Macedonian First Football League - Page 263 - Xtratime Community
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #3931 of 4626 (permalink) Old February 17th, 2007, 15:50
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
I think it's time FFM reconsiders and start our league in February instead of waiting till March (like most leagues are doing) it's not like we have tons of snow now a days where we would need to cancel that many games. What do you think?
Ambis is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #3932 of 4626 (permalink) Old February 18th, 2007, 00:53
Premier Player
 
TMRO's Avatar
 
Join Date: 08 2005
Location: Copenhagen
Teams: FC Vardar & Macedonia NT
Posts: 2,261
Quote:
Originally Posted by zEk0
Не ти е точна информацијата...
Objasni poopsirno

One name, one life - MACEDONIA -
TMRO is offline  
post #3933 of 4626 (permalink) Old February 20th, 2007, 13:10
Xtratime Legend
 
Join Date: 08 2004
Posts: 27,119
НАШАТА ПРВА ЛИГА "ПРЕПЛАВЕНА" СО ФУДБАЛЕРИ ОД СРБИЈА
http://www.sport.com.mk/?ItemID=618C...84205EF2649806

Quote:
Во клубовите од нашата Прва лига настапуваат вкупно 44 странци од кои дури 24 фудбалери кои потекнуваат од Србија, по 7 од Косово и од Бразил, 3 од Црна Гора и по еден од Конго, Нигерија и од Летонија.
Quote:
Само четири екипи кои годинава се натпреваруваат во нашата Прва лига, во своите редови немаат странци. Тимови од нашиот шампинат во кои настапуваат само фудбалери од Македонија се Пелистер, Напредок, Брегалница и Влазрими.
Good too see us making it with our own players.

Quote:
Дозволено пет странци во екипата

Во обидот да го заштити нашиот фудбалски пазар, но и одбид за поголема афирмација на македонските фудбалери, од ФФМ постои закон кој вели дека максималната бројка на странци кои можат да бидат на списокот на тренерите на еден натпревар е пет. Додека, пак, секој клуб може да регистрира неограничен број на фудбалери кои немаат Македонско државјанство, но во екипата за време на натпреварот мора да има само пет.


Overall i don't like this because in our domestic league we should be developing our own young players and its fine to have foreigners but not to the point of having up to 8 of them even though they will have to cut the number to 5.
Ambis is offline  
post #3934 of 4626 (permalink) Old February 20th, 2007, 15:48
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
До сега во нашата лига сме имале играчи од следниве држави:
1.Црна Гора
2.Босна и Херцеговина
3.Хрватска
4.Србија
5.Бразил
6.Аргентина
7.Албанија
8.Бугарија
9.Украина
10.Русија
11.Летонија
12.Нигерија
13.Конго
14.Камерун
15.Сенегал?
16.Австралија
Косово

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #3935 of 4626 (permalink) Old February 20th, 2007, 16:07
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Украина и Аргентина? не ми текнува
JumboMkd is offline  
post #3936 of 4626 (permalink) Old February 20th, 2007, 16:25
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Стефанишин Јуриј во Победа играше сезона 2002/03, а од Аргентина беше Жан-Пјер Алонсо играше во Пелистер и Цементарница 55.
Исто заборавив да ја ставам на таа листа и Словенија, зашто во Цементарница имаше еден играч (од меч програмата Цементарница55-Ленс) кој се вика Јуриј Лауц, ама ме мрзи сега да проверувам.

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #3937 of 4626 (permalink) Old February 20th, 2007, 16:29
Star Player
 
Join Date: 02 2006
Posts: 2,860
Quote:
Originally Posted by Solun
Жан-Пјер Алонсо
Бразилец
JumboMkd is offline  
post #3938 of 4626 (permalink) Old February 20th, 2007, 17:21
Expecto patronum!
Legend
 
Harry Potter's Avatar
 
Join Date: 01 2005
Location: Macedonia, where the sun shines
Teams: Macedonia, Inter, Rabotnichki
Posts: 13,563
meni ni na brazilec ni na argentinec ne mi lici, tuku na francuzin
Harry Potter is offline  
post #3939 of 4626 (permalink) Old February 21st, 2007, 06:25
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Jean-Pierre Alonso defenitivno e Brazilec a ne Argentinec.. Solun go zaborave Miltiades M. Arua od Paraguay sto igrashe za Bregalnica Delcevo sezonata 2003/2004
http://www.eufo.de/football/mkd/2003/bregcevo.htm
http://www.ffm.com.mk/eng/statistika...=1&godina=2003

Last edited by unnamed1; February 21st, 2007 at 06:41.
post #3940 of 4626 (permalink) Old February 21st, 2007, 06:32
unnamed1
Guest
 
Posts: n/a
Diego Vidal Garcija igrashe za Bregalnica Delcevo sezonata 2003/2004-2003/2004. GRcija ne svuci brazilsko tuku doajga od nekoja druga latinska drava no ne pisuva od koja.

Last edited by unnamed1; February 21st, 2007 at 06:40.
post #3941 of 4626 (permalink) Old February 21st, 2007, 09:19
Legend
 
Poland-Cement's Avatar
 
Join Date: 12 2004
Location: Bielsko-Biała, Poland
Teams: Cementarnica 55 Skopje
Posts: 14,901
Quote:
Originally Posted by Naum
Jean-Pierre Alonso defenitivno e Brazilec a ne Argentinec.. Solun go zaborave Miltiades M. Arua od Paraguay sto igrashe za Bregalnica Delcevo sezonata 2003/2004
http://www.eufo.de/football/mkd/2003/bregcevo.htm
http://www.ffm.com.mk/eng/statistika...=1&godina=2003
Jean-Pierre Alonso ????????????????? He's ex-player of Cementarnica !!!! He played for Cementarnica in UEFA Cup against GKS Katowice his career on Kisela Voda wasn't long but still he was our player

Cementarnica in Vtora Liga 2009/2010
Cementarnica - Miravci 2:0 (Kostadinovski 40'-pen. Naumcevski 43')
Belasica - Cementarnica 1:2 (Markov 24' - Donev 9'-og Trajkovski 47')
Cementarnica - 11 Oktomvri 2:1 (Jakovlevski 15' 77' - Kostadinovski 26'-og)
Cementarnica - Belasica 4:1 (Braga 23' 38' Ristovski 43' Kostadinovski 63' - Jurcevski 88')
Poland-Cement is offline  
post #3942 of 4626 (permalink) Old February 21st, 2007, 18:01
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Сме имале и Колумбиец во лигата, Гаспер Запата. Во право бевте Алонсо е Бразилец.

21.01.2003 Од Вест
http://www.vest.com.mk/default.asp?i...&rubrika=Sport

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #3943 of 4626 (permalink) Old February 21st, 2007, 18:27
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
http://217.16.70.236/?pBroj=2173&stID=19317
Сме имале и Уругваец, Валдивино Домингос да Оливеира.
Со десетина странци атака на излез во Европа
Новопечениот скопски клуб ќе има тим составен од голем број Јужноамериканци и Африканци

Фудбалскиот клуб Орка во новата прволигашка сезона најверојатно ќе влезе со десетина странци, повеќето неевропејци, и со амбиција експресно да заигра во еврокуповите, најавува претседателот на клубот, Миленко Неделковски. - Во моментов, потпис за нашиот клуб ставија четворица странци, како и седуммина македонски играчи. Ќе имаме силен тим - вели Неделковски.

Првиот човек на клубот најавува дека во следната сезона за Орка ќе играат Нигеријците Ибе (18 години, 18 настапи за репрезентацијата до 21 година, напаѓач), Стен (17 години, напаѓач) и Даниел Стенли (18, одбранбен играч) - сите позајмени од Анкона.

Од странците, уште во игра се Парагваецот Аруа (22, одбрана), Аргентинецот Кабехо (24, плејмејкер), Бразилецот Диего Видау (21, плејмејкер) и Уругваецот Валдивина (20), како и брат на Нигериецот Џеро Шакпоке, кој своевремено играше за А-репрезентацијата и беше на листата на некогашниот прволигаш ФК Скопје.
Во Првата лига за еден клуб можат на еден меч да играат најмногу петмина странци. - Тоа е најмал проблем. Ќе има место за сите. Едни ќе играат, други ќе одмораат, ќе правиме трансфери... - вели Неделковски.

Од домашните играчи, потпишале голманот Зоран Мицевски, Диме Ангелевски, Благоја Ѓурчевски, Александар Стојов, Игор Илиевски и Стефче Петковски и најверојатно Драган Треновски. - Во преговори сме со еден голман од Битола и двајца плејмејкери од Скопје - вели Неделковски.

Подготовките на екипата за следната сезона ќе се одвиваат во Скопје (7-10 дена), Охрид или Кичево (10 дена) и Италија (15 дена). - Во Италија прво ќе бидеме гости на Фиорентина, а потоа ќе работиме во Бормио. Веќе имаме договорени пријателски средби со Фиорентина, но и со португалскиот Порто, кој во тоа време ќе биде таму. Официјален снабдувач на клубот со спортска опрема во следната сезона ќе биде италијанската компанија Лега, која е спонзор на 80 проценти од клубовите од Серија Б - рече претседателот на ФК Орка. (Г.М.)

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
post #3944 of 4626 (permalink) Old February 21st, 2007, 22:55
Premier Player
 
Join Date: 07 2004
Location: Skopje, Macedonia
Teams: Rabotnicki and Torino
Posts: 1,887
Некаде 1996-1997 ми се чини, кога постоеја две втори лиги, а ФК Скопје од Автокоманда играше во западната група и го освои првото место пред Караорман, имаа Аргентинец во екипата. Мислам дека се викаше Бенито Карлос а популарно го викаа Коле од Автокоманда. Добро се сеќавам дека во некој од дневните весници во тоа време читав напис за него, но можно е да грешам во врска со името и годината. Сепак, сигурен сум дека беше Аргентинец и ми се чини дека не играше кога Скопје влезе во прва лига.

Кога влегоа во прва лига имаа и еден шпиц од Бугарија, се викаше Аспарухов.
Romanticar is offline  
post #3945 of 4626 (permalink) Old February 21st, 2007, 23:06
Premier Player
 
Iron Lion Zion's Avatar
 
Join Date: 11 2005
Location: Djorche Petrov City
Teams: Makedonija Dj.P. Alumina Skopje,11 Oktomvri Prilep
Posts: 1,290
Quote:
Originally Posted by Romanticar
Некаде 1996-1997 ми се чини, кога постоеја две втори лиги, а ФК Скопје од Автокоманда играше во западната група и го освои првото место пред Караорман, имаа Аргентинец во екипата. Мислам дека се викаше Бенито Карлос а популарно го викаа Коле од Автокоманда. Добро се сеќавам дека во некој од дневните весници во тоа време читав напис за него, но можно е да грешам во врска со името и годината. Сепак, сигурен сум дека беше Аргентинец и ми се чини дека не играше кога Скопје влезе во прва лига.

Кога влегоа во прва лига имаа и еден шпиц од Бугарија, се викаше Аспарухов.
Не се сеќавам на Карлос, ама секако се сеќавам на Аспарухов, мислам дека беше водечки стрелец, полусезоната ја завршија како втори, голман им беше Јовчев, ама после се отиде во надолна линија. Миленко кој беше главен спонзор, му пропадна неговото бинго, а и должеше добивки на луѓето кои освоиле биног, и се отиде во неврат.
Таа сезона во 1/4 финалето играше Македонија Ѓ.П.-Скопје, првата утакмица во Автокоманда мислам дека заврши 1:1, а реваншот требаше да преставува само формалност, зашто веќе тимот има се распадна по паузата во првенството. И така цело време беше 0:0, и се играше колку да се задржи тој резултат, тогаш голман ни беше Антонио Филевски, еден шутира ама ептен млако топкава се тркала, овој ја чека да ја фати, ама дека во петерецот на голманот нема трева, туку тумби-румби му отскокна и така примивме гол.

Лавови Ѓорче Петров
Ф.К. Македонија Ѓорче Петров
www.lavovi.150m.com
Reason to live for - F.K. Makedonija Gj.P., the pride of our city, Gjorche Petrov
Iron Lion Zion is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome