The world of Bate Vane - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 01:26 Thread Starter
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
The world of Bate Vane

Here, let this be a topic for our famous Bate Vane (Vanco Takovski), president os FK Belasica GC Strumica .

First, can anyone post a picture of him?
Harry Potter is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 03:18
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Here is the first picture of Vane, more to come...

ps-if someone has quotes from him plz post them here.
Attached Images
 
Ambis is offline  
post #3 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 03:32
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
first quote in english when he fires Kanatlarovski

'We are at the same place where we were two years ago when he took the post,' said board member Vanco Takovski.

"Kanatlarovski is a good coach, but he had some little problems," said Belasica president Vanco Takovski. "He is no good anymore for my club."

I think that the team will be the one to beat for the rest of this year's Macedonian championship. said Belasica president Vancio Takovski Meanwhile, the president has announced plans for a new, multi-purpose stadium for the club capable of holding 5,500 spectators. Belasica are hoping to develop a state-of-the-art youth training academy and plan to launch a ladies football team.

Strumica (Macedonia): Vardar star, and sometimes national team captain, Nexmedin Memedi set off a riot when he celebrated Ilco Borov's derby-winning goal by crossing the touchline to flip off the losing home side's supporters. Memedi was sent off, under protection of security staff, in the 38th minute while garbage rained down on the pitch. After the match, 8,000 incensed Belasica Strumica supporters attacked Vardar's bus, injuring two players. Despite not being a coach, Belasica president Vanco Takovski, blamed the loss on the referee. (You know, the guy who sent off Memedi, giving Belasica a 52-minute man advantage the coach and players failed to exploit?)

Vane with police protection


Vane fighting with the crowd on Gradski
http://www.org.mk/modeli/view_thumb.asp?reden=3310

Vane the horse :dielaugh:
http://www.org.mk/modeli/view_thumb.asp?reden=3309
Attached Images
 
Ambis is offline  
 
post #4 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 03:46
Rising Star
 
Join Date: 09 2001
Posts: 952
Ah Vane, izguben covek e, biggest bullshit artist ever!
K-15 is offline  
post #5 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 03:47
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
His most legendary statement was when he said that Belasica will reach the UEFA Cup final and beat Barcelona.

Also he asked from the coach Kanatlarovski to bring Belasica at least to the 1/4 finals of the UEFA Cup. Kanatlarovski simply said that it's an impossible mission and Takovski fired him because of that.

This season he compared his players to Petr Cech, Frank Lampard, Didier Drogba.... he is simply unbelievable! :dielaugh:

More to come very soon...
Romanticar is offline  
post #6 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 03:50
Rising Star
 
Join Date: 09 2001
Posts: 952
Kaj si Romanticar te nema nikde so se slucuva?
K-15 is offline  
post #7 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 03:52
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
Quote:
Originally Posted by K-15
Kaj si Romanticar te nema nikde so se slucuva?
Тука сум брат, компјутерот ми беше заебан ама сега го средив.
Romanticar is offline  
post #8 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 03:55
Rising Star
 
Join Date: 09 2001
Posts: 952
Dobro e, we missed your wisdom!
K-15 is offline  
post #9 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 03:58
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
Quote:
Originally Posted by K-15
Dobro e, we missed your wisdom!
I'm glad to be back too but now let's continue our discussion about the legend from Strumica!
Romanticar is offline  
post #10 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 03:59
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
more quotes from Vane

he once made the "turd of the week" website :dielaugh:
http://prestonm.com/brewcity/totw/to...otw000923.html

Таковски: "Врз мене се прави политички линч"

"Што бара Ристевски во фудбалот, тој бил предодреден да биде пиљар" :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh:

Таковски е дециден дека доколку ги имаше парите што Браца Вујчиќ ги вложува во Вардар, Беласица ГЦ веќе ќе играше во Лигата на шампионите, а притоа само тројца негови фудбалери би ги купил:
"Парите што тие ги земале сакаат да ги оправдаат со фрлање дрвја и камења. Виновни им се Пановски, таковски, Алацајков. Како да не ! Земаат таму некои играчи по 5.000 евра. Толку плата нема никој на Балканот.Истовремено, ги повика Ристевски и Хаџиевски, за доброто на клубот, да си заминат од него"

"Од новинарските извештаи од Струмица се гледа дека ние бевме подобри. И со девет играчи ќе ги победиме. Јавно ги повикувам да играме надвор од Струмица. Вардар беше инфериорен, неподготвен и не покажа ништо на овој меч. Со таква игра нема далеку да стигне. За две класи сме подобри од Вардар. Тие треба во своите редови да ја бараат вината. Ако не знаат да ја најдат, јас ќе им ја посочам: [B]на нивниот потпретседател, третиот ден откако се родил му ставиле круша до перницата. Тој бил предодреден да биде пиљар во животот. Така му рекле наречниците."[B]

Таковски не го поштеди ниту тренерот на Bардарци, Ѓоко Хаџиевски, оспорувајќи ја неговата стручност: "Го избркаа од Војводина, Левски сака споменик да му дигне оти ја упропасти ЦСКА, а Џубило и пред и по него беше прв, само кога тој беше таму ништо не направија."

"Сега "Градски" може вода да ни носи, Беласица го има она што и италијански Милан" рече Таковски мислејќи на Сан Сиро.

Полициско куче играше фудбал, а Таковски 'ржеше на судиите

Во второто полувреме од натпреварот од Брегалница К - Беласица ГЦ, на една топка исфрлена од теренот на атлетската патека наеднаш се пушти едно полициско куче. Со манир на добар фудбалер, кучето ја туркаше топката, ја врати на теренот и во слалом, заедно со топката, тргна кон голот на Беласица. Фудбалерите сакаа да му ја земат топката на кучето, но тоа никако не ја пушташе од своите нозе и муцка. Топката ја остави дури по наредба на својот дресер - полицискиот работник задолжен за него, кој, откако се откинало кучето од неговата рака, добил и повреда на зглобот од раката. На "новиот фудбалер", без маска на лицето, му аплаудираше целата публика.По натпреварот претставникот на Беласица ГЦ, Ванчо Таковски, незадоволен од делењето на фудбалската правда и на двата пенала против неговата екипа, кај службениот влез, пред соблекувалната, како да доби нервен слом. Таковски викаше речиси по сите, а најмногу по судиите. Прв налета комесарот за делегирање судии Ангел Бунгуров, а откако овој некако успеа да замине кон излезот на стадионот, се нафрли кон судиската тројка на чело со Мечкаровски., меѓутоа до инцидент не дојде благодарение на полицијата и обезбедувањето, кои го отстранија Таковски од службениот влез пред неговата соблекувална

Несреќен случај или саботажа?
Таковски: Господ ме спаси од сигурна смрт

На американскиот камионет на претседателот на Беласица, Ванчо Таковски, во вторникот попладне му се откачило задното лево тркало на патот Радовиш-Струмица.Претседателот Таковски, револтиран од настанот, ни изјави:Само Господ ме спаси од сигурна смрт. Јас да бев во возилото ќе возев 130-140 км/час и кој знае што ќе се случеше. Можеби досега ќе бев погребан. Некој намерно ми ги одвртел шрафовите на тркалото. Во последно време имам многи закани, но Господ бил со нас и со нашиот директор Марангозов. Јас требаше да одам за Радовиш, но бев многу изморен од патот во Белград, каде престојував по повод трансферот на Горан Попов во Црвена Sвезда, па место мене замина Марангозов, ни изјави Таковски.

Претседателот на Беласица Ванчо Таковски порачува:
Нека учат од мене како се продаваат фудбалери

Само се фалат овој ќе го продадеме таму, оној ќе го продадеме ваму, и ништо од тоа. Кога ќе ја завршат работата нека кажат. Јас трансферите на Стојков и Пандев во Интер го соопштив дури кога тие се реализираа. Истото беше и со браќата Попови. Нека учат од мене како се продаваат фудбалери, се обраќа претседателот на струмичкиот прволигаш Беласица, Ванчо Таковски на клупските управи и на самозамислените менаџери.

Неговата Беласица не поднесе пријава до лиценцната комисија за добивање лиценца според процедурата на УЕФА.
"Не се пријавивме бидејќи не ги исполнуваме условите. Кажете ми кој од нашите клубови ги исполнува критериумите на УЕФА. Зарем мислите дека "шесторката" што поднесе пријави има инфраструктурни и правни услови. Не е само пријави се, а потоа откажи се"

Претседателот на струмичани Ванчо Таковски ќе бара 100.000 евра оштета од Вардар за претрпените повреди на мечот од претпоследното коло. :dielaugh:

Таковски и Ристески се степаа

Претседателот на Беласица, Ванчо Таковски и фудбалерот Панче Ристески завчера меѓусебните нерасчистени сметки ги расчистувале со тупаници. Имено, поранешниот фудбалер на Вардар и Победа, незадоволен од неисполнувањето на обврските кон него, го загубил трпението и правдата се обидел да ја истера со ќотек. На нападот умешно одговорил Таковски и со брза интервенција на присутните на градскиот стадион "Младост" бил спречен поголем инцидент. Веднаш потоа раководството на клубот го суспендирало Ристески и за него вратите на клубот се затворени.Со непланираното суспендирање на Ристески, струмичкиот прволигаш остана само со тројца првотимци од есенскиот дел на првенството: Костов, Ристовски и голманот Дисиќ. Со ваков состав, актуелниот вицешампион ќе има тешка задача да го задржи прволигашкиот статус и напролет секој натпревар за струмичките "кенгури" ќе биде квалификациски.

The best Vane picture of them all :dielaugh:
Attached Images
 
Ambis is offline  
post #11 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 04:06
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Ванчо Таковски приведен во струмичката полиција

По означување на крајот на натпреварот во Струмица помеѓу домашната Беласица ГЦ и Брегалница Делчево, дојде до инцидент. Според полициски извори претседателот на струмичките "кенгури" Ванчо Таковски, бил приведен во струмичката полиција под обвинение за нарушување на јавниот ред и мир, омаловажување и навредување на службени лица. Таковски, по приведувањето во полицијата бил пуштен некаде околу 2 часот по полноќ. Освен Таковски, на информативен разговори во полицијата биле повикани и други лица од управата на струмичкиот прволигаш, меѓу кои и делегатот на натпреварот Јусуф Мердит од Скопје. Додека судиската четворка од Скопје, на чело со Маријан Кировски и неговите помошници Владимир Кипријановски, Александар Максимовски и четвртиот судија Горан Фидановски, со полициско комбе биле извлечени од стадионот во спортски дресови и дури некаде по 21 часот без да го состават официјалниот записник ја напуштиле Струмица. Инцидентот започнал по завршувањето на натпреварот, кога тренерот на голманите на Беласица ГЦ, Душко Василев се обидел физички да се пресмета со главниот судија Кировски. Тој во тоа бил спречен од полицијата, но Кировски во мешаницата покажал и боксерска вештина притоа и го удрил Василев во пределот на стомакот. Фудбалерите на Брегалница по долго чекање со полициска придружба безбедно ја напуштиле Струмица.Од управата на струмичкиот прволигаш засега нема официјални реакции. Неофицијално дознавме дека раководството во таборот на Беласица ГЦ е незадоволна од делењето на судиската правда на овој натпревар. Помеѓу спортската јавност во градот под Царевите кули се шпекулира дека неколку фудбалери на струмичани уште пред натпреварот со Цементарница биле поткупени за да не се залагаат и на натпреварот со Цементарница и на оној со Брегалница Се шпекулира и дека претседателот Таковски наводно сака да се откаже и да го продаде струмичкиот прволигаш.
Ambis is offline  
post #12 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 04:09
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
here it is :)))

Quote:
Originally Posted by Romanticar
Also he asked from the coach Kanatlarovski to bring Belasica at least to the 1/4 finals of the UEFA Cup. Kanatlarovski simply said that it's an impossible mission and Takovski fired him because of that.
Таковски: Ние бараме пет, Канатларовски гарантира три кола од Купот на УЕФА

СТРУМИЦА - Иако пред почетокот на подготовките за новата сезона беше најавено дека Драган Канатларовски ќе остане на кормилото на Беласица ГЦ, сепак, како експлозија оддекна веста дека популарниот Цапар е сменет. Претседателот на Беласица ГЦ, Ванчо Таковски, кого вчера го пронајдовме на одмор во едно планинско место во Малешевијата, ни ја потврди веста за смената на Канатларовски и ни изјави:
Со Драган не се спогодивме околу нашите амбиции во Купот на УЕФА. Тој гарантираше пласман до третото коло на Купот, а ние бараме барем пет круга да одиграме. Тоа е единствената причина поради која Канатларовски е сменет ни изјави Таковски. Инаку, ние сме презадоволни од работата и стручноста на Канатларовски, но тој повеќе не е погоден за оваа средина.
Ambis is offline  
post #13 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 04:28
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Is he serious when he compares his players to Chelsea players? If he is he is a lost man.
MacoBoy is offline  
post #14 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 05:03
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by MacoBoy
Is he serious when he compares his players to Chelsea players? If he is he is a lost man.
His been lost for years now p
Ambis is offline  
post #15 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 11:04
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
Quote:
Originally Posted by Romanticar
Also he asked from the coach Kanatlarovski to bring Belasica at least to the 1/4 finals of the UEFA Cup. Kanatlarovski simply said that it's an impossible mission and Takovski fired him because of that.
This season he compared his players to Petr Cech, Frank Lampard, Didier Drogba.... he is simply unbelievable! :dielaugh:

Seems he is making Macedonian league more coloristic and funny

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #16 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 19:41 Thread Starter
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
guys, lost or whatever, Takovski is making our poor league funnier and interesting at least. VIVA the legend of Strumica!
Harry Potter is offline  
post #17 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 19:52
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Според полициски извори претседателот на струмичките "кенгури" Ванчо Таковски, бил приведен во струмичката полиција под обвинение за нарушување на јавниот ред и мир, омаловажување и навредување на службени лица. Таковски, по приведувањето во полицијата бил пуштен некаде околу 2 часот по полноќ.
Me interesira zosto ne odspil tamu sekako veke bilo 2 casot po polnok
Ambis is offline  
post #18 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 19:56 Thread Starter
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by Ambis
Me interesira zosto ne odspil tamu sekako veke bilo 2 casot po polnok
kako zaso!?? coekot cela Strumica i strumicko na maliot prst gi vrti, policija tamu nisto ne mu moze
Harry Potter is offline  
post #19 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 20:26 Thread Starter
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Za mene najizjava na Bate Vane e koa Jorde Georgievski ispadna pozitiven i Bate Vane se falese deka ispadnalo kako so on tvrdel. Na ovaa izjava najveke sum se smeel, posebno koa objasnuva za Mohikanecot. Eve ja celata negova izjava:

Vcerasnite rezultati od analizata na antidoping kontrolata potvrdija deka pretsedatelot na Belasica, Vanco Takovski, sepak bil vo pravo

Takovski: Za dopingot ispadna po moe!

Uste pred nekolku meseci pretsedatelot na Belasica, Vanco Takovski, bese edinstveniot inicijator za itno sproveduvanje na antidoping kontrola na natprevarite vo naseto prvenstvo. Taa pocna da se realizira vo vtoroto proletno kolo, potocno na sredbata Belasica GC - Rabotnicki Kometal (3:1) i tokmu analizite od premierata na antidoping kontrolata go dade, kako sto veli Takovski, i prviot pozitiven rezultat ili vo prevod se potvrdi deka fudbalerite na oddelni ekipi koristat nedozvoleni stimulativni sredstva:
"Za dopingot ispadna po moe. Znaci ispadna deka nekoi fudbaleri navistina se dopinguvaat. Toa go potvrdi analizata od antidoping testot napraven na sredbata Belasica - Rabotnicki Kometal. Imeno, se utvrdi deka Mohikanecot od redovite na Rabotnicki e pozitiven. I sega sto!? Koj bese vo pravo!? Iskreno vo nasiot fudbal najmnogu mi e zal za pretsedatelot na FFM, Hari Hadzi-Risteski, zatoa sto site okolu nego, mislam na Bungurov i kompanija, mu rabotat zad grbot. Spored mene, vo nasiot fudbal se e pozitivno, samo jas sum negativen", veli Takovski.
Harry Potter is offline  
post #20 of 132 (permalink) Old June 6th, 2005, 20:50
Star Player
 
Join Date: 04 2001
Posts: 2,694
this thread is a bit weird but funny. i think each league in europe has such personalities. even websites are dedicated to guys like johan cruyff 's words around the web.
thepretender is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome