Macedonian NT: Road to Euro 2008 [Archive] - Page 2 - Xtratime Community

Macedonian NT: Road to Euro 2008

Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

FastMako
March 5th, 2005, 13:25
I also prefer atacking formations. Which one do you think we should use from now on?

unnamed1
March 5th, 2005, 13:38
The only formations who is good for macedonia is 4-4-2 or 3-5-2 since we have fast and attacking players....... Dose not matter if we play Holland away!!! if we lose we lose but we would have at least try to play soccer.

Alex-10
March 5th, 2005, 14:32
If 11 man play with heart they can't lose ;).

Poland-Cement
March 5th, 2005, 15:35
I think tat from the team like Macedonian NT best is 4-4-2. With one forward behind the other.

Romanticar
March 5th, 2005, 16:19
For 4-4-2 you need extraordinary full-backs and wingers but unfortunately Macedonia doesn't have them. That's why I would prefer a formation with three players at the back.

Harry Potter
March 5th, 2005, 16:24
3-4-1-2 the ideal formation!

Ambis
March 5th, 2005, 17:26
Сантрач избран едногласно, раскол во "фудбалската влада"
http://217.16.70.236/?pBroj=2700&stID=50327

FastMako
March 5th, 2005, 18:02
3-4-1-2 the ideal formation!

Indeed :thmbup:

thepretender
March 6th, 2005, 19:27
I hope he will experiment more with the midfield. That is our weak link, call up some new blood and work for 2008. Forget about 2006, use these games to try out some different tactics and lineups.

right maki ! and welcome here ! :)

thepretender
March 6th, 2005, 19:29
For 4-4-2 you need extraordinary full-backs and wingers but unfortunately Macedonia doesn't have them. That's why I would prefer a formation with three players at the back.

that's true romanticar. but when we used that system against romania we screwed. when capar came back the 4 men defense in the second half we were better. but i agree we lack wing players, defending and attacking ones.

Ambis
March 7th, 2005, 06:42
http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=761

Look at this FFM is actually saying that they thought the same and listened to the people on there site poll where almost all the people voting there wanted a foreign coach and of course they gave us one, but they didnt look at our forum here or the Makedonski Sport poll where most of the people wanted someone else as coach like for example Blazevic :doh: :rolleyes: :lala:

thepretender
March 7th, 2005, 20:59
i've merged the santrac thread with this one and renamed it. i think this thread can become something where we could tell what we expect with him now (tactics, line-ups, players to come in, players to leave, mentality, gameplay, and so on).

Ambis
March 8th, 2005, 02:51
Одложена промоцијата на селекторот

Планираните активности со новиот селектор на македонската фудбалска репрезентација, Србинот Слободан Сантрач, кој во Скопје требаше да пристигне синоќа, се одложени. Најавената промоција за в среда е откажана, а новиот термин дополнително ќе го соопшти ФФМ. Информацијата следуваше по веста за ненадејната смрт на Миле Хаџи-Ристески, син на претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески.

"Се случи трагедија. Без разлика што не го познавам човекот, и јас сум вознемирен поради тоа. Луѓе сме. Не можам ништо да коментирам за селекторското место во ваков момент" ни изјави Сантрач, кој се уште е во Белград.

Според ФФМ, активностите за селекторот ќе бидат одложени за неколку дена. Ако се беше како што се договараа луѓето од ФФМ и Сантрач, тој денеска и утре требаше да разговара со челниците на македонскиот фудбал за детали од работата и да го потпише договорот и на крајот да излезеше пред новинарите.

Новиот селектор со самото пристигнување приоритет ќе му биде да го состави стручниот штаб, во договор со луѓето на ФФМ, бидејќи на 30 март го очекува и дебито во селекторската фотелја на Македонија.

Сантрач, пред да биде избран за македонски селектор, изјави доколку ја добие довербата, соработниците ќе бидат од Македонија. За тие места како најсериозни кандидати веќе се погласно се споменуваат имињата на Бобан Бабунски, координатор на младинските селектори, и двајцата соработници од тимот на ексселекторот Драган Канатларовски-Цапар, Аднан Зекири и тренерот за голманите Данчо Целески.

Покрај тренерите, Сантрач во стручниот штаб ќе има и технички секретар што ќе треба да му биде десна рака во секојдневната работа и околу комуникацијата со македонските интернационалци, кои се и костурот на репрезентацијата.

Ambis
March 9th, 2005, 17:02
В сабота промоција на Сантрач
Фудбалскиот стратег од СиЦГ ќе има месечна плата во висина од 4.000 евра, а ќе добие и стан на користење во централното градско подрачје, телефон и службено возило со возач

Новиот селектор на нашата фудбалска репрезентација, Слободан Сантрач, својата промоција пред новинарите ќе ја има в сабота, во 11 часот, во скопскиот хотел "Бест Вестерн". По нејзиното завршување, Сантрач ќе го проследни првенствениот напревар помеѓу Работнички Кометал и Маџари Солидарност. Ден предходно, новиот селектор ќе допатува во Скопје каде што ќе има состанок со претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Хари Хаџи-Ристески, на кој ќе се прецизираат сите поединости околу договорот.
Веќе е сигурно дека тој ќе има месечна плата во висина од 4.000 евра. Покрај тоа, новиот фудбалски стратег ќе добие стан на користење во централното градско подрачје, телефон и службено возило со возач. Како и неговиот претходник Канатларовски, Слободан Сантрач ќе ја користи канцеларијата на вториот кат во зградата на Федерацијата.
Инаку, првиот собир на репрезентативците за претстојниот натпревар со Романија, што ќе се одигра на 30 март на "Градски", ќе се изврши на 22 март во хотелот "Карпош". Сантрач најави дека ќе повика 20 репрезентативци. За време на седумдневните подготовки планирано е македонскиот А-национален тим да одигра пријателска средба со селекцијата на новинарите или со младата репрезентација. Токму преку овој дуел селекторот ќе ја има првата прилика во живо да ги види можностите на повиканите репрезентативци. За сабота, 26 март, планирано е Сантрач заедно со стручниот штаб и со фудбалерите да го проследи директниот пренос од дуелот од нашата квалификациска група, помеѓу Романија и Холандија.
Што се однесува до составот на репрезентативниот стручен штаб, според најавите од ФФМ, на новиот селектор ќе му помагаат млади тренери од нашата држава кои се без професионален ангажман во друг клуб. Со тоа отпаднаа комбинациите дека Благоја Истатов, Кочо Димитровски, Вујадин Станојковиќ и уште неколку тренери од Србија и Црна Гора, кои беа споменувани во медиумите, ќе бидат во стручниот штаб на селекторот Сантрач.

StormAngel
March 9th, 2005, 17:32
Santrac is a good trainer... ;)
Welcome to him and I hope we will start to get better.

Ambis
March 10th, 2005, 23:57
Ниту евро обесштетување за Сантрач во случај на отказ
http://vreme.com.mk/vest.aspx?id=21945&vid=335

Ambis
March 11th, 2005, 01:48
Сантрач нема време за губење

Новиот македонски фудбалски селектор, Србинот Слободан Сантрач, ќе пристигне во Скопје вечерва околу 22.30 часот, со авионскиот лет од Белград. Тој веќе најавил дека избраниците за квалификацискиот меч со Романија ќе бидат познати в понеделник или во вторник. Средбата се игра на 30 март во Скопје, а прозивката ја испланирал за 22 овој месец. Повеќедневниот собир, Сантрач најавил дека сака да го искористи и за еден тест-меч на 25 март, со младата селекција, која ќе биде на собир за квалификациски меч со Романците или, пак, со тим од играчи од Првата лига, составен од новинарите. Повеќедневниот собир ќе биде можност и за заедничко проследување на квалификацискиот натпревар Романија - Холандија, што ќе се игра на 26 март.

Во меѓувреме, Сантрач утре во Прилеп ќе ги прецизира сите подробности околу неговиот договор со ФФМ и составот на стручниот штаб. По средбата со претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески, в сабота ќе има дружба со новинарите, на која ќе ги обелодени сите детали и ќе го гледа натпреварот од домашното првенство, Работнички К. - Маџари С.

ФФМ не склучи договор со отштета ниту со Канатларовски. Нема да склучува такви договори ни во иднина. За тоа беа информирани кандидатите за селектори уште на преговорите. Доколку ФФМ нема да биде задоволна од резултатите, го задржува правото за предвремена разделба, а ако тоа го сака селекторот поради подобра понуда, должен ќе биде да го најави 30 дена пред напуштањето на функцијата. Управниот одбор го има дискреционото право да одлучи дали може селекторот да замине без да биде почитуван тој рок - одговори Лазар Митровски на новинарските прашања околу активностите што му претстојат со новиот селектор.

За наградите што би ги добивал селекторот како бонус, покрај платата, Митровски соопшти дека постои Правилник за наградување за квалификацискиот циклус за СП 2006 и тој ќе се почитува. Во премиите селекторот учествува со 100 отсто. Тој не ја исклучи можноста да биде постигнат и договор за евентуална награда за посебни резултати. Во новиот циклус, пред селекторот Сантрач ќе биде императив 3. место во квалификациите за ЕП 2008, што на македонската репрезентација, според најавите за реорганизација во натпреварувањето, треба да и донесе евентуален бараж-меч за пласман на завршницата.

Околу имињата на соработниците на Сантрач кои се спомнуваат, Митроски не сакаше да коментира ништо. Во фудбалските кулоари останува да се вртат уште два дена имињата на Бобан Бабунски, координаторот на младинските селекции, потоа екс-голманите Антонио Филевски и Данчо Целески, па Аднан Зекири, Кочо Димитровски...

Ambis
March 11th, 2005, 02:13
Промоцијата со Сантрач во х.Александар Палас

Прес конференцијата на која ќе биде претставен новиот селектор , Слободан Сантрач, кој треба да дебитира на клупата на македонската фудбалска репрезентација на средбата со Романија на 30.Март,ќе се одржи в сабота(12.03) во х.Александар Палас со почеток во 11ч. Се очекува на средбата со новинарите Сантрач да го обелодени и стручниот штаб.

Bukefal
March 11th, 2005, 04:00
Se nadevam deka so doaganjeto na Santrac nasata selekcija ke dobie vo svezina. Tocno e deka treba akcentot da go svrtime kon 2008 i deka sega treba da se stvori tim za togas, no jas mizlam deka mnogu igraci od ovoj tim sto mozat da bidat del i od toj evropski tim za vo 2008.
Inace vo vrska so formaciite sto gi procitav ovde, moeto mislenje e deka toa se samo brojki i nisto drugo. Mnogu povazno od formacijata na igra e stilot na igra.
na primer: 3-4-3 moze da bide i mnogu defanzivna formacija a 5-4-1 moze da bide i mnogu ofanzivna formacija.
Zatoa mislam deka poveke treba da se koncentrirame na stilot na igrata.

Da pocnime so red:

Golmani: Golmanite se edno od nasite najbolni pozicii. Tuka treba malce i stucna rabota od site sportski institucii (posebno fudbalski) vo Makedonija bidejki golmanite odsekogas ni bile poslabata tocka. Bidejki ovoj ciklus e izguben mislam deka za vo idnina treba da se forsiraat poveke mladi golmani kako na pr. Georgievski od Rabotnicki.
Znaci treba pogolema rabota so golmanite vo site klubovi.

Odbrana: Bidejki odbranata ni e najdobrata linija vo nacionalniot tim, treba poveke da se koncentrirame na proizveduvanje moderni ofanzivni bekovi. Tocno e deka nasata odbrana e cvrsta i ne primame mnogu golovi, no vo moderniot fudbal se bara i od odbranbenite fudbaleri da odat vo napad i da go zasilat napadot. Sedloski toa go moze i go dokaza vo Dinamo koga im bese i golgeter, no poveke tuka mislam na bekovite.
Vasoski dokolku pravilno se razviva vo germanskiot fudbal bi mozel da bide igrac od vakov tip. Ametam deka toj ke prerasne vo vonseriski fudbaler. Znaci predlagam da igrame so cetvorica odbranbeni fudbaleri no so ofanzivni bekovi.

Sreden red: Ova se pokaza deka e nasiot najslab del od timot. Sredniot red treba da bide mnogu poveke podvizen od kolku sto e sega. Ima nekoi igraci koi treba da se smenat. Vazen del od sredniot red ni e Sumulikoski. MNogu ocekuvam od nego bidejki e mlad i nadezen igrac. A. Mitrevski mislam deka moze i mnogu poveke od toa sto go ima pokazano dosega. I toj e mlad i se nadevam deka negovoto vreme doprva doaga. Mile Krstev e dobar tehnicar no mnogu bavno se dvizi po terenot. Treba da poraboti na negovata brzina. V. Trajanov mora da go smeni klubot dokolku saka povtorno da se vrati vo Reprezentacija. Tuka e Popov kako mlad i talentiran igrac. Grozdanovski ima kvaliteti da igra i vo mnogu posilni klubovi od Omonija i od nego ocekuvam mnogu vo idnina. Moj predlog e da igrame so trojca igraci vo sredniot red. Eden defanziven kako Sumulikoski i dvajca centralni koi ke ja kreiraat igrata i ke gi distribuiraat topkite.

Napad: Mislam deka imame dosta talentirani i mladi napagaci od koi ocekuvam mnogu poveke vo naredniot period. Mestoto na nasata najgolema zvezda Pandev treba da e vednas pozadi centarforot. Toj treba da go hrani nego so upotreblivi topki kako sto samo toj znae. Isto taka mislam deka ke bide ubavo ako igrame so dvajca krilni napagci koi ke bidat sekogas vo napadot koga nie ke ja imame topkata a ke pokrivaat sekogas na sredinata na terenot koga protivnicite ke ja imaat topkata. Tuka bi go spomnal Grozdanovki kako eden od niv a drugiot na primer Stojkov koj mislam deka e dovolno brz za da odgovori na ovaa pozicija. Ovie krilni napagaci pokraj drugoto treba da gi krasi brzinata i kreativnosta vo driblinzite. Tuka bi go spomnal i Tinte od Rabotnicki.

Idealniot sostav spored mene bi izgledal vaka:

Golman: Milosevski (Georgievski)

Odbrana: Sedloski, I. Mitrevski (centralni bekovi), Vasovski, Stavrevski (ili nekoi od pomladite talenti) bi igrale kako stranicni bekovi.

Sreden red: Sumulikoski (defanziven sreden igrac), A. Mitrevski i Popov (centralni sredni igraci).

Napad: Pandev (polu spic, vednas pozadi centarforot), Baevski (centarfor), Grozdanoski i Stojkov (stranicni napagaci)

Formacijata vo brojki bi bila: 4-3-3 (koga nie ja imame topkata) ili 4-5-1 (koga protivnikot ja ima topkata)

Iminjata na sostavot bi mozele i da se smenat no mislam deka ovoj stil bi bil idealen za nas. Brz i moderen fudbal.

Se izvinuvam za dolgiot tekst no se nadevam deka ne vi bese mnogu dosadno.
Blagodaram za odstapenoto mesto

Srekno

Andrix
March 11th, 2005, 04:05
So you got Santrac now? The man who played a game-killing style in 98 with a multitalented team...

Good luck with that

Makedonec
March 11th, 2005, 05:10
Se nadevam deka so doaganjeto na Santrac nasata selekcija ke dobie vo svezina. Tocno e deka treba akcentot da go svrtime kon 2008 i deka sega treba da se stvori tim za togas, no jas mizlam deka mnogu igraci od ovoj tim sto mozat da bidat del i od toj evropski tim za vo 2008.
Inace vo vrska so formaciite sto gi procitav ovde, moeto mislenje e deka toa se samo brojki i nisto drugo. Mnogu povazno od formacijata na igra e stilot na igra.
na primer: 3-4-3 moze da bide i mnogu defanzivna formacija a 5-4-1 moze da bide i mnogu ofanzivna formacija.
Zatoa mislam deka poveke treba da se koncentrirame na stilot na igrata.

Da pocnime so red:

Golmani: Golmanite se edno od nasite najbolni pozicii. Tuka treba malce i stucna rabota od site sportski institucii (posebno fudbalski) vo Makedonija bidejki golmanite odsekogas ni bile poslabata tocka. Bidejki ovoj ciklus e izguben mislam deka za vo idnina treba da se forsiraat poveke mladi golmani kako na pr. Georgievski od Rabotnicki.
Znaci treba pogolema rabota so golmanite vo site klubovi.

Odbrana: Bidejki odbranata ni e najdobrata linija vo nacionalniot tim, treba poveke da se koncentrirame na proizveduvanje moderni ofanzivni bekovi. Tocno e deka nasata odbrana e cvrsta i ne primame mnogu golovi, no vo moderniot fudbal se bara i od odbranbenite fudbaleri da odat vo napad i da go zasilat napadot. Sedloski toa go moze i go dokaza vo Dinamo koga im bese i golgeter, no poveke tuka mislam na bekovite.
Vasoski dokolku pravilno se razviva vo germanskiot fudbal bi mozel da bide igrac od vakov tip. Ametam deka toj ke prerasne vo vonseriski fudbaler. Znaci predlagam da igrame so cetvorica odbranbeni fudbaleri no so ofanzivni bekovi.

Sreden red: Ova se pokaza deka e nasiot najslab del od timot. Sredniot red treba da bide mnogu poveke podvizen od kolku sto e sega. Ima nekoi igraci koi treba da se smenat. Vazen del od sredniot red ni e Sumulikoski. MNogu ocekuvam od nego bidejki e mlad i nadezen igrac. A. Mitrevski mislam deka moze i mnogu poveke od toa sto go ima pokazano dosega. I toj e mlad i se nadevam deka negovoto vreme doprva doaga. Mile Krstev e dobar tehnicar no mnogu bavno se dvizi po terenot. Treba da poraboti na negovata brzina. V. Trajanov mora da go smeni klubot dokolku saka povtorno da se vrati vo Reprezentacija. Tuka e Popov kako mlad i talentiran igrac. Grozdanovski ima kvaliteti da igra i vo mnogu posilni klubovi od Omonija i od nego ocekuvam mnogu vo idnina. Moj predlog e da igrame so trojca igraci vo sredniot red. Eden defanziven kako Sumulikoski i dvajca centralni koi ke ja kreiraat igrata i ke gi distribuiraat topkite.

Napad: Mislam deka imame dosta talentirani i mladi napagaci od koi ocekuvam mnogu poveke vo naredniot period. Mestoto na nasata najgolema zvezda Pandev treba da e vednas pozadi centarforot. Toj treba da go hrani nego so upotreblivi topki kako sto samo toj znae. Isto taka mislam deka ke bide ubavo ako igrame so dvajca krilni napagci koi ke bidat sekogas vo napadot koga nie ke ja imame topkata a ke pokrivaat sekogas na sredinata na terenot koga protivnicite ke ja imaat topkata. Tuka bi go spomnal Grozdanovki kako eden od niv a drugiot na primer Stojkov koj mislam deka e dovolno brz za da odgovori na ovaa pozicija. Ovie krilni napagaci pokraj drugoto treba da gi krasi brzinata i kreativnosta vo driblinzite. Tuka bi go spomnal i Tinte od Rabotnicki.

Idealniot sostav spored mene bi izgledal vaka:

Golman: Milosevski (Georgievski)

Odbrana: Sedloski, I. Mitrevski (centralni bekovi), Vasovski, Stavrevski (ili nekoi od pomladite talenti) bi igrale kako stranicni bekovi.

Sreden red: Sumulikoski (defanziven sreden igrac), A. Mitrevski i Popov (centralni sredni igraci).

Napad: Pandev (polu spic, vednas pozadi centarforot), Baevski (centarfor), Grozdanoski i Stojkov (stranicni napagaci)

Formacijata vo brojki bi bila: 4-3-3 (koga nie ja imame topkata) ili 4-5-1 (koga protivnikot ja ima topkata)

Iminjata na sostavot bi mozele i da se smenat no mislam deka ovoj stil bi bil idealen za nas. Brz i moderen fudbal.

Se izvinuvam za dolgiot tekst no se nadevam deka ne vi bese mnogu dosadno.
Blagodaram za odstapenoto mesto

Srekno

Mnogu ubavo pisano samo ke dodadam nekoj raboti.
Vo odbranata bi go imal Nikolce Novevski. Go ima tuka na tv i sekoga e cvrst vo odbranata. Plus ima 25 god kolku i Mitervski. Levo Vasoski, i se nadevam Popov pomaliot vo idnina ke bide spremen za desen bek.
Sredniot red se slozuvam so Sum. popov i A. Mitrevski.
Napad bi go stavil Ilco Naumovski, da zakrepene deteto i ke bide nas najgolem talent. Kako igrase protiv Anglija alal mu vera. Plus e visok i krupen. Mose tokpi vo vis da osvojuva i Pandev da se najde vo odlicna situacija.
Posleden centarfor bi go ostavil za sega otvoren dodeka nekoj ne go zaslusi. Stojkov koj e na klupa za tim od treta liga ne treba da bide vo reprezentacija. Bajo mose, Sasko Pandev ako zaigra vo Italija slednata godina mose ili pa deteto od Vardar (ne mi teknuva imeto).
Hristov mose za uste ednas.
ke vidime
Pozdrav

unnamed1
March 11th, 2005, 09:26
Se nadevam deka so doaganjeto na Santrac nasata selekcija ke dobie vo svezina. Tocno e deka treba akcentot da go svrtime kon 2008 i deka sega treba da se stvori tim za togas, no jas mizlam deka mnogu igraci od ovoj tim sto mozat da bidat del i od toj evropski tim za vo 2008.
Inace vo vrska so formaciite sto gi procitav ovde, moeto mislenje e deka toa se samo brojki i nisto drugo. Mnogu povazno od formacijata na igra e stilot na igra.
na primer: 3-4-3 moze da bide i mnogu defanzivna formacija a 5-4-1 moze da bide i mnogu ofanzivna formacija.
Zatoa mislam deka poveke treba da se koncentrirame na stilot na igrata.

Da pocnime so red:

Golmani: Golmanite se edno od nasite najbolni pozicii. Tuka treba malce i stucna rabota od site sportski institucii (posebno fudbalski) vo Makedonija bidejki golmanite odsekogas ni bile poslabata tocka. Bidejki ovoj ciklus e izguben mislam deka za vo idnina treba da se forsiraat poveke mladi golmani kako na pr. Georgievski od Rabotnicki.
Znaci treba pogolema rabota so golmanite vo site klubovi.

Odbrana: Bidejki odbranata ni e najdobrata linija vo nacionalniot tim, treba poveke da se koncentrirame na proizveduvanje moderni ofanzivni bekovi. Tocno e deka nasata odbrana e cvrsta i ne primame mnogu golovi, no vo moderniot fudbal se bara i od odbranbenite fudbaleri da odat vo napad i da go zasilat napadot. Sedloski toa go moze i go dokaza vo Dinamo koga im bese i golgeter, no poveke tuka mislam na bekovite.
Vasoski dokolku pravilno se razviva vo germanskiot fudbal bi mozel da bide igrac od vakov tip. Ametam deka toj ke prerasne vo vonseriski fudbaler. Znaci predlagam da igrame so cetvorica odbranbeni fudbaleri no so ofanzivni bekovi.

Sreden red: Ova se pokaza deka e nasiot najslab del od timot. Sredniot red treba da bide mnogu poveke podvizen od kolku sto e sega. Ima nekoi igraci koi treba da se smenat. Vazen del od sredniot red ni e Sumulikoski. MNogu ocekuvam od nego bidejki e mlad i nadezen igrac. A. Mitrevski mislam deka moze i mnogu poveke od toa sto go ima pokazano dosega. I toj e mlad i se nadevam deka negovoto vreme doprva doaga. Mile Krstev e dobar tehnicar no mnogu bavno se dvizi po terenot. Treba da poraboti na negovata brzina. V. Trajanov mora da go smeni klubot dokolku saka povtorno da se vrati vo Reprezentacija. Tuka e Popov kako mlad i talentiran igrac. Grozdanovski ima kvaliteti da igra i vo mnogu posilni klubovi od Omonija i od nego ocekuvam mnogu vo idnina. Moj predlog e da igrame so trojca igraci vo sredniot red. Eden defanziven kako Sumulikoski i dvajca centralni koi ke ja kreiraat igrata i ke gi distribuiraat topkite.

Napad: Mislam deka imame dosta talentirani i mladi napagaci od koi ocekuvam mnogu poveke vo naredniot period. Mestoto na nasata najgolema zvezda Pandev treba da e vednas pozadi centarforot. Toj treba da go hrani nego so upotreblivi topki kako sto samo toj znae. Isto taka mislam deka ke bide ubavo ako igrame so dvajca krilni napagci koi ke bidat sekogas vo napadot koga nie ke ja imame topkata a ke pokrivaat sekogas na sredinata na terenot koga protivnicite ke ja imaat topkata. Tuka bi go spomnal Grozdanovki kako eden od niv a drugiot na primer Stojkov koj mislam deka e dovolno brz za da odgovori na ovaa pozicija. Ovie krilni napagaci pokraj drugoto treba da gi krasi brzinata i kreativnosta vo driblinzite. Tuka bi go spomnal i Tinte od Rabotnicki.

Idealniot sostav spored mene bi izgledal vaka:

Golman: Milosevski (Georgievski)

Odbrana: Sedloski, I. Mitrevski (centralni bekovi), Vasovski, Stavrevski (ili nekoi od pomladite talenti) bi igrale kako stranicni bekovi.

Sreden red: Sumulikoski (defanziven sreden igrac), A. Mitrevski i Popov (centralni sredni igraci).

Napad: Pandev (polu spic, vednas pozadi centarforot), Baevski (centarfor), Grozdanoski i Stojkov (stranicni napagaci)

Formacijata vo brojki bi bila: 4-3-3 (koga nie ja imame topkata) ili 4-5-1 (koga protivnikot ja ima topkata)

Iminjata na sostavot bi mozele i da se smenat no mislam deka ovoj stil bi bil idealen za nas. Brz i moderen fudbal.

Se izvinuvam za dolgiot tekst no se nadevam deka ne vi bese mnogu dosadno.
Blagodaram za odstapenoto mesto

Srekno


Mnogu ubavo pisano i ke dodam jas nesto tuka :) Kako prvo mislam jas deka ne treba da se laborira so timot narednite 10 godini bidejki imame sega mlad tim sto moze da igra zaedno edno 10 godini, edino treba da se smenat Sakiri I Sedlovski a altarnativi vejke imame za niv, Sikov vo Skoda ke bide dobra izmana za ne Sedlovski I Sasko Pandev ili Tasevski ke go smenat Sakiri uspeshno mislam ja i se nadevam. Napadot ne e bas super vo komentot no igracite se mladi i imame talenti tamu! Na Primer Naumovski bes poblemi i eden Naumovski vo forma moze dosta da napravi za nasiot tim, Goran Pandev! posledno vreme go imame koristeno kako igrac vo stredniot red no toa poradi so golemite problemi vo stredniot red i so vrajkanje na Sumulikovski i Trajanov vo Idnina i se nadevam deka Pandev ke bide vo svoje mesto pak.

Inace imame mladi talenti za stredniot red no sakam da se najdi igrac sto moze da go izmeni Mile Krstev! toj ne e star samo 24 godini no ic ne mise svija, nema dovolna brzini za ta pozicija pa zato treba de se bara altarnativa za nego.

Inace se soglasuvam deka imame golem problem vo golamskata pozicija! nekako ne mozime da napravime golman od evropski i svetski standard vo makedonija, poslednite 10 godini ne sme imale dobar golaman, Trajcev,Celeski (nego "Celeski" go znam licno od ohrid i drugar so mojot Vujko pa muabet imame praeno) Filevski,Milosevski i taka natamu, golmani sto ne vredat za reprentacia no problemot e toj sto nemame drug, Nokolov ima problem so makedonskiot passport. Jas neznam zasto vaka e no izgleda deka ne se raboti ubavo so golmani vo makedonija.....

Ima dve altarnativi! (1) da se raboti silno so mladi golamani kako Gjorgievski i Pandev na Primer! da imat svoj specialni golmanski trenari so mozat privatno so niv da rabotat. (2) da se donese golan od stranstvo i da im se dajt makedonski passport! losa alternativa no golam od klasa morat da imame ako sakame podobri resultati.


Inace Bukefal ja dobi mojata privatna poraka? :)

Pozdrav......

FastMako
March 11th, 2005, 10:18
Dvajcata ste vo pravo. Mnogu ubavo napisano.

Formacijata vo brojki bi bila: 4-3-3 (koga nie ja imame topkata) ili 4-5-1 (koga protivnikot ja ima topkata) :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

I za golmanot ste vo pravo. Ne mozeme eden makedonski Iker Casilias da najdime :wallbang:

A da se razvie golmanot Pandev, i da imame 3 igraci Pandev, super bi bilo ova. Na nekoj nacin atrakcija.

Romanticar
March 11th, 2005, 10:19
Букефал мајсторе добра анализа само кога би играле со овој состав секогаш би имале фудбалер повеќе од противникот. Значи имаш по грешка ставено 12 играчи во составот. ;)

unnamed1
March 11th, 2005, 11:01
Dvajcata ste vo pravo. Mnogu ubavo napisano..

Fala ti fast mako! za mene nema vrska koj ke se razbie neka bide i Gjorgievski i ako e romanticar :) samo za dobro nase no toa ne moze da bide durda ne pocne da se raboti so golmani vo makedonija malku poseriozno..... Morat reprentaciata (FFM) da najdat edno 4-5 maldi golmani vo drzavata od 15 do 18 godini sto imat talent i od togash da se raboti proficionalno so niv na priver vednash koga ke gi odredat tie da imat podarska od FFM so pari i so skoluvanje od jaki golmanski trenari......

A ovije golmanski treneri bi trebalo mnogu jako da gi pratat ovije mladi golmani koga igrat utakmici i da mu davat celo vreme soveti za kakvi greski pravat za da se raboti ponatmu!!!!! znaci FFM da stavi privaten trener sto ke gi pratat ovije non stop so da dobijat celosna slika i da imat totalna kontrola na nivnoto razvivanje.

Ambis
March 11th, 2005, 18:50
A ovije golmanski treneri bi trebalo mnogu jako da gi pratat ovije mladi golmani koga igrat utakmici i da mu davat celo vreme soveti za kakvi greski pravat za da se raboti ponatmu!!!!! znaci FFM da stavi privaten trener sto ke gi pratat ovije non stop so da dobijat celosna slika i da imat totalna kontrola na nivnoto razvivanje.
So se sluce so toj mladiot golman na Napredok? mislam na toj so branese vo finaleto na kupot protiv Sloga, navistina odlicno branese :thmbup:

Romanticar
March 11th, 2005, 19:23
So se sluce so toj mladiot golman na Napredok? mislam na toj so branese vo finaleto na kupot protiv Sloga, navistina odlicno branese :thmbup:

You are talking about Nikola Zerdeski. I don't know what's happening with him, he is not on Napredok's goal anymore.

Ambis
March 11th, 2005, 20:14
Бабунски и Марковски ќе му помагаат на Сантрач

Според најавите, на новиот селектор на македонската фудбалска репрезентација Слободан Сантрач во работата со репрезентативците ќе му помагаат Бобан Бабунски и Љупчо Марковски - Калц. Бабунски, кој е носител на А-тренерската лиценца, моментално е координаторот на младинските селекции, а порано беше помошник на ексселекторот Никола Илиевски - Џиџи. Популарниот Калц беше долгогодишен капитен на Вардар, а за репрезентацијата има одиграно 29 натпревари и постигнато два гола. Тој сега е играч-тренер на второлигашот Скопје. Во стручниот штаб на Сантрач ќе се најде и Антонио Филевски, кој ќе има задача да ги подготвува голманите. Порано и тој беше еден од помошниците на Џиџи. Во репрезентативниот стручен штаб за прв пат ќе се најде и фунцијата технички секретар.Поради пребукираност на хотелот Бест Вестерн, промоцијата на новиот селектор Слободан Сантрач, кој требаше да пристигне синоќа во Скопје, е презакажана за утре во 11 часот, во хотелот Александар Палас. На неа новиот репрезентативен учител ќе ги обелодени сите поединости околу репрезентацијата, а ќе одговара и на новинарски прашања.

Bukefal
March 12th, 2005, 03:44
Moram uste vednas da se izvinam sto vo sostavot staviv 12 igraci. Romanticar ti blagodaram za zabeleskata.

Isto taka vo vrska so iminjata mnogu ne se optovaruvav bidejki mene povazen mi bese stilot na igra. Znaci sekako deka vo toj sostav bi imalo mesto i za Novevski i drugi igraci.
So ova sakam da kazam deka momentalno kako sto kaza i Naum imame dovolen broj mladi i talentirani fudbaleri so koi treba da rabotime vo narednite 7-10 godini. Sekako ke ni trebaat i poiskusni igraci i zatoa tuka treba da se najde mesto i za Sedloski i Hristov koi bi bile nositeli na igrata.

Inace tocno e toa deka imame i uste pomladi fudbaleri koi se so vonseriski talenti. Tasevski od Vardar sum go gledal i navistina deteto ima bleskava idnina pred nego. Ne smeeme da go zaboravime ni Trickovski od mladinskata ekipa na Vardar. I toj bi trebalo da prerasne vo rasen golgeter no samo so kvalitetna rabota.
Za Naumovski sekogas treba da ima mesto vo nacionalniot tim.
Bi se zadrzal malce poveke na Stojkov. Mozebi sega nema da se slozite so mene i faktite ke vi davaat vo pravo da ne se slozite so mene no jas sepak mislam deka e toj ekstra fudbaler i od sekogas sum mislel deka go ima istiot talent kako Pandev. Ubeden sum deka koga ke go najde vistinskiot klub i negoviot talent ke dojde do izras. No ova e samo moe pretcustvo. Pomladiot Pandev kako sto gledame e isto mnogu talentiran fudbaler i ne smee da se zaboravi ni na nego.

Se na se smetam deka imame dovolen broj na fudbaleri koi bi mozele da go podignat nivoto na Mak. fudbalot.

Potrebna ni e edna koncepcija vo igrata, stil od koj nema da izbegnuvame i so toa da staneme prepoznatlivi. No za se ova ni treba i dobar strateg i iskreno se nadevam deka Santrac ke go stori toa.

Inace privrzanik sum na "totalniot fudbal" i mislam so edna dora programa vo narednite 2-3 god. moze i Makedonija da igra vo eden vakov stil.

Moj tip e deka vo narednite 5-6god ke ja vidime Makedonija na nekoja golema zavrsnica.


PS. Naum ja dobiv porakata i ti vrativ vednas.

unnamed1
March 12th, 2005, 08:16
Moram uste vednas da se izvinam sto vo sostavot staviv 12 igraci. Romanticar ti blagodaram za zabeleskata.

Isto taka vo vrska so iminjata mnogu ne se optovaruvav bidejki mene povazen mi bese stilot na igra. Znaci sekako deka vo toj sostav bi imalo mesto i za Novevski i drugi igraci.
So ova sakam da kazam deka momentalno kako sto kaza i Naum imame dovolen broj mladi i talentirani fudbaleri so koi treba da rabotime vo narednite 7-10 godini. Sekako ke ni trebaat i poiskusni igraci i zatoa tuka treba da se najde mesto i za Sedloski i Hristov koi bi bile nositeli na igrata.

Inace tocno e toa deka imame i uste pomladi fudbaleri koi se so vonseriski talenti. Tasevski od Vardar sum go gledal i navistina deteto ima bleskava idnina pred nego. Ne smeeme da go zaboravime ni Trickovski od mladinskata ekipa na Vardar. I toj bi trebalo da prerasne vo rasen golgeter no samo so kvalitetna rabota.
Za Naumovski sekogas treba da ima mesto vo nacionalniot tim.
Bi se zadrzal malce poveke na Stojkov. Mozebi sega nema da se slozite so mene i faktite ke vi davaat vo pravo da ne se slozite so mene no jas sepak mislam deka e toj ekstra fudbaler i od sekogas sum mislel deka go ima istiot talent kako Pandev. Ubeden sum deka koga ke go najde vistinskiot klub i negoviot talent ke dojde do izras. No ova e samo moe pretcustvo. Pomladiot Pandev kako sto gledame e isto mnogu talentiran fudbaler i ne smee da se zaboravi ni na nego.

Se na se smetam deka imame dovolen broj na fudbaleri koi bi mozele da go podignat nivoto na Mak. fudbalot.

Potrebna ni e edna koncepcija vo igrata, stil od koj nema da izbegnuvame i so toa da staneme prepoznatlivi. No za se ova ni treba i dobar strateg i iskreno se nadevam deka Santrac ke go stori toa.

Inace privrzanik sum na "totalniot fudbal" i mislam so edna dora programa vo narednite 2-3 god. moze i Makedonija da igra vo eden vakov stil.

Moj tip e deka vo narednite 5-6god ke ja vidime Makedonija na nekoja golema zavrsnica.


PS. Naum ja dobiv porakata i ti vrativ vednas.


Uste eden eden post so mnogu kvalitet I zdrelo fudbalsko mislenje,na vistina me iznenade positivno trenere :thmbup: Moze bi tebe te cekavme za to go napravish ovaj forum sto po kvaliteten,go podignat nivoto na forumot so 100% za nekoj den so ovije po shiroki izjavi......

Kako sto kzav predhodno bekovskata linija ne e nash problem tuko vo ovaj element mislam deka drzime jak evropski standard sto moze da im parira na site jaki navali vo evropa i vo svetot no za da im se dade xtra doverba na ova odbrana bi trebalo da imame eden jak golman sto moze da im dade malku povejki sigurnost vo odbranata i po slobodno da igrat koga znat deka ima golman od klasa zad niv sto moze da odbrani eventualen kiks vo odbranata i na takov nacin ke ima pomalku greski vo odbranata poradi sti ke igrat po relaxirano.

Pandev mislam deka mozime da go koristime povejke kako dirigent vo strednata linija bidejki ni treba eden motor tamu sto moze da gi servira igracite povejke so EXtra Podavanje I Pandev ima ako za ova i ima znajne! Vo stredniot ret ke imame dve motori kako Mitrevski I Sumulikovski, dve tenkoj sto ima treba vo sekoja ekipa za da pobeduvame dueli vo stredniot ret. Pandev I Krstev(ili nekoj drug za Krstev) ke bidat Direktori vo ovaj element so nivnata teknika I oko za igra.


Napadot ke bide podobar so Naumovski I cadinkovski! Morat Cadinkovski da pocne da dava golovi, jas mislam samo deka e vreme vo prasuvanje i koga ke go skersi mrazot mislam deka brzo i vtoriot ke go dade,Eden Naumovski vo forma site znajme sto znaci......

Jas bi sakal da gledam Formacija 4-4-2 sto mislam ke bide idealen konsept na ova mlada i talentirana ekipa vo idnina. Jas bi sakal Mitevski I Sikov da gi koristime kaki stoperi sto ke sedat vo bekovskata linija non stop,Vasoski i uste eden od bekovskata linija na drugiot kraj da mu se davat malku povejke slobodno za da mozat da go pomozat sdredniot ret koga treba! ke traba mnogu kondicija za ovaj konsept no 70-75 min mozat da izdarzat. Na vakov nacin ke mozi isto taka da im se dava malku povejka sloboda na Pandev na Primer sto ke moze malku povejke offensivni zadaci da ima vo stredniot red! Pandev koga ke bide na offensivni zadaci ke mozi Vasoski za moment da odi nekoj cekor pogore za da go blokira toj prostor koga e pandev na offensivni zadaci. Sumulikovski I Mitrevski ke imat pogolemi defensivni zadaci vo stredniot ret.

4-4-2 no mnogu pati ke bidime so 3 vo napad so mojata taktika i ova e cekor do totale fudbal no za vakva taktika treba mnogu kondicija ali ako e uspesna ke bide kako da sme imale igrac povejke na teren non stop(no treba i mnogu uigranost za ova)

Jas kako sto razbrav za Santrac toj e trener sto misli povejke da deffensivna igra I toa ne me bendisuva ic! jas sakam da pobedam utakmica so eden povejke daden gol nego eden pomalku pusten gol. Isto taka mislam deka po offensivna igra ke im odgovara povejke na ovije momci nego ona sto ja ima koristeno Santrac mnogu pati. Ta e staromodna taktika ali se nadevam deka posle informaci i video snimki ke se resi Santrac za najdobroata taktika za ovaj nacionalen tim.


Bukefal, ne brat ne ja dobiv porakata izgleda imashe nekoja greski ne napravi kako sto treba ali nema vrska sega. Sekako Pozdraven da mi si......

unnamed1
March 12th, 2005, 22:01
Here is a small translate from the interview 10 min ago with Santrac on MRT! I'm here to better the ranking on the maco soccer.I fell like home in macedonia since, I have had many macedonian friends in Skopje and will get knew so I have been many times in Macedonia so it will be no problem to settle in Skopje.

In my first game I will not change anything and I will have the same player as the last time but after that we will follow all player abroad and in macedonia. My first jobb will be to get to know all the players and ther personality which is importent. I will have 9 days with the palayer before the Romania games and it will be a lot of talk one and one and talk about my plan and how they can be a part if it......

Also it was some talk about his soccer career and when he was coach of S&M.....

thepretender
March 13th, 2005, 00:44
santrac bases his tactics on defensive stability and discipline. it's good thing for us. before thinking playing entertaining football, we should think of playing efficint and serious football. personally, i dont care about the tactics used ; 4-5-1, 4-3-3 and 3-4-3 are not important since the chosen one is adapted to the qualities and to the abilities of the players. if harmony is found, it always produces a good show. another important thing, the players have to be starters/regulars in their clubs. we have talented players like stojkov or grozdanovski but they are crap in their clubs or they almost don't play. but when they play for the NT, they're often brilliant. other, older, have the same problem like Sakiri or had long-term injuries : Popov, Naumoski for example. these 2 guys are too good, a small country like ours hasn't an infinite reservoir of players not to count on them.
we have some good players in every fields but we lack players at some position : wing backs, def mids, left mids (I. jancevski ? B. Jancevski ?) and an efficient striker (i mean : NOT LIKE CADIKOVSKI!). hristov could help when he's back in form cause he doesn't need 3000 occasions to score at least one goal. not like cadikovski.
that's why our head coach should look more on the domestic players and especially on the U21 talents we have in our league and abroad : Tasevski, Trickovski, Sikov were mentioned but also should be followed up guys like Stepanovski, Ivanovski, A. Stojanovski, Kirovski, lazarevski, Todorcev, Gligorov, Masev, S. Pandev, Iljoski or T. Pandev.

Bukefal
March 13th, 2005, 05:20
Za edna zemja da ima zdrava Reprezentacija treba da se ispolnat nekolku pred uslovi za da istata moze da se nadeva na kvaliteten fudbal. Duri potoa sleduvaat site drugi uslovi sto treba da se ispolnat.
Prvoto sto se gleda e podnebjeto i fudbalskata kultura na narodot vo drzavata. Vo ovoj tekst ke se osvrnam samo na Makedonija.

Znaci, Makedonija kako podnebje gi ima site preduslovi za kvaliteten fudbal. Tuka pred se mislam na rodenite talenti. Takvi vo Makedonija ima mnogu poveke od kolku drugi drzavi koi se porazvieni fudbalski od nas. Tuka na primer bi gi spomnal Skandinavskite zemji.
Fakt e deka vo Makedonija se ragaat poveke fudbalski talenti od Skandinavija no tie sepak se podaleku od nas. Isto taka e poznato deka samiot roden talent e dovolen samo okolu 20% za da se stane uspesen fudbaler. Drugite 80% se rabota, rabota i samo rabota.

Potoa sleduva strucnosta na trenerite. Jas ova bi go stavil duri i pred materijalnite uslovi (tereni, topki, teretani...)
Najvazna vozrast i najdobra za ucenje fudbal e vozrasta pomegu 10-16 god. Na ovaa vozrast decata najbrzo i najlesno gi ucat tajnite na fudbalot. Dokolku vo ovoj period deteto nema kvaliteten trener togas toa zaludno gi trosi godinite a postoi i opasnost da nauci nekoi pogresni koi ke go kocat vo naredniot period.
Sekade vo svetot najkvalitetnite treneri rabotat so mladite fudbaleri. Na primer: Site znaeme deka eden Capelo od Juventus nemoze nisto poveke da gi nauci svoite fudbaleri od toa sto tie veke go znaat. Mozebi moze da izmeni nekoi raboti takticki plan no ne i na tehnicki.

Dokolku FFM nema takvi treneri sto mozat da im bidat verni uciteli na decata togas treba da se vlozi vo nivna edukacija. Me raduva faktot sto vo posledno vreme se prakaat se poveke treneri da gi polagaat licencite od UEFA. No istite tie treneri treba vednas da se iskoristat kaj mladite fudbaleri.
Potoa treba FFM da gi natera site klubovi vo Makedonija da imaat mladinsko pionerski skoli vo koi ke rabotat isklucivo educirani treneri.

Potoa sleduva poteskiot del (od finansiska gledna tocka) a toa se pomosnite igralista i drugite materijalni nesta sto mu se potrebni na trenerite za rabota so deca.Sekoe dete mora da ima po edna topka za treniranje. Toa e eden golem preduslov ako sakame da neguvame tehnicki fudbal. Ovoj problem treba da se resava postepeno i tuka treba i drzavata da zeme svoj udel bidejki toa e od interes na Makedonija. A isto taka sum siguren deka toa na kraj ke im se isplati na klubovite. Namesto da frlaat pari i da kupuvaat igraci od drugi klubovi poisplatlivo ke im bide (vo podolg vremenski period) dokolku sami si gi proizveduvaat fudbalerite.

Potreben e i golem marketing koj i ne mora da bide mnogu skap. Znaci na sekoe dete ne smee da mu bide tesko da se zacleni vo nekoj klub. Bez razlika dali deteto vo momentot e talentiran igrac. Mnogu fudbaleri sozrevaat podocna (primer: Riste Bozinov) pa zatoa treba na site da im se dade sansa. Treba i vo skolite da se reklamira za decata da pocnat da igraat fudbal.

Lesno mozat da se dobijat i donacii od pobogatite fudbalski federacii, samo treba nekoj da e pozaangaziran i pouporen vo proektite. Treba da imame zacrtani proekti i sto e uste povazno da imame cel i vizija za sto sakame da postigneme.

Sega malce i za samata igra. Treba uste od male decata da se ucat da igraat na poveke pozicii na terenot. Denesniot moderen fudbal ne dozvoluva igracite da znaat da igraat samo edna pozicija tuku mora da bide korisen na poveke mesta vo timot. So decata treba da se raboti psiholoski za tie polesno gi naucat tajnite na fudbalot.

Koga decata ke dojdat na vozrast od 15-17 godini togas moze da se vidi dali toa e dete ima talent. No toa ne e dovolno za da stane vrven fudbaler. Treba isto da se vidi dali toa dete ima dovolna psiha za da se odkaze od site drugi raboti (tuka se razbira ne mislam i na ucenjeto)i da misli samo na fudbalot. Dokolku toa dete se pokaze deka e spremno da mu se posveti na fudbalot togas trenerot treba da mu posveti uste pogolemo vnimanie, bidejki toa ke bide dokaz deka dotogas so toa dete se rabotelo kvalitetno. Vo ranite godini decata ne treba da gubat mnogu vreme vo takticko-fizicki treninzi tuku isklucivo samo tehnicki. Koga ke ja dostignat vozrasta od 15-17 godini togas treba da pocne da se raboti na taktikata i kondicijata.

Tuka mislam deka nie imame ispusteno mnogu talenti. Znaci trenerot treba da si ja gleda rabotata a ne da misli koj mu e tatko na deteto i dali vujko mu e direktor itn... :frustrat:

Na mladinskite ekipi treba da im se obezbedat sto e mozno poveke utakmici kako so domasni taka i so stranski ekipi. Treba klubovite da si imaat edna vizija deka od sekoi 70-80 deca treba da izleze po eden prvotimec od sekoja generacija i deka od site 150-200 deca od sekoja generacija da izleze po eden reprezentativec. E togas mozeme da bideme zadovolni.

Selektorot na seniorskata Reprezentacija (Santrac) treba najmalku 4-5 pati godisno da ima sostanoci so site prvoligaski treneri kade sto ke im ukazuva na najnovite trendovi vo fudbalot i kade sto tie ke se usovrsuvaat. Znaeme deka vo Makedonija nie neguvame tehnicki doteran fudbal i taka treba i da prodolzime. Znaci selektorot treba da im ukazuva na trenerite kakvi fudbaleri da proizveduvaat.
Na primer: Sto se ocekuva od eden krilen napagac? Da bide brz, kreativen, dobar dribler i da znae da centrira so dvete noze. Znaci trenerot treba togas uporno da nastojuva negoviot igrac da raboti na tie nekolku zadaci.

Vo pionerskite i pomalite ligi duri bi predlozil i da ne se igra na bodovi. Bidejki togas plasmanot na edna ekipa i ne e tolku vazen kolku sto e vazno razvivanjeto na sekoe dete posebno.

Ako napravime sporedba so prvata reprezentacija na Makedonija vo vremeto na Pancev itn. i segasnava reprezentacija ke vidime deka sega igrame mnogu pobrz i pomoderen fudbal no toa neznaci deka sme go postignale vrvot. Naprotiv!!!

Bidejki sega imame edna mlada plejada na dbri fudbaleri golema odgovornost lezi na Santrac tie fudbaleri da se neguvaat i usovrsuvaat. I voj stil da se raboti vo celata prva liga.

Isto taka mnogu e vazno da mu se stavi do znaenje na fudbalerite deka nikoj igrac ne podobar od ekipata. Znaci timot e na prvo mesto a duri potoa se gledaat individualnite sposobnosti.

Mozebi ovoj topic i ne e mesto za vakvi pisuvanja i se izvinuvam ako e taka. Siguren sum deka ova vi izgleda mnogu dolgu no veruvajte ova e mnogu kratko za da se napravi celosna i detalna analiza na Mak. fudbalot.

Uste ednas ke vi se izvinam ako mnogu preterav.
Pozdrav do site verni i vistinski navivaci na Mak. fudbalot
Tekstot e licno mislenje na avtorot.

Avtorot e trener so visoka B-licenca od UEFA i sef na strucniot stab na mladinskata eika na AB-Kopenhagen od Danska

unnamed1
March 13th, 2005, 11:08
Dobra analiza I ima dosta interesentni raboti sto moze da gi rashirime malku vo diskusi ali posle ke go napravam toa bidejki sum malku zafaten do 15.00 negde.........

unnamed1
March 13th, 2005, 17:42
Za edna zemja da ima zdrava Reprezentacija treba da se ispolnat nekolku pred uslovi za da istata moze da se nadeva na kvaliteten fudbal. Duri potoa sleduvaat site drugi uslovi sto treba da se ispolnat.
Prvoto sto se gleda e podnebjeto i fudbalskata kultura na narodot vo drzavata. Vo ovoj tekst ke se osvrnam samo na Makedonija.

Znaci, Makedonija kako podnebje gi ima site preduslovi za kvaliteten fudbal. Tuka pred se mislam na rodenite talenti. Takvi vo Makedonija ima mnogu poveke od kolku drugi drzavi koi se porazvieni fudbalski od nas. Tuka na primer bi gi spomnal Skandinavskite zemji.
Fakt e deka vo Makedonija se ragaat poveke fudbalski talenti od Skandinavija no tie sepak se podaleku od nas. Isto taka e poznato deka samiot roden talent e dovolen samo okolu 20% za da se stane uspesen fudbaler. Drugite 80% se rabota, rabota i samo rabota.

Potoa sleduva strucnosta na trenerite. Jas ova bi go stavil duri i pred materijalnite uslovi (tereni, topki, teretani...)
Najvazna vozrast i najdobra za ucenje fudbal e vozrasta pomegu 10-16 god. Na ovaa vozrast decata najbrzo i najlesno gi ucat tajnite na fudbalot. Dokolku vo ovoj period deteto nema kvaliteten trener togas toa zaludno gi trosi godinite a postoi i opasnost da nauci nekoi pogresni koi ke go kocat vo naredniot period.
Sekade vo svetot najkvalitetnite treneri rabotat so mladite fudbaleri. Na primer: Site znaeme deka eden Capelo od Juventus nemoze nisto poveke da gi nauci svoite fudbaleri od toa sto tie veke go znaat. Mozebi moze da izmeni nekoi raboti takticki plan no ne i na tehnicki.

Dokolku FFM nema takvi treneri sto mozat da im bidat verni uciteli na decata togas treba da se vlozi vo nivna edukacija. Me raduva faktot sto vo posledno vreme se prakaat se poveke treneri da gi polagaat licencite od UEFA. No istite tie treneri treba vednas da se iskoristat kaj mladite fudbaleri.
Potoa treba FFM da gi natera site klubovi vo Makedonija da imaat mladinsko pionerski skoli vo koi ke rabotat isklucivo educirani treneri.

Potoa sleduva poteskiot del (od finansiska gledna tocka) a toa se pomosnite igralista i drugite materijalni nesta sto mu se potrebni na trenerite za rabota so deca.Sekoe dete mora da ima po edna topka za treniranje. Toa e eden golem preduslov ako sakame da neguvame tehnicki fudbal. Ovoj problem treba da se resava postepeno i tuka treba i drzavata da zeme svoj udel bidejki toa e od interes na Makedonija. A isto taka sum siguren deka toa na kraj ke im se isplati na klubovite. Namesto da frlaat pari i da kupuvaat igraci od drugi klubovi poisplatlivo ke im bide (vo podolg vremenski period) dokolku sami si gi proizveduvaat fudbalerite.

Potreben e i golem marketing koj i ne mora da bide mnogu skap. Znaci na sekoe dete ne smee da mu bide tesko da se zacleni vo nekoj klub. Bez razlika dali deteto vo momentot e talentiran igrac. Mnogu fudbaleri sozrevaat podocna (primer: Riste Bozinov) pa zatoa treba na site da im se dade sansa. Treba i vo skolite da se reklamira za decata da pocnat da igraat fudbal.

Lesno mozat da se dobijat i donacii od pobogatite fudbalski federacii, samo treba nekoj da e pozaangaziran i pouporen vo proektite. Treba da imame zacrtani proekti i sto e uste povazno da imame cel i vizija za sto sakame da postigneme.

Sega malce i za samata igra. Treba uste od male decata da se ucat da igraat na poveke pozicii na terenot. Denesniot moderen fudbal ne dozvoluva igracite da znaat da igraat samo edna pozicija tuku mora da bide korisen na poveke mesta vo timot. So decata treba da se raboti psiholoski za tie polesno gi naucat tajnite na fudbalot.

Koga decata ke dojdat na vozrast od 15-17 godini togas moze da se vidi dali toa e dete ima talent. No toa ne e dovolno za da stane vrven fudbaler. Treba isto da se vidi dali toa dete ima dovolna psiha za da se odkaze od site drugi raboti (tuka se razbira ne mislam i na ucenjeto)i da misli samo na fudbalot. Dokolku toa dete se pokaze deka e spremno da mu se posveti na fudbalot togas trenerot treba da mu posveti uste pogolemo vnimanie, bidejki toa ke bide dokaz deka dotogas so toa dete se rabotelo kvalitetno. Vo ranite godini decata ne treba da gubat mnogu vreme vo takticko-fizicki treninzi tuku isklucivo samo tehnicki. Koga ke ja dostignat vozrasta od 15-17 godini togas treba da pocne da se raboti na taktikata i kondicijata.

Tuka mislam deka nie imame ispusteno mnogu talenti. Znaci trenerot treba da si ja gleda rabotata a ne da misli koj mu e tatko na deteto i dali vujko mu e direktor itn... :frustrat:

Na mladinskite ekipi treba da im se obezbedat sto e mozno poveke utakmici kako so domasni taka i so stranski ekipi. Treba klubovite da si imaat edna vizija deka od sekoi 70-80 deca treba da izleze po eden prvotimec od sekoja generacija i deka od site 150-200 deca od sekoja generacija da izleze po eden reprezentativec. E togas mozeme da bideme zadovolni.

Selektorot na seniorskata Reprezentacija (Santrac) treba najmalku 4-5 pati godisno da ima sostanoci so site prvoligaski treneri kade sto ke im ukazuva na najnovite trendovi vo fudbalot i kade sto tie ke se usovrsuvaat. Znaeme deka vo Makedonija nie neguvame tehnicki doteran fudbal i taka treba i da prodolzime. Znaci selektorot treba da im ukazuva na trenerite kakvi fudbaleri da proizveduvaat.
Na primer: Sto se ocekuva od eden krilen napagac? Da bide brz, kreativen, dobar dribler i da znae da centrira so dvete noze. Znaci trenerot treba togas uporno da nastojuva negoviot igrac da raboti na tie nekolku zadaci.

Vo pionerskite i pomalite ligi duri bi predlozil i da ne se igra na bodovi. Bidejki togas plasmanot na edna ekipa i ne e tolku vazen kolku sto e vazno razvivanjeto na sekoe dete posebno.

Ako napravime sporedba so prvata reprezentacija na Makedonija vo vremeto na Pancev itn. i segasnava reprezentacija ke vidime deka sega igrame mnogu pobrz i pomoderen fudbal no toa neznaci deka sme go postignale vrvot. Naprotiv!!!

Bidejki sega imame edna mlada plejada na dbri fudbaleri golema odgovornost lezi na Santrac tie fudbaleri da se neguvaat i usovrsuvaat. I voj stil da se raboti vo celata prva liga.

Isto taka mnogu e vazno da mu se stavi do znaenje na fudbalerite deka nikoj igrac ne podobar od ekipata. Znaci timot e na prvo mesto a duri potoa se gledaat individualnite sposobnosti.

Mozebi ovoj topic i ne e mesto za vakvi pisuvanja i se izvinuvam ako e taka. Siguren sum deka ova vi izgleda mnogu dolgu no veruvajte ova e mnogu kratko za da se napravi celosna i detalna analiza na Mak. fudbalot.

Uste ednas ke vi se izvinam ako mnogu preterav.
Pozdrav do site verni i vistinski navivaci na Mak. fudbalot
Tekstot e licno mislenje na avtorot.

Avtorot e trener so visoka B-licenca od UEFA i sef na strucniot stab na mladinskata eika na AB-Kopenhagen od Danska

Jas se soglasuvam deka uspek vo sport samo moze da ima koga ima uspek vo drzavata kako drzava i ne pred toa. Mentalitetot dreba de smeni totalno vo makedonija i narodot sto zive tamu!!!!! ova ne e vo krvta ili vo genot bidejki na primer makedoncite vo australia gi imat organisirano svojte elitni klubovi na mnogu visok nivo pa zato to ne e makedonski geneticen problem tuku ima i nadesh za makedoncite vo makedonija no so skrstena raka i cekanje na drug nema nisto da se napravi......

Kako prvo imame edna federacija sto e edna od najkorupirani nis celiot svet i treba tamu da pocnime ali ako bese sve kako sto treba vo makedonija nemashe drzavata da ostvi takvi idioti da destvuvat slobodno kako vo FFM,No toa e to......

Bukafel uefa i drugi organi davat pari na FFM za topa i kopacki za decata ali tie odat barem edno 80% vo privaten dzep pa zato badiala sto pravime muabet za ova bas sega! nasite positivni misli i realnosta vo makedonija se sosema drugi raboti...... Se soglasuvam deka imame talenti vo makedonija no trebat tie da se skolovat kako sto treba ali ne sme sposobni vo ovaj moment da organisirame nisto no ima znajne vo makedonija da se organisira ali nikoj nejki gazot da go fati od stol i da skokni i da kazi do koga vaka koga ke pocnime nie kako drzava da rabotime?.

Santrac mislam deka ne e covekot sto moze da ni donese diciplina vo nashiot tim bidejki toj e balkanec od starata garda i ima ist mentalitet kako nashite treneri pa zato malku stravuvam za ova no sekako kako makedonec se nadevam deka Santrac sepak moze da me iznenadi posetivno i deka ke napravi eden mentalitet kado sto ekipata idi vo prv plan i igracot vo vtor! znaci site za site i ne eden po eden.....

Jas sakam anglicanec ili germanec da stavam kako trener ali ne bidna taka, tie se specialista za kolektivna igra i golema borba na teren! germanski i angliski treneri mnogu rabotat kako spykologi isti i silno rabotat so ideata deka so borba i kolektiva moze planini da se urnat znaci fudbalski zvezdi..... No sega Santrac ni e trener i se nadevam deka ke raboti na ovaj plan i toj.....


Inaci mozes povejke da mi kazis so ona poslednoto sto go napisa Bukefal,(Avtorot e trener so visoka B-licenca od UEFA i sef na strucniot stab na mladinskata eika na AB-Kopenhagen od Danska)

So tapva lisenca moze i A ekipi da trenirash taka? a ovije AB sega vo vtora igrat ili kade?

Inace ti posakuvam mnogu strejka vo ta kariera pa mozebi i vo makedonija ke te vidime vo idnina za natcionalniot tim......

Pozdrav......

Bukefal
March 14th, 2005, 01:40
Tocno e toa deka za da imame zdrava reprezentacija treba da imame i zdrava drzava. No toa i ne e sekogas taka. Eve primeri za toa mozat da bidat Brzil i Argentina. Drzavite navistina im se korumpirani i siromasni no sepak koga se raboti za fudbal togas se raboti so srce.
Pricinata za toa jas ja gledam vo faktot sto za ovie drzavi fudbalot ne e samo igra i biznis tuku i nacin na ziveenje. Tuka jas ja gledam razlikata.
Znaci nas ni trebaat luge sto navistina go sakaat fudbalot i sto vo nego nemaat licni interesi. No toa site vie dobro go znaete pa nemora jas pak da go povtoruvam.

A i jas sum privrzanik na toa da imavme germanski trener, no sega morame da mu dademe sansa i na Santrac

Inace Naum vo vrska so mojata licenca:

So segasnata licenca mozam da gi treniram site mladinski ekipi i reprezentacii vo Evropa i posiroko i site seniorski timovi koi nastapuvaat vo vtora liga ili podole.
Sega vo avgust ke polagam za A licenca koja ke mi dozvoli da rabotam i so seniorski ekipi od prva liga. No toa se uste ne mi e ambicija so ogled na mojata vozrast (25god).

A mojata zivotna zelba e eden den da stanam selektor na Makedonskata Reprezentacija

Inace AB kopenhagen vo momentot se natprevaruva vo danskata prva liga sto vo prevod znaci vtora bidejki najdobrata e Superliga.
Ima ambicii od narednata sezona povtorno da se vrati vo Superliga. Dodeka pak site mladinski ekipi se vo vrvot na Danskiot fudbal.

FastMako
March 14th, 2005, 10:00
Inace Naum vo vrska so mojata licenca:

So segasnata licenca mozam da gi treniram site mladinski ekipi i reprezentacii vo Evropa i posiroko i site seniorski timovi koi nastapuvaat vo vtora liga ili podole.
Sega vo avgust ke polagam za A licenca koja ke mi dozvoli da rabotam i so seniorski ekipi od prva liga. No toa se uste ne mi e ambicija so ogled na mojata vozrast (25god).

A mojata zivotna zelba e eden den da stanam selektor na Makedonskata Reprezentacija

Inace AB kopenhagen vo momentot se natprevaruva vo danskata prva liga sto vo prevod znaci vtora bidejki najdobrata e Superliga.
Ima ambicii od narednata sezona povtorno da se vrati vo Superliga. Dodeka pak site mladinski ekipi se vo vrvot na Danskiot fudbal.

Bravo Majstore :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Taka mora da se raboti :proud:

K-15
March 14th, 2005, 15:27
Mnogu dobri misli i idei. Timot sto go predlozi Bukefal e mnogu dobar, samo si mislam deka poveke mesto vo pocetniot tim nema za Stavrevski, star e i Noveski e mnogu podobar od nego i pomlad a isto i Grncarov sega se vrati po povredata i bi bil dobra opcija.

Isto taka vo sredniot red mislam deka A. Mitrevski ne pravi dovolno toj igra mnogu odbrambeno i ne kreatira mnogu sansi, ama ako igrame so troca napred i so Pandev odma zad niv ne bi bilo loso da imame dvajca definzivni igraci vo sredinata(Sumulikovski i Mitrevski).

Pomladite igraci treba da dobijat sansa na ostanatite natprevari vo ovie kfalifikacii za da imaat barem malo iskustvo za naredniot ciklus!

K-15
March 14th, 2005, 15:40
P.S. Dobro dojde na ovoj forum, Bukefal, Pretstavi se vo "New comers thread" kazi kolku godini si i nesto za tebe vo toj thread. Kako nauce za ovoj forum?

http://www.xtratime.org/forum/showthread.php?t=107094

unnamed1
March 14th, 2005, 15:48
Bukefal! abe da znam deka imale mnogu drzavi sto ne se bogati uspek vo fudbal kako na primer Brazil,Argentina pa da gi kazime isto taka Romania,Srbia i Hrvatska no tie drzavi imat mnogu golem kadar pa zatoa izleguvat po eden extra talent poradi toa no ako rabota tie na najdobar nacin i tie ke bideja mnogu podobri.

No za da ima na primer edna mala drzava kako Makedonija sansa za da se kvalificira vo edno prvenstvo im treba dosta strejka so mnogu raboti,Na primer da nemame povredi i non stop da sme kompletni(a ja ne pamtam posledniot pat koga bevme kompletni! mozebi pred 5 godini i na vistina stalno nemame strejka so toa) i treba da ni badne edna malku polesna grupa kade sto moze da ja iskoristime sansata.

Isto taka treba da se raboti na psykoliski plan kako sto kazav deka edna mala ekipa moze da urne planini poradi nie samo so XTRA brbena igra mozime da postignime resultati na drug nacin ne moze bidejki go nemame Ronaldo tuko treba da rabotime so toa sto gi imame pa toa sto go imeme moze da bide golema timska igra.

A kako ti ja dado ta lisencata? AB te pustija da se skoluvash taka? ali ti sega rabotish so mladite kadeti vo AB taka? ali sekako vo idnina ako se pokazish mozebi ke dadat sansa i vo A ekipata pa taka mozebi i ke te najdime vo idnina vo makedonija barem na toa se nadevame a na vistina imash nekoj dobri idee sto moze da im gi razvijash vo makedonskiot fudbal,skandinavski danski misli ne se losi i tamo idi timot vo prv plan.

Dragan jas se soglasuvam so tebe! Imame dosta dobri talenti sega i se nadevam deka ke iskoristime va naredniot ciklus pa i neka dajt gospot edna coveska grupa togash isto i do togash moze bi ke se razvijat i Sasko Pandev i Tasevski se nadevam..... Inace Grncarov e dosta dobar kako sto velish no konkurencijata je ogromna vo odbranata kaj nas bidejki iame edno 10-12 dobri igraci vo toj eliment.


Blogodaram za zborot i za vasheto odzemeno vreme za citanje, se citame Pozdrav.

K-15
March 14th, 2005, 15:56
Da Sasko Pandev i isto Tasevski treba da se probaat tie se dobri kreativni igraci. Vo minatoto koristevme mnogu negativni igraci i dobro e da se znae deka imame mladi dobro talentirani fudbaleri so mnogu vestini!

Bukefal
March 15th, 2005, 02:48
Vo pravo si K-15 deka podobro e Novevski da igra namesto Stavrevski (iako jas mnogu go obozavav Stavrevski porano koga bese pomlad :) ).

No jas mnogu ne mislev na iminjata koga go pisuvav toa i znam deka imame i mnogu drugi mladi i talentirani fudbaleri. Vo posledno vreme prijatno me iznenaduva Sikov no i negovoto vreme doprva doaga.

Vo vrska so relacijata drzava-fudbal sto ja diskutirame so Naum, moram da priznam deka si vo pravo i deka dokolku drzavata ni bese pozdrava ke bese i mnogu polesno da se misli/raboti na fudbalot. No isto taka moram da spomnam deka ne e sekogas do drzavata za da se napravi nesto vo fudbalot. Ponekogas se potrebni mali nesta za da se napravat golemi dela.
Bidejki nie nemame igraci od tipot na Ronaldo, Ronadinho.... togas treba da gi neguvame uste poveke tie sto gi imame.
Na primer vo Brazil i ne bi bila nekoja steta ako se izgubi talent kako Ronaldo bidejki tie znaat deka imaat uste deset takvi. Dodeka pak kaj nas morame da gi neguvame tie sto gi imame.

Najvazno od se e da imame prepoznatliv stil na igra po koj site ke ne poznavaat. Neka bide toa i so taa cena da ne kvalificirame na nekoe silno prvenstvo vo naredniot ciklus, no togas koga naseto vreme ke dojde i kvalifikacijata ke si dojde sama po sebe.

Vo vrska so mojata licenca: Mene me isprati klubot AB da se educiram kako najmlad trener vo okolinata na Kopenhagen so visoka B-licenca na UEFA. Tie se resija da vlozat vo mene so nadez deka eden den ke im se isplati. Inace jas igrav za toj klub 6 godini. Momentalno ja treniram mladinskata ekipa so igraci rodeni 86/87 godina. Se natprevaruvame vo danskata Super mladinska liga i momentalno sme na 4 pozicija od 16 ekipi. No vtoriot del ni zapocnuva na 7 april pa ke vidime kako ke zavrsime.

Pozdrav do site :)

Bukefal
March 15th, 2005, 02:50
Inace za forumov slucajno go najdov na internet i mnogu se izraduvav bidejki e mnogu kvaliteten i dobar.

thepretender
March 15th, 2005, 12:36
Thanks a lot Bukefal. your contribution is recent but it is remarkable.

btw, what do you think guys of calling this thread : National Team thread. it has many views and is quite active and smart, i wouldn't like to close it. let me know what you think about that.

thepretender
March 15th, 2005, 12:40
Сантрач ќе компонира и нема да се експонира

"Не должам никому ништо. Никој не ми должи ниту мене. Дојдов со еден цел, да направиме исчекор со репрезентацијата на Македонија."

Со тоа мото, новиот селектор на македонската фудбалска репрезентација, Србинот Слободан Сантрач, настапи на првата средба со новинарите, во хотелот "Александар палас", каде што ФФМ во саботата ја направи неговата свечена промоција, по потпишувањето на договорот што е со важност до 2008 година.

- Заедничка цел ни е репрезентацијата. Чест и голема одговорност. Не дојдов да се експонирам, туку да вкомпонирам тим, во кој ќе се знае кој е кој. Нема да ги учам играчите како да играат фудбал, туку максимално да ги искористам нивните индивидуални способности. Со работа и дисциплина ќе стасаме до целта. Со која брзина ќе се движиме од стартот до целта, зависи од повеќе фактори - вели Сантрач.

Според договорната обврска, Сантрач во преостанатите шест натпревари од квалификацискиот циклус за Светското првенство 2006 ќе треба достојно да го заврши натпреварувањето и да подготви тим кој во новиот циклус за ЕП 2008 ќе атакува на третата позиција. Со најавените измени во стручниот штаб, луѓето на ФФМ очекуваат бараж за пласман на завршницата. За тие услуги, Сантрач ќе добива месечна плата од 4.000 евра и ќе учествува во премиите за секој успех.

- Договорот е само едно парче хартија. Сакам да успееме во работата и да ја продолжиме соработката. По првиот разговор со луѓето на ФФМ во Белград, веднаш почнав да собирам информации преку моите колеги за сите македонски репрезентативци. Има потенцијал. Нема да се потценуваме - соопшти со оптимизам Сантрач.

Првиот испит ќе биде на 30 март, во Скопје, против Романија. Новиот селектор не најави радикални измени во изборот на играчите. Репрезентативните покани за кандидатите ќе се испраќаат од денеска, за кога Сантрач најави дека ќе го соопшти списокот. Костурот на тимот останува да го сочинуваат интернационалците, од кои повеќето во своите клубови го немаат решено статусот на стандарден првотимец.

- Ме интересира само иднината. На шесте квалификациски натпревари во комбинација биле 28 играчи. Ќе играат тие што можат, но и што сакаат да се борат за државниот дрес. Верувам во сите, но нема да дозволам никој да ја злоупотреби довербата. Играчите кои подолг период се надвор од натпреварувачкиот ритам, нормално е да ги нема во тимот - вели тој.

Сантрач е првиот стрелец на просторите од поранешната СФРЈ, со 218 гола. На кормилото на Македонија доаѓа како стратег, кој во 1998 година бил рангиран на 8. место до ФИФА, според резултатите со репрезентацијата на северниот сосед. Сега е инструктор на УЕФА. Запрашан - каков стил на игра треба да се очекува од македонската репрезентација под негово водство, Сантрач возврати:

- Стилот не го одредувам јас, туку играчите, во зависност од тоа какви предиспозиции имаат. Сакам да играме динамично. Топката од противникот да се одзема што е можно побрзо и да се гради трпелива акција, од која ќе можеме да постигнеме гол.

Сантрач имаше можност да се запознае и со домашниот фудбал. Проследи едно полувреме од мечот Работнички Кометал - Маџари Солидарност, по што со соработниците замина во канцеларијата на ФФМ, каде што имаше тричасовен состанок со соработниците. Покрај најавениот контролен меч за 25 март со младата или селекција на новинарите, по дуелот со Романија Сантрач најави уште еден тест за репрезентативните кандидати од домашното првенство, што би ги предлагале тренерите на прволигашите.

Romanticar
March 15th, 2005, 12:59
btw, what do you think guys of calling this thread : National Team thread. it has many views and is quite active and smart, i wouldn't like to close it. let me know what you think about that.

I think it's a good idea. Then we will be able to discuss everything connected with the NT in one thread and it will bring much more quality in the discussions.

MacoBoy
March 15th, 2005, 14:16
I agree.

Ambis
March 21st, 2005, 17:22
ФУДБАЛ - ДОПОЛНУВАЊЕ НА РЕПРЕЗЕНТАТИВНИОТ СПИСОК
Сантрач ќе покани голман, а можеби и напаѓач

Повремениот репрезентативец Гого Јовчев, кој во оваа сезона го брани голот на тетовска Шкендија, останува главен кандидат за испразнетото голманско место на поширокиот репрезентативен список за мечот со Романија, во Скопје, на 30 март. Тој сериозна конкуренција на кого да му биде упатена дополнителната покана ќе има во искусниот Љупчо Кметовски од редовите на Вардар, кој беше јунакот на последниот дерби-натпревар. Македонскиот фудбалски селектор Слободан Сантрач, денеска ќе го соопшти името на третиот кандидат за голман во репрезентацијата на Македонија, каде што останаа еден од капитените Петар Милошевски и дебитантот Томислав Пачовски. Третиот голман од објавениот списокот на Сантрач, Јордан Георгиевски од редовите на лидерот Работнички Кометал, е елиминиран поради изречената суспензија од страна на ФФМ за позитивниот тест на антидопинг контролата.

Romanticar
March 21st, 2005, 19:21
Madzovski as a replacement for Jorde! :tongue:

Ambis
March 21st, 2005, 20:43
Madzovski as a replacement for Jorde! :tongue:
I agree :D

Harry Potter
March 22nd, 2005, 00:26
as a replacement for Jorde Santrac has called Gogo Jovcev from Skendija 79 and instead Aco Stojkov he called Aleksandar Bajevski from Ferencvaros. He also has deleted Danco Masev from the list cuz his unfair reaction in the derby this Sunday.

Ambis
March 22nd, 2005, 01:03
as a replacement for Jorde Santrac has called Gogo Jovcev from Skendija 79 and instead Aco Stojkov he called Aleksandar Bajevski from Ferencvaros. He also has deleted Danco Masev from the list cuz his unfair reaction in the derby this Sunday.
Great news for Bajevski he deserves it :thumbsup:

Bukefal
March 22nd, 2005, 03:15
Dobro e toa sto se vrati Bajevski vo nacionalniot tim....

MacoBoy
March 22nd, 2005, 09:00
Im glad Bajevski is back :thumbsup:

Poland-Cement
March 22nd, 2005, 19:34
Is the full team for the match with Romania announced ?

Harry Potter
March 22nd, 2005, 20:07
si it is. Here it is the Macedonian squad vs Romania:

GK:
Petar Milosevski (Sebatspor - Turkey)
Tomislav Pacovski "Tome" (Pelister)
Gogo Jovcev (Skendija 79)

DF:
Goce Sedloski "Sedlo" (Dinamo Zagreb - Croatia)
Robert Popov (Liteks Lovetch - Bulgaria)
Nikolce Noveski (FSV Mainz 05 - Germany)
Aleksandar Vasoski "Tetovce" (Eintracht Frankfurt - Germany)
Boban Grncarov "Grne" (Metalurg Donetsk - Ukraine)
Robert Petrov (Lokomotiv Plovdiv - Bulgaria)
Igor Kralevski (Rabotnicki Kometal)

MD:
Mile Krstev (Groningen - Nederland)
Velice Sumolikoski "Sumi" (Zenith - Russia)
Aleksandar Mitreski (Grasshoppers - Switzerland)
Igor Jancevski (Varteks Varazdin - Croatia)
Vlatko Grozdanovski "Vlatce" (Omonia Nicosia - Cyprus)
Stojance Ignjatov "Tinte" (Rabotnicki Kometal)

ST:
Dos Santos Vandair (Vardar)
Goran Pandev (Lazio - Italy)
Dragan Cadikovski "Cadik" (Zenit - Russia)
Goran Maznov (Rabotnicki Kometal)
Aleksandar Bajevski "Bajo" (Ferencvaros - Hungary)

MG:
Slobodan Santrac "Slobo" (Serbia and Montenegro)

Romanticar
March 22nd, 2005, 20:20
Kralevski is a defender. :smileani:

Harry Potter
March 22nd, 2005, 20:26
This is a list from Makedonski Sport, so it is not my mystake. Also they've put Vandair in MD.

thepretender
March 22nd, 2005, 23:27
What Masev has done ?

K-15
March 23rd, 2005, 04:07
Yes Masev was dropped because of the incident in the game agaisnt Vardar.

Ambis
March 23rd, 2005, 05:45
Was he the one that spit on someone?

K-15
March 23rd, 2005, 13:30
No he was spat at. But apperently he wasnt behaving too!

Harry Potter
March 23rd, 2005, 18:45
Masev is out cuz bad behavior. Also he and Zoran Jovanovski got 2 matches suspension in the domestic league.

Poland-Cement
March 23rd, 2005, 19:47
Masev wasn´t good in this season. He scored only 1 goal in Prva Liga.

Zlatko
March 24th, 2005, 17:56
Anyone can predict the result from Macedonia - Romania? :smileani:

Zlatko
March 24th, 2005, 18:05
Anyone can predict the result from Macedonia - Romania? :smileani:

ill say 2:1 for Maceodnia

Alex-10
March 24th, 2005, 18:48
I think and hope 1-0 to Macedonia ;).

Harry Potter
March 24th, 2005, 19:19
2:1 or 1:0 za Falangata

thepretender
March 24th, 2005, 23:45
Masev wasn´t good in this season. He scored only 1 goal in Prva Liga.

isn't that because of his position ? he plays left mid, doesn't he ?

Poland-Cement
March 25th, 2005, 00:29
As I said I predicted 0-0. It´s very often when the coach in his first match have a draw.

Romanticar
March 25th, 2005, 00:47
isn't that because of his position ? he plays left mid, doesn't he ?

Yeah, a left winger.

Ambis
March 25th, 2005, 03:22
ФИФА РАНГ-ЛИСТА
Македонија на 94. место :yawn:

Македонската фудбалска репрезентација е пласирана на 94. позиција на мартовската ранг-листа на ФИФА, што е едно место подолу во однос на минатомесечниот пласман. Пред нас се репрезентациите на Северна Кореја, Индонезија и Хаити, а многу не заостануваат Исланд, Боливија и Панама. Нашиот следен противник во квалификациите за СП 2006 година, Романија, исто така, забележа пад од едно место и сега е 29-та.
Од нашата квалификациска група најдобро котира Чешка, која си остана на четвртото место, додека Холандија е седма. Финска скокна две места и е на 36. позиција. Послаборангирани од нас се Ерменија (120) и Андора (139).
Бразил и понатаму има убедливо водство на лидерската позиција, пред Франција и Аргентина. Најголем скок остварија Куба (60. место, +11) и Хонг Конг (124. место, +10).

MacoBoy
March 25th, 2005, 04:58
Anyone can predict the result from Macedonia - Romania? :smileani:
2-1 for us.

Ambis
March 26th, 2005, 04:54
Слободан Сантрач задоволен

Селекторот на нашата најдобра фудбалска репрезентација Слободан Сантрач утре во пријателски дуел со младинската, го заокружува првиот дел од подготовките за претстојниот мундијалски квалификациски предизвик против Романија.На денешниот брифинг со новинарите тој го истакна задоволството од своите избраници од нивното однесување и подготвеноста за успешен настап против романците.

Harry Potter
March 26th, 2005, 11:54
PANDEV NEIZVESEN ZA ROMANIJA

Goran Pandev ima otok na kolenoto koj go dobi na trening mecot 10 na 10 na Cair koga vo zarot na igrata Sedloski startuval nad nego Pandev nemozel da prodolzi. So zgrcen izraz na liceto lekarite go iznesle, a toj samo mrdal so glavata velejki "Neznam sto mi e". Ima otok na kolenoto i nema da nastapi denes na kontrolniot mec so mladata reprezentacija. Lekarite se nadevaat deka ke uspeat da mu to splasnat otokot za da moze da igra so Romanija vo Sreda.

unnamed1
March 26th, 2005, 13:24
PANDEV NEIZVESEN ZA ROMANIJA

Goran Pandev ima otok na kolenoto koj go dobi na trening mecot 10 na 10 na Cair koga vo zarot na igrata Sedloski startuval nad nego Pandev nemozel da prodolzi. So zgrcen izraz na liceto lekarite go iznesle, a toj samo mrdal so glavata velejki "Neznam sto mi e". Ima otok na kolenoto i nema da nastapi denes na kontrolniot mec so mladata reprezentacija. Lekarite se nadevaat deka ke uspeat da mu to splasnat otokot za da moze da igra so Romanija vo Sreda.

Haha did not a tell all of you that Sedlo is not a man for the NT anymore and should have been substitute by Sikov :D Great today on the training Sedloski destroyd Pandev's knee and if it really bad he will be out for a long time, Sedloski is a true KONJU :frustrat:

Talk about a hard start for Satntrac, he have no left wing in the team now since Sakiri and Pandev are out...... :mad: Bravo Sedlo konjuu........

HajdukSplit
March 26th, 2005, 13:29
1-0 Romania

MacoBoy
March 26th, 2005, 13:52
Haha did not a tell all of you that Sedlo is not a man for the NT anymore and should have been substitute by Sikov :D Great today on the training Sedloski destroyd Pandev's knee and if it really bad he will be out for a long time, Sedloski is a true KONJU :frustrat:

Talk about a hard start for Satntrac, he have no left wing in the team now since Sakiri and Pandev are out...... :mad: Bravo Sedlo konjuu........
Dont overeact we still dont know nothing yet. I thought Sedloski was a king a month ago? :rolleyes:

Harry Potter
March 26th, 2005, 14:19
Haha did not a tell all of you that Sedlo is not a man for the NT anymore and should have been substitute by Sikov :D Great today on the training Sedloski destroyd Pandev's knee and if it really bad he will be out for a long time, Sedloski is a true KONJU :frustrat:

Talk about a hard start for Satntrac, he have no left wing in the team now since Sakiri and Pandev are out...... :mad: Bravo Sedlo konjuu........

aman bre pa ti, coekot sigurno nemal namera da go ubie!

Ambis
March 26th, 2005, 15:50
Samo besilka za Goce! :scream: :tongue:

Romanticar
March 26th, 2005, 19:24
Бог да чува, па такви повреди се најнормална работа во фудбалот. Што, да не треба да се галат на тренинзите?

Harry Potter
March 26th, 2005, 19:59
Бог да чува, па такви повреди се најнормална работа во фудбалот. Што, да не треба да се галат на тренинзите?

Tacno taka! Jas gi krsam protivnicite vo maalski fudbal, pa kamo li profesionalno zamisli so bi prael.

Bukefal
March 27th, 2005, 01:52
Nisto ne e opasno. Siguren sum deka Pandev ke igra a i deka Sedlo nemal nikakva losa namera...Sepak tie se drugari...

Odime na pobeda od 2-0

Harry Potter
March 27th, 2005, 02:00
...Sedlo nemal nikakva losa namera...Sepak tie se drugari...

Tocno taka!

unnamed1
March 27th, 2005, 11:48
Maybe it was not that bad with Pandev like I first believed but however I think that on training is enough if you give 90% and the rest 10% is to avoid injurys. Also I think that Sedlo should not play more in the NT when we have young players who are better then him and maybe cuz of that I overreact.

MacoBoy
March 27th, 2005, 14:57
:)

thepretender
March 27th, 2005, 18:02
Pandev could have injured himslef with Lazio or in any other way, that's not important. what happened should have happened anyway. let's hope that's not serious, we 've had enough destroyed knees... Naumoski, popov, hristov, and so on. that's enough.

Harry Potter
March 27th, 2005, 18:18
Maybe it was not that bad with Pandev like I first believed but however I think that on training is enough if you give 90% and the rest 10% is to avoid injurys. Also I think that Sedlo should not play more in the NT when we have young players who are better then him and maybe cuz of that I overreact.

and who is better than him?

MacoBoy
March 27th, 2005, 18:22
Naum says Vanco Sikov...

Harry Potter
March 27th, 2005, 18:30
yeah right! :howler:

thepretender
March 29th, 2005, 21:49
sure, he deserves a shot. but he's still very young and has to grow internationally first with the U21 team. at least a few games.

unnamed1
March 29th, 2005, 23:24
yeah right! :howler:
HeHe Sedloski is just a overrated player by some Macedonian fans! don't forgett that Sedloski almost have playd all his life in the weak croat liga not much stronger then macedonia liga. He have also playd 6 month in the super strong Japanese second liga and was two month in england but did not play at all and was sent beck to croatia, that's the Sedloski reality my dear mate. Sedloski is very clumsy! but what I do like with him and I can edmit that is that he always give 100% when he play for his NT or club team and that often infect the other players too, that's positive.

Sikov is only 19 soon 20 years old and play allrady in a greek top team who fight for CL place and the greek cup final.

I have seen him live 2 times on the greek TV live so far! Olympiakos-Skoda 0-0 and Skoda-Panathinaikos 3-1 and from what I notice he is vary talented and allrady mature in the play allrady and also he is a key defender in Skoda allrady despite his young age, also makedonski sport say that Olympiakos and Panathinaikos have the eye on him.

It's ridiculous that Sikov still only play for the U-21 team and not the senior team but it's only a matter of time before he is in the senior team.

Romanticar
March 30th, 2005, 00:43
Naum, you were the one to say that Sedloski is a legend just few months ago.

unnamed1
March 30th, 2005, 15:21
Naum, you were the one to say that Sedloski is a legend just few months ago.

Sorry for the delay! did not see.Yes I know that I told that he is a legend but if you remember I did that because he did not want to take part in that bull against Andorra way and toke the air back to Japan with out have a game ther! for that he was a hero I told...... He is good fighter but are 31 yers old and Sikov will be vary good on that place,that's all.

Harry Potter
March 30th, 2005, 18:52
don't forgett that Sedloski almost have playd all his life in the weak croat liga not much stronger then macedonia liga.

the week croat liga? sometimes I wonder if u know anything of football :rollani:

unnamed1
March 30th, 2005, 18:58
the week croat liga? sometimes I wonder if u know anything of football :rollani:

Oki the liga is good! they play in CL ever year and go far in uefa cup also :D

Harry Potter
March 30th, 2005, 19:57
they r better than us, btw watch some games on HRT and u will see what quality they have

Poland-Cement
March 30th, 2005, 21:55
Next match against Armenia in Yerevan

Ambis
April 8th, 2005, 05:08
ФУДБАЛ - РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА
Баскија сака да го возврати гостувањето во Македонија

Македонската фудбалска репрезентација до 4 јуни, кога во квалификациите за СП 2006 ќе и гостува на Ерменија, е без обврски. Шпанската провинција Баскија се понуди во априлскиот репрезентативен термин да гостува во Скопје, на тест- натпревар со најдобриот тим на Македонија. Покани за меѓународни пријателски средби до ФФМ има пристигнато и од Виетнам и Сингапур. Тие азиски земји сакаат македонската репрезентација да им биде гостин.

Последниот збор за конкретните понуди ќе го има селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Слободан Сантрач. Тој до крајот на неделава се очекува да се врати од Белград во Скопје. Оттаму Сантрач ќе треба да донесе и абер околу евентуален договор за контролен натпревар со селекција на соседна СЦГ.

"Контролен натпревар меѓу Македонија и СЦГ е договорен меѓу младите репрезентации до 21 година, што ќе се одигра на 26 април во Ниш. За друг натпревар не станало збор. Сакам да разговарам на таа тема, ако има простор да организираме тест-средба, макар за тимови со играчи од домашните првенства - вели Сантрач, кој вчера го заврши своето предавање во Ниш на семинарот за тренерската Б-лиценца.

Македонската репрезентација досега двапати има играно контролни натпревари со шпанските провинции. Во 2000 година загуби од Астурија (0-1), а две години подоцна ремизираше со Баскија (1-1), која сега бара возвратен меч. Третото предновогодишно гостување во Шпанија за македонската репрезентација беше неуспешно во 2003 година. На ден пред тргнувањето за Сантандер, шпанската провинција Кантабрија го откажа контролниот меч со Македонија.

Ambis
April 8th, 2005, 05:35
Фудбалската федерација на Македонија бара противник за слободниот термин на УЕФА во мај
Можен контролен меч со репрезентацијата на Србија
http://217.16.70.245/?pBroj=1746&stID=33554&pR=11

Harry Potter
April 8th, 2005, 13:18
abe so Baskija, daj nekoj asolen protivnik neka najdat. i da gi tepame tie nema da mrdneme na FIFA rang lista zaso tie ne se priznaeni. Bolje so San Marino neka zakazat!

Krle
April 8th, 2005, 13:23
Are we gonna play a friendly in may or just the U21's in my hometown Nis?

Ambis
April 8th, 2005, 13:41
Are we gonna play a friendly in may or just the U21's in my hometown Nis?
there is talks about it so it could happen :smileani:

MacoBoy
April 8th, 2005, 17:15
Nice...

Bukefal
April 9th, 2005, 18:21
Jas mislam deka ke gi tepame srbite. Santrac ke ima golem motiv protiv niv

Alex-10
April 9th, 2005, 18:25
Are we gonna play a friendly in may or just the U21's in my hometown Nis?

I would love to see our U21's vs Serbia U21's it would be a good match plus in our U21's squad we have some good players and we are starting to get better. :excited:

unnamed1
April 9th, 2005, 19:44
It's a nice test game this too! Serbia in Skopje 11 of May, Santrac was in belgrade and his mate become the FA president in serbia very recently so this was not to hard for Santrac to make the game happen.

Game will be playd in Macedonia..... usual both U-21 and the Senior play in the same nation but this thime the U-21 in serbia and senior in macedonia.

unnamed1
April 11th, 2005, 17:34
Macedonia and Serbia have cancel the game for May the 11! the game will be playd but later this year say Santrac to FFM webpage, reasons is not given but presumably cuz Serbia can not play with the best player.... At least game will be playd later.....
here is the articel today on FFM page

http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=815

However this only show how serious our FFM are!!!!! you have to plan for a game one year before the game and not 2 weeks before the game-))))))))) some times I wonder why to even care about Macedonian soccer-))))))))))) The answer is that i'm macedonian but i will not care about this joke for much longer for sure..... How can you put a team together????????? its the month april and still we have not secure any friendly games and all FA in the world have done that before the year starts...... man i don't now what to say more, cry or smile.

Bukefal
April 12th, 2005, 01:45
Sramota za FFM. Tie treba uste od sega da organiziraat utakmici za drugata godina a ne sega da molat za utakmica za vo maj

Bukefal
April 12th, 2005, 02:07
Сантрач: Нема игра, кога екипите бркаат резултат
Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија Слободан Сантрач повторно е во Скопје, и за време на изминатиот викенд тој ги проследи возбудувањата во домашното првенство. Слабата фудбалска понуда во главниот град на државава го натера овој фудбалски стручњак да реализира неколку работни средби со неговите соработници, на кои веќе ги дефинирале следните активности на репрезентацијата до одигрувањето на квалификациските средби во јуни.
Македонскиот селектор не беше најзадоволен од она што можеше да го види на фудбалските терени во Скопје за време на викендот, и во врска со првенствените натпревари од последното одиграно коло излезе со свој специфичен коментар.
>иНема добра фудбалска претстава кога екипите бркаат резултат. Со исклучок на лидерот на табелата Работнички Кометал кој направи добра бодовна разлика пред своите директни конкуренти, сите останати екипи во финишот на првенството прават свои математики и калкулации, а кога е тоа така, нема натпревар интересен за окоои, истакна Сантрач.
Ваквата изјава на некој начин ги демантира неговите заложби дадени пред еден месец кога новиот македонски селектор на еден брифинг со новинарите навести дека во периодот што претстои ќе настојува да ги провери потенцијалните репрезентативци кои настапуваат во домашното првенство. Сепак, густиот календар на УЕФА ја остави нашата репрезентација без спаринг дуел во слободниот термин во април, а барем засега големи се шансите истото тоа да се случи и во мај, бидејќи речиси сите национални тимови од Стариот континент имаат закажани контролни средби. Ако се земе сето ова предвид, тогаш голема е веројатноста дека пулените на селекторот Слободан Сантрач до одигрувањето на квалификациските дуели во јуни ќе одиграат само еден или два контролни меча со репрезентативниот состав од домашното првенство, или повторно со тимот на Мирсад Јонуз, односно младата репрезентација на Македонија.

Ambis
April 12th, 2005, 06:04
Sramota za FFM. Tie treba uste od sega da organiziraat utakmici za drugata godina a ne sega da molat za utakmica za vo maj
Tie sekogas vaka organizirat utaknici i posle nikogas nisto od niv, pamtam pred nekolku godini me izradvaja rekoja ke igrame prijatelska utaknica so Mexico vo Los Angeles i posle ispadna nisto od to samo sto me izradvaja za dzabe, ebati FFM :yuck:

Makedonec
April 12th, 2005, 06:10
Abe sto ve cudi, ova e tipicna Makedonska rabota. Kako da ste stranci se cudite.
Gledaj zdravje, pari, ljubov sto vi nosi radost. Niv *** ne gi boli, a zosto nas.
Pozdrav

MacoBoy
April 12th, 2005, 07:49
Idiots!!

unnamed1
April 12th, 2005, 08:10
Abe sto ve cudi, ova e tipicna Makedonska rabota. Kako da ste stranci se cudite.
Gledaj zdravje, pari, ljubov sto vi nosi radost. Niv *** ne gi boli, a zosto nas.
Pozdrav

Abe ne se cudime no za zal samo mozime da konstatirame deka sostojbada vo FFM i nashiot fudbal e povejke od alarmantna i se naojga vo teska kriza poradi edna vlast sto uspe za dve godinia sve da rasturi....

Izvini Ambis no ke ti popravam edna greska, od koga pocna MK da igra fudbal nie sekoja godina organisiravme po 4-5 priatelski i predhotnite vlasti toa gi isplanira no,

I tie ima greska ali kako ova vlast nema sansi!!!!! Za dve godini uspea ovije lom da ja napravat Makedonskata Prva Liga I Makedonskata reprentacia :mad: Nikogash ne sme bidele so vakov slab rank vo reprentacia I nashata liga nema glaven sponsor kako rakometnata ili nashata kosarska liga poradi sto nikoj nejke da se rasprava so takvi lujge vo FFM i zato se naojgat nashite prvo ligashi po golema kriza!!!!! 4 klubovi od 12 imat stabilna ekonomia a 8 od niv se vo kriticna sostojba kade sto nivniot existens e vo prashanje a FFM se krivi za toa poradi sto se kako sto se i nikoj nejki da bide glaven sponsor na mak ligata i da gi spasuva klubovite.... Korumpiranosta e na visok da ne kasam ogromen nivo o MK ligata a toa e poradi slabata ekonomija vo ekipiti a igracite sakat lep pa gi razbiram do negde....

FFM ne napravi nisto za nashiot mladinski fudbal ama bash nisto i tamu mnogu crno izgleda za idninata, Nemat nikakvi planovi napraveno za nim a kur mu boli za mladite. Namesto pari da davat za tereni topki i treneri za mladite tie si gi pikat vo dzep.....

Reprentaciata-Katastrofa! nikogsh ne sme patile vakva bruka kako sto sme patile so ova vlast i duri ja prodavat ekipata pa mislem ne trebam da trosham povejke komentari za toa.....

Harry Potter ili Filip se prashuvashe vo eden od topicite dali santrac bil tigar ili razocaran vo edna slika I odgovorot e normalno deka covekot bil razocaran vo ta slika, ne poradi kvalitetot na igracite zasto mislam ja deka nashite igraci nemat poslab kvalitet od onije vo Slovenija ili Latvija no toj e Razocaran od tie uslovi katastrofalni sto mu nudat FFM, pa kako moze covekot da sosdava tim koga koga ne im se davat sansa da go pravi toa koga nema natprevare i uslovi :rolleyes:


Imam uste 1000 primeri ali badiala da gi pisam tuka, site tie ostanati komentari ke gi skratam so eden zbor=KATASTROFA

Uste gi pamtam zborovite na Pancev pred dve godini za izborite vo FFM! Ne me sakavte mene i navia ova vlast!!!!! ke pati makedonskiot fudbal katastrofa nevidena narednite godini otkako mafiosi ke se smestat na celo a ja sakav da stanam presedatel za da napravam nesto i so ljubov za makedonskiot fudbal a ne da kradam pari i da go rusam nashiot fudbal.... E ova go kaza Pancev.........

A tie glasovi sto reshija sve bea tia od albanskiot blok(malku glasovi no vazni) Pa gledajte sega samite koj timovi ima stabilna ekonomija i kede odat parite! i videjte kako se vodi makedonskiot cup! bes rajting i koj ima benefit od tia poslednite dve godini od koga dojdo na vlast ova FFM. Ke vi dajme glasa ali dajte ni ova..... Nebe nema fudbal kaj nas! 80% e korumpirano i 20% e politika a 0% fudbal..........

Pancev e edinstven spas poradi sto ima ljubov kon fudbalot i ogromni kontakti ali koga nejkat nejkat a fudbalskite fanovi i lujge nisto ne pravat! da beshe ova vo nekoja druga zemje so sila ke se smeneshe vlasta.

Vo pravo si Macedonec vo TO :thumbsup: , sto ke se nervirame za ovije koga kur ne gi boli samite!!!!!?????? dzenem neka fatat! samo radost i nisto drugo da barame.....

Ambis
April 12th, 2005, 15:38
Uste gi pamtam zborovite na Pancev pred dve godini za izborite vo FFM! Ne me sakavte mene i navia ova vlast!!!!! ke pati makedonskiot fudbal katastrofa nevidena narednite godini otkako mafiosi ke se smestat na celo a ja sakav da stanam presedatel za da napravam nesto i so ljubov za makedonskiot fudbal a ne da kradam pari i da go rusam nashiot fudbal.... E ova go kaza Pancev.........
Vo pravo bil coekot nema sto tuka :(

Ambis
April 12th, 2005, 15:46
Според планот на селекторот Сантрач:
До Ерменија без меѓународен пријателски меч :o

Според планот на селекторот Слободан Сантрач, до квалификациските натпревари против Ерменија на 4 јуни во Ереван, и против Чешка, меч кој ќе се одигра четири дена подоцна во Теплице, нашата фудбалска репрезентација нема да одигра ниеден пријателски натпревар со странска национална селекција. Единствено договорено е на 11 мај ( среда ) во Скопје, во ревијален натпревар, репрезентацијата составена од фудбалери од домашното првенство да се сретне со селекција на Првата лига која ќе ја водат прволигашки тренери."Ќе се посветам на домашното првенство и на анализа на настапите на потенцијалните репрезентативци. Ќе следам првенствени натпревари, ќе разговарам со можните кандидати и ќе правиме план како да се спротивставиме на Ерменија и на Холандија" рече Сантрач.

Bukefal
April 13th, 2005, 02:44
Morame da napravime nesto braka. Ne biva vaka samo da pisuvame i da gledame sto se slucuva. Treba akcija

unnamed1
April 14th, 2005, 17:36
Mirsad Jonuz our U-21 coach have ask Santrac to have Goran Pandev,Grozdanovski and natural Sikov in the U'21 team against Armenia. Maybe Sasko pandev will aslo be in the U-21 team for the first time?

Lets see what Santrac say....

http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2108%20Fudbal%203.pdf

thepretender
April 15th, 2005, 22:51
since Jonuz has some serious and striking results with the U21 team, the man becomes demanding. we can't balme him for that, it's good to see some ambition in our football. the question is : who will replace Pandev and Grozdanovski in the senior squad ? and does that mean Santrac has already settled some "unarguable" players in the NT ?
sure Maznov has made some impact for instance...

unnamed1
April 16th, 2005, 14:48
since Jonuz has some serious and striking results with the U21 team, the man becomes demanding. we can't balme him for that, it's good to see some ambition in our football. the question is : who will replace Pandev and Grozdanovski in the senior squad ? and does that mean Santrac has already settled some "unarguable" players in the NT ?
sure Maznov has made some impact for instance...

Well Pandev did not play against Romania cuz the injury like you know but it look like it always do even with or with out him, good first 60 min and terrible last 30 min.....

Since they are out it's a good idea to let them play for U-21 but the dilemma is that Santrac want to make a team and play together the players and if they don't play it's impossible so this is a very difficult choice for all involved......

thepretender
April 19th, 2005, 23:13
right. the problem is that our senior team and our U21 team have too many players in common and they can't both develop the same by playing in 2 different international squads. it's difficult enough to create cohesion in one team, so in 2...

Ambis
April 20th, 2005, 20:20
According to the newest Fifa Rank list Macedonia NT is now ranked 96th :o :yuck:

http://fifa.com/en/mens/statistics/index/0,2548,All-Apr-2005,00.html

unnamed1
April 20th, 2005, 20:43
According to the newest Fifa Rank list Macedonia NT is now ranked 96th :o :yuck:

http://fifa.com/en/mens/statistics/index/0,2548,All-Apr-2005,00.html

hehe soon we will have fidji in front of us!!!! keep on going FFM :shades:
we go back every month and make new negative reccords.....

HajdukSplit
April 21st, 2005, 02:14
http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Photo/competitions/WorldCup/245622_BIGLANDSCAPE.jpg

happy birthday Andorra FA!!!! :happy: :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh:

from uefa.com
As a small country, it has realistic targets, on and off the field but Andorran football received a major boost in 2004 as a Marc Bernaus goal gave them their first ever competitive victory - a 1-0 win against F.Y.R. Macedonia in a FIFA World Cup qualifier.

:dielaugh: :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh:

Bukefal
April 21st, 2005, 02:20
ФУДБАЛ - РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ДО 21 ГОДИНА
Јонуз се засили со Гроздановски

Повремениот сениорски репрезентативец на Македонија, Влатко Гроздановски, ќе биде засилување за тимот до 21 година, на тест натпреварот со Србија и Црна Гора, на 26 април во Ниш. Интернационалецот во редовите на кипарската Омонија, Гроздановски, ќе биде третото засилување од странство за тимот на селекторот Мирсад Јонуз. Пред Гроздановски покани добија Горан Попов од полската Одра и Владица Лазаревски од Напредак од Крушевац.

- Доаѓањето на Гроздановски го обезбедивме дополнително, по разговорот што го имав со неговиот тренер - вели задоволно Јонуз.

За тест-средбата во вторник, Јонуз објави поширок список од 20 кандидати. Кои ќе бидат 18-те патници, в понеделник, за Ниш, ќе одлучи денешното прекуредно прволигашко коло.

По дополнителниот ангажман на Гроздановски, селекторот Јонуз ќе биде принуден да елиминира од поширокиот список тројца кандидати. Покрај интернационалците во надежната репрезентација се наоѓаат и домашните кандидати: Филип Маџоски, Дарко Тофилоски, Бојан Марковски, Даниел Ивановски, Ердан Селими, Ндерим Неџипи, Данчо Масев, Никола Глигоров, Муарем Бајрами, Душан Савиќ, Борче Маневски, Баже Илијоски, Александар Стојановски, Минас Османи, Благоја Тодоровски, Дарко Тасевски и Горан Тодорчев.

Македонската репрезентација во Ниш ќе патува по реванш за двата убедливи порази што ги доживеа од селекцијата на СЦГ, во декември 2003 година (1-4 и 0-7) на контролните мечеви во Охрид. (Д.Н.)

Ambis
April 21st, 2005, 04:52
http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Photo/competitions/WorldCup/245622_BIGLANDSCAPE.jpg

happy birthday Andorra FA!!!! :happy: :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh:

from uefa.com
As a small country, it has realistic targets, on and off the field but Andorran football received a major boost in 2004 as a Marc Bernaus goal gave them their first ever competitive victory - a 1-0 win against F.Y.R. Macedonia in a FIFA World Cup qualifier.

:dielaugh: :dielaugh: :dielaugh: :dielaugh:

:rolleyes: :finger: :finger: :finger:

unnamed1
April 21st, 2005, 07:15
This man have some problems when it comes to macedonia, but to be honest i can not understand why..... he know very well what we have go through cuz our FA but still he remind us when he feeel the need from time to time....

MacoBoy
April 21st, 2005, 09:40
Hmmm dude havent you figured out why we lost that match?

Ambis
April 21st, 2005, 18:39
This is our worst rating since 1995 :depress:
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2114%20Fudbal%202.pdf

Alex-10
April 21st, 2005, 19:07
This is our worst rating since 1995 :depress:
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2114%20Fudbal%202.pdf

Wow! I cant believe we were once 58th in the world!!!. :eek:

thepretender
April 21st, 2005, 21:32
this rank list doesn't mean anything. i don't see why we should be ashamed of our place. we should be ashamed of our results. with seriousness and a qualification for an international tournament, we could be in the first 50 places like slovenia. look at finland, what has they achieved except some serious results against good and average teams ?

Ambis
April 21st, 2005, 21:35
this rank list doesn't mean anything. i don't see why we should be ashamed of our place. we should be ashamed of our results. with seriousness and a qualification for an international tournament, we could be in the first 50 places like slovenia. look at finland, what has they achieved except some serious results against good and average teams ?
yes but at least they dont lose to a team like Andorra :frustrat:

thepretender
April 22nd, 2005, 22:28
right ambis. that 's why i said "with seriousness[...] we could be..."...

Poland-Cement
April 23rd, 2005, 14:36
yes but at least they dont lose to a team like Andorra :frustrat:

And the match witch Czech Rep. was fantastic :thmbup:

thepretender
April 27th, 2005, 11:39
makedonski sport announces that we won't have any test match before armenia because of our leagues calendar and because of the difficulty to gather all the regular players.

unnamed1
April 27th, 2005, 20:40
Good news for Ambis and Makedonec VO TO!

Nächste Qualifikationsspiele LIVE:

Mittwoch, 8. Juni, 19.55 Uhr
Tschechien - Mazedonien

http://www.dsf.de/de/programm/pr-programm/prpr-wm2006/prprwm-wm2006/WM-Qualifikation_Live.html


DSF will show the game live and I think you should have the channel

Makedonec
April 27th, 2005, 23:52
Good news for Ambis and Makedonec VO TO!

Nächste Qualifikationsspiele LIVE:

Mittwoch, 8. Juni, 19.55 Uhr
Tschechien - Mazedonien

http://www.dsf.de/de/programm/pr-programm/prpr-wm2006/prprwm-wm2006/WM-Qualifikation_Live.html


DSF will show the game live and I think you should have the channel

Naum you got me all excited, I thought MTVSAT was coming back to North America. Then I read on and see that. LOL. Thanks. I am not sure maybe Ambis knows better but I dont think we get that here.
The good news is other stations might pick it up around here and we might be able to see the game.
Fala Naum
Pozdrav

Ambis
April 28th, 2005, 04:43
Good news for Ambis and Makedonec VO TO!

Nächste Qualifikationsspiele LIVE:

Mittwoch, 8. Juni, 19.55 Uhr
Tschechien - Mazedonien

http://www.dsf.de/de/programm/pr-programm/prpr-wm2006/prprwm-wm2006/WM-Qualifikation_Live.html


DSF will show the game live and I think you should have the channel

Sadly i dont have that channel maybe you can get it in North America but you have to have a sattelite and receiver that picks up that channel and as far as i know its also a premiem channel that you have to pay a monthly subscription to.I'll ask around and maybe the guy that installed my dish will know something about DSF.anyways thanks for the info Naum

unnamed1
April 28th, 2005, 09:32
Sadly i dont have that channel maybe you can get it in North America but you have to have a sattelite and receiver that picks up that channel and as far as i know its also a premiem channel that you have to pay a monthly subscription to.I'll ask around and maybe the guy that installed my dish will know something about DSF.anyways thanks for the info Naum

No DSF is a free channel on the bird ASTRA! I have both MKTVsat and DSF so I can pick :shades:

I'm sure that you have DSF in america..... DSF is german sport channel

unnamed1
April 28th, 2005, 11:13
Macedonia NT will play a friendly with Spain in Spain September the 3!

Spain pic Macedonia for that reason they will play Serbia in September and they look for a team with similar style.....

We will play some really strong away games this year and you can not ask for more!

Czech Republic(2 on the fifa rank)-Macedonia

Spain(7 on the fifa ranking)-Macedonia

Holland(5 on the fifa rank)-Macedonia
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2120%20Fudbal%203.pdf

Alex-10
April 28th, 2005, 12:31
Against Spain in Spain! It will give our NT great experience and also the matches against Holland and Czech Rep because we have no chance of qualifying.

MacoBoy
April 28th, 2005, 15:05
Good stuff!

Ambis
April 28th, 2005, 17:22
Macedonia NT will play a friendly with Spain in Spain September the 3!

Spain pic Macedonia for that reason they will play Serbia in September and they look for a team with similar style.....

We will play some really strong away games this year and you can not ask for more!

Czech Republic(2 on the fifa rank)-Macedonia

Spain(7 on the fifa ranking)-Macedonia

Holland(5 on the fifa rank)-Macedonia
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2120%20Fudbal%203.pdf

This is great news and if we can beat 1 of these teams or even get a draw then our Fifa ranking will improve for sure :thumbsup:

Ambis
April 28th, 2005, 17:28
Пикси најави скорашен меч на сениорите

Во блиска иднина сениорските селекции на Македонија и на Србија и Црна Гора ќе играат пријателски меч, најави Драган Стојковиќ-Пикси, претседателот на ФССЦГ. - Во секој случај, ќе има меч помеѓу сениорите, или во Белград или во Скопје, но треба да се усогласат календарите и на двете федерации. Годинава имаме многу термини, во кои играме квалификациски натпревари, но лесно ќе се договориме, зашто имаме прекрасни односи со ФФМ - рече Стојковиќ.

vlepnat
April 29th, 2005, 15:27
I love beating and causing upsets on these big sides.

This is what i dont get about Maco. We beat or draw against the top sides but struggle against Andorra, i mean wtf is that.

Lets hope we begin to perform under Santrac.

thepretender
April 30th, 2005, 22:52
it's hard to expect better tests. we'll meet 3 of the 7 best teams in the world in the upcoming games. it's time to show what we're capable of ! i hope our players won't disappoint.

Makedonec
April 30th, 2005, 22:59
If we can get 4-5 players to move to better leagues we can expect something like this I dont expect much.
If Vasoski goes to B1, Noveski is a starter on the NT, Mitrevski goes to either England or Spain, Pandev starts to play for Lazio his bro is in Italy next year and our U-21 D goes to Olymp or Italy then we can start to expect good results. Like this I have nothing to look forward to from our NT.
On the other hand U-21 have a chance put Pandev on that team, and who knows.
Pozdrav

thepretender
April 30th, 2005, 23:04
you're right to tell that makedonec. we have to be realistic and understand that our nation only begins to produce good players. the more we'll have players settled as regulars in the best leagues, the more we'll obtain good results at an international scale.

Harry Potter
May 7th, 2005, 01:16
nekoj ve molan da mi kaze deka ova e sega!

20 фудбалери за контролата со Работнички К.
6.5.2005

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Слободан Сантрач, денеска го соопшти списокот на фудбалери кои ќе настапат на ревијалниот натпревар со ФК Работнички К. в среда 11.Мај на Градскиот стадион во Скопје, почеток 20ч.
ГОЛМАНИ: Кметовски Љупчо, Тофилоски Дарко.
ОДБРАНА: Марковски Бојан, Ивановски Даниел, Митревски Игор, Дамески Благојче , Лазаревски Сашо, Лазаревски Владе, Рамадан Зекирија, Елмазовски Илир.
СРЕДЕН РЕД: Аломеровиќ Кемал, Питошка Тони, Мегленски Тони, Положани Артим, Тасевски Дарко, Вандеир, Исмаили Исмаил, Ѓоревски Сашо.
НАПАД: Наумов Ристе, Александар Стојановски.

Собирот на играчите ќе биде во х. Континентал во 11.30ч. на 10.Мај.

Romanticar
May 7th, 2005, 02:30
Ќе има пријателска утакмица Работнички - Репрезентација. ;)

Alex-10
May 7th, 2005, 06:42
Ќе има пријателска утакмица Работнички - Репрезентација. ;)

What's the whole point of this match it says international players but players like Riste Naumov and Toni Meglenski are playing, I guess Santrac want's to test out some Prva Liga players? which is great maybe it will make the league stronger and more competion :shades:

Poland-Cement
May 7th, 2005, 11:11
Testing of Prva Liga players isn't bad idea. For example in some friendly he can test Naumov - Maznov pair in attack :)

vlepnat
May 7th, 2005, 12:32
This match will be interesting, the only benefit i see coming out of it is the coach being allowed to experiment with the team. But i am not sure how well Rabotnicki will perform against the NT.

Romanticar
May 7th, 2005, 12:46
But i am not sure how well Rabotnicki will perform against the NT.

Don't you worry about that, we are stronger than the NT. :D

vlepnat
May 7th, 2005, 12:49
Cant wait to see. :)

unnamed1
May 7th, 2005, 12:50
Testing of Prva Liga players isn't bad idea. For example in some friendly he can test Naumov - Maznov pair in attack :)

Maznov will play for Rabotnicki :) But Kmetovski will be GK of the NT :cool: But It's hard to take this match serious! just like at the players in the team, Toni Pitoska :D

FastMako
May 7th, 2005, 12:56
That is a good idea, although i dont know much of our NT players here :)

ГОЛМАНИ: Кметовски Љупчо, Тофилоски Дарко

Who are this guys, how old are they?

Poland-Cement
May 7th, 2005, 14:33
------------------------- Kmetovski ------------------------------

---- Gesovski -------- Markovski ------ Hristovski ---- Kralevski ----

---- Ignatov ----- Meglenski ---- Serafimovski ---- Zdravevski -----

--------------- Naumov --------- Aleksandar Toleski --------------

Harry Potter
May 7th, 2005, 17:58
Testing of Prva Liga players isn't bad idea. For example in some friendly he can test Naumov - Maznov pair in attack :)

I am sure it will all go wrong

Poland-Cement
May 7th, 2005, 18:00
I am sure it will all go wrong

At least they can sit on the bench in qualification matches.

Bukefal
May 10th, 2005, 02:35
20 фудбалери за контролата со Работнички К.
6.5.2005

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Слободан Сантрач, денеска го соопшти списокот на фудбалери кои ќе настапат на ревијалниот натпревар со ФК Работнички К. в среда 11.Мај на Градскиот стадион во Скопје, почеток 20ч.
ГОЛМАНИ: Кметовски Љупчо, Тофилоски Дарко.
ОДБРАНА: Марковски Бојан, Ивановски Даниел, Митревски Игор, Дамески Благојче , Лазаревски Сашо, Лазаревски Владе, Рамадан Зекирија, Елмазовски Илир.
СРЕДЕН РЕД: Аломеровиќ Кемал, Питошка Тони, Мегленски Тони, Положани Артим, Тасевски Дарко, Вандеир, Исмаили Исмаил, Ѓоревски Сашо.
НАПАД: Наумов Ристе, Александар Стојановски.

Собирот на играчите ќе биде во х. Континентал во 11.30ч. на 10.Мај.

Interesen e sostavot, samo neznam zosto ne go zemal i Sasko Pandev :wallbang:

Inace ke bide ova interesna utakmica i siguren sum deka Wandeir ke dade gol

Romanticar
May 10th, 2005, 11:38
------------------------- Kmetovski ------------------------------

---- Gesovski -------- Markovski ------ Hristovski ---- Kralevski ----

---- Ignatov ----- Meglenski ---- Serafimovski ---- Zdravevski -----

--------------- Naumov --------- Aleksandar Toleski --------------

Gesovski is a striker, not a right back. ;)

thepretender
May 10th, 2005, 12:03
interesting test. it's an occasion to see the best players of our league and our best young players (U21). Santrac will have an idea of each others level after that and will help him knowing our players better. it's curious that our previous coaches didn't have such an idea. maybe they were too sure of their own knowledge...

Poland-Cement
May 10th, 2005, 16:41
Gesovski is a striker, not a right back. ;)

:eekani: See here: http://www.eufo.de/football/mkd/2004/pobeilep.htm

Ambis
May 10th, 2005, 18:52
Шпанците го откажаа пријателскиот меч

Од пријателскиот натпревар што нашата фудбалска репрезентација требаше да го одигра на гости против Шпанија најверојатно нема да биде ништо. Во петокот Шпанската фудбалска федерација ја извести канцеларијата на ФФМ дека во конкуренција за одигрување на овој контролен дуел биле уште три национални селекции, а изборот, односно последниот збор, треба да го даде селекторот Луис Арагонес. Според Шпанците, шансите нашата репрезентација да биде избрана од Арагонес како спирнг партнер на неговите избраници речиси се никакви.Предходно, Шпанија со факс испратен до ФФМ се понуди на 3 септември, непсоредно пред нејзиниот квалификациски дуел со Србија и Црна Гора, да ја угости нашата репрезентација. Нашите прифатија, но во меѓувреме работата се изјалови.

So nothing of the friendly match with Spain :thmbdown:

Harry Potter
May 10th, 2005, 21:34
E sea me razocara so ova!

unnamed1
May 10th, 2005, 21:41
Шпанците го откажаа пријателскиот меч

Од пријателскиот натпревар што нашата фудбалска репрезентација требаше да го одигра на гости против Шпанија најверојатно нема да биде ништо. Во петокот Шпанската фудбалска федерација ја извести канцеларијата на ФФМ дека во конкуренција за одигрување на овој контролен дуел биле уште три национални селекции, а изборот, односно последниот збор, треба да го даде селекторот Луис Арагонес. Според Шпанците, шансите нашата репрезентација да биде избрана од Арагонес како спирнг партнер на неговите избраници речиси се никакви.Предходно, Шпанија со факс испратен до ФФМ се понуди на 3 септември, непсоредно пред нејзиниот квалификациски дуел со Србија и Црна Гора, да ја угости нашата репрезентација. Нашите прифатија, но во меѓувреме работата се изјалови.

So nothing of the friendly match with Spain :thmbdown:

Nisto! sega samo ni ostanuva da igrame priatelski so Crna Reka no ovaj period.

Makedonija A-Makedonija U 21
Makedonija-Rabotnicki
Makedonija-Crna Reka :rolleyes:

Santrac morat da bide mnogu izradvan so ovije uslovi

Harry Potter
May 11th, 2005, 00:06
sea tek sigurno glea i sfaka so so luge si ima rabota i kaj dosol. Veruvale ili ne duri i Malta gi ima popolneto site slobodni termini za prijatelski, samo nie nemame protivnici, nikoj ne saka so nas da igra. Bas me interesira sea Spanija protiv kogo ke igra vo terminot koa trebase da igra so nas.

Pa i toj Santrac treba malce da se angazira, i negovite vrski da se iskoristat, bil selektor na drugi drzavi, rabotel vo stranstvo kako trener, neka zvrcne negde, neka skrsi i toj ednas telefon.

Romanticar
May 11th, 2005, 01:26
:eekani: See here: http://www.eufo.de/football/mkd/2004/pobeilep.htm

I wonder where are they getting the info from. :rollani:

Ambis
May 11th, 2005, 06:30
Слободан Сантрач ја продолжува акцијата за формирање на нашата фудбалска репрезентација.

Во тој контекст утрешниот ревијален натпревар против првакот Работнички Кометал ќе биде нова шанса фудбалерите од домашното првенство рамноправно со нашите интернационалци да конкурираат и да му се наметнат на селекторот."Јас верувам во овие момчиња. Како што верувам и како што верувам и во оние што играат во странство. Но здрава конкуренција не е лоша, може да биде позитивна. Како што реков предходно мене не ме интересира ништо друго. Ме интересира само целта а вие знаете дека мојата цел не е Македонската репрезентација да биде спаинг партнер во квалификацијата“ - изјави Слободан Сантрач.

unnamed1
May 11th, 2005, 11:19
sea tek sigurno glea i sfaka so so luge si ima rabota i kaj dosol. .

:D
Dosol kaj Harilampie! :cool:

unnamed1
May 11th, 2005, 14:40
Ревијален натпревар Македонија – Работнички
Макфакс


11.05.2005
Македонскиот селектор Слободан Сантрач на денешниот контролен натпревар со новиот првак Работнички ќе провери 20 фудбалери од домашното првенство за претстојната нова рунда квалификации за Светското првенство.

Ревијалниот натпревар меѓу македонската репрезентација и екипата на Работнички Кометал ќе се одигра попладнево 17:00 часот на Градскиот стадион во Скопје.

Македонската репрезентација ги продолжува квалификациите за Светското првенство на лето, со гостувања на Ерменија (4 јули) и четири дена подоцна на Чешка.

unnamed1
May 11th, 2005, 19:55
Macedonia(with only home players)-Rabotnicki 2-2
0-1 Karcev 40 min , 0-2 Nihu 78 min, 1-2 Wandair Do Santos 84 min, 2-2 Wandair Do Santos 87 min.
Public: 1000

http://www.ffm.com.mk/mak/vest.asp?id=852
Македонија- Работнички К. 2-2
11.5.2005

Ревијалниот фудбалски натпревар помеѓу репрезентацијата на Македонија составена од играчи од домашното првенство и новиот шампион на Македонија, Работнички К. заврши без победник, 2-2.
ГРАДСКИ СТАДИОН СКОПЈЕ. Гледачи 1000.
Судија: Емил Божиновски
Стрелци: Вандеир 84. и 87. мин.за репрезентацијата на Македонија и Карчев во 40. и А.Нухии во 78м. за Работнички К.

Селекторот Слободан Сантрач овој натпревар го започна во следниот состав: Кметовски, Марковски, В.Лазаревски,Митревски , Ивановски, Положани, Вандеир, Тасевски, С.Лазаревски, Стојановски, Аломеровиќ.
Играа уште и Тофилоски, Мегленски, Наумов, Питошка, Ѓоревски, Рамадан,Дамески и Исмаили.

Ambis
May 11th, 2005, 19:58
Wandair should start in the match against Armenia :thmbup:

unnamed1
May 11th, 2005, 20:03
Wandair should start in the match against Armenia :thmbup:

yes he is in good form! he scord two against Skendija also.... But it look like he really want to leave Macedonia and Vardar at go to a bigger LIga!!!! he is very angry at the Vardar uprava at this moment.

But he have playd 5 years in Macedonia and is time for him to go on with his career! I understand him.

Poland-Cement
May 11th, 2005, 20:09
yes he is in good form! he scord two against Skendija also....

:nono:

Vardar - Skendija 3:0 Vandair 4' Naumov 21' Despotovski 80'(og)

Bukefal
May 12th, 2005, 02:53
Inace ke bide ova interesna utakmica i siguren sum deka Wandeir ke dade gol

I told you :smileani:

MacoBoy
May 13th, 2005, 06:35
Interesting result..

thepretender
May 13th, 2005, 10:54
interesting indeed. it shows the difference between a club which plays as a team, a collective force, and a NT which is the addition of good individualities. has someone been able to watch the game and tell how the players behaved ?

thepretender
May 13th, 2005, 11:12
well it looks like Santrac declared he's very satisfied with the game and that he 'd like to test this "NT" team against the main other clubs of the league.
Todorcev, Ignatov, Maznov have proved they have "NT material" for rabotnicki. for the NT, Wandair made an impact with his late 2 goals and surely managed to find himself a spot in the NT for the next game. it's a shame Markovski and S. Lazarevski have to lave the pitch because of injuries.
anyway, we can't say that this game reflects our NT level, it was just a review of the best players in macedonia currently. it was the first time that the players among the NT squad were playing together.

unnamed1
May 13th, 2005, 13:59
:sigh: :sigh: :sigh: :sigh: some rally bad news and some bad! wich should I start with?

Peter Milosevski have to rest 6 weeks from soccer and can not play against Armenia and TCH! this means that our 1 GK are out,Nikolovski are also out with injury problems and his the 2 GK, and the 3 one Jorge Gjorgievski surve a 6 month ban and can not play.

Will Kmetovski Vardar be the GK or Gogo Jovcev Skendija?

Also Noveski from Mainz will be out from the Armenia/TCH games, he will do a small knee operation and our out for a month.
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2131%20Fudbal%203.pdf

I can not remember the last time we where complete???!!!!! this WCQ we have had some amazing bigg injury problems and bannad players..... It just go on and on :eek:

Poland-Cement
May 13th, 2005, 15:45
:sigh: :sigh: :sigh: :sigh: some rally bad news and some bad! wich should I start with?

Peter Milosevski have to rest 6 weeks from soccer and can not play against Armenia and TCH! this means that our 1 GK are out,Nikolovski are also out with injury problems and his the 2 GK, and the 3 one Jorge Gjorgievski surve a 6 month ban and can not play.

Will Kmetovski Vardar be the GK or Gogo Jovcev Skendija?

Also Noveski from Mainz will be out from the Armenia/TCH games, he will do a small knee operation and our out for a month.
http://www.sport.com.mk/WBStorage/Files/2131%20Fudbal%203.pdf

I can not remember the last time we where complete???!!!!! this WCQ we have had some amazing bigg injury problems and bannad players..... It just go on and on :eek:

I think rather Kmetovski ... he is more experienced and he is ex-Cement :D

MacoBoy
May 13th, 2005, 16:23
DAMN!! :mad: :(

Poland-Cement
May 13th, 2005, 16:44
I think Noveski absence is bigger problem thet goelkeepers. With Noveski in defencive National Team was rather good, without him :yuck: Sometimes he can also do ofencive action, so he is very worth player.

I think Kmetovski can do good in this match, but what about Oka Nikolov ? He is playing in good club, he playd also in NT.

Harry Potter
May 13th, 2005, 19:20
I think Kmetovski can do good in this match, but what about Oka Nikolov? He is playing in good club, he played also in NT.

Oka Nikolov doesn't have macedonian passport so he cant play in official matches. He has played just in a few friendlies. Btw, he has been a reserve for all season in Eintracht Frankfurt.

According to Makedonski Sport, Gogo Jovcev from Skendija is a favorite for the numero uno.

Alex-10
May 13th, 2005, 19:56
I think Noveski absence is bigger problem thet goelkeepers. With Noveski in defencive National Team was rather good, without him :yuck: Sometimes he can also do ofencive action, so he is very worth player.

I agree with you there Noveski's absense is bad because we can't really replace a player from the bundesliga quality wise but Im sure we will find a decent replacement and I think Gogo Jocev will be the Keeper...

Ambis
May 14th, 2005, 03:16
Шампионот ја изнамачи репрезентацијата

МАКЕДОНИЈА - РАБОТНИЧКИ К. 2:2 (0:1)
Градски стадион во Скопје. Гледачи: 1.500. Судија: Емил Божиновски. Жолти картони: Стојанов (Раб.) Стрелци: Вандаир во 84' и 89' (Мак), Карчев во 39' и Нухии во 77' (Раб.)
Македонија: Кметовски (Тофилоски), Марковски, В. Лазаревски (Мегленски), Митрески (Дамески), Ивановски (Наумов), Положани (Питошка), Вандаир, Тасевски (Ѓоревски), С. Лазаревски (Исмаили), А. Стојановски (Рамадан), Аломеровиќ.
Работнички К.: Маџовски (М. Јовановски), Кралевски (Ил. Стојанов), Карчев (М. Илиевски), З. Јовановски (Димовски), Д. Лазаревски (Тодорчев), Бандулиев (Михајловиќ), Јанкеп (Станковиќ), Игнатов (Јаковлевски), Б. Илијоски (Толески), Мазнов (Нухии), Пејчиќ (Велковски)

Во пријателски натпревар македонската фудбалска репрезентација составена од фудбалери што настапуваат во домашното првенство засилени со Игор Митрески, одигра 2:2 (0:1) со актуелниот шампион Работнички Кометал. Беше евидентна неуиграноста на националниот тим, додека "кометалци", особено во првото полувреме, комплетно го надиграа противникот. Тие дојдоа во водство во 39 минута, откако по слободниот удар на Игнатов, Мазнов со глава го погоди дирекот, а на одбиената топка натрча Карчев и го матира Кметовски.
Во второто полувреме двата тренери извршија повеќе измени, но иницијативата и натаму ја имаше шампионот. Во 77 минута Тодорчев испрати одличен центршут до Нухии на кого не му беше тешко со удар од неколку метри да го зголеми водството. Во финишот на мечот, по два брзи контра напади, а со асистенции на Наумов и на Исмаили, Вандаир го постигна конечниот резултат."Работнички покажа дека располага со одличен тим. Кај нас беше воучлива неуиграноста а и физичката подготвеност. Во секој случај поучни се вакви натпревари" изјави по мечот селекторот Слободан Сантрач.

MacoBoy
May 14th, 2005, 16:56
I agree with you there Noveski's absense is bad because we can't really replace a player from the bundesliga quality wise but Im sure we will find a decent replacement and I think Gogo Jocev will be the Keeper...
We didnt have him against Armenia in the first match im sure we can still win without him.

Poland-Cement
May 14th, 2005, 18:50
We didnt have him against Armenia in the first match im sure we can still win without him.

Yes, but we hadn't him also against Andorra in La Vella and see ...
no doubt he is currently best Macedonian defender.

Mr_Makedonija
May 14th, 2005, 20:04
Are you sure that Noveski is injured, he played in todays game and scored against Kaiserslautern. He scored a goal and also an own goal.

Alex-10
May 14th, 2005, 20:21
yeah thats odd he scored I guess he isnt injured and actually in good form offensively :)

RedandBlack
May 14th, 2005, 20:27
vasoski and novesi will the the macedonian contingent in the Bundesliga. Two very good defenders, Im jealous of Macedonias Defense :D

(But of course, our midfield is far superior :cap: )

Harry Potter
May 15th, 2005, 00:35
yeah thats odd he scored I guess he isnt injured and actually in good form offensively :)


he is injured and he will have a surgery this week or the next week. His appearance today was notknown till the last moment.

Harry Potter
May 15th, 2005, 00:38
Vasoski and Noveski will the the macedonian contingent in the Bundesliga. Two very good defenders, Im jealous of Macedonias Defense :D

If we want Vasoski to join Noveski in the 1 Bundesliga than Eintracht F. will have to bear the presure for the 3rd place!

Harry Potter
May 15th, 2005, 01:00
Are you sure that Noveski is injured, he played in todays game and scored against Kaiserslautern. He scored a goal and also an own goal.

According to livescore the goal is written to Carsten Janker

Alex-10
May 15th, 2005, 09:09
vasoski and novesi will the the macedonian contingent in the Bundesliga. Two very good defenders, Im jealous of Macedonias Defense :D

(But of course, our midfield is far superior :cap: )

I can't wait till Igor Mitreski finds a club also he used to play for Spartak Moscow and was linked with Chelsea, Portsmouth and Bayern Munich!! and we have a very good young defender Sikov who plays in Greece and is only 19 and linked with Olympiakos and FC Genoa :D.

All we need is a stronger mid we have Sumi who plays with Zenit in Russia and A.Mitreski who plays in Switzerland for Grasshoppers and Kirstev who plays for Gronigen in Dutch first league also Sasko Pandev is going to join Empoli and he is only 18 and a very good midfielder so we are OK in the midfield but will be better in the future :D

vlepnat
May 15th, 2005, 09:12
According to livescore the goal is written to Carsten Janker

I wouldnt trust livescore on many occasions they have gotten the scorers wrong.

MacoBoy
May 15th, 2005, 09:12
Yeah lets hope our midfield will be better in the future!

Harry Potter
May 15th, 2005, 11:39
and Kirstev who plays for Gronigen in Dutch first league

jas ne bi se falel bas so "kvalitetite" na onoj nas fenomen

thepretender
May 15th, 2005, 13:00
We have good players in midfield but not enough : Mitreski, Sumulikoski are good, but Jancevski should have more credit, sakiri is too old, Trajanov doesn't play, Krstev can be useful but has not international material. The albanian ones play in good clubs of the B1, which is a strong league. we lack wing players, grozdanovski and stojkov should be more used this way, on the left we have simply noone. Masev, Ignatov look a bit "short" for the NT. we shold look in our domestic league and in our U21 to start building a strong midfield. Sasko Pandev looks to be our greatest prospect in this domain.

by chance, we have a good school for defenders and even attacking players. ;)

Poland-Cement
May 15th, 2005, 14:22
According to livescore the goal is written to Carsten Janker
:nono: The goal was scored by Noveski. Here's a link to FSV Mainz webpage, goal is wirtten to Noveski (owngoal also)
http://www.mainz05.de/mz05seitena/main.php?menu=news2&action=details&id=1694&cat=news_Test1&last=0&PHPSESSID=5a5e9d7811667e264467952411f359c2

Ambis
May 15th, 2005, 16:56
According to livescore the goal is written to Carsten Janker
Livescore are full of shit it takes them forever to get something right :thmbdown:

Bukefal
May 20th, 2005, 04:50
:thumbsup: Eve go i Tetovce na slika

Bukefal
May 20th, 2005, 04:51
;)

Bukefal
May 20th, 2005, 04:52
:smileani:
Sampion e Tetovce

thepretender
May 20th, 2005, 22:06
nice pics. thanks ;)

Harry Potter
May 21st, 2005, 02:06
eve edna pogolema od Aleksandar Vasoski - Tetovce

Poland-Cement
May 21st, 2005, 15:42
Nice pictures. Thanks to Harry Potter and Bukefal :thmbup:

Bukefal
May 23rd, 2005, 02:35
Mnogu mi se sviga kalendarov, si go isprintav vo boja

http://www.ffm.com.mk/images/media/FFM%20kalendar%202005%20-%20ziden%20B2%20format.pdf

Bukefal
May 23rd, 2005, 02:38
I ovoj ne e los

http://www.ffm.com.mk/images/media/FFM%20kalendar%202005%20-%20stolen.pdf

X player
May 23rd, 2005, 03:58
Do you guys know the squad you're gonna play with against Armenia?

Bukefal
May 23rd, 2005, 04:35
Eve go i nasiot golman, Petar Milosevski

Bukefal
May 23rd, 2005, 04:39
:shades:

Bukefal
May 23rd, 2005, 04:42
Aleksandar Mitrevski

Ambis
May 23rd, 2005, 04:44
Do you guys know the squad you're gonna play with against Armenia?
We are not sure yet because we have some players that are injured i'm sure we will have some kind of a list by the end of this week.

Ambis
May 23rd, 2005, 04:48
:shades:
Neznam zosto ama ovje novite puma dresoj ic gi nekam, mene da mi dat sto pati poaren design bi napal odnego ovje :yuck:

thepretender
May 23rd, 2005, 16:02
it's not a big deal ambis, since noone can find and buy them!

Ambis
May 23rd, 2005, 16:15
it's not a big deal ambis, since noone can find and buy them!
Thats true i've been looking online for 7 years and still no luck not even the offical puma site sells them and they have jerseys from every country beside us, hell even Albania has there jersey for sale online, i guess in our country no knows what the word marketing means.

Mr_Makedonija
May 23rd, 2005, 16:24
When I even went to Macedonia I could't find the original jersey.

Ambis
May 23rd, 2005, 16:46
When I even went to Macedonia I could't find the original jersey.
Thats a joke I guess if we want an original jersey we will just have to go to some practices and steal one from the players :wallbang:

Mr_Makedonija
May 23rd, 2005, 16:58
Good news for Macedonia. Antii Niemi of Finland has retired from interenational football. That meanss there only good players left are Hyppia, and Kuqi. We have an easier chance of beating them. Although Jääskeläinen will take over, he makes to many mistakes for Bolton.

Harry Potter
May 23rd, 2005, 19:31
When I even went to Macedonia I could't find the original jersey.


ova e bolna vistina! Jas cel zivot nemozam da najdam dres od Makedonija vo Skopje! Vo edna prodavnica vo GTC ima, ali se izgor skapi i se daleku od originalot, plus ne ni licat na dresovite so gi koristime, crveni se ali toa e nekoja druga nijansa na crvena boja i zoltite sari se sosema drugi, taka da ako ne e amblemot na FFM nema da pogodite civ dres e toa.

thepretender
May 23rd, 2005, 20:23
yeah that's a shame, 2 years ago, i could only find an XL size of the previous jersey in Ohrid. i couldn't even say it's a real one even though it's a puma. the seller told me it was the last one... LOL :D ! 2 days later there was a new "last one" in his shop !

Harry Potter
May 24th, 2005, 02:03
yeah that's a shame, 2 years ago, i could only find an XL size of the previous jersey in Ohrid. i couldn't even say it's a real one even though it's a puma. the seller told me it was the last one... LOL :D ! 2 days later there was a new "last one" in his shop !

yeah, they always say its the last one to make buy it :D and its a puma but Puma from China or Turkey :D :D :D

Ambis
May 24th, 2005, 03:50
yeah, they always say its the last one to make buy it :D and its a puma but Puma from China or Turkey :D :D :D
hehe i work in retail so i know about this trick your always told to tell the customer that the item is the last one especially if you dont have the items on display and you have to bring them from a back room, and i can honestly say it almost always work if you tell them well thats my last one and i dont know if i'm gonna get anymore they always bite on that and say i better take it before its gone :howler:

ps-as far as jerseys go dont believe that your buying an authentic one even if its has the official license tags cause sometimes crooks can make fake tags and just say its an official jersey but its really not.the best bet is to buy it from the official store and not some 3rd party company...

Ambis
May 25th, 2005, 14:28
Сантрач објави список од 20 фудбалери

За претстојните квалификациски дуели со Ерменија на 4.06 и Чешка на 8.06, селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Слободан Сантрач го објави следниот список на фудбалери:

ГОЛМАНИ:Филип Маџовски (Работнички К.),Томе Пачовски (Пелистер).
ОДБРАНА:Гоце Седлоски (Динамо З.), Игор Кралевски (Работнички К.), Александар Васоски(Ајнтрахт Ф.), Владе Лазаревски (Напредак,СиЦГ), Роберт Петров (Локомотив П.), Благојче Дамевски (Победа), Горан Попов (Одра).
СРЕДЕН РЕД:Артим Положани (Шкендија),Тони Бандулиев (Работнички К.), Тони Мегленски (Победа), Влатко Гроздановски (Омонија, Кипар), Александар Митрески (Грасхоперс), Величе Шумуликоски (Зенит), Исмаил Исмаили (Шкендија), Миле Крстев (Гронинген).
НАПАД: Горан Пандев (Лацио), Горан Мазнов (Работнички К.), Ристе Наумов (Вардар).

Makedonec
May 25th, 2005, 16:28
WOW thats one bad team. I dont understand why he does not let Pandev, Popov and Grozdanovski play on the U-21 team.

Alex-10
May 25th, 2005, 18:33
Artim Polozani? I guess that is his reward for doing what he did in the Rabotnicki match... I have never heard of this Тони Бандулиев from Rabotnicki we shall see what will happen but we need to get a regular team and what happened to Wandair from Vardar anyways this team feels like there is a huge gap missing with some of the players but oh well... Santrac the coach and not me and I guess he choose what he thought was the best team for the match against Armenia :googly:

Alex-10
May 25th, 2005, 18:34
WOW thats one bad team. I dont understand why he does not let Pandev, Popov and Grozdanovski play on the U-21 team.

No need Stojkov is the man for that job as soon as he play one match for Under 21 as captain they win against Romania :shades: :cool:

X player
May 26th, 2005, 07:37
Any news on the team for the upcoming game with Armenia?

unnamed1
May 26th, 2005, 09:28
Any news on the team for the upcoming game with Armenia?

We will play with almost only domestic players and our pro are left out! only some will play so our new coach gott crazy :rollani:

good news for armenia
Here are some players with summer rumour
Vance Sikov: FC Genoa
Igor Mitrevski: AC Milan
Ace Stojkov: Atalanta
Sasko Pandev: Empoli
Goran Pandev: Sevilla
Tasevski: Dinamo Kiev
Artim Sakiri: Leeds

from this only Pandev is the A team and also Noveski from Mainz is not in the team(what i think is a personal dispute with the the new coach since he did not gett any chance from him against Romania)
Igor Jancevski /Bajevski/ and Cadinkovski+Trajanov will not play :scared: are also left out !! Igor was the best man against Romania but are left out-)))))) :googly: Totaly chaos in maco soccer! :howler:

PS! also Vance Zikov are left out from the U-21 team and also not in the first :D I just love maco soccer! maco maco maco maco!!!!!!
Zikov should even play for the senior team but are not even in the U-21 team!!!!!! this is maco soccer :thumbsup:

unnamed1
May 26th, 2005, 09:38
Also Our two best GK will not play! Petar Milosevski (turkey)+ Nikolov Frankfurt a will always have problems with the passport..... our 2 GK Nikolovski is also out!

so our first GK will be A domestic GK from Rabotnicki who are normaly not even starter in rabotnicki but 2 GK......

Hold your hat! our 2 GK will is from pelister who play in our 2 domestic liga.....

TCH away -) yeeee that will be interesting to see how that will end......

I guess that Santrac think that our domestic deffenders are better then Bundesliga deffenders like in mainz :pp

The biggest joke is that Zikov is not even in the U-21 team :star: :eekani: :googly: :howler:

MacoBoy
May 26th, 2005, 09:51
Oh my! I am lost.......

Poland-Cement
May 26th, 2005, 12:16
So Jorde Georgievski will be GK against Armenia ??

unnamed1
May 26th, 2005, 13:29
So Jorde Georgievski will be GK against Armenia ??
you know that Jorde is banned so why do you ask P-C? is Madzovski Rabotnocki's former 2 GK who will play from start :pp

Poland-Cement
May 26th, 2005, 13:39
you know that Jorde is banned so why do you ask P-C? is Madzovski Rabotnocki's former 2 GK who will play from start :pp

I forgot about that gate :wallbang:

Why not Kmetovski ??

unnamed1
May 26th, 2005, 13:42
Don't no ! but it das not matter if it's Madzovski or Kmetovski, no of them are any super GK -)))))

Poland-Cement
May 26th, 2005, 13:54
Don't no ! but it das not matter if it's Madzovski or Kmetovski, no of them are any super GK -)))))

Kmetovski is ex-Cement so it's important for me :D

Makedonec
May 26th, 2005, 18:38
This is going to be ugly. WTF is going on. I dont see us beating or even getting a tie from either game. What is Santrac doing.
Why are the players that Naum talked about not on the list?
I want some answers from these 2 coaches.
WOW when I thought things cant get any more bad in Macedonia, and now this is happening with politics and sports.
It makes me sick. Whats going on with our country?

unnamed1
May 26th, 2005, 18:51
Yes it's crazy! it's like a nightmare ! we have good players so why don't santrac let them play?

Tis is a joke team and presumably the weakest NT team since our soccer independent 1994!¨

Also 4 players in the U-21 team who playd against Romania(witch we won) are exchanged and one of them Sikov.....

we still have a chace to Q! instead of play with the same winning team and even have pandev goran in the team they taka away 4 players from the team and Sikov....

what is going on?

They don't care so why do we?

We will lose two games against Armenia (senior and U-21) and same against TCH!

unnamed1
May 26th, 2005, 19:13
Also why is not Gjosevski in the team since santrac say its' importent to play from start?! Gjosevski have been the best Salzburg players for many games in a row and have lift Salzburg in the last games.....

Nothing make sense !

Harry Potter
May 26th, 2005, 20:22
Any news on the team for the upcoming game with Armenia?

here is the list of Macedonia players:

Goalkeepers: Filip Madzovski (Rabotnicki Kometal), Tome Pacovski (Pelister)

Defenders: Goce Sedloski (Dinamo Zagreb / Croatia), Igor Kralevski (Rabotnicki Kometal), Aleksandar Vasoski (Eintracht Frankfurt / Germany), Vlade Lazarevski (Napredak / Serbia&MonteNegro), Robert Petrov (Lokomotiv Plovdiv / Bulgaria), Blagojce Dameski (Pobeda), Goran Popov (Odra / Poland)

Center: Toni Banduliev (Rabotnicki Kometal), Toni Meglenski (Pobeda), Artim Polozani (Skendija 79), Vlatko Grozdanovski (Oninia Nicosia / Cyprus), Aleksandar Mitreski (Grashoperss / Switzerland), Velice Sumolikovski (Zenit / Russia), Ismail Ismaili (Skendija 79), Mile krstev (Groningen / Nederland)

Attackers: Goran Pandev (Lazio / Italy), Goran Maznov (Rabotnicki Kometal), Riste Naumov (Vardar)

Poland-Cement
May 26th, 2005, 20:23
We will lose two games against Armenia (senior and U-21) and same against TCH!

We would lose with Czechs even with Mourinho :tongue:

thepretender
May 26th, 2005, 20:28
quite surprising indeed... maybe he's thinking of testing some players since we have no chance to qualify. let's consider these games as good tests.

Harry Potter
May 26th, 2005, 20:30
quite surprising indeed... maybe he's thinking of testing some players since we have no chance to qualify. let's consider these games as good tests.

yeah, and catch 110th place in FIFA rang list!!!

unnamed1
May 26th, 2005, 20:46
quite surprising indeed... maybe he's thinking of testing some players since we have no chance to qualify. let's consider these games as good tests.

Is not any test game for the U-21 team and still 4 players are missing since the romania game! this is a joke and you know it..... You want always to be positiv but don't you have limit? what is this?

In stand of make them stronger with Pandev,Grozdanovski,Popov,Sikov and many more they do this.....


And for the seniors! test games don't exist longer since FIFA started with ranking points! better ranking easyer baraban for the drow lot in the Q groups! did they think of that with this scandal team?

Test games are friendly games!

imagine croatia drop all pro players(even dose who not start) and play with only domestic players) they will go crazy if a coach play like that.

This is disgusting ! speciell with the U-21 team and they give up with out a fight and change a team who playd good the whole year.

Badila e sve!

Poland-Cement
May 26th, 2005, 20:55
quite surprising indeed... maybe he's thinking of testing some players since we have no chance to qualify. let's consider these games as good tests.

Maybe ... :D he had really no friendlies to test players (exept Rabotnicki - Macedonian NT :D), but Armenia is a rival with wich is possible to winb points, so we should play with strongest squad :rollani:

unnamed1
May 26th, 2005, 21:12
Also Bajevski have scord 3 goals in the last 2 weeks in hungary liga who are definitely much stronger then macedonia,The man just don't gett the chance of any coach.

And alos Santrac told as an excuse that you have to be regular for a long time! well how come that Pandev is in the team then(Jesus)? see don't matter how long we will talk about this it will still never make sense.....

Gjusevski is starter where is hee? we have good defenders like Sikov/Noveski who are starters where are they? Noveski did not gett the chance from Santrac and now he will never play as long he is boss, typical macedonia.... Igor Mitreski is apologized
Play with Sedlovski :D Kraleski Damevski i sto znam jas :pp :D instead of them
ma u kurac vishe !


Nisto ova e makedonski fudbal
skandali ,politiki, skandali, politiki i skandali

Isto taka ali ahmeti spomna deka vo makedonski fudbal mora da vaze 20% rule isto! e ako ne e toa politika pa sto e ko taka?

makedonska liga i reprentacia

zasto se on vo ekipata koga imame podobri? Sakiri so edna noga e podobar od onije dvajca i 50% fit ali mora od negovit tim bash da ima.... Pa isto taka Halimi e podobar od niv.....


Vi skoro site zemji so najdobrite igrat za reprentacia ali kaj nas zaebanci drugari i pod komanda igrat CCCCCC.

RedandBlack
May 26th, 2005, 21:58
Yup, that team you put out sucks, cept for pandev and vasoski.

Where is krstev playing now, Greuther Furth?

Harry Potter
May 27th, 2005, 00:18
Yup, that team you put out sucks, cept for pandev and vasoski.

Where is krstev playing now, Greuther Furth?

I think its Furth, but not sure