост, распишувањето јавен тендер, отворањето на понудите на тендерот, па евентуалното поништување на тендерот (ако има жалби), ќе поминат најмалку шест месеци до една година, кога би можело да почне да се доградува Градскиот стадион во Скопје.

Ветон Ибраими, портпаролот на Владата, не сакаше многу да објаснува за последната одлука на Владата и изјави дека Министерството за транспорт и врски е задолжено да ја изработи студијата за оправданост.

- Потоа таа студија ќе се разгледува и врз нејзина основа ќе се распишува јавен тендер за изведувачот - изјави Ибраими.

Од Министерството за транспорт и врски, иако побаравме одговор на неколку прашања, не добивме појаснувања за тоа колку време е потребно за изработка на студијата, колку ќе се добие деловен простор со доизградбата, ниту, пак, за тоа дали во Министерството имаат алтернативно решение за изградба на нов стадион или, пак, мора да се догради Градски.

Според информации на „Време“, проектот би чинел меѓу 14 и 16 милиони евра. Таков проект, неофицијално, веќе има изработено градежното претпријатие „Бетон“ и, според него, на Градски ќе има меѓу 32 и 36 илјади седишта. Моментно на најголемиот стадион во државата има 18 столчиња.

Според планот, како што дознаваме, треба да се доизградат трите трибини (север, исток и запад) и секоја од нив би му се дала на различен концесионер. Со доградба, само на северната трибина, би се добиле најмалку 20 илјади квадратни метри деловен простор. Засега таков комерцијален простор има само под јужната трибина, кој е во сопственост на фирмата „Силекс“, каде што е сместена, меѓу другите, и телевизијата Сител.

Ако се доградуваат трите трибини, тогаш, според тој план, ќе се извади атлетската патека, ќе се помести теренот кон јужната трибина и ќе се гради нагоре. Стадионот би требало да биде чисто фудбалски.

Градскиот стадион е во сопственост на државата. Со него стопанисува Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор (ЈПССДП). Услугите на Градски најмногу ги користат фудбалерите, а поретко атлетичарите. На овој стадион своите првенствени натпревари од домашното првенство, како и од еврокуповите, ги играат Вардар и Работнички Кометал, кои плаќаат за услугите. Настапи во еврокуповите имаат и другите македонски екипи, затоа што Градски одговара на условите на УЕФА.ФФМ сака да биде концесионер

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) пред три години, кога Македонија првпат ја пречека Англија во квалификациите, во стадионот вложи 350 илјади евра во столчиња со потпирки, рефлектори, клозети... Со тоа ФФМ доби право да го изнајмува до 2011 година, што значи не плаќа за настапите на репрезентацијата.

- Федерацијата е заинтересирана да биде еден од концесионерите. Уште пред три години делегација на ФФМ беше на преговори со тогашната влада за ФФМ да добие договор за концесија. Од тоа досега нема ништо. „Куќата на фудбалот“ се уште е заинтересирана и би го изградила со пари од Европската фудбалска унија (УЕФА), која има проекти за развој на стадионите. Буџетот би се составил со парите од УЕФА, околу 50 отсто од сумата, а остатокот од Владата и од ФФМ - изјави Зоран Николовски, портпарол на ФФМ.
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 15:57
Rising Star
 
NaMeK_Mk's Avatar
 
Join Date: 02 2006
Location: Skopje
Teams: R.C Deportivo la Coruna. Chelsea.
Posts: 862
Tolku pati e zboreno za ova pisuvano po vesnici, pa zatoa ne mi zameruvajte ako ne go svatam seriozno.

Istoto go pisuvase vo Utrinski pred edno 6-7 meseci.
NaMeK_Mk is offline  
post #3 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 16:07
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Jas prv pat citam vakvo nesto i zatoa veruvam deka e seriozno. Odlicen proekts, samo neka go izgradat so poberzo!
Harry Potter is offline  
 
post #4 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 16:37
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
Jas prv pat citam vakvo nesto i zatoa veruvam deka e seriozno. Odlicen proekts, samo neka go izgradat so poberzo!
Bolje so tie pari da se dogradat stadionite vo Bitola, Stip, Tetovo, Strumica, Kocani, Prilep.
Ne gledam pricina da se gradi tolkav stadion koga ni ovoj ne moze da se ispolni. Podobro da go sredat eneterierot na gradski. Poveke WC, ama da gi cistat kako doma sto gi cistat, novi vlezovi da se otvorat, nov semarov, video bim i slicno.

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #5 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 16:48
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Ali ne znam sto ke nie stadion od 36.000 gledaci ??? toj moze ednistveno da se ispolni koaga igra Makedonija protiv nekoj golem nacionelen tim (dodeka ne se kartite 2000 denari) ili dodeka igra nasha ekipa vo CL grupi, ili ako dojdi nekoj golem Muzicar vo Makedonija sto ke drzi konsert.....

Za tri pati godoshno ne ni treba takov stadion spored mene... Sea site si imat pravo za svoja misla pa mozebi povejketo se pozitivni...
post #6 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 17:10
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Ne me svakajte pogresno, veruvam deka gradski treba da sredi, ama da si ima kapacitet od 36000 gledaci, toa se uste 2,5 i juzni. Spored mene prvin da se rusi severina, za da severna dobie izgled na juzna, zasto ak severina sedi taka, nema da se bide vo moznost da se izgradi severna. a istocna i zpadna treba da se sredat, no da si bidat so ovoj kapacitet, no treba da se na povisoko nivo podignati.

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #7 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 17:33
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Edinstveno mozat dvata krivulja da se krenat, dedeka ke smeta Zgradata sto se pravi zad Gratski,,, Ne znam dali moze toj del da se kreni poradi Zgradata ???
post #8 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 17:41
Ice
Rising Star
 
Ice's Avatar
 
Join Date: 08 2006
Location: Macedonia
Teams: Macedonia NT, Jacksonville Jaguars and Strumica
Posts: 413
Jas sum za da sredat enterierot na gratski da lici na moderen stadion, otkolku da se davaat pari za tribini koi mnogu, mnogu retko kje se ispolnat.

Douglas Adams quote :

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move."
Ice is offline  
post #9 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 18:33
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Naum
Edinstveno mozat dvata krivulja da se krenat, dedeka ke smeta Zgradata sto se pravi zad Gratski,,, Ne znam dali moze toj del da se kreni poradi Zgradata ???

Zgradata ne e tolku blisku do tribinata kako so izglea od sliki, ima dobar prostor megu niv i nema da bide problem i sever da se izdigne.
Harry Potter is offline  
post #10 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 18:47
Rising Star
 
NaMeK_Mk's Avatar
 
Join Date: 02 2006
Location: Skopje
Teams: R.C Deportivo la Coruna. Chelsea.
Posts: 862
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
Zgradata ne e tolku blisku do tribinata kako so izglea od sliki, ima dobar prostor megu niv i nema da bide problem i sever da se izdigne.
Vo pravo si Harry, i po vesnici pisuvase deka moze da se digne severna, samo i toa kako ke im go unisti pogledot na lugeno vo zgradata, ama koga ke ima natprevar kakva atmosfera ke imaat doma .

Od seto toa sto se pisuvase e deka najmnogu ke se dograduva Gradski zaradi delovniot prostor, poradi toa sto e na mnogu ubava lokacija, ama ako go doizgradat kako sto treba ima da gi unistat pomosnite tereni, a niv gi nemame mnogu.
NaMeK_Mk is offline  
post #11 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 19:08
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
ama klubskite prostorii na Vardar se pozadi sever, ke treba da gi urnat
Harry Potter is offline  
post #12 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 19:20
Rising Star
 
X-Terminator's Avatar
 
Join Date: 06 2006
Location: Germany/Stuttgart
Teams: Bayern München Lazio Roma Pobeda Prilep MK NT
Posts: 960
Quote:
Originally Posted by Naum
Ali ne znam sto ke nie stadion od 36.000 gledaci ??? toj moze ednistveno da se ispolni koaga igra Makedonija protiv nekoj golem nacionelen tim (dodeka ne se kartite 2000 denari) ili dodeka igra nasha ekipa vo CL grupi, ili ako dojdi nekoj golem Muzicar vo Makedonija sto ke drzi konsert.....

Za tri pati godoshno ne ni treba takov stadion spored mene... Sea site si imat pravo za svoja misla pa mozebi povejketo se pozitivni...
Pao toa rabotava, tie planira za poposle. Ajde da kazime Rabotnicki ke velgoja vo LS. Ne smeaa da igra vo Skopje deka ne je UEFA-Standart

FC Bayern München 07/08

---------------Kahn (C)--------------
Sagnol----Lucio----v. Buyten----Lahm
Ribery-v. Bommel-Ze Roberto-Schweini
-------Klose---------------Toni-------
X-Terminator is offline  
post #13 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 20:12
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Ma, mene ne mi e jasno kako moze nekoj so bruka stadioni da dobiat dozvola a nie ne ? stadionite vo Bukarest i Sofia se napraveni pred 30-40 godini...

Jas ne sum siguren dali smeet da se digne svever, mislam zakonski ??? treba da ima edna vrsta metraza izmejgu zgradata i trebinata... A posle e i pogledot vo prashanje, koj bi sakal da ima beton pred prozorot ?
post #14 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 20:33
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Quote:
Originally Posted by Naum
Ma, mene ne mi e jasno kako moze nekoj so bruka stadioni da dobiat dozvola a nie ne ? stadionite vo Bukarest i Sofia se napraveni pred 30-40 godini...
Za vo Sofia si pravo, Makedonija-Loko vo Bugarija se igrase na stadionot na CSKA, i moram da kazam deka stadionot e katastrofa. Sum bil i na Loko stadionot, i mnogu e podobar, pred se mislam arhitekturata mu e super, samo sto nema tribini od site strani.

Quote:
Originally Posted by Naum
Jas ne sum siguren dali smeet da se digne svever, mislam zakonski ??? treba da ima edna vrsta metraza izmejgu zgradata i trebinata... A posle e i pogledot vo prashanje, koj bi sakal da ima beton pred prozorot ?
Sepak ne zaboravaj, ova e Makedonija.

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #15 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 21:18
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by Solun
Za vo Sofia si pravo, Makedonija-Loko vo Bugarija se igrase na stadionot na CSKA, i moram da kazam deka stadionot e katastrofa. Sum bil i na Loko stadionot, i mnogu e podobar, pred se mislam arhitekturata mu e super, samo sto nema tribini od site strani.


Sepak ne zaboravaj, ova e Makedonija.
CSKA Sofija - Balgarska Armiya Stadion: Built 1951
Levski Sofija - Sofia Georgi Asparoukhov: Built 1963
Lokomotiv Sofija - Stadion Lokomotiv Stadion: Built 1985

Dinamo Bucuresti - Stadionul Dinamo: Built 1956
Steaua Bucuresti - Stadionul Lia Manoliu: Built 1953
Rapid - Stadionul V. Stãnescu: Built 1923

Stadionot na loko e samo 11 godini star no ne e do napraven
Quote:
Sepak ne zaboravaj, ova e Makedonija
E toa da
post #16 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 22:22
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Quote:
Originally Posted by Naum
Edinstveno mozat dvata krivulja da se krenat, dedeka ke smeta Zgradata sto se pravi zad Gratski,,, Ne znam dali moze toj del da se kreni poradi Zgradata ???
Во текстот горе убаво пишува. Стадионот ќе нема атлетска патека, па така теренот ќе се помести кон јужна и со тоа ќе се направи место за северна. Така да зградата позади јужна не е воопшто проблем. Ако ова се направи тогаш Македонија ќе добие уште попеколна арена. Теренот ќе биде многу поблиску до гледалиштата (ќе ја нема патека) со тоа за гостинските екипи ќе биде прав пекол на Градски

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star
JumboMkd is offline  
post #17 of 20 (permalink) Old September 26th, 2006, 23:31
Premier Player
 
TMRO's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Copenhagen
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 2,261
Jas ja pordzuvam idejata 110%

One name, one life - MACEDONIA -
TMRO is offline  
post #18 of 20 (permalink) Old September 27th, 2006, 04:16
Star Player
 
Benny's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: NY
Teams: Juventus, Shkëndija
Posts: 4,323
We need one in Tetova too. We'll settle for a 25,000 seater although we do have more people in the stadiums.
Benny is offline  
post #19 of 20 (permalink) Old September 27th, 2006, 12:29
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Naum
CSKASteaua Bucuresti - Stadionul Lia Manoliu: Built 1953

Toa ne e stadionot na Steaua. Na Lia Manoliu igraa vo poslednite 9 meseci bidejki nivniot stadion Ghencea se renovirase. Vcera, so Lyon prv pat posle renoviranjeto se vratija na Ghencea. Inace neznam koga e izgraden.
Harry Potter is offline  
post #20 of 20 (permalink) Old September 30th, 2006, 04:33
Rising Star
 
Macedonian Bandit's Avatar
 
Join Date: 05 2006
Location: Sydney
Teams: Liverpool, Macedonia
Posts: 230
While were on the request list, Pelister, Pobeda, Belasica, Stip, Ohrid, and Mala Prespa, that would be sourted out by Tirana of course. Yeh?
Quote:
Originally Posted by Benny
We need one in Tetova too. We'll settle for a 25,000 seater although we do have more people in the stadiums.

Vlado Chernozemski - what it means to be Macedonian!
Macedonian Bandit is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome