Macedonian internationals playing for other NT - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 23 (permalink) Old December 15th, 2005, 16:14 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Macedonian internationals playing for other NT

ЦЕЛ ТИМ МАКЕДОНСКИ ФУДБАЛЕРИ ИГРААТ ПОД ДРУГИ ЗНАМИЊА

Загубени Македонци


Сашо Петровски, поранешниот играч на Вардар, сега напаѓач на австралискиот првак Сиднеј, е последниот македонски фудбалер за кого македонската јавност слушна позитивни мислења и еден во низата на „наши интернационалци“, кои се заборавени за националната репрезентација.

Петровски е само третиот Македонец што игра на најголемиот фудбалски настан, меч за светската титула. Но, е прв што учествува на едно официјално Светско клупско првенство во организација на Светската фудбалска федерација ( ФИФА ). Претходните двајца, легендите на нашиот фудбал Дарко Панчев и Илија Најдоски, како играчи на Црвена звезда го освоија трофејот, но тој тогаш фигурираше како пехар на неофицијалното СП за клубови.

Фудбалската репрезентација на Македонија веќе петнаесетина години ги заборава своите иселеници по светот, од каде што во денешни рамки излегоа многу фудбалери, кои настапуваат во најсилните европски лиги. Од националната федерација не се ни потрудија да тргнат во обид да повикаат играчи од САД, Австралија, Канада, кои родум се од Македонија за да го облечат националниот дрес. Дури и многу играчи од соседството се заборавени од селекторот или од администрацијата на ФФМ.

Најдобар пример за „загубени Македонци“ се Иксел Османовски ( Шведска ) или пак Марек Јанкуловски ( Чешка ), кои се испробаа во неофицијално најсилната светска лига, Серија А и беа стандардни првотимци во своите репрезентации. Од играчите загубени се и Јован Кировски ( САД ) и Миле Стерјовски ( Австралија ), како и неговиот „сонародник“ Спасе Дилевски, кој играше за олимписката селекција на „кенгурите“ во Атина минатата година.

Ако на селекторот, на ФФМ или на некој задолжен во администрацијата за интернационалците им се предалеку прекуокеанските земји за да ги запознаат сите квалитети на нашинците, Македонија пропушти во својот тим да ангажира и играчи од соседството. Пред се Ивица Илиев, поранешен фудбалер на Партизан, кој игра во Месина или Игор Ташевски, исто така поранешен фудбалер на „црно-белите“. Од другите Македонци, тука се и Вељко Пауновиќ ( некогаш член на Атлетико Мадрид ) и Јован Марковски ( Железник ) .

На крајот од сите наши „киксови“ во изборот на репрезентативци го имавме и случајот со Ока Николов, кој играше во „црвено-жолтиот“ дрес на пријателските, но ние не се ни потрудивме да го промовираме како голман број еден во селекцијата. Николов, одамна го чувствува бундеслигашкиот живот, играјќи за Ајнтрахт Франкфурт.


Спасете го барем Марио Ѓуровски

Во моментов, од сите загубени играчи, ФФМ треба да се сврти кон барем еден играч, додека соседите не го лапнале. Станува збор за Марио Ѓуровски, дете на Црвена звезда и син на прославениот Милко Ѓуровски. Марио моментно е член на второлигашот Бежанија и игра во извонредна форма според извештаите на медиумите од северниот сосед. Изјавите од типот на Јанкуловски „ Јас сум роден во Чешка и не се чувствувам Македонец“ - не држат вода, особено кога стана стандарден член на националниот тим на една фудбалска велесила.

Истото важи и за Османовски, Кировски и за Стерјовски. Неизбежниот факт е дека ако некој се заинтересирал и направил притисок, можеби сега ќе имавме и тим, кој немаше да не бламира во мечеви како со фришоп-држави, како што е Андора.

http://vreme.com.mk/vest.aspx?id=35991&vid=575


Very interesting story and i though we should discuss it here about how we have lost many top players because FFM are a bunch of idiots and dont care about calling up or talking to some of these players about joining our NT. :irritate:
Ambis is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 23 (permalink) Old December 15th, 2005, 17:13
Premier Player
 
Makedonec's Avatar
 
Join Date: 08 2004
Location: Makedonija (AKA Rep. of Macedonia)
Teams: Macedonia, Lazio, Valencia
Posts: 2,101
Very well done Ambis sad but true. I think best way to find players that are Macedonian and are born outside of Macedonia is to have FFM find these players before they get the chance to play for the other NT. Call them up and if they dont want to play for us, then nothing you can do about it. But, since FFM is [email protected]@@ed up maybe that responsibility should be on the coach or even the parent of the player.
I hope we do get Gjurovski to come and play for our U-21 team. About Вељко Пауновиќ who is Serbian but was born in Strumica is not fair. He did get called up to play for Macedonia but said no. I dont have a problem with our FFM about him. I dont understand Iliev. He will never play for S&M, he is already in Seria A, is Macedonian why not play for us. I am not sure if he has been called up or not but I do think I was reading he said NO. If thats true [email protected]@@ him dont call him up again.
Pozdrav
Makedonec is offline  
post #3 of 23 (permalink) Old December 15th, 2005, 18:29 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Makedonec vo TO
I dont understand Iliev. He will never play for S&M, he is already in Seria A, is Macedonian why not play for us. I am not sure if he has been called up or not but I do think I was reading he said NO.
If your talking about Ivica Iliev that played for Partizan, he had already played for the SCG youth NT. I'm more surprised with what Jankulovski had to say.
Ambis is offline  
 
post #4 of 23 (permalink) Old December 15th, 2005, 19:13
Premier Player
 
Makedonec's Avatar
 
Join Date: 08 2004
Location: Makedonija (AKA Rep. of Macedonia)
Teams: Macedonia, Lazio, Valencia
Posts: 2,101
Quote:
Originally Posted by Ambis
If your talking about Ivica Iliev that played for Partizan, he had already played for the SCG youth NT. I'm more surprised with what Jankulovski had to say.
Yes Ambis him.
I may be wrong but you can play for youth NT and still play for another country. As long as you have not played for the senior NT. I am not 100% sure about it.
I know what Jankulovski said was just stupid. But, I will tell you one things, its all about his dad. He did not teach him about Macedonia its history etc. thats why he doesnt care.
Oh well [email protected]@@ him I have never supported him now I hate him even more.
Gomno edno
Makedonec is offline  
post #5 of 23 (permalink) Old December 15th, 2005, 19:35
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Makedonec vo TO
Yes Ambis him.
I may be wrong but you can play for youth NT and still play for another country. As long as you have not played for the senior NT. I am not 100% sure about it.
FIFA used to allow players that already had played for youth teams to play for other NT, but that rule was changed few years ago. Typical example is Ilco Naumoski. FFM saw him playing for Austria U-17 and called him up for our nt. Next year the rules were changed.

Quote:
Originally Posted by Makedonec vo TO
I know what Jankulovski said was just stupid. But, I will tell you one things, its all about his dad. He did not teach him about Macedonia its history etc. thats why he doesnt care.
Oh well [email protected]@@ him I have never supported him now I hate him even more.
Gomno edno
Someone should send this to him
Harry Potter is offline  
post #6 of 23 (permalink) Old December 16th, 2005, 03:36 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Makedonec vo TO
.
Oh well [email protected]@@ him I have never supported him now I hate him even more.
Gomno edno
Same here plus his name is ****ing Marek no Macedonian names there kid that
Ambis is offline  
post #7 of 23 (permalink) Old December 16th, 2005, 04:38
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Thats what im gonna name my kid.
MacoBoy is offline  
post #8 of 23 (permalink) Old December 16th, 2005, 15:14
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Ambis
Same here plus his name is ****ing Marek no Macedonian names there kid that

its Marko
Harry Potter is offline  
post #9 of 23 (permalink) Old December 16th, 2005, 16:00
Premier Player
 
Join Date: 02 2005
Posts: 1,561
Jankulovski, da si sedi na klupata vo Milan. Na tatkomu i majka mu bravos, mnogu si go nauceli sinve kultura. Abe, siptarot Sakiri, poveke se ima mokazana kako Makedonec inako od Marek.

Shame, shame on the Jankulovski household.

PS. If players dont want to play for Macedonia then, **** you. If there parents are uneducated fouls, who haven't tought their children about there hertiage then shame on them. Morons, at least have the common decency to acknowledge where you came from.

In respose to calling players up its upto the coach. The coach should approach the player and see what happens!
Mr_Makedonija is offline  
post #10 of 23 (permalink) Old December 16th, 2005, 18:01
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Mr_Makedonija
Sakiri, poveke se ima mokazana kako Makedonec inako od Marek.

Ill never forget Sakiri fanning our flag in Istanbul
Harry Potter is offline  
post #11 of 23 (permalink) Old December 16th, 2005, 19:00 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
its Marko
There is a difference his name is Marek not Marko its the same with some of our Macedonians abroad giving there kids foreign names like George or Michael and then calling them Goce and Mile
Ambis is offline  
post #12 of 23 (permalink) Old December 17th, 2005, 00:50
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Ambis
There is a difference his name is Marek not Marko its the same with some of our Macedonians abroad giving there kids foreign names like George or Michael and then calling them Goce and Mile
Marek is czech version of Marko
Harry Potter is offline  
post #13 of 23 (permalink) Old December 17th, 2005, 00:51
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
Quote:
Originally Posted by Ambis
There is a difference his name is Marek not Marko its the same with some of our Macedonians abroad giving there kids foreign names like George or Michael and then calling them Goce and Mile
"Кучето го крстивме Гоце, а внукот го крстивме Електрик на дедо му Ламбе."
Romanticar is offline  
post #14 of 23 (permalink) Old December 17th, 2005, 08:47
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Quote:
Originally Posted by Ambis
There is a difference his name is Marek not Marko its the same with some of our Macedonians abroad giving there kids foreign names like George or Michael and then calling them Goce and Mile
Yeah hate thes English names that they give young Maco kids. James for example.
MacoBoy is offline  
post #15 of 23 (permalink) Old December 17th, 2005, 11:30
Premier Player
 
Join Date: 02 2005
Posts: 1,561
Romaticar K-15. The funniest sketch ever. Ova e 'vosing masin' kutia edna!
Mr_Makedonija is offline  
post #16 of 23 (permalink) Old December 17th, 2005, 15:14
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by MacoBoy
Yeah hate thes English names that they give young Maco kids. James for example.

what about Joshua Stankovski?
Harry Potter is offline  
post #17 of 23 (permalink) Old December 17th, 2005, 15:55
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Joshua...aaahh
MacoBoy is offline  
post #18 of 23 (permalink) Old December 17th, 2005, 22:02
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
Можете ли да замислите македонка што се вика на пример Рејчел Стојковска?
Romanticar is offline  
post #19 of 23 (permalink) Old December 17th, 2005, 22:40 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Romanticar
Можете ли да замислите македонка што се вика на пример Рејчел Стојковска?
Mozam ito ne samo so mozam imam videno nasi so se vikat Melanie Petreski ili pak Jennifer Petrusevski, neznam oti ali ovde zenite se pisat so ski a ne ska na krajot od prezimeto
Ambis is offline  
post #20 of 23 (permalink) Old December 17th, 2005, 22:51
Premier Player
 
Join Date: 06 2005
Posts: 1,060
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
FIFA used to allow players that already had played for youth teams to play for other NT, but that rule was changed few years ago. Typical example is Ilco Naumoski. FFM saw him playing for Austria U-17 and called him up for our nt. Next year the rules were changed.
:eekani: No, that rule wasnt changed(!) young players still can switch NTs as long as they have not played for a senior NT!

Last edited by stoyo1337; December 17th, 2005 at 23:00.
Tony K. is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome