General Football - Page 297 - Xtratime Community
Go Back   Xtratime Community > European Football > Other Nations > Serbian Football
Register Blogs FAQ Prediction League Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old March 15th, 2012, 22:40   #5921
Krle
Xtratime Legend

Krle's Avatar

Teams: Red Star, Feyenoord and Serbia!
Quote:
Originally Posted by Dule
We need to win the league first...as much of a long shot that is right now.

We'd have probably made it with the sides we had in 2001, 2002 (?) 2004, 2007 and 2008 had this system of qualifying been in place.

Avoiding the likes of Dynamo Kiev, Bayer Leverkusen, PSV, Milan and Rangers...Bayer made the final when we played them, PSV made the semis, Milan won it and Rangers got all the way to the UEFA Cup final...
I meant I'd be satisfied with the Euroleague groupstage. CL would be heaven to me.

But yeah, incredible 'luck' over the years!

Quote:
You laugh but we completely outplayed Barcelona in that tournament

Indeed mate, I watch those highlights at least once a year!

PS Zivkovic's lob in Nou Camp!

Quote:
Schalke with a comeback in true German style...

Huntelaar bottles it like a typical Dutchman
Total rape at the moment!

Only Dutch team I want to do well are AZ and they're through.
Moj korak, moj san, moja hrabrost, moj plan...
Moje jutro, moj dan, moj zivot - moja stvar...
Moji ljudi, moj grad, moje pesme, moj rad...
Jedna Ljubav, jedan Bog, i na kraju bicu sam...

JEDNA JE SRBIJA, KURVI JE MNOGO!
Krle is offline   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 15th, 2012, 22:51   #5922
DedinjeDisciple
International

DedinjeDisciple's Avatar

Teams: Serbia, Bosnia, Red Star Belgrade, Arsenal
City 3-2 up after being 2-0 down, need 1 more to go through. Hopefully Sporting dont concede another. Kolarov's left peg is like a precision airstrike.
DedinjeDisciple is offline   Reply With Quote
Old March 15th, 2012, 23:08   #5923
zoric
Forum Manager
Xtratime Legend

Quote:
Haha I'm sure Athletic still have that side to them even with Bielsa now in charge...they just don't show it as much now
Osasuna kicked them off the pitch at the weekend

Raúl García scored for gods sake
Quote:
Originally Posted by Andrix
zoric man, do you have like 5 screens in your room streaming 7 channels while simultaneously following 10 livescore websites?

Quote:
Originally Posted by BoRiS_ThE_BuLLetDoDgeR
ZORIC!!!

Feeling depressed about Kosovo? We still have ZORIC!!!

When someone asks for the most famous Serbian exports, you answer "Slivovica, Tesla i ZORIC!!!"
zoric is offline   Reply With Quote
Old March 15th, 2012, 23:29   #5924
Dule
Xtratime Legend

Dule's Avatar

Teams: Crvena zvezda, SRBIJAAA!!
I saw that game it was very good.
Године пролазе моје,
ја чекам титуле твоје,
и сваким даном све више
волим те!
Dule is online now   Reply With Quote
Old March 17th, 2012, 20:13   #5925
DedinjeDisciple
International

DedinjeDisciple's Avatar

Hope Fabrice Muamba pulls through, shocking scenes at Spurs v Bolton, match abandoned.
Old March 17th, 2012, 21:20   #5926
Red_Bandit
World Class Player

Red_Bandit's Avatar

Quote:
Originally Posted by DedinjeDisciple
Hope Fabrice Muamba pulls through, shocking scenes at Spurs v Bolton, match abandoned.
What happened?
Quote:
Originally Posted by K®Le

I'm definitely right. Just imagine their pick-up lines, Andrija's would be something like 'your eyes remind me of the Nepalese flag before the Chinese invaded and started growing wild trees, do you know BTW that wild trees come from Iceland etc etc' and I imagine PV's would be, 'me man, you woman, let's get naked on the beat of Mars na Drinu.'
Red_Bandit is offline   Reply With Quote
Old March 17th, 2012, 21:49   #5927
Mrkela
Basement Founder
Legend

Mrkela's Avatar

Teams: FC Basement Subforum Founders
Some are saying it was dopping, some breathing problem and his medicine for it, and some are saying stroke/seizure. No clue since the cameras only caught and showed the start of the incident.
Mrkela is offline   Reply With Quote
Old March 17th, 2012, 22:12   #5928
DedinjeDisciple
International

DedinjeDisciple's Avatar

Quote:
Originally Posted by Red_Bandit
What happened?
http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/17417973

He just collapsed with nobody around him, possible heart attack/seizure as he stopped breathing when the medics rushed on to the pitch. Players were in tears as it looked very bad. Ambulance staff say they got him breathing again on the way to the hospital and latest is that he is stable. Match was abandoned because of the incident, never seen anything like it.
Old March 17th, 2012, 22:51   #5929
SerbianPatriot
BARRED!
Star Player

SerbianPatriot's Avatar

Teams: Chelsea, Partizan
SerbianPatriot is offline   Reply With Quote
Old March 20th, 2012, 02:50   #5930
alchemist
World Class Player

alchemist's Avatar

19. 03. 2012. 12:04h | E. V.
Ivica Osim: Nerealni smo i prepotentni!

"Ceo Balkan se ponaša isto, sebe precenjujemo, a druge potcenjujemo", kaže legendarni trener Ivica Osim.

Bili smo i ostali - Balkanci! Koliko god to nekome zvučalo ružno ili lepo, to je činjenica, smatra 70-godišnji Ivica Osim, legendarni trener i nekadašnji selektor zajedničke Jugoslavije.

"Ceo Balkan se ponaša isto, prepotentno. Nerealni smo. Sebe precenjujemo, a druge potcenjujemo, prethodno ih ne analizirajući. Moramo da se spustimo na zemlju i da realno sagledamo sopstvene domete", kaže proslavljeni trener, koji ima pune ruke posla u fudbalu i u poznim životnim godinama.

Prošle godine Svetska fudbalska federacija (FIFA) postavila ga je kao čoveka od autoriteta na čelo Komiteta za normalizaciju odnosa u Fudbalskom savezu Bosne i Hercegovine.

Pošto bosanski savez nije izabrao jednog predsednika s mandatom na četiri godine, FIFA mu je uvela prinudne mere (reprezentacija dva meseca nije mogla da igra utakmice), a tačka na zavođenje reda treba da bude stavljena u novembru, za kada je zakazana Generalna skupština.

Da ima pomaka pod Osimovim naporima, govori možda i to je Bosna prošlog meseca u Sent Galenu, Švajcarskoj, igrala prijateljski meč s petostrukim svetskim prvakom Brazilom (1:2).

Nezaboravni Štraus sa Grbavice dotakao se za srpske medije u intervjuu listu "Danas" sveopšteg stanja u fudbalu u bivšim jugoslovenskim republikama koje su sada samostalne države.

"Kako promeniti filosofiju fudbalskog Balkana? Ne vidim nove ljude koji bi prenuli i pokrenuli fudbal na području nekadašnje Jugoslavije. Svima nam je potreban po dobar organizator i pedagog kakav je bio nedavno preminuli Miljan Miljanić, koji je bolje od svih znao da postavi stvari na pravo mesto. Važan je ispravan rad s mladima. Svi bi danas da budu Edin Džeko ili Dejan Stanković, a ne znaju koliko je njihov put bio težak".

Šta najviše nedostaje Balkancima u odnosu na najbolje selekcije u Evropi?

"Ambicija. Zadovoljavamo se da budemo najbolji u svom dvorištu, a važnije je, po mom mišljenju, da stvaramo timove koji će da igraju bitnu ulogu na međunarodnom planu".

Srbija uskoro dobija novog selektora. Kome treba dati šansu?

"Važnije je da se fudbalska Srbija presabere i na pravi način analizira trenutnu situaciju od toga ko će na njenu klupu. Veći je njen problem na terenu nego izvan njega. Predugo se njena igra oslanjala na pojedince kao ranije na Piksija Stojkovića, a zatim na Stankovića, kojima nije pronađena zamena na vreme".

Gde najviše škripi u balkanskom klupskom fudbalu?

"U veznom redu. Nema plejmejkera koji bi povezali linije tima. Ima ih u inostranstvu, ali nam nisu dostupni pošto koštaju. Zato moramo da ih pronađemo shodno sredstvima kojima raspolažemo da bismo kasnije i zaradili na njima".

Beograd se nije promenio

Poslednji put je u prestonici Srbije bio povodom tužnog događaja.

"Proveo sam svega nekoliko sati u Beogradu kada sam došao na sahranu Miljana Miljanića. Nisam mnogo toga video, ali mi se čini da se nije mnogo promenio. Snašao sam se nekako, nisam se izgubio", našalio se poslednji selektor velike Jugoslavije.

Podrška Zvezdi i Partizanu

Osim zapaža da Partizan, s kojim je osvojio Kup Jugoslavije 1992, može da bude model za približavanje fudbalskoj Evropi kao rasadnik talenata.

Podržava i napore Roberta Prosinečkog u Crvenoj zvezdi, pogotovo što smatra da je generacija koja je bila omladinski svetski prvak u Čileu 1987, kojoj pripada i Robi, spasla fudbal na Balkanu.

Osim, ipak, upozorava da je i Prosinečkom u datim okolnostima potrebno vreme da načini rezultat.

Redovna fizikalna terapija

Ivica Osim je novembra 2007. godine, dok je bio selektor reprezentacije Japana, doživeo moždani udar u svom apartmanu u Tokiju dok je gledao meč engleske Premijer lige. Posle udara bio je u komi do 3. decembra. Nakon buđenja iz kome prvo što je upitao suprugu Amiru bilo je "Kako je prošla utakmica?"

"Svakog dana radim vežbe fizikalne terapije i strogo se pridržavam saveta lekara. Ne mogu da kažem da sam se u potpunosti oporavio, ali sam zadovoljan učinjenim. Važno je da ide nabolje", iskren je Osim.

Japan zauvek u srcu

Osim je u Japanu proveo od 2003. do 2007. godine, prvo tri godine kao trener Džef Junajteda, a poslednju godinu kao selektor.

"Imam uvid u dešavanja u japanskom fudbalu koliko je to moguće sa ove udaljenosti. Proveo sam tamo divne trenutke i imam mnogo prijatelja u Japanu. Sa Piksijem se nisam skoro čuo, a on je zaista ostvario izvanredne rezultate sa Nagojom. Često mi u goste dođu novinari iz Japana koji mi saopšte najvažnije informacije", istakao je Osim.

http://www.vesti-online.com/Sport/Fu...-i-prepotentni
alchemist is offline   Reply With Quote
Old March 26th, 2012, 18:06   #5931
Mare
Forum Manager
Xtratime Legend

Mare's Avatar

Teams: Srbija, Crvena Zvezda
Do any of you others think that what C.Ronaldo and Messi are doing in Spain this season is incredible? It seems like every weekend when I check the scores, they either score or assist in each game, if not both. Just look at these stats:

L.Messi
League Games: 28games, 35goals, 9assists
Cup: 6games, 2goals, 4assists
Champions League: 7games, 12goals, 4assists
Supercup: 2games, 3goals, 2assists
UEFA Super Cup: 1game, 1goal, 1assist
Club World Cup: 2games, 2goals, 1assist
Total: 46games, 55goals, 21assists

C.Ronaldo
League: 29games, 35goals
Cup: 5games, 3goals
Champions League: 6games, 6goals
Other: 2games, 1goal
Total: 42games, 45goals

I don't have C.Ronaldo's assists, and I'm sure he doesn't have as many as Messi does, but still, it's quite impressive to think that both of these guys are absolutely killing it this season.
NIKO NEMA STO SRBIN IMADE

SAMO SLOGA SRBINA SPASAVA
Mare is offline   Reply With Quote
Old March 26th, 2012, 19:26   #5932
red star forever
Community Manager
Xtratime Legend

red star forever's Avatar

Teams: Red Star , Srbija
I agree Mare, I've thought about this a few times myself. The stats are simply unreal, especially for the era of modern football..Really leaves you speechless.

That's why I'm more and more convinced that Messi for example is the best of all time, nobody has ever dominated the way Messi has, not Maradona, not Pele..
The truth about Sinisa Mihajlovic and his destruction of the Serbian NT

Crvena zvezda - The Greatest EE Club of all time

Nerazzurri4life: Those Red Star fans are truly astonishing.
Demandred: First, I just have to say the Red Star fans were absolutely amazing, incredible atmosphere
red star forever is offline   Reply With Quote
Old March 26th, 2012, 19:35   #5933
Mare
Forum Manager
Xtratime Legend

Mare's Avatar

Teams: Srbija, Crvena Zvezda
I'm not sure if I'd go that far to say 'greatest of all-time' but he's definitely up there.
NIKO NEMA STO SRBIN IMADE

SAMO SLOGA SRBINA SPASAVA
Mare is offline   Reply With Quote
Old March 26th, 2012, 20:56   #5934
zoric
Forum Manager
Xtratime Legend

Messi's only problem is that he's playing for Argentina in an era where they haven't got the midfield and defence to become a proper contender for the World Cup. They're set up in a ridicolous way and I'm sure they'd do well with a good coach but the problem is again, you can only fix a team so much before it breaks down. Football is a team game and all individuals have to do their job in order for someone to shine. Just compare where he picks up the ball for Argentina (half way line..) and FCB (just outside the penalty box roughly). How can he possibly be as effective when he has to dribble past three players to reach the box and then have the endurance to go past a few others on top of everything before finishing?

He's a phenomenon, just like Cristiano..
Quote:
zoric man, do you have like 5 screens in your room streaming 7 channels while simultaneously following 10 livescore websites?

Quote:
ZORIC!!!

When someone asks for the most famous Serbian exports, you answer "Slivovica, Tesla i ZORIC!!!"
Old March 26th, 2012, 21:02   #5935
red star forever
Community Manager
Xtratime Legend

red star forever's Avatar

Teams: Red Star , Srbija
Well I think measuring a player by his success at the WC is overrated anyway. Sure, it's probably the most prestigious tournament, but it's not the toughest IMO. It happens once every four years, lasts four weeks..so many factors that can affect you in that brief time-period - injuries, cards, form etc..

In the long run, it's the performances at club level that really count nowadays IMO and Messi shines there like nobody else ever has. Of course, a brilliant WC performance would be the icing on the cake..But I don't think it should be the decisive factor when comparing Messi to Maradona and Pele for example. Then again, for most people it possibly will be.
The truth about Sinisa Mihajlovic and his destruction of the Serbian NT

Crvena zvezda - The Greatest EE Club of all time

Nerazzurri4life: Those Red Star fans are truly astonishing.
Demandred: First, I just have to say the Red Star fans were absolutely amazing, incredible atmosphere
red star forever is offline   Reply With Quote
Old March 26th, 2012, 21:12   #5936
zoric
Forum Manager
Xtratime Legend

Well said, RSF and it's the truth, despite what people think about him not winning the World Cup. Cristiano and Messi play around 60-65 sometimes over 70 games a season and score a goal each game, more or less, Messi is even the guy who assists most goals on the planet. That combination just makes him incredible. Pelé and friends didn't even play as many games to reach the finals (half of Pelé's games were friendlies basically..), it's been 32 teams since 1998 and used to be 24 first from 1982, plus these guys back in the day weren't as fit and didn't play anywhere near as many games as the best clubs do these days, hell, I'll give you a good example of why Forlán's World Cup in 2010 was so special; he played 74 games that season in all competitions..look at him now, the guy is freaking tired for two years.
Quote:

Quote:
ZORIC!!!

Old March 26th, 2012, 21:16   #5937
El Lobo
Forum Manager
Xtratime Legend

El Lobo's Avatar

Teams: FK Sarajevo, AS Roma and Olympique de Marseille
Quote:
Originally Posted by zoric
Football is a team game and all individuals have to do their job in order for someone to shine. Just compare where he picks up the ball for Argentina (half way line..) and FCB (just outside the penalty box roughly). How can he possibly be as effective when he has to dribble past three players to reach the box and then have the endurance to go past a few others on top of everything before finishing?
There is no doubting Messi is phenomenal but I think you answered the question yourself Zoki. Firstly he has a tremendous set-up behind him at Barca, which means for Argentina he due to his reputation/ability he has to carry the team, something that he hasn't been able to do so far. This is also something which others have done, carried teams on their back, all the greatest players do it.

I know this is also a simplistic way of looking at it because football is dynamic, a team game and a lot of things have to fall into place.

If Messi doesn't make it to Barca in his teens, he never would have made it out of Argentina, he'd have been kicked to bits there. Right there is the difference between Maradona and Messi, Diego was tougher, more resilient and had to endure much more nonsense throughout. Imagine Messi amongst all that Camorra in Naples? or having to face a Nunez. Messi is in a harmonious bubble for the most part.

We have to take all things into account.

By the way, this is not an attack on you, I am just in a writing mood this morning.

Quote:
Originally Posted by red star forever
In the long run, it's the performances at club level that really count nowadays IMO and Messi shines there like nobody else ever has.
There was no such competition like the CL plus it is absurd to compare football now and before but we still seem to do it, I guess we get bored. I think people should just appreciate football in general, whatever era.

Out of Maradona or Messi though, I know who I'd rather watch and it's definitely not the mechanical stat machine of the modern era. Again, just personal preference.
'Football is the most beautiful game in the world for all those who love it. Unfortunately, or fortunately, not all those who love football are able to understand it'

Lottare o giocare? Lottare e giocare!

2:255
El Lobo is offline   Reply With Quote
Old March 26th, 2012, 21:22   #5938
zoric
Forum Manager
Xtratime Legend

Diego was (still probably is..) a freaking crack head, I'm sorry but I don't buy that thing about "carrying a team". This is a team game. Maradona would also fail big time with this Argentina-team, you have to have certain components in order to be successfull and they haven't got it. As for Messi; yes, he's protected but isn't that what we want? We want to enjoy the best players because they've got that special something that we haven't got? Ok, I don't like the part where the majority use it to dive but he also gets kicked down plenty of times, not to be compared to the way Maradona was treated in the worst moments though, Goikoetxea . Yeah, it's hard to compare because they're playing in different eras, you'll always have some things that'll go for a the modern player and others that won't for someone of the old guard. I personally think it's a lot of nostalgia as well involved, people not being able to filter that part away when comparing.
Quote:

Quote:
ZORIC!!!

Old March 26th, 2012, 21:30   #5939
El Lobo
Forum Manager
Xtratime Legend

El Lobo's Avatar

Teams: FK Sarajevo, AS Roma and Olympique de Marseille
Maybe and you make some good points. We also don't have the luxury of 6-7 minute Diego clips from every league match he plays.
'Football is the most beautiful game in the world for all those who love it. Unfortunately, or fortunately, not all those who love football are able to understand it'

Lottare o giocare? Lottare e giocare!

2:255
El Lobo is offline   Reply With Quote
Old March 26th, 2012, 21:38   #5940
zoric
Forum Manager
Xtratime Legend

We don't have the luxury of seeing all of Diego's games from his career whereas Messi's career's documented pretty much all the way since he joined Barcelona with Barça TV broadcasting them from them being kids and so on. There's probably some crazy Chinese or Arab guys sitting with all his games at FCB so far. Maradona certainly wasn't as consistent in terms of producing goals and assists though because of various issues but then again, you have to consider the circumstances as well. That's why every one of us should just enjoy watching them while they're active.
Quote:

Quote:
ZORIC!!!

Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules