Hristos voskresna - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 24 (permalink) Old April 21st, 2006, 23:57 Thread Starter
Premier Player
 
TMRO's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Copenhagen
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 2,261
Hristos voskresna

Znam deka e malku rano ama utre neli site ke sme zafateni so krsenje jajca, odenje vo crkva i drugi Veligdenski aktivnosti.

Zatoa na site vas i na celiot Makedonski narod kade i da e od srce mu go cestitam najgolemiot Hristijanski praznik - VELIGDEN -

HRISTOS VOSKRESNA


NAVISTINA VOSKRESNA

One name, one life - MACEDONIA -
TMRO is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 24 (permalink) Old April 21st, 2006, 23:58 Thread Starter
Premier Player
 
TMRO's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Copenhagen
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 2,261
ПОСЛАНИЕ НА АРХИЕПИСКОПОТ Г.Г. СТЕФАН

Не продаваат, не распнуваат, но ние воскреснуваме


Воскреснатиот Христос ја востанови Едната, Света, Соборна и Апостолска црква. Нашата, пак, Македонска православна црква е дел од неа, од целоста на Христовата црква. Бог не ги остава оние што веруваат и се надеваат на Него. Не постои сила на светот што може да Му се спротивстави на Оној што го создал светот. Со Божја помош, и по молитвите на светиот апостол Павле и на свети Климент Охридски, се возобнови Охридската архиепископија во лицето на нашата Македонска православна црква. И еве, веќе четири децении таа го живее својот воскресенски живот, грижејќи се како вистинска мајка за нашиот народ, и овде - во Татковинава, а и насекаде во светот. Таа наша света Македонска православна црква - нашата Охридска архиепископија - и покрај сите пречки, продолжува да сведочи за тоа кои сме и што сме!
Без разлика дали живееме овде, или, пак, нашите прадедовски корења се од прекрасното парче земја на Балканот, кое ни го подарил Господ и го нарекол Македонија, треба да го сакаме и да го чуваме! За жал, некои и денес сакаат да ни го приграбат она што е наше. Но, не ќе можат! Ние сме народ со минато, сегашност и иднина; кој длабоко во себе ги носи верата и традициите од своите предци, народ со долга историја и вековно опстојување. Сведоци сме дека Вистината ослободува, дека Бог не остава никого од оние кои одат по Христовиот пат, туку ги крепи и води. Колку и да се обидуваат силните на светот да не скршат, да не одродат и однародат - Бог тоа не го дозволува, туку не држи, не води и утешува и не не заборава. Потврда за тоа ни е секојдневниот раст на нашата света Црква, како и враќањето на нашиот народ кон верата и живеењето според неа. Возљубени христољупци, И во ова време, повторно не продаваат, предаваат и распнуваат, но ние воскреснуваме! Колку повеќе не навредуваат и негираат, толку поцврсти стануваме. А силата, за да истраеме до крај, ја добиваме само преку благодетот на воскресението. Бог ни помага! Еве, по Божјата милост, напредуваме и со нови архијереи и со бројни дејности и активности во севкупниот живот на нашата света Црква. Велигденските празнувања нека ни бидат за наша духовна поткрепа, за наше духовно обновување. Ова ни е потребно за да ја зголемиме нашата љубов кон Бога и кон ближните; да го продлабочиме меѓусебното разбирање и да ја зацврстиме трпеливоста. Тоа, пак, ќе не води до поголемо единство, кое ни е многу потребно, особено сега, особено во нашево време. Велигденски е во секого да гледаме свој ближен, зашто секој човек е наш брат и наша сестра. Воскреснатиот Господ Исус Христос ни заповеда да го љубиме својот ближен, бидејќи сите сме браќа и сестри во Бога, нашиот Отец Небесен. Ако се сакаме, ако имаме меѓусебно разбирање и слога, ние сме исполнители на Словото Божјо, исполнители на Светото Евангелие. Затоа, во овие мигови на велигденска духовна радост, ја упатуваме Христовата порака: "Возљуби го својот ближен како себеси!" (Матеј 22, 39). Љубовта е духовната сила на секој побожен народ. Таа е и наша сила, сила на македонскиот народ - и овде, и насекаде каде што не има; таа е сила која ни помага да ги надминеме сите недоразбирања; таа е сила на соединувањето и гаранција за нашето напредување во се!

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА-НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА
МАКЕДОНИЈА ГО СЛАВИ ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА, НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА!
На овој Голем ден, човештвото ја слушна најрадосната вест. Победата над смртта.

Ако нема воскресение на мртвите, тогаш ни Христос не Воскреснал. Ако Христос не воскреснал, залудна е нашата проповед, залудна е и Вашата вера. Овие зборови од светиот апостол Павле сведочат за воскресението на Синот божји, кој дојде на земјата за да ги избави луѓето од гревот. Православните христијани денеска на полноќ ќе го прославуваат Христовото Воскресение - Велигден, еден од најголемите христијански празници. Архиепископот Охриски и Македонски г.г. Стефан од пред Соборниот храм, Св. Климент Охридски ќе ја обзнани радосната вест. Веста за победатата над смртта, денот кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Оваа вест ќе одекне од сите Храмови и манастири на Македонска православна црква, во Македонија, но и во дијаспората.
Чествувањето на најголемиот Христијански празник, почна пред 49 дена, кога верниците пристапија кон пост. Постот пак е вовед во духовното и телесното прочистување на човекот за на тој начин човекот преку светата тајна причеста да го прими телото и крвта Исусова. На овој Голем ден, човештвото ја слушна најрадосната вест - Христос воскресна! Со тоа чудо над чудата, велат евангелијата се отворија небесните врати за верниците да преминат кон Бога, да бидат таму каде што Он подготви место за оние што веруваат и се надеваат на Него. Со раширените раце на крстот, Он ги собра во Својата прегратка и ги поведе таму каде што му вети и на разбојникот. Тоа е преминот - тоа е Пасха! Воскресението Христово е мост од временото кон вечното, преод од смрт кон живот. Затоа Спасителот рекол "Одам да ви приготвам место. И кога ќе отидам и ви приготвам место, пак ќе дојдам, и ќе ве земам вас при Себе за да бидете и вие каде што сум Јас". Господ Исус Христос затоа и дојде: да ја дарува небесната слава и вечниот живот. Он е "воскресение и живот", кој верува во Него "и ако умре, ќе живее". За воскресението сведочат Светите преданиа. Велигденското јајце е старо колку и Христијанството. Црквата го прифатила во својата традиција и практика како симбол на Воскресението. Првите христијани и современици на апостолите почнале да бојадисуваат јајца и да ги подаруваат на Велигден, поздравувајќи се со радосниот поздрав Христос Воскресе! На тоа отпоздравувале: Вистина Воскресе! Пред Велигден, Црквата ги прослави и трите дена жалост. Велики Четврток, кога Христос на Тајната вечера ја востановил Светата причест-Евхаристијата, земајќи ги за основа лебот и виното. Оваа света тајна е дадена за спасение на луѓето, а за основа ја има христовата крв. Затоа црвената боја, симболизирајќи ја Христовата крв од светата причест ги украсува велигденските јајца. Велики петок - ден на страдањата и смртта на Исус Христос. За Велипеток црквата пропишува најстрог пост, денот да помине без јадење и пиење, освен за немоќните и старите. На Велипеток не бијат црковните камбани, кои ќе се огласат утре на денот на Христовото воскресение. Марјан Николовски

ПРАЗНИКОТ ГО ЧЕСТИТАА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ И ПРЕМИЕРОТ
Честитки по повод големиот Христијански празник вчера до архиепископот Стефан упати државниот врв.
- Славејќи го овој голем христијански празник, Воскресение Христово, сакам да го истакнам своето уверување дека МПЦ, како и досега, и натаму ќе продолжи да дава особен придонес во јакнењето на меѓуверскиот соживот на сите граѓани. Религиозната и етничка толеранција се едни од основните постулати во обединувањето на сите наши граѓани за посветла и просперитетна иднина - стои во честитката на претседателот Бранко Црвенковски.
Премиерот Владо Бучковски во честитката пак нагласува дека пораките од овој празник ќе бидат поттик за меѓусебно почитување и развој на меѓуверскиот дијалог. Честитка упати и Цане Мојановски, претседател на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

One name, one life - MACEDONIA -
TMRO is offline  
post #3 of 24 (permalink) Old April 22nd, 2006, 02:12
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Quote:
Originally Posted by TMRO
HRISTOS VOSKRESNA
:eekani: :eekani: Ne zebavaj, koga voskresna?

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
 
post #4 of 24 (permalink) Old April 22nd, 2006, 03:05 Thread Starter
Premier Player
 
TMRO's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Copenhagen
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 2,261
Quote:
Originally Posted by zlit lavovi
:eekani: :eekani: Ne zebavaj, koga voskresna?
Sega na radio slusnav....Ke odel vo nedela na stadion da go gleda Vardar

One name, one life - MACEDONIA -
TMRO is offline  
post #5 of 24 (permalink) Old April 22nd, 2006, 03:14
Premier Player
 
Makedonec's Avatar
 
Join Date: 08 2004
Location: Makedonija (AKA Rep. of Macedonia)
Teams: Macedonia, Lazio, Valencia
Posts: 2,101
Navistina Voskresna
I od mene go cestitam ovoj golem praznik do site Makedonci.
Pozdrav

People that should be in Bardovci before they come back to xtratime
1. Parni Valjak
2. Mihajlovic
3. Ero
4. HajdukSplit
5. Benny
6. lili

MACEDONIA FOR THE MACEDONIANS!!!
Makedonec is offline  
post #6 of 24 (permalink) Old April 22nd, 2006, 03:37 Thread Starter
Premier Player
 
TMRO's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Copenhagen
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 2,261
Quote:
Originally Posted by Makedonec vo TO
Navistina Voskresna
I od mene go cestitam ovoj golem praznik do site Makedonci.
Pozdrav
Cestit da ti bide i tebe i na tvoeto semejstvo brat.

One name, one life - MACEDONIA -
TMRO is offline  
post #7 of 24 (permalink) Old April 22nd, 2006, 06:02
Premier Player
 
Makedonec's Avatar
 
Join Date: 08 2004
Location: Makedonija (AKA Rep. of Macedonia)
Teams: Macedonia, Lazio, Valencia
Posts: 2,101
Quote:
Originally Posted by TMRO
Cestit da ti bide i tebe i na tvoeto semejstvo brat.
Blagodaram Brat isto na tebe i na tvoeto semejstvo.

People that should be in Bardovci before they come back to xtratime
1. Parni Valjak
2. Mihajlovic
3. Ero
4. HajdukSplit
5. Benny
6. lili

MACEDONIA FOR THE MACEDONIANS!!!
Makedonec is offline  
post #8 of 24 (permalink) Old April 22nd, 2006, 07:12
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Navistina Voskresna
Cestito do site za ovaj golem praznik....

Utre da raportirame koj bil pobednik vo peckajne
post #9 of 24 (permalink) Old April 22nd, 2006, 12:13
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
NAVISTINA VOSKESNA!!!
Sreken praznik na site Makedonci sirum svetov i se najubavo!
Harry Potter is offline  
post #10 of 24 (permalink) Old April 22nd, 2006, 14:17
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Navistina Voskresna sreken praznik to site tuka.
Ambis is offline  
post #11 of 24 (permalink) Old April 22nd, 2006, 14:49
Premier Player
 
FastMako's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Posts: 1,825
Navistina Voskresna!
FastMako is offline  
post #12 of 24 (permalink) Old April 23rd, 2006, 09:01
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Вистина воскресе! Ај за многу години

ПС. Имав јако јајце вчера и скршив 2 ама веќе ми се умори за третото и ми го скршија

Поздрав братчиња и да сме живи и здрави

SLBET - Best odds on sport events. Bet on sports with special promotions and play casino and poker with big bonuses. SLBET - Your lucky star

Last edited by JumboMkd; April 23rd, 2006 at 09:13.
JumboMkd is offline  
post #13 of 24 (permalink) Old April 23rd, 2006, 12:55 Thread Starter
Premier Player
 
TMRO's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Copenhagen
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 2,261
Za mnogu godini da ni e denov. Se nadevam deka site mi ste zdravi ziavi i veseli i se nadevam deka taka ke ostanete.

One name, one life - MACEDONIA -
TMRO is offline  
post #14 of 24 (permalink) Old April 23rd, 2006, 14:50
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
За многу години да ни е денов

Инаце со овие јајцава не е лесна работа,, имa текника за ова а таткоми има повејке искуство еден на цетери ме совлада денеска
post #15 of 24 (permalink) Old April 23rd, 2006, 15:46
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Navistina Voskresna
MacoBoy is offline  
post #16 of 24 (permalink) Old April 23rd, 2006, 17:17
Premier Player
 
Makedonec's Avatar
 
Join Date: 08 2004
Location: Makedonija (AKA Rep. of Macedonia)
Teams: Macedonia, Lazio, Valencia
Posts: 2,101
Odlicno si pominav vo crkva nokeska. Mnogu mladi imase sto me iznenadi prijatno. Popot go slusnav rece da se molime za tie sto se vo zatvor? Ne pamtam toa da sum go slusnal do sega.
Za jajcata i jas pocnav silno dobiv 4 ama na 5 mi pukna eden del. Sledniot pat pak tepav so edna strana, ama posle izgubiv. Tolku mi e merak da jadam jajca sega.
Uste ednas srecen praznik na site i za mnogu godini da ni e.
Pozdrav

People that should be in Bardovci before they come back to xtratime
1. Parni Valjak
2. Mihajlovic
3. Ero
4. HajdukSplit
5. Benny
6. lili

MACEDONIA FOR THE MACEDONIANS!!!
Makedonec is offline  
post #17 of 24 (permalink) Old April 23rd, 2006, 18:15
Premier Player
 
FastMako's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Posts: 1,825
Quote:
Popot go slusnav rece da se molime za tie sto se vo zatvor? Ne pamtam toa da sum go slusnal do sega.
Mozda go mislese toa za tie sto se nevini i vo zatvor. Znajs koj dvajca gi mislam.

Morame da se setime i na tie dvajca sto sedat sega vo ovoj moment vo zatvor, a meguvreme teroristite ziveat slobodno i ne navreduvaat sekoj den.
FastMako is offline  
post #18 of 24 (permalink) Old April 23rd, 2006, 18:22
Premier Player
 
Makedonec's Avatar
 
Join Date: 08 2004
Location: Makedonija (AKA Rep. of Macedonia)
Teams: Macedonia, Lazio, Valencia
Posts: 2,101
Quote:
Originally Posted by FastMako
Mozda go mislese toa za tie sto se nevini i vo zatvor. Znajs koj dvajca gi mislam.

Morame da se setime i na tie dvajca sto sedat sega vo ovoj moment vo zatvor, a meguvreme teroristite ziveat slobodno i ne navreduvaat sekoj den.
Znam brat zatoa go napisav. Me interesirase dali toa go imate slusnato i vie koga otidovte vo Crkva?

People that should be in Bardovci before they come back to xtratime
1. Parni Valjak
2. Mihajlovic
3. Ero
4. HajdukSplit
5. Benny
6. lili

MACEDONIA FOR THE MACEDONIANS!!!
Makedonec is offline  
post #19 of 24 (permalink) Old April 23rd, 2006, 18:30
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
jas vo petokot se razbolev, vcera na Cementara beter se napraiv i vecerta ne otidov vo crkva, eve uste sum bolen, valjda utre ke bidam podobar treba da idam vo MS izvestajot da go sreduvam
Harry Potter is offline  
post #20 of 24 (permalink) Old April 24th, 2006, 00:23 Thread Starter
Premier Player
 
TMRO's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Copenhagen
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 2,261
I jas si pominav mnogu ubavo vo crkva. Imase okolu 300 luge vo crkvata vo Kopenhagen sto e prilicno golema brojka za ovde.
Nasiot pop sto bese dojden od Makedonija isto taka gi spomna nevinite zatvorenici bez ime. Kazuvase kako nasite dusmani od sekogas sakale da ne unistat a nie kako Felix sme se ragale povtorno. Rece deka nikoj nisto ne ni moze se dodeka sme slozni i edinstveni. Alal da mu e. Mlado popce ama dobar bese za da gi zainteresira mladite za nasata vera i drzava.

One name, one life - MACEDONIA -
TMRO is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome