Its official Srecko Katanec is our next NT coach... - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 70 (permalink) Old February 9th, 2006, 14:24 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Its official Srecko Katanec is our next NT coach...Катанец дојде во Скопје на финални преговори
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefau...rticleID=40234Бобан Бабунски ќе му помага и на Катанец?
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefau...rticleID=40230

And it looks like Babunski will still be part of the NT.
Ambis is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 70 (permalink) Old February 9th, 2006, 14:30 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Also here is what Zahovic had to say about him:

Катанец е одличен, ама не го кревајте во облаци

- Среќко Катанец е одличен селектор, кој, апсолутно, си ја знае својата работа, меѓутоа не му дозволувајте да се крене во облаци. Човекот има проблем со својот карактер, по успесите што ги направи со репрезентацијата на Словенија, тотално се промени и затоа нашата државна селекција, која направи огромни резултати, на крајот пукна како меур од сапуница. Се надевам дека повторно ќе биде оној „стариот“, како во времето кога ја презеде репрезентацијата на Словенија и му посакувам се најдобро нему и на вашата репрезентација во наредниот квалификациски циклус - порачува Златко Заховиќ, еден од најдобрите словенечки фудбалери на сите времиња. Тој беше водечката фудбалска личност во репрезентацијата на „дежелата“ во времето кога селектор беше Катанец.

„Време“ ексклузивно успеа да стапи во телефонски контакт со Златко Заховиќ, кој живее и работи во Лисабон, Португалија, и го замоли поранешниот фудбалер на Партизан, Гимараеш, Порто, Валенсија, Олимпијакос и на Бенфика да го искоментира, речиси, сигурното наименување на Среќко Катанец за нов македонски селектор. Тој многу добро го познава, околу четири години работеа заедно во националниот тим на Словенија, а на крајот имаа големо несогласување поради кое и денеска не се во најдобри односи.

Сепак, Заховиќ, како голем професионалец и пред се спортист, не крие дека Катанец е одличен тренер, стручњак што умее да создаде атмосфера, тимски дух, да наметне и да всади победнички менталитет. Но, тој ги открива и карактерните особини на идниот македонски селектор. Според него, Катанец е човек што многу се променил откако ги постигнал успесите со словенечката фудбалска репрезентација.

- Од Македонија?! Баш ми е драго што се јавивте. Зошто да не, апсолутно ви стојам на располагање - беше првата реакција на Златко Заховиќ, откако „Време“ побара негов коментар, мислење за наименувањето на Среќко Катанец за селектор на Македонија.

- Сте направиле, без сомнение, одличен потег со ангажирањето на Катанец. Тој е одличен стручњак, селектор што ги направи најголемите успеси во историјата на словенечката фудбалска репрезентација. Создаде одлична селекција, можеби и имаше среќа што во тој период многу репрезентативци на Словенија настапуваа во странство и веќе беа мошне искусни, прекалени фудбалери. Сепак, нема сомнение, Катанец одлично ги сложи коцките во мозаикот, заедно со нас фудбалерите создаде една одлична атмосфера во репрезентацијата, ни всади победнички менталитет и едноставно резултатите дојдоа. Тоа беа одлични денови на словенечкиот фудбал, обезбедивме пласман на ЕП 2000 во Белгија и во Холандија, а потоа и на СП 2002 во Јапонија и Јужна Кореја. Но, тогаш дојдоа и проблемите, за кои, според мене, највиновен е Катанец. Едноставно, човекот тотално се промени откако ги направивме тие успеси, се крена во облаци, со него не можеше ниту чесно да се зборува. Ќе ви дадам и пример - раскажува Заховиќ.

- Таа генерација на фудбалери, на кои тој им беше селектор, претходно имавме играно со него и во репрезентацијата, и на почетокот владееше еден другарски однос, така што функциониравме одлично. Откако дојдоа успесите, Катанец се промени, инсистираше од „ти“ да прејдеме на „вие“ во меѓусебните разговори кога ќе му се обраќаме, стана недопирлив, воопшто не размислуваше за можните последици. Тоа доведе апсолутно да се нарушат односите во репрезентацијата, дел од фудбалерите беа навредени од таквиот став на Катанец, јас бев еден од оние што бурно реагираа на тие промени. Веројатно и знаете, тогаш имавме една жестока расправија, не би сакал сега јас тоа да го предимензионирам, но морав да застанам во одбрана на репрезентативците. Сепак, се надевам дека Катанец ја сфати својата грешка, имаше доволно време за тоа и, искрено, му посакувам се најдобро како предводник на македонската фудбалска репрезентација. Велам, само не го пуштајте да се крене во облаци, а ако тоа не се случи, верувам дека Македонија ќе има одлични резултати во наредниот период. Тоа од срце ви го посакувам - заврши разговорот со Златко Заховиќ, кој живее во Лисабон и планира да продолжи да работи во фудбалот откако ја завршил тренерската школа во Португалија.


He basically says that Katanec had a problem with his character and that he changed after they had the big success, but when he took over the Slovenia NT early on he was a great coach. To me it sounds like a guy that needed to move on and maybe he had too much success way too early but if we can even come close to being as good as Slovenia was with him when they made the WC i would be really happy. I love the hire and lets hope we can make some noise with him in the next Euro qual
Ambis is offline  
post #3 of 70 (permalink) Old February 9th, 2006, 14:50
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Great new! It was sure that Katanec will be out new coach, nut now its official. All the best for him and I hope he wont be the next Slobo Santrac.
Harry Potter is offline  
 
post #4 of 70 (permalink) Old February 9th, 2006, 15:55
BANNED!
Rising Star
 
Makedonski Lav's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Location: Kingdom Of Macedonia
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 898
It doesnt matter if we get maradona to coach us as long we are a corrupted country who rather give albanains players to play just so they could get "greater rights"
Makedonski Lav is offline  
post #5 of 70 (permalink) Old February 9th, 2006, 17:25 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Катанец потпишува на 18 февруари

09.02.2006

Словенецот Среќко Катанец на 18 февруари и официјално ќе биде промовиран за нов селектор на Македонската фудбалска репрезентација. Генералниот секретар на Фудбалската федерација на Македонија Лазар Митревски за денешно љубљанско „Дело“ потврди дека Катанец ја прифатил селекторската должност, пренесува Макфакс.

„Се договоривме со Катанец, кој сега треба да ги избере своите помошници, а потпишувањето на договорот и промоцијата пред новинарите ќе се случи на 18 овој месец“, изјавил Митревски за словенечкиот весник..

Катанец, поранешен селектор на Словенија, треба да потпише двегодишен договор и да ја води Македонската фудбалска репрезентација во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2008 година. Словенечкиот стратег ќе биде вториот странец на чело на репрезентацијата на Македонија, по епизодната улога на Србинот Слободан Сантрач.

http://a1.com.mk/vesti/ispisi.asp?VestID=58140


The deal will be finalized on the 18th of February.
Ambis is offline  
post #6 of 70 (permalink) Old February 9th, 2006, 17:35
Premier Player
 
Makedonec's Avatar
 
Join Date: 08 2004
Location: Makedonija (AKA Rep. of Macedonia)
Teams: Macedonia, Lazio, Valencia
Posts: 2,101
I love the fact he will be our NT coach. Like I said if he can take Slovenia to Euro ad WC why not us?
I want to see him in charge vs Bulgaria and then we will go from there.
Keep in mind we finish 2nd (as hard as it might be) we are going to Euro.
Makedonec is offline  
post #7 of 70 (permalink) Old February 10th, 2006, 01:04
Premier Player
 
TMRO's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Copenhagen
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 2,261
Aj so sreka neka mu e na Katanec...Zadovolen sum so izborot

One name, one life - MACEDONIA -
TMRO is offline  
post #8 of 70 (permalink) Old February 10th, 2006, 08:39
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Great news.
MacoBoy is offline  
post #9 of 70 (permalink) Old February 10th, 2006, 12:39
Premier Player
 
FastMako's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Posts: 1,825
He is not yet NT coach. He will make his decission tommorow. Could also be that he wont accept it, maybe he has also other offers, and he is only trying to get his price higher, by this.

I mean to be honest, 120k € is not that big money, and also our NT is not the best one around, not to mention our FFM ...

But i will wait for his own words, before i make any conclusions, although Lazar Mitrreski is telling for slovenian mediums, that Katanec already signed ... :rollani:
FastMako is offline  
post #10 of 70 (permalink) Old February 10th, 2006, 13:32
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by FastMako
But i will wait for his own words, before i make any conclusions, although Lazar Mitrreski is telling for slovenian mediums, that Katanec already signed ... :rollani:

dont believe Laze The Fox, he offen lies
Harry Potter is offline  
post #11 of 70 (permalink) Old February 10th, 2006, 14:17
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
I just bought Makedonski Sport, and yessss! it offiacial!

Srekko Katanovski is our new nt coach! He signed a 2 years contract. His public promotion will take place od the 17th this month
Harry Potter is offline  
post #12 of 70 (permalink) Old February 10th, 2006, 14:44
Premier Player
 
FastMako's Avatar
 
Join Date: 03 2005
Posts: 1,825
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
I just bought Makedonski Sport, and yessss! it offiacial!

Srekko Katanovski is our new nt coach! He signed a 2 years contract. His public promotion will take place od the 17th this month
omg Harry, but if i tell you, that Katanec himself said that he didnt sign anything yet!

http://www.nogomania.net/index.php?i=17043
http://24ur.com/naslovnica/novice/sp...09_3069143.php

He will make decission tommorow, saturday afternoon. Lets hope he will sign.
FastMako is offline  
post #13 of 70 (permalink) Old February 10th, 2006, 15:40
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
I dunno what to say
Harry Potter is offline  
post #14 of 70 (permalink) Old February 10th, 2006, 15:45
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
I dunno what to say
Harry Potter is offline  
post #15 of 70 (permalink) Old February 10th, 2006, 15:48
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
I think FastMako is right.
MacoBoy is offline  
post #16 of 70 (permalink) Old February 11th, 2006, 01:05
Premier Player
 
TMRO's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Copenhagen
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 2,261
Mozime za mnogu raboti da ja kritikuvame FFM no vo ovoj slucaj za edna rabota sum mnogu zadovolen od niv. Toa e sto se borat pomosnikot na Katanec da bide Makedonec. A osobeno ako se raboti za Stanojkovic ili za Babunski. Tie se mladi treneri i mozat mnogu da naucat za da mozeme vo idnina da gi iskoristime pozitivno.

One name, one life - MACEDONIA -
TMRO is offline  
post #17 of 70 (permalink) Old February 11th, 2006, 09:33
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
ubavo so se borat, ama jas mislam toa go praat so zadna namera.

1. Katanec saka svoi luge, toj e takov coek so ne saka nikoj da mu se mesa. zborev so tatko mi vcera, toj mnogu dobro go poznava i mi kaza deka mnogu e gordeliv i lesno se luti. ako neso ne e po negovo cel nt ke go zaebe

2. FFM saka nasi pomosnici za da moze da si gi prai onie svoite raboti. Taka ke moze da vlijae vrz izborot na igraci kako do sea so praese, da pika odredeni igraci od domasnite klubovi koi treba da bidat zabelezani od stranski treneri za da se prodaat za nekoja para. toa ne mi se dopaga!

jas sum za Katanec da si izbere pomosnici i najdobro ako tie bidat onie istite so koi sorabotuva cela kariera.
Harry Potter is offline  
post #18 of 70 (permalink) Old February 11th, 2006, 10:00
Premier Player
 
Mr_Makedonija's Avatar
 
Join Date: 02 2005
Location: Australia
Teams: Newcastle United, Borussia Dortmund, Macedonian NT
Posts: 1,561
For the first time, I'm also happy with FFM. Katanec is a coach that Macedonia needed for a long time!
Mr_Makedonija is offline  
post #19 of 70 (permalink) Old February 11th, 2006, 23:28
Premier Player
 
TMRO's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Copenhagen
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 2,261
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
ubavo so se borat, ama jas mislam toa go praat so zadna namera.

1. Katanec saka svoi luge, toj e takov coek so ne saka nikoj da mu se mesa. zborev so tatko mi vcera, toj mnogu dobro go poznava i mi kaza deka mnogu e gordeliv i lesno se luti. ako neso ne e po negovo cel nt ke go zaebe

2. FFM saka nasi pomosnici za da moze da si gi prai onie svoite raboti. Taka ke moze da vlijae vrz izborot na igraci kako do sea so praese, da pika odredeni igraci od domasnite klubovi koi treba da bidat zabelezani od stranski treneri za da se prodaat za nekoja para. toa ne mi se dopaga!

jas sum za Katanec da si izbere pomosnici i najdobro ako tie bidat onie istite so koi sorabotuva cela kariera.
Mozebi si vo pravo Filip, no jas ke se nadevam deka toa go pravat od cisti nameri.

One name, one life - MACEDONIA -
TMRO is offline  
post #20 of 70 (permalink) Old February 11th, 2006, 23:29
Premier Player
 
TMRO's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Copenhagen
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 2,261
Катанец официјално потврди дека ја прифаќа понудата
Југослав Костовски


11.02.2006
Сречко Катанец


Сречко Катанец денеска и официјално потврди дека ја прифаќа понудата на ФФМ да ја предводи нашата фудбалска репрезентација во квалификацискиот циклус за ЕП 2008.

По вчерашното позитивно мислење на комисијата за избор на селектор, останува ангажманот на словенецот в четврток да го потврди управниот одбор на ФФМ, а веќе наредниот ден Катанец и официјално да ја има промоцијата пред Македонската фудбалска јавност.

Во овој период и дефинитивно ќе биде формиран стручниот штаб на Македонскиот национален тим, кој според договореното ќе го сочинуваат домашни тренери.

Последниот збор за тоа кои од имињата кои деновиве циркулираа во фудбалските кулоари ќе бидат помошници, ќе го има токму Катанец на своето прво претставување во Скопје.

www.a1.com.mk

One name, one life - MACEDONIA -
TMRO is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome