4 Teams rejected to play in Europe - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 22 (permalink) Old April 12th, 2005, 16:43 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
4 Teams rejected to play in Europe

Лиценцната комисија одби 4 клубови

Комисијата за лиценцирање при ФФМ ги разгледуваше и оценуваше барањата за издавање лиценца за учество во натпреварите во организација на УЕФА за натпреварувачката сезона 2005/2006 и притоа одлучи по разгледувањето на целокупната документација да им издаде лиценца на следните 6 екипи:
ФК Работнички К., ФК Вардар, ФК Победа, ФК Беласица, ФК Брегалница К. и ФК Силекс.
Лиценцната комисија поради неисполнување на А и Б критериуми , дефинирани во правилникот за лиценцирање одлучи да не издаде лиценца на следните клубови: ФК Цементарница, ФК Башкими, ФК Маџари С. и ФК Слога Југамагнат.
Клубовите незадоволни од донесените одлуки на комисијата за лиценцирање согласно постапката имаат право на жалба до Комисијата за жалби за лиценцирање во рок од 5 дена од денот на приемот на одлуката.

I think this is for next year so it looks like Cementarnica,Bashkimi,Madzari and Sloga won't be playing in Europe even if they do good, unless they object and file a grievance or something but i don't know whats going on how could Cementarnica not be given a licenca when they have played in Europe before and same with Sloga Jugomagnat
Ambis is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 22 (permalink) Old April 13th, 2005, 15:38 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Комисија за лиценцирање при ФФМ
Четири клуба не добија лиценца

Поради неисполување на А и Б критериумите дефинирани во Правилникот за лиценирање, Комисијата за лиценцирање при ФФМ одлучи на фудбалските прволигаши: Цементарница 55, Слога Југомагнат, Маџари Солидарност и на Башкими да не им издаде лиценца за учество во натпреварите во организација на УЕФА за натпреварувачкат сезона 2005/2006. Со лиценца се стекнаа: Вардар, Работнички Кометал, Победа, Силекс, Беласица ГЦ и Брегалница. Иако никој од членовите на Комисијата не сакаше да потврди, сепак главна причина за одбивање на барањето од четирите клуба е неисполување на финансискиот критериум.Според еден од членовите на овој критериум е клубовите на своите фудбалери да мора да им плаќаат здравствено и пензиско осигурување.Интересно е што меѓу одбиените се и двата полуфиналисти од Купот, Башкими и Маџари Солидарност, со што се нарушува регуларноста на натпреварувањето. Имено, ако еден од овие две екипи го освојат Купот нема да имаат право да се натпреваруваат на меѓународна сцена, со што се намалува нивниот мотив. Што се однесува до третиот полуфиналист, второлигашот Турново, според Правилникот за лиценцирање, критериумте за клубовите од Втората лига се многу полибарални, па така тој ќе може дополнително да се стекне со лиценца.Клубовите кои беа одбиени и се незадоволни од донесената одлука на Комисијата за лиценцирање имаат право на жалба во рок од пет дена по приемот на одлуката.
Ambis is offline  
post #3 of 22 (permalink) Old April 13th, 2005, 15:48 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Џабе везат два полуфиналисти на Купот

Националниот фудбалски куп на Македонија во голема мера ќе ја загуби регуларноста откако два од четирите полуфиналисти не ги исполнуваат условите за добивање лиценца за настап во куповите на УЕФА. Башкими и Маџари не добија право за настап во Европа, па оттаму и нема да имаат мотив (освен спортскиот) да се пласираат во финалето на Купот, чиј освојувач ќе игра во квалификациите за Купот на УЕФА.

Пред реванш-средбите од полуфиналето во мај, во кои Маџари има предност од 1-0 со Турново, а Башкими има иста таква негатива од дуелот со Силекс, во голема мера е нарушена регуларноста на натпреварувањето. Четвртиот полуфиналист Силекс доби лиценца за настап, а за Турново, како второлигаш, лиценцирањето ќе почне дополнително и со поинаква процедура, ако избори место за Европа. Покрај Маџари и Башкими, лиценци за настап во Европа не добија ниту Слога Југомагнат ниту Цементарница 55.

По првата полуфинална средба во Маџари, домашната екипа ги обвини гостите дека се обиделе да поткупат одредени играчи за да се пласираат во финалето. По вчерашната одлука на лиценцната комисија, Маџари попусто ќе игра за пласман во финалето, зашто не може да игра во Купот на УЕФА, а истото важи и за Башкими.

Според штурото соопштение на од Комисијата за лиценцирање на ФФМ, од десетте клуба што побараа лиценци, четири екипи не добиле поради тоа што не исполнуваат А- и Б-критериуми пропишани со правилникот. Работнички Кометал, Вардар, Победа, Беласица, Брегалница К. и Силекс ги исполнуваат правилата и можат да настапуваат во Европа. Претходно, од трката по лиценци однапред се откажаа Напредок и Шкендија 79.
Ambis is offline  
 
post #4 of 22 (permalink) Old April 13th, 2005, 16:13
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
***ing UEFA ***ing UEFA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :frustrat: :frustrat: :frustrat: :frustrat: :frustrat: :frustrat: :frustrat:

Is it ban only for one season, or for all time ???

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #5 of 22 (permalink) Old April 13th, 2005, 16:35 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Poland-Cement
***ing UEFA ***ing UEFA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :frustrat: :frustrat: :frustrat: :frustrat: :frustrat: :frustrat: :frustrat:

Is it ban only for one season, or for all time ???
I'm not sure exactly for how long but they didn't get a licenca for the 2005/2006 season so im guessing until they get one again they wont be playing in Europe which is total bullshit i never knew a stupid rule like this existed but it makes our Cup matches seem irrelevant now because from the 4 teams left only Sileks can play in Europe :irritate:
Ambis is offline  
post #6 of 22 (permalink) Old April 13th, 2005, 16:49
Forum Manager
Xtratime Elite
 
HajdukSplit's Avatar
 
Join Date: 08 2002
Location: FL
Teams: Hajduk Split, Derby County
Posts: 68,737
same thing happened with Osijek last season, if you don't have a license you can't play in Europe for that season, its not a life ban
HajdukSplit is offline  
post #7 of 22 (permalink) Old April 13th, 2005, 17:15 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by HajdukSplit
same thing happened with Osijek last season, if you don't have a license you can't play in Europe for that season, its not a life ban
So why didn't they get a license? is it too expensive or did they just not wanna play in europe because of all the money they would have had to spend?
Ambis is offline  
post #8 of 22 (permalink) Old April 13th, 2005, 20:07
Forum Manager
Xtratime Elite
 
HajdukSplit's Avatar
 
Join Date: 08 2002
Location: FL
Teams: Hajduk Split, Derby County
Posts: 68,737
Osijek were near bankrupt, they couldn't even afford to pay for their electric bill. They were very close to being relegated to the fourth division which is a reason why many players were sold for not for much.
HajdukSplit is offline  
post #9 of 22 (permalink) Old April 13th, 2005, 20:35
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
Well, the fact is also that Cementarnica has no good stadium and had huge financial problems this winter and sold many players

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #10 of 22 (permalink) Old April 13th, 2005, 20:36
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
Quote:
Originally Posted by Ambis
now because from the 4 teams left only Sileks can play in Europe :irritate:
How about Turnovo ?

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #11 of 22 (permalink) Old April 14th, 2005, 03:41 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Poland-Cement
How about Turnovo ?
yes they will play on some bafca in Strumica p
Ambis is offline  
post #12 of 22 (permalink) Old April 14th, 2005, 06:08
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
bafca
MacoBoy is offline  
post #13 of 22 (permalink) Old April 14th, 2005, 15:07
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
bafca ???

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #14 of 22 (permalink) Old April 14th, 2005, 21:50 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Poland-Cement
bafca ???
farm
Ambis is offline  
post #15 of 22 (permalink) Old April 15th, 2005, 01:12 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Откако пофиналистите на Купот не добија лиценца од УЕФА
Силекс на чекор до излез на меѓународната сцена

На полуфиналистот на фудбалскиот куп, прволигашот Силекс доволно му е второлигашот Турново да биде елиминиран од Маџари Солидарност во полуфиналето и со тоа тој веќе да избори пласман во квалификациите за Купот на УЕФА. Ова е епилог по завчерашната одлука на Комисијата за лиценцирање да не им додели лиценца за излез на меѓународна сцена на: Маџари Солидарност, Башкими, Цементарница 55 и на Слога Југомагнат. Турново ќе може да аплицира за лиценца дури ако го освои Купот, по што многу ќе биде олеснета процедурата за нејзино издавање, бидејќи УЕФА е попустлива кон аматерските клубови. Веќе е сигурно дека четирите одбиени клуба паднале поради неисполнување на финансискиот критерим. Според него, клубот треба да има пријавено жиро-сметка преку која месечно би се направил обрт од околу 200.000 денари и да има минимум шестмина запослени. Се мисли на најмлаку тројца вработени во канцеларијата на клубот и тројца фудбалери, на кои редовно би им се исплаќало здравствено и пензиско осигрување.Интересно е што прволигашот Шкендија 79, иако има шанса да избори место на табелата што води во еден од куповите нема да има право на настап на меѓународна сцена. Имено, тетовци не аплицираа за добивање лиценца на УЕФА, иако за нејзино барање требаше да издвојат само 250 евра.
Ambis is offline  
post #16 of 22 (permalink) Old April 15th, 2005, 01:15 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Интересно е што прволигашот Шкендија 79, иако има шанса да избори место на табелата што води во еден од куповите нема да има право на настап на меѓународна сцена. Имено, тетовци не аплицираа за добивање лиценца на УЕФА, иако за нејзино барање требаше да издвојат само 250 евра.
I can't believe this all Shkendija had to do is pay 250 euros and they would have got a license to play in Europe but they didn't do it what the hell is the Shkendija owner thinking??? is his team playing in prva liga for nothing...
Ambis is offline  
post #17 of 22 (permalink) Old April 15th, 2005, 01:18 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Условите за лиценцирање на Турново се чекаат од Нион

УЕФА ќе го извести ФФМ кои услови треба да ги исполни второлигашот Турново за да добие лиценца за меѓународен настап, ако го обезбеди преку домашното куп-натпреварување, каде што стигна до полуфиналето. Второлигашот Турново го запази рокот - 15 април, за да се пријави за вонредното лиценцирање што ќе го направи администрацијата на ФФМ.За ова лиценцирање не важат критериумите според кои им беа одобрени лиценци за настап на меѓународната клупска сезона на шест од десетте пријавени прволигаши: Работнички Кометал, Вардар, Победа, Силекс, Беласица и Брегалница Краун.Меѓу четирите екипи што не ги исполниле бараните критериуми се наоѓаат полуфиналистите од фудбалскиот Куп на Македонија, Маџари Солидарност и Башкими. Тие најавија жалби на првостепената одлука. Конечниот збор околу приговорите треба да биде соопштен на 30 април. Доколку не бидат прифатени забелешките, на европската виза преку домашниот куп ќе и се радуваат, пред одигрувањето на реванш-полуфиналните средби на 4 мај, Силекс и дополнително пријавениот за лиценцирање Турново.

So it looks like Turnovo might get a license after all :rollani:
Ambis is offline  
post #18 of 22 (permalink) Old April 15th, 2005, 08:12
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Thats so stupid!
MacoBoy is offline  
post #19 of 22 (permalink) Old April 15th, 2005, 17:44
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
Ridiculos :frustrat: Turnovo can get the licence but Cementarnica not :rollani: :fero:

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #20 of 22 (permalink) Old April 15th, 2005, 22:14
Star Player
 
Join Date: 04 2001
Posts: 2,694
i'll contact my friends and cousins this summer, maybe my FK Mornar Radozda club may get a uefa license too if i help them paying 250 euros...
thepretender is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome