In memory of Boris Trajkovski - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 03:56 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
In memory of Boris Trajkovski

Мостарецот по шест дена го заврши ултрамаратонот и пристигна во Скопје
Голо истрча 600 километри во чест на ТрајковскиМостарскиот маратонец Александар Голо вчера околу 14 часот пристигна во Македонија преку граничниот премин Блаце, откако на 20 февруари од Мостар стартуваше со ултрамаратонот во чест на Борис Трајковски, организиран од дневниот весник Дневникки. Облечен во куси панталони и покрај ниските температури, без видливи траги на замор, Голо направи куса пауза на Блаце, каде што во чест на неговиот подвиг го пречекаа организаторите на маратонот и децата на покојниот претседател Трајковски, Сара и Стефан. Видно возбуден дека го делат само 20 километри до крајната цел, Голо рече дека и покрај искушенијата, желбата да направи нешто во чест на загинатиот претседател го одржала да истрае до целта.По мајка сум Македонец. Лани, на денот на несреќата бев многу тажен и затоа сакав да направам нешто во чест на загинатиот претседател. Еве, добро се чувствувам. До остварување на сонот ме делат уште дваесетина километри. Благодарен сум на организаторот на маратонот, без кој мојот сон немаше да се оствариии, рече вчера мостарецот Голо, кој во својата досегашна кариера, трчањето од Мостар до Скопје ќе го бележи како најдолга патека. Тој дневно, во просек, изминувал по сто километри. Патеката поделена во неколку етапи, првата од Ротимле до местото Виљуси во Црна Гора, а следната од Подгорица до Колашин, па преку Пеќ, Приштина и граничниот премин Блаце, до Скопје, делумно ја измени поради големите снежни наноси во делови на Црна Гора. Така, Голо трчаше по изменетата маршрута, од Сараево кон Вишеград, за преку Србија, Црна Гора и Косово да пристигне во Македонија. За време на трчањето, речиси без паузи освен за преспивање, Голо, како што рече, лесно се хранел, најмногу со коцки чоколадо и консумирал повеќе енергетски пијалаци. Го следеле променливи временски услови, со силни врнежи од снег, повремено и од дожд. Трчал преку планини, тесни патчиња, а минал, како што рече, и неколку гранични премини. Повремено го придружувале и неговите синови, Тихомир ( 18 ) и Михајло ( 16 ) , а во постојана придружба била новинарска екипа на Дневникки. Новинарот Бранко Ѓорѓевски истакна дека за време на целото патешествие желбата за достигнување на целта била голема кај Голо и не дозволувала потклекнување на искушенијата.За големиот гест кој мостарецот го направи во чест на Борис Трајковски, благодарност му искажаа и децата на загинатиот претседател, Стефан и Сара, кои преку Дневникки на Голо му испратија капа, шал и ракавици за успешен старт на маратонот, а вчера на Блаце го пречекаа со букет цвеќе. Возбудена од гестот на Голо, Сара на маратонецот му се заблагодари за чинот што го направил во чест на нејзиниот татко. Преостанатите 20 километри од Блаце до Скопје, Голо ги трчаше заедно со тринаесет граѓани на Македонија кои доброволно се приклучија на мостарецот, кој денеска ќе биде дел од активностите организирани по повод една година од трагичната смрт на Борис Трајковски.

What a great accomplishment and for a great cause i have a lot of respect for Aleksnadar Golo and once again in memory of our former president Boris Trajkovski who last year at this time lost his life in a tragic plane crash
Ambis is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 07:34
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
A great man indeed!
MacoBoy is offline  
post #3 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 11:56
Forum Manager
World Class Player
 
vlepnat's Avatar
 
Join Date: 09 2004
Location: Australia
Teams: Inter and Macedonia NT, Socceroos
Posts: 8,882
Yes he was. Did u hav to wear that avatar as well MacoBoy
vlepnat is offline  
 
post #4 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 12:08
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
Aleksandar Golo has my utmost respect!
Romanticar is offline  
post #5 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 12:19
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
Even in Poland was many informations about this aeroplane crash. He should be in memory.

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #6 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 12:35
World Class Player
 
MacoBoy's Avatar
 
Join Date: 10 2004
Teams: Inter Milan, Macedonia NT
Posts: 8,892
Quote:
Originally Posted by vlepnat
Did u hav to wear that avatar as well MacoBo
Yeah mate I was in the bet also
MacoBoy is offline  
post #7 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 13:33
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
It was not really a accident but that is another story..... Boris was one of the most calm and good hearted President and as a human not only in europ but also in ther world(the balkan president are close to that) He respected all and everything and had a very calm friendly attitude to all people..... Some thing for the west to take over from.....

Boris Trajkovski was very much into sport and never miss a game with the Macedonian soccer NT or when Vardar playd in Euro cups. He was also a great Vollyball supporter and never miss a match with Rabotnicki in the top team cup in europ when Rabotnicki was strong.....

Madzari soccer stadium are named after him. Boris Trajkovski Stadium.......
post #8 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 15:26
Star Player
 
Join Date: 09 2004
Posts: 4,323
Condolences. Sad that a vibrant man like had to die this young. His Albanian was not bad when he spoke Albanian to a gathering of people in Tetova.

Last edited by Benny; February 28th, 2005 at 15:32.
Benny is offline  
post #9 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 15:39
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by Benny
Condolences. Sad that a vibrant man like had to die this young. His Albanian was not bad when he spoke Albanian to a gathering of people in Tetova.
what dos Vibrant mean Banny? Don't know that english word.
post #10 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 15:50
Star Player
 
Join Date: 09 2004
Posts: 4,323
Quote:
Originally Posted by Naum
what dos Vibrant mean Banny? Don't know that english word.
It means energetic, full of life and enthusiasm.
Benny is offline  
post #11 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 16:55 Thread Starter
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Меморијален крос за претседателот Трајковски во родната Струмица

Со меморијалниот крос кој се одржа во градскиот парк во организација на атлетскиот клуб "Струмица - Гроз" сограѓаните на Борис Трајковски му оддадоа почит. Лошите временски услови не ги спречија над 100 учесници по дождливо време на првиот меморијален крос да ја одбележат годишнината од прераната и трагична смрт на својот неповторлив претседател и сограѓанин.
Ambis is offline  
post #12 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 17:33
Star Player
 
Indexi's Avatar
 
Join Date: 08 2004
Posts: 2,732
EDIT
Indexi is offline  
post #13 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 17:37
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by Emirho
EDIT:Need to be sure, coming later...
Sorry
post #14 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 17:38
Star Player
 
Indexi's Avatar
 
Join Date: 08 2004
Posts: 2,732
Quote:
Originally Posted by Naum
Sorry
What?

Seems I have been fooled, there was no statue
Indexi is offline  
post #15 of 15 (permalink) Old February 28th, 2005, 18:38
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
Man of peace, fighter for European Balcan, great politican!
Harry Potter is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome