The Official FK Pobeda Prilep Thread - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 351 (permalink) Old January 17th, 2005, 00:34 Thread Starter
Rookie
 
Join Date: 07 2004
Posts: 59
Pobeda Prilep

Македонскиот фудбалски шампион Победа го закажа првиот пријателски натпревар во зимскиот подготвителен период. На 2 февруари во Охрид прилепчаните ќе се сретнат со српско-црногорскиот второлигаш Раднички од Ниш.

- Планираме вкупно четири средби пред заминувањето за Италија. Првите три ќе ги одиграме во Дојран, термините се 23, 26 и 30 јануари, но противниците засега не се одредени – ни рече тренерот Петар Курчубиќ.

Како и во почетокот од подготовките, на тренинзите што се одвиваат над вештачкото езеро и игралиштето „Металец“ доаѓаат по 32 – 33 фудбалери, меѓу кои се 4 новаци: Живорад Ковачевиќ (БАСК Белград), Оливер Апостолоски (11 Октомври, Прилеп), Цветан Чурлинов (Вардарски, Богданци) и Трајче Ников (Филип втори, Виница).

- Речиси нема отсуства. По ден-два не тренираа само Жилсон и Димитровски поради настинка и Нацев поради семејни обврски – не информира Курчубиќ.

Победа до 22 јануари ќе се подготвува во Прилеп, потоа до 1 февруари во Дојран, а на 5 февруари е поаѓањето за Италија, каде што ќе учествува на Норчиа-купот
Ultras Prilep is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 351 (permalink) Old January 17th, 2005, 00:36
Forum Manager
Xtratime Elite
 
HajdukSplit's Avatar
 
Join Date: 08 2002
Location: FL
Teams: Hajduk Split, Derby County
Posts: 68,754
don't understand one word of that but Pobeda Prilep is my favorite Macedonian club
HajdukSplit is offline  
post #3 of 351 (permalink) Old January 17th, 2005, 00:46 Thread Starter
Rookie
 
Join Date: 07 2004
Posts: 59
Македонскиот фудбалски шампион Победа е во иста група со италијанската Перуџа на турнирот „Норчиа куп“ во Италија, кој ќе се одржи помеѓу 6 и 19 февруари. Во групата е уште и ланскиот победник, романската Орадеа, но и уште една екипа од Романија - Аргес и полската Висла Краков. Досега прилепчаните се имаат сретнато само со Перуџа, во Интертото купот 1999 кога беше 1-0 за Италијанците на првиот меч, а 0-0 на реваншот во Прилеп. За учеството на турнирот прилепчани платија котизација од 6.500 евра.

Иако долго се навестуваше „чистка“, во екипата се уште е мирно. Кај управата на клубот имаше бурно незадоволство од третото место на табелата, но досега никој од посочените виновници не е отпуштен. Очигледно е дека во клубот на сите играчи им е удобно, па никој не бара исписница.

- Се се гледа на тренинзите. Сите до еден се редовни и дисциплинирани. Меѓутоа, многу бргу ќе објавиме кој ќе биде отстапен, а кој ќе има двојна регистрација - ни рече претседателот Александар Забрчанец.

Цела чета фудбалери работат на претпладневните кондициски и попладневните тренинзи со топка. Само неколку младинци уште првиот ден откажаа, но потоа се приклучи новакот од Србија, Живорад Ковачевиќ, така што бројката и понатаму е голема и изнесува 32 фудбалери.

- Карактерот на тренинзите е таков што засега немаме проблем. Но, селекција е неизбежна и ќе ја има најдоцна до 22 јануари, и поаѓањето во Дојран, каде што ќе се работи на техничко-тактички план - вели тренерот Петар Курчубиќ
Ultras Prilep is offline  
 
post #4 of 351 (permalink) Old January 17th, 2005, 00:49 Thread Starter
Rookie
 
Join Date: 07 2004
Posts: 59
Pobeda will take part of Norchia Cup tournament in Italy.We will play in the group with Perugia,Oradea and Arges from Romania and Wisla Cracov from Poland.
Ultras Prilep is offline  
post #5 of 351 (permalink) Old January 17th, 2005, 00:54 Thread Starter
Rookie
 
Join Date: 07 2004
Posts: 59
Quote:
Originally Posted by HajdukSplit
don't understand one word of that but Pobeda Prilep is my favorite Macedonian club
Respect
Ultras Prilep is offline  
post #6 of 351 (permalink) Old January 17th, 2005, 01:39
Premier Player
 
Join Date: 10 2004
Posts: 1,929
Wow against Perugia!!! I hope Pobeda beat them, they are second in Serie B.

Last edited by Alex-10; January 17th, 2005 at 01:52.
Alex-10 is offline  
post #7 of 351 (permalink) Old January 17th, 2005, 01:55
Forum Manager
Xtratime Elite
 
HajdukSplit's Avatar
 
Join Date: 08 2002
Location: FL
Teams: Hajduk Split, Derby County
Posts: 68,754
I hope Perugia get promoted, they are somewhat a controversial club in Italy.
HajdukSplit is offline  
post #8 of 351 (permalink) Old January 17th, 2005, 02:00
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
I read that article yesterday, should be a good experience for them.
MacoBoy is offline  
post #9 of 351 (permalink) Old January 17th, 2005, 08:55
MakLion
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by Ultras Prilep
Perugia
This will bee the third match between Popeda-Perugia Pobeda and Perugia playd against each other in the Intertoto cup...


Perugia-Pobeda 1-0
Pobeda-Perugia 0-0

Ultras Prilep, I think your avator will provoke some people :frownani: Do you have Pobeda Logo?
post #10 of 351 (permalink) Old January 17th, 2005, 09:30
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
Quote:
Originally Posted by Ultras Prilep
Pobeda will take part of Norchia Cup tournament in Italy.We will play in the group with Perugia,Oradea and Arges from Romania and Wisla Cracov from Poland.
In our WIsła there's a great gate, now Wisła has two coaches Kasperczak and Liczka are fighting between themselves and with the governors of the club ...

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #11 of 351 (permalink) Old January 17th, 2005, 18:20
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by Ultras Prilep
Pobeda will take part of Norchia Cup tournament in Italy.We will play in the group with Perugia,Oradea and Arges from Romania and Wisla Cracov from Poland.

Good games in the tournament :smileani: P-C who will win,Pobeda or Wisla??? hope Pobeda take revenge on Perugia
post #12 of 351 (permalink) Old January 17th, 2005, 18:22
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
As I posted, Wisła is in shit (WIsła has now 2 coaches wich are fighting between themselves), and they signed many young players (Krzysztof Król, Grzegorz Kmiecik, Paweł Brożek) so maybe draw or 1-0 for Wisła.

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #13 of 351 (permalink) Old January 18th, 2005, 00:13 Thread Starter
Rookie
 
Join Date: 07 2004
Posts: 59
I think that we will beat Wisla and one of the romanian team.Perugia beat us in intertoto cup in 1999 but there we have better team therefore they are favourite now.
Ultras Prilep is offline  
post #14 of 351 (permalink) Old January 18th, 2005, 00:16 Thread Starter
Rookie
 
Join Date: 07 2004
Posts: 59
Quote:
Originally Posted by MakLion
This will bee the third match between Popeda-Perugia Pobeda and Perugia playd against each other in the Intertoto cup...


Perugia-Pobeda 1-0
Pobeda-Perugia 0-0

Ultras Prilep, I think your avator will provoke some people :frownani: Do you have Pobeda Logo?
Ultras Prilep is offline  
post #15 of 351 (permalink) Old January 18th, 2005, 00:22
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Ultras look in the trasfer topic!!! what do you think about the 4 Nigerians??? why so many and 3 of them are only 18,18,19???? do you know more about them?? maybe the play for Negeria U21,U19???
http://www.vest.com.mk/default.asp?i...&rubrika=Sport
post #16 of 351 (permalink) Old January 18th, 2005, 00:26
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Kurbinovic say thet they will sign 2-3 more player!! also africans????
post #17 of 351 (permalink) Old January 18th, 2005, 00:30 Thread Starter
Rookie
 
Join Date: 07 2004
Posts: 59
Quote:
Originally Posted by NAUM MAKEDONSKI
Ultras look in the trasfer topic!!! what do you think about the 4 Nigerians??? why so many and 3 of them are only 18,18,19???? do you know more about them?? maybe the play for Negeria U21,U19???
http://www.vest.com.mk/default.asp?i...&rubrika=Sport
I want to post text from Vest and saw you write about it :smileani:
I dont have more information,maybe in yhe next days
Ultras Prilep is offline  
post #18 of 351 (permalink) Old January 18th, 2005, 00:32
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by Ultras Prilep
I want to post text from Vest and saw you write about it :smileani:
I dont have more information,maybe in yhe next days
Hehe i was first Oki tell me about them soon... Will Stojanovic sign from Anzi Russia?? also who are dose 3 more players???
post #19 of 351 (permalink) Old January 18th, 2005, 00:40 Thread Starter
Rookie
 
Join Date: 07 2004
Posts: 59
Quote:
Originally Posted by NAUM MAKEDONSKI
Hehe i was first Oki tell me about them soon... Will Stojanovic sign from Anzi Russia?? also who are dose 3 more players???
Situation with Stojkovic is status kvo.If he left Anzi that 100% he will sigh for Pobeda.His wife is from Prilep and he is one of favourite players of the supporters.He can help us a lot
Ultras Prilep is offline  
post #20 of 351 (permalink) Old January 18th, 2005, 08:28
MakLion
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by NAUM MAKEDONSKI
Kurbinovic say thet they will sign 2-3 more player!! also africans????

Any risk of communicat problems :rollani:
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome