Pancev in Zvezda again? - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 1 (permalink) Old October 7th, 2004, 19:21
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Pancev in Zvezda again?

First it was Kanatlarovski and now Pancev! Zvezda likes Macedoniens :thmbup: The greatest Macedonien soccer player is still very popular in Crvena

Панчев ќе ја спасува Црвена звезда?
Никола БогојевскиМакедонската фудбалска легенда Дарко Панчев ќе го спасува неговиот поранешен клуб Црвена звезда, со кој ги доживеа најголемите фудбалски успеси, откако белградскиот гигант од петокот остана без својата икона, по оставката на претседателот Драган Џаиќ.

Според информациите до кои дојде „Време“, Црвена звезда веќе контактирала со Панчев за една од функциите, откако по 42 години клубот го напушти Џаиќ, потиснат од евродебаклот на „црвено-белите“ сезонава. Иако поголемиот дел на навивачите, кои во четвртокот против Зенит направија хаос околу „Маракана“, не се сложуваат со оставката на Џаиќ, во кулоарите веќе се шпекулира со враќање на многу поранешни фудбалери на чело на клубот. Како нов претседател се споменува името на Драган Стојковиќ-Пикси, актуелниот претседател на Фудбалскиот сојуз на Србија и Црна Гора (ФССЦГ).

- Има таква идеја, но допрва треба да се разговара. Мислам дека многу појасно ќе биде по 22 овој месец, кога ќе се одржи Собранието на клубот (на кое ќе се разгледува оставката на Џаиќ - н. з.) - рече кратко Панчев, за заинтересираноста на „црвено-белите“ да го видат во една од фотелјите на „Маракана“, како еден од главните оперативци во клубот.

Ова е вторпат Ц. звезда да се интересира за македонскиот златен играч, бидејќи во 1997 година, кога Панчев и официјално ги „закачи копачките на клин“, гордоста на Србија беше заинтересирана тој да биде директор на клубот, особено што во тоа време, од играчите од генерацијата 1991 година тој беше единствениот што ја заврши кариерата. Тогаш Панчев не беше подготвен за местото, иако беше меѓу главните фаворити, по заминувањето в пензија на Владимир Цветковиќ, по што Џаиќ ја доби претседателската функција.

- Точно е дека имав понуда во 1997 година да бидам директор, но тогаш не бев подготвен, а и имав други идеи, за македонскиот фудбал. Но, оттогаш времињата се сменија, а состојбите во нашиот фудбал уште повеќе се влошија - вели Панчев.

http://www.vreme.com.mk/novost.action?id=12691&broj=207
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome