Transfer news & rumours [Archive] - Xtratime Community

Transfer news & rumours

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Korcari45
December 21st, 2006, 19:57
Breshia kėrkon Isli Hidin si pasues te Tares
21/12/06

Breshia kėrkon portierin e Tiranės, Isli Hidin.

Eshtė ky lajmi mė i fundit qė vjen nga kampi bardheblu, ku burime tė sigurta pranė lojtarit konfirmojnė interesimin e skuadrės italiane.

Nga ajo qė bėhet e ditur, drejtuesit e Breshias kanė shfaqur interesim pėr 25-vjeēarin, duke parė qė pėrmbush disa kėrkesa, si mosha e re, shtatlartėsia dhe pagesa jo e lartė qė mund tė kėrkojė.

Edhe pse ėshtė nėn kontratė me bardheblutė e kryeqytetit, Hidi ėshtė i lirė tė largohet kur bėhet fjalė pėr oferta jashtė Shqipėrisė dhe qė gjithashtu i rritin mė shumė profesionalisht.

Asnjėherė klubi i "Tiranės" nuk i ka penguar futbollistėt e tij pėr tė shkuar nė skuadra tė ndryshme europiane, kėshtu qė e njėjta gjė pritet tė ndodhė edhe me "gardianin" bardheblu.

Pas njė faze qė e pa mė shumė nė stolin e rezervave sesa duke luajtur, kanė mjaftuar pesė ndeshjet e fundit ku Hidi ka qenė titullar, qė interesimi i italianėve tė vinte nė rritje.

Pėr momentin nuk bėhet e ditur shumė financiare e ofruar, pasi palėt hėpėrhė janė vetėm nė fazėn e bisedimeve fillestare.

Nė ditėt nė vazhdim, nė drejtim tė portierit tė talentuar, qė ėshtė gjithashtu pjesė e ekipit kombėtar, pritet tė mbėrrijė njė ofertė zyrtare.

Breshia, qė aktualisht ndodhet nė Serinė B, nė vendin e 13-tė, por vuan shumė prezencėn e njė portieri me peshė, ku, me sa kuptohet, Marko Ambrozio nuk e ka justifikuar besimin e drejtuesve tė klubit.

Njė arsye mė shumė, qė tė bėn tė besosh nė kėtė transferim, ka tė bėjė me faktin se nė pėrbėrje tė ekipit italian ndodhen edhe dy portierė tė tjerė, Sergio Viotti dhe Emiliano Viviano, tė cilėt ende nuk i kanė mbushur 17 vjeē.

Nė rast tė njė kalimi tė mundshėm tė Hidit te Breshia, ky do tė ishte njė rast i rrallė pėr futbollin shqiptar, sepse mė parė te kjo skuadėr ka luajtur edhe Igli Tare, por asokohe nė Serinė A.

Me golat e tij, bjondi kuqezi ka lėnė njė shije tė mirė si shqiptar nė klubin e "dallėndysheve".

Doc
December 21st, 2006, 20:08
Bogdani is near to Genoa a team that is a candidate for Serie A and i think that this is perfect chance for Bogdani to come back to his old form
Bogdani, Xhenoa i jep 800 mijë euro

- Bogdani ka arritur qëllimin e tij për të përfituar sa më shumë nga futbolli. Xhenoa do t’i ofrojë atij një kontrarë tri vjeçare dhe një pagesë prej 800 mijë eurosh. Në arkën e Sienës do të shkojnë 3 milion euro. Bogdani gjatë merkatos së vërës ishte shumë pranë kalimit te Udineze. Në mesin e muajit korrik, Bogdani ishte gati pjesë e Udinezez për një shumë aspak indeferente prej 3.5 milionë euro, por ajo nuk u mbyll pasi qendërsulmuesi shqiptar kërkoi nga friulanët një kontratë trevjeçaredhe e të njëjtën pagesë që përfitonte që i garantonte presidenti i Sienës, De Luka. Bosi Poco i Udinezes nga ana a tij qëndroi i palëkundur në ofertën e tij për një pagesë prej gjysmë milioni euro. Pas kësaj erdhën kërkesat e Kievos dhe Torinos. Kievo gjeti menjëherë nga Palermo zëvendësuesin e Amaurit me blerjen e Godeas. Torino tentoi për Bogdanin, ndërkohë që mbeti e befasuar nga Perineti i Sienës, që kërkonte për shijen e Bogdanit, 3.5 milionë euro dhe kartonin e Stelonës. Kështu presidenti Kairo gjeti një lojtar tjetër me karakteristika të përafërta me Bogdanin, Konan të Leçes, duke lënë përfundimisht te Siena, sulmuesin shqiptar.

Roma për merkaton e janarit kishte bërë gati listën e përforcimeve ku kërkohen tre lojtarë, ku midis tyre përmendet edhe sulmuesi shqiptar i Sienës, Erjon Bogdani. Për Bogdanin u interesua edhe Kievo.Bogdani, që sezonin e kaluar shënoi 11 gola me Sienën, ka gjetur vetëm dy herë golin në 13 javët e para të sezonit aktual.

Doc
December 21st, 2006, 20:09
Ervin Skela, pranë transferimit te Kickers Offenbah

Albania-Sport (AS) - Ervin Skela është shumë pranë ritransferimit në “atdheun” e tij të dytë, Gjermani, te skuadra e Bundesligës 2, Kickers Offenbah. Lajmi jepet nga mediat gjermane, të cilat pohojnë se Kickers dëshiron të sigurojë gjatë pauzës dimërore shërbimet e Ervin Skelës (96 ndeshje në Bundesliga 1 dhe 127 ndeshje në Bundesliga 2). “Futbollisti 30-vjeçar i Kombëtares shqiptare (40 ndeshje me vendin e tij) është akoma nën kontratën me Askolin. Megjithatë Skela ka luajtur gjatë këtij sezoni me ekipin e fundit në renditje në ligën e parë italiane vetm shtatë aktivizime( pesë herë si titullar dhe dy herë si zëvendësues), për herë të fundit më 5 nëntor”, shkruan gazeta rajonale “Offenbah Post”. Klubi i Kickers është duke bërë të gjitha përpjekjet për të kthyer Skelën në Gjermani, dhe për këtë ka kontaktuar me menaxherin Klaus Gerster për një transferim të mundshëm. Në një deklaratë për gazetën lokale gjermane, manaxheri sportiv i Kickers, Mikael Dëmgen, i cili përkujdeset edhe për anën financiare të klubit, pohoi: “Po, ka shumë shanse, që ai (Skela) të luajë këtu”. Kontrata e Skelës me Askolin skadon në fund të sezonit, por në të është edhe opsionin për ripërtëritje. “Përsa kohë që me kontratën e tij nuk kemi rregulluar asgjë, duhet që ne të presim”, është shprehur Dëmgen. Skela konsiderohet një prioritet te Kickers dhe është ndër të parët në listën e të ardhurëve të rinj. Kickers kërkon të sigurojë shërbimet e një mesfushori sulmues dhe të një sulmuesi. “Skela, - shkruan siti op-online.de, - përpara transferimit të tij në Itali, ka luajtur në Bundesliga 1 me FC Kaisersalautern (34 ndeshje/4 gola/4 asistë), Arminia Bielefeld (32/0/5) dhe Eintraht Frankurt (30/8/7)”. Kickers është duke kërkuar edhe një mesfushor shkatërrues jashtë Gjermanisë. Emri që përmendet është ai Anxhelo Barletës që luan në Greqi me skuadrën e kategorisë së dytë greke, Panserraikos, ku aktivizohet edhe mesfushori shqiptar Edvin Murati. 29-vjeçari Berreta ka luajtur më parë me Kickers Offenabah (nga viti 2001 deri më 2004).

Albion
December 21st, 2006, 20:42
I posted it yesterday but I have to do it again :D

Ismet Ramushi has signed for my KF Vllaznimi :happy:

Hopefully signing one of the best strikers in the league will help us resolve striking problems, and we collect some points to avoid relegation.

Korcari45
December 21st, 2006, 20:58
Hortnagel: “Salihi, Needed Strength for Rapid”

Albania-Sport (AS) - Alfred Hortnagl (40), the newly named director of the Austrian recordholding club SK Rapid Vienna, has made it clear that he cant see Rapid in eighth place in the Austrian Bundesliga. Known as an old friend of trainer Peter Pacult, the former midfielder of Tritol in the direction of Herns Hapel, Admira Vaker and Insbruk, has made it clear that his club is going to follow and start a serioes of investments to recruit valuble players for Rapid in January's Merkato. Hortnagl has named two candidates that he believes will strengthen his club according to the Austrian agency. The two players are the defender from Vaker, Hanes Eder and the Albanian forward Hamdi Salihi. Last sunday, present in the Albanian Superliga game "Tirana-Partizani" was Rapid's trainer Peter Pacult to follow for the second time in one month the bomber, Hamdi Salihi. He wasnt the only representative of foreign clubs, Hertha Berlin, Rizespor, Vorskla Poltva, Ried and Start all had representatives Present in Qemal Stafa's Stands. Salihi scored his 12th goal of the season ending the halfway mark in a good note. Pacult expressed his satisfaction with Salihi's performance in the pitch. The 21-year old forward has attracted the attention of many European clubs. For the time being "All Eyes are on Salihi".

Diti
December 23rd, 2006, 19:13
Yesterday's edition of Sportske Novosti of Croatia was reporting of a possible transfer of Labinot Haliti from Australia to NK Rijeka (1st league of Croatia). According to Croatia's largest sports daily, its Otto Baric that has told the NK Rijeka managers of Labinot's qualities.

Korcari45
December 24th, 2006, 06:30
Otto Baric has been helping out some of Albania's young players. It his him who also put a good word about Salihi to Rapid Vienna calling him the Gerd Muller of Albania and because of the respect he demands in the world of football alot of teams opened their eyes.

Korcari45
December 28th, 2006, 00:06
Bogdani tani edhe ne planet e Palermos

Albania-Sport (AS)- Erjon Bogdani tani eshte edhe ne planet e Palermos pervec skuadrave qe jane permendur edhe me pare si te interesuara per sulmuesin shqiptar. Demtimi i Amaurit ne ndeshjen e fundit te vitit 2006 per Palermon ka bere qe drejtuesit e kesaj skuadre te mendojne per afrimin e nje sulmuesi, pasi Amauri, golashenuesi me i mire i Palermos, mund te kete nevoje per operim dhe nese kjo ndodh do te jete jashte fushave per nje kohe te gjate.

Caracciolo dhe Brienza qe dukej sikur do te iknin nga Palermo se shpejti ka shume mundesi qe te qendrojne dhe madje Caracciolo mund te behet nje nga sulmuesit kryesore. Megjithate presidenti Zamparini dhe drejtori sportiv Foschi preferojne Bogdanin ose Pellissier si sevendesuesin e Amaurit. Problemi qendron te fakti qe keta dy lojtare kerkohen nga disa klube, leshtu qe duhen pritur ditet ne vazhdim per te pare nese Bogdani do te jete ne Palermo ne janar. Erjon Bogdani eshte shume prane kalimit te Genoa, ku e pret nje kontrate shume fitim prurese, por rroga mund te kaloje ne plan te dyte, nese eshte i mundshem kalimi te Palermo qe ka shume shpresa per te marre pjese ne Champions League sezonin qe vjen, dhe eshte madje nuk eshte jashte gares edhe per Serie A.

RedandBlack
December 28th, 2006, 17:52
Ried holt sich Hamdi Salihi
Die Oberösterreicher verpflichten den Torschützenkönig der albanischen Liga. Auch Rapid hatte Interesse am 22-jährigen Stürmer bekundet.
Hamdi Salihi, links, im Dress des griechischen Vereins Panionios.

Tabelle
T-Mobile Bundesliga
Der österreichische Fußball-Bundesligist SV Josko Ried hat am Donnerstag die Verpflichtung des albanischen Internationalen Hamdi Salihi bekannt gegeben. Der 22-jährige Stürmer (geboren am 19. Jänner 1984) wurde in der vergangenen Saison mit 28 Treffern Torschützenkönig der albanischen Liga. Beim Tabellensechsten unterschrieb der 1.82-m-Mann, der vom SK Tirana kam, einen Zweieinhalb-Jahres-Vertrag bis Juni 2009 mit der Option für eine weitere Saison.

Albaniens Teamchef Otto Baric berief Salihi bis dato dreimal in die albanische Nationalmannschaft, nachdem er für das U21-Team in 14 Spielen siebenmal erfolgreich war. Der Angreifer stand im Kader für alle drei Qualifikationsspiele für die EURO 2008 in Österreich und der Schweiz, kam bisher allerdings noch nicht zum Einsatz.

Ried ist Salihis zweite Station im Ausland, in der Saison 2004/05 war er bei Panionios Athen engagiert. An dem Neo-Rieder hatte zuletzt auch Rapid-Trainer Peter Pacult Interesse gezeigt.
Zyrtare/ Salihi, dy vjet e gjysmė kontratė me SV Ried

Albania-sport (AS) - Zyrtarisht Hamdi Salihi, golashėnuesi mė i mirė i kampionatit shqiptar ėshtė pjesė e skuadrės austriake Ried. Lajmi jepet nga siti austriak kurier.at, por qė i referohet burirmeve nga klubi SV Josko Ried. Lajmi ėshtė shoqėruar edhe me njė foto tė sulmuesit shkodran, kur luante nė Greqi nė radhėt e skuadrės sė Alfa Ethniki (spt Superiliga), Panionos. Edhe Rapid, shkruan gazeta mė e madhe austriake “Kurier”, ishte e interesuar pėr sulmuesin 22-vjeēar. “Ekipi ai futbollit i Bundesligės austriake SV Josko Ried ditėn e enjte ka bėrė tė sajin futbollistin ndėrkobėtar Hamdi Salihi”, shkruhet nė kurier.at. “Sulmuesi 22-vjeēar (i lindur mė 19 janar 1984) shėnoi gjatė sezonit tė kaluar 28 gola (nė fakt 29, red:asport) duke fituar “Kėpucėn e artė” tė Ligės shqiptare”, vazhdon shkrimi. Lojtari shqiptar (1.82 m) nėnshkroi me ekipin qė renditet nė vendin e gjashtė tė Ligės austriake, njė kontratė prej 2 sezonesh e gjysmė deri nė qėshor 2009, por edhe me opsionin pėr njė sezon tjetėr. Trajneri i Kombėtares shqiptare, Oto Bariē e ka aktivizuar tri herė me pėrfaqėsuesen shqiptare, teksa Salihi ka luajtur edhe 14 ndeshje pėr fanelėn kuqezi tė ekipit tė Shpresave, me tė cilin shėnoi edhe 7 gola. Sulmuesi ka qenė pjesė e listės sė lojtarėve nė tri ndeshjet kualifikuese pėr Euro 2008, finalet e tė cilės do tė zhvillohen pikėrisht nė Austri dhe Zvicėr. Kurier gjithsesi nėnvizon se nuk ka luajtur asnjėherė nė tri takimet e para.

Ried ėshtė stacioni i dytė i Salihit jashtė Shqipėrisė, nė sezoni 2004-2005 u angazhua me ekipin athiniot Panionios. Pėr lojtarin e porsablerė nga Ried tregoi njė interes tė veēantė edhe trajneri i Rapidit tė Vienės, Peter Pacult qė madje udhėtoi dy herė nė Tiranė pėr tė parė nė aksion sulmuesin shqiptar.

Korcari45
December 28th, 2006, 18:06
That is good news because in Austria their Sports Ministry is spending billions of dollars on a new way to train their youth and this will take affect also in the Bundesliga so Salihi will have a very good chance to develop to a better player. I believe part of their deal was an instant spot on the lineup for Salihi so we will be seeing alot more of him. Too bad for Rapid Pacult is a good coach but I think Salihi made the right decision. The money and opportunity was better. Rapid is a great team.

RedandBlack
December 28th, 2006, 18:21
That is good news because in Austria their Sports Ministry is spending billions of dollars on a new way to train their youth and this will take affect also in the Bundesliga so Salihi will have a very good chance to develop to a better player. I believe part of their deal was an instant spot on the lineup for Salihi so we will be seeing alot more of him. Too bad for Rapid Pacult is a good coach but I think Salihi made the right decision. The money and opportunity was better. Rapid is a great team.

The starting lineup was logical...all of Ried's strikers suck. Rapid's strikers on the other hand are high on the top scorers list.

Albion
December 28th, 2006, 18:30
Considering his first move abroad im sceptic again :neutral:

Korcari45
December 28th, 2006, 18:45
Actually I am optimistic. I think Salihi will do good. i just hope he gets his first goal ASAP because it will be the hardest for him since he has to prove himself. Dont forget he was 18 YO wen he played abroad before so he has gotten alot of experience with Tirana even scoring 2 in Uefa cup this year.

RedandBlack
December 28th, 2006, 18:47
He actually played very well for Panionios, its just that the club was paying him absolute crap. He started the moment he arrived at the club, at the time Panionios fueled the Greek U21 team, and those players are at bigger greek clubs now.

Ried is a good team, and the Austrian bundesliga is a good league. Its better then the German 2nd division, Ukraine, or Turkey. All he needs to do now is start scoring.

Doc
December 28th, 2006, 19:40
Palermo kërkon Igli Taren në formë huazimi

Albania-sport (AS) - Palermo është duke lëvizur shumë orët e fundit për të gjetur një zëvëndësues të Amauri, i dëmtuar në gju dhe që rrezikon të paktën 3 muaj stop. Sipas sitit sports.it, dy lojtarë janë në shinjestër: i pari është Igli Tare, sulmusi shqiptar i Lacios, që mund të vijë me formulën e huazimit. I dyti, është më i kushtueshëm kur bëhet fjalë për angazhimin e Xhanpaolo Pacinit, që nuk po gjen hapësirën e duhur te Fiorentina, ku po shkëlqejnë Toni dhe Mutu.

Doc
December 28th, 2006, 19:41
Mainc 05 në duel me Kickers Offenbah për Ervin Skelën

Albania-sport (AS) - Kickers Offenbah, skuadra gjermane e Bundesliga 2, ripërsëriti synimet e saj për të bërë të sajin futbollistin shqiptar, Ervin Skela, i cili kaloi një gjysmësezoni të dështuar me formacionin italian të Serisë A, Askoli. Lajmi jepet nga allgemeine-zeitung.de. Gazeta e mirënjohur gjermane, pohon nga burime brenda Kickers se Offenbah kërkon rikthim të shpejtë të shqiptarit në Gjermani gjatë merkatos së janarit. Skela ka luajtur në Gjermani me Eintracht Frankfurt dhe Kaiserslautern, ku ka qenë ndër më aktivët. Sipas burimeve të gazetave të tjera gjermane dhe ato të internetit, drejtuesit e Kickers kanë filluar kontaket me zyrtarët e Askolit (Skela nënshkroi më 9 shtator 2006), për të mbyllyr sa më shpejt tratativën në mënyrën të kënaqshme për të gjithë aktorët. Edhe Mainc 05, skuadra që renditet e fundit në Bundesliga 1 ka shprehur interesimin për lojtarin e kombëtares shqiptare. Por dhe nga Greqia, ka lajme për 30 vjeçain Skela, i lindur në Vlorë, por me pasaportë dhe italiane. Është klubi grek i Apollon Kalamarja, ku luan edhe Alban Bushi, që ka bërë të ditur interesimin e tij për ish-lojtarin e Arminia Bielefeld.

Albion
December 28th, 2006, 19:44
Palermo kėrkon Igli Taren nė formė huazimi

Albania-sport (AS) - Palermo ėshtė duke lėvizur shumė orėt e fundit pėr tė gjetur njė zėvėndėsues tė Amauri, i dėmtuar nė gju dhe qė rrezikon tė paktėn 3 muaj stop. Sipas sitit sports.it, dy lojtarė janė nė shinjestėr: i pari ėshtė Igli Tare, sulmusi shqiptar i Lacios, qė mund tė vijė me formulėn e huazimit. I dyti, ėshtė mė i kushtueshėm kur bėhet fjalė pėr angazhimin e Xhanpaolo Pacinit, qė nuk po gjen hapėsirėn e duhur te Fiorentina, ku po shkėlqejnė Toni dhe Mutu.Ska kurgjo prej Tares, karriera e tij shpejt ka me perfundu. Une kisha thon qe ai mu kthy ne Brescia t'pakten me lujt edhe ni sezone komplet.

FitaALBANIA
December 28th, 2006, 20:35
Ska kurgjo prej Tares, karriera e tij shpejt ka me perfundu. Une kisha thon qe ai mu kthy ne Brescia t'pakten me lujt edhe ni sezone komplet.

albi s'mundesh me thone qe karrirea e tares ka perfundu.

muj me thone qe per nga pergaditja fizike asht shume ma i mire sesa 70 - 80 % e lojtarve tjer ne kombetaren tone.

e sa i perket puna a "ka gjo" a "s'ka gjo" ateher k'ta te palermos, tornios etj etj e dijin shume ma mire sesa une dhe ti :smileani:

fita

Albion
December 28th, 2006, 20:48
albi s'mundesh me thone qe karrirea e tares ka perfundu.

muj me thone qe per nga pergaditja fizike asht shume ma i mire sesa 70 - 80 % e lojtarve tjer ne kombetaren tone.

e sa i perket puna a "ka gjo" a "s'ka gjo" ateher k'ta te palermos, tornios etj etj e dijin shume ma mire sesa une dhe ti :smileani:

fita


:howler:

A din qysh je ti, si njezt qe thojn "mos shaj me non", ti "mos shaj me Tare" :D
Hiqu tij pash neren, personalisht menzi spres ai mu pensionu.
E sa per Palermon qe e ka lyp, ato e lypin se osht cheap, huazim palidhje edhe ato me nejt ne bench, deri sa kthehet Amauri.

Korcari45
December 28th, 2006, 21:32
Albion Palermo ka shanc te fitoj Seria A dhe per mendimin tim ata duan te marin nje njeri qe ta zere vendin a Amaru. Jo nje Cheap po nje lojtar me te njejtat cilesi. Per mendimin tim me mir e kan te marrin Bogdanin po Tare sesht keq. Mos harro se deri tani ka lojtur mir dhe per kombetaren si ne Bjellorusi ashtu dhe Rumanine kte ndeshjen e fundit slojti dhe aq mir. Palermo i ka syte ne tre-kater lojtare dhe me shum ka shanc Bogdani. Bogdani, Mikoli, dhe Pelisier jan emrat me te degjuar deri tashi. Shikojm me tutje. Bogdani ka edhe shum shanc te kaloj te Genoa. Ku do hyje ne Seria A vitin qe vjen.

Albion
December 29th, 2006, 01:18
Korcari, ket punen e Tares n'fakt edhe pak e kom ashtu me tallje, kom qef me provoku Fit'en se e di qe osht adhurus i madh i Tares.

Nuk besoj qe osht zgjedhje e mire Palermo, realisht ka shume pak shansa qe ai t'paraqitet ne fushe, kshtu qe pasi osht ne perfundim t'karieres ateher kisha pas qef me pa edhe disa ndeshje tu lujt, qoft ajo ne ndonje ekipe te Serie B, t'pakten ta perfundon karieren 'in style' :)

Alban
December 29th, 2006, 01:33
Tare edhe Bogdani ne krahasim me vitin e kalum sivjet shume dobt skan mujt me bo gja

Albion
December 29th, 2006, 01:39
- Vllaznia have signed ElHadji Goudjaby from Dinamo. Finally a top striker ! Its expected that other 2 players join these days.

- Flamurtari looks set to open negotiations with Ervin Skela :eek:
Only rumours but that would be a huge move for Flamurtari, I still cant belive it, he will probably demand a lot, I doubt there is any team in the league that would match his demands.

- Oriand Abazaj is likely to replace Hamdi Salihi at SK Tirana.
Wise move.

Korcari45
December 29th, 2006, 02:28
LoL Alban ya I know its Tares end u no well just leave it at that I think he has 2 more seasons in him probably like you said in Seria B.

Skela is too big headed man he will demand alot also I think Flamurtari should focus on other players. Younger ones or experienced ones from the Greek leagues or other leagues. For the money Skela is going to be worth I think they can get better players.

Vranina
December 29th, 2006, 13:38
Astrit Ajdari to Liverpool (done)

http://www.aftonbladet.se/vss/sport/story/0,2789,964281,00.html

Doc
January 4th, 2007, 02:03
Ardian Nuhiu is in negoation with Dinamo Tirana

Albion
January 4th, 2007, 14:36
Mensur Duraku and Benis Krasniqi will go for trial in Ukraine, if they fail to sign a contract both of them may join Besa Kavaje as they are not willing to return to Besa Peje.

Korcari45
January 4th, 2007, 16:59
Ardian Nuhiu from Rabotinicki is going to sign for Dinamo Tirana.

Benny
January 4th, 2007, 19:02
Ardian Nuhiu from Rabotinicki is going to sign for Dinamo Tirana.

Shkendija offered him some good money too, but maybe in Dinamo he will make more. In a way I'm sort of glad, because I don't know how his form will be, he hasn't played for a while and don't know to what extent his injury is healed. He used to be very good, but Rabotnicki relesead him even though he still had more years in the contract.

Doc
January 4th, 2007, 20:40
Ka filluar sot mini-afati kalimtar për futbollistë në Federatën e Futbollit të Kosovës, i cili do të zgjas deri më 12 janar. Disa klube të futbollit tashmë kanë realizuar transferet e planifikuara.

Kështu, ekipi i Hysit është përforcuar me tre futbollistë të cilët në stinorin vjeshtor kanë qenë pjesë e ekipit të Besianës, Ardian Shehun, Faruk Statovcin dhe Driton Vokshin. Ekipi “Trepça 89” ndërkaq ka huazuar Malësor Gjonbalajn nga Prishtina.

Në mesin e transfereve tashmë të kryera është edhe angazhimi i lojtarit nga Maqedonia, Ertan Hasan, në radhët e ekipit të Prishtinës.

Doc
January 4th, 2007, 20:41
Acording to the albanian newspaper Lajm, Bleriam Xhemaili is close to move in Bolton

Korcari45
January 4th, 2007, 21:26
Jahmir Hyka may be coming to Dinamo Tirana looks as if his playing days with Rosenborg are over. He is seen as a great future player from Rosenborg officials but the new signings of three players at the same position makes Hykas Job as a finished one in Rosenborg.

Maby he will go to another team outside the problem is the visa because he has been playing in Norway with a tourist visa.

Korcari45
January 4th, 2007, 23:33
Ervin Skela may soon be part of PAOK.

Korcari45
January 5th, 2007, 07:34
Bledi Shkembi Has officially signed for Teuta. Teuta looks good so far I think they will have some success in the European Cups. They made good moves this summer and looks like theyre adding good pieces in the winter also. Tirana lost Salihi, Hopefully they can get another good striker. Right now I see Teuta as the team to beat in our Superliga despite the 6 points they are down from Tirana.

Albion
January 5th, 2007, 15:21
Skela to PAOK ?! I think he'll end somewhere in Bundesliga, clearly his best days are over, he better find a mid table team and finish his career there rather than trying to be 'key' player and switching teams often.

Good move for Shkembi :thumbsup:

Albion
January 5th, 2007, 15:26
- Xhevdet Llumnica has signed a two year contract with Assyriskan.

- Ardian Nuhiu has signed for Dinamo Tirana. He left Robotnicki in december, now will play in Albanian league until the end of this season.

Doc
January 5th, 2007, 21:13
Skela to PAOK ?! I think he'll end somewhere in Bundesliga, clearly his best days are over, he better find a mid table team and finish his career there rather than trying to be 'key' player and switching teams often.


He did signed for Energie Cottbus for two years

Drenica
January 5th, 2007, 21:13
Ervin Skela ka nënshkru kontrat me Energie Cottbus.

Energie mit Skela einig

http://www.kicker.de/fussball/bundesliga/startseite/artikel/359780/

Poland-Cement
January 5th, 2007, 22:18
it's better for him, cos Energie is a club with financial stability like all Bundesliga teams, while PAOK has big financial problems.

Drenica
January 5th, 2007, 22:40
That's true, but it really doesn't matter. If he doesn't regain atleast 80% of his form, he will not be in our future NT plans. Besides that he is formless at the moment, his age plays a huge role...

Albion
January 5th, 2007, 23:18
Hope it turns to be a good move, cant see him regain his form.

Korcari45
January 6th, 2007, 06:14
Lorik Cana and Frank Riberi may go to Real Madrid. Cana is called the backbone of Marseille by its directors and fans will be the Captain next year with a contract that runs through 2009. Named player of the year for Marseille in 2006. Marseille shortly has said that they will offer Cana a contract extention of 2 more years that will run through 2011. Cana has declared that by age 25 he wants to become a part of a big time club and Real Madrid will be one of his choices which has watched both Cana and Riberi for the past two years.

FitaALBANIA
January 6th, 2007, 16:56
That's true, but it really doesn't matter. If he doesn't regain atleast 80% of his form, he will not be in our future NT plans. Besides that he is formless at the moment, his age plays a huge role...

ishalla nuk bjen prej liges !

FORCA_SHQIPERIA
January 6th, 2007, 17:01
lorik cana going to real madrid would be cool. when was the last time wea hadan albanian in a world class team?

Korcari45
January 7th, 2007, 22:38
That's true, but it really doesn't matter. If he doesn't regain atleast 80% of his form, he will not be in our future NT plans. Besides that he is formless at the moment, his age plays a huge role...


Skelas time with the NT are over unless Baric pulls a rabbit out of his ass and calls him up. With Murati also gone we need to turn to the youngster Jahmir Hyka. I dont like skela as part of our NT because of obvious reasons. he does not run constantly and takes breaks all the time (His form Sucks). He is not what he used to be and sometimes I get the feeling he is playing for himself by the way he carries himself on the field I would rather have Duro there as well as Muka.

Korcari45
January 7th, 2007, 22:41
Pollozhani from Makedonija GP was going to come to Dinamo Tirana but Dinamo pulled bak afer Makedonia wanted 700k Euro for him and they settled for Nuhiu instead.

Albion
January 8th, 2007, 15:30
- Fitim Krusha has left Kosova these days and will be tested in Czech Rep, if he fails to sign, he will comeback and sign for my :heart: Vllaznimi.
Hope this happens, he is clearly one of the best midfielders in the league.
Also Vllaznimi linked with experienced defender Fadil Ademi.

- Erdin Hashani has left Besiana and signed for Skenderbeu in Albania.

- Fisnik Papuqi, one of the most talented defenders in Kosova will leave Besa Peje and join Elbasani.

To many players moving from Kosova to Albania.

Doc
January 8th, 2007, 16:57
Suad Zendeli is the new goalkeeper of Apolonia

Korcari45
January 8th, 2007, 17:29
- Fitim Krusha has left Kosova these days and will be tested in Czech Rep, if he fails to sign, he will comeback and sign for my :heart: Vllaznimi.
Hope this happens, he is clearly one of the best midfielders in the league.
Also Vllaznimi linked with experienced defender Fadil Ademi.

- Erdin Hashani has left Besiana and signed for Skenderbeu in Albania.

- Fisnik Papuqi, one of the most talented defenders in Kosova will leave Besa Peje and join Elbasani.

To many players moving from Kosova to Albania.


How is Erdin Hashani? I know Skenderbeu is really improving their defense this winter and now my friend told me that they are in the look for a striker to complete the team. Since Skenderbeu is going to the Superliga next year it was a good move for Hashani. They got relegated for no reason the last game with teuta where Teuta was supposed to be the team to go down. All because of a paid game. We beat both Tirana and Elbasani. The end was bad. If Hashani is young it is also good because the last 20 years or so Korca Vlora Shkodra and Tirana have been the teams that have produced the most talents for Albania.

Albion
January 9th, 2007, 00:53
How is Erdin Hashani? I know Skenderbeu is really improving their defense this winter and now my friend told me that they are in the look for a striker to complete the team. Since Skenderbeu is going to the Superliga next year it was a good move for Hashani. They got relegated for no reason the last game with teuta where Teuta was supposed to be the team to go down. All because of a paid game. We beat both Tirana and Elbasani. The end was bad. If Hashani is young it is also good because the last 20 years or so Korca Vlora Shkodra and Tirana have been the teams that have produced the most talents for Albania.Hashani is a striker, played lately for Besjana (earlier also for KEK) but the team has financial crises now and many players have left. He has offers in Kosova but he went to Skenderbeu and left good impresion so they signed him. He is part of Kosova team, he played in the last match vs Albanian Stars.
Really good move for you guys :thumbsup:

Minotti
January 9th, 2007, 01:23
Cana to Real madrid would be horrible. Chances are that he would ruin his career at that mess of a club. Yea I know Madrid is prestigous and it would be very nice to have an albanian playing for a team like Madrid :). But this is a circus madrid, not the fearfull one. I'd much rather see him at a stabilized team and not in a mess. Look at what they're doing to great players, they transform them into shit!!!

However, in 2 years time anything can happen but Real M in it's current state is a horrible destination for Cana who will have to make the step further. Madrid is a wrong choice.

RedandBlack
January 9th, 2007, 20:02
Bulku might move to Kryvbas in the Ukraine.

Korcari45
January 10th, 2007, 20:26
Bogdani is going to Kievo Verona.

Albion
January 10th, 2007, 21:08
Bogdani is going to Kievo Verona.


Chievo today sold Tiribochi to Lecce, so its obvious they are making space for a new striker, Er-bomb would go directly in their starting 11 with one of Obina/Pellisier.

Korcari45
January 10th, 2007, 21:30
What else is obvious is that they will buy Bogdanis card the same price they sold Tiribochi for 3m Euro. Hopefully Bogu can get his form back, and that injury in late december didnt help either.

Korcari45
January 10th, 2007, 21:45
Official Bogdani to Chievo Verona.-- Top-Channel they got this from Sienas Official Website.

Albion
January 10th, 2007, 22:38
I just checked Siena's web, it says only that both clubs have talked about possible move today, nothing official yet :neutral:

Doctor
January 10th, 2007, 23:07
according to tuttomercato the meeting between Siena & Chievo will take place tomorrow

FitaALBANIA
January 11th, 2007, 00:58
http://www.gazzetta.it/Calcio/Squadre/Chievo/

me sa po muj me e marr vesh une per neser po thojne qe kan me u qit firmat ...

Drenica
January 11th, 2007, 13:01
CSKA Sofia is expted to sign Kidem Zejnullahu from 2.Korriku. Kidem is a 18-year old talented goalkeeper who catched two bulgarian scouts eyes, when they where in Kosova. The bulgarians stayed there one week to look after Zejnullahu and they got impressed, so now he will go to Sofia the 17'th January to hopefully sign a contract.

Albion
January 11th, 2007, 13:29
L’A.C. ChievoVerona comunica di aver acquisito a titolo definitivo dall’A.C. Siena il giocatore Erjon Bogdani, attaccante classe ’77.
Il giocatore verrą presentato ufficialmente oggi, alle ore 14.15, a Veronello.Official, Bogdani goes to Chievo. He will be presented today at 14:15 at Veronello.

Doc
January 11th, 2007, 13:52
Chievo net Bogdani

Chievo have completed the signing of Albanian striker Erjon Bogdani from Siena, who will be unveiled to the Press on Thursday.

The 29-year-old had already been paired with a move to the Flying Donkeys in the summer, but the transfer fell through.

Bogdani, who will join the Verona-based outfit on a permanent basis, landed in Italy in 1999 from Dynamo Zagreb, playing with Reggina for four seasons.

He then moved to Salernitana and to Hellas Verona in 2004, where he netted 17 goals in Serie B, before joining Siena in 2005, where he appeared 49 times and scored 13 goals.

Bogdani was also a target for Udinese, Torino and Roma last summer and was paired with Palermo in the past few weeks after Amauri’s injury.

http://www.channel4.com/sport/football_italia/jan11e.html

-------------------------------------------------------------------

Good luck to him hope he will regain his top form again

FitaALBANIA
January 11th, 2007, 16:54
urime bogit dhe suksese ... shume ekip ma i mire sesa sienna.

Albion
January 12th, 2007, 14:28
Another player from Kosova set to move to Albania, Elvis Osmani one of the best strikers in the league who played most of his career for Trepqa 89 is looking to sign for Flamurtari Vlore.

RedandBlack
January 16th, 2007, 22:13
Enco Malindi on trial at AEK
Isli Hidi on trial at Empoli

Ndreka and Bylykbashi on trial with Ukrainian teams in Turkey

Albion
January 16th, 2007, 23:16
Enco Malindi on trial at AEK
Isli Hidi on trial at Empoli

Ndreka and Bylykbashi on trial with Ukrainian teams in TurkeyThats something unexpected, how did he get there :D

FitaALBANIA
January 17th, 2007, 00:08
Enco Malindi on trial at AEK
Isli Hidi on trial at Empoli

Ndreka and Bylykbashi on trial with Ukrainian teams in Turkey

ishalla njoni prej ktyne nenshkrun ...

isli hidi n'empoli :rollani:

Albion
January 17th, 2007, 00:23
I wanted Hidi to move to Vllaznia, but its unlikely after Mirel Josa went to Vllaznia as head coach.

PS. Xharr' a ka far shansa Hidi n'Vllaznim :neutral:

RedandBlack
January 17th, 2007, 01:05
ishalla njoni prej ktyne nenshkrun ...

isli hidi n'empoli :rollani:

i don't believe it either.

tirona_star
January 17th, 2007, 06:12
He was supposed to leave for Italy today I think after I spoke with people in the club.

Albion
January 18th, 2007, 20:09
Krusha: Te Besa pėr titullin e kampionit

Pejė, 18 janar - Ish-futbollisti i Lirisė sė Prizrenit, i cili nė stinorin vjeshtor ishte pjesė e Prishtinės, prej ditės sė sotme ėshtė anėtar i ri i skuadrės kampione nė fuqi, Besa nga Peja.
Marrėveshjen e kanė konfirmuar tė dyja palėt, si drejtuesit e skuadrės, ashtu edhe vetė futbollisti. “Kam arritur marrėveshje me Besėn dhe nė 6 muajt e ardhshėm do ta bartė fanellėn e kėsaj skuadre”, ka konfirmuar pėr “Futbolli.com”, Fitim Krusha. I lumtur pėr realizimin e kėtij transferi ėshtė shprehur edhe drejtori i klubit pejan, Agim Elshani. “Jemi tė lumtur qė nė skuadėr do tė kemi njė lojtar tė tillė cilėsor pėr stinorin pranveror. Ne do t’i realizojmė kėrkesat e shtabit teknik, nė mėnyrė qė sė bashku t’i realizojmė objektivat qė kemi para nesh”, ka thėnė Elshani. Krusha do t’i bashkohet skuadrės sė drejtuar nga Genc Hoxha duke filluar qė nga stėrvitja e nesėrme. “Me Prishtinėn nuk u morėm vesh pėr pagesė, prandaj u detyrova qė t’i shqyrtojė ofertat e klubeve tjera. Nga ofertat e bėra nga Vėllaznimi, Liria dhe Besa, vendosa pėr kėtė tė fundit, pasi kushtet e ofruara ishin mjaft tė mira. Shpresoj se me paraqitjet e mia do tė kontribuojė qė Besa pėr tė tretin vit radhazi tė kurorėzohet me titullin e kampionit “, ka pėrfunduar Krusha. Nga skuadra pejane pas pėrfundimit tė stinorit vjeshtor janė larguar Ilir Nallbani, Mensur Duraku dhe Fisnik Papuēi dhe Flamur Kyēyku.Boll pata qef Vllaznimi mi marr Krushen !

Albion
January 20th, 2007, 08:39
My :heart: Vllaznimi is about to sign today Naser Prapashtica, and Muhamet Dragusha !

Albion
January 22nd, 2007, 09:26
- Erdin Hashani and Rexhep Sogojeva have both signed for Skenderbeu.
- Burim Hashani will sign for Flamurtari Vlore

Korcari45
January 25th, 2007, 02:22
Olimpik Lion kërkon Lorik Canën


Lorik Cana pritet të shndërrohet në merkato si një nga lojtarët më të dëshiruar për shumë skuadra të mëdha evropiane. Një gjë të tillë konfirmon edhe fakti i bërë publik nga faqja sportive franceze “football.fr”, ku është cituar se, pesë herë radhazi kampioni i Francës, Olympik i Lionit, dëshiron të ketë në radhët e tij shqiptarin Lorik Canën. “Ne kërkojmë lojtarë nga kampionati francez, - ka thënë drejtori i transferimeve për lionezët, Bernard Lacombe, - lojtarë që të mos kërkojnë kohë për përshtatjen me Ligën 1. Po përmend emrat e Lorik Canës dhe Edouard Cisse-s”. Faqja franceze shkruan me shaka se “(presidenti i Marsejës) Pape Diouf do ta kishte varur veten me rrip nëse do t’i kishte dëgjuar këto fjalë”. Lacombe ka folur për “Europe 1”, duke theksuar se Lyon po kërkon të forcojë sa më shpejt skuadrën, duke pretenduar jo vetëm titullin e gjashtë radhazi në Francë, por edhe fitoren e trofeut të madh, Ligës së Kampionëve. Lorik Cana ka qenë i shkëlqyer këtë sezon për Olympikun e Marsejës, duke u shpallur si lojtari më i mirë në këtë ekip, për fazën e parë të sezonit. Kartoni i tij vlen 6.5 milionë euro, kuota më e lartë për një futbollist shqiptar, ndërsa pas interesimit të kampiones së madhe besohet se do të rritet edhe më tepër.

Ilirian
January 25th, 2007, 09:18
I personally think he should stay in Marseille. Imagine the reaction of Marseille fans if Cana moves to Lyon, he is alredy hated by PSG fans.

Vranina
January 25th, 2007, 10:02
Go to England, Italy or Spain!

Otherwise stay in France

Albion
January 25th, 2007, 10:12
I agree... he would gain bad reputation if he changes the team again, at least he should consider to move away from France, perhaps in Germany...he would fit good there.

Albion
January 25th, 2007, 10:15
Dinamo Tirana, january transfers

IN:
Vangjel Mile
Eldorado Merkoci
Ardian Nuhiu
Goran Granic (Cro)
Zdravko Susak (Cro)
Zoran Novakovic (Bos)

OUT:
ElHadji Goudjaby
Zoran Kastel
Indrit Taqi

Korcari45
January 25th, 2007, 15:15
I personally think he should stay in Marseille. Imagine the reaction of Marseille fans if Cana moves to Lyon, he is alredy hated by PSG fans.


If he leaves itmight not be his decision. He is under contract until 2009 with Marseille. If Lyon offers money to Marrseille (the right ammount) they might flirt with the idea.

RedandBlack
January 25th, 2007, 19:27
Rapid Vienna interested in Xhevair Sukaj.

Korcari45
January 26th, 2007, 01:32
Sabino Plaku Wanted by Tirana. He has asked for a move out of Apolonia a while back. Do u think he will join Tirana. This will make Tirana a stronger team, as the next round of Champions league returns.

Albion
January 26th, 2007, 14:03
My :heart: KF Vllaznimi continues with big-spending reinforcments.

After:
Ismet Munishi
Seid Onbashi
Naser Prapashtica,

Vllaznimi signed also one of the best central midfielders in the league, Muhamet Dragusha (plays for Kosova aswell).
Near the contract is also veteran midfielder Ismet Munishi ! Except these two we are about to bring Dede Lleshi, who has been living and playing in USA since 1999.

All these expenses now... just imagine if we would have this team from the beggining of season.

RedandBlack
January 27th, 2007, 03:55
Gaspar Ndoja...goalkeeper from Luftetari to Hajduk Kula in Serbia.....now thats strange:eek:

Madman
January 27th, 2007, 13:48
Gaspar Ndoja...goalkeeper from Luftetari to Hajduk Kula in Serbia.....now thats strange:eek:

Not a good decision.

RedandBlack
January 27th, 2007, 17:19
Bylykbashi mahnit Kribvasin, gol nė formė gjethe

Albania-sport - Dorian Bylykbashi pasuroi listėn e tij tė golave edhe me njė kryevepėr tjetėr, por kėsaj radhe pėr ekipin e tij tė ri, Kribvas tė Ukrainės. Elbasanasi shėnoi golin e fitores pėr Kribvas nė miqėsoren me Nacional tė Bukureshtit (2-1). Doriani hyri nė lojė nė pjesėn e dytė (46’) nė vend tė Viktot Melnik, ndėrsa mbrojtėsi shtatlartė Henri Ndreka (1.93 cm) luajti nė ndeshjen kundėr rumunėve nga minuta e 72, kur zėvendėsoi Ipeskin.

Skuadra rumune kaloi e para nė avantazh nė pjesėn e parė me penallti. Pas zėvendėsimeve, shkruan football.ua, Kribvasi e rriti cilėsinė e lojės.

Nė minutėn e 55, zėvendėsuesi Opra, i cili u hodh nė fushė, po nė minutėn e 46 si Bylkybashi, shėnoi golin e barazimit. Nė minutėn e 70, Doriani ēoi ekipin e tij nė avantazh duke realizuar me njė supergoditje nė afėrsi tė zonės, njė performansė qė mahniti trajnerin e Kribvasit, Oleg Taran.

Mė 31 janar, Kribvasi do tė luajė njė tjetėr miqėsore me njė skuadėr turk, shkruan gazeta ukrainase “Sport-Express”.Salihi left...Xhafaj is going to Azerbaijan, Plaku is getting offers from Ukrainian teams, and Sukaj is being shown interest by Rapid Wien. The Superliga has just lost a lot of talent.

Arsenal
January 28th, 2007, 00:04
Salihi left...Xhafaj is going to Azerbaijan, Plaku is getting offers from Ukrainian teams, and Sukaj is being shown interest by Rapid Wien. The Superliga has just lost a lot of talent.

Still I prefer a stronger NT then league.

Madman
January 28th, 2007, 00:09
Still I prefer a stronger NT then league.

Both would be better...both are possible only if somethings were sorted out.

Drenica
January 28th, 2007, 01:14
These transfers makes it possible for our other talents that hadn't have a chanse until now. I just hope that they won't start buying more africans, brazilians e.tc but focuse on the albanian talents and giving them more playing time. Good ex. are alot of teams in Albania atm...

It was sad before when you saw that the firstlined attackers in almost every big club in Albania where non-albanians who got payed like 4-5 albanian players with atleast the same skill.

Doc
January 28th, 2007, 03:00
Sllavia Pragë kërkon shërbimet e Armendit

Pas paraqitjes së mirë në fanellën e Slloga J., nga Sllavia Pragë në lokalet e klubit Slloga J., ka arritur faksi në të cilën çekët kërkojnë që futbollisti i talentuar të shkojë në radhët e tyre. Për Nexhipin e ri i interesuar është edhe Besa Kavajë

Njëri ndër futbollistët më të talentuar në vendin tonë Armend Nexhipi të premten ka udhëtuar në Pragë ku gjatë këtyre ditëve do të testohet nga ekipi i njohur nga Çekia, Sllavia Praga. Këtë lajm e konfirmoi edhe vet futbollisti i cili enkas për gazetën tonë deklaroi: “Kontaktet me njerëzit nga Praga janë vënë gjatë kohë dhe nëpërmjet disa menaxherëve ata kanë shprehur interesim të jashtëzakonshëm për kualitetet e mia. Bisedimet janë zhvilluar në mes Sllavia P. dhe Slloga J., ku edhe ma kanë dërguar ftesën zyrtare për të shkuar në testime”, u shpreh i riu Armend Nexhipi, njëherësh edhe vëllai i Nderim Nexhipit i cili me sukses të madh mbron ngjyrat e Rabotniçki K.
“Në Pragë do të qëndroj deri më 30 ose 31 janar, ndërsa do të zhvilloj edhe dy ndeshje miqësore. Të shtunën në orën 12.30 do të luajmë kundër Budejovice, ndërsa të dielën kundër Bohemians në ora 11.00. Shpresoj që në këto dy ndeshje të kem paraqitje të mirë ku në shprehje do të vjen talenti im”, shtoi më tej Nexhipi për të cilin i interesuar është edhe ekipi nga Shqipëria, Besa Kavajë. “Pasi më erdh oferta nga Sllavia Praga vendosa që të pranoj këtë ofertë. Mirëpo, me ekipin e Besës gjithçka është e hapur. Nëse nuk arrij të ngel këtu, atëherë do të tentojë që deri në përmbyllje të afatit kalimtar të janarit të shkoj në Kavajë”, përfundoi Armend Nexhipi.
Tash për tash ekipi i Slavia Praga në renditjen tabelare gjendet në vendin e dytë me 34 pikë, dy më pak se Sparta.

RedandBlack
January 30th, 2007, 17:20
Enco Malindi, “Ibrahimoviēi” shqiptar gati pėr AEK-n nė Greqi

EKSKLUZIVE: “Foton me mesfushorin e Arsenalit, spanjollin Ēesk Fabregas, e kam njė nga mė tė ēmuarat e koleksionit tim tė vogėl. Ndoshta edhe unė njė ditė do tė bėhem i famshėm si ai”. Kėshtu shprehet ekskluzivisht pėr Albania.sport.com, njė nga talentet mė tė spikatur tė Partizanit dhe lojtari i Kombėtares U-21, Enco Malindi, autor i disa golave nė aktivitet ndėrkombėtare: me formacionin e pėrfaqėsueses kuqezi U-17 kundėr Serbisė tė humbur 1-4 (raundi i parė kualifikues, mė 29 shtator 2004, nė Gradski – Subotica, trajner Shpėtim Duro) dhe nė eliminatoret e U-19, kundėr Sllovakisė tė fituar 3-2 (mė 27 shtator 2006, nė Andorra La Vella) si dhe kundėr Andorrės 2-0 (mė 2 tetor 2006 nė Municipal - Foix). Sulmuesi Malindi (182 cm) prej kohėsh ėshtė nė listėn “blerjeve” tė njė prej ekipeve mė tė mėdha tė Superligės greke, AEK, qė tashmė ndodhet nė vendin e dytė me 41 pikė, po aq sa Panathinaikos i shqiptarit tjetėr tė talentuar Sotir Nini. Presidenti i verdhezinjeve tė AEK-ut, Themistoklis Nikolaidis ėshtė i dashuruar me 19-vjeēarin, por mbi tė gjitha tė besuarit tė tij, holandezit Zherar, qė ka ardhur nė Shqipėri pesė herė sė bashku me ish-futbollistin e kombėtares shqiptare, Bledar Kola. Mė 6 shkurt 2007, Malindin e pret njė sfidė shumė intriguese kur Kombėtarja U-21 do tė pėrballet nė Athinė me homologen greke. Nė Athinė, Enco dėshiron tė tregojė nė fushė se kush ėshtė edhe pse nė dy ndeshje testuese gjatė vitit 2006, shėnoi dy gola pėr AEK-un. Malindi ka zhvilluar gjashtė ndeshje ndėrkombėare me pėrfaqėsueset e moshave. “Kam shansin qė arrij tė shėnoj gola nė takime ndėrkombėtare”, thotė me tė qeshur Malindi.Malindi, edhe pse i thirrur nė listėn e trajnerit tė U-21, Bushati, pėr arsyse objektiva mungove nė fitoren e Shpresave nė Turqi (0-2). Pas pak ditėsh vjen njė tjetėr ballafaqim, mė 6 shkurt do tė pėrballeni me Greqinė nė Athinė, njė sfidė dyfish intriguese pėr ty?

- Besoj se do tė jem edhe unė pjesė e lojtarėve tė grumbulluar pėr kėtė ndeshje. Dėshiroj qė ekipi tė pėrsėrisė fitoren e arritur nė Stamboll me Turqinė. Besoj se do tė jetė njė ndeshje e vėshtirė, nisur edhe nga fakti se luajmė nė transfertė, por edhe se Greqia e dėshiron me ēdo kusht fitoren. Mesa di unė ka njė histori tė hidhur nė takimin e fundit zyrtar midis dy ekipeve tona. Jam informuar nga presidenti i Partizanit, Albert Xhani se nė atė takim do tė jenė edhe drejtuesit tė klubit grek AEK dhe do tė bėj ē’ėshtė e mundur qė tė paraqitem sa mė mirė.

Enco edhe pse i ri qysh tani konsideroheni, si “Ibrahimoviēi i Shqipėrisė”. Njė krahasim qė mund tė ndikojė edhe pozitivisht pėr motivimin tuaj, por mund tė ketė edhe efekte negative?

- Nuk di si tė pėrgjigjem.

Cili ėshtė ekipi i ėndėrrave tė Malindit?

-Kur u kthyem nga turneu i U-19 nė Andorrė, nė aeroportin e Barcelonės, pata fatin tė takoj mesfushorin e Arsenalit, Ēesk Fabregas, qė nga gazetat angleze dhe nga ato qė kam lexuar nė internet do tė jetė pasuesi i Tieri Henri. Fola edhe me Luis Garcian dhe Iniestėn. E kupton si mund tė ndihesh pasi i ke takuar ata. Salihi ishte golashėnuesi mė i mirė i Shqipėrisė, por zgodhi njė ekip larg Shqipėrisė. Dua tė transferohem sa mė shpejt te AEK. Personalisht nuk kam qenė nė kontakt direkt me AEK, pasi ėshtė zoti Xhani qė ėshtė kujdesur pėr mua.

Te AEK do tė gjesh edhe Pėrparim Hetemaj (20 vjeē), njė lojtar qė bėri emėr nė Ligėn e Kampioneve, sidomos nė ndeshjet me Milanin. Te AEK ėshtė dhe mesfushori 19-vjeēar Panajot Konen (1 gol)...

- Shpresojmė tė bėhemi shumė miq. Jam i bindur se ata tė dy do tė mė ndihmojnė shumė nė fillimet e mia, gjithnjė nėse arrij tė shkoj te AEK-u.

Cilat janė marrėdhėniet tuaja me holandezin Zherar?

- Janė shumė korrekte. Ai ka ardhur sė bashku me Bledar Kolėn pėr tė mė ndjekur para gati dy vjetėsh. Ka shprehur vlerėsimin e tij pėr mua. Gjithsesi rezervohem tė flas mė shumė. Thelbėsorja ėshtė ai qė herė pas here mė telefon dhe ka arritur tė bindė drejtuesit e AEK. Para njė viti u testova te ekipi i tė rinjve tė AEK ku shėnova edhe njė gol nė dy ndeshjet testuese, ku golin ia bėra njė ekipi tė kategorisė sė dytė greke.

Malindi, shėnuat golin e parė nė barazimin e Partizanit me Erzenin (2-2) nė Shijak, madje morrėt edhe komplimentat e njė trajneri tė “ftohtė” siē ėshtė Hasan Lika?

- Ėshtė njė shėnjė e mirė pėr mua. Shpresoj se do tė mė ndjekė fati. Dėshiroj tė shėnojė sa mė shumė gola si pėr ekipin e Partizanit ashtu dhe pėr ekipin Kombėtar U-21. Shpresoj se do tė aktivizohem mė shumė gjaėt pjesės sė mbetur tė sezonit.

Nė turneun e Andorrės, pėr eliminatoret e Kampioantit Europian U-19, pavaresisht se Shqipėria nuk u kualifikua u pėrcolle nė media dhe nga trajneri si njė nga lojtarėt mė tė spikatur?

- Njė fazė eliminatore ku pėrveē gėzimit tė shėnimit tė dy golave me Sllovakinė dhe Andorrėn, e goditjes sė traversės kundėr rusėve, ishte edhe trishtimi pėr mos kalimin e turit. Tė trija ekipet si Rusia, Sllovakia dhe Shqipėria i mbyllėn ndeshjet me nga 6 pikė, por rusėt dhe sllovakėt u kualifikuan pėr mė tej pėr golaverazh mė tė mirė. Trajneri ynė Shpėtim Duro e konsideroi eliminimin tonė si pjesė e njė marrėveshjeje midis du ekpipeve ruse dhe sllovake. Gjatė ndeshjeve dhashė maksimumin tim dhe tregova njė formė tė qendrueshme. Me Jahmir Hykėn kuptohem shumė mirė dhe marrėdhėnie tė shkėlqyera edhe me Nertil Feraj, njė mesfushor krahu i majtė shumė i qetė dhe zgjuar.

Albion
January 30th, 2007, 22:34
Ekipi kampion tregohet mjaft aktiv nė kėtė merkato dimri.Stafi drejtues ka larguar sulmuesin korēar Ligoraq Tiko i cili u afrua tek kampionėt vetėm 2-javė pėrpara,po kushtet fizike tė sulmuesit linin shumė pėr tė dėshiruar,pavarsisht nga faza pregatitore qė bėri me ekipin nė Malė tė Zi.Por presidenti Laze ka menduar ta zėvendėsoj direkt kėtė boshllėk duke afruar sulmuesin Eldorado Merkoēi dhe njė sulmues kroat tė cilėt kanė zhvilluar dhe stėrvitjen e parė me ekipin e Elbasanit.Tė dy kėta sulmues kanė firmosur pėr ekipin kampion dhe kėshtu reparti i sulmit mendohet i plotėsuar.Presidenti Laze gjendet nė Tiran ku pritet tė bėjė dhe njė blerje tė madhe ose mė mirė tė rikthej njė idhull tė tifozėris elbasanase nė stadiumin “Ruzhdi Bizhuta”. Mendohet qė bosi i kampionėve do rikthej nė Elbasan o Nevil Deden ose Skerdi Bejzaden.Gjithēka mund tė ndodhė aq mė shumė kur bėhet fjalė pėr njė president si Arben Laze.Nė seancėn stėrvitore tė zhvilluar sot nė kompleksin sportiv “Shefqet Lamēja” binte nė sy numri i madh i tifozve tė pranishėm.Nesėr Elbasani do zhvilloj dhe ndeshjen e fundit miqėsore para takimit me ekipin e Partizanit.


Veq te na ndodhin kto, Eldorado Merkoci kaloj ne Dinamo, u stervit atje... edhe kur i erdh ni ofert ma e mire, e la goje-hapur Dinamon e u bashku me Elbasanin. Qfar kontrata jon tu nenshkru bre kta, qe i ndrrojn ekipet qdo 6 muaj.

Black-Eagle
January 31st, 2007, 11:38
Ne merkaton dimeror, jane larguar plote 6 lojtar nga Superliga Shqiptare ne drejtim te kampionateve te huaja. Shpresoj se keto te fundit do te jene te sukseshem ne Europe keshtu qe te perforcohet edhe Kombetarja jone. Bie ne sy largimi i mbrojteseve Ndreka, Lila dhe Kraja ... Me vjen mire se pikerisht ne kete repart kemi probleme !

Ja transferimet :

Hamdi Salihi : SK Tirana -> SV Josko Fenster Ried (Austri)
Henri Ndreka : Partizani Tirane -> FK Krivbas Krivi Rog (Ukraine)
Dorian Bylykbashi : Partizani Tirane -> FK Krivbas Krivi Rog (Ukraine)
Enco Malindi : Partizani Tirane -> AEK Athen (Greqi)
Andi Lila : KF Besa Kavaje -> Iraklis FC Thesaloniki (Greqi)
Ervis Kraja -> Iraklis FC Thesaloniki (Greqi)

Albion
January 31st, 2007, 11:52
Shpresoj Dorian Bylykbashi me n'fund do ta rigjen formen, mka pelqy ky lojtar shume gjat kohes sa ke ne Partizan edhe kur debutoj ne Kombtare.

Drenica
January 31st, 2007, 11:57
Ne merkaton dimeror, jane larguar plote 6 lojtar nga Superliga Shqiptare ne drejtim te kampionateve te huaja. Shpresoj se keto te fundit do te jene te sukseshem ne Europe keshtu qe te perforcohet edhe Kombetarja jone. Bie ne sy largimi i mbrojteseve Ndreka, Lila dhe Kraja ... Me vjen mire se pikerisht ne kete repart kemi probleme !

Ja transferimet :

Hamdi Salihi : SK Tirana -> SV Josko Fenster Ried (Austri)
Henri Ndreka : Partizani Tirane -> FK Krivbas Krivi Rog (Ukraine)
Dorian Bylykbashi : Partizani Tirane -> FK Krivbas Krivi Rog (Ukraine)
Enco Malindi : Partizani Tirane -> AEK Athen (Greqi)
Andi Lila : KF Besa Kavaje -> Iraklis FC Thesaloniki (Greqi)
Ervis Kraja -> Iraklis FC Thesaloniki (Greqi)

Ketu une veq nje transfer e kum pa official, dhe ajo ka qen e Hamdi Salihit. Shpresoj qe edhe keta te tjeret te ken nenshkruar me ekipet e reja, mirepo pa e pa ne faqen e ekipet respektive s'mund te besoje qe i kan ndrruar ekipet.

Korcari45
January 31st, 2007, 13:42
Jahmir Hyka te Iraklis ka firmosur.

Drenica
January 31st, 2007, 13:45
Tregoje faqen qe e verteton :)

Black-Eagle
January 31st, 2007, 14:01
Tregoje faqen qe e verteton :)

Per Andi Lilen dhe Ervis Krajen, jane transferime zyrtare, ja ku e ke edhe ke faqe zyrtare e Iraklisit :

http://www.iraklis-fc.gr/eng/news/show_news_press.jsp?newsCode=20070131120122905

Nderkohe, per Jahmir Hyken, nuk ka asgje ne faqen e Iraklisit !

Drenica
January 31st, 2007, 14:05
Flm shume! shpresoj qe e njejta gje do t'ndodhe edhe me Jahmirin se shpejti.

Korcari45
January 31st, 2007, 14:13
• "Bye" Olimpiakos, "Hello" Iraklis

Bashkëpunëtori i Albaniasoccer.com, Erald Martiko na shkruan nga Athina

Një tjetër publikim, këtë herë nga radioja lokale sportive e Athinës Sport 94.6, ka ardhur për të trazuar ujërat e qeta që mbartte kalimi i Jahmir Hykës tek Olimpiakosi. Sipas emisionit të lajmeve të mbrëmjes në këtë stacion, tekniku Jozef Bubenko i Iraklisit, është duke provuar aftësitë e talentit shqiptar për ta ingranuar atë me skuadrën e drejtuar prej tij, në prag të mbylljes së transferimeve dimërore. Detaje të mëtejshme nuk janë bërë të ditura, por hipotezat janë optimiste në lidhje me një realizim të mundshëm të këtij kalimi, pasi Olimpiakosi duket të jetë “ftohur” në perspektivën një blerjeje të tillë. Ndërkohë, ekipi bardheblu vazhdon përgatitjet intensivisht për sfidën kundër Atromitos ditën e dielë, ku duket se nuk do të mungojë Indrit Fortuzi, plotësisht i gatshëm për tu aktivizuar.


Refraze po provohet tek Iraklis se ka hedhur akoma firmen.

Albion
January 31st, 2007, 14:26
Dmth nuk osht zyrtare nihere. Sdi pse nuk ka provu me naj shtet tjeter.

Albion
January 31st, 2007, 15:24
UFFICIALE: Due colpi per il Chievo

Il Chievo mette a segno due colpi: dall'Ancona arriva l'attaccante albanese, classe '87, Rrudho e dal Monza il portiere, ex Lazio, Emanuele Concetti.
As mentioned in a article few days ago Rrudho has left Ascoli and joined Chievo ! :thumbsup:

Its exciting to see Rrudho and Bogdani in same team.

RedandBlack
January 31st, 2007, 16:29
Chievo: preso albanese Rrudho da Ancona

15:43 del 31 gennaio

L`Ancona ha comunicato che il giocatore Xhulian Rrudho e` stato ceduto a titolo definitivo al Chievo Verona. Rrudho e` nato in Albania, a Lushnje, il 9 settembre del 1987, ma fa gia` parte del giro della nazionale.

From the Chievo Verona site!!!!

This winter's transfers so far:

Salihi SK Tirana----SV Ried
Skela Ascoli----Energie Cottbus
Bogdani Siena---Chievo
Rrudho Ancona---Chievo :happy:

Bylykbashi Partizani----Kryvbas
Ndreka Partizani----Kryvbas
Kraja Besa----Iraklis
Lila Besa----Iraklis
Hyka Rosenborg----?

This has been a very busy transfer season

Doc
January 31st, 2007, 17:00
Ancona striker Xhulian Rrudho has agreed to join Chievo. The 19-year-old Albanian, who has already been called-up by his national team, has scored once in eight games this season.

from channel4 site

Doc
January 31st, 2007, 17:01
What about Tare does someone has any news from him

FitaALBANIA
January 31st, 2007, 17:55
What about Tare does someone has any news from him

:nervous:

Drenica
January 31st, 2007, 18:21
Tares situation is indeed sad. But with all the money that he is(payed like the 4th best player) getting plus the fact that Lotito doesn't wan't him to go makes it almost impossible for a transfer.

Either way i still would want him in our NT due to his experience which is inevitable.

Albion
January 31st, 2007, 19:37
What about Tare does someone has any news from him


If he stays with Lazio there are chances he wont play at all, maybe some friendly (if there's any) with those lower division teams which end with 8/9/10 - 0 and he gets to score once or twice, so that papers would have something to write, otherwise very unlikely that he will play in Serie A again this season.

Drenica
February 1st, 2007, 11:16
There are rumours placing Edmond Kapllani in Schalke 04 or Sevilla in Spain. That was something i read in Tifozat.com forum...

Albion
February 2nd, 2007, 00:26
All the transfers in Albania


VLLAZNIA
1. Nevian Cani
2. Ndriēim Shtubina
3. Xhelal Miroēi
4. Fotjon Hasanaj
5. Denis Zmijani
6. El Haxhi Gudjabi

DINAMO
1. Vangjel Mile
2. Ardian Nuhiu
3. Goran Graniē
4. Pero Pejiē
5. Ditmar Bicaj
6. Rezart Maho
7. Genti Verli
8. Valero Balashkoviē
9. Alban Hoxha
10. Maringlen Kule

TEUTA
1. Bledi Shkėmbi
2. Elbion Blloku
3. Arben Likmeta
4. Shaqir Stafa

PARTIZANI
1. Shkėlzen Kelmendi
2. Elton Doku
3. Enkel Alikaj
4. Nguini Fouda Njikan Leon Oehille
5. Kitio Tchokote Herve
6. Obi Michel Ashu
7. Diaby Souleymane
8. Arbėr Ajazi

ELBASANI
1. Darko Periē
2. Erlind Koreshi
3. Saimir Patushi
4. Eldorado Merkoēi
5. Fisnik Papuēi

TIRANA
1. Hetlem Ēapja
2. Florenc Rapi
3. Erald Turdiu
4. Albert Duro
5. Orjand Abazaj
6. Gerti Sharra

LUFTETARI
1. Gjergji Dhima
2. Pandok Roxher
3. Bledar Shalari

FLAMURTARI
1. Orjad Beqiri
2. Arlindo Rustemi
3. Arbėr Dhrami
4. Dritan Karriqi

KASTRIOTI
1. Klodian Asllani
2. Afrim Deliu
3. Shpėtim Imeraj
4. Alban Vogli
5. Astrit Vogli
6. Alban Hyka
7. Andi Shahini

APOLONIA
1. Nuru Jakubu
2. Charles Ofojen
3. Gabriel Auia
4. Panēe Ristovski
5. Aleksandėr Jakimovski
6. Elvis Bajrami
7. Suad Zendeli
8. Kirēe Dimovski
9. Dritan Ēuko
10. Egland Haxho
11. Uashington Luiz Pinto Galvao Junior
12. Jean Neves Da Silva
13. Cvete Deliovski
14. Mikel Spaho

SHKUMBINI
1 Ervin Llani
2. Roland Dervishi
3. Gentian Bylykbashi
4. Egert Kuēi
5. Indrit Taēi
6. Erald Mėrtiri
7. Sokol Ēela
8. Besmir Kallupi
9. Llazi Gjika

BESA
1. Bledar Duro
2. Robert Grizha
3. Arben Nuhiu
4. Ilirjan Mėrtiri
5. Romeo Hamzai
6. Liridon Ahmeti
7. Fotion Dafku
8. Bazion Traga
9. Kreshnik Sinani

SKENDERBEU
1. Sergei Romanishin
2. Leonard Kallaba
3. Erdin Hashani
4. Rexhep Sogojeva

Korcari45
February 2nd, 2007, 12:18
Jahmir Hyka nënshkruan për 5 vjet me Olimpiakosin

Albania-Sport Është tashmë zyrtare: Jahmir Hyka ka nënshkruar një kontratë 5-vjeçare me klubin grek të Olimpiakosit dhe talenti shqiptar i është prezantuar shtypit të enjten në mbrëmje. Ndonëse nuk janë dhënë detaje të shumta mbi kushtet e kësaj kontrate, është mësuar se në vitin e parë të kësaj kontrate të nënshkruar dje, shqiptari do të përfitojë afro 40,000 euro.

Gjithsesi, mbetet për t’u parë nëse shqiptari do të shkojë drejt e në skuadrën e parë apo do t’i duhet ta provojë fatin fillimisht në skuadrën e dytë të klubit grek, përpara se të kalojë te skuadra e parë. Burime pranë klubit grek, patën pohuar për Albania-Sport.com dje pasdite, përpara zyrtarizimit të kontratës së shqiptarit me Olimpiakosin, por duke shtuar se trajneri Lemonis ka të ngjarë ta çojë atë në skuadrën e dytë, por do ta monitorojë ecurinë e Hykës, me idenë që, kur të bindet, ta aktivizojë edhe në skuadrën e parë të klubit grek.

Në fakt, drejtuesit e klubit të Olimpiakosit ishin nën presion nga ana e tifozëve, të cilët, nëpërmjet emisioneve televizive apo radiofonike, kishin telefonuar duke shprehur interesin e tyre për Jahmir Hykën. “Ata besojnë se ai është një talent i madh i futbollit dhe janë të mendimit se Olimpiakosi duhet të punojë dhe të tregohet i duruar me futbollistin shqiptar”, - pati theksuar burimi në fjalë, duke folur ekskluzivisht për Albania-Sport.com.

Albion
February 2nd, 2007, 12:36
Ma n'fund ! Hajde ishalla i tregohet rasti me lujt e perparon, osht klub i madh.

Drenica
February 2nd, 2007, 13:06
Super! :thumbsup:

Black-Eagle
February 2nd, 2007, 13:37
Nuk doja qe Hyka te firmosi ne Greqi ! Kam frike se do te humbase kohe kot ne skuadren e dyte ! Per te tani eshte e rendesishme te luaje si titullar pasi ka bere provat e tij me Rozenborgun !

Me mire te qendronte ne Norvegji apo ne ndonje kampionat tjeter mesatar siç jane ai belg, holandez, austriak, zvicran, ... !

RedandBlack
February 2nd, 2007, 18:59
Shiba loaned to Serie C outfit Pro Sesto.

Albion
February 8th, 2007, 21:33
Anyone heard about Labinot Haliti to Dinamo Zagreb ? It was in "Lajm" today.

Korcari45
February 9th, 2007, 16:28
Malindi, “Ibrahimoviçi” shqiptar bind AEK dhe Ferer

Albania-sport Enco Malindi, i mbiquajturi “Ibrahimoviçi” shqiptar i bindi plotësisht drejtuesit e klubit të AEK-ut për cilësitë e tij të veçanta. Lajmi bëhet i ditur nga burime greke dhe nga ato të brendshme të dy klubeve, AEK dhe Partizanit. “Kryesorja është që Malindi është pëlqyer nga vetë trajneri Lorence Sene Ferrer, i cili ka folur në shtypin grek me superlativa për talentin shqiptar 19-vjeçar”, pohoi burimi për Albania-sport.com.

“Encos i ka mbaruar edhe afati i vizës së marrë si pjesëtar i Kombëtares U-21, e cila humbi me Greqinë në Athinë 3-1”, shton një burim i afërt me lojtarin. “Pas dy javësh do të rifillojnë bisedimet në nivel klubesh për të përcaktuar edhe modalitetet e kontratës së pritshme të futbollistit me klubin grek”, pohoi një nga të besuarit e presidentit të Partizanit, Albert Xhani. “Kjo periudhë përkon edhe me dy javët e angazhimit të AEK në çerekfinalet e Kupës UEFA, ku ekipi i Ferer do të përballet me skuadrën franceze Paris Saint Germain. Gjatë këtyre 15 ditëve Enco do të pajiset me një vizë të re greke më afat gjatë, për të qenë i gatshëm në disa ndeshje testuese të AEK”.

Malindi do të niset sot në orën 20.00 (ora greke) me linjën ajrore “Olimpik Airways” dhe do të akomodohet direkt në Durrës në Hotel “Besani” , ku do të bashkohet me ekipin e Partizanit, përpara se të kuqtë të përballen ditën e shtunë me Kastriotin e Krujës (takimi i fazës së parë 2:2). Enco Malindi shkëlqeu një javë më parë në transfertën e vështirë të Elbasanit, ku shënoi edhe dy golat e fitores befasuese se të kuqve.

Albion
February 12th, 2007, 20:13
Spekulimet per Halitin ne Dinamo Zagreb ishin t'verteta

http://www.net.hr/sport/ukratko/page...7/0233006.html

Talla2xlc
February 20th, 2007, 19:53
Besnik Ramadani (former AC Siena, Shkendija, Vardar player) transfer Zalaegerszegi TE (Hungary)

http://img130.imageshack.us/img130/4328/nvtelenvx7.jpg

Albion
March 29th, 2007, 17:09
Migjen Memelli has moved from Bran Bergen to Gais for 320 000 euro.
He signed a 3 year contract, and yesterday in his debut against Elsborg he scored :thumbsup:

Drenica
March 29th, 2007, 20:46
Memelli kontratë me Gais, gol për suedezët në debutim

http://www.albania-sport.com/foto/20070329113220Megin-Memelligais.jpg

ASA (Albanian Sport Agency) - Klub i ri, kontratë joshëse dhe gol qysh në prezantimin e parë. Ky është Migen Memelli, që tashmë nuk bën më pjesë e SK Bran Bergen por e Gais.

320.000 euro : kaq kushtoi transferta e sulmuesit Migen Memelli nga norvegjezët Bran Bergen te suedezët e Gais.

“Nënshkrova një kontratë 3-vjeçare me terma të shkëlqyera ekonomike. Klubi suedez, Gais, pagoi te ish-klubi im Bran, 320 mijë euro”, thotë ekskluzivisht për Albania-sport.com, në linjë telefonike sulmuesi korçar nga Norvegjia.

Ish-sulmuesi i Elbasanit, Teutës dhe Skënderbeut, Memelli e nënshkroi zyrtarisht kontratën e re, më 28 mars 2007, por vetëm një ditë më parë, më 27 mars, sulmuesi i thirrur nga Oto Bariç për miqësoren Shqipëri-Maqedoni (0-1) shënoi dhe gol në ndeshjen miqësore të zhvilluar në transfertë midis Gais dhe kampionëve të Suedisë, IF Elsborg, takim që përfundoi 2-2.

“Luajta shumë mirë, por dhe fati e deshi që të shënoja qysh në prezantimin e parë me fanellën e jeshilezi të Gais”, shton Memelli, që realizoi golin e barazimit 1-1 në minutën e 61, vetëm dy minuta pas golit të parë të shënuar nga IF Elsborg (59’). Goli i Memellit erdhi pas një asisti të Pomenov. Gais kaloi në avantazh në minutën e 63 me anë të Andreas Tobiason, por skuadra kampione e Suedisë, barazoi në minutën e 89 në 2-2.

“Gais është ekip i qytetit të Goteborgut dhe është një ekip i cili sezonin e kaluar e përfundoi në vendin e dhjetë, por në Suedi konsiderohet si ekip me të ardhme, për më tepër që me këtë ekip do të luaj si sulmues i parë. Klubi ka projekte të mëdha, përshirë edhe të një stadiumi të ri”, shton 26-vjeçari Memelli (186 cm, 80 kg) që ishte sulmuesi i vetëm në takimin me IF Elfsborg, në skemën 4-5-1.

“Do të nisem nesër në Suedi, ku do të jetoj në tri vitet e ardhshme. Klubi më ka plotësuar të gjitha kërkesat që ka nevojë një futbollist profesionist”.

Ndeshja e parë sezonale e Gais është ajo kundër Hacken (më 2 prill), i cili e mbylli sezonin e kaluar në vendin e 12 nga 14 ekipe që ka kampionati suedez.

Klubi suedez është themeluar më 11 mars 1894 dhe ndeshjet i luan në stadiumin “Ullevi”.

Drenica
March 29th, 2007, 20:46
Shume mire!:D:D Une jetoj pikerisht ne Geteburg dhe do ta kem mundesine ta shof nga afer ne ndeshjet ketu.

Albion
March 29th, 2007, 20:48
Memelli tu i ndrru ekipet si qorapat

Madman
March 29th, 2007, 20:50
"si qorapat" :howler:

tirona_star
March 29th, 2007, 20:52
si mbreti grate :D

suksese

Albion
April 12th, 2007, 19:14
Lojtari i kombetares se Shqiperise Edvin Murati po gezon nje forme te mire me ekipin e tij Panserraikos,sic duket ai e ka lene pas demtimin dhe e ka marre plotesisht formen e tij optimale. Ne ekipin e tij eshte edhe goleshenuesi i ekipit me 5 gola,

Para nje jave ne nje ndeshje miqesore me Apollon Murati shenoi nje gol spektakolar ne goditje denimi, gol qe na kujton ndeshjen me Zvicren,ate gol alla Roberto Carlos.

Forma e mire e tij ka bere qe ti vijne disa oferta nga klube te ndryshme,nje nga keto qe e kerkon me ngulm eshte ekipi i katekorise se pare Apoel Nicosia e Qipros.Aty Murati do te gjej dhe ish shokun i tij te skuadres tek Iraklis,francezi Bark Seghiri. Murati ka qene si manaxher per lojtarin francez te cilin e solli nga Franca tek Iraklis dhe pastaj nga Iraklis ishte po ai ndermjetes qe kaloi tek Apoel.Ekipi i Apoel eshte prane fitimit te kampionatit kur kane ngelur edhe katar jave nga perfundimi ai kryeson me 55 pike i shkeputur nga Omonia Nicosia me 48 pike.

Vitin qe vjen Apoel do te luaj ne kupat e evropes dhe i duhet te beje disa blerje te reja per te pasar nje ecuri me te mire se sezonin e kaluar.Trajneri Marinos Ouzounides i ka kerkuar presidentit te tij Kyriacos Zivanaris te investoje per te marre nje lojtar krahu te shpejte dhe me eksperience nderkombetare sic eshte Edvin Murati. Presidenti i ka premtuar trajnerit te tij se do t’ja plotesoje kerkesen edhe pse kartoni i Muratit kushton shume.Apoel ka qene ne bisedime edhe kohe me pare per te ofruar sherbimin e Muratit por nje demtim ne gju e detyroi Muratin ti refuzonte per te kaluar tek Panserraikos ne nje kategori me inferiore per te rimarre vehten.Murati ka pasur edhe disa oferta te tjera nga Franca por taksat e larta e detyrojne te luaj jashte Frances.

RedandBlack
April 13th, 2007, 04:45
Mbrojtesi shqiptar i skuadres se amatoreve te Borusia Moenchengladbah, Blerim Rrustemi mund te kaloje ne fund te sezonit tek skuadra e vendit te pare ne kampionatin shqiptar, SK Tirana.

Edhe pse nje lajm I tille mund te duket paksa I cuditshem, nga sa mesohet, ka qene vete mbrojtesi i kombetares shqiptare, ai qe mesa duket eshte merzitur duke luajtur ne ligen e trete gjermane dhe deshiron qe te vije ne kampionatin shqiptar per t'u aktivizuar me nje skuader te liges se pare, pare faktin se ne Gjermani nuk mund ta beje dot kete. Keshtu, nga nje bisede private, me njerez prane lojtarit, mesohet se Rrustemi ka kerkuar qe te vije tek Tirana, pikerisht qe te fitoje kombetaren shqiptare, par e faktin se, pavaresisht se eshte pajisur me pasaporte dhe eshte grumbulluar ne dy dneshjet e fundit, ndaj Sllovenise dhe Bullgarise, ai nuk ka mundur te aktivizohet.
Ndoshta nje vend tek Tirana do te ishte nje “ftese” me vete per te. Ku I dihet?


Btw...where is Ilion Lika?

Korcari45
April 13th, 2007, 11:32
Ansi agolli has signed for Vaasan in Finland.

Albion
April 26th, 2007, 16:44
Ilir Nallbani is wanted by Ekranas of Lithuania.

A french team, and other two from Switzerland are intrested for the midfielder aswell.

Korcari45
April 26th, 2007, 17:45
what team is Ilir Nallbani from? Ekranas the team that bought the game from Elbasan lol.

Albion
April 26th, 2007, 17:56
what team is Ilir Nallbani from? Ekranas the team that bought the game from Elbasan lol.


Ilir Nallbani is playing for Elbasani :D

RedandBlack
April 28th, 2007, 22:27
CSKA Sofia wants Klodian Duro.

Klodian Duro, shfaqet CSKA e Sofjes

Nga Bullgaria, Eris Karagjozi
-

ASA (Albania Sport Agency)- CSKA e Sofies eshte shume prane afrimit te playmaker-it te kombetares shqiptare Klodian Duro. Ish-lojtari i Samsunspor, Malatiaspor, Rizespor dhe Arminia Biefeld per momentin aktivizohet ne kampionatin shqiptar me SK Tirana qe ndodhet ne krye te klasifikimit.

"Duro ndiqet nga bullgaret e CSKA-se qe para nje muaji kur luajti nje ndeshje te shkelqyer per Shqiperine kunder Bullgarise ne stadiumin “Vasil Levski” – shkruan sportal.bg.

“Per Duron kemi shume kerkesa nga klube te ndryshme. Per momentin nuk duam te komentojme per asnje nga ato”- u shprehen nga klubi i tij , SK Tirana.

Ardhja e Klodian Duros tek CSKA-ja kthehet ne nje ceshtje me se aktuale, pasi dhe cmimi i tij eshte shume i ulet per mundesite dhe vlerat qe ka ky lojtar dhe eshte cmim i pranueshem per mundesite ekonomike te CSKA-se se Sofies.

Korcari45
April 29th, 2007, 06:17
I say fr Duro to stay in Tirana. We need a good team to represent us in the Champions league.

Albion
April 30th, 2007, 14:19
Fiorentina hedh syte nga Bogdani

ASA (Albania Sport Agency)- Pavaresisht se sulmuesi shqiptar i Chievo Verones ka humbur vendin e titullarit ne skuadren e tij, zerat per merkaton e veres sa vijne e shtohen per nje kalim te mundshem te tij ne nje skuader tjeter. Sot gazeta Il Firenze shkruan per nje interesim te skuadres se Fiorentines per sulmuesin shqiptar. 30 Vjecari shqiptar shihet si nje altenative per te zevendesuar Luca Tonin, i cili sic dihet ka firmosur me Bajernin e Mynihut.

Bogdani ka nje kontrate 3 vjecare me verdheblute e Chievos, por nese skuadra e tij nuk arrin te siguroje mbijetesen atehere automatikisht Bogdani do te jete i lire te kerkoje nje strehe te re per sezonin tjeter.
Very unlikely IMO. Fiorentina is looking to create space for their young striker Giampaolo Pazzini who is believed to become a star in near future, also they have got Adrian Mutu, and have signed Arturo Lupoli.
I wish Er-bomb remains with Chievo, eventually sign to another mid-table team if Chievo will get relegated.

FORCA_SHQIPERIA
May 1st, 2007, 00:32
^^ that makes sense.. Bogdani has the same exactly style of play as Toni

Albion
May 5th, 2007, 09:51
Cesena wants Klodian Duro

Çezena, në gjurmët e Klodian Duros

Sezoni, në të gjitha kampionatet europiane, është në fundin e tij dhe skuadrat tashmë kanë filluar që tani të mendojnë për merkaton verore. Një nga ato është dhe skuadra italiane e Serisë B, Çezena, e cila ka vënë në shënjestrën e saj edhe mesfushorin e Tiranës dhe kombëtares shqiptare, Klodian Duro.

Paraqitjet mjaft të mira të 30-vjeçarit fantazist, veçanërisht në dy ndeshjet e kaluara me Slloveninë dhe Bullgarinë në Sofje, kanë ngjallur interesin e drejtuesve italianë që mendojnë të sjellin në gjirin e skuadrës, pikërish Klodian Duron.

Burime pranë futbollistit bëjnë të ditura se të pranishëm në “Vasil Levski” ka qenë dhe menaxheri i klubit italian që ka ndjekur lojën e fantazistit Duro. Pak ditë më parë, nëpërmjet një zyre menaxheriale të FIFA-s, është dërguar në klub edhe dosja me dokumentacionin e nevojshëm lidhur me futbollistin e Tiranës.

Drejtuesit po merren konkretisht me një çështje të tillë dhe më pas mund të nisin proçedurat e nevojshme. Pak ditë më parë në shtypin e përditshëm sportiv është bërë publik lajmi, se e interesuar për shërbimet e mesfushorit kuqezi është dhe skuadra bullgare CSKA e Sofjes. Loja e mirë që ai zhvilloi edhe në ndeshjen me Bullgarinë e ka shtuar së tepërmi interesin për vlerat e mesfushorit.

Korcari45
May 26th, 2007, 18:44
Hansa Rostock ne gjurmet e Berishes

Hamburg, 26 maj - Sulmuesi i kombetares shqiptare, Besart Berisha, mund te perfundoje tek skuadra e Hansa Rostock. Nje lajm i tille eshte bere publik sot, nga disa media gjermane, sipas te cilave, ka qene vete trajneri i skuadres te sapongjitur ne Bundesligen e pare gjermane, Jenzen, ai qe e ka kerkuar sherbimin e kosovarit. Keshtu, i sapolarguari nga Hamburgu, per shkak se nuk bente me pjese ne planet e skuadres per sezonin tjeter, eshte vene ne “piketa” nga klubet e ndryshme te Bundesliges teksa skuadra e pare e saj Hansa, me ne fund e ka bere publik emrin e tij. “E njoh Besartin, eshte nje lojtar shume cilesor”, ka thene trajneri Jensen ne nje deklarate te tij per shtyp. Megjithate, ajo qe pritet edhe sipas vete trajnerit eshte pikerisht ok-i i drejtuesve te klubit.

Albion
May 26th, 2007, 19:52
I would like he moves to a club where he will have a starting role, at his age he needs to play regulary.

Albion
May 30th, 2007, 11:03
Ervin Bulku drejt Bundesliga 2 ?

Ervin Bulku sezonin e ardhshėm mund tė luajė nė Bundesliga 2. Pėr mesfushorin e Tiranės dhe tė Kombėtares ka kohė qė interesohen menaxherė tė rėndėsishėm gjermanė. Lajmin pėr albania-sport e dha, menaxheri i FIFA-s nė Gjermani, Alfred Mane, i cili pohoi se nė Luksemburg, nė ndeshjen e 6 qershorit, sė bashku me tė do tė jenė tre presidentė tė klubesh tė Bundesligės 2, nė vėmendje tė cilėve do tė jenė tre lojtarė tė Kombėtares shqiptare, njėri prej tė cilėve ėshtė Ervin Bulku. Shembujt e Fatmir Vatės, Altin Lalės, Ervin Skelės dhe sidomos Edmond Kapllanit, i cili ka krijuar emėr tė respektuar edhe pse ka vetėm dy sezone nė Gjermani pėrbėjnė njė bazė tė mirė pėr menaxherėt gjermanė tė klubeve si Greuther Fürth, Padeborn, Mainz dhe Karl Zeis Jena.

Albion
May 30th, 2007, 11:19
Abilaliaj fund me Erzgebergen

Sulmuesi i Partizanit, Arbėr Abilaiaj, edhe pse shėnoi njė gol nė fitoren 10-0 tė Erzgebirge Aue nė ndeshjen miqėsore me amatorėt e SV Tanne Thalheim, njė ekip lokal i dha fund pa sukeses provės te Ergebirge Aue. Lajmin e jep siti i klubit, qė pohon se “shqiptari e mbaroi provėn nė Aue, por nuk do angazhohet me klubin”.

Njė burim pohoi pėr Albania-sport se vlonjati mund tė testohet nė Spanjė te Getafe e Shusterit.Spo munet mi bind AUE-n, e tash Getafe :lala:

Korcari45
May 30th, 2007, 15:56
Partizani, 120 mijë euro për Devi Mukën •

Një ofertë marra mendëse ka ardhur për Devi Mukën, gjatë ditëve që kapiteni i Tiranës ka qëndruar në Angli për ndeshjen e luajtur të premten e kaluar në stadiumin "Turf Moor" të Bërnlit. Kapiteni i Tiranës, ka pasur një telefonatë nga presidenti i Partizanit Albert Xhani, i cili i ka ofruar shumën e 120 mijë eurove në mënyrë që Muka të vishte fanelën e kuqe për sezonin e ardhshëm. Xhani në fakt ka tentuar disa herë të lidhej me fantazistin në telefon dhe biseda ndërmjet të dyve është zhvilluar nga telefoni i presidentit të Federatës Shqiptare Armand Duka. Xhani ka telefonuar disa herë gjatë ditëve të Anglisë tek ky celular dhe më pas ia ka kaluar atë fantazistit bardheblu. "Ke 120 mijë euro nëse vjen të luash me Partizanin", ka qenë fjalia e dalë nga goja e kreut të të kuqve. "Ia thashë që në telefon që nuk vij", u shpreh Muka dje në grumbullimin e kombëtares. "Sigurisht që është një vlerë shumë e madhe, por të them të drejtën nuk është se kam nevojë për para. Kjo është edhe arsyeja që e refuzova këtë ofertë", deklaroi kapiteni i 23 herë kampionëve të Shqipërisë.

Benny
May 30th, 2007, 19:25
Prej nga i marren keto para keto klubet vllaqko? A jan te perziera partijat apo si? Shume me duket per atje. A ishte ky i njejti njeri qe i ofroj Canes apo dikujt tjeter nje shume te madhe vjet apo ma heret?

Albion
May 31st, 2007, 00:02
Prej nga i marren keto para keto klubet vllaqko? A jan te perziera partijat apo si? Shume me duket per atje. A ishte ky i njejti njeri qe i ofroj Canes apo dikujt tjeter nje shume te madhe vjet apo ma heret?


Yes, the same one, Xhani.

Well dont believe it, he knows he cannot sign him, he just wants some attention :)

Albion
June 1st, 2007, 12:52
Olimpiakos hedh grepat mbi Bogdanin


Skuadra kampione e Greqise, Olimpiakos ka hedhur syte dhe nje here tjeter tek futbollistet shqiptare. Kesaj rradhe kampionet greke qe kane fituar 10 kampionate ne 11 vitet e fundit kane filluar te interesohen per sulmuesin e Kombetares Shqiptare, Erjon Bogdani.Kete lajm e ben te ditur faqja sportive greke sport-fm.gr.

Ky interesim eshte nje rezultat i renies nga Serie A ne Serie B' te skuadres aktuale te Bogdanit, Chievo Verones. Nuk dihet akoma nese do te kryhet kjo levizje merkatoje, por skuadra greke ka nevoje per nje sulmues qe nuhat mire golin, pasi ka prishur kontraten me 3 sulmuesit e sezonit qe sapo mbaroi dhe tani per tani ka vetem 1 sulmues, dhe ai i demtuar.

Skuadra e Olimpiakosit siguron per cdo vit pjesmarrjen ne Champions League dhe nga rosteri i saj, kane kaluar lojtar me fame boterore si Rivaldo, Karrembeu, Giovanni, Gjorgjevic etj.
Would be a great move for Bogdani IMO, he's chance to play in CL :thumbsup:

Black-Eagle
June 1st, 2007, 23:23
Mergim Mavraj ka firmos me Vfl Bochum ... Pra ne Bundeslige !

Megjithese eshte aktivizuar me U21 te Gjermanise, ky ka ende mundesi te luaje me kuqezinjte pasi ajo ndeshja me Gjermanine ishte thjesht miqesore !

Albion
June 2nd, 2007, 00:06
Mergim Mavraj ka firmos me Vfl Bochum ... Pra ne Bundeslige !

Megjithese eshte aktivizuar me U21 te Gjermanise, ky ka ende mundesi te luaje me kuqezinjte pasi ajo ndeshja me Gjermanine ishte thjesht miqesore !U prit qe ky kalon ne Bundeslige, hap i madh ne karrieren e tij, por s'besoj se ky do t'lun najher per Shqiperin mas gjithe atij skandali.

Korcari45
June 2nd, 2007, 06:41
We got Vangjeli Dallku Beqiri and Curri all young players and have Lila along with Corri in defnese coming up we need to find Midfielders Mavraj can suck a ... Tradhtar.

Vranina
June 2nd, 2007, 07:44
We got Vangjeli Dallku Beqiri and Curri all young players and have Lila along with Corri in defnese coming up we need to find Midfielders Mavraj can suck a ... Tradhtar.

Pajtohem me ty qe Mavraj can such not one but many..

Por Lila and our other U21 defenders are not holding a decent class, never mind taking over places in the 'A' team. Beqiri injured etc. We need more defenders, Dede playing from start is a proof for that.

But I wouldn't take Mavraj even if he wants to come now!

Albion
June 3rd, 2007, 12:36
Fatmir Vata will sign for Koblenz in Bundesliga II.

Black-Eagle
June 4th, 2007, 18:41
Kaēiu provohet nė Rubin Kazan

Mesfushori i Prishtinės do tė provohet dy ditėt e ardhshme nė ekipin rus nga qyteti Kazan. Ai ka kryer stėrvitjen e parė me ekipin e ri tė dielėn, ndėrsa tė hėnėn Rubin Kazan do tė luajė njė ndeshje kontrolluese kundėr Saturnit.

Prishtinė, 3 qershor— Futbollisti i Prishtinės, Bardhyl Kaēiu ėshtė duke u provuar nė ekipin rus, Rubin Kazan. Mesfushori 18 vjeē, ka mbėrritur tė dielėn nė Rusi, pėrkatėsisht nė qytetin Kazan, ku, edhe pse i lodhur nga udhėtimi, e ka kryer seancėn e parė stėrvitore. “Sė pari, tė shtunėn kam mbėrritur nė Moskė, ku kam qėndruar njė natė, ndėrsa tė nesėrmen jam nisur pėr nė Kazan. Me tė arritur nė kėtė qytet, mė ėshtė dashur t’i bashkohem ekipit nė ushtrime menjėherė, edhe pse isha shumė i lodhur”, shpjegoi tė dielėn pėr Express, Kaēiu.

Ai do tė qėndrojė dy ditė nė prova nė ekipin Rubin Kazan, derisa tė hėnėn ka mundėsi tė tregohet nė njė ndeshje miqėsore. “Tė dielėn kam bėrė stėrvitje, kurse tė hėnėn do tė luajmė me ekipin Saturn, ku kam mundėsi ta tregoj veten”, vazhdoi numri 21 i Prishtinės.

Kaēiu ėshtė i vetėdijshėm me konkurrencėn qė e ka nė ekipin e ri, por ai nuk dorėzohet lehtė. “Nė ekipin Rubin Kazan luajnė dhjetė futbollistė tė Kombėtares ruse. Do ta kem shumė tė vėshtirė, por do tė mundohem ta jap maksimumin nga vetja”, pohoi mesfushori defanziv. Kaēiu dy sezonet e fundit i ka kaluar nė ekipin e parė tė Prishtinės, tė cilėn thotė se e ka nė zemėr. “E dua Prishtinėn dhe do ta dua gjithmonė, por pasi nuk jemi tė pranuar ndėrkombėtarisht, mė duhet ta ndėrroj ekipin”, pėrfundoi ai.

Pėrpos nga Rubin Kazan, Kaēiu ka edhe disa oferta tė tjera nė Rusi dhe njė snė Portugali, por ai nuk deshi t’i bėjė tė ditur emrat e ekipeve tė interesuara.

Gazeta Ekspress


A eshte fare lojtari ky ? Me duket se ka qene kapien i juniorave ne turneun e Zvicres vitin e kaluar ? ē'mendoni per kete lojtar ?

FLM

Drenica
June 5th, 2007, 15:25
Bulku, me ne fund te Krivbas

5 Qershor Ia del Ervin Bulku. Me ne fund, pas gjithe atyre tentativash te njepasnjeshme, te nisura qe ne fillim te ketij sezoni per te kaluar “kufirin” shqiptar te futbollit, mesfushori tiranas i kampioneve ka firmosur kontraten njevjecare me ukrainasit e Krivbas te Krivi Rig. Nje lajm i tille eshte mesuar keto dite, teksa “shkesi” i ketij transferimi eshte bere pikerisht menaxheri i njohur kosovar, Nexhmedin Haxhiu (menaxher i Dallkut, Currit dhe Elvin Beqirit), i cili, ne janar, ka cuar te kjo skuader edhe Bylykbashin e Ndreken. Keshtu, sic mesohet nga burime te sigurta prane lojtarit, ka qene pikerisht menaxheri Haxhiu, ai qe ka mbyllur tratativat ndermjet “Ukut” dhe drejtuesve te klubit ukrainas te Visha Liges. Trajneri i Krivbas e kishte pare me pare Bulkun, madje ne Turqi, gjate kohes qe Tirana po kryente fazen pergatitore te dimrit, ne Antalia, pikerisht atehere kur edhe dy futbollistet e Partizanit, Bylykbashi dhe Ndreka, firmosen me klubin ukrainas. Por stervitja dhe pergatitorja e Tiranes nuk i ka mjaftuar teknikut ukrainas, i cili ka dashur ta shohe “Ukun” ne nje ndeshje me fanellen e perfaqesueses. E thene, e bere dhe, per koincidence, kombetarja jone realizoi nje ndeshje miqesore me Angline B. Ne kete takim, trajneri i Krivbas eshte bindur plotesisht per Bulkun dhe ka pranuar qe, ne sezonin tjeter, ai te jete pjese e skuadres se tij. Nderkohe, te enjten, ose te premten, pra pas impenjimeve te tij me kombetaren ne ndeshjet ndaj Luksemburgut, “Uku” pritet t’i bashkohet skuadres se Bylykbashit dhe Ndrekes.


Shtohen lojtaret shqiptar e Krivbas. Pas largimit te Shkembit drejt Teutes jon afru 3 lojtare shqiptare te tjere ne ket ekip, dmth Ndreka, Bylykbashi dhe se fundmi edhe Bulku!

Drenica
June 5th, 2007, 15:28
Xhafaj, drejt kampionatit rus

5 Qershor Nje nder lojtaret me te perfolur te merkatos, pa dyshim qe eshte sulmuesi i Teutes, Daniel Xhafaj, autor i 20 golave ne kampionatin e kaluar, duke u renditur ne vendin e dyte te shenuesve me te mire, pas Sinanit. Per te jane te interesuara, jo vetem skuadrat e kategorise superiore te vendit tone, por dhe disa klube te huaja, menaxheret e te cileve duket se kane kontaktuar me lojtarin, gjate kesaj periudhe qe ai eshte i grumbulluar me ekipin kombetar. Gjithsesi, nga ky lume ofertash, qe kane vershuar ne drejtim te sulmuesit, skuadra me e mundshme, per te perfituar sherbimet e Xhafajt, duket se do te jete Amkar i Premier Liges ruse, qe aktualisht renditet ne vendin e 15﷓te (ne kampionat marrin pjese 16 skuadra), pasi eshte luajtur java e 11﷓te. Ndoshta rezultatet jo te mira, qe kjo skuader ka treguar deri tani, i ka detyruar drejtuesit e saj per te hyre ne merkato, ku nje prej te piketuarve eshte pikerisht nje prej sulmuesve me te mire te kampionatit shqiptar, Daniel Xhafaj. Vete Danieli e ka konfirmuar kete lajm ne kontaktin qe kemi patur me te dje, para se ai te nisej me kombetaren drejt Luksemburgut, kur eshte shprehur: “E verteta eshte se ka nje mundesi, qe une te luaj ne kampionatin rus me skuadren Amkar. Madje, pas ndeshjes kunder Luksemburgut, qe kombetarja jone do te luaje te merkuren, une do te nisem drejt Rusise, ne qytetin Perm, per te bere nje prove me kete skuader. Nese do te me pelqeje ambjenti dhe do te biem dakord me ta ne aspektin financiar, une mund te jem pjese e kesaj skuadre qe ne kete muaj”.

Albion
June 5th, 2007, 15:34
I am glad for Bulku, he is one of those players who is unnoticed during the match but helps a lot in defensive zone, I wish him good luck in Ukraine.

Korcari45
June 5th, 2007, 19:32
Alot going on this summer offseason. Vllaznia are about to get Duro and Sinani from Tirana.

Fatmir Vata signed for TUS Koblenz <http://www.kicker.de/fussball/2bundesliga/startseite/artikel/123025/>

Xhafaj is about to go to Amkar in Russia.

Bulku headed to Kryvbas after the game against Luxemburg.

Ahmataj is heading to Elbasan.

Looks like Tirana is loosing a shitload of players this offseason. I wonder who they are going to get to replace them???

Fortuzi for Sinani --- Osmani coming to Tirana there have been rumors for that. Sabino Plaku is headed in Tirana as well. Duro and Bulku will be a big loss for Tirana as they get ready to go to the CL Qualifying games.

RedandBlack
June 6th, 2007, 04:06
Good thing Bulku left..he'll become a better player and now a young player can take his place on tirana.

Also, if he's on Kryvbas, Baric might consider bringing Ndreka back to the national team.

Duro...isn't he going to CSKA Sofia?

It's good to have Fortuzi back.

Also, hyka might get loaned out.

And keep in mind Ujkani's possible transfer to palermo.

Korcari45
June 6th, 2007, 04:11
Good thing Bulku left..he'll become a better player and now a young player can take his place on tirana.

Also, if he's on Kryvbas, Baric might consider bringing Ndreka back to the national team.

Duro...isn't he going to CSKA Sofia?

It's good to have Fortuzi back.

Also, hyka might get loaned out.

And keep in mind Ujkani's possible transfer to palermo.


Im talkin about SK Tirana. Theyre loosing 6 startingplayers from the team.I wonder what team they are going to show up in the Championsleague.

Bulku --- Kryvbas

Duro ---- Vllaznia (I dont think hes going to CSKA Sofia)

Sinani --- Vllaznia

Ahmataj--Elbasan

Dede --- Elbasan (just signed a one year deal)

Albion
June 6th, 2007, 12:31
Duro at Vllaznia ? Where did you guys read this... I hope this isnt true, if my favorite club in Albania signs the most hated player in the league, I dont think I will enjoy watching them next season.

Albion
June 6th, 2007, 12:37
Cottbus, Bochum and Hansa intrested in Besart Berisha.

HSV will ask about 400 000 euros, and seems that only Hansa will make an offer.

Korcari45
June 6th, 2007, 14:32
Duro at Vllaznia ? Where did you guys read this... I hope this isnt true, if my favorite club in Albania signs the most hated player in the league, I dont think I will enjoy watching them next season.


I read it on sporti shqiptar that after the game against Luxemburg e will go to Shkodra and talk to the president there and it is very likely to happen.

Albion
June 6th, 2007, 17:39
Useless move for Vllaznia, he is overated player that will demand a lot, probably the highest wage in the league.

FitaALBANIA
June 6th, 2007, 17:47
Cottbus, Bochum and Hansa intrested in Besart Berisha.

HSV will ask about 400 000 euros, and seems that only Hansa will make an offer.

per qikaq rrape e marrim n'vllaznim :yuck: :yuck:

Albion
June 6th, 2007, 17:55
per qikaq rrape e marrim n'vllaznim :yuck: :yuck:


U qudita, as mu nuk mu dok qmim i arsyshem, kom mendu qe vlen t'pakten 1 milion euro.

Korcari45
June 6th, 2007, 18:04
U qudita, as mu nuk mu dok qmim i arsyshem, kom mendu qe vlen t'pakten 1 milion euro.


Albion e ke marr kete lajm ke futbolli.com sesht e vertet. Energie Cottbus e kish marre kete per aq para po edhe shum skuadra te bundesliges 2.

Albion
June 6th, 2007, 18:14
Albion e ke marr kete lajm ke futbolli.com sesht e vertet. Energie Cottbus e kish marre kete per aq para po edhe shum skuadra te bundesliges 2.


Took it from albania-sport, but has to be some connection there.

In transfermarkt his value is around 800K, if that is to be trusted.

Albion
June 7th, 2007, 15:45
Cagliari Vuole Bogdani

09:46 del 07 giugno

L'ariete albanese del Chievo č il bomber del dopo Suazo. E arriva l'argentino Larrivey. (Corriere dello sport)Bogdani wanted by Cagliari :)

Vranina
June 7th, 2007, 22:15
Smë pelqen ai ekip, sdi pse. I'd rather see him in Palermo or Parma

Minotti
June 7th, 2007, 23:42
ma mir ne Cagliari se aty e ka Suazo. Shum i shpejt dhe i rrezikshem eshte.

Albion
June 8th, 2007, 00:33
As long as he doesnt move to Catania, its fine. I would like to see him in Parma, but I doubt they want him.

Minotti
June 8th, 2007, 00:41
Budan will stay so i can't see him joining parma.

Korcari45
June 8th, 2007, 04:33
Fortuzi -------- Agrees to signwith SK Tirana.

Artim Pollozhani has joined Fatmir Vata in Koblenz.

Kotori (Captain of KF Elbasani) has signed with Dinamo Tirana.

Tefik Osmani Has signed for Partizani according to "Koha Jone".

Albion
June 8th, 2007, 11:29
Fortuzi -------- Agrees to signwith SK Tirana.

Artim Pollozhani has joined Fatmir Vata in Koblenz.

Kotori (Captain of KF Elbasani) has signed with Dinamo Tirana.

Tefik Osmani Has signed for Partizani according to "Koha Jone".This indicates that Vioresin Sinani will return to Vllaznia :thumbsup:

Albion
June 8th, 2007, 13:08
Great news from Shkodra:

Arlind Nora has signed for Vllaznia !! One of the best strikers in the league last season has agreed to sign a one year contract.

Zemi
June 9th, 2007, 06:58
i heard ujkani got signed for 5 years to palermo

Shemyy
June 9th, 2007, 11:00
i heard ujkani got signed for 5 years to palermo

yep its offical

http://www.uefa.com/footballeurope/news/kind=2/newsid=549009.html

thats real good news

Madman
June 9th, 2007, 12:54
Belgian goal keeper. WTF?

Shemyy
June 10th, 2007, 03:26
Belgian goal keeper. WTF?


yea i saw that wtf, was that bout

Albion
June 11th, 2007, 15:35
Now confirmation about Cana's plans at Marseille.

As you know yesterday he was in Gjakova, and when asked if he will remain at the club he said:

"I will stay with Marseille at least until the end of next season, if Marseille fails to qualify for CL next season that I will leave. I dont have any pre-agreement with Bayern or any other club as it was rumored".

;)

Korcari45
June 11th, 2007, 17:26
With that 30 Million Euro that Marseille got they should get some good players. Cana needs a midfielder that will help him with the defensive duties so he can look to score some more goals.

Albion
June 11th, 2007, 17:26
Reggina has made an offer of 3 milion euros + Simone Misiroli to Chievo for Erjon Bogdani.

Black-Eagle
June 11th, 2007, 23:45
Sapo firmosi BESNIK HASI nje kontrate dyvjeçare me anetaren e liges se pare Belge "Cercle BRUGGE". Urime ketij lojtarit qe ka dhene shume per ngjyrat kuqezi !

Albion
June 12th, 2007, 00:41
Sapo firmosi BESNIK HASI nje kontrate dyvjeēare me anetaren e liges se pare Belge "Cercle BRUGGE". Urime ketij lojtarit qe ka dhene shume per ngjyrat kuqezi !Great, getting a two year contract at top division club at his age :thumbsup:

I wonder where and when he'll end is career.

Vranina
June 12th, 2007, 00:42
Great, getting a two year contract at top division club at his age :thumbsup:

I wonder where and when he'll end is career.

With Vllaznimi in Kosovas second league 2009/2010

Albion
June 12th, 2007, 00:45
You mean with Vllaznimi in CL qualifications ? :cool:

Vranina
June 12th, 2007, 00:46
You mean with Vllaznimi in CL qualifications ? :cool:

Koke hi nė tripa vlla

Albion
June 12th, 2007, 00:46
Btw early rumours, heard yesterday

Uliks Emra and Arben Zhjeqi both have asked to move to Vllaznimi next season !

Albion
June 12th, 2007, 01:30
Anyone heard about Ilir Kasmi ? 17 yo, recently Empoli has shown interest in him.

Kasmi plays for Kastrioti.

Doc
June 12th, 2007, 12:59
Vllaznia, firmos Kaçi, Delain pas Intertotos

Vllaznia vazhdon përforcimet e kontingjentit të futbollistëve, për të pasur një skuadër pretendente edhe gjatë sezonit të ardhshëm. Pas konfirmimit të Klevis Dalipit e Rezart Dabullës, klubi shkodran ka arritur të sigurojë firmën e Albert Kaçit. Sulmuesi shtatshkurtër, që në sezonet e fundit është aktivizuar tek Elbasani (me një aktivizim 6-mujor te Lucerna në kampionatin zviceran), ka preferuar të kthehet në shtëpi. Dje, Kaçi ka firmosur me drejtuesit kuqeblu dhe aktivizimi i tij do bëhet që prej ndeshjeve në Kupën Intertoto. Ndërkohë, burime pranë skuadrës shkodrane kanë bërë të ditur se menjëherë pas aktivitetit ndërkombëtar, nën urdhrat e trajnerit Mirel Josa do vihet edhe Sasha Delain. Kongolezo-gjermani, një nga të huajt më të mirë që ka ardhur në kampionatin shqiptar, gjatë sezonit të kaluar u aktivizua me Flamurtarin.

Albion
June 12th, 2007, 14:03
Thats great ! Kaci is good striker, I doubt he will be a starter but its always good to have him, gives Josa several choises in attack: Sukaj, Nora, Goudjaby, Kaci, and probably Bejzade if he decides to stay.

I liked Delain since his Partizani days, a very powerfull defensive midfielder.

Albion
June 13th, 2007, 16:35
Cagliari wants Rijat Shala.

Shala belongs to Salernitana, he was on loan to Foggia. He is valued around 500 000 by his club.

Drenica
June 13th, 2007, 18:02
http://www.brann.no/bilder/nyhetsbilder/Plaku%20paa%20provespill1.jpg

http://www.brann.no/bilder/treningsbilder2007/Plaku%20jogger.jpg

Plaku ne testime tek Bran Bergen

Norvegji, 13 qershor - Sabino Plaku sezonin tjeter mund te luaje me ngjyrat e skuadres norvegjeze te Bran Bergen. Nje lajm i tille eshte bere i ditur sot, nga faqja zyrtare e klubit te Bran. Keshtu, pas shume ofertave ne merkaton shqiptare, nga Tirana, Partizani, apo edhe Dinamo, sulmuesi tiranas i Apolonise, Plaku, ka zgjedhur rrugen e nje kampionati te huaj per te bere karriere dhe ndoshta, pse jo, per te qene pjese e kombetares shqiptare. Plaku dje eshte nisur nga Shqiperia dhe pas nje ndalese ne Danimarke, per tranzit, ai ka mberritur ne Norvegji, ndersa sot do te zhvilloje proven e pare me skuadren norvegjeze te Bran. Skuadra e Branit eshte e njohur ne Shqiperi, pasi tek kjo skuader me perpara ka luajtur edhe sulmuesi korcar, Migen Memelli, i cili aktualisht militon ne kampionatin suedez, me skuadren e Gais te Goteborgut.

Korcari45
June 13th, 2007, 18:22
Very nice move for him especially from a team like Apolonia. I would of liked him to go to Tirana only because I want them to make a good run at the champions league. Him and Muka would be a deadly combination together just like he was with salihi.

Albion
June 13th, 2007, 18:24
So Brann has found new link to make money :) They made good business with Memelli, getting him on free later to sell him, surely they will sign Plaku same way.

Albion
June 16th, 2007, 15:35
- Bekim Kastrati has signed a one year contract with Fortuna Duseldorf.

- Atalanta is close to sign Erjon Bogdani for around 4 milion euros. Del Neri is now Atalanta's coach and wants to reunite with Er-bomb again.

Korcari45
June 16th, 2007, 16:18
Daniel Xhafaj te Rapidi i Vienes!
16 Qershor “Danieli do te jete i Rapidit te Vienes”: ky eshte lajmi qe dha mbreme vone presidenti i Teutes, Edmond Hasanbelliu. Sipas njeshit durrsak, qe sapo kish komunikuar me goleadorin ? Xhafaj, pasi eshte paraqitur pardje ne stervitje para trajnerit Dedja, dje ka qene ne Vlore ? sulmuesi “ka ndare mendjen” per Austrine. “Ne fakt, nuk e kishte fort me qejf kalimin ne kampionatin rus”, ka vijuar ai, “thjesht per efekt te largesise se madhe. Keshtu ka mirepritur ftesen e Rapidit dhe do te niset urgjentisht pert atje. Do te jete dy?tre dite ne prove, por kjo do te jete formale. Daniel Xhafaj mund te konsiderohet lojtar i kampionatit austriak tashme”. Per ta perforcuar kete, Hasanbelliu ka mbyllur duke thene: “Nuk do ta kemi per ndeshjet tona ne Kupen UEFA”.

FORCA_SHQIPERIA
June 16th, 2007, 16:36
- Bekim Kastrati has signed a one year contract with Fortuna Duseldorf.

- Atalanta is close to sign Erjon Bogdani for around 4 milion euros. Del Neri is now Atalanta's coach and wants to reunite with Er-bomb again.

oh wow i thought he would hate him :pp

Albion
June 16th, 2007, 16:40
oh wow i thought he would hate him :pp


Who, Del Neri hate Er-bomb ? dont think so, it was Del Neri who asked the board to sign him while at Chievo.

Albion
June 16th, 2007, 16:59
- Bledi Shkembi from Teuta to Partizani.
- Skerdi Bejzade from Vllaznia to Partizani.
- Zekirja Ramadani from Belasica to Besa Kavaje.

Drenica
June 16th, 2007, 20:43
Daniel Xhafaj te Rapidi i Vienes!
16 Qershor “Danieli do te jete i Rapidit te Vienes”: ky eshte lajmi qe dha mbreme vone presidenti i Teutes, Edmond Hasanbelliu. Sipas njeshit durrsak, qe sapo kish komunikuar me goleadorin ? Xhafaj, pasi eshte paraqitur pardje ne stervitje para trajnerit Dedja, dje ka qene ne Vlore ? sulmuesi “ka ndare mendjen” per Austrine. “Ne fakt, nuk e kishte fort me qejf kalimin ne kampionatin rus”, ka vijuar ai, “thjesht per efekt te largesise se madhe. Keshtu ka mirepritur ftesen e Rapidit dhe do te niset urgjentisht pert atje. Do te jete dy?tre dite ne prove, por kjo do te jete formale. Daniel Xhafaj mund te konsiderohet lojtar i kampionatit austriak tashme”. Per ta perforcuar kete, Hasanbelliu ka mbyllur duke thene: “Nuk do ta kemi per ndeshjet tona ne Kupen UEFA”.

Great move if it happens :thumbsup:

Korcari45
June 20th, 2007, 18:10
Great move if it happens :thumbsup:


Looks like Rapid has decided not to take Daniel according to sport ekspres.


Endri Vrapi (Defender of Teuta) Has signed for KF Tirana. That makes 4 new players for Tirana this offseason. 3 of them very good Defenders. I think Tirana has the best Defense in the league right now with Dede Vrapi Xhafa and Pisha back there not to mention Bulku up front. If they sign Plaku and the rumors of Rustemi coming to play in Tirana they will have a very solid team.

FW Indrid Fortuzi
DF Endri Vrapi
DF Erion Xhafa
DF Elvis Sina

Black-Eagle
June 20th, 2007, 19:24
Me ato lojtar qe permendi Korcari me siper, duke mos harruar edhe rikthimin e Elvis Sines, reparti defenziv eshte i kompletuar per turin e pare te Liges se Kampioneve (Sina, Xhafa, Dede, Vrapi)

Edhe mesfusha me trekendeshin kuqezinj Muka-Bulku-Duro, duke shtuar ate lojtarin me ngjyre (Abraham me duket ?), them qe edhe ky repart eshte solid.

Nderkohe qe me rikthimin e Indrit "Zog" Fortuzit, bardheblute kane fituar nje lojtar me eksperience qe ka qene per vite me rradhe zemra e kesaj skuadre. Gjithashtu, nese drejtuesit e Tirones arrijn te bindin Sebino Plakun te firmose, atehere mendoj se bardheblute mund te bejne nje paraqitje dinjitoze ne Europe ... natyrisht edhe nese shorti na favorizon !

Pra :

-------------------------Hidi-------------------------

----------------Dede-----------Xhafa----------------
Sina--------------------------------------------Vrapi

------------------------Bulku-------------------------
Duro------------------------------------------Abraham
------------------------Muka-------------------------

-------------Fortuzi---------------Plaku---------------

Korcari45
June 21st, 2007, 15:05
Daniel Xhafaj, nga Austria tek Tirana

Sulmuesi i Teutes, pas deshtimit te firmosjes me Rapid te Vjenes, eshte shume prane nje ribashkimi me trajnerin Sulejman Starova. Kjo per faktin se Xhafes i eshte bere nje oferte serioze nga klubi Tiranes per tu aktivizuar me skuadren kampione sezonin e radshem.


IF Tirana gets Plaku and Xhafaj they clearly have the best team in the league. Also a very solid team to represent us in Europe.

Korcari45
June 21st, 2007, 15:25
Korçari Stivi Frashëri, e ardhmja e Arisit

21-06-2007


Portieri nga Korça ka 4 muaj që stërvitet me U‑21 të Arisit dhe në korrik firmos kontratën

Edhe pse ende nuk ka mbushur 17 vjeç, Stivi Frashëri, portieri nga qyteti i Korçës, më datën 10 korrik pret të firmosë kontratën e re me klubin e Arisit të Selanikut, me ekipin U‑21. Në fakt, portieri i talentuar ka katër muaj që është larguar nga Shqipëria dhe pas provës që ka bërë tek Arisi, gjithçka ka kaluar me sukses dhe tani ngelet vetëm firma në kontratë për ta bërë këtë lojtar pjesë e ekipit të madh grek. Gjatë këtyre katër muajve të qëndrimit në shtetin helen, Frashëri ka qenë titullar vetëm në ndeshjet miqësore që ka luajtur ekipi i U‑21 të Arisit, pasi nuk mund të aktivizohej në ndeshjet zyrtare për shkak se ende s'e kishte firmosur kontratën e re. Kujtojmë që Frashëri është portier i ekipeve kombëtare që në moshat e vogla, madje edhe pse vetëm 17 vjeç, ai para pak muajsh u grumbullua me ekipin tonë Shpresa nga trajneri Artan Bushati.

Gjatë këtyre ditëve, Stivi Frashëri po kalon pushimet në qytetin e Korçës dhe është në pritje të largimit të tij në shtetin fqinj, atje ku do të vijojë edhe karrierën. Për "Sportin shqiptar", i riu shpreh keqardhjen që do t'i duhet të largohet nga Shqipëria, por nga ana tjetër mendon se do të nderojë atë sa herë që të ketë nevojë, në të gjitha grumbullimet që do të bëjnë kombëtaret. "Eshtë e vërtetë që në fillim të muajit korrik do të firmos një kontratë me klubin grek të Arisit të Selanikut për moshën 21 vjeç, sepse provën e kalova me sukses. Trajneri grek Niko Pasali më ka pëlqyer shumë dhe me miratimin e trajnerëve të ekipit të të rriturve të Arisit shpejt do të vesh fanellën e këtij ekipi. Më vjen mirë që më është dhënë një vlerësim pozitiv, por nga ana tjetër më vjen keq që do të lagohem nga Shqipëria.


Tani për mua fillon një karrierë e re,"‑ ka thënë për gazetën portieri 17‑vjeçar, Stivi Frashëri. Kujtojmë që me ekipin e të rriturve të Arisit aktivizohet edhe talenti i kombëtares shqiptare, 22-vjeçari Kristi Vangjeli. Duke vijuar më tej në fjalët e tij, Frashëri do të theksonte: "Jam takuar disa herë me Vangjelin dhe mund te them se është një futbollist vërtet i talentuar. Me Arisin tek të rriturit është vetëm Vangjeli, ndërkohë që në moshën 21 vjeç i vetmi shqiptar tani jam unë. Tek ekipet e moshave të vogla ka edhe disa shqiptarë të tjerë. Meqë më jepet rasti, falënderoj përzemërsisht trajnerët e mi në Korçë, Gjergji Kushe, Dion Kushe, Fredi Stefa dhe Gjergji Ropi, që më bënë të arrij deri këtu. Unë jam shumë i kënaqur edhe me grumbullimet që kam bërë, herë pas here me të gjitha moshat e kombëtareve shqiptare dhe shpresoj që shumë shpejt të zë një vend në portën e ekipit tonë Shpresa. Tani për mua synimi im kryesor është që të bëj një prezantim sa më të mirë me ekipin e U‑21 të Arisit dhe, përveçse do të jem portier titullar me këtë ekip, besoj se pas 1‑2 vitesh të zë një vend në treshen e portierëve të ekipit të rriturve të Arisit,"- tha talenti shqiptar, portierit Stivi Frashëri.

RedandBlack
June 21st, 2007, 23:40
Arjan Sheta from Cyrpus back to Elbasan...excellent buy from Elbasani!

and for anyone interested in football from Ilirida...Nderim Nexhipi has left for South Korea. Why South Korea? Who knows....it's a dead end if you ask me.

Oh well...we should be interested in his younger brother Armend:thumbsup:

Dome
June 22nd, 2007, 00:47
not really, he could cash in.

Korcari45
June 22nd, 2007, 20:07
Dinamo bën “poker”: Mer Allmucën, Abraham, Pemën dhe Plakun


Tirane, 22 qershor - Nje supergoditje ka bërë sot Dinamo e Tiranës, duke marrë jo pak, por katër futbollistë, madje nga më të spikaturit e kampionatit shqiptar.

Kështu, i pari është mesfushori i Tiranës, Igli Allmuca, i cili nuk ka pranuar të firmosë me bardheblutë. I dyti është sërish një mesfushor i Tiranës, nigeriani Abraham dhe i treti po ashtu sulmues, fjala është për Eleandro Pemën. Por nuk është mjaftuar me kaq, pasi presidenti Sulaj ka bërë të tijin edhe sulmuesin e Apolonisë, Sabino Plakun. Nuk dihet ende nese keto blerje kanë përfunduar, por kjo është edhe goditja më e madhe që mund të ketë bërë ndonjëherë Dinamo në këtë periudhë merkatoje.

Drenica
June 24th, 2007, 13:14
Kotorri, Bizhyti, Pisha, Pema, Allmuca, Abraham dhe Plaku.

All of them have signed for Dinamo. Plaku is going for a trial once again in Norway, but this time it's Vålerenga that is his destination. If he fails to sign there he will be with Dinamo.

RedandBlack
June 24th, 2007, 19:05
Ervin Bulku and Renato Arapi might go to Spartak Nalchik in Russia.

Korcari45
June 24th, 2007, 19:09
Ervin Bulku and Renato Arapi might go to Spartak Nalchik in Russia.


thats a bad move i hope they stay with Tirana we need good players to stay not leave. It makes our league stronger.

RedandBlack
June 24th, 2007, 19:17
thats a bad move i hope they stay with Tirana we need good players to stay not leave. It makes our league stronger.

Bulku shoud stay...but Arapi should leave, he's young and needs to improve.

Drenica
June 27th, 2007, 14:33
Amkar, 150 mijë euro për Daniel Xhafajn

Spartak Nalçik kërkon një tjetër kuqezi. Pas Bulkut e Arapit edhe Klodian Duro


Transferimi i Daniel Xhafajt drejt Amkar Perm në kampionatin rus duket se është drejt realizimit. Gazeta "Sport Ekspres" në Rusi, ka bërë të ditur se klubi ka bërë gati një kontratë të jashtëzakonshme për sulmuesin shqiptar, duke i ofruar atij 150 mijë euro në sezon, ndërsa firmosja e saj duket se është vetëm formalitet. Lojtari ka udhëtuar drejt Rusisë që javën e kaluar dhe ka qenë në provë në klubin rus, i cili ka mbetur i kënaqur nga paraqitja e lojtarit. Kjo ka bërë që atij t‘i ofrohet menjëherë një kontratë e majme, për ta bindur të qëndrojë te kjo skuadër. Gazeta ruse nuk bën të ditur kohëzgjatjen e kontratës, por mendohet që ajo të jetë të paktën dyvjeçare. Futbollisti do të diskutojë sot edhe njëherë kushtet e kontratës së re, para se të vendosë përfundimisht për të hedhur firmën dhe për të zyrtarizuar kalimin në kampionatin rus.

Ndërkohë, vazhdon interesimi i një tjetër klubi rus për futbollistë shqiptarë, Spartak Nalçik. Sipas lajmeve të merkatos nga e njëjta gazetë, ky klub po vëzhgon tre futbollistë shqiptarë, ku emrave të Renato Arapit dhe Ervin Bulkut i është shtuar edhe ai i Klodian Duros. Eksperienca e mesfushorit të përfaqësueses shqiptare shihet si një zgjidhje ideale për këtë skuadër që po lufton për mbijetesën. Gjithsesi, realizimi i marrëveshjes me lojtarët duket shumë pak i mundshëm, pasi vetë gazeta në fjalë i cilëson vetëm 10% shanset e kalimit të këtyre futbollistëve në kampionatin rus. Gjithçka do të vendoset gjatë kësaj fundjave, kur lojtarëve u është bërë ftesë për të zhvilluar një provë me këtë klub. Nëse ata refuzojnë ftesën, atëherë do të shihen futbollistë të tjerë dhe do të braktiset pista shqiptare e merkatos

FORCA_SHQIPERIA
June 28th, 2007, 17:31
Bogdani will stay with chievo... this is a bad move because many teams want him

Vranina
June 28th, 2007, 17:34
Bogdani will stay with chievo... this is a bad move because many teams want him

Source?

FORCA_SHQIPERIA
June 28th, 2007, 17:35
http://albania-sport.com/mat.php?idm=4979

RedandBlack
June 28th, 2007, 19:37
Transfers are going wild this season..ive never seen a season like it.

Here are the rumors

Berisha to Burnley..done deal practically
Tare to Levante!!!!! Id love to see that
Bulku to Vorskla, Karpaty, or Spartak Nalchik....definitely leaving Tirana, the question is which team is he gonna join
Renato Arapi to Spartak Nalchik
Xhafaj to Amkar Perm...done deal i think
Bogdani to Napoli, Cagliari or Atalanta
Sabino Plaku to Valerenga...long shot I think
Ilion Lika to Ankaragucu...maybe
Klodian Duro to Ankaragucu...maybe
Sukaj to Croatia...Hajduk Split I believe
Dallku to Germany...cottbus, Hansa Rostock, Wolfsburg
Curri to Germany as wel...same teams

Albion
June 28th, 2007, 19:48
Gruther Furth and Ekranas intrested in Liridon Leci.

Albion
June 29th, 2007, 16:59
A friend of mine just told me that Uliks Emra has agreed terms with Vllaznimi ! Soon it will be official.

If this is to be true... than next season we'll have Kosova's duo in attack Ismet Ramushi - Uliks Emra :)

A dream come true, finally Vllaznimi is aiming big.

Drenica
July 5th, 2007, 16:01
Vorskla rrit pagën Currit e Dallkut

Vendosur: 04/07/2007 - 10:13
• Dy mbrojtësit e Kombëtares shqiptare, Armend Dallku e Debatik Curri, në sezonin 2007/08 do të përfitojnë nga klubi ukrainas Vorskla Poltava nga 50 mijë euro më shumë se sa një vit më parë.

Këtë e ka bërë të ditur të hënën menaxheri i dy futbollistëve, Nexhmedin Haxhiu. Sipas tij, presidenti i Vorsklas, Oleg Meidanoviç, nuk ka dashur të dëgjojë fare për mundësinë e largimit të kosovarëve nga ekipi i tij dhe ka rënë dakord të rrisë të ardhurat e tyre vjetore nga 50 mijë euro për secilin prej lojtarëve. Për shërbimet e Dallkut janë interesuar ekipe nga Ukraina, Turqia dhe Gjermania. “Përkundër ofertave të shumta nga klube të ndryshme, Dallku e Curri edhe sezonin e ardhshëm do të luajnë për Vorsklan”, tha menaxheri Haxhiu, përmes telefonit

Drenica
July 5th, 2007, 16:03
Refuzuan Haxhin, duan Rrustemin

Vendosur: 05/07/2007 - 10:50
• FSV Mainz 05 në dy ndeshjet kundër Luksemburgut, ka ndjekur me vëmendje Klodian Duron dhe ka pëlqyer Altin Haxhin, por mosha ka bërë të vetën

dhe Mainz i ka hedhur sytë tek një tjetër futbollist shqiptar, që është më i ri. “Duro na ka pëlqyer në ndeshjen me Bullgarinë. Por, na habiti fakti që kundër Luksemburgut nuk ishte titullar. Pëlqyem edhe Haxhin, por ai ishte i madh në moshë dhe sipas informatave tona nga Greqia, ka pësuar shumë dëmtime kohët e fundit. Mainz ka vështruar edhe Rrustemin. Nuk e pamë atë duke luajtur, por kemi kontakte të vazhdueshme me lojtarin”, tha menaxheri Heidel për median.

Drenica
July 5th, 2007, 16:07
Xhihani moves to Iraklis

Xhihani: Dua të largohem kokëlart

Vendosur: 01/07/2007 - 07:44
• Sulumesi kavajas Parid Xhihani ka paruar që të jetë pjesë e Besës vetëm për ndehsjet e kupës Uefa pasi më pas ai do ti bashkohetekipit të tij të ardhshëm Iraklsisit që tashmë ka mbyllur çdo detaj të marrëveshjes me këtë lojtar.

Xhihani ka qënë kapiten I ekipit kavajas në sezonin e sapopërfunduar dhe noramlisht që largimi I tij do të lërë një boshllëk të madh në ekipin kavajas si nga ana fizike po ashtu edhe nga ana psikologjike. “Kam pranuar me kënaqësi që të të jam ndihmesën time dhe uën ëpr ekipin tim në kupën Uefa ku Besa do ët marrë pjesë. Unë tashmë kam arritur një marrëvehsje me klubin grek të Iraklsit dhe mund të quhen plotëisht lojtar I saj por nuk mund të refuzoja oferëtn për të qënë pjesë e ekipit tim të zemrës në kupën Uefa.Do të zhvilloj të gjtihë fazën përgatitore me ekipin e Besës dhe do ët zhvilloj ndeshjet e kupës Uefa dhe ëm pas do ti bashkohem ekipit që unë kam zgjedhur të vazhdoj karrierën time. Kam zhvilluar një sezon të rekullueshëm me Besën këtë vit dhe do të doja që largimi im nga ky ekip të bëhej në mënyrën më të mirë të mundshme.

Albion
July 6th, 2007, 13:22
UFFICIALE: Shala al Cagliari

Il Cagliari Calcio contrattualizza a titolo definitivo il diritto alle prestazioni sportive del calciatore Rijat Shala. Il centrocampista svizzero, di origini albanesi, proviene dal Foggia, dove ha totalizzato 17 partite. Shala č nato a Prizren (Kosovo) il 26 Settembre 1983. E' cresciuto nelle giovanili della squadra della sua cittą: tre stagioni, poi il passaggio al Grasshoppers nel 2003, e il trasferimento alla Salernitana nel 2004: due anni in Campania, quindi l'esperienza foggianaSo we will see another albanian next season in Serie A, even though I am not sure will he brake in their first team or they will consider to loan him to another team later.

Drenica
July 6th, 2007, 14:01
It would've been excellent if they decided to sign Bogdani aswell. Then we'll have 2 albanian pairs in Lazio and Cagliari. Then counting with Ujkani in Palermo we'll have 5 albanians in Serie A at the same time!

Albion
July 11th, 2007, 11:12
Steaua wants Debatik Curri, his manager has confirmed this. They are offering 1.5 milions for him.

Albion
July 11th, 2007, 12:39
Xhulian Rrudho will play for Monte Sansovino in Serie C2 this season, on loan from Chievo.

Vranina
July 11th, 2007, 15:22
Steaua wants Debatik Curri, his manager has confirmed this. They are offering 1.5 milions for him.

I'd prefer to see him in Germany, rumunėt kan urrejtje tė smutė ndaj neve fatkeqsisht.

Do you guys remember that Zvezda wanted Curri some year ago? :D

Drenica
July 12th, 2007, 09:59
I'd prefer to see him in Germany, rumunėt kan urrejtje tė smutė ndaj neve fatkeqsisht.
:D

Sulejman Demollari was voted the best foreign player ever in the Romanian league ;) Edhe sa i perket urrejtjes, kallxom ti mu se kush nuk ka urrejtje ndaj nesh? Mire po une mendoj qe kur eshte lojtari ne fjale i mire, athe thuj qka t'dush aj prap me lojen e tij ka me ta mshel gojen.

Do you guys remember that Zvezda wanted Curri some year ago?

It was actually Partizan. CZ have had like 0 Albanians troughout history, with the exception of the monte-alb Ardian Gjokaj.

I Hope that Curri accepts this offer as the Romanian league is getting really strong lately! Their best sides are reaching finals/semifinals in huge european competitions. And Steaua is a very rich traditional team.

Albion
July 12th, 2007, 12:02
Pajtona me Drenicen, masnej, kur shqiptart mujn me lujt ne Greqi shka kan qe s'lujn ne Rumani ?
I wish he completes his transfer there, Steaua is the most persistent team to sign Curri and are ready to give away 1.5 milions which is highest amount of money ever offered for him, surely there are big reasons behind this, they have plans.

Albion
July 12th, 2007, 13:40
Herby Fortunat returns to Besa, he has signed a one year contract and will get 70 000 euros.
Recently he has been playing for Congo aswell.

Drenica
July 13th, 2007, 21:02
Vorskla refuzon 1.5 mln euro :rollani: :thmbdown:


Sipas menaxherit tė futbollistit, Nexhmedin Haxhiu, do tė jetė shumė vėshtirė qė Curri kėtė verė tė largohet nga Vorskla. Haxhiu ka thėnė se nė asnjė mėnyrė presidenti i skuadrės ukrainase, Oleg Babaev, nuk pranon tė largohet Curri. "Presidenti i Vorsklas nuk dėshiron fare tė dėgjojė pėr shumėn e majme qė ka ofruar Steaua pėr Debatikun. Ai nuk ka ndėrmend ta lėrė tė lirė lojtarin",- ka deklaruar Haxhiu. "Nuk po pajtohet pėr t'ia shitur Debatikun skuadrės rumune. Drejtuesit e Steauas telefonojnė pėrditė pėr tė bindur Vorsklan, por unė jam i bindur qė s'bėhet", tha Haxhiu.

Vranina
July 13th, 2007, 21:21
Bad :/

Drenica
July 14th, 2007, 15:06
Merkato : Kroati Hrman te Tirana
14-07-2007

Mbrojtesi mberrin neser ne Tirane sebashku me nje bashkekombes


Skuadra e Tiranës ka ruajtur surprizën më të madhe të kësaj merkato vere para Ligës së Kampioneve, pikërisht për në momentet e fundit. Është mësuar vetëm pasditen e djeshme, se një nga dy futbollistët kroat, që do të bashkohen me kampionët e Shqipërisë ditën e hënë është një emër i madh i futbollit kroat. Bëhet fjalë pikërisht për mbrojtësin e majtë Danijel Hrman, i cili është aktivizuar veç katër skuadrave me emër të madh si NK Varteks,Hajduku i Splitit, Dinamo Zagrebit dhe Spartakun e Moskës ka qenë gjithashtu,edhe kontingjent i ekipit Kombëtar të Kroacisë. Lajmi më i madh i kësaj merkato vere me protagonist skuadrën e Tiranës është bërë i ditur ekskluzivisht për “Panorama Sport” nga menaxheri shqiptaro-kroat, Idriz Sulejmani. Ndërmjetësi i këtij transferimi, Sulejmani, deklaroi dje nëpërmjet telefonit se pikërisht një nga dy futbollistët kroatë, që do të mbërrijnë posaçërisht për skuadrën e Tiranës, është mbrojtës-mesfushori i mirënjohur në futbollin kroat, Hrman. Teksa ka bërë të ditur gjithashtu, se do të mbërrijë në Tiranë bashkë me futbollistët nesër ose nëse do të jetë e pamundur atëherë patjetër ditën e hënë.“Do të mbërrij në Tiranë ditën e diel ose në afatin më të largët ditën e hënë. Bashkë me mua do të kem edhe dy futbollistë të kërkuar nga Tirana, njëri prej të cilëve është edhe mjaft i njohur në futbollin kroat. Bëhet fjalë pikërisht për mbrojtësin e majtë, Hrman,i cili është aktivizuar jo vetëm me skuadra të mëdha, por ka qenë gjithashtu, pjesë e ekipit përfaqësues të Kroacisë”- deklaroi menaxheri me fushë ekskluzive veprimi në kampionatin kroat. Mbrojtësi 31-vjeçar Hrman, ka qenë pjesë e përfaqësueses kroate për plot katër vjet, duke marrë pjesë në kontingjentin e Kombëtares edhe gjatë Evropianit të 2004 të drejtuar nga trajneri aktual i përfaqësueses së Shqipërisë, Oto Bariç. Me mbërritjen e kroatit Hrman në kampin bardheblu, atëherë përfundimisht të gjitha problemet, boshllëqet apo dhe shqetësimet e drejtuesve të Tiranës do të mbyllen plotësisht para përfaqësimit në Ligën e Kampioneve.Një blerje që veç cilësive dhe eksperiencës do t’i shërbejë ndjeshëm kampionëve të Shqipërisë në kompeticionin evropian, mbi të gjitha për faktin se Hrman është një njohës i mirë i futbollit që zhvillon skuadra kundërshtare e Tiranës në turin e parë,NK Domzhale. Duke qenë gjithashtu, në rastin më të mirë një armë plus në përballjen ndaj Dinamos së Zagrebit nëse Tirana arrin të kalojë turin e parë, teksa Hrman është aktivizuar për plot një sezon tek pritësit në turin e dytë të Ligës së Kampioneve.

PanoramaSport

Emri : Danijel Hrman
Ditelindja : 07-08-1975

Gjatesia : 1,74 cm

Pesha : 72 kg

Roli : Mbrojtes - Mesfushor Krahu

Skuadrat : 06/07 NK Varteks
04/06 Hajduk Split
03/04 Dinamo Zagreb
02/04 Spartak Moske

Albion
July 14th, 2007, 15:31
I would like to know HajdukSplit's opinion on him.

HajdukSplit
July 14th, 2007, 15:38
well being as nice as possible, he isn't even a good player for HNL standards, and as Eduardo24 says, he will probably fail in Albania too

I believe he might have played 1 match for Dinamo, his stint in Russia wasn't great, for Hajduk he was a joke, and even at Varteks he wasn't anything special. He is a winger (left side I think).

I can't comment on the Albanian league, as they made Croatian clubs look like jokes for 2-3 seasons now, but I feel Hrman won't be a great player there

Drenica
July 14th, 2007, 16:30
Thanks for the info. HS.

They said that he was selected with your NT aswell on some occasions. Don't know why we bring C-players from other leagues for our best club:rollani: to ridicilous to be true.

Tirana used to get really good players with great potential from South America. Don't know what happened with those affairs

LedZep
July 14th, 2007, 16:32
Tirana should focus on African players... cheap and talented.

Drenica
July 14th, 2007, 16:39
No i don't think so. Either it should be a really good player outside Albania (Columbia, Bolivia, Peru have prooved to be great delivers) or they should make room for young talents.

African players are good and a better alternative then div 10. players from the brazilian league who play beach soccer before getting catched by the Albanian clubs. But they're quite selfish and have pretty hard times to adapt on most occasions. When they make their names in Albania they usually get to either 3:rd or if they're lucky 2:nd greek div.

RedandBlack
July 15th, 2007, 20:05
Plaku still on trial for Valerenga

Prishtina
July 16th, 2007, 19:30
NĖ PETKUN BARDH E KALTĖR TRE LOJTARĖ TĖ RI

KF Prishtinės i bashkohen:

Mirsad Idrizi (nga KF Ferizaj)

Agron Skeraj (nga KF Liria)

Metin Topojani (nga KF Slloga)

Albion
July 16th, 2007, 19:53
NĖ PETKUN BARDH E KALTĖR TRE LOJTARĖ TĖ RI

KF Prishtinės i bashkohen:

Mirsad Idrizi (nga KF Ferizaj)

Agron Skeraj (nga KF Liria)

Metin Topojani (nga KF Slloga)


While Baliqi, Humolli, Emra left. Prishtina has replaced departing experienced players with young ones, I wonder will that be enough.

Summer is long... maybe there will be other moves before the deadline.

RedandBlack
July 17th, 2007, 03:35
This guy Admir Bilibani just transfered from Aarau which is a shitty team from Switzerland which just got relegated to Ravenna which has just been promoted to Serie B. He's an offensive midfielder. Anyone know anything about him.

Admir Bilibani kalon tek Ravena.Mbrojtesi shqiptar kalon nga Aarau tek ekipi i sapongjitur ne Serie B!


Bashkepunetori i albaniasoccer,Kel Naraci,na shkruan nga Italia!

Ekipi emiljano-romanjol i Ravenes arrin akordin me zvicerranet e Aarau per blerjen e mbrojtesit 28-vjeēar Admir Bilibani.Mediat italiane sot e vleresonin si nje blerje te rendesishme kete te shqiptarit nga ana e ekipit verdhekuq.Se bashku me Bilibanin prane Ravenes eshte afruar edhe mesfushori me eksperience Renato Olive.Blerja e ketyre lojtarve tregon se ekipi nuk ka nder mend te jete vetem per nje sezon ne Serine B edhe pse i sapongjitur.Drejtuesit kane deklaruar se keto blerje nuk do te jene te vetmet por jane antipasta dhe do te kete perseri blerje te rendesishme siq jane Bilibani dhe Olive.Me ardhjen e Bilibanit "mbulohet" edhe serie B me lojtar shqipetar,kur kujtojme se ne serine A jane Tare,Bogdani,Ujkani etj dhe ne serine C jane te pranishem nder te tjere Myrtaj dhe Basha!

RedandBlack
July 17th, 2007, 18:33
Mance: Plaku, gati i Valarenges
17 Korrik Sulmuesi shqiptar, Sabino Plaku, tashme eshte shume prane skuadres norvegjeze Valerenga. Paraqitja e tij, ne keto dite prove ne skuadren norvegjeze, i ka kenaqur trajneret e Valerenges. Drejtuesit e stafit teknik, te pakten sic ka pohuar menaxheri i tij Gezim Mance, jo vetem qe kane mbetur te kenaqur nga paraqitja e Plakut, por dhe kane dhene pelqimin e tyre qe shqiptari te jete pjese e skuadres norvegjeze. “Une kam biseduar vete me trajnerin e skuadres ? thote Mance ? dhe ai, por edhe stafi i tij, e duan Plakun te Valerenga”. “Te merkuren une do te udhetoj drejt Norvegjise e te enjten do te bisedoj me ta per termat financiare. Por, me nje perqindje te madhe, Plaku eshte pjese e skuadres norvegjeze”, ka perfunduar Mance.

Korcari45
July 18th, 2007, 07:48
Daniel Xhafaj has signed a two year deal with Amkar.

Drenica
July 18th, 2007, 13:22
Vila shkon me dy synime në Kroaci

Përveç ndeshjes në Kroaci sulmuesi i ri dhe i talentuar i Teutës, Emiliano
Vila ka edhe një provë tjetër. Ai do të vëzhgohet në këtë ndeshje
nga menaxheri gjerman i Kaizerslauternit, ekip që ka i ka hedhur grepat
durrsakut. Po kështu Vila kërkohet edhe nga Dinamo, por sipas vetë
lojtarit të kontaktuar me telefon oferta e bluve sapo është marrë vesh,
ndërkohë që sulmuesi do ti pëlqente më shumë të provonte të luante
jashtë shtetit: “Ofertën e Dinamos sapo e kam marrë vesh dhe më vjen
mirë që një ekip i traditës dhe me vlera më ka kërkuar. Gjithashtu jam në
vëzhgim edhe nga Kaiserslauterni, madje siç kam marrë vesh në ndeshjen që do të luajmë në Kroaci unë do të vëzhgohem nga menaxheri
i këtij ekipi. Gjithsesi nuk është në dorën time të vendos pasi këtë e
ka në dorë presidenti sepse unë jam lojtar i Teutës. Gjithsesi mua si futbollist do të më pëlqente të luaja tek Kaiserslauterni për vetë emrin që ka ky ekip”. Në një miqësore me Besën në Mavrovë Vila vëzhgohej nga
menaxheri gjerman, i cili menjëherë pas ndeshjes ka kontaktuar me lojtarin e ri të Teutës, duke i shprehur konsideratat për lojën e zhvilluar nga ai. Vila shprehet se për gjithçka do të vendosë presidenti Hasanbelliu pasi Vila është lojtar i Teutës: “Gjithçka ka filluar në ndeshjen miqësore kundër Besës. Njëri prej lojtarëve të Besës, Nuhiji kishte kontaktuar me një menaxher të Kaizerslautern në Gjermani, i cili ishte pikërisht në miqësoren që zhvilluam kundër Besës. Pas ndeshjes menaxheri më shprehu dëshirën e tij për të më kaluar tek Kaiserslauterni për shkak se loja ime i kishte pëlqyer. Natyrisht më erdhi mirë aq më tepër që bëhet fjalë përt nëj ekip me kaq emër në bundesligën e dytë gjermane.
Unë jam kontaktuar prej tij përsëri dhe më kërkoi që dërgoja
disa materiale shtesë siç janë DVD-të e ndeshjeve të mia. Ja
kam dërguar edhe këto dhe sinjalet janë tepër positive pasi ky
menaxher ka shprehur dëshirën për të biseduar me presidentin
Hasanbelliu për një kalim të mundshëm timin tek ekipi gjerman”.

Enkel Bregu

Doc
July 18th, 2007, 20:47
Cana çon Arjan Beqajn per testim te Marseja

Arjan Beqaj, portieri i Kombëtares shqiptare mund të bëhet shumë shpejt kosovari i dytë që do të luajë në radhët e Olimpikut të Marsejës. Lajmi jepet nga revista prestigjioze francez “France Football”, që thekson se portieri i Anorthosis Famagusta në kampionatin qipriot u është rekomanduar ngrohtësisht drejtuesve të Olimpikut të Marsejës nga vetë Lorik Cana, një prej titullarëve të padiskutueshëm të nënkampiove të Francës. Marseja prej kohësh në kërkim të një portieri zëvendësues dhe të një lojtari sulmues. Arjan Beqaj pritet të testohet në ditët e ardhshme dhe “France Football” shton se “titullari i kombëtares shqiptare luan në Qipro pas shumë sezoneve në Greqi”.

Mungesa e Lorik Canës në ndeshjen e djeshme miqësore Tuluze-OM (0-1) befasoi jo pak një numër të mirë shikuesish. Në fakt, shqiptsri ashtu si nigeriani Uilson Oruma u trajtuan nga stafi mjekësor për shkak të dhimbjeve të vogla: Cana probleme me gjurin, ndërsa Oruma probleme në kofshë.

Albion
July 18th, 2007, 20:59
He will fail there ;) Honestly he isnt good enough to play there, a third choise keeper that doesnt play whole season - maybe that would be it.

Arsenal
July 18th, 2007, 21:02
I'm surprised he even got the chance.:D

Albion
July 18th, 2007, 21:07
Its just a trial, but I dont understand why Cana recommend him, if he has that influence to give players a chance, than he should'v try Curri.

Marseille would like to see another Cana type player :)

Drenica
July 18th, 2007, 22:43
Its just a trial, but I dont understand why Cana recommend him, if he has that influence to give players a chance, than he should'v try Curri.My thoughts all along! Maybe he's scared to loose his play..:D

!Curri's potential is enourmous!

RedandBlack
July 19th, 2007, 16:57
Quasi fatta l'operazione che dovrebbe portare Igli Tare al Siviglia.
L'attaccante albanese andrą a fare compagnia all'italiano De Sanctis.
Sul fronte Rocchi il suo procuratore fa sapere che non si farą lo scambio con Bojinov.

tuttomercatoweb.com

Albion
July 19th, 2007, 19:49
I dont believe this rumours Tare to Sevilla :wth: They got plenty of strikers, all better than Tare.

Doc
July 21st, 2007, 13:43
Jahmir Hyka firmos një vit me Tiranën

19-vjeçari në formë huazimi nga Olimpiakos, bardheblutë opsioni më i mirë

Jahmir Hyka është lojtar i Tiranës. Mesfushori i cili është kontingjent i Kombëtares shqiptare e njëkohësisht i ekipit Shpresa ka kaluar në formë huazimi nga grekët e Olimpiakosit. Marrëveshja është arritur mes klubeve dhe që prej ditës së djeshme 19-vjeçari ka filluar stërvitjen me skuadrën bardheblu, me të cilën do përfaqësohet gjatë gjithë sezonit që do startojë më 25 gusht. Hyka është një përforëcim tejet i nevojshëm për kampionët e Shqipërisë, të cilët ndryshe nga vitet e mëparshme nuk kanë bërë merkato bombastike dhe në takimin e parë eliminator të Ligës së Kampioneve përballë Domzhales kanë treguar se kanë mjaft probleme. Gjithsesi, ai nuk do jetë në gjendje të luajë me Tiranën në takimin e kthimit të mërkurën e ardhshme kundër kampionëve të Sllovenisë. Vetëm në rast se skuadra e Starovës përmbys humbjen minimale dhe kualifikohet në turin e dytë të kompeticionit më të rëndësishëm në vend, atëherë Hyka do mund të bëjë debutimin në kupat e Evropës. Huazimi i Hykës nga Super Liga helene ka ardhur pasi në radhët e Olimpiakosit nuk kishte hapësira dhe zgjidhja me e mirë për futbollistin e talentuar është menduar "parkimi" për një sezon në një skuadër që do t‘i siguronte aktivizim të vazhdueshëm. Kthimi i mesfushorit në kampionatin shqiptar mund të cilësohet si një ogur i mirë për trajnerin e përfaqësueses Under 21, Artan Bushati, i cili e konsideron si një element shumë të rëndësishëm të skuadrës së tij. Fakti që Jahmir Hyka do të luajë vazhdimisht ndihmon edhe kuqezinjtë "e vegjël", pasi në eliminatoret e Evropianit 2009 për U-21, ai do mund të paraqitet në gjendjen optimale.

LedZep
July 21st, 2007, 16:37
Thats actually a very good move. He will get playing time and show everybody what he got