Macedonian coaches in foreign leagues - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 57 (permalink) Old November 8th, 2005, 01:13 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Macedonian coaches in foreign leagues

Here we can write about the Macedonian coaches in foreign leagues.

Here are the ones that i know of:
Nikola Ilievski - NK Publikum (Slovenia)
Milko Gjurovski - NK Drava (Slovenia)
Gjoko Hadzievski - Masri (Egypt)

So far i read Gjurovski is doing a great job since taking over Drava and Ilievski is doing OK with Publikum even though they lost last week. Anyone know what Hadzievski is doing with Masri?
Ambis is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 57 (permalink) Old November 8th, 2005, 12:30
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Cade Janevski-Olympiakos (Greece)

Toni Savevski-Omania (Cyprus) barem beshe pred edna godina ali se zboruveshe deka ke dobija nekoja adimistrativna rabota vo AEK Athen....
post #3 of 57 (permalink) Old November 8th, 2005, 15:23 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Naum
Cade Janevski-Olympiakos (Greece)
WoW ne sum znael deka Olympiakos imale Makedonec coach :eekani:
Ambis is offline  
 
post #4 of 57 (permalink) Old November 8th, 2005, 18:26
Star Player
 
Join Date: 12 2001
Posts: 4,168
Janevski's an assistent coach since this year for Olympiakos. Before that, he coached Brugge's reserves for about 5 years.
binswhacker is offline  
post #5 of 57 (permalink) Old November 9th, 2005, 00:34
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
ye it is like you say! Janevski work together with Trond Sollied at Olympiakos.....

Both Sollid and Janevski are prity young

He wos with Cercle Brugge I think, or wos it clubb?
post #6 of 57 (permalink) Old November 9th, 2005, 01:21
Rising Star
 
Join Date: 08 2005
Posts: 216
hey naum you got a message

but ya i didnt know olympiacos had a macedonian coach. kool
Tragedy is offline  
post #7 of 57 (permalink) Old November 9th, 2005, 08:57
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
macedonians r everywhere, even where u dont expect them to be
Harry Potter is offline  
post #8 of 57 (permalink) Old November 9th, 2005, 12:28
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by Tragedy
hey naum you got a message

but ya i didnt know olympiacos had a macedonian coach. kool
no! try again please!!!!!!!
post #9 of 57 (permalink) Old November 9th, 2005, 12:44
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
What you guys on about?
MacoBoy is offline  
post #10 of 57 (permalink) Old November 9th, 2005, 12:52
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
have no idea! will soon faind out most likely-) maybe something romantic who knows
post #11 of 57 (permalink) Old November 9th, 2005, 13:10
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
MacoBoy is offline  
post #12 of 57 (permalink) Old November 10th, 2005, 01:54
Rising Star
 
Join Date: 08 2005
Posts: 216
Quote:
Originally Posted by Naum
have no idea! will soon faind out most likely-) maybe something romantic who knows


ahah not romantic its about my trip to germany lol

there i send it to you, see if you got it now lol
Tragedy is offline  
post #13 of 57 (permalink) Old November 13th, 2005, 11:37
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a

Milko Gjurovski, more know as the magician from Gronigen in Holland

МИЛКО ЃУРОВСКИ ЈА ПРЕПОРОДИ ДРАВА ПТУЈ ВО СЛОВЕНЕЧКИОТ ШАМПИОНАТ И ВО СВОЈ СТИЛ ИЗЈАВУВА

Ќе бидам тренер на голем европски клуб

Луѓето што го водат мак - фудбалот не го почитуваат моето име. Чест е да се биде селектор на својата држава, но можеби во некое идно време, со некои други луѓе, вели Милко Ѓуровски.

Харизма која плени на балканските простори. Милко Ѓуровски, еден и единствен, големо име на македонскиот и на поранешниот југословенски фудбал, во свое време голгетер од највисок ранг, фудбалски шмекер, или ако сакате, некогашниот "палавко" на ју - просторите, веќе еден месец е кормилар на словенечкиот прволигаш Драва Птуј, и направи "бум", нареди три победи во серија и го воскресна тимот кој беше "закован" на самото дно на табелата. Сега сите ја гледаат Драва со поинакви очи, а Милко Ѓуровски, иако оној истиот, темпераментен и нескротлив, но сега во улога на тренер повторно е на насловните страници на тамошните медиуми. Доволно причина за да направиме разговор со големиот ас на фудбалската игра, и тука нема утка, тоа дефинитивно ќе биде интересна фудбалска приказна.

- Откако си на чело на Драва, тимот не знае за пораз, реди само победи...

"За тоа и ме доведоа, за да го препородам тимот, и тоа, фала му на Господ, добро ми оди. Направивме три победи во серија, Драва е квалитетен тим, и токму затоа и се нафатив да работам со оваа екипа. Им недостигаше самодоверба, мислам дека многу брзо успеав тоа да го сменам, и сега велат Драва Птуј е 'хит' во првенството на Словенија, а мене тоа, искрено, ми годи", вели Милко Ѓуровски.

- Му го зема скалпот и на Никола Илиевски - Џиџи со Публикум, некогаш бевте селекторско - тренерски тандем во младата репрезентација на Македонија?

"Ха, ха, провокација...Па, фудбалот се игра за победа, искрено, не гледам кој е од спротивната страна, за тие 90 минути сите ми се 'непријатели', а по натпреварот Драва се радуваше на трите бода. Искрено, до крајот на полусезоната има уште четири натпревари и се надевам дека и сите тие мечеви ќе ги победиме. Ако не веруваш во тоа, нема ниту да успееш."

- По Рудар Приједор, Драва Птуј е првиот голем тренерски предизвик за тебе. Каде се гледа Милко Ѓуровски како тренер по неколку години?

"Тешко прашање, а знаете дека ќе одговорам 'бомбастично'. Милко Ѓуровски штотуку навлезе сериозно во тренерските фудбалски води, до јуни имам договор со Драва Птуј, а потоа, во зависност од резултатите, каде што животот ќе ме однесе. Милко ништо однапред не планира, не е човек што моли, ниту сака да се наметне или наттури, па доколку се покажам како успешен, а фудбалот е нешто што најдобро го знам во животот, тогаш се гледам како тренер на некој голем европски клуб. Не се плашам од предизвикот, впрочем мислам дека многу полесно е да водиш некој европски гигант отколку да си тренер во некоја екипа од балканските простори со тотално ограничен буџет каде ќе мораш да импровизираш за многу работи."

- Црвена Звезда и Партизан се клубовите каде остави голем печат, би прифатил ли таков тренерски предизвик?

"Како да не, но само доколку тие клубови ја изразат својата желба да ме видат во своите редови. Реков, Милко никаде не се нуди, а ако сум потребен, во секое време сум подготвен да помогнам. Тоа се клубови во кои ги минав најубавите фудбалски денови."

- Што е со македонскиот предизвик, би прифатил ли понуда од некој македонски клуб или, пак, доколку пристигне селекторски повик?

"Македонија е мојата родна земја и секогаш сум подготвен да прифатам таков предизвик, но само доколку се работи за вистинска понуда, со чисти сметки. Одредено време бев помошник тренер во младата репрезентација на Македонија и увидов дека во мак - фудбалот многу работи се прават во матно, што се вели далеку од теренот, во канцелариите. Јас не сум научен да работам на тој начин, и додека е така, ќе го нема Милко Ѓуровски во македонскиот фудбал. Што се однесува до селекторскиот предизвик, чест е да се биде селектор на сопствената држава, но имам впечаток дека луѓето што раководат со нашиот фудбал не го почитуваат доволно моето име. И јас немам намера тоа да се трудам да им го разјаснам, Милко Ѓуровски е почитуван многу повеќе надвор од Македонија, а впрочем, народот е оној што треба да го даде вистинскиот суд. Значи, чест е да се биде селектор, но можеби во некое друго идно време, со некои други луѓе...", мораше да го заврши Милко Ѓуровски разговорот бидејќи го очекуваа тренинг обврските со Драва Птуј.

Н.ЃуровскиМилко би ми бил најдобар фудбалер

"Новинарите постојано ме прашуваат дали некогашниот Милко Ѓуровски, како фудбалер, би можел да има место во идеалниот тим на Милко како тренер. Знаете јас што им велам, би бил најдобар фудбалер. Би му дал целосна слобода во играта, да игра како што знае и умее, да го искористам на најдобар можен начин. Задачата на тренерот е да го искористи најдобро што може она што го поседува фудбалерот во себе, па дури тоа да е и нескротливиот темперамент што мене ме красеше", во свој стил вели Милко Ѓуровски.Форсирам офанзивен фудбал

Големиот голгетер, нормално, форсира напаѓачки, офанзивен фудбал.

"Фудбалот се игра за голови, да се даде гол повеќе од противникот. Така било и така ќе остане. Кога на улица ќе сретнете дечиња кои играат фудбал, тие се обидуваат да дриблаат, да постигнат гол. Тоа е убавината, иако во денешниот модерен европски фудбал премногу внимание се посветува на физичките карактеристики на фудбалерите и на тактиката. Сепак, мојата фудбалска филозофија е да го негувам офанзивниот стил на игра, иако, се разбира, мора да се внимава апсолутно и на играта во дефанзива", посочува Ѓуровски.Треневски, лидер на тимот

"Виктор Треневски ја доживува својата втора младост, игра извонредно и е лидер на екипата. Му дадов целосна слобода во играта, знам што значи тоа, фудбалерот да може да го покаже целиот свој капацитет и потенцијал на теренот. Му велам, Викторе, ти си главен фраер на теренот, покажи што знаеш. Тоа е доволно за оној кој го разбира фудбалот и ја чувствува играта да го води тимот во позитивниот правец", истакнува тренерот на Драва.
post #14 of 57 (permalink) Old November 13th, 2005, 12:43
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
Quote:
Originally Posted by Naum
He looks like me when I had long hair and was too lazy to shave.
Romanticar is offline  
post #15 of 57 (permalink) Old November 14th, 2005, 14:45
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Hahaha
MacoBoy is offline  
post #16 of 57 (permalink) Old December 15th, 2005, 16:19 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Канатларовски е на чекор до Ризеспор
http://vreme.com.mk/vest.aspx?id=36004&vid=575
Ambis is offline  
post #17 of 57 (permalink) Old December 15th, 2005, 17:05
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
Quote:
Originally Posted by Ambis
Канатларовски е на чекор до Ризеспор
http://vreme.com.mk/vest.aspx?id=36004&vid=575
In today's Makedonski Sport they say it's 99% sure that he is the new Vardar coach.
Romanticar is offline  
post #18 of 57 (permalink) Old December 16th, 2005, 19:03 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Romanticar
In today's Makedonski Sport they say it's 99% sure that he is the new Vardar coach.
Denes pak vo Nigerija mozi da odi

Нашиот ексселектор се уште се двоуми
Цапар помеѓу Вардар и Нигерија
http://vest.com.mk/default.asp?id=10...&rubrika=Sport
Ambis is offline  
post #19 of 57 (permalink) Old April 24th, 2006, 19:01 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119


Хаџиевски од лето пак во Грција
http://www.sport.com.mk/?ItemID=CF66...34FB6043B0FE81
Ambis is offline  
post #20 of 57 (permalink) Old April 24th, 2006, 21:09
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
aj pa toj pa go brkaat pak im se stava dosaden e veke
Harry Potter is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome