Macedonian Youth National Teams - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 1147 (permalink) Old September 25th, 2004, 00:40
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Macedonian Youth National Teams

Here we can post about Macedonia U-21, Macedonia U-19, Macedonia U-17

Macedonia U-17 playd 1-1 against Greece today in the euro qualifying match.

Greece - Macedonia 1 – 1 (1 – 0)

1 – 0 Papadopoulos Ioannis 38”
1 – 1 Velkovski Krste 55”

audience 860
referee Oleg Oryekhov (UKR)

Match wos playd in Finland.

Next week Macedonia U-19 will be organizer for the euroqualifying group 4.
All Matches will be playd in Ohrid, capacity 18.500 FK Ohrid Stadium.

Macedonia-Azerbaijan 28-09-04 15.30
Macedonia-Armenia 30-09-04 15.30
Macedonia-France 02-10-04 15.30

Macedonia-U21 euroqualifying group 1
Macedonia-Holland 09-10-04

Romania 2 6
Macedonia 2 3
Finland 2 3
Netherlands 1 1
Czech Republic 1 1
Armenia 2 0
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 1147 (permalink) Old September 26th, 2004, 10:38
MakLion
Guest
 
Posts: n/a
We should have beat pushkari .
post #3 of 1147 (permalink) Old September 26th, 2004, 16:03
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Match wos playd in Finland.
Why was the match played in Finland?
Ambis is offline  
 
post #4 of 1147 (permalink) Old September 26th, 2004, 16:11
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by Ambis
Why was the match played in Finland?
All matches was playd in Finland! it's youth soccer you know. Next week Macedonia U-19 will be organizer for the euroqualifying group 4.
All Matches will be playd in Ohrid, capacity 18.500 FK Ohrid Stadium. So Macedonia will have the advantage to play in Ohrid Macedonia. Hope the game against France will bee on MKTVsat.
post #5 of 1147 (permalink) Old September 27th, 2004, 19:24
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by Goran
I will be in Biljanini Izvori stadium Ohrid to follow Macedonia U19. I have one friend who will play for Macedonia so i have to take the car. 5 players from Belasica will play for Macedonia U-19 and this shows who have the best school. All off them play for Belasica senior team.
Cool! hope they show at least the France match on MKTV.
post #6 of 1147 (permalink) Old September 27th, 2004, 19:29
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Group 4 kicks off, with Macedonia playing Azerbaijan and France taking on Armenia.

http://www.uefa.com/competitions/Und...Id=226946.html
post #7 of 1147 (permalink) Old September 28th, 2004, 01:38
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Денеска во Охрид и во Струга стартуваат квалификациите за ЕП фудбалери до 19 години
Трајче Ковачев: Сакаме стартна победа против Азербејџан

Од денеска па во текот на следните пет дена Охрид и Струга ќе бидат домаќини на квалификацискиот турнир за пласман на Европското првенство за фудбалските селекции до 19 години. За едно од првите две места во групата кое води во новиот циклус на квалификации ќе се борат селекциите на Франција, Македонија, Ерменија и Азербејџан. Според мислењето на шефот на Стручниот штаб на македонската репрезентација, Трајче Ковачев, нашите надежи имаат објективни шанси да стигнат барем до втората позиција, што ќе претставува извонреден успех за оваа генерација фудбалери која цели три години настапува заедно.

"Нашата сила лежи во колективниот дух на тимот. Момчињата играат заедно веќе цели три години, добро се познаваат, а згора на тоа на овие квалификации ќе играме и пред домашна публика, па токму затоа сметам дека имаме објективни шанси да избориме пласман на едно од местата во групата кое води во следната рунда на квалификациите", ни изјави селекторот Ковачев. Селекцијата на Франција е главниот фаворит за освојување на првото место во оваа група, а според моменталниот квалитет на тимовите, репрезентациите на Македонија и Ерменија влегуваат со подеднакви шанси за пласман на втората позиција. "За нас ќе биде најважна стартната победа против селекцијата на Азербејџан на денешниот натпревар. Доколку ги совладаме Азербејџанците со голем оптимизам ќе влеземе во следните два натпревари, кои впрочем ќе го креираат конечниот изглед на табелата. Оптимист сум и верувам дека моите момчиња нема да ја пропуштат големата шанса за пласман во понатамошните квалификации", заврши селекторот.

Правилата на УЕФА предвидуваат формирање на нови осум групи по завршувањето на овој циклус на квалификации за пласман на ЕП. Тоа значи дека пласманот на едно од првите две места на турнирот во Охрид и Струга ќе ја однесе македонската селекција во нова група откаде само првопласираната селекција ќе се пласира на Европското првенство. Денешната средба меѓу селекциите на Македонија и Азербејџан ќе започне во 15 часот. (Е.К.)

http://www.utrinskivesnik.com.mk/def...ID=23145&pR=11
post #8 of 1147 (permalink) Old September 28th, 2004, 01:42
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Фудбал- Денес во Охрид и Струга почнуваат квалификациите за ЕП (играчи до 19 години) Прв противник Азербејџан

Фудбалската федерација на Македонија во следните пет дена во Охрид и во Струга е домаќин на квалификациите за ЕП 2005-та година во младинска конкуренција за фудбалери до 19 години. Селекциите на Македонија, Франција, Ерменија и Азербејџан по турнирски бод систем ќе се обидат да остварат пласман на првите две места во групата што значи продолжување на натпреварите. Денес попладне (15,30 часот) на стадионот на СРЦ “Билјанини Извори“ во Охрид, Македонија се среќава со Азербејџан, а во истиот термин на Градскиот стадион во Струга силите ќе ги одмерат Франција и Ерменија. Т. Ч.

http://www.novamakedonija.com.mk/Des...rticleID=10602
post #9 of 1147 (permalink) Old September 28th, 2004, 01:50
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Ambis! fix the singnal and get Optus fast. MKTVsat will show Macedonia-Azerbaijan with delay and the match with France will be live for sure.

Here is information on MKTV wen the broadcast will be tomorrow.
http://www.mtv.com.mk/programa2.asp
post #10 of 1147 (permalink) Old September 28th, 2004, 01:54
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Referee Jurijs Popovicenko Latvia
http://www.uefa.com/competitions/Und...128/index.html
post #11 of 1147 (permalink) Old September 28th, 2004, 02:08
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
Quote:
Ambis! fix the singnal and get Optus fast. MKTVsat will show Macedonia-Azerbaijan with delay and the match with France will be live for sure.
I cant fix anything i tried yesterday and i it would not work i have to buy a new reciever and a new dish.I will hopefully do it soon.
Ambis is offline  
post #12 of 1147 (permalink) Old September 28th, 2004, 02:13
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by Ambis
I cant fix anything i tried yesterday and i it would not work i have to buy a new reciever and a new dish.I will hopefully do it soon.
Yeee befor the Holland game i hope
post #13 of 1147 (permalink) Old September 28th, 2004, 11:13
MakLion
Guest
 
Posts: n/a
Macedonia team roster please.
post #14 of 1147 (permalink) Old September 28th, 2004, 17:05
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Macedonia-Azerbaidjan 1-0 :thmbup: Goool scorer Trickovski 12 min.

France-Armenia 2-1

1.Macedonia 3
2.France 3
3.Azerbaidjan 0
4.Armenia 0
post #15 of 1147 (permalink) Old September 30th, 2004, 00:23
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
This was The line-up against Azerbaijan.

1 Tofiloski
2 Miskovski
3 Divjakovski
4 Binovski
5 Gligorov
6 Salevski
7 Gligorov
8 Lena
9 Trickovski
10 Pandev
11 Tunevski


Is that Pandevs brother? if one of you know please tell.
post #16 of 1147 (permalink) Old September 30th, 2004, 01:37
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by NAUM MAKEDONSKI
This was The line-up against Azerbaijan.

1 Tofiloski
2 Miskovski
3 Divjakovski
4 Binovski
5 Gligorov
6 Salevski
7 Gligorov
8 Lena
9 Trickovski
10 Pandev
11 Tunevski


Is that Pandevs brother? if one of you know please tell.
Pic from Ohrid


http://www.utrinskivesnik.com.mk/def...ID=23228&pR=11
post #17 of 1147 (permalink) Old September 30th, 2004, 10:18
MakLion
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by NAUM MAKEDONSKI
Is that Pandevs brother?
I put my mony on that :smileani: .
post #18 of 1147 (permalink) Old September 30th, 2004, 12:27
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Quote:
Originally Posted by MacedonienLion
I put my mony on that :smileani: .
I have the same feeling!
post #19 of 1147 (permalink) Old September 30th, 2004, 15:09
Premier Player
 
Makedonec's Avatar
 
Join Date: 08 2004
Location: Makedonija (AKA Rep. of Macedonia)
Teams: Macedonia, Lazio, Valencia
Posts: 2,101
Yeah thats him. Stojkov's brother should be on there too.
Take Care
Makedonec is offline  
post #20 of 1147 (permalink) Old September 30th, 2004, 18:05
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
pa picka im mater so armenia da izgubat? onaj pandev izgleda ne e kako brat mu, dve utakmici ni eden gol.
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome