Sensational News! Our soccer players will be treaten as EU players from 2006 - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 15 (permalink) Old November 25th, 2005, 12:33
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Sensational News! Our soccer players will be treaten as EU players from 2006

http://www.sport.com.mk/?ItemID=988A...4E70AAC1BA6400


Thanks to France our players will be treaten as EU players from 2006 even if we are not mambers yet, we will be the only none EU nation with this privileges!!!!!!! for exampel ther will be no problem for Oka Nikolov to play in our NT again........Фудбал


СЕНЗАЦИОНАЛНА ВЕСТ ОД ФРАНЦУСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА УПАТЕНА ДО МАКЕДОНСКИТЕ РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ

Македонците како домашни во ЕУ!

* Македонците од јануари 2006 ќе имаат широко отворена врата во француските фудбалски клубови, а за брзо време и во Германија, Италија и Холандија.

* Малајановото правило ќе важи само за фудбалери кои имаат одиграно најмалку еден натпревар за која било македонска репрезентација.


Македонските репрезентативци веќе од 1 јануари 2006 година ќе бидат привилегирани со користење на Малајановото правило (додаток на Босмановото правило) кое им овозможува на репрезентативците кои доаѓаат од држава која со ЕУ има потпишано договор за Асоцијација и стабилизација да бидат третирани, како и останатите играчи од ЕУ.

Ова правило ќе важи само за фудбалерите кои имаат одиграно најмалку еден натпревар за која било македонска репрезентација (кадетска, јуниорска, млада или А селекција).

Француската фудбалска федерација е првата која излезе со реакција и на овој чекор се одлучи врз основа на клаузулата која е втемелена во договорот за стабилизација меѓу Македонија и ЕУ, а според која се забранува дискриминација на нашите работници во земјите членки на ЕУ. Бидејќи нашиот договор за стабилизација со ЕУ официјално е на сила од 1 април 2004 година, по деталното проучување на Малајановото правило (правилото е донесено благодарение на кошаркарката од Полска, Лилија Малаја), Франција е обврзана во иднина широко да ги отвори вратите од француските клубови за македонските репрезентативци.

Засега на службените страници на Француската фудбалска лига с$ уште нема наведено дека за македонските фудбалери ќе важи Малајановото правило, но како што дознава "Македонски спорт" според известувањето од Дирекцијата за правни работи при француската лига многу брзо, по средувањето на некои технички детали, и Македонија ќе биде на листата земји за кои ќе важи ова правило.

Досега, поради примената на строгите правни, односно финансиски квоти за странци надвор од ЕУ (максимално четворица странци во Првата и двајца во Втората лига) нашите фудбалери ретко кога во минатото добиваа шанса да реализираат трансфер во Франција затоа што секогаш во предност беа фудбалерите од Јужна Америка. Во иднина тоа сигурно се менува! Што, пак, од друга страна, не мора да значи дека сега француските менаџери ќе се растрчаат по нашите фудбалери бидејќи пред с$ фудбалскиот квалитет е најважен.

Според најавите, оваа одлука на Француската федерација во зависност од правната регулатива во поедините земји се очекува да биде прифатена и имплементирана во натпреварувачките правилници и на федерациите од останите земји членки на ЕУ. Значи, делот од Договорот за Асоцијација и стабилизација според кој не смее да има никаква дискриминација врз основа на државјанство за работниците кои се македонски државјани и кои законски се вработени на територијата на држава членка на ЕУ наскоро би требало да биде прифатен и од останатите членки на ЕУ како Германија, Италија, Холандија...

В.Булатовиќ


Малајановото правило важи за 19 земји

Вкупно 19 земји ја имаат привилегијата да ги користат повластувањата од Малајановото правило: Алжир, Азербајџан, Белорусија, Бугарија, Грузија, Ерменија, Хрватска, Казахстан, МАКЕДОНИЈА, Мароко, Молдавија, Романија, Русија, Сан Марино, Швајцарија, Тунис, Турција, Украина и Узбекистан.


БиХ, СЦГ и Албанија "слепо црево" на Европа

По оваа одлука на Франција, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора и Албанија остануваат "слепо црево" на Европа затоа што тоа се единствените три земји од Стариот континент чии фудбалски репрезентативци и натаму ќе бидат во квотата странци надвор од ЕУ.
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 15 (permalink) Old November 25th, 2005, 12:35
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Wonderful news. Great!
MacoBoy is offline  
post #3 of 15 (permalink) Old November 25th, 2005, 12:49
Premier Player
 
Join Date: 02 2005
Posts: 1,561
This is the best news ever for Macedonia. Let the Macedonia revoltion to explode in Europe. You'll see now in the next couple of years the Ajax youth system will be bombarded with Macedonian players. Since in the Serie A regulation have been placed on teams, more and more Macedonona will be signed due to these privleges.

PS This has been a very successful month for Macedonian Football!
Mr_Makedonija is offline  
 
post #4 of 15 (permalink) Old November 25th, 2005, 12:52
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by MacoBoy
Wonderful news. Great!
Yes maco is great in one way but maybe bad in some other..... for exampel if this rule would have been made for Macedonian players one year ago Pandev would have been signed with FC Barcelona since the problem also wos that he could not been treaten s EU player and Barca hade so many non EU players allrady...

This rule will also help out our players a lot around europ!!! for exampel they will gett much more playing time and develup since they will not compete with the non EU players....

Macedonian players will gett much more attractive on the market since the clubs will not have to treat them as foreigner!!!!!! it will be easyer to sign them since the club do not have to bother how many non eu players they have.....

Result will be we will have more macedonians in Italy,Spain,Germany,France,Holland for exampel....


the negative will be that many small Div2,Div3 and Div4 clubbs from this nations will sign our first liga players as well and our liga will be even more week and we will have problems to beat teams from Luxenburg if a huge numbber of our first liga players leave....


Teams like Makedonija,Vardar and Rabotnicki willo need real good sponsors to keep them or at least take much money for transfers so they can buy good africans and brazilians but problem is that we can only use 4 of them I think or maybe 3...


summarize
Good for our players but a disaster for the liga.....
post #5 of 15 (permalink) Old November 25th, 2005, 13:31
Premier Player
 
Join Date: 02 2005
Posts: 1,561
The changes will also allow Macedonian clubs to increase the asking prices of players. The chnages are uperb for the national team, players will have the opportunity to play in the elite leagues!
Mr_Makedonija is offline  
post #6 of 15 (permalink) Old November 25th, 2005, 13:40
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by Mr_Makedonija
The changes will also allow Macedonian clubs to increase the asking prices of players. The chnages are uperb for the national team, players will have the opportunity to play in the elite leagues!
yep it will help our NT a lot as many will get more playing time as i told! that is more then good...

but what i,m scared of is that many medium first liga players will leave and play for Div3 and Div4 teams in europ and is better if they stay in macedonia....

but if a italian serie D or english Div4 or a german regional team offer them more money then belasica,baskimi or sileks then the player will go...¨

Is good for our top players but bad if many medium player will leave as i told.....
post #7 of 15 (permalink) Old November 25th, 2005, 13:50
Premier Player
 
Join Date: 02 2005
Posts: 1,561
Quote:
Originally Posted by Naum
yep it will help our NT a lot as many will get more playing time as i told! that is more then good...

but what i,m scared of is that many medium first liga players will leave and play for Div3 and Div4 teams in europ and is better if they stay in macedonia....

but if a italian serie D or english Div4 or a german regional team offer them more money then belasica,baskimi or sileks then the player will go...¨

Is good for our top players but bad if many medium player will leave as i told.....
That the reality for teams that even play in the premier league. Lets hope that middle range players would firstly move to a premeir Macedonian team such as Vardar Rabotnicki and Makedonija GP. Then venture to a lower league team, for the sake of his team accepting that some of money.
Mr_Makedonija is offline  
post #8 of 15 (permalink) Old November 25th, 2005, 16:52
Forum Manager
Xtratime Elite
 
HajdukSplit's Avatar
 
Join Date: 08 2002
Location: FL
Teams: Hajduk Split, Derby County
Posts: 68,756
yeah they have including every European country too, I think its pretty stupid that a player can't be considered European when the country is not in the EU so this is a good thing
HajdukSplit is offline  
post #9 of 15 (permalink) Old November 25th, 2005, 17:14
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by HajdukSplit
yeah they have including every European country too

not all europ nations
post #10 of 15 (permalink) Old November 25th, 2005, 19:14
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Naum
* Малајановото правило ќе важи само за фудбалери кои имаат одиграно најмалку еден натпревар за која било македонска репрезентација.

GREAT NEWS!!!


But, knowing what kind of Mafia is FFM, from now on many players that dont deserve the nt jersey will be selected just to have 1 nt match!
Harry Potter is offline  
post #11 of 15 (permalink) Old November 25th, 2005, 23:05
Premier Player
 
Join Date: 08 2005
Posts: 2,261
Quote:
Originally Posted by Naum
Thanks to France our players will be treaten as EU players from 2006 even if we are not mambers yet, we will be the only none EU nation with this privileges!!!!!!! for exampel ther will be no problem for Oka Nikolov to play in our NT again........
Ova pravilo nema nikakva vrska so Oka Nikolov. Na Nikolov slucajot e poinakov. Toj go ostavi makedonskiot pasos za da go zadrzi germanskiot bidejki vo Germanija ne smee da se ima dvojno drzavjanstvo. Nikoj ne go natera Oka so sila da go zeme germanskiot pasos no toj toa go odbra zaradi toa sto saka da ostane vo Germanija i posle karierata. Znaci ovde ne se raboti za toa deka Oka ima germanski pasos zaradi toa sto nema da se racuna kako stranec. Ovde se raboti vo toa sto Oka si go odbra germanskiot pasos namesto makedonskiot.

Inace golema blagodarnost do Francija za ovoj ubav poteg.
Zamislete sega koi zemji ni se komsii??? Samo Srbija i Albanija gi nemaat ovie privilegii vo Evropa....
TMRO is offline  
post #12 of 15 (permalink) Old November 26th, 2005, 00:24
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by TMRO
Ova pravilo nema nikakva vrska so Oka Nikolov. Na Nikolov slucajot e poinakov. Toj go ostavi makedonskiot pasos za da go zadrzi germanskiot bidejki vo Germanija ne smee da se ima dvojno drzavjanstvo. Nikoj ne go natera Oka so sila da go zeme germanskiot pasos no toj toa go odbra zaradi toa sto saka da ostane vo Germanija i posle karierata. Znaci ovde ne se raboti za toa deka Oka ima germanski pasos zaradi toa sto nema da se racuna kako stranec. Ovde se raboti vo toa sto Oka si go odbra germanskiot pasos namesto makedonskiot.

Inace golema blagodarnost do Francija za ovoj ubav poteg.
Zamislete sega koi zemji ni se komsii??? Samo Srbija i Albanija gi nemaat ovie privilegii vo Evropa....
Spored MS I BIH nema da ima dozvola.....

TMRO mislev deka Nikolov ke mozeshe sega da igra za makedonija no ne sum bil dobro informiran......
post #13 of 15 (permalink) Old November 26th, 2005, 00:25
Premier Player
 
Join Date: 08 2005
Posts: 2,261
Quote:
Originally Posted by Naum
Spored MS I BIH nema da ima dozvola.....

TMRO mislev deka Nikolov ke mozeshe sega da igra za makedonija no ne sum bil dobro informiran......
Ja zaboraviv BiH.....
TMRO is offline  
post #14 of 15 (permalink) Old November 26th, 2005, 15:47
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
Maybe this will change situation of Oka Nikolov in Frankfurt ... now they won't have to treat him like German ....

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #15 of 15 (permalink) Old November 26th, 2005, 16:04
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Poland-Cement
Maybe this will change situation of Oka Nikolov in Frankfurt ... now they won't have to treat him like German ....

yup, it will. he will be able to play for Maco nt
Harry Potter is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome