Matskov resigns ! Gigi Ilievski accused of dictatorship ! - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 1 (permalink) Old July 14th, 2003, 14:18 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 04 2001
Posts: 2,694
Matskov resigns ! Gigi Ilievski accused of dictatorship !

Веќе поранешниот помошник на селекторот Никола Илиевски, Алексо Мацков обвинува
По мечот со Англија Џиџи ме уништи како човек
Мацков поднесува оставка во стручниот штаб на репрезентацијата.- Џиџи се плашеше од играчки величини и затоа ги елиминираше Ќириќ и Христов ...."По натпреварот со Англија во Саутемптон Џиџи (Никола Илиевски з.н.) повеќе не беше тој истиот, и со неговиот понатамошен однос кон мене ме уништи како човек", ја започна својата исповед, видно резигниран, и како што тој вели, со голема болка во душата, веќе сега поранешниот прв асистент на селекторот Илиевски, Алексо Мацков кој преку мидиумите ги информира УО на ФФМ дека поднесува оставка.
-Секоја чест за неговата стручна подготвеност, но со неговиот некоректен, безобразен, нечовечки и најмалку колегијален однос, како кон мене така и кон новинари, не само што набрзо ќе биде сменет од селекторската функција туку не верувам дека ќе биде посакан и во други клубовите, вели Мацков, кој во последниве десет години, со мали прекини, е дел од стручниот штаб на нашата национална селекција.
- Целиот овој период бев изигран и злоупотребен од луѓе кои сум ги сакал и доведен во ситуација сега да бегам во Катланово, и како Робинзон Крусо, само со моето куче, да живеам во изолација. А зошто? Затоа што не сум сакал да ја прифатам неговата игра. Нека каже некој фудбалер кон кого сум бил некоректен и сум барал нешто повеќе? Ете, јунска плата примија Џиџи и Бабунски, а за мене и Филевски немаше. Наводно не сум одговарал и на дел од Управниот одбор. Во тој кош не ги ставам Хари Хаџи -Ристески, Лазе Митровски и Масар Омерагиќ, кои посебно ги почитувам.
И фамозното труење пред мечот со Израел, според Мацков, е еден од гафовите на Илиевски.
- Труење имаше, но не во таков обим. Тоа беше уште еден гаф на Џиџи. Тој можеше тоа да го соопшти пред мечот, а не да бара алиби за поразот.
Чашата на трпеливоста на Алексо Мацков била прелиена во Истанбул за време на квалификацискиот меч со Турција, но како што вели, веднаш по враќањето не сакал да регира, бидејќи биле доволно "отровните стрели" што весниците му ги испратиле на Џиџи.
- Прво во Турција, на вулгарен начин, во стилот на диктаторот Пиноче, ми нареди да му бидам помошник на Бабунски во младата репрезентација. Секоја чест на Бабунски, но мислам дека јас со мојата стручност не сум заслужил да бидам него асистент. Слично беше и пред мечот на "А" репрезентациите, кога што Џиџи со груб тон ми се развика да ги загревам репрезентативците зад головите, а тогаш и прв пат му возвратив. Ми се развика човек со кој бев куќен пријател и кој се восхитуваше на моите тренерски способности. По Турција прекинавме секаков вид на комуникација.
Според Мацков, Илиевски се плаши од фудбалски величини и секој тој со кого што ќе влезе во конфликт, веднаш го елиминира.
- Зошто Христов го избриша од репрезентацијата кога во тој период и други репрезентивци не беа стандардни во своите клубови. На сите ни е јасно дека веќе подолго време немаме лидер во екипата, а таков профил на фудбалер ни е повеќе од потребен. Слично беше и со Ќириќ, Ставревски, Мицевски и останатите. Игор Митрески влезе во конфликт со него и веднаш го снема од репрезентацијата. Тој не им верува и на останатите репрезентативци. Зошто тогаш ги извади телефоните од нивните соби во хотелот во Истанбул? Очигледно е дека човекот нема верба во себе и се плаши од луѓе со поголема стручност.
Алексо Мацков рече дека има уште многу да каже за Џиџи, но јасно му е дека за такви нешта тешко се докажуваат, иако се на ниво на јавна тајна. Ако тој не е во право, го повикува Илиевски да реагира и да демантира, ако смета дека не е точно.
Т. Зографски

***

И во Вардар со задкулисни игри

Алексо Мацков и додека бил тренер во Вардар имал доста сопки во своето работење.
- Во сезоната 2000/01 и во Вардар ме изманипулираа. Тогашното раководство, на три меча, два ги намести, против Победа (1:3) и Беласица (1:2). Во таква ситуација Брацо, иако требаше, воопшто не ме заштити, правдајќи се, дека наводно резултатите ме смениле.


-----------------------------------------------------

to sum up : matskov says he was treated like sh!t by ilievski and that gigi couldn't stand some players star status like hristov and mitreski arguing he wants to be the only star in the squad. thats' why he let them aside and systematically did so with the players he had arguments with (stavrevski, nikolovski, stojanovski). he also said he was afraid to see them talk to the medias, that he hadn't been paid for his task whereas gigi and babunski were. and so on. this accusations are huge.
what do you think of this guys ?

Last edited by thepretender; July 15th, 2003 at 19:49.
thepretender is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome