FFM (Football Federation of Macedonia) - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 221 (permalink) Old March 9th, 2005, 17:58 Thread Starter
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
FFM (Football Federation of Macedonia)

Here we can talk all about our dear football federation.

FFM logo in Yugoslavia & FFM first logo sice the independence
http://www.hqfl.dk/

FFM seccond logo


The president Haralampie Hadzi-Risteski


FFM new logo
Attached Images
 

Last edited by Harry Potter; March 9th, 2005 at 18:09.
Harry Potter is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 221 (permalink) Old March 9th, 2005, 18:07 Thread Starter
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
ФФМ со лиценца за квалитет
9.3.2005

Фудбалска Федерација на Македонија и официјално го доби сертификатот за квалитет од Societe Generale de Surveillance(SGS) , лидер за контрола во сертификациската индустрија.
Целта на сертификатот е да осигура конзинстентност и еднаков третман кој ќе се применува од давателите на лиценца за клубовите.
Доделувањето на сертификатот обезбедува сигурност дека УЕФА клубската лиценцна шема е еднаква за сите фудбалски асоцијации и дека клубовите довиваат еднаков третман во процесот на лиценцирање.
Сертификатот е со важност од три години во период од 2004 до 2007 година.

Breeeeeeeeeeeeeee... i diploma im dale!
Harry Potter is offline  
post #3 of 221 (permalink) Old March 9th, 2005, 19:21
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Erreway
ФФМ со лиценца за квалитет
9.3.2005

Фудбалска Федерација на Македонија и официјално го доби сертификатот за квалитет од Societe Generale de Surveillance(SGS) , лидер за контрола во сертификациската индустрија.
Целта на сертификатот е да осигура конзинстентност и еднаков третман кој ќе се применува од давателите на лиценца за клубовите.
Доделувањето на сертификатот обезбедува сигурност дека УЕФА клубската лиценцна шема е еднаква за сите фудбалски асоцијации и дека клубовите довиваат еднаков третман во процесот на лиценцирање.
Сертификатот е со важност од три години во период од 2004 до 2007 година.

Breeeeeeeeeeeeeee... i diploma im dale!
hahahaha :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh:
Ambis is offline  
 
post #4 of 221 (permalink) Old March 9th, 2005, 19:36
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
Quote:
Originally Posted by Erreway

The president Haralampie Hadzi-Risteski

He looks realy like Italian mafioso

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #5 of 221 (permalink) Old March 9th, 2005, 19:59
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by Poland-Cement
He looks realy like Italian mafioso
What a coincidence that he is that you should see his Golden chain.
post #6 of 221 (permalink) Old March 23rd, 2005, 17:52 Thread Starter
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Posle maloto igraliste vo JBT vo Skopje, sea FFM po duri 6 meseci uspean da izgradi vtoro, vo Veles. UEFA donirase pari za izgradba na 40 vakvi igralista, a ako prodolzi FFM so vakvo ocajno tempo (po edno na sekoi 6 meseci) igralista ke bidat gotovi tocno vo 2025 godina. Cheers FFM!

ФФМ продолжува со инсталирање на мини-терени
21.3.2005

Со средствата доделени од УЕФА, ФФМ продолжува со инсталирање на првите 6 терени од вкупно 34, по пилот проектот во дворот на гимназијата „Јосип Броз“ во Скопје.
Во саботата свечено во употреба во присуство на раководството на ФФМ, спортски и општествени работници беше пуштен мини-теренот во с.Чегране во ОФС Гостивар а денеска официјално во употреба е и мини -теренот во Велес. ФФМ во наредните денови ќе ги промовира и терените во Кочани, Гевгелија, К.Вода и Битола. Овој проект кој го реализира француска фирма ќе заврши до почетокот на м.Јули и со него сите ОФС во Македонија ќе добијат по еден ваков мини-терен кој е со намена за популаризација на фудбалот помеѓу младите категории.

Harry Potter is offline  
post #7 of 221 (permalink) Old March 23rd, 2005, 18:25
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
UEFA donirase pari za izgradba na 40 vakvi igralista, a ako prodolzi FFM so vakvo ocajno tempo (po edno na sekoi 6 meseci) igralista ke bidat gotovi tocno vo 2025 godina. Cheers FFM!
hahahaha Makedonska rabota
Ambis is offline  
post #8 of 221 (permalink) Old April 20th, 2005, 05:46
Rising Star
 
Join Date: 03 2005
Posts: 667
ФФМ бара поголемо купче пари или раскин на договорот

На вечерашниот состанок што треба да се случи меѓу претставниците на застапникот за телевизиските права на нашата фудбалска репрезентација, германската медиумска компанија "Спорт-5", и челниците на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) повторно главна тема ќе биде ревизија на договорот за ТВ-правата кој има важност до 2011 година. Преговорите ќе се водат помеѓу претседателот на "Спорт-5", Криштоф Ланг, и неговиот претставник за Југоисточна Европа, Слободан Вујчиќ - Брацо, од една и претседателот на ФФМ Хари Хаџи-Ристески и генералниот секретар Лазар Митровски од друга страна. Македонскиот фудбалски врв ќе инсистира на зголемување на сумите од ТВ-правата што во иднина ќе ги добива Федерацијата, а, истовремено, германскиот застапник да се обврза да ислаќа и годишни бонуси, како што тоа го прави и со другите европски федерации. Се споменува сума 500.000 евра годишно, што би ни била загарантирана без разлика на рејтингот на противниците на нашата фудбалска репрезентација. Македонските фудбалски "татковци" особено се незадоволни од, според нив, смешните суми што ФФМ треба да ги добие како обесштетување за правата од ТВ-преносите. За илустрација, според правилникот за наградувања што го потпиша претходното раководство на ФФМ со тогашната УФА Медија, за мечот со Холандија ни следуваа 400.000 евра, со Романија и со Чешка по 20.000 евра, додека од натпреварите со Финска, Ерменија и со Андора ќе добиеме беззначајни 15.000 евра. Како што се истакна, место да е обратно, нашата Федерација ја добива само провизијата од сумите што при нормално потпишани договори би ни следувале. Се разбира, главнината оди кај Германците. Исто така, ќе се инсистира договорот во иднина да има важност за еден квалификациски циклус, а не како досега, тој да се продолжува на пет години.

Ако сите овие барања на македонскиот фудбалски врв не се исполнат, голема е веројатноста договорот да биде предвреме раскинат. Во овие намери ФФМ има голема поддршка и од УЕФА, која е подготвена со свое учество да даде удел во преговорите. Веќе од поодамна е познато дека во моментов има три-четири медиумски компании кои се подготвени да се договорат со нашата Федерација за суми неколку пати повисоки од оние кои во моментов ги одделува "Спорт-5".

Инаку, во октомври 2002 година, на само два дена пред паѓањето на ексфудбалската влада, тогашниот претседател Ламбе Арнуадов и Слободан Вујчиќ-Брацо ставија параф на договорот, со што предвреме го продолжија до 2011 година, иако тој истекува во 2006 година. Нормално, постои голем сомнеж дека како благодарност за таквиот потег големи пари се слеани во нечии џебови.

Иако неповолни за ФФМ, Федерацијата имаше проблеми да ги наплати и така мизерните пари за неа. Таа се изнамачи да добие 700.000 евра, сума што, според скалата од договорот за ТВ-правата, и следуваше од квалификацискиот натпревар за Европското првенство со Англија, одигран во септември 2003 на "Градски". Затоа веќе наредниот месец делегација на "македонската куќа на фудбалот" мораше под итно да замине во седиштето на "Спорт-5" во Хамбург и да ги израмнува сметките. Претходно, Германците се вадеа дека на име на кредити, што по разни основи ги подигнале претходните фудбалски влади, биле исплатени околу 900.000 тогашни германски марки (450.000 евра).
Bukefal is offline  
post #9 of 221 (permalink) Old April 20th, 2005, 06:01
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Abe tie sekogas barat pari samo to gi interesira
Ambis is offline  
post #10 of 221 (permalink) Old April 20th, 2005, 13:57
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Хаџи-Ристески и Митроски во Талин

Претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески, и генералниот секретар Лазар Митровски денеска ќе отпатуваат за Талин, каде што ќе учествуваат на Конгресот што ќе го одржи УЕФА, во Естонија. Македонската делегација на европскиот фудбалски самит ќе биде заинтересирана за најновиот предлог од УЕФА за измените на системот за квалификации за ЕП 2008 година, во Австрија и Швајцарија.

Според предлогот, Конгресот треба да донесе одлука и третопласираните репрезентации од квалификациските групи да добијат шанса да играат бараж-натпревари за пласман на завршницата. Македонија тука ја гледа шансата за евентуално учество на завршница од ЕП.

За 14 слободни места на ЕП 2008 година (домаќините Австрија и Швајцарија автоматски се пласираат), ќе се борат 50 репрезентации, распоредени во шест групи со по седум екипи и една група со осум селекции. Победниците од групите директно ќе се пласираат на ЕП, а според новиот формат, второ и третопласираните треба да играат бараж-мечеви за преостанатите седум места.

l Перспективната судиска четворка од македонскиот фудбал: Александар Ставрев, Димитар Мечкаровски, Марјан Маркоски и Горан Спиркоски, денеска треба да замине во италијанскиот спортски центар Коверсано на стручно усовршување. Македонските судии ќе се едуцираат на семинарот, каде што еден од предавачите ќе биде и првата светска свирка, Италијанецот Пјерлуиџи Колина.
Ambis is offline  
post #11 of 221 (permalink) Old April 21st, 2005, 20:16
Star Player
 
Join Date: 04 2001
Posts: 2,694
hey guys, isn't this page a disguised Mafia Topic or Macedonian Humour topic ?
thepretender is offline  
post #12 of 221 (permalink) Old April 30th, 2005, 20:29 Thread Starter
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Quote:
Originally Posted by thepretender
hey guys, isn't this page a disguised Mafia Topic or Macedonian Humour topic ?
I think its a mix of both
Harry Potter is offline  
post #13 of 221 (permalink) Old April 30th, 2005, 23:46 Thread Starter
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Комесар за дисциплина

Едномесечна суспензија за тренерот на ФК Тиквеш
27.4.2005

Комесарот за дисциплина при ФФМ, денеска немаше многу работа и ги изрече следниве мерки:
Еден натпревар пауза за фудбалерот на тетовска Шкендија, Владимир Деспотовски поради втор жолт картон.
Еден натпревар пауза за фудбалерот на ФК Тиквеш, Горан Митков поради втор жолт картон.
Еден месец суспензија за тренерот на ФК Тиквеш, Никола Глигоров поради непортски однос.


breeeeeee, cel mesec kazna mu dale, a na ovie od Aracinovo so na sekoj natprevar se odnesuvaat "nesportski" niso!
Harry Potter is offline  
post #14 of 221 (permalink) Old May 1st, 2005, 05:41
Star Player
 
Join Date: 09 2004
Posts: 4,323
They did suspend the field of Shkendija Haracine after that game with Teteks, I think they got suspended like 5 matches to play somewhere else which is longer than a month.
Benny is offline  
post #15 of 221 (permalink) Old May 1st, 2005, 08:43 Thread Starter
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Yes, I remember just on that, but they never suspended their "players" more that 2 games.

btw, Haracine?
Harry Potter is offline  
post #16 of 221 (permalink) Old May 1st, 2005, 16:59
Star Player
 
Join Date: 09 2004
Posts: 4,323
Aracinovo is called Haraçinë in Albanian and by the people that live there.
Benny is offline  
post #17 of 221 (permalink) Old May 2nd, 2005, 05:28
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Originally Posted by Harry Potter
Yes, I remember just on that, but they never suspended their "players" more that 2 games.

btw, Haracine?
Well thats probably because the Shkendija A. players didn't get into the fight as far as i remember it was just the crowd that attacked the Teteks players but still there stadiums should have got a 1 year ban for something like that no team should ever be attacked like that on the field.

btw-Benny do Shkendija 79 and Shkendija Aracinovo have any connections or is it just that the teams have the same name?
Ambis is offline  
post #18 of 221 (permalink) Old May 2nd, 2005, 23:20
Star Player
 
Join Date: 09 2004
Posts: 4,323
It's just that the teams have the same name, no connection whatsoever.
Benny is offline  
post #19 of 221 (permalink) Old May 3rd, 2005, 01:19 Thread Starter
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
and what means Skendija?
Harry Potter is offline  
post #20 of 221 (permalink) Old May 3rd, 2005, 02:56
Star Player
 
Join Date: 09 2004
Posts: 4,323
Shkendijë means "Spark" as in a spark of fire. It can also be used as and adjective to mean sparkling bright, bright and shiny, and quick and clever.
Benny is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome