old school memories - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 37 (permalink) Old December 22nd, 2005, 16:02 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
old school memories

Сократ Мојсов (64), една од фудбалските легенди на Вардар, тренер, поранешен репрезентативец на Југославија
Најсреќен бев кога играв заедно со Илија и ЛазарБраќата Мојсови: Лазар (лево), Сократ (во средина) и Илија

Миодраг Мицковиќ
Дали се сеќавате на тројцата фудбалски мускетари од Скопје, на браќата Илија, Сократ и Лазар Мојсов, кои едно време заедно играа во првата постава на Вардар во Првата лига на поранешна Југославија. Денес, далеку од фудбалот, од топката, од аплаузите. Гледачите одамна немаат можност да ги видат атрактивните голови на Сократ Мојсов, играч што знаеше да скокне "небо под облаци, како што тоа народот знае да каже, да постигне неверојатен гол со глава.
Иако Илија Мојсов беше прв што го облече првотимскиот дрес на Вардар и за него има одиграно 194 натпревари, иако Лазар Мојсов настапуваше и за младинската репрезентација на поранешна Југославија, во дресот на Вардар 84 настапи, Сократ Мојсов беше тој што го прослави фудбалското семејство на Мојсови.
Извонреден фудбалер, роден голгетер, играч кој се одликуваше со својата скромност, но и со голови, кој речиси никогаш, кога веќе обезбеди првотимски статус во Вардар, не беше резерва.
За 12 години, додека го носеше дресот на Вардар, сў до неговото заминување во францускиот прволигаш Рен играше со неколку генерации на "црвено-црните, почнувајќи од Часлав Божиновски, Кочо Димитровски, Андон Дончевски, Петар Шулинчевски, Славко Дацевски, Владо Николовски, Диме Георгиев, со голманите Тоде Георгиевски, Коста Милошевски, Драган Мутибариќ, со веќе одамна заборавените Јован Дробац и Живко Поповски...
Зад него останаа 362 настапа за Вардар, од кои 165 првенствени, 165 постигнати голови, во Првата и Втората лига. Не е тоа мала бројка. Сў додека играше за Вардар, беше миленик на гледачите, на неговите навивачи кои секогаш, па и со право, од него очекуваа голови.
Но, да почнеме со блескавата кариера на Сократ Мојсов, некаде во далечната 1957 година, кога беше маѓепсан од фудбалската игра, кога тргна по стапките на својот постар брат Илија, кој веќе тренираше во Вардар и беше на прагот за влез во првиот т им.
- Мојот прв тренер во подмладокот беше познатиот Драган Луковски-Аџијата од кој ги научив првите фудбалски тајни, се сеќава Сократ Мојсов, денес пензионер. .Не пропуштив ниту еден тренинг, речиси дома спиев со фудбалот покрајиnbsp; мене.
Кога дебитиравте на некој официјален меч за Вардар, Ви остана ли во сеќавањето тој настан?
- Првиот натпревар тешко се заборава. Заедно со брат ми Илија заигравме во првиот состав на Вардар 1959 година, против Срем во Скопје. Победивме со 4:0. Тренерот Антал Лика ми даде шанса, но морам да кажам дека не се прославив. Нозете ми беа како врзани, топката бегаше од мене. Толку се разочарав, што малку требаше да му кажам збогум на фудбалот. Но, Илија и тренерот Лика ме убедија да продолжам со тренинзи.
Вардар таа година беше првак на Втората лига и се врати во прволигашкото друштво?
- Во Првата лига во почетокот не бев стандарден, но кога добив шанса да дебитирам во Првата лига против Вележ, кога потоа го победивме Партизан со 3:1, кога почнав да давам голови, се измени сў. Гледачите почнаа да го скандираат моето име, сў почесто ги гледав моите фотографии во весниците и Сократ Мојсов стана стандарден првотимец.
Го потпишавте и првиот договор со Вардар, а колку следуваа потоа за тие 12 години. Имаше ли пари?
- Ма какви пари, првиот договор без ниту еден динар во тоа време. Кога ми кажа дека ќе потпишам професионален договор, цела ноќ не сум спиел од радост. Зарем можев да побарам пари. Не добив многу ниту за вториот и третиот договор. Немаше во тоа време спектакуларни пари за договори како денес.
Во Вашата фудбалска кариера Ве тренираа повеќе тренери, имавте од кого и да научите?
- Најмногу од Џина Симоновски, Вардар немал подобар тренер од него. Знаеше и да нў кара и да ни биде како татко. Потоа ме тренираа и Хуго Рушевланин, Александар Томашевиќ, Варагиќ, моите поранешни соиграчи Андон Дончевски и Часлав Божиновски.
Некаде во сезоната 1965/66 година во тимот на Вардар се појави и третиот член од семејството Мојсови, најмладиот брат Лазар?
- Морам да кажам дека Лазе беше невиден талент и штета е што брзо ја заврши кариерата поради некои неправди кон него. Одличен техничар, имаше осет за топката.
Кога првпат заигравте сите тројца за Вардар?
- Против Хајдук во Скопје, во сезоната 1964/65. Сплиќаните водеа со 3:0 по првото полувреме, ние успеавме да израмниме. Потоа против ОФК Београд, Сараево, Раднички (Ниш)...
Сте играле во неколку состави на Вардар, според Вас, кој беше најдобриот?
- Тешко е тоа да се каже, но ќе одделам некои имиња: голмани: Мутибариќ и Милошевски, потоа Плачков, Бошалевски, Часлав Божиновски, Диме Георгиев, Јован Дробац, Кочо Димитровски, Живко Поповски, Петар Шулинчевски, Мирко Илиевски, Ванчо Балевски, Мирко Илиевски, Атанас Мечкаров, Андон Дончевски, јасно и моите браќа Илија и Лазар.
Игравте многу години во Првата лига на Југославија, со најпознати тогашни фудбалери. Кој Ви има оставено најсилен впечаток?
- Пред сў,иnbsp; Драган Џаиќ и Јошко Склобар, потоа Ивица Осим, маѓепсник со топката, Сафет Сушиќ, Ивица Шурјак... Ќе ми треба време и простор да ги спомнам тогашните фудбалски мајстори во Југославија.
Постигнавте многу голови на прволигашките терени. На кои голмани сакавте најмногу да им ја затресете мрежата?
- Југославија отсекогаш имала одлични голмани, почнувајќи од Милутин Шошкиќ, Илија Пантелиќ, Ќурковиќ, Дујковиќ, Кнежевиќ, Јантољак, но најмногу на Борота од ОФК Београд. Не знам зошто, на него имав мерак да му дадам гол.
Ве чуваа многу одбранбени играчи. Со кого беше најтешко?
- Со Васовиќ од Партизан, подоцна и во Црвена звезда кога потпиша. Рамлак (Динамо), Брзиќ (Војводина), Приморац (Вележ), Шангулин (Риека), Вујовиќ (Сараево), еден вистински фудбалски џентлмен. Најостри беа Болфек од Вележ и Жика Јефтиќ, познат по прекарот Лун од Црвена звезда. Секој старт, фаул над мене.
Во Вашата фудбалска биографија пишува дека сте одиграле 9 средби за репрезентацијата на Југославија, по три за "А, за "Б и за младата селекција?
- За младата репрезентација дебитирав 1963 година против Унгарија во Сегедин, загубивме со 1:0. Се сеќавам и на составот: Поклеповиќ, Миличевиќ, Зоран Вујовиќ, Милорад Милутиновиќ, Љ. Михајловиќ, Брнчиќ, Хлевњак, С. Мојсов, Лазаревиќ, Осим, Пирмаер.
И Вашето деби за "Б-селекцијата заврши со пораз?
- Една година подоцна, во Осиек, и пак против Унгарија со 1:0. Тогаш "Б-селекцијата играше во состав: Кнежевиќ, Дојчиновски, Рамљак, Петар Кривокуќа, Дакиќ, Мушовиќ, Прљач, Анѓелковиќ, Мојсов, Бечеац, Блажевиќ.
Интересно е да се напише дека некако Унгарците ми беа постојан "спаринг-партнер додека настапував за репрезентацијата на Југославија. Нема да верувате, кога првпат настапив за "А-репрезентацијата, повторно беше против Унгарија во Загреб 1966 година. Но, тогаш победивме со 2:0.
Во Загреб играа: Пантелиќ (Шкориќ), Куци, Јефтиќ, Гуглета, Рамљак, Секереш, Самарџиќ, Мојсов, Ламза (Мушовиќ), Скоблар, Џаиќ. Беше задоволство да се игра заедно со виртуозите какви што беа Скоблар и Џаиќ. Тоа не се заборава.
Со Вардар се разделивте 1971 година, кога заминавте во Франција, во прволигашот Рен?
- Во Рен останав до 1973 година, кога ја завршив фудбалската кариера со 31 година и се вратив во Скопје. Доста ми беше од фудбалот - годините притискаа, тука беше и семејството.
иnbsp;Морам да кажам дека во Франција минав три убави години, за Рен дебитирав против Олимпик Марсеј, за кој тогаш играше Скоблар. Резултатот беше 2:2.
Сепак, по враќањето од Франција, не се разделивте од фудбалот?
- Од Вардар ме ангажираа, најпрвин за тренер на најмладите категории, потоа долго време бев тренер на младинците, помагав и во работата на првиотиnbsp; тим?
Младинците на Вардар под Ваше раководство 1975 година станаа младински прваци на Југославија?
- По 26 години, повторно ја освоија таа титула, бидејќи беа шампиони на Југославија и во далечната 1947 година. Меѓутоа, оваа титула ми е една од најдрагите во мојата фудбалска и тренерска кариера. Да бидеш првак на Југославија во конкуренција на Партизан, Црвена звезда, Хајдук, Динамо, не е тоа мала работа.
Многумина од тие младинци подоцна беа стандардни првотимци на Вардар?
- Тоа, пред сў, се однесува за Влатко Димитровски, потоа Павле и Аце Георгиевски, Златко Настевски, тука беа и играчите кои играа за Вардар но продолжија и во другите клубови: голманот Љупчо Димовски, Душко Милисавлевиќ, Цветко Костовски, Миле Јовановски, Миле Ѓошевски, Драган Илиевски - Вршац, Ноле Дончевски... Беше тоа квалитетна генерација.
Многу години бевте тренер на младите генерации на Вардар?
- Потешко е да се работи со младите отколку со првотимците. Потребна е трпение педагошка работа. Тренерот им е и татко и мајка на младите фудбалери.
Вардар и во самостојна Македонија беше младински првак?
- Го освојуваше и Купот. Вардар имаше, има и денес перспективни играчи во подмладокот, треба само да им се даде шанса да играат за првиот тим.
Некако во последно време сте повлечени, далеку од фудбалот?
- Сега сум пензионер, имате право, многу се повлеков. Доста беше, околу 26 години другарував со него, како играч и како тренер. Не е тоа малку. Но, не сум се откажал од мојот Вардар кој за мене беше радост, долги години егзистенција, афирмација. И за мене и за моите браќа Илија и Лазар. Не знам, но денес ја нема онаа фудбалска еуфорија пред значајните натпревари на Градскиот стадион. Па ние не сме играле речиси никогаш пред празни трибини. Каков стимул е за денешните фудбалери не само на Вардар, да играат пред стотина гледачи. Тоа чувство никогаш не сум го имал. Полни трибини, еуфорија, гледачите нў носеа. Можеби и затоа денес не гледаме квалитетен фудбал во Македонија, ја заврши својата приказна за убавите фудбалски години што ги има доживеано во дресот на Вардар, Рен и југословенската репрезентација Сократ Мојсов.

www.utrinski.com.mk edno vreme izleguvaa vakvi stvari za site klubovi od makedonija, ako nekoj ima uste neka postavi. isto i faksimali koj ima, naskoro ke stavam od zlatnata generacija na jugokokta, deneshna makedonija dj.p.(krajot na 70-tite i pocetok na 80-tite) koja pravese rsum u togasna makedonska liga.
Iron Lion Zion is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 37 (permalink) Old December 22nd, 2005, 17:21
Premier Player
 
Makedonec's Avatar
 
Join Date: 08 2004
Location: Makedonija (AKA Rep. of Macedonia)
Teams: Macedonia, Lazio, Valencia
Posts: 2,101
Bravo odlicni raboti da se procitaat.
Odlicen clen tuka si.
Pozdrav
Makedonec is offline  
post #3 of 37 (permalink) Old December 22nd, 2005, 19:21 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
rk tikves stara ekipa

Миодраг МицковиЌ
Ракометот во Кавдарци има богата традиција. Милениците на градот, ракометарите на Тиквеш во својата богата историја беа трипати шампиони на Македонија (1962, 1964, 1975 година), трипати беа победници и на Купот на Македонија (1958, 1963 и 1970). Тиквеш играше и во Втората лига во поранешна Југославија кога во својот прв настап 1971 година се пласира на високото седмо место, играше и во Меѓурепубличко-покраинската лига во сезоната 1980/81 година освојувајќи го второто место.
Клубот Тиквеш е формиран 1956 година при Спортското друштво "Тиквеш. Прв тренер беше Лазар Лалков, иницијатори за формирањето на клубот покрај Лалков беа и Ѓоко Мукаетов и Добре Ставров, основоположници на ракометната игра во Кавадарци.
За првпат Тиквеш настапи на републичкото првенство 1955 година кога го освои второто место зад Работнички.
Ракометарите на Тиквеш постојано беа при врвот на овој спорт во Македонија, низ неговите редови мина една плејада на одлични ракометари почнувајќи од Пане Малинков, браќата Симон и Јован Ќурчиеви, Јордан Илков, браќата Анѓушеви, Миодраг Мицајков, Зарков, Зафиров, голманот Ризов, Камчев, Масларков.
Во својата богата историја Тиквеш имаше подеми и падови, играше и во Втората лига на Македонија, се бореше со низа финансиски проблеми, но сепак, Тиквеш беше и остана синоним на ракометниот спорт во Кавадарци.
Денес ќе ја претставиме екипата на тиквеш од 1964 година, кога по втор пат беше шампион на Македонија. Од тоа време минаа 40 години.

1. Јован Ќурчиев, долгогодишен капитен на Тиквеш, легенда на кавадаречкиот ракомет. Подоцна тренер на клубот. По професија шумарски инженер.
2. Перо Ризов, еден од најдобрите голмани на Тиквеш. Долго го чуваше неговиот гол. Работи како автомеханичар.
3. Илија Мукаетов, играше само за Тиквеш. Починат е.
4. Симон Ќурчиев, со братот Ванчо двигател и иницијатор на играта на Тиквеш во кој ја заврши кариерата. По професија шумарски инженер.
5. Ристо Белевски долги години беше член на Тиквеш, за кој ги одигра и последните натпревари во успешната ракометна кариера.
6. Добре Зафиров, мошне брз, знаеше да дава голови од невозможни ситуации. Вработен во Шумското стопанство Бор.
7. Миодраг Мицајков, доктор по правни науки. Редовен професор на Правниот факултет во Скопје.
8. Јордан Илков, вистински бомбардер, голгетер на клубот, од чии удари страхуваа сите голмани во Македонија.
9. Диме Велков настапуваше единствено за Тиквеш. По професија-шумарски инженер.
10. Гоше Алексов, секогаш кога беше најпотребно го заменуваше на голот Ризов. Денес е приватен угостител, сопственик на познатиот ресторан во Кавадарци "Златна рипка.
11. Васко Јосифов, денес пензионер. Живее во Скопје, беше вработен во "Макпетрол. [/SIZE]

Last edited by Iron Lion Zion; December 23rd, 2005 at 15:45.
Iron Lion Zion is offline  
 
post #4 of 37 (permalink) Old December 23rd, 2005, 15:43 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
fk karaorman struga

По 10 години настапи во Втората, минатата година играше и во Третата лига - запад, Караорман е на пат повторно да се врати во прволигашкото друштво ан Македонија
Миодраг МицковиЌ
Годинава Фудбалскиот клуб Караорман од Струга прославува убав јубилеј, 60 години од своето формирање. И токму во оваа сезона е на добар пат одново да се врати во прволигашкото друштво на Македонија каде повеќе години настапува со голем успех. Фудбалот во Струга има навистина богата традиција. Пред повеќе од 80 години, поточно 1923 година во градот на брегот на Орхидското Езеро беше формиран прв фудбалски клуб под името Црн Дрим. Следната година беа одиграни и првите натпревари со Победа од Охрид. Интересно е можеби да се напише дека токму тој прв меч со традиционалниот, со години противник, беше прекинат во второто полувреме кога гостите од Охрид поведоа со 1:0 на општо изненадување на гледачите во Струга го напуштиле теренот.
Шест години подоцна Црн Дрим се расформира, беше одржано ново основачко собрание и клубот доби ново име - Југославија, кој поради воените дејствија престана да постои 1941 година.
Фудбалот во Струга одново заживеа 1945 година кога беше формиран ФК Караорман, кој и денес го носи тоа име. Прв претседател беше Галабин Ковачевски, секретар Димче Белевски.
Во 1947 година Караорман играше во Битолската зона, потоа беше формиран Битолскиот потсојуз 1952 година кога Победа од Прилеп беше прва, Караорман се пласира на високото четврто место.
За првпат Караорман настапи во Македонската лига во сезоната 1953/54 година, освојувајќи гои петтото место. Но, веќе наредната година не се прослави многу во друштвото на најдобрите клубови во Македонија, беше последен и испадна од лигата. Караорман не беше долго отсутен од Македонската лига, се врати 1958 година за да постојано биде нејзин член до 1992 година кога беше формирана Прва лига во самостојна Македонија. Сепак, 1993/94 година струшкиот миленик испадна од Првата лига и повеќе не се врати меѓу најдобрите клубови во Македонија. Дури минатата сезона играше и во Трета лига - запад, денес е член на Втората лига со големи шанси заедно со Пелистер, кој води на табелата одново да се врати во Првата лига.
Меѓу најпознатите струшки фудбалери се Томе Тутенковски, Јаковче Поповски, браќата Ѓоргоновски, Живко Ефтимовски, Ковачевски, Петрит Баут, Лазо Липовски, Лазо Дуновски, Никола Матовски, Љубомир Ќук, Морарцалиев, Ајро...
Денес ќе го претставиме тимот на Караорман од 1963 година.

1. Петрит Баута, повеќе до десет години играше за Караорман, потоа беше сојузен судија во поранешна Југославија, претседател на Судискиот одбор на ФФМ, член на УО, денес претседател на ОФС Струга.
2. Паско Ѓоргоновски, играше само за Караорман.
3. Томе Башуровски, долгогодишен член на Караорман. Починат е.
4. Ќазими Аџидемир, столб на одбраната на Караорман.
5. Перо Ѓоргоновски, еден од тројцата браќа Ѓоргоновски. По завршувањето на кариерата беше тренер на Караорман, играше и во Швајцарија. Починат е.
6. Перо Младеновиќ, во Караорман дојде од Врање. За Караорман бранеше четири години.
7. Томе Тутенковски, легенда на струшкиот фудбал. За Каарорман има одиграно повеќе од 500 натпревари, на двапати беше голтеер на Македонската лига. Играше и за Тимочанка од Књажевац. Беше тренер на Караорман, делегат од Македонија во ФСЈ. Починат е.
8. Живко Ефтимовски, по успешните настапи за Караорман мина во Вардар во времето на Дробац, Мутибариќ, Георгиев, Мечкаров... За Вардар има одиграно 18 натпревари, постигнал три гола.
9. Спиро Ѓоргоновски, третиот член на семејството Ѓоргоновски. Играше само за Караорман.
10. Илија Ковачевски, покрај за Караорман, го носеше и дресот на прилепска Победа.
11. Иван Хаџиев, пред да додје во Караорман настапуваше за Осогово од КОчани. Стана струшки зет. Беше и тренер на Осогово.
Iron Lion Zion is offline  
post #5 of 37 (permalink) Old December 23rd, 2005, 16:14 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
fk pobeda valandovo

Победа од Валандово, која во сезоната 1976/77 година го освои второто место во Македонската лига, во 1995 година иако беше првак на Втората лига, со нарачани изјави од службени лица во записникот од мечот со Брегалница од Делчево беше вратена во понизок ранг
Миодраг МицковиЌ

Фудбалот во Валандово има богата традиција, но, за жал, по многуте успешни сезони во Првата лига на Македонија, денес миленикот на градот Победа игра во Општинската лига. Благодарејќи на фудбалската влада на чие чело беше тогашниот претседател Љубисав Иванов, фудбалот практично "умре во Валандово 1994/95 година кога Победа беше првак на Втората лига, но не и беше дозволено да игра во друштвото на најдобрите клубови во Македонија. Наводно, поради наместениот резултат со Брегалница во Делчево. Дури подоцна, судијата Дивитаров од Битола призна дека војата изјава во протоколот за наводното "местење ја пишувал под директива на фудбалските моќници и јавно им се извини на љубителите на фудбалот во Валандово и на Победа. Меѓутоа, тоа извинување беше задоцнето, цели четири години не се играше фудбал на убавиот стадион во Валандово, Победа не сакаше да игра повторно во Втората лига, не играше ниту во Брегалничкиот регион.
Дури 2002 година клубот повторно беше реактивиран, успеа да влезе во Втората лига - Исток, но потоа се замеша локалната политика, Победа се откажа во текот на првенството и сега настапува во Општинската лига на Валандово.
Инаку, првата фудбалска топка во Валандово ја имаат донесено браќата Илија и Никола Кистадинови уште 1922 година. Првиот тим се викал Беласица, од 1924 година го смени името во Победа. Меѓутоа, сў до 1948 година, клубот неколку пати го менуваше името: Голаш, Македонија, Пролетер за да од 1948 година одново го добие името Победа.
По неуспешните квалификации за влегување во Македонската лига, 1966 против Индустријалец од Скопје (ex mik denesno skopje) и 1967 година против Љуботен, конечно за првпат Победа стана член на Македонската лига 1976/77 година кога го постигна најголемиот успех освојувајќи го второто место. Во сезоните 79 и 81 Победа беше петта, но 1984 гоидна поради финансиски проблеми испадна од Македонската лига. Што е уште потрагично испадна и од Втората 1986 година, н овеќе наредната година се врати. И потоа, дојде 1994/95 година кога како шампион на Втората лига Љубисав Иванов и останатите членови на Управниот одбор не и дозволија да игра во Македонската лига кога почна и фудбалската трагедија на валандовчани.
Денес ќе го претставиме тимот на Победа од 1982 годниа кој играше во Македонската лига:

1. Стојан Стојанов, играше за кумановски ЧИК, потоа долги години за Победа. По завршувањето на кариерата беше сојузен фудбалски судија, судеше и во Третата лига на Југославија.
2. Душко Василев, бранеше и за Победа и за Беласица во Втората лига.
3. Боро Пилиповиќ потекнува од Црвена звезда (Јосифово), која играше во Меѓурегионална лига - исто, потоа настпауваше за Победа.
4. Трајче Невеселов, едно од најпознатите имиња на валандовскиот фудбал. Настапуваше за Вардарски, беше тренер на Победа, Ударник (od Pirava, tamu ima igrano petar gosev, imaa igrano 2 ili 3 sezoni vo 2 mak liga, klubot veke ne postoi), Вардарски.
5. Ѓоко Атанасов го носеше дресот само на Победа.
6. Митко Јанакиев почна во Кожув, потоа долго играше за Победа.
7. Спасе Јанев, резервен голман на Победа во таа сезона.
8. Панде Керамичиев, тренер на екипата.
9. Богољуб Павлов играше за Вардарски и потоа за Победа.
10. Ванчо Алтанов, играч на Победа. Веќе подолго време живее во странство.
11. Здравко Зајков, долго играше и за Беласица.
12. Ристе Павлов, настапуваше само за Победа.
13. Голе Делев, го носеше дресот единствено на Победа.
Инаку, тренери на Победа биле Блажо Малинков, Нако Тотовски, Ристо Божинов, Ашиков, Џотев, Гоце Петровски, Славе Крстев.
Iron Lion Zion is offline  
post #6 of 37 (permalink) Old December 23rd, 2005, 16:45 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
fk vardar negotino

Миодраг МицковиЌ
Вардар од Неготино е еден од најстарите клубови во Македонија, формиран во далечната 1933 година. За прв претседател на клубот беше избран Јордан Камчев. Во својата историја Вардар има играно во Штипскиот потсојуз, повеќе години во Македонската лига, во Меѓурегионална лига-исток за да последниве години настапува во Третата лига - југ.
Интересно е да се напише дека постар клуб во Неготино e СД "Тиквеш, формиран 1931 година, чиј прв претседател беше Пане Апостолов.
Во материјалите од историјата на Вардар ги пронајдовме и имињата на првите фудбалери кои играа во тие триесетите години: Ванчо Мојсов, Панде Апостолов, Пане Мантев, Димо Павлов, Јордан Андонов, Јордан Захариев, Пане Тодорчов, Блажо Глигоров, Лазо Димов, Манчо Малиминов, Лазо Лазов, Лазо Поп Коцев, Блажо Ставров, Љубо Житаров...
Игралиштето на Вардар се наоѓало на просторот на денешната "Електродистрибуција и Здружението на возачи, додека неготински Тиквеш имал свое игралиште, каде денес се наоѓа фабриката "Јадран.
Пред да стане член на Македонската лига, Вардар има играно во Штипскиот потсојуз, за првпат во сезоната 1951/53 година освојуваќи го шестото место. Најголем успех во натпреварите на Штипскиот потсојуз, каде играа Брегалница, Беласица, Осогово, Борец, Малеш, Вардар го има постигнато 1959/60 година пласирајќи се на второто место.
Во Македонската лига, во друштво со најдобрите клубови од нашата држава Вардар почна да членува 1961/62 година кога на крајот на сезоната беше деветти. Најголем успех Вардар го има постигнато 1977/78 кога беше петти во Македонската лига. На двапати се пласира на шестото место 1976/77 и 1968/69 година.
Во своите настапи во Македонската лига, Вардар на трипати мораше да ја напушти лигата: 1970/71 и 1974/75 кога се пласираше на 16-то место, а последен пат испадна 1981/82 година кога беше последен на табелата.
Вардар повеќе не се врати во друштвото на најдобрите клубови во Македонија, играше во Меѓурегионалната лига-исток, една од двете практично Втори лиги на Македонија, потоа, поради финансиски проблеми и други внатрешни недоразбирања во клубот, по трансформации во фудбалски натпреварувања во Македонија, последниве години игра во Третата лига-југ, но на голема жалост на љубителите на фудбалот од Неготино, никако да го освои првото место и да игра во единствената Втора лига.
Во нашата денешна рубрика "Слики во времето ќе го претставиме тимот на Вардар од Неготино од сезоната 1964/65 година кога играше во Македонската лига, снимен пред 40 години.

1. Кире Ризов, играше само за Вардар.
2. Никола Гилевски, покрај за Вардар, бранеше за скопски МИК(skopje denesno) и Работнички.
3. Ванчо Бојаџиев, еден од најдобрите играчи на Вардар, го носеше само неговиот дрес.
4. Јово Апостолов, еден од најстарите фудбалери на Вардар.
5. Ристо Петров, по завршувањето на кариерата во Вардар, беше долги години републички фудбалски судија.
6. Ѓоко Андов, настапуваше само за Вардар.
7. Мирко Наумовски, играше за Вардар, а потоа замина за Австралија.
8. Марко Георгиев, има играно и за скопски Вардар, за неготински Вардар, а потоа и тој замина за Австралија.
9. Бане Ивановски, покрај дресот на Вардар го носеше и дресот на скопски Метлаец(so fuzija na metalec i industrijalec vo 1960 nastana mik, denes skopje) кој играше во Македонската лига, беше голгетер на лигата.
10. Никола Митков, беше член само на Вардар.
11. Томе Бунаров, настапуваше и за Лозар од Демир Капија.
12. Боро Костадиновски, еден од поискусните играчи на Вардар.
13. Сотир Чочков, не играше многу за Вардар.
Инаку Вардар го имаат тренирано Буби Ивановски, Блажо Малинков, Ангел Кимов, Томе Хаџивасилев, Герасим Мантев...
Iron Lion Zion is offline  
post #7 of 37 (permalink) Old December 25th, 2005, 01:14
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
Одлична тема. :thmbup: Ќе се надоврзам деновиве, имам доста интересни материјали за Работнички.
Romanticar is offline  
post #8 of 37 (permalink) Old December 25th, 2005, 05:18 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
fk vardar skopje-statistika

Статистиката напомош при рангирањето на вардаровите фудбалски ѕвезди
Димитровски рекордер по настапите, Дончевски по постигнатите голови
Голманот Драган Мутибариќ е трет според бројот на настапите во црвено-црниот дрес (вкупно 461)
МИОДРАГ МИЦКОВИЌ
Во изминатите речиси 60 години црвено-црниот дрес на Вардар го носеле стотици фудбалери, настапувајќи во Првата и во Втората лига на поранешна СФР Југославија, а потоа од 1992 година во Првата лига на самостојна Македонија.

Вардар е најтрофејниот клуб во државава, повеќекратен првак на Македонија и освојувач на Купот, учесник во квалификаците за Лигата на шампионите, во Купот на УЕФА, Интертото купот, победник на Југословенскиот куп во 1961 година, шампион на Југославија 1986 година. Вардар има играно на сите континенти - од Јужна и Северна Америка до далечната Австралија.

Сигурно читателите на "Утрински весник", особено оние помладите кои немале можност да ги гледаат Андон Дончевски, Кирил Дојчиновски, Дацевски, Кочо Димитровски, Мето Спасовски, Петар Шулинчевски, Јосиф Сребров, се прашуваат кои беа најуспешните фудбалери на Вардар во овие изминати шеесетина години. Тешко е да се одговори на ова прашање, бидејќи секоја генерација имаше свои идоли - почнувајќи од Кирил Симоновски - Џина, Цинциевски, Часлав Божиновски, Васко Кокиновски, Тоде Георгиевски, потоа Сократ Мојсов, Васил Рингов, Ванчо Балевски, Дарко Панчев... Според многумина популарниот Џина е без конкуренција најдобриот играч на Вардар во историјата, а по него следуваат Мето Спасовски и Дарко Панчев.

Можеби овие податоци кој фудбалер одиграл најмногу натпревари во дресот на Вардар, кој постигнал најмногу голови, малку ќе помогнат за да се разрешат некои дилеми околу тоа кој бил најдобар. Рекордер по бројот на настапи во црвено-црниот дрес е поранешниот капитен и подоцна тренер Кочо Димитровски со недостижни 845 настапи. Меѓу првите десет се и: Мето Спасовски со 647, Драган Мутибариќ со 461, Ѓоре Јовановски со 456, Атанас Мечкаров со 435, Јосиф Сребров со 427, Петар Груевски со 416, Борче Мицевски со 408, Сократ Мојсов со 362 и Ванчо Спасовски со 326.

Кој е најдобот голгетер на Вардар? Таа титула, барем засега, му припаѓа на Андон Дончевски, подоцна тренер на шампионбскиот тим на Вардар во СФРЈ и уште подоцна селектор на македонската репрезентација, кој има постигнато 217 голови. Веднаш зад него е Мето Спасовски со 212, потоа следи Стојан Велковски - Цојле од постарата генерација на Вардар со 191, па Петар Шулинчевски со 190, Ѓорѓи Цинциевски со 188 и на крајот Васил Рингов и Сократ Мојсов со по 186 гола.
Iron Lion Zion is offline  
post #9 of 37 (permalink) Old December 25th, 2005, 05:25 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Dragan Mutibaric

Легендата на Вардар, Драган Мутибариќ замина во пензија
Парадите на Муто се уште се паметат
Во Вардар дојде во далечната 1966 година од тогашниот второлигаш Срем, и во неговиот дрес настапи на 461 натпревар

Миодраг Мицковиќ

Драган Мутибариќ беше и остана миленик, не само на навивачите на повеќекратнот шампион на Македонија, туку и на сите љубители на фудбалот. Неговите паради на голот на Вардар сў уште се паметат, неговите феноменални одбрани со кои ги доведуваше до очај противничките играчи. Несомнено Драган Мутибариќ сигурно е еден од најдобрите голмани кој бранел во Македонија.

Во Вардар дојде во далечната 1966 година од тогашниот второлигаш Срем, заедно со Плачков, Рац, со тренерот Душан Варагиќ, со Хуго Рушевљанин. Во дресот на Вардар бранеше на 461 натпревар, а по бројот на настапите, на вечната листа се наоѓа на четвртото место веднаш зад Кочо Димитровски (845), Мето Спасовски (647) и Ѓоре Јовановски (486 настапи).

Во својата богата и блескава кариера, Драган Мутибариќ, од денес пензионер, со инвалидска пензија од 7.200 денари (а беше врвен спортист на Македонија, еден од најдобрите), освен за Вардар, бранеше и за германските тимови, познатиот Шалке 04 и Швенинген, за Трепча кога играше во Прва лига, за Тетекс, подоцна и за Македонија од Ѓорче Петров и Скопје, на крајот и за членот на Вардарскиот регион Микрогранулат-od gostivar кога беше заборавен од клубот во кој ги мина најдобрите години од својот живот и од фудбалската и голманска кариера. Бранеше со голем успех, иако на своите плеќи веќе имаше 49 години.

Драган Мутибариќ, од сите фудбалери од Македонија, има најмногу настапи за поранешната репрезентација на Југославија - 11, плус пет за младата селекција до 21 година, која бо 1968 година беше и Европски првак токму благодарејќи на одличните одбрани на Мутибариќ.

Со Трепча играше и во финалето на Купот на Југославија против Риека кога загубија со 1:0 дури во второто продолжение.

Може да се пофали и со еден голмански рекорд во Македонија. На голот на Македонија Ѓорче Петров во 1989 година цели 1.004 минути немаше примено гол. Тој рекорд тешко дека некој голман ќе го собори.

Добитник е на 13-то Ноемвриската награда на Скопје, беше спортист на Македонија во 1969 година, двапати меѓу десетте најдобри.

Оние постари љубители на фудбалот сигурно ги паметат неговите одбрани на средбата Вардар-ОФК Београд 0:0 на Градскиот стадион во Скопје, кога практично сам играше против целата екипа на белграѓаните, која на овој меч требаше да победи за да се спаси од испаѓањето. И додека играчите на Вардар, поголем дел од нив поради пријателството со тогашните ѕвезди на ОФК Београд, Драгослав Шекуларац и Милош Милутиновиќ, сакаа да му ги препуштат бодовите на ?романтичарите?, на голот беше Мутибариќ кој тоа попладне бранеше сў- и што можеше и што се вели, неможеше да се одбрани. Такви одбрани на Градскиот стадион не се паметат.

-Тоа беше мојата најдобра одбрана во дресот на Вардар, речиси на ниво на она во полуфиналето на Средноевропскиот куп кога во Калјари го победивме истоимениот тим, тогаш една од најдобрите екипи во Италија за која играше познатиот Џиџи Рива, беа зборовите на Драган Мутибариќ.

На тие 461 настап во дресот на Вардар Мутибариќ постигна и осум голови.

-Да, па јас ги шутирав пеналите за Вардар во мое време сў до оној квалификационен меч со Осиек за влегување во Првата лига. Мојот удар голманот на Осиек Крсмановиќ го одбрани, но сепак, ме спаси Мето Спасовски кој го постигна решавачкиот гол во тие рулет пенали и ние станавме членови на Првата лига.

За времето минато меѓу стативите на Вардар, Драган Мутибариќ, бранеше во многу селекции. Сепак, екипата во која играа Дробац, Рац, Георгиев, Мечкаров, Плачков, М. Спасопвски, К. Димитровски, С. Мојсов, Сребров и Шулинчевски, според неговите зборови, не се заборава.

Не треба да се заборават и Ванчо Спасовски, Врбица, Ѓоко Николовски, Балевски, Шуица, М. Илиевски, и уште една плејада одлични фудбалери кои беа заедно во тимот со легендата на Вардар, Драган Мутибариќ.

Кои се според мислењето на Мутибариќ најдобри голмани во Македонија?

-Во мое време Благоја Истатов, џин меѓу стативите, извонреден голман, денес Петар Милошевски, Јане Николовски, Гого Јовчев. Македонија секогаш имала добри голмани, ни рече на крајот на овој разговор, новопечениот фудбалски пензионер, кој како што вели, доколку не беше повредата на рбетот, која го оддели од голот, со своите 58 години, можеше и денес да брани.
Iron Lion Zion is offline  
post #10 of 37 (permalink) Old December 26th, 2005, 16:53 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
fk vardar skopje sezona 1984/85

Дали во сезоната 1984/85 година Вардар ги имаше најсилниот состав во својата историја

Миодраг МицковиЌ
Многу генерации на фудбалери го имаат облекувано дресот на Вардар во изминатите 58 години од неговото формирање и првиот настап во далечната 1947 година во Првата лига на поранешна Југославија. Во овој долг период Вардар беше победник на Купот на Југославија 1962 година, шампион на Југославија 1986 година, има настапувано во Средноевропскиот куп, Купот на УЕФА, во квалификациите за Лигата на шампионите, во Интер тото куп. Неговите фудбалери имаат играно за најдобрите кубови во поранешна Југославија: Црвена звезда, Хајдук, Динамо, Војводина, Олимпија, Риека, Железничар, Раднички...
Меѓутоа, генерацијата од сезоната 1984/85 година според општото мислење беше најдобрата во неговата историја, тоа беше генерација која по две години стана и шампион на Југославија. Во 1984 година Вардар беше петти во Првата лига, во конкуреција на 18 клубови. Тогашниот тренер Илија Димоски имаше на располагање 16 фудбалери.
1. Бранислав Белевски, физиотерапевт, денес наместо со својата поранешна работа, се има посветено на бизнисот со алкохолни пијалаци.
2. Васил Рингов, почна во Беласица, играше за Партизан, Тетекс, Вардар, Динамо од Загреб, Ајнтрахт (Б), беше директор на Вардар, за кој има одиграно 392 натпревари и постигнато 188 голови.
3. Горан Живановиќ, дојде од Црвена звезда. На голот на Вардар 40 мечови. Се врати повторно во Црвена звезда.
4. Кочо Димитровски, една одлегендите на клубот. Играше само за Вардар, 845 натпревари во неговиот дрес, 95 голови. Долгогодишен капитен, денес тренер на подмладокот.
5. Драги Сетинов, потекнува од ФК Скопје, има играно за Работнички, Саса, Победа, потоа неколку години за Хајдук, и во Егалео (Грција). Во дресот на Вардар 198 натпревари.
6. Илија Најдоски, почна во Питу Гули од Крушево, потоа играше за Победа, Вардар, Црвена звезда, кога беше европски и светски првак, шпанскиот Ваљадолид, Арау (Швајцарија) и турскиот Денизли. За Вардар 134 натпревари.
7. Миле Симовски го носеше дресот на Вардар на 156 мечеви, играше и за Тетекс, Цементарница. Денес е вработен во ДХЛ.
8. Ангел Ефремов за Вардар бранеше на 19 мечеви. Потекнува од Овче Поле, има брането и за Победа од Валандово.
9. Чеде Јаневски почна во Скопје, за Вардар има одиграно 200 натпревари. Кариерата ја продолжи во белгиски Шалроа, Истанбул, играше и за Бриж, каде денес е тренер на вториот тим на овој клуб.
10. Петар Шулинчевски, помошник на тренерот Димоски. Играл за Преспа, во дресот на Вардар 317 мечеви, пстигнал 190 голови.
11. Гоце Алексовски почна во Астибо, потоа во Брегалница, Победа, Пелистер, Скопје, во дресот на Вардар 122 меча, со 22 постигнати голови.
12. Борче Мицевски има 408 натпревари за Вардар и 120 постигнати голови. Едно време играше во Турција во Есхишехир, денес е помошник на Ѓоре Јовановски во Работнички Кометал.
13. Томче Трајановски, дете на Пелистер, покрај за Вардар (100 средби), има играно и за Македонија, Алумина и Новаци. Денес е еден од тренерите на Работнички Кометал.
14. Дарко Панчев, едно од најпознатите фудбалски имиња на Вардар за кој има одиграно 207 средби, со 132 постигнати голови. Играше за Црвена звезда кога беше европски и светски првак, потоа за Интер од Милано, Дрезден, Локомотива од Лајпциг, швајцарски Арау.
15. Петар Георгиевски, почна во Пелистер, во дресот на Вардар 162 средби, 30 голови. По Вардар играше во Франција за Дижон, денес е еден од тренерите во Вардар.
16. Гордан Здравков, почна во Овче Поле, настапувал за Брегалница, во дресот на Вардар 185 натпревари, 57 голови. Кариерата ја има завршено во Линц (Австрија). До неодамна тренер на штипска Брегалница.
17. Ѓоре Јовановски за Вардар има одиграно 486 натпревари. Има играно и за Црвена звезда, за Самсунг и Анкара Гуџу во Турција. Беше прв тренер на Вардар, тренер во Турција, селектор на македонската репрезентација, денес шеф на Стручниот штаб на Работнички Кометал.
18. Тони Савевски по Вардар, за кој има одиграно 256 средби со 13 постигнати голови, долги години настапуваше и беше најдобар фудбалер на грчкиот АЕК од Атина. Беше и тренер на овој клуб, тренер на Кипар. Потекнува од битолски Пелистер.
Iron Lion Zion is offline  
post #11 of 37 (permalink) Old December 26th, 2005, 16:57 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
mak reprezentativci vo SFRJ

Од Кирил Симоновски до Дарко Панчев
Популарниот Џина беше капитен на СФРЈ во нејзиниот прв официјален меч во 1946 во Прага


Миодраг МицковиЌ
Поголем број фудбалери од Македонија имаат настапувано за разните селекции во поранешна Југославија, почнувајќи од најдобрата А репрезентација па сў до онаа аматерска, која играше во тогашниот Куп на Европа.
Веќе напишавме дека првиот репрезентативец од Македонија кој го облече дресот на поранешната југословенска репрезентација беше Кирил Симоновски-Џина, кој настапи на тој прв официјален меч за Југославија во далечната 1946 година во Прага кога Југословените победија со 2:0, Симоновски беше капитен на репрезентацијата. Тој имаше вкупно 11 настапи во синиот дрес.
Потоа за најдобрата селекција на Југославија играа Благоја Видиниќ, Кирил Дојчиновски, Сократ Мојсов, Бошко и Милко Ѓуровски, Методија Спасовски, Тони Савевски, Драган Канатларовски, Илија Најдоски, Дарко Панчев и Вујадин Станојковиќ.
Но, да се вратиме на останатите селекции. Прв фудбалер од Македонија кој настапувал за Б репрезнтацијата на Југославија е починатиот Владо Николовски на мечот меѓу Југославија и Романија 1957 година, одигран на 29 септември во Скопје, негов прв и единствен настпа во синиот дрес.
Југословенската Б репрезентација играше во состав: Стојановиќ, Пијаковиќ, Ж. Николиќ, Калоперовиќ, Спаиќ, Резар, Николовски, Ивош, Веселиновиќ, Прљинчевиќ и Љ. Огњановиќ.
Беше тоа мошне силен содтав. Втор фудбалер од Македонија кој играше за Б селекцијата беше Славко Дацевски со четири и Кирил Дојчиновски со три настапи.
Благоја Видниќ е прв фудбалер, репрезнтативец од Македонија кој го има облечено дресот на младата репрезентација на Југославија (играчи до 21 година) на средбата меѓу Југославија и Австрија (2:1), 1954 година во Загреб. За младата селекција Видиниќ има одиграно два меча.
Интетесен е тој сотав на младата репрезрнтација: Видиниќ, Баножиќ, Н. Рафовиќ, В. Поповиќ, Чудовиќ, Шантек, Липушиновиќ, Јоциќ, Д. Крстиќ, Калоперовиќ, Рудински.
Од Македонија за младата репрезентација на Југославија имаат играно и Андон Дончевски (1), Сократ Мојсов (3) и Томислав Јанковски (1) меч.
Благоја Видиниќ и бекот на Вардар Предраг Лазаревски иама таа чест први од Македонија да настапат за младинската репрезентација на Југославија и тоа на Европското првенство во Франција кога Југославија го освои првото место.
Еве го тој состав од 1951 година, од средбата меѓу Југславија и Франција (3:0).
Видиниќ, Станиќ, Рора, Карапанџија, Лазаревски, Стефановиќ, Лазиќ, М. Љубеновиќ, Милош Милутиновиќ, Жупар, Липушиновиќ.
За младинската репрезентација на Југославија имаат настапувано повеќето фудбалери од Македонија: Видиниќ и Лазаревски по три меча, Лазар Мојсов и Раде Чапарески дури на седум, сегашнито гувернер на Народната банка Петар Гошев на три, на две средби играле Борче Милевски, Жарко Оџаков и Трифун Стаматов, а на поедна: Атанас Џорлев, Павле Георгиевски и Петар Шулинчевски.
И конечно, тогашната аматерска репрезентација. Прв фудбалер кој го облече дресот на аматерите беше голманот на МИК Кирка Лазов, кој бранеше на шест натпревари. За првпат на мечот меѓу Југославија и СР Германија во Сисак (0:0). За аматерската репрезентација на Југославија Ристо Глигоровски има пет, Живко Ѓорѓиоски и Јосиф Сребров по два и Ванчо Балевски еден натпревар.
Iron Lion Zion is offline  
post #12 of 37 (permalink) Old December 26th, 2005, 17:17 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
fk vardar skopje 1970/71

Vo sezonata 1970/71 godina, Vardar igrase vo kvalifikaciite za vleguvanje vo Prvata liga protiv Buducnost i Osiek
МИОДРАГ МИЦКОВИЌ
Дали се сеќавате на овој тим на Вардар од сезоната 1970/71 од пред 35 години кога како првак на Втората лига - Исток играше во квалификациите за влегување во Првата лига против Будуќност од Титоград и Осиек.
Тогаш, во таа сезона заедно со Вардар во источната група на Втората лига играа и Победа од Прилеп, Работнички, Брегалница од Штип, Тетекс и скопски МИК. Еве ги резултатите на Вардар со македонските претставници: Работнички 3:2 и 0:2, Тетекс 1:0 и 0:2, Победа 2:0 и 3:0, Брегланица 2:1 и 0:0 и со МИК 3:0 и 1:0.
Во "фото финиш Вардар беше прв пред Борац од Чачак со 43 освоени бода колку што имаа и чачаните, но со еден гол подобра гол разлика.
Во квалификациите за влегување во Првата лига против Будуќност Вардар победи во Скопје со 3:0, доека во реваншот, тогаш во Титоград, мечот беше прекинат во 75 минута при резултат 1:1 откако некој од гледачите со воздушна пушка го погодил голманот Мутибариќ со сачма во лицето.
Во втората решавачка средба за влегување во прволигашкото друштво против Осиек, Вардар на двапати беше поуспешен - победи и во Осиек и во Скопје со 1:0. Покрај Вардар за Првата лига се пласираше Борац од Бања Лука од групата - Запад. Тренер на Вардар во таа сезона беше Кирил Симоновски-Џина.
Во денешната наша рубрика "Слики во времето ќе го претставиме тој тим на Вардар кој обезбеди пласман во Првата лига.

1. Атанас Мечкаров, за Вардар има одиграно 435 средби. Има играно за скопски Металец и за второлигашот Куманово. Денес има автомеханичарски сервис.
2. Драган Мутибариќ, сигурно еден од најдобрите голмани не само на Вардар туку и во Македонија. Во дресот на Вардар 461 меч. Бранел за Срем, Трепча, Шалке 04, Тетекс, за репрезентацијата на Југославија на простувањето на Пеле во Рио де Жанеиро против Бразил.
3. Благоја Анчевски, бек во Вардар дојде од МНК. Во "црвено-црниот дрес има настапено на 298 средби, постигнал 6 голови.
4. Лазар Плачков, во Вардар дојде од Бачка Паланка. За скопскиот тим одиграл 347 натпревари, потоа настапуваше за Тетекс, каде беше и тренер. Ги тренираше Тетекс, Силекс, Победа, сега е технички директор на Силекс.
5. Блаже Димитровски играше за Вардар 63 натпревари, настапуваше и за Работнички.
6. Јосиф Сребров, 427 натпревари во дресот на Вардар, постигнал 48 голови. Почнал во ФАС 11 Октомври, играше и за Работнички, Скопје, каде едно време беше тренер .Има и три настапи за аматерската репрезентација на Југославија. Починат е.
7. Методија Спасовски, еден од легендите на Вардар со 647 настапи. Постигнал 212 голови. Играше и за репрезентацијата на Југославија, постигнал гол против Бразил на "Маракана и два гола против Белгија во Скопје. Настапувал и за Сарбрикен, беше тренер на сите селекции во Вардар, денес е пензионер.
8. Ѓоко Николовски, во Вардар дојде од Пелистер. Постигнал 60 голови на 308 натпревари. Подоцна се вратил во Пелистер, играл и за Новаци.
9. Крсто Врбица во Вардар дојде од Нови Сад. Во дресот на скопјаните 201 меч, постигнал 61 гол. Потоа се врати во Стара Пазова каде играше за Јединство.
10. Ванчо Балевски, 379 натпревари, 128 голови. По Вардар настапувал за Хајдук, Олимпија и Карлсруе. Денес е тренер.
11. Диме Георгиев има 364 настапи со 59 постигнати голови за Вардар. Играше и за Тетекс. Беше тренер на Кожув и Вардарски.
Iron Lion Zion is offline  
post #13 of 37 (permalink) Old December 26th, 2005, 17:55 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
fk bregalnica stip

Брегалница од Штип е клуб со богата фудбалска традиција во Македонија, формиран во далечната 1921 година
МИОДРАГ МИЦКОВИЌ
Брегалница од Штип е еден од најсгтарите клубови во Македонија, формиран во далечната 1921 година. Покрај Вардар, Тетекс, Победа, Куманово, МИК, Пелистер, тиквеш, Беласица, Балкан и скопски Металург има играно од 1964 па се до 1990 година, со мали прекини во Втората лига на Југославија. Речиси и нема вид на натпревари во Македонија во кој нема настапувано Брегалница почнувајќи од Штипски потсојуз, Четврта зона, Втора лига на Македонија, едно време играше и во Т ретата лига - исток, во Првата лига каде и денес настапува.
Првиот официјален натпревар Брегалница по своето формирање 1921 година го има одиграно против Тимот Југовиќ забележувајќи победа од 2:1.
Во Штип во изминатите години на кормилото на Брегалница биле познати тренери почнувајќи од Владимир Беара, Петар Пуриќ, Љубиша Арсеновиќ, Кирил Дојчиновски, Кочо Димитровски, Мирко Наџаков, потоа и нејзините поранешни фудбалери Стојан Арсов, Драган Христовски, Никола Хаџиев, Гордан Здравков...
За првпат Брегалница стана член на Првата лига на Македонија во сезоната 1950/51 кога го освои петтото место во конкуренција на 12 клубови.
Брегалница со успех играше повеќе години во Втората лига на Југославија. за првпат во сезонагта 1963/64 година по одиграните две квалификациони средби со Титоград. Во Штип беше 1:0 за Брегалница, во Подгорица 1:0 за титоград така што мораше да се изведуваат пенали. Јунак на тој меч беше голманот на Брегалница Ефремов кој одбрани три удари од белата точка и штипјаните станаа членови на Втората лига.
Денес во нашата постојана рубрика "Слики во времето ќе го претставиме тимот на Брегалница од 1964 година кога играше во Втората лига на поранешна Југославија.

1. Петар Пуриќ, еден од најуспешните тренери на Брегалница. Во Штип дојде во 1958 година и се до својата смрт остана во градот под Исарот.
2.Никола Хаџиев, капитен на екипата, еден од најдобрите играчи. Подоцна од 1979 па се до 1988 година тренер на тимот.
3. Симеон Ефремов, меѓу најдобрите голмани кој бил на голот на Брегалница. Покрај за Брегалница долги години има брането за Бор, за ОФК Београд и во Грција. Денес е тренер. Работел и во Тунис.
4. Кире Иванов, десен бек. Во својата кариера играл само за Брегалница.
5. Коце Манушев - Руфе, лев бек, почна и кариерата ја заврши во Брегалница.
6. Стојан Арсов, едно од најпознатите фудбалски имиња во Брегалница. Центархалф, столб на одбраната. Играше и за прилепска Победа. Беше и тренер на Брегалница, едно време и член на Стручниот штаб на Силекс од Кратово. Беше избран меѓу единаесетмината фудбалери на векот на Брегалница. Има напишано автобиографска книга "Џали.
7. Мирко Ципушев, покрај за Брегалница настапувал и за Плачковица.
8. Ѓорѓи Желев, еден од фудбалерите кој целиот свој фудбалски век го има минато носејќи го дресот на Брегалница.
9. Благој Ашиков, во Брегалница дојде од Беласица. Голгетер, еден од најдобрите напаѓачи. Починат е.
10. Јордан Ражанков по завршувањето на кариерата како фудбалер во Брегалница беше тренер на Рудар, Слога од Виница, Силекс...
11. Гордош Иштван љубителите на фудбалот го паметат во неговите решавачки голови. Од Штип замина за Сомбор, каде остана да живее.
12. Војче Спасовски, легенда за охридскиот фудбал, кој едно време го носеше дресот на Брегалница. Лево крило, извонреден играч, вистински голгетер. По завршувањето на кариерата се посвети на тренерскиот позив во својот Охрид.
Iron Lion Zion is offline  
post #15 of 37 (permalink) Old December 26th, 2005, 23:39
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
odlicna tema
Harry Potter is offline  
post #16 of 37 (permalink) Old December 27th, 2005, 01:30 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
odlicna e temava, baska ucime za klubovive od provincija koi ne se establirani megu skopskite meduimi (za zal), vporocem kako ni skopskite. samo da znaete kolku vreme imam potroseno po arhivata na utrinski vesnik da gi najdam ovie stvari. vo sekoj den izleguvase po edna statija za sekoj klub, a na net e stavena samo po edna statija vo mesec.
baska sega primetiv deka mickovic(toj sto gi pisuva) ima nekoi greski. vo vardar skopje 1984/5 kaj darko pancev pisuva deka igral vo lokomotiva lajpcig, ja znam samo za lajpcig a za lokomitva neam poim, i nema igrano vo drezden, tuku vo fortuna dizeldorf.
Iron Lion Zion is offline  
post #17 of 37 (permalink) Old December 27th, 2005, 03:00 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
ok vardar skopje YU-sampioni 1975/76

Одбојкарите на Вардар шампиони на Југославија во сезоната 1975/76
Миодраг Мицковиќ
Одбојкарите од Македонија можат да се пофалат дека во поранешната Прва лига на Југославија имале четири екипи во прволигашкото друштво; Вардар и Работнички од Скопје, Струмица и Борец од Велес. Во сениорската репрезентација на Југославија од Македонија играле Трифуновски, Донев, Богоевски, Тасевски, Јанковски, Србиновски. Тоа беше златно време на македонската одбојка, особено во сезоната 1975/76, кога одбојкарите на Вардар станаа шампиони на Југославија и играа во Купот на шампионите, го освоија четвртото место во Европа на турнирот во градот Пиексемаки во Финска. Навистина ги загубија сите три средби, но со најдобрите екипи во Европа: ЦСКА (Москва) со 3:0, за московјаните играа девет репрезентативци на тогашниот СССР. Беа поразени од Динамо (Букурешт) во чии редови настапуваа десет романски репрезентативци и од ЦСКА (Софија) со седум репрезентативци на Бугарија.

Денес ќе го претставиме шампионскиот тим на Вардар од 1976 година.

1. Таки Џиков
тренер, творецот на шампионскиот тим. Беше тренер на сениорската репрезентација на поранешна Југославија, со неа беше медитерански првак во Сплит и освојувач на бронзен медал на Европското првенство во Париз. Беше во Стручниот штаб на југословенската репрезентација на Олимписките игри во Москва која го освои шесто место.
2. Сергеј Божиќ
универзален спортист, одбојкар, фудбалер, ракометар. Во тоа време беше и активен пилот во ЈНА.
3. Илија Мојсов
не го искористи својот извонреден потенцијал како левучар. Играше за младинската и Б репрезентација на Југославија.
4. Владимир Богоевски
сигурно наш најдобар одбојкар и еден од најдобрите во тоа време, не само во Југославија туку и во Европа. Има повеќе од 200 настапи во дресот на Југославија, на повеќе од сто бил капитен. Сопственик на бронзените медали од европските шампионати во Белград 1975 и во Париз 1979 година, златен медал на Медитеранските игри во Сплит, шесто место на Олимпијадата во Москва. Играше во Белгија и за шпанската Барселона.
5. Миле Петковски
темпо играч, добар скокач. Настапуваше за младинската репрезентација на Југославија.
6. Трифе Трифуновски
спој на две генерации, прв играч од Македонија кој заедно со струмичанецот Донев играл за репрезентацијата на поранешна Југославија. Подоцна тренер на Вардар, по професија дипломиран правник. Играч без кого не можеше да се замисли првата шесторка на Вардар.
7. Васко Кузмановски
специјалист за прием на противничкиот сервис, одличен дефанзивен играч, но му недостасуваше напаѓачки потенцијал. Починат.
8. Љупчо Зафировски
во Вардар дојде од тетовски Љуботен. Интересен играч, добар скокач и блокер.
9. Борче Георгиевски
дете на Вардар. Имаше повеќе епизодна улога во тимот, но секогаш беше тука да влезе во игра кога беше потребно, малку да ги одмори стандардните првотимци.
10. Зоран Докузовски
плејмејкер, организатор на играта на Вардар, столб на целата игра. И тој настапуваше за младинската репрезентација на Југославија.

Подоцна, во Вардар настапуваа една плејада на одлични одбојкари и репрезентативци на Југославија. Тоа беа Александар Тасевски, Горан Србиновски и Горан Јанков, извонредни одбојкари кои придонесоа за многуте подоцнежни успеси на Вардар. За жал, денес одбојкарскиот клуб Вардар се бори со многуте финансиски проблеми, има млади играчи, но далеку е од оние години кога беше една од најдобрите екипи во поранешна Југославија.
Iron Lion Zion is offline  
post #18 of 37 (permalink) Old December 28th, 2005, 05:31
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Imase ednas vaka za RK Pelister pred nekolku godini ama nemozam da go najdam
Ambis is offline  
post #19 of 37 (permalink) Old December 28th, 2005, 16:27
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
here is another one

СЛИКИ ВО ВРЕМЕТО
Фудбалската репрезентација на Скопје во поранешна Југославија играше со голем успех на повеќе меѓународни турнири во странствоПред повеќе од триесетина години, во поранешна Југославија, фудбалската репрезентација на Скопје играше често на меѓународни турнири во странство и тоа со голем успех. Сў уште се во сеќавањето турнирите во англискиот град Братфорд, во градот Рубе во Франција, Ташкент, во Менхенглабдах во Германија.
Репрезентацијата на Скопје имаше во тоа време мошне силен состав, составена од играчите на Вардар, Работнички и МИК.
Во Југославија често имаше традиционални средби со репрезентациите на Белград, Ниш, Загреб. Тренер на репрезентацијата најчесто беше Јово Никушев.
Најголем успех репрезентацијата на Скопје го има постигнато 1973 година, кога на турнирот во Братфорд го освои првото место. Во финалето го победи Братфорд со 1:0, во полуфиналето португалската екипа Баија.
Во Франција, во Рубе, 1972 година, селекцијата на Скопје беше трета, на меѓународниот турнир во Скопје 1972 година, го освои второто место.
Беа тоа традиционалните турнири на збратимените градови кои предизвикуваа големо интересирање кај љубителите на фудбалот бидејќи речиси сите градови настапуваат со мошне познати фудбалери и во најсилните состави.
Во нашата денешна постојана рубрика "Слики во времето ќе ја претставиме репрезентацијата на Скопје која 1973 година, во Братфорд го освоила првото место.
1. Томче Коцевски, тренер на тогашната репрезентација. Коцевски долги години беше тренер на ФАС "11 Октомври.
2. Методија Таневски, д-р стоматолог. Кариерата ја почна во битолски Пелистер, потоа беше стандарден првотимец на Работнички во неговите второлигашки денови. Денес живее во Австралија. Неговата ќерка е јуниорски првак на оваа држава.
3. Стерио Георгиевски, во почетокот играше за Питу Гули од Крушево, потоа долги години за Работнички.
4. Љупче Шумантев, настапуваше за МИК, играше за Работнички, беше и првотимец на скопски Вардар, за кој има одиграно десет натпревари.
5. Ѓорѓи Тодоровски-Џони, стандарден првотимец на Вардар со 200 настапи во неговиот дрес со 11 постигнати голови. Играше подоцна и за Тетекс. Денес живее во Австралија.
6. Ванчо Георгиевски имаше богата фудбалска кариера. Почна во Скопје 63, потоа настапуваше за Локомотива, Алумина и Југококта.
7. Слободан Илиевски во тоа време беше еден од најдобрите голмани во Македонија. Кариерата ја почна во скопски Балкан, потоа беше и на голот на Вардар, за кој бранеше на 36 натпревари. Кариерата во Македонија ја заврши во Тетекс. Потоа замина за САД каде со голем успех бранеше на натпреварите во мал фудбал, играше заедно со познатиот играч од Хајдук, Славиша Жунгул. Остана да живее во САД каде има вносен бизнис со перални на алишта.
8. Стерули Бураку, еден од најдобрите фудбалери и голгетер на Балкан, потоа и на Југококта. Денес е сопственик на фирмата за увоз на италијански возила "Аутомобиле СК.
9. Томче Филиповски, еден од најдобрите играчи за Работнички, негов долгогодишен капитен, беше водач на патот во Братфорд.
10. Горан Климпер настапуваше за Вардар, потоа за Југококта. Денес е раководител на младинските селекции на Фудбалската федерација на Македонија.
11. Ванчо Мешковски играше за Скопје, Југококта и за Работнички.
12. Лазар Диневски, беше долги години стандарден првотимец на Југококта од Ѓорче Петров.
13. Благоја Стојановски-Карпа. Играше за Вардар, за Работнички каде беше тренер. Трагично загина на помошното игралиште на Работнички.
Ambis is offline  
post #20 of 37 (permalink) Old December 28th, 2005, 16:45 Thread Starter
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
13. Благоја Стојановски-Карпа. Играше за Вардар, за Работнички каде беше тренер. Трагично загина на помошното игралиште на Работнички. stariot doma mi ima kazano za nekoj fudbaler na rabotnicki sto zaginal za vreme na trening od udar na grom, a togas rabotnicki igral vo 2 yu liga

hehe nauciv sega uste nekoi igraci na makedonija, 10x ambis
Горан Климпер настапуваше за Вардар, потоа за Југококта. Денес е раководител на младинските селекции на Фудбалската федерација на Македонија.
Ванчо Мешковски играше за Скопје, Југококта и за Работнички.
Лазар Диневски, беше долги години стандарден првотимец на Југококта од Ѓорче Петров.
Стерули Бураку, еден од најдобрите фудбалери и голгетер на Балкан, потоа и на Југококта. Денес е сопственик на фирмата за увоз на италијански возила "Аутомобиле СК. edno vreme dodeka sin mu igrase vo pionerska pa i kadetska ekipa bese sponzor na klubot
Ванчо Георгиевски имаше богата фудбалска кариера. Почна во Скопје 63, потоа настапуваше за Локомотива, Алумина и Југококта.
ja imam nekoi stari broevi od skok od pred 8-9 godini, pa ke iskeniram i ke stavam nekoi interesni raboti
Iron Lion Zion is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome