MS ne izdarza, pukna gumata - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 10 (permalink) Old April 25th, 2006, 13:47
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
MS ne izdarza, pukna gumata

http://www.sport.com.mk/?ItemID=EDBA...C989CC76B8361C

ХАОС ВО ФИНИШОТ НА ФУДБАЛСКАТА СЕЗОНА

Се "редат" коцките

Беше еднаш во Македонија пред десетина години...така е и сега а можеби и полошо во истата таа земја, во истиот тој фудбал. И по Ѕинго, Ламбе (кај него беше помирно, а по него Хари...и секогаш удри по Вардар. А по сето ова сите тие ќе речат еве ги скопјаните кои ги бранат "вардарците". Сепак, за жалење е овој наш фудбал, а со него и "црвено-црната" гордост. Рамковната фудбалска тензија е на секој чекор и на секој терен во земјава. Фудбалските коалиции ја кројат табелата и местата за евро-сцената и затоа црно ни се пишува со таквото фудбалско размислување и работење. Вардар го каменуваа во Тетово, го тепаа во Куманово...Сите против најтрофејниот клуб и против клубот кој во минатото беше гордост за сите.

Сепак!?

Вардар како да ја нема моќта. Никој не може со физичка сила против фудбалска сила, но тука, кај нас, во најчест пример важи и онаа народната: "Каде што парите бушат не буши ни бургија". Само да се потсетиме што с$ се случуваше само во овој месец. Шкендија 79 и Башкими на некои гостувања предвреме се отпишуваа и патуваа со резервни состави, но затоа пак кога ќе им дојдеше Вардар ги ставаа на располагање не само фудбалските сили туку и врските со судии, публика, притисок...Вардар не е во нечии шеми и затоа не смее да биде втор во случај кога Работнички е шампион. Клубовите од "Градски" не се решението за некои банкротирани "газди" кои во летните месеци кога се тие елиминациски евро натпревари знаат како да ги подобрат банковните сметки. Двата тима играа чесно во последните сезони на евро-сцената и тоа некому како да му пречи за разлика од екипите кои н$ срамеа со "петарди" и со дебакли. Не се случајни тајните средби на некои клубови по кои се наредија коцките. Албанските екипи сите остануваат во лигата затоа што некои играат за нив. Се игра "три за три", се прават кругови на давање бодови па така од следната сезона Силекс ќе биде второлигаш, но затоа, пак, според плановите за две сезони во елитата треба да се врати Слога Ј., но и сегашниот третолигаш Милано.

Сето ова е реална слика на нашиот фудбал и с$ додека некои клубови немаат единство и с$ уште им веруваат на оние во ФФМ ќе имаме и луѓе кои јавно ќе кажуваат дека "последен" пат "местат" натпревари. Факт е дека имаме нерегуларен шампионат иако некој по некое време ќе рече дека шампионатот во двете лиги е крајно неизвесен само поради добрата работа на ФФМ каде лошите добиваат смешно благи казни од Зејди Салиу иако има закон според кој секој клуб кој ќе направи два инциденти во 5 години ќе оди во понизок ранг. И по сето ова ние пак ќе зборуваме за фудбал, но оние кои играат нечесно не треба да се прашуваат каде им исчезнаа навивачите од трибините, зошто нема спонзори, донации...и зошто немаме репрезентација!? Еден ден и нив ќе ги нема, но во нивната позадина нема да остане ништо.

И. Д. Ивановски

Last edited by unnamed1; April 25th, 2006 at 17:43.
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 10 (permalink) Old April 25th, 2006, 14:09
BANNED!
Rising Star
 
Makedonski Lav's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Location: Kingdom Of Macedonia
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 898
Abe so tebe sum ama trebat site makedonski grupi: Komiti, Ckembari, Vojvodi, Kumani, Majmuni i taka natamu da se soberat i pred FFM da napravat haos zosto vaka nemozi poveke. Site tie prodadeni dushi da odat vo picko materina.
Makedonski Lav is offline  
post #3 of 10 (permalink) Old April 25th, 2006, 15:43
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Ova e sve dzabe ako si gledal vesti vo poslednite nekolku meseci ke svatis deka mnogu luge vo Makedonija nemat ni rabota nitu nisto pa kamoli vreme za da odat na fudbal i do go sledat sportot. Segde luge strajkovat a zemjodelcite i tutungite se za zalenje nikoj od vladata kur ne gi boli za niv a tie propagat kakvo e vreme dojdeno duri i Zito Bitola vleze vo skandal. Nisto ne biva ova drzava e rezil i sramota jas se cudam kako mozi ova vlast da ne e padnata dosega? pak uste da sme vlezele vo EU ili NATO nie kakvo EU koga samo skandali i propasti ima vo drzavata sega citav deka i vojska poke nemalo da se sluzi abe znaci vo pravo bile luge porano nas samo za kradenje i lazenje ne biva zosto mislite nikoj od dijasporata ne vlozva pari kaj nas posto se znae kaj ke zavrsat tie pari vo dzepot na Bucko i vladat koj trosat so miljoni za letanje niz svetot godisno a nekoj zemjodelci nemat totalno nisto a lugeto rabotat sto pati poke odnego tie serkovci sto sedat na stol i citata vesnik vo vladata.


Eve uste eden primer zosto sekoj gleda da si zamine od kaj nas:

Ljubisa Saveski "Se sramam sto ziveam vo Makedonija"
http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=61210
Ambis is offline  
 
post #4 of 10 (permalink) Old April 25th, 2006, 15:50
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Naum
Повици за „Илирида“ и „команданти“ на ОНА во ложата на стадионот

На стадионот на Башкими во Куманово во саботата почесни гости биле и дел „команданти“ на ОНА. Почесен поздрав при своето доаѓање на стадионот добил Хисни Шаќири, а целата публика стоела мирно на химната за Косово и повиците за „Илирида“. Интересно е што во целата ситуација затечени биле и претседателот на Македонија ЃП, Благоја Николовски, кој дошол да ја следи играта на Вардар, и селекторот на младата репрезентација на Македонија, Мирсад Јонуз, кој исто така бил во ложата.


http://www.ekipa.com.mk/images/25.04.2006.03.pdf
Pak ke recam za ova e kriva predavnickata vlast posto na sipcite preku mera prava mu dadoa i sega normalno ke stradame ama ova e samo pocetok ke vidis po 5 godini site Makedonci od zapadna Makedonija ke probat da gi isterat toa ke bide vistinski etnicko cistenje eve primer kolku nasi se vrateni vo Tetovskiot region od koga zavrse vojnata? i sto se sluce so tie isceznati civili? se resi nesto ili? nema nisto da se resi posto toj sipac sto e na vlast sega toj bese kriv za nivnoto ubistvo... ama to e to Ljube i Johan ke gi sudat a toj Ali ke sedi na fotelja vo vlasta i ke mu davame na sipcite preku mera prava, nisto ne biva od ova drzava jas porano so mnogu luge se raspravav ja branev drzavata si mislev deka stvarno imame nekoja idnina ama se poke i poke sto gledam natamu svakam deka tesko nas ke bide.
Ambis is offline  
post #5 of 10 (permalink) Old April 25th, 2006, 15:51
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Ambis
sega citav deka i vojska poke nemalo da se sluzi


pa toa e super! ke ima samo platena vojska, ke sluzi onoj sto saka i plus ke mu plakaat za toa, taka e sekade, a ne kaj nas do vcera so sila da moras vo vojska da ides, pa fakaj vrski za da odlozis i takvi gluposti.
Harry Potter is offline  
post #6 of 10 (permalink) Old April 25th, 2006, 15:58
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
pa toa e super! ke ima samo platena vojska, ke sluzi onoj sto saka i plus ke mu plakaat za toa, taka e sekade, a ne kaj nas do vcera so sila da moras vo vojska da ides, pa fakaj vrski za da odlozis i takvi gluposti.
Da svakam platena vojska ama vo Amerika ili Anglija kaj sto se jaki drzavite i ima nad 50 miljoni narod kaj nas toa go nema so ova mi se cini deka ke dojde do propast na ARM posto skoro nikoj ne saka da sluzi vojska, jas se osekam mnogu guilty deka nemam sluzeno vojska toa za mene e edno nesto vo zivotot sto odsekogas ke patam posto i tatko i dedo i pradedo mi sluzele vojska... vidi vo Israel na primer tamu i mazi i zeni site sluzat vojska posto si ja sakat drzavata lugeto i svakat deka za da opstani Israel mora da imat jaka vojska ama kaj nas go nema toa posto nikoj ne e budala da saka da sluzi vojska za ova predavnicka vlast koj vo 2001 gi namesto nasite vojnici da bidat masakrirani vo karpalak. Toa e moeto mislenje...
Ambis is offline  
post #7 of 10 (permalink) Old April 25th, 2006, 16:28
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Za zal mislam deka ne moza da se zboruva za temava bes da se vrti na politika bidejki toa e povrzano so nashiot taka narecen fudbal...

Najdobro bi bilo da se izbrishi cela tema bidejki nishto ne pravime tuka...

Last edited by unnamed1; April 25th, 2006 at 16:45.
post #8 of 10 (permalink) Old April 25th, 2006, 16:46
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Izbrishejteja celata tema.... ja znajme site sega vistinata i so diskusi tuka nishto ne pravime...

Site informaci gi ima vo nashite mediumi itaka i taka ....
post #9 of 10 (permalink) Old April 25th, 2006, 16:49
BANNED!
Rising Star
 
Makedonski Lav's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Location: Kingdom Of Macedonia
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 898
Quote:
Originally Posted by Ambis
Ova e sve dzabe ako si gledal vesti vo poslednite nekolku meseci ke svatis deka mnogu luge vo Makedonija nemat ni rabota nitu nisto pa kamoli vreme za da odat na fudbal i do go sledat sportot. Segde luge strajkovat a zemjodelcite i tutungite se za zalenje nikoj od vladata kur ne gi boli za niv a tie propagat kakvo e vreme dojdeno duri i Zito Bitola vleze vo skandal. Nisto ne biva ova drzava e rezil i sramota jas se cudam kako mozi ova vlast da ne e padnata dosega? pak uste da sme vlezele vo EU ili NATO nie kakvo EU koga samo skandali i propasti ima vo drzavata sega citav deka i vojska poke nemalo da se sluzi abe znaci vo pravo bile luge porano nas samo za kradenje i lazenje ne biva zosto mislite nikoj od dijasporata ne vlozva pari kaj nas posto se znae kaj ke zavrsat tie pari vo dzepot na Bucko i vladat koj trosat so miljoni za letanje niz svetot godisno a nekoj zemjodelci nemat totalno nisto a lugeto rabotat sto pati poke odnego tie serkovci sto sedat na stol i citata vesnik vo vladata.


Eve uste eden primer zosto sekoj gleda da si zamine od kaj nas:

Ljubisa Saveski "Se sramam sto ziveam vo Makedonija"
http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=61210
Podpolno te razbiram ama sho kur baraja da glasat na ovie lajna koga tutunarite sega barat 150 denari za tutunot a VMRO koga beshe mu dadoa 160 denari za tutunot ama pak glasat za sdsm. Barem VMRO koga bea na vlast tutunarite dobivaja za tutunot pari i zemjodelcite dobivaja za zitoto. Ako ne gubat vlasta na ovie izbori togash makedonija ke propadni so ovie uste 4 godini na vlast. Abe mediumite vrshat nenormalno propganda protiv VMRO i protiv makedoncite. Nashite lugje trpat za lep na ulicite i mu se zabranuva da protestirat ama siptarite na utakmicite smeat sve zivo da pravat udri ena himna na edna "drzava" sho ne postoi. Kade go ima ova be pickamu materina. Treba revolucija..Koga se svrsat tie raboti ke imame i sport i vakvi skandali nema da ima.
Makedonski Lav is offline  
post #10 of 10 (permalink) Old April 26th, 2006, 10:30
Premier Player
 
FastMako's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Posts: 1,825
Za ovoj problem ima samo edno resenje, taka bilo i ke bidit sekade po svetot. Samo prasanje e dali sme dovolno slozni za toa? Znajte sto se sluci vo 2001, mozevme da gi skinime do posleden, ama ete sami sme krivi. Plus i site bea protiv nas, EU, Nato, SAD, ....
FastMako is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome