Xtratime Community banner

Hagi- the coach

561 views 11 replies 5 participants last post by  EclipsE 
#1 ·
Interview with HAGI - (RO only) GREAT READ!!

Guys check out this interview with our coach, it's pretty good. It lets us know his state of mind. WARNING - LONG!!

Hagi - "De patru ani mã pregãtesc sã antrenez Nationala"

Numit în urmã cu trei sãptãmîni antrenor la echipa nationalã, Gicã Hagi a intrat de sîmbãtã în pîine. Selectionerul a urmãrit din tribuna fostului Stadion "23 August" jocul lui Dinamo cu Ismailia. Numai cu douã ore înaintea meciului, Gicã a acordat un interviu în exclusivitate "Gazetei sporturilor". "Regele", care a slãbit trei kilograme de cînd s-a lãsat de fotbal, este foarte rezervat în declaratiile pe care le face despre echipa nationalã. Gicã a driblat fin toate "capcanele", noua lui functie împiedicîndu-l sã rãspundã la întrebãrile despre configuratia nationalei sau despre sistemul de joc. Cert este cã Hagi va adopta un stil ofensiv, el optînd deja pentru formula cu doar patru fundasi.

Gazeta sporturilor: Gicã, te-ai obisnuit cu functia de antrenor al echipei nationale?
Gheorghe Hagi: Am fost numit abia acum trei sãptãmîni. Astãzi, practic intru în pîine, pentru cã mã voi duce sã urmãresc jucãtorii lui Dinamo la turneul de la "23 August".




Dacã nu ai fi fost numit antrenor al echipei nationale, ce ai fi fãcut?
Sînt antrenorul echipei nationale. Asta e cel mai important.
Te gîndeai sã ajungi presedinte sau antrenor la o echipã de club?
Acum nu mai conteazã ce variante am avut.
(Convorbirea se întrerupe brusc. Un pusti de 7-8 ani se apropie de Gicã si îi cere un autograf.)

"As vrea sã antrenez cît mai mult timp"

Cînd te-ai gîndit prima oarã cã ai putea antrena nationala?
În ultimii patru ani am tot spus cã vreau sã preiau nationala. În toatã perioada asta m-am gîndit la acest moment si m-am pregãtit. Sansa mea a fost cã propunerea a venit în ziua în care mi-am încheiat cariera.
Cîti ani ti-ai propus sã antrenezi echipa României?
Cu echipa nationalã am contract pe trei ani, dar nu vreau sã mã limitez la aceastã perioadã. Antrenor as vrea sã fiu cît mai mult timp.
Ce va face Hagi dacã, spre exemplu, ar cîstiga cu nationala titlul mondial. Va cãuta o altã provocare?
E greu de rãspuns la aceastã întrebare. Mie îmi place sã trãiesc momentul. Ce va fi mai tîrziu vom vedea. Mi-am dorit sã fiu antrenor si sînt antrenorul echipei nationale. Primul gînd e sã termin contractul cu echipa nationalã, sã am succese si o carierã cît mai lungã.
Ce va fi peste 10 sau 15 ani?
10 ani? E mult pînã atunci. Mã gîndesc cum o sã arãt peste 10 ani, nu ce o sã fac atunci.

Cruyff e modelul ui Hagi

Poti sã-i caracterizezi pe fostii tãi antrenori de la echipa României?
Toti au fost foarte buni. Succesul meu ca fotbalist s-a datorat în mare mãsurã si lor. Antrenorul trãieste din jucãtori si jucãtorii au nevoie de antrenori buni.
Ce poti sã spui despre fiecare în parte?
Toti sînt antrenori buni. Sînt de prima mînã.
Ce ai "furat" de la ei?
E greu de spus ce am luat de la fiecare. Am încercat sã "fur" cît mai multe lucruri ca sã-mi îmbunãtãtesc bagajul de cunostinte.
Ai un model ca antrenor?
Cruyff. La el mi-a plãcut cum vedea fotbalul: simplu. Încerca sã explice acest lucru. El m-a învãtat cã e important sã fiu la momentul potrivit unde trebuie.

Adrian Ilie are cele mai mari sanse sã ocupe postul de coordonator

Cum va juca nationala cu Hagi antrenor. Va fi o echipã mai ofensivã?
Fotbalul e fãcut din atac si din apãrare. Gîndul meu e sã cîstig fiecare meci. Cã vom juca, ofensiv sau defensiv, nu e atît de important. Interesul echipei nationale e sã aibã rezultate.
Un Hagi ofensiv nu va fi la fel si ca antrenor ofensiv?
O sã încercãm sã jucãm ofensiv. O sã vedem dacã putem sã dominãm adversarii, dar, repet, important e sã cîstigãm meciurile.
Ce sistem de joc vei adopta? 4-4-2, 5-3-2, 4-4-3...
Spun cã doar în spate vor fi patru fundasi. Nimic mai mult.
Ai recomandat ca toate echipele sã aibã acelasi stil de joc?
E normal ca cei mici sã se ia dupã pãrinti. Dacã echipa mare joacã într-un anumit mod, e clar cã si celelalte trebuie sã adopte acelasi sistem. Juniorii trebuie sã fie pregãtiti, pentru cã în orice moment pot sã ajungã la nationalã. E mult mai usor sã faci saltul pe acelasi post.
Cine ar putea fi coordonatorul de joc?
Nu vreau sã dau nici un nume. Posturile si le cîstigã jucãtorii. Ei ne dau de multe ori solutiile. Nu ar fi bine sã dau un nume, pentru cã ar cîntãri mult si ar rãmîne doar numele acela. Sînt multi în vizorul meu.
Poti sã spui patru sau cinci candidati la acest post?
As putea începe cu Adrian Ilie. În continuare, puneti-i dumneavoastrã pe care vreti.

E posibil ca Gicã Popescu sã revinã

Vei continua reconstructia începutã de Boloni?
Am sã încerc sã aduc la echipa nationalã cei mai valorosi jucãtori. Nu conteazã cã au 17 sau 37 de ani. Normal cã trebuie sã fac si o înnoire, dar portile sînt deschise oricui. Pe mine mã intereseazã valoarea, iar jucãtorii de valoare fac rezultatul.
Te opresc oamenii pe stradã sã-ti spunã cine ar trebui sã joace?
Încã nu m-am confruntat cu aceastã problemã.
Stii cã România are 23 de milioane de selectioneri.
Da, dar numai unul singur rãspunde pentru ceea ce face bun sau rãu.
Gicã Popescu ar putea reveni?
Portile rãmîn deschise pentru Gicã Popescu. Întrebati-l pe el dacã vrea sã vinã la nationalã.
Nu ai reusit sã-l convingi pînã acum?
Eu mi l-as dori pentru cã e unul dintre cei mai buni jucãtori ai României, însã decizia e a lui.
Sînt sanse sã joace din nou la nationalã?
Din discutiile pe care le-am purtat cu el, Gicã a lãsat o portitã deschisã. Imposibil nu e.
Mutu va beneficia de o sustinere în plus datoritã faptului cã e finul tãu?
Mutu a fost chemat la nationalã de toti antrenorii. Eu voi chema pe cei care meritã sã îmbrace tricoul României. Oricum, în privinta lui Mutu, sînt convins cã vor exista multe comentarii. Fiecare e liber sã spunã ce vrea. Decizia e a mea si rãspunderea tot a mea.

"Nu voi sta linistit pe scaun"

Cum te-ai defini ca antrenor?
Ambitios, disciplinat. Cum am fost ca jucãtor. Doar cã acum sînt antrenor. Hagi e acelasi om, a schimbat doar functia. Regulile în care am trãit sînt neschimbate: ordine, disciplinã, seriozitate si modestie.
(Mobilul lui Hagi sunã, însã Gicã îl închide. Apoi, selectionerul îi aratã reporterului ecranul telefonului pe care este poza jucãtorului, iar lîngã ea este scris "Hagi 10, cel mai bun".)
Sã ne asteptãm la un Hagi vulcanic?
Manifestarea mea nu conteazã. Important e sã cîstig meciurile, sã-i ajut pe cei de pe teren. Actorii sînt ei, noi ne uitãm la meci. Cînd se dã drumul la meci, noi sîntem la mîna lor. Oricum, nu voi sta linistit pe bancã. Mã cunoasteti foarte bine pe mine si temperamentul meu.
Ai superstitii?
Tabieturi, mai bine spus.
Care sînt acestea?
Voi, ziaristii, vreti chiar sã le stiti pe toate. Lucruri de astea mãrunte: intri cu dreptul în vestiar, te închini. Trãiesti atîtia ani în sport si te obisnuiesti cu anumite lucruri, încît îti intrã în sînge. Dar nu mã gîndesc cã fãrã ele nu pot cîstiga un meci.
La antrenamente o sã joci alãturi de componentii lotului?
O sã încerc sã mã misc si eu pe lîngã ei. E important ca ei sã o bage în poartã, pentru cã la meciuri nu pot fi pe lîngã ei.
Cu cine ai dori sã joci barajul pentru calificarea la Campionatele Mondiale?
Nu am preferinte.
Nici mãcar de Olanda nu te temi?
Sã ajungem la baraj si vom vedea atunci ce va fi. Nu trebuie sã ne fie fricã de nimeni.
Ai emotii pentru debutul ca antrenor?
O sã am emotii ca la primul meci la nationalã ca fotbalist. Dar emotiile or sã se termine cînd începe meciul.
Ti-ai stabilit deja programul pentru urmãtoarele zile? Pe cine vei urmãri la lucru?
Nu mi-am fixat calendarul, însã as vrea sã merg pe 26 iulie în Olanda, la turneul organizat de Ajax, la care mai participã Milan, Valencia si Liverpool. Astãzi voi fi la Dinamo, mîine la Ploiesti, iar peste o sãptãmînã la Amsterdam. As vrea sã fiu peste tot unde joacã românii.

"Voi juca doar cu patru fundasi"

"Am sã încerc sã aduc la echipa nationalã cei mai valorosi jucãtori. Nu conteazã cã au 17 sau 37 de ani"

"Se spune cã România are 23 de milioane de selectioneri, însã numai unul rãspunde pentru rezultatele echipei"

"Din toti antrenorii pe care i-am avut, cel mai mult mi-a plãcut de Cruyff. M-a impresionat cum vedea fotbalul: simplu"
From gazeta sportului
 
#2 ·
from www.gazetasporturilor.ro



«De patru ani mã pregãtesc sã antrenez Nationala»




Hagi spune cã are emotii în privinta debutului pe banca tehnicã a echipei României, unde îsi doreste sã rãmînã cît mai mult timp

Viorel Sima


Numit în urmã cu trei sãptãmîni antrenor la echipa nationalã, Gicã Hagi a intrat de sîmbãtã în pîine. Selectionerul a urmãrit din tribuna fostului Stadion "23 August" jocul lui Dinamo cu Ismailia. Numai cu douã ore înaintea meciului, Gicã a acordat un interviu în exclusivitate "Gazetei sporturilor". "Regele", care a slãbit trei kilograme de cînd s-a lãsat de fotbal, este foarte rezervat în declaratiile pe care le face despre echipa nationalã. Gicã a driblat fin toate "capcanele", noua lui functie împiedicîndu-l sã rãspundã la întrebãrile despre configuratia nationalei sau despre sistemul de joc. Cert este cã Hagi va adopta un stil ofensiv, el optînd deja pentru formula cu doar patru fundasi.

Gazeta sporturilor: Gicã, te-ai obisnuit cu functia de antrenor al echipei nationale?
Gheorghe Hagi: Am fost numit abia acum trei sãptãmîni. Astãzi, practic intru în pîine, pentru cã mã voi duce sã urmãresc jucãtorii lui Dinamo la turneul de la "23 August".




Dacã nu ai fi fost numit antrenor al echipei nationale, ce ai fi fãcut?
Sînt antrenorul echipei nationale. Asta e cel mai important.
Te gîndeai sã ajungi presedinte sau antrenor la o echipã de club?
Acum nu mai conteazã ce variante am avut.
(Convorbirea se întrerupe brusc. Un pusti de 7-8 ani se apropie de Gicã si îi cere un autograf.)

"As vrea sã antrenez cît mai mult timp"

Cînd te-ai gîndit prima oarã cã ai putea antrena nationala?
În ultimii patru ani am tot spus cã vreau sã preiau nationala. În toatã perioada asta m-am gîndit la acest moment si m-am pregãtit. Sansa mea a fost cã propunerea a venit în ziua în care mi-am încheiat cariera.
Cîti ani ti-ai propus sã antrenezi echipa României?
Cu echipa nationalã am contract pe trei ani, dar nu vreau sã mã limitez la aceastã perioadã. Antrenor as vrea sã fiu cît mai mult timp.
Ce va face Hagi dacã, spre exemplu, ar cîstiga cu nationala titlul mondial. Va cãuta o altã provocare?
E greu de rãspuns la aceastã întrebare. Mie îmi place sã trãiesc momentul. Ce va fi mai tîrziu vom vedea. Mi-am dorit sã fiu antrenor si sînt antrenorul echipei nationale. Primul gînd e sã termin contractul cu echipa nationalã, sã am succese si o carierã cît mai lungã.
Ce va fi peste 10 sau 15 ani?
10 ani? E mult pînã atunci. Mã gîndesc cum o sã arãt peste 10 ani, nu ce o sã fac atunci.

Cruyff e modelul ui Hagi

Poti sã-i caracterizezi pe fostii tãi antrenori de la echipa României?
Toti au fost foarte buni. Succesul meu ca fotbalist s-a datorat în mare mãsurã si lor. Antrenorul trãieste din jucãtori si jucãtorii au nevoie de antrenori buni.
Ce poti sã spui despre fiecare în parte?
Toti sînt antrenori buni. Sînt de prima mînã.
Ce ai "furat" de la ei?
E greu de spus ce am luat de la fiecare. Am încercat sã "fur" cît mai multe lucruri ca sã-mi îmbunãtãtesc bagajul de cunostinte.
Ai un model ca antrenor?
Cruyff. La el mi-a plãcut cum vedea fotbalul: simplu. Încerca sã explice acest lucru. El m-a învãtat cã e important sã fiu la momentul potrivit unde trebuie.

Adrian Ilie are cele mai mari sanse sã ocupe postul de coordonator

Cum va juca nationala cu Hagi antrenor. Va fi o echipã mai ofensivã?
Fotbalul e fãcut din atac si din apãrare. Gîndul meu e sã cîstig fiecare meci. Cã vom juca, ofensiv sau defensiv, nu e atît de important. Interesul echipei nationale e sã aibã rezultate.
Un Hagi ofensiv nu va fi la fel si ca antrenor ofensiv?
O sã încercãm sã jucãm ofensiv. O sã vedem dacã putem sã dominãm adversarii, dar, repet, important e sã cîstigãm meciurile.
Ce sistem de joc vei adopta? 4-4-2, 5-3-2, 4-4-3...
Spun cã doar în spate vor fi patru fundasi. Nimic mai mult.
Ai recomandat ca toate echipele sã aibã acelasi stil de joc?
E normal ca cei mici sã se ia dupã pãrinti. Dacã echipa mare joacã într-un anumit mod, e clar cã si celelalte trebuie sã adopte acelasi sistem. Juniorii trebuie sã fie pregãtiti, pentru cã în orice moment pot sã ajungã la nationalã. E mult mai usor sã faci saltul pe acelasi post.
Cine ar putea fi coordonatorul de joc?
Nu vreau sã dau nici un nume. Posturile si le cîstigã jucãtorii. Ei ne dau de multe ori solutiile. Nu ar fi bine sã dau un nume, pentru cã ar cîntãri mult si ar rãmîne doar numele acela. Sînt multi în vizorul meu.
Poti sã spui patru sau cinci candidati la acest post?
As putea începe cu Adrian Ilie. În continuare, puneti-i dumneavoastrã pe care vreti.

E posibil ca Gicã Popescu sã revinã

Vei continua reconstructia începutã de Boloni?
Am sã încerc sã aduc la echipa nationalã cei mai valorosi jucãtori. Nu conteazã cã au 17 sau 37 de ani. Normal cã trebuie sã fac si o înnoire, dar portile sînt deschise oricui. Pe mine mã intereseazã valoarea, iar jucãtorii de valoare fac rezultatul.
Te opresc oamenii pe stradã sã-ti spunã cine ar trebui sã joace?
Încã nu m-am confruntat cu aceastã problemã.
Stii cã România are 23 de milioane de selectioneri.
Da, dar numai unul singur rãspunde pentru ceea ce face bun sau rãu.
Gicã Popescu ar putea reveni?
Portile rãmîn deschise pentru Gicã Popescu. Întrebati-l pe el dacã vrea sã vinã la nationalã.
Nu ai reusit sã-l convingi pînã acum?
Eu mi l-as dori pentru cã e unul dintre cei mai buni jucãtori ai României, însã decizia e a lui.
Sînt sanse sã joace din nou la nationalã?
Din discutiile pe care le-am purtat cu el, Gicã a lãsat o portitã deschisã. Imposibil nu e.
Mutu va beneficia de o sustinere în plus datoritã faptului cã e finul tãu?
Mutu a fost chemat la nationalã de toti antrenorii. Eu voi chema pe cei care meritã sã îmbrace tricoul României. Oricum, în privinta lui Mutu, sînt convins cã vor exista multe comentarii. Fiecare e liber sã spunã ce vrea. Decizia e a mea si rãspunderea tot a mea.

"Nu voi sta linistit pe scaun"

Cum te-ai defini ca antrenor?
Ambitios, disciplinat. Cum am fost ca jucãtor. Doar cã acum sînt antrenor. Hagi e acelasi om, a schimbat doar functia. Regulile în care am trãit sînt neschimbate: ordine, disciplinã, seriozitate si modestie.
(Mobilul lui Hagi sunã, însã Gicã îl închide. Apoi, selectionerul îi aratã reporterului ecranul telefonului pe care este poza jucãtorului, iar lîngã ea este scris "Hagi 10, cel mai bun".)
Sã ne asteptãm la un Hagi vulcanic?
Manifestarea mea nu conteazã. Important e sã cîstig meciurile, sã-i ajut pe cei de pe teren. Actorii sînt ei, noi ne uitãm la meci. Cînd se dã drumul la meci, noi sîntem la mîna lor. Oricum, nu voi sta linistit pe bancã. Mã cunoasteti foarte bine pe mine si temperamentul meu.
Ai superstitii?
Tabieturi, mai bine spus.
Care sînt acestea?
Voi, ziaristii, vreti chiar sã le stiti pe toate. Lucruri de astea mãrunte: intri cu dreptul în vestiar, te închini. Trãiesti atîtia ani în sport si te obisnuiesti cu anumite lucruri, încît îti intrã în sînge. Dar nu mã gîndesc cã fãrã ele nu pot cîstiga un meci.
La antrenamente o sã joci alãturi de componentii lotului?
O sã încerc sã mã misc si eu pe lîngã ei. E important ca ei sã o bage în poartã, pentru cã la meciuri nu pot fi pe lîngã ei.
Cu cine ai dori sã joci barajul pentru calificarea la Campionatele Mondiale?
Nu am preferinte.
Nici mãcar de Olanda nu te temi?
Sã ajungem la baraj si vom vedea atunci ce va fi. Nu trebuie sã ne fie fricã de nimeni.
Ai emotii pentru debutul ca antrenor?
O sã am emotii ca la primul meci la nationalã ca fotbalist. Dar emotiile or sã se termine cînd începe meciul.
Ti-ai stabilit deja programul pentru urmãtoarele zile? Pe cine vei urmãri la lucru?
Nu mi-am fixat calendarul, însã as vrea sã merg pe 26 iulie în Olanda, la turneul organizat de Ajax, la care mai participã Milan, Valencia si Liverpool. Astãzi voi fi la Dinamo, mîine la Ploiesti, iar peste o sãptãmînã la Amsterdam. As vrea sã fiu peste tot unde joacã românii.







man! I just love to read interviews with Hagi! He seems very wise and diplomatic.


Anyways, this is a thread about Hagi's work as a coach. I would like to see here reports, discussions, interviews,etc. about Hagi's job.
 
#3 ·
Two paralel threads... cool... Radule... merge them! ;)

All I have tio say is that I've read an even more intheresting interview with Gabi Balint, former assistant manager of Lucescu in Galata, assistant manager of Hagi nowadays.

He said that after the matches GS played Hagi invited him in his house and he drew and talked about tactics and schemes all the night until 07:00 AM in the morning.
 
#4 ·
Two paralel threads... cool... Radule... merge them! ;)

All I have tio say is that I've read an even more intheresting interview with Gabi Balint, former assistant manager of Lucescu in Galata, assistant manager of Hagi nowadays.

He said that after the matches GS played Hagi invited him in his house and he drew and talked about tactics and schemes all the night until 07:00 AM in the morning.
 
#8 ·
France - Romania : February 26th, 2002. 20.50 (GMT+1)

I can buy the ticket right now, but if I do so, I'll have to pay for France - Algeria...and for two other games.... and I don't give a God damn fu*k of the other teams....
The game with Algeria will be played in October 25th or 26th, so in November, I'll have my tickets...and I'll pay as much as I'll have to, coz I wanna be really really close from the players. :D

The french guys will hear me shouting like hell!! Haha!
 
#12 ·
Another interview with HAGI.

Main points he got across:

  • Defensive midfielder Pirvu from Dinamo is getting better day by day and he's impressed by him.
  • Chivu is autoselected to the team (DUH) and the rest should follow his example
  • Popescu will be back for sure. Remembers watching the Romanian team play with Popi last season and they both missed it incredibly! Especially Popescu.
  • Hagi thinks Ilie should take his role of playmaker and think Adi showed his true class in his last 2 games for the NT...
  • There is going to be 3 captain type players on the team (Most likely Ilie, Chivu, Popescu). These 3 will solve the teams problems when in need. Not 1 captain the whole time unless the TEAM wants it that way. And Hagi even said that at times we could even have 5 captains. I guess he's not too big on the whole captain thingy... But expect Chivu, Ilie to get the band.

For the complete article in Romanian go to

http://www.gazetasporturilor.ro/article.php?sid=525&mode=thread&order=0
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top