Liechtenstein-Macedonia 12. November -At 16.00, Vaduz - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 09:37
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Liechtenstein-Macedonia 12. November -At 16.00, Vaduz

http://www.lfv.li/index.html?page_id...y=&news_id=227


Aktuell
12.11.2005 Liechtenstein - Mazedonien

Liechtensteiner Nationalmannschaft bestreitet Freundschaftsländerspiel am 12. November - 16 Uhr, Vaduz
Position Name Vorname Verein Geb. Datum Länderspiele Tore
Tor Jehle Peter Grasshopper-Club Zürich 22.01.1982 45 -
Steuble Daniel FC Wil 1900 21.03.1984 - -
Abwehr Hasler Daniel FC Vaduz 18.05.1974 63 1
Maierhofer Sandro FC Balzers 31.05.1985 5 -
Ritter Christof USV Eschen/Mauren 18.01.1981 36 -
Stocklasa Martin FC Vaduz 29.05.1979 55 5
Stocklasa Michael FC Vaduz 02.12.1980 46 1
Telser Martin FC Vaduz 16.10.1978 58 1
Vogt Franz-Josef FC Balzers 30.10.1985 11 -
Wolfinger Mario FC Balzers 24.03.1982 3 -
Mittelf./Angriff Alabor Claudio USV Eschen/Mauren 20.01.1985 3 -
Beck Roger VfB Hohenems 03.08.1983 20 1
Beck Thomas FC Chiasso 21.02.1981 45 3
Büchel Martin FC Ruggell 19.02.1987 7 -
Büchel Ronny USV Eschen/Mauren 19.03.1982 38 -
Burgmeier Franz FC Aarau 07.04.1982 27 5
D’Elia Fabio FC Vaduz 19.01.1983 27 1
Fischer Benjamin FC Vaduz 19.10.1980 3 2
Frick Mario Ternana Calcio 07.09.1974 61 8
Frick Daniel FC Balzers 19.06.1978 14 -
Kieber Wolfgang FC BW Feldkirch 22.07.1984 - -
Ritzberger Marco FC Vaduz 27.12.1986 2 -
Rohrer Raphael USV Eschen/Mauren 03.05.1985 14 -

Liechtenstein NT is not that bad anymore, they have players from Grasshoppers,Ternana Calcio,Aarau+ many players from ther own Vaduz who have been very close to Q for the first Switzerland - Super League the last two years but they lost two times in the final play off.....
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 13:11
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Petar Milosevski our first and by far best GK and Goce Hristov will not play in Vaduz since both players have to stay with ther teams since they have liga games.... Goran Pandev give green light for the Vaduz test and he is fit again after his small injury...

It wos prity obvious that Aleksandar Mitrevski will go to Iran instead since Babunski and Mitrevski don't talk with each other anymore....


http://217.16.70.245/?pBroj=1920&stID=55526&pR=11

Нашиот интернационалец ја санира повредата
Горан Пандев ќе игра против Лихтенштајн

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев кој ги брани боите на римскиот Лацио ќе се најде во составот на репрезентацијата на контролниот меч против селекцијата на Лихтенштајн кој ќе се одигра на 12 ноември во Вадуц. Оваа информација вчера ни ја потврди нашиот интернационалец кој по неделната повреда на првенствениот дуел на неговиот тим Лацио во Реџина, мораше пред време да го напушти теренот.
"Се е во најдобар ред. Почнав да тренирам, се чувствувам добро и според договорот во вторник ќе им се приклучам на подготовките на репрезентацијата во Скопје" ни изјави Пандев.
Напаѓачот на Лацио ќе го предводи нападот на репрезентацијата во Вадуц, а кој ќе му прави друштво пред противничкиот гол ќе дознаеме денеска откако селекторите Бабунски и Јонуз ќе ги објават списоците со имињата на патниците за Лихтенштајн и Иран.
"Остваривме контакти со поголемиот дел од играчите и веќе ја имаме на увид нивната здравствена состојба во моментов. Остануваат уште некои мали дилеми кои ќе ги расчистиме многу брзо, по што во договор со мојот колега Јонуз ќе ги дефинираме имињата на репрезентативците кои ќе ги бранат боите на Македонија во Лихтенштајн и Иран" ни изјави селекторот Бабунски, кој ќе го предводи составот во Вадуц. (Е.К.)


http://www.vest.com.mk/default.asp?i...&rubrika=Sport

Бабунски и Јонуз денеска ќе ги објават списоците за мечот со Лихтенштајн и за турнирот во Иран
Со холандскиот состав во Вадуц
Во составот на Бабунски повратници во националниот дрес се очекува да бидат Зоран Балдовалиев и Артим Положани


Нашата најдобра национална селекција речиси во истиот состав кој ги извлече одличните 0:0 против Холандија во Амстердам ќе настапи на 12 ноември во Вадуц, на пријателскиот натпревар против домаќинот Лихтенштајн. Повратници во националниот дрес се очекува да бидат Зоран Балдовалиев, кој сега настапува во Азербејџан, и Артим Положани од тетовска Шкендија 79. Од составот што беше во комбинација за мечот во Амстердам би требало да отпаднат повредениот Аце Стојков, како и Роберт Петров, Александар Митрески, Миле Крстев, Роберт Попов и Горан Димовски, кои, најверојатно, ќе бидат прекомандувани во комбинираниот состав на Мирсад Јонуз кој ќе настапи на турнирот во Техеран.
Во списокот на Бобан Бабунски би требало да се најдат:
ГОЛМАНИ: Петар Милошевски, Љупчо Кметовски.
ОДБРАНА: Игор Митрески, Гоце Седлоски, Александар Васоски, Николче Новески, Мирослав Вајс.
СРЕДЕН РЕД: Горан Попов, Величе Шумуликоски, Тони Мегленски, Ванче Трајчов, Дарко Тасевски, Артим Шаќири, Данчо Масев, Артим Положани.
НАПАД: Горан Пандев, Зоран Балдовалиев, Ѓорѓи Христов, Илчо Наумоски.
Што се однесува до комбинираниот состав што Мирсад Јонуз ќе го предводи на ЛЏ турнирот што од 11 до 13 ноември ќе се одржи во Техеран, во него треба да се најде дел од репрезентативците од младата селекција што, впрочем, и досега ја водеше Јонуз, како и оние фудбалери кои ќе отпаднат од списокот на Бабунски.
Собирот на двете селекции е закажан за 8 ноември (вторник.
(Т. З.
post #3 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 13:59
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
WCQ 1998
Lichtenstein - Macedonia 1:11

ECQ 2004
Liechtenstein - Macedonia 1:1 :frownani: :frownani: :frownani:I hope Macedonian NT is already stabilizd with strongest squad. I think Macedonia should play with strongerst quad against Liechtenstein and Iran, cos winning in pre-season firnedlies can be very important for good preparing.

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
 
post #4 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 14:14
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
?????????????????????? how on this Earth is it possible for Macedonia to play with ther best team both in Vaduz and Teheran????


Liechtenstein-Macedonia 12.12 Vaduz
Iran-Macedonia 11.12 Teheran


A part from that test game today are not like test games like 5 years ago since ranking points are on stake and the ranking decide in witch baraban you are when Q drows are made for WC and ECQ

however our FA don't care much about ranking, for them it wos importent to send a team to Iran and the Q of the team wos not importent for them....

They send the best team to Vaduz and ther Joke(Crap) to Iran,belief it or not.....
post #5 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 14:38
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
Damnit I didn't look and the dates :irritate: :irritate: :irritate:

Anyway good that Macedonia plays friendlies ... the last friendly was victory agaimst Estonia 4:2 if I'm not mistaked

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #6 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 15:23
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Liechtenstein is not that bad of a team. But why the hell make a friendly with em when we could of gone to the tournament with our A team.
MacoBoy is offline  
post #7 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 15:37
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Well i guess at least we will get easy rank points from this game.
Ambis is offline  
post #8 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 15:44
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Одложено дербито со Македонија ЃП

Поради настапот на македонските фудбалски селекции на турнирот во Иран, односно дуелот со Лихтенштајн, комесарот за натпревари, Миле Спиркоски го помести 13. коло од Првата МФЛ од 9 ноември за 17 ноември (четврток) во 13ч. Според тоа дерби натпреварот на Градски, меѓу Работнички Кометал и Македонија ЃП, предвиден за четврток, 10 ноември, ќе се одигра седум дена подоцна.

Поради промената на терминот сега во прашање дојде и директниот пренос на МТВ. Се очекува конечниот одговор на телевизијата дали има слободен термин и кога ќе го реализира преносот.
Another bad thing about this is that the derby Rabotnicki-Makedonija GP will be postponed and its not known if MTV will show the game :thmbdown:
Ambis is offline  
post #9 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 16:23
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by Ambis
Well i guess at least we will get easy rank points from this game.
for what use? if we beat LIE we will not gett many points anyway since LIE have lower rank then us, we hade a good chance to make bigg points in Iran if we playd with best team ther but now we will lose two games in Iran and even if we win against LIE we will fall in the ranking after this games,,,,, one win and two losses it will be....

However, lets not take anything easy ! LIE 2005 and 1998 is far from same teams... they are much stronger now and have a prity good team, they even give the best europ teams a run for ther money now days....

Yes PC the last friendly we playd where in Tallin against Estonia and we won 4-2 away! Popov,Grozdanovski and Pandev scord the gols....
post #10 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 16:56
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Naum
for what use? if we beat LIE we will not gett many points anyway since LIE have lower rank then us, we hade a good chance to make bigg points in Iran if we playd with best team ther but now we will lose two games in Iran and even if we win against LIE we will fall in the ranking after this games,,,,, one win and two losses it will be....
Yeah your right but at least its a friendly and we might win 11-1 again
Ambis is offline  
post #11 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 20:21
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
post #12 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 20:31
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Sostavot za Vaduz

Golmani
Ljupco Kmetovski
Tome Pacovski

Odbrana
Igor Mitrevski
Goce Sedlovski
Nikolce Noveski
Aleksandar Mitrevski
Miroslav Wiess

Streden ret
Velice Sumulikovski
Artim Sakiri
Toni Meglenski
Danco Masev
Darko Tasevski
Goran Popov
Zoran Baldovaliev
Dragan Stojkov (ma nemoj, bozeeeeeeeee)

Napad
Goran Pandev
Ilco Naumovski
Baze Iliovski
Izmael Izmaili


Petar Milosevski,Goce Hristov,Aleksandar Mitrevski and Ace Stojkov will not play in Vaduz by different reasons
post #13 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 23:13
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
Quote:
Originally Posted by Naum
Tome Pacovski
Toni Meglenski
Danco Masev
Dragan Stojkov
Ismail Ismaili
Romanticar is offline  
post #14 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 23:15
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Naum
Sostavot za Vaduz

Golmani
Ljupco Kmetovski GOOD SAVE US FROM ANOTHER SHAME!!!
Tome Pacovski


Odbrana
Igor Mitrevski
Goce Sedlovski
Nikolce Noveski
Aleksandar Mitrevski
Miroslav Wiess

Streden ret
Velice Sumulikovski
Artim Sakiri
Toni Meglenski
Danco Masev
Darko Tasevski
Goran Popov
Zoran Baldovaliev
Dragan Stojkov
(ma nemoj, bozeeeeeeeee) WHO THE F*CK R THESE TWO LADS????

Napad
Goran Pandev
Ilco Naumovski
Baze Iliovski
Izmael Izmaili - hey Naum, Ismail or Izmael?


Petar Milosevski,Goce Hristov,Aleksandar Mitrevski and Ace Stojkov will not play in Vaduz by different reasons
gfhw hwrhrt wrhwr hrhwer rehwr huy rw
Harry Potter is offline  
post #15 of 94 (permalink) Old November 3rd, 2005, 23:32
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
Izmael Izmaili - hey Naum, Ismail or Izmael?
Valerian Ismael
Romanticar is offline  
post #16 of 94 (permalink) Old November 4th, 2005, 01:01
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
abe lujge mene povejke mi nalikuva kako da e podelena reprentaciata nego (A) I (B) tim...

inace kade site onie igraci u ovaj sostav= Dragan Stojkov na primer igra za Belasica veruvajte ili ne a Ismael-) nibare beshe starter posledno vreme u skendija a vo prvite dve utakmici za MPG go vadia od igra poradi slabata igra... Zoran Baldovaliev igra za nekoja ekipa vo azerbadzan ako ne se lzam....

Abe sto ke troshish zborovi, samite gledate....

sto znam ke vidime sto ke bide od seto ova! mozebi ke gi popedime site utakmici pa ke go jadam stapot od vas-))))
post #17 of 94 (permalink) Old November 4th, 2005, 09:49
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
most likely start 11 in Vaduz

GK
Kmetovski

Defenders
Vasovski
Noveski
Sedlovski
Mitrevski

Midd
Sakiri
Sumulikovski
Tasevski
Popov

Attack
Pendev
Naumovski
post #18 of 94 (permalink) Old November 4th, 2005, 11:16
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a


Дебитант со 17 години - Драган СтојковСЕЛЕКТОРИТЕ БАБУНСКИ И ЈОНУЗ ГИ ОБЈАВИЈА СПИСОЦИТЕ НА ФУДБАЛЕРИ СО КОИ ЌЕ НАСТАПАТ НА ДВАТА ФРОНТА

Младиот Стојков со најдобрите во Вадуц

*Фудбалерот на Беласица доби повик за настап кај сениорите, а има само 17 годиони. Тој е полушпиц, а играше за селекцијата до 19 години на успешните квалификации во Турција.

*Стојков и Баже Илијоски се дебитанти на списокот кај Бабунски, кој е најавен како најдобриот.

Бобан Бабунски и Мирсад Јонуз, конечно, успеаја да ги склопат двете репрезентации. Двајцата вчера со два списоци на репрезентациите кои идната недела играат на два континенти. Бабунски беше во предност и на својот список ги стави Пандев, Седлоски, Новески, Митрески...со кои на 12 ноември во пријателски меч ќе му гостува на Лихтенштајн во Вадуз. Изненадувањето на списокот на Бабунски се вика Драган Стојков. Станува збор за млад 17-годишен фудбалер кој настапува за Беласица. Тоа е полушпицот кој имаше забележителни настапи на квалификациите за фудбалери до 19 години во Турција. Стојков може да стане третиот фудбалер во историјата на Македонија кој би дебитирал за сениорите со само 17 години. Пред него тоа го направија само Миле Крстев и Горан Пандев. Покрај Стојков, на списокот, како што најавивме, е и Зоран Балдовалиев, кој настапува во Азербејџан. За Лихтенштајн патуваат 85% од играчите кои минатиот месец патуваа во Амстердам, а ги нема Милошевски и Христов, кои отпаднаа поради клупски обврски, како и Ацо Стојков, кој е повреден.

Покрај Стојков, дебитант на списокот кај Бобан Бабунски е и Баже Илијоски, напаѓачот на Работнички К.

Во репрезентацијата која ќе патува на силниот турнир во Техеран поголемиот дел од играчите го очекуваат првиот меч како сениори. Таму се префрлени Аце Митрески, Мазнов, Роберт Попов, Петров, Божиновски, Бандулиев, како и искусните Саша Илиќ и Сашко Крстев. На ова гостување ќе одиграме две средби, првата е со домаќинот Иран на 11 февруари, а втората два дена подоцна во меч за пласман, а ќе играме со победникот или поразениот од дуелот Парагвај-Того.

Двајцата селектори повикаа вкупно 41 фудбалер па така и официјално од вчера Македонија има две "сениорски" репрезентации со што станавме "пример" за останатите земји како треба да се напредува со националниот состав.

Двете наши репрезентации се собираат на 8 ноември во Скопје, а онаа на Јонуз следниот ден тргнува на пат кон Иран на релација Скопје-Истанбул-Техеран.

И.Д. Ивановски
post #19 of 94 (permalink) Old November 4th, 2005, 13:21
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
Quote:
Originally Posted by Romanticar
Guys you can't think like this !!!! Macedonia is not a country with thousands of brilliant players !!! Players like Dragan Stojkov or Pacovski will be on reserve, it's impossible to have 22 players like Pandev, Noveski or Naumovski !!! And you have still Petar Milosevski and Aco Stojkov, who don't play against Liechtenstein so it's not bad

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #20 of 94 (permalink) Old November 4th, 2005, 23:55
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Naum

ahahahahhahahahhahahah..... what kind of faces!!!!!

anyone knows who the other player might be?
Harry Potter is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome