New qualifications system for WC 2006 : Makedonija udolu ! - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 4 (permalink) Old July 14th, 2003, 14:21 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 04 2001
Posts: 2,694
New qualifications system for WC 2006 : Makedonija sinks!

МАКЕДОНИЈА ПАЃА ВО ШЕСТИОТ ШЕШИР ПРИ ЖДРЕПКАТА ЗА ЕП 2006, ВО ГЕРМАНИЈА

КВАЛИФИКАЦИИ СО НОВ ФОРМАТ

Во новиот циклус репрезентациите ќе бидат поделени во три групи со седум екипи и шест групи со по шест национални тима


Се подолу и подолу

Извршниот одбор на УЕФА вчера во Женева го промовираше новиот квалификациски модел по кој селекциите од Европа ќе 'бркаат' место на завршницата од СП 2006 година кое ќе се одржи во Германија. Вкупно 13 национални тима од 'стариот континент' полус домаќинот ќе земат учество на мундијалот. Во новиот циклус од Европа ќе настапат 50 репрезентации а ќе дебитира Казахстан. Репрезентациите ќе бидат поделени во осум групи од кои три ќе бројат седум репрезентации а во пет групи ќе има по шест тима. Првопласираните 8 селекции заедно со најдобрите две второпласирани селекции директно ќе одат на мундијалот. Во завршницата ќе одат уште три од вкупно шесте преостанати второпласирани тима кои преку бараж треба да дојдат до виза за Германија.

Македонија од четвртиот ќе оди во шестиот шешир при ждребањето. Ако во минатиот циклус за пласман на ЕП 2004 се спасивме поради зголемивањето на бројот на групите овојпат одиме онаму каде што се најслабите 11 репрезентации во Европа. Тоа значи дека во нашата група ќе имаме пет селекции со убедливо подобар рејтинг од нас а со тоа нашите шанси за сензација се еднакви на нула.

Во квалификациите ЕУРО 2008 година учетсво ќе земат 50 селекции кои ќе бидат поделени во седум групи од кои една ќе брои осум екипи а другите шест по седум репрезентации. Покрај домаќините Австрија и Швајцарија во завршницата ќе одат двете првопласирани репрезентации од седумте групи.

И. Д. Ивановски

ФОРМАТ СО ПОВЕЌЕ СРЕДБИ

Во новиот модел на квалификациите УЕФА се определи националните тимови да имаат повеќе средби. Со тоа што во една група ќе има минимум 6 селекции ќе се дојде до бројка од 10 средби за еден национален тим или 12 ако групата брои 7 екипи. Во актуелниот циклус за ЕП 2004 сите репрезентации ќе одиграат по 8 средби што навистина е многу малку за период од две години.

'Сакавме да има што е можно повеќе средби', беше изјавата на Герхард Ајгнер генералниот секретар на УЕФА.

Седиштето во Нион со новата одлука отиде против големите клубови кои се обидуваат да го намалат бројот на средбите на репрезентациите.

СТАРТ ВО СЕПТЕМВРИ 2004

Квалификациите за пласман на СП 2006 година во Европа ќе стартуваат во првата недела на септември 2004 година. Стартот е предвиден само неколку дена по завршетокот на ОИ во Атина. УЕФА најави дека во наредните неколку дена ќе го образложи и новиот формат за селекциите до 21 година кои најверојатно ќе се одвојат од сениорите. Досега надежите секогаш играа како предигра на сениорите.

ПОВЕЌЕ ПАРИ ОД ТВ ПРАВА

Со новиот формат УЕФА им излезе во пресрет на сиромашните федерации како на пример Македонија која во еден квалификациски циклус би зела повеќе пари од ТВ права. Тоа што во нашата група ќе има 5 подоброрангирани селекции е доволна потврда дека касата на ФФМ ќе биде далеку пополна отколку во досегашните квалификации.


------------------------------------

not only for macedonia, it's a huge blow for every "small" countries to expect a qualification for a major tournament... it will be even more difficult now since major powers will be favorized by this new system. i guess we won't see any surprises anymore in qualifications rounds.

Last edited by thepretender; July 15th, 2003 at 19:29.
thepretender is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 4 (permalink) Old July 14th, 2003, 14:52
Forum Manager
Xtratime Legend
 
bono's Avatar
 
Join Date: 03 2001
Location: in your head
Teams: Il club piu ...
Posts: 43,384
Blog Entries: 1
buddy,

I ahve to say that not only few ppl can understand what is said, but most PCs cannot read this ... my PC shows only some monkeys and weird symbols ...

Please, limit teh using of cyrilic (I assume it is) to minimum here and always translate as much as possible. XT IS an English speaking site. Thanks

bono is offline  
post #3 of 4 (permalink) Old July 15th, 2003, 19:27 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 04 2001
Posts: 2,694
excuse my laziness bono . this article was a bit too long... i'm going to sum it up :

the upcoming qualifying system will be organised like that : 5 groups of 7 teams and 3 of six teams. the 8 1st placed teams will qualify directly with the 2 best 2nd placed teams. the other 6 2nd placed teams will have to pass through a qualifying round.
that's not really surprising somehow.
the difficulty is that 13 new nations will enter this tournament
and that for the next WC qualifs macedonia would move from the 4th hat to the 6th one. it means that there won't be only 3 better rated teams above macedonia but at least 4 or 5 ! small teams will now see their chances to make a sensation diminish seriously.

the article says that in a way small countries will get more money from tv rights, but i don't see macedonia play with italy, england, germany , france, portugal and spain in the same group... the only true thing is that teams will play more games.

conclusion : all is done for increasing major football powers chances to qualify or not to miss important tournaments. the other major problem is that the international football calendar' heavyness won't be solved soon...

Last edited by thepretender; July 15th, 2003 at 19:43.
thepretender is offline  
 
post #4 of 4 (permalink) Old July 16th, 2003, 10:59
Forum Manager
Xtratime Legend
 
bono's Avatar
 
Join Date: 03 2001
Location: in your head
Teams: Il club piu ...
Posts: 43,384
Blog Entries: 1
thanks, man.

bono is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome