Macedonia-Liechtenstein - Xtratime Community
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 6 (permalink) Old May 16th, 2003, 00:10 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 04 2001
Posts: 2,694
Macedonia-Liechtenstein

ЏИЏИ ИЗБРА 20 ЗА ЛИХТЕНШТАЈН

Вчера селекторот Никола Илиевски го објави поширокиот список на репрезентативци за квалификациските натпревари со Лихтенштајн, во Скопје на 7 јуни, и Турција на 11 јуни во Истанбул.

Според селекторот, списокот не е дефинитивен и веројатно ќе претрпи измени, но тоа ќе зависи од здравствената состојба на фудбалерите. На списокот не е Игор Митрески, го нема ни Гоце Христов, а најверојатно, иако се наоѓа на него, нема да може да игра Горан Петрески.

'Петрески разговарал со својот тренер во Поханг Стилерс и тој му препорачал да не игра бидејќи екипата ја очекуваат тешки натпревари. Доколку Петрески не дојде, нема да му правиме проблеми. Инаку, технички причини за негово недоаѓање нема бидејќи клубот е должен да го пушти'- изјави селекторот Илиевски.

На списокот се 20 играчи, што не е вообичаено бидејќи секогаш биле 24 - 25 кога се работи за поширок список бидејќи секогаш имало повредени играчи или некој кој не е во состојба да игра. Но со оглед на тоа дека не е дефинитивен, може да се очекуваат и измени на играчите, кои веројатно нема да бидат драстични, но, сепак, се очекува да има.

Инаку, на списокот се наоѓаат:

ГОЛМАНИ: Петар Милошевски, Јане Николовски

ОДБРАНА: Гоце Седлоски, Боби Грнчаров, Александар Васоски, Панче Ќумбев

СРЕДЕН РЕД: Роберт Попов, Александар Митревски, Величе Шумуликовски, Ванчо Трајанов, Миле Крстев, Игор Јанчевски, Влатко Гроздановски, Сашо Лазаревски

НАПАД: Артим Шаќири, Горан Пандев, Горан Петрески, Гоце Толески, Илчо Наумоски, Аце Стојков


**************

here are the info about the new squad that will face liechtenstein.
some guys are back like kumbev, jancevski, lazarevski, toleski,and petreski. petreski's venue has been long awaited. the pohang steelers (s.korea) striker is considered as one of the best macedonian strikers, i'm looking forward to seeing him play. did some of you already see him play? i think he has also australian citizenship.
it's a bit disappointing to see hristov is not here. i hope he'll find a good club next year where he won't have (injury) problems and be a unarguable starter. the rest of the squad is composed of regular players which is good. it's good to see naumoski, pandev are regular in the attack. they are really brilliant guys. what do you think of this game guys. i think we have to take some revenge...
thepretender is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 6 (permalink) Old May 17th, 2003, 03:52
Forum Manager
Star Player
 
Tommy's Avatar
 
Join Date: 10 2001
Posts: 2,918
Living in Australia the only guy that comes close to the name is Sasa Petrovski and not Petreski that i've heard of I think he (Petrovksi) has played for Australia and Petreski is not making any news headlines here so i doubt he could be Australian cause when Mile Sterjovski was approached by Macedonia there was a bit of coverage on that incident.

Good luck vs Liechtenstein, remember they did beat Saudi Arabia, but i still expect Macedonia to win by 2 goals minimum
Tommy is offline  
post #3 of 6 (permalink) Old May 17th, 2003, 08:44 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 04 2001
Posts: 2,694
you're right tommy. i always make this confusion between petreski and petrovski. sterjovski was approached by ilievski but he refused. i think he has been also called up too many times with the aussie NT to be selected by macedonia. anyway, ilievski managed to make naumoski (19 year old born in austria and playing for Graz AK) play for us which is great since he 's appearing to be an excellent prospect.
thepretender is offline  
 
post #4 of 6 (permalink) Old May 17th, 2003, 11:14 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 04 2001
Posts: 2,694
petreski's blow, ilievski calls up 3 other players

petreski can't be called up because of his club, pohang, pressure to make him stay in korea. so "Tchunga" won't be able to play for the NT again... a bit disappointing cause i think many macedonians are looking forward to seeing what he can do.
so ilievski called up 3 players : masev (midfield) and baldovaliev (attack) from belasica and stankovski (attack) from sloga.
thepretender is offline  
post #5 of 6 (permalink) Old May 28th, 2003, 10:54 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 04 2001
Posts: 2,694
another newcomer : dimitrovski

i've read dragan dimitrovski (25) from Pobeda has impressed ilievski with his 4 goal scored against belasica and therefore joins the players called-up with the NT for the matchs agaisnt liechtenstein on june 7 in skopje and turkey.
Pandev is definitely out due to "operacija na slabinite".
what a shame! this young guy looks more and more impressive each time he enters the pitch...
thepretender is offline  
post #6 of 6 (permalink) Old June 9th, 2003, 21:16 Thread Starter
Star Player
 
Join Date: 04 2001
Posts: 2,694
at least a victory...

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2004: МАКЕДОНИЈА - ЛИХТЕНШТАЈН 3-1 (1-1)
Слабо, но за среќа "црвено-жолтите" го имаа Стојков
Младиот репрезентативец беше незадржлив дриблер, имаше неколку шанси, повеќе пати асистираше за шанси за гол, врз него беше направен пенал, а постигна и еден гол

Македонската фудбалска репрезентација со слаба игра ја забележа првата победа во квалификациите за ЕП 2004, откако во 5. коло, во Скопје, во саботата, ја победи селекцијата на Лихтенштајн, со 3-1, откако гостите до 39. минута водеа со 1-0. Стрелците на головите за Македонија, Гоце Седлоски, Миле Крстев и Аце Стојков, имаа и по една асистенција. Со оваа победа Македонија остана четврта во 7. група, сега со пет бода, еден помалку од Словачка.

По отказите од четири фудбалери поради повреди (Попов, Брага, Грнчаров и Пандев), избраниците на селекторот Никола Илиевски се намачија за да стигнат до победата. По неколкуте пропуштени полушанси и ударот на Александар Митрески во 2. минута (избиен во корнер), гостите поведоа по еден контранапад. Марио Фрик побегна по десната страна, а неговиот центаршут со волеј Роџер Бек го смести во горниот лев агол на голот на Петар Милошевски.

- Секогаш сме радосни кога ќе постигнеме гол, па така беше и вечерва. Докажавме дека не сме лесен залак, барем за Македонија - изјави Ралф Лозе, селекторот на Лихтенштајн.

По ова нозете на македонските играчи се "пресекоа", а публиката негодуваше со свирежи кон селекторот. Непријатно е да се слушаат свирежи, но тоа е нормално кога се игра слабо. Сепак, истите свирежи ги слушав и кога ја декласиравме Малта, лани - рече Илиевски по мечот.

Македонија израмни по оправдано досудениот пенал во 39. минута (претходно имаше уште три сомнителни ситуации), што беше направен врз најдобриот играч на нашата селекција во саботата, Стојков. Голот го постигна Седлоски. Претходно шанси за гол имаа Шаќири (34., сам на 12 метри бие крај гол), Стојков двапати (35. бие по земја од 10 метри, голман брани и 36. бие, а ударот е одбиен во корнер) и Наумоски (43. биде над гол од 10 метри).

Во второто полувреме прво шанси имаа нововлезениот Димитровски (47., бие од 7-8 метри, голман брани) и Стојков (50., дриблинг-шут, голман брани). До водство Македонија стигна со голот на М. Крстев во 52. минута, откако во 16-никот топката со глава му ја спушти Седлоски, а Крстев биеше во горниот лев агол. Победата ја запечати Стојков, по асистенција од Крстев, во 82. минута.

- Очекував гостите да играат затворено и на контри, кои им се опасни и тоа го потврдија. Несфатливо е да пропуштиме толку шанси. Победивме жилав противник и задоволен сум од освоените три бода, но не и од играта. На моја одговорност ставив три недоволно подготвени играчи, кои подоцна ги заменив. Најмногу потфрлија Наумоски и Митрески, а не сум задоволен и од Трајанов - рече Илиевски.

Од нашата група во саботата Турција ја совлада Словачка, на гости, со 1-0. Англија беше слободна. Табела: Турција 12 (од 5 меча), Англија 10 (4), Словачка 6 (5), Македонија 5 (5), Лихтенштајн 1 (5). В среда играат: Турција - Македонија и Англија - Словачка.

Стрелци: 0-1 Бек 20. минута, 1-1 Седлоски 39. од пенал, 2-1 Крстев 52., 3-1 Стојков 82. минута. Жолти картони: Јанчевски, Наумоски, Крстев, Васоски кај Македонија, а Оспелт (сите за груба игра) и Хаслер. Градски стадион во Скопје. Гледачи: 6.000. Судии: Јарослав Јара (главен), Мирослав Зламал, Витеслав Холуб - сите од Чешка. Делегат: пат Кигли од Република Ирска.

Македонија: Милошевски (одбрани еден удар), Шумуликоски, Лазаревски, Седлоски, Васоски, А. Митрески, Стојков, Трајанов (од 59. минута Јанчевски), Наумоски (46. Димитровски) , Шаќири (56. Бајевски), Крстев. Селектор: Никола Илиевски. Статистика: директни удари во гол 2, жолти картони 4, направени прекршоци 17, офсајди 2, корнери 10.

Лихтенштајн: Јеле (одбрани четири удари), Оспелт, Маерхофер (88. Волфингер), Хеслер, Џигон, Герстер, Телсер, ДДЕлија, М. Бек (88. Фогт), Фрик, Р. Бек (79. Ререр). Селектор: Ралф Лозе. Статистика: директни удари во гол 7, жолти картони 2, направени прекршоци 7, офсајди 2, корнери 1. (Г.М.)
************************************************** ***********************
at least a victory in these qualifs, i think our players thought it will roll easily and were already thinking of the turkey game i guess. some of them, as ilievski said, played under their capacities. do you believe that ? what did you think of that game ?
personally i saw mile krstev's goal : it was tremendous ! how was stojkov it is said he was very impressive and the key player yesterday ?
thepretender is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register NowIn order to be able to post messages on the Xtratime Community forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive. Try to avoid choosing short (like '1'), simple (like 'abcd') and easy to guess passwords (like a name of your favorite team, player, etc)! Complex and long enough passwords, that consists of random string of alphabet and numerical characters, are almost impossible to be stolen and misused.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-inCurrently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear ModePosting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome