K.F Shkėndija - Tetovė [Archive] - Xtratime Community

K.F Shkėndija - Tetovė

Pages : [1] 2 3 4 5

festim
August 22nd, 2005, 01:14
Klubi shqiptar nga Maqedonia i cili eshte i kobshem per armiqt e shqiptareve!

The inception of Shkëndija as a professional football club was in 1979. The team was the pride of the city of Tetova and all albanians in Macedonia and beyond. In 1981 there was political unrest in ex-Yugoslavia, it was a time when being albanian or being associated with anything albanian meant that you're in for extreme hardship. Unfortunately, Shkëndija did not escape this fate either. In 1981 the ruling communist government closed down our beloved team Shkëndija on the basis that the team was too albanian. Even though Shkëndija never died in the peoples' mind and heart, it wasn't until 1992 when Shkëndija was able to again form as a professional team in what was then Former Yugoslav Republic of Macedonia, although it startet to train and play friendlies again around 1989-1990.

In the first season after its reformation in 1992-93, Shkëndija started from zero again, the team played in the local league or the 4th division. Shkëndija was the champion and advanced to the third league.

In its second season, Shkëndija was playing in the third league - northwestern region. The championship was up for grabs until the very last match. In a very tense, exciting match, a match that would decide the new champion, in which the stadium was overflowing with fans way beyond the capacity, the second placed Shkëndija played against the first place Fortuna. Shkëndija won in a memorable fashion. Shkëndija was the champion and it would advance again. Shkëndija never looked back again.

Through the coming years, Shkëndija was known as Shkëndija Tetovë, Shkëndija HB, and now Shkëndija 79. But it always was Shkëndija, and it will always remain so.

http://img368.imageshack.us/img368/6486/shkendija197924qi.jpg
Shkendija in its first inception year, 1979.

Benny
August 22nd, 2005, 02:24
http://img370.imageshack.us/img370/6968/logoshkendija4wx.jpg

tirona_star
August 22nd, 2005, 04:14
Klubi shqiptar nga Maqedonia i cili eshte i kobshem per armiqt e shqiptareve!

jo vetem ky po tegjith tja mbyllin gojen armiqve

Forca Shkendija dhe tere ILIRIDA

RedandBlack
August 22nd, 2005, 04:26
I hope they do well.

Benny
August 22nd, 2005, 14:56
From the reports Shkendija totally dominated the game and had many more chances to score, the result could have been much larger in favor of Shkendija. I hope Renova does well in the upcoming matches. It's too early too say, but Shkendija seems to be playing pretty good so far, I hope we don't lose any players in the meantime and continue with the success.

RealMadrid
August 22nd, 2005, 18:00
Harroni urrejtjet nderetnike. Shqioni futbollin, armiqeve vetem me suksese mund t'ju tregojme se ju rrehim kur te doni, nuk tregohet atdhedashuria duke share dhe ofenduar nje komb tjeter, por duke punuar dhe duke ju treguar se jemi me te mire se ju.

ME VETEKRITIK.

Go Shkendija, ishim te forte dje, Festim ku ishe dje?

tirona_star
August 22nd, 2005, 18:15
hey we didnt see any pics from the match with renova. come on guys :)

festim
August 22nd, 2005, 19:05
Harroni urrejtjet nderetnike. Shqioni futbollin, armiqeve vetem me suksese mund t'ju tregojme se ju rrehim kur te doni, nuk tregohet atdhedashuria duke share dhe ofenduar nje komb tjeter, por duke punuar dhe duke ju treguar se jemi me te mire se ju.

ME VETEKRITIK.

Go Shkendija, ishim te forte dje, Festim ku ishe dje?

Kom qen ne anen ku ishin Ballistet, perball tribines kryesore ... isha me nja dy shoket e mi.
Po nuk e pash askund at "Proud to be Ballist" e ke harru mduket haha.
Sidoqoft fituam ... ishalla vazhdojm kshu.

festim
August 22nd, 2005, 19:07
hey we didnt see any pics from the match with renova. come on guys :)

E Tirona, un dje harrova ta mar me vete kameren digjitale e smunda te bej ndonje fotografi :) Nese dikush tjeter ka bere foto mund te dergoje ... do ishte mire qe te shihet atmosfera si ka qene.

tirona_star
August 22nd, 2005, 21:49
E Tirona, un dje harrova ta mar me vete kameren digjitale e smunda te bej ndonje fotografi :) Nese dikush tjeter ka bere foto mund te dergoje ... do ishte mire qe te shihet atmosfera si ka qene.

si mor harrohet kamera ne kshu okazionesh :devil:

SHQIPTAR
August 23rd, 2005, 02:51
shekndija po luan shum bukur ishalla bohet kampion edhe plasin makedont

Benny
August 23rd, 2005, 04:31
Ndeshja derbi i la nė gjumė tifozėt – tri pikėt tek kuqezinjėt

Ballistėt ndihmuan ekipin e tyre Shkėndijėn pėr tė fituar me brohoritjet fer dhe korrekte gjatė gjithė takimit. Nė fund u futėn nė zhveshtore ku festuan sė bashku me futbollistėt.

22 Gusht 2005

Vullnet DautiEkipi i Shkėndijės arriti dje nė stadiumin e qytetit nė Tetovė nė cilėsi tė mysafirit vetėm nė letėr tė shėnoi fitore mė se tė merituar ndaj nikoqirėve tė kėtij takimi ekipit tė Renovės.

Loja e mirė e kuqezinjėve filloi qė nga minuta e 7 e takimit kur kapiteni i ekipit Vullnet Emini deshi qė tė gjuajė drejtė portės sė Zeqirit por pėr fat tė tij gjuajtja pėrfundoi nė vijėn fundore.

Edhe pse gjatė 15 minutave ekipi I Renovės ishte ai qė diktonte tempon e lojės I vetmi sulmues I tyre Simovski nuk kishte pasime tė duhura nga bashkėlojėtarėt e tijė pėr kėtė nė pjesėn e parė tė takimit kryetraineri Gani Sejdiu bėri zėvendėsimin e parė kunė vendė tė Arsllanit, u futė nė lojė Iseni.

Sidoqoftė minuta e 24’ e takimit solli golin e parė pasė njė aksioni tė Memedit I cili pason nė krahun e majtė tek Emini ai kroson deri tek sulmuesi Emurrllahu ku ky I fundit godet me kokė pėr tė shėnuar dhe pėr tė avancuar me rezultat 0-1.

Pjesa e parė e kėtij takimi pėrfundoi me kėtė rezultat minimal nė tė mirrė tė xixave.

Nė pjesėn e dytė me hyrjen e Bojan Dimitrievskit nė rradhėt e “gipspunuesve” arritėn qė tė krijonė deri nė fundė tri raste pė golė mirpo edhe kėtė rradhė portieri Armend Elezi ishte nė detyrėn e tijė edhe pse mbrojta e shkėndijės u tregua mė syēel dhe mė e shkathėt nė momentet vendimtare.

Rasti I dytė mė I shkėlqyer pėr ekipin e Shkėndijės nė pjesėn e dytė tė takimit ishte kurrė nga gjuajtja e lirė Artim Pollozhani gjuan ndėrsa portiere Zeqiri u shtri aqė sa ishte I gjatė pėr ta pranuar kėtė top I cili zgjoi duartrkoitje pėr Pollozhanin.

Sėrish munta e 24’ e takimit e pjesės sė dytė me fatė pėr ekipin e Shkėndijės pasė disa pasimeve tė sakta nė mesfushė topi arrin deri tek Pollozhani I cili arrin qė tė hyjė nė zonėn e Zeqirit, gjuan mbrojtja e Renovės e pėrcjell kėtė top duke mosė intervenuar mė afėr ishte Emurllahu pėr tė shėnuar dhe pėr tė tundur rrjetėn e tė pafajshmit Zeqiri.

Deri nė fundė tė takimit takimi zhvillohej nė mesfushė nga njėra anė futbollistėt e Renovės ishin tė indisponuar pėr lojė pėr shkakė se ishin nė negative prej dy golave.Ndėrsa futbollistėt e Shkėndijės ’79 , nga dėshira e madhe pėr ta ruajtur rezultatin pėsuan dy lėndime serioze kurrė nė duel u gjendė pėr top Bajramovski dhe Despotovski tė cilėt edhe pėsuan mė sė tepėrmi.Bajramovski menjėher ju treguar ndihma mjekėsore dhe u largua nga terreni dhe nė vendė tė tyre hynė Veliu dhe Stefanovi.

Me rezultatin 0-2 pėrfundoi takimi I parė I derbit nė mesė kėtyre dy ekipeve shqiptare.Ekipi I Shkėndijės tregoi se ėshtė mė I fortė si me lojėtar cilosre por po ashtu se futbollistė e tyre e dinė se ēdo tė thotė liga e parė.Nga ana tjetėr ekipi I Renovės tregoi se mundė tė jetė njė organizator I mirė I njė takimit.

Kėtė takim mė sė shumti I ndihmuan edhe tifozėt “Ballistėt” tė cilėt nė momentin e fundit erdhėn nė stadium ku kėta edhe publikisht ju falemenderohen sponzorėve si Kafeteris Amarreta , Kafeteris Mema dhe bastores sportive Tairi – Bet.Refer Kryesor: Sasho Llazareveski

Pėr Renovėn lujatėn: Zeqiri, Ramadani, Saiti, Jovanovski, Abazi, Misajllovski, Veselinovski, Endekovski (Emini), Zdravkov (Dimitrievski), Arsllani (Iseni) Simovski

Pėr Shkėndijėn luajtėn: Elezi, Stojēevski, Despotovski (Stefanov), Mustafi, Bajramovski (Veliu), Memedi, Pollozhani, Emini, Georgiev, Emurrllahu (Aleksovski), Ismaili

SHQIPTAR
August 23rd, 2005, 15:50
ey a shkon najkush me kqyr lojen e shkendijes ose naj ekip shiptar? nqoftse mundeni mi marr do foot? flm

Benny
August 23rd, 2005, 16:27
Fotot do te ishin te mirepritura shume. :)

ilirida
August 24th, 2005, 00:03
Se kosova, Ilirida, Ēamėri e Malėsi tė gjith kėto janė pjesė pėrbėrėse tė mėmėdheut Shqipėri!!

KOsOva
August 24th, 2005, 00:06
na u paska kthy ni tetovar..njeri te kisha preferu qe te presesh deri sa te kalon afati i atij ... e te vazhdosh prap me ate..

Benny
August 24th, 2005, 00:13
po po, lene pak ne t' ftohet ajri. Hajt se ma mire te mblidhemi ktu sa ma shume vete e diskutojm gjona se nuk kam qejf me te perjashtu adresen krejt.

ilirida
August 24th, 2005, 00:17
O vllavi jem, lene bre ket pune pash zotin. se me u zane neper interneta s'fitojm gje.

ilirida
August 24th, 2005, 02:17
Kismet Edhe Bashkimin do duhet ta mundim te dielen edhe pse me vjen keq eshte ekip shqiptar por neve na duhen piket per kreun e tabeles. Bashkimi ne krize eshte ket sezon ... ishalla i shkon me mire me shkijet.

Benny
August 24th, 2005, 02:42
Tani ne fillim duhet me u mundu sa me shume ti fitojm krejt ndeshjet, ka gjysma e dyte e sezones nese i duhet dikujt pike, ja u japim nese nuk na duhen, po tash per tash kam deshire qe edhe kete sezone te kemi nje ekip a ma shume shqiptare ne garat europiane.

SHQIPTAR
August 24th, 2005, 03:32
njeri ma mir mi nimu ekipet shiptare njoni tjeterit edhe ni vyfshin pikt se makdeont menxi kan qef mu hup shiptart e me ra n lig 2, po bashkimi ja kish qi nonen plot ekipin makedon e kish mush krejt shiptart i kish hek qa jon tu bo bre?

Vranina
August 24th, 2005, 13:23
Mas miri Shkendija le tė fiton, e sa pėr Bashkimin, Renoven dhe Vėllazrimin besoj se kan aq fuqi tė shpetojnė ketė vitė nė ligė (besa edhe mė shumė se deri tash rezultate tė mira kan)

Benny
August 24th, 2005, 15:59
Bashkimi ka kerkuar qe ndeshja e ardhshme me Shkendijen qe luhet ne teren neutral te shtyhet per te merkuren pasiqe ata mund te vijne vone prej Israeli. Shkendija nuk don te pranoje ket sepse ka nje ndeshje qe duhet te fitoje te dielen tjeter.

SHQIPTAR
August 24th, 2005, 17:58
pse e pasken ban ilireden bre?

G-landKD
August 24th, 2005, 19:16
Kshtu, cila prej 4 ekipeve shqiptare eshte me e mira, te cila ekip duhet me pas shqiptaret ma shume shprese?

Qysh i pash shkrimet e mesiperme Shkendija qenka me e pregaditun por keto 3 ekipe tjera duhen te mirren vesh mes veti ne menyre qe mos me ra asnjona prej lige.

Albion
August 24th, 2005, 19:31
Po ma merr menja qe edhe Renova osht e fort... tu e pas parasysh qe vet firma Renova osht bajagi e madhe.

RealMadrid
August 24th, 2005, 20:43
Nese ke kompani te madhe per sponzor nuk don te thote patjeter te jesh i suksesshem edhe ne futboll. Udheheqsia e Renoves s'kane lidhje kah futbolli, shkojne paguajne lojtare maqedon pleq krejt +37 dhe mundohet t'i kundervihen Shkendijes me lojtare te rije dhe klas si Ismajil, Emurllai, Polozhani, Memedi, Mustafi....

Politika qe ben klubi i Renoves eshte totalisht e gabuar dhe me kete mentalitet qe ja kane nis ato asgje smund te arrijne.

Proud to be BALLIST****

Albion
August 24th, 2005, 20:59
Mabetex nese ki ni najher... ka pas njejtin sistem ne basketboll, disa vite rresht ka shpenzu ne lojtar 'emra' qe ose kan qene t'lendum, ose t'vjeter ose jasht forme, perfshi ktu edhe disa lojtar qe dikur kan qene ne NBA apo klube tjera t'njohura evropiane ;) e as ne playoff nuk paten hy.

me kohe e msun si shkon sistemi...edhe vitin e kalum u shpallen kampion, e me gjase edhe sivjet...

njejt per Renoven, perderi sa kan pare kurre problem skan me pas, e tjerat rregullohen me kohe

RealMadrid
August 24th, 2005, 23:26
Mabetex-in e kam ndegjuar shume here.

Por nuk eshte gjithcka tek parate, nese ke para nuk don te thote se ke cdo gje, suksesi nuk mund te blehet me para, por me pune fitohet.

Nese ke para dhe nuk i manaxhon ato mire, thjesht dalesh "gllup" para opinionit me gjithe ato investime per asgje.

Por nejse le ta thote koha te veten!

Go Ballistat.

Xhem Hasa
August 25th, 2005, 01:14
Se kosova, Ilirida, Ēamėri e Malėsi tė gjith kėto janė pjesė pėrbėrėse tė mėmėdheut Shqipėri!!
U pkuten tu mbanir nencimet ama sen shtyhen me inat me shqiptarin haha

Xhem Hasa
August 25th, 2005, 01:15
A mund tme kallzoje dikush si me e cit ni foto un ktu?
a din dikush?

Xhem Hasa
August 25th, 2005, 02:05
Tifo, je aty? ej un ti dergova do foto ne email, tash ti dergo ndonjeren prej tyre ketu ... ekipi i shkendijes se pare eshte aty ke edhe amblemen e ballisteve, ke nje llogo te shkendijes ke edhe une ku jam ne ndeshjen me bregallnicen kur hypi shkendija ne ligen e pare, jam me disa shok shoqe, mire do isht ti shohen benny dhe kto tjeret.

Benny
August 25th, 2005, 02:06
Kur t'vjen Shkendija prap ne Tetove ose nese shkoni ne Struge, mos i haroni kamerat. :D

KOsOva
August 25th, 2005, 02:21
http://www.tifozat.com/forum/viewthread.php?forum_id=3&thread_id=83

qe qito i ki sqarimet qysah mi upload

p.s. tifo hini pak delete se u dhin disa tema !

Xhem Hasa
August 25th, 2005, 02:22
hot_mail_hot@hotmail.com ... me beni ndonjeri add dhe ua coj, pastaj ju boni upload se skam shum kohe tash me i pa si duhet me e upload!

SHQIPTAR
August 25th, 2005, 02:40
http://img370.imageshack.us/img370/8859/sdfg2sq.jpg

SHQIPTAR
August 25th, 2005, 02:43
http://img372.imageshack.us/img372/8742/images25vb.jpg

Albion
August 25th, 2005, 02:55
Here's the old photo. I add it also in first page.

http://i5.photobucket.com/albums/y182/tifoac/0e4901e5.jpg


munesh me editu shkrimin ne faqen e pare edhe shton dishka ma teper rreth fotos.

Tregona edhe neve ma teper, perfarsisht cilin vit u kon ?!

KOsOva
August 25th, 2005, 06:46
Klubi shqiptar nga Maqedonia i cili eshte i kobshem per armiqt e shqiptareve!

The inception of Shkėndija as a professional football club was in 1979. The team was the pride of the city of Tetova and all albanians in Macedonia and beyond. In 1981 there was political unrest in ex-Yugoslavia, it was a time when being albanian or being associated with anything albanian meant that you're in for extreme hardship. Unfortunately, Shkėndija did not escape this fate either. In 1981 the ruling communist government closed down our beloved team Shkėndija on the basis that the team was too albanian. Even though Shkėndija never died in the peoples' mind and heart, it wasn't until 1992 when Shkėndija was able to again form as a professional team in what was then Former Yugoslav Republic of Macedonia.

In the first season after its reformation in 1992-93, Shkėndija started from zero again, the team played in the local league or the 4th division. Shkėndija was the champion and advanced to the third league.

In its second season, Shkėndija was playing in the third league - northwestern region. The championship was up for grabs until the very last match. In a very tense, exciting match, a match that would decide the new champion, in which the stadium was overflowing with fans way beyond the capacity, the second placed Shkėndija played against the first place Fortuna. Shkėndija won in a memorable fashion. Shkėndija was the champion and it would advance again. Shkėndija never looked back again.

Through the coming years, Shkėndija was known as Shkėndija Tetovė, Shkėndija HB, and now Shkėndija 79. But it always was Shkėndija, and it will always remain so.

http://img368.imageshack.us/img368/6486/shkendija197924qi.jpg
Shkendija in its first inception year, 1979.


nice job Beni :thumbsup:

Xhem Hasa
August 25th, 2005, 18:38
Bravo Beni, shume super e ke shkrujt. The GoalKeeper in the right of the photo is Qazim Halili, he was only 17 years old. He is my father.
Te lavderohena pak, haha.

Benny
August 25th, 2005, 20:00
Pas shume kohe qe fliteshte per rimodernizim e stadiumit, me se fundi puna ja ka nisur. Uleset jane duke u instaluar, por vetem 12000 do te instalohen, dhe zhveshtoret rindertohen si dhe nje restorant. Edhe disa pjese tjera te stadiumit si mbulesa ne tribinen kryesore do te renovohen. Pas ksaj ngelen qe edhe uleset tjera qe ta kompletojn stadiumin te instalohen me vone, dhe ndriēuese te vendosen qe te mund te kemi disa ndeshje ne kohet e nates.

Benny
August 25th, 2005, 20:46
I've made this logo of Ballistet into avatar size, if anyone wants to use it just save it or whatever.

http://img378.imageshack.us/img378/5199/ballistettetove11hc.gif

Benny
August 26th, 2005, 17:04
The unthinkable has happened in Shkendija. The fuking morons have sold Ismail Ismaili to Makedonija Gj.P. A team which they will play away right after Bashkimi. They got a penalty for around 30,000 euros so that he can transfer there. What in the hell is wrong with the administration. You cannot weaken your team so and make another team stronger. Now I know they're all sell outs, the whole fuking adminstration needs to be changed. Erhan Selimi was right that's why he didn't want to play with these guys in charge anymore. Pieces of shit they are.

unnamed1
August 26th, 2005, 17:09
bravo ismaili bravo! 30.000 is a lot! skendija need that money

Albion
August 26th, 2005, 17:11
How come they sold him to THEM !? I mean he had offers from abroad right ?! He shouldnt accept, its his foult a lit bit higher salary is the reason probably.

Benny
August 26th, 2005, 17:23
Whatever the reason, I don't have to like it. But maybe they talked to Ismaili and he was probably going to transfer abroad in the midseason or whatever so they said why not make some money. Ismaili got a brand new car out of it. I don't know if they increased his salary, but I wouldn't be surprised to see him leave Makedonija for a team abroad pretty soon if he continues to play good.

Albion
August 26th, 2005, 17:26
From which city is this team anyways ?! I dont remember this team, did they come from 2nd division or maybe changed the name ?! im just courius to know where will he live now on

Benny
August 26th, 2005, 17:34
Yes, they just got promoted from the second division. The team is from Shkup.

Doc
August 26th, 2005, 18:10
po eshte ekip i nacionalistave maqedonas .................this is very bad move for shkendija that they sold him .......also in themacedonian sport writes that ismaili in january will go in greece to play and makedonia will double those money that they gives to shkendija..very stupid move :nono: :nono:

Benny
August 26th, 2005, 18:14
The only thing that comes to mind is that Shkendija wa desperate about the money. I can't understand it. They were all talking that they were very stable financially. Bah!

Albion
August 26th, 2005, 18:24
At least they should use that money now and bring some other player to replace him, get Uliks Emra for 20 k from Prishtina and surely you'll sell him double price at the end of season :D

Benny
August 26th, 2005, 20:54
I would like to see Uliks in Shkendija, that would be great, but I don't know what these guys are doing man.

Albion
August 26th, 2005, 22:50
Ismaili marveshje po, me tė drejt tė luaj pėr Shkėndijėn
26 Gusht, Tetovė - Dy ditėt e kaluara (enjten dhe te premten) tronditėn opinionin futbolldashės nė Tetovė dhe rethinė, nė vecanti tifozėt e flaktė kuq e zi ”ballistėt” pėr lajmin se sulmuesi bjondė reprezentuesi Ismail Ismaili pa pritmas kalon nė radhėt e skuadrės Makedonija tė gjorces. Por sipas kryetarit tė kėshillit drejtues tė KF.Shkėndija 79 Muhamet Idrizi i cili pėr Lajm tha: ėshtė e vėrtetė se ndėrmjet dy kryesive dhe tė futbollistit ka tė nėnshkruar marveshje paraprake, por e njejta nė fuqi mundet tė hyjė vetėm pasė dy muajve me kėte kuptohet se Ismaili do tė luajė pėr skuadrėn e Shkėndijės ne sezonen e vjeshtes.

Mė pas ai shtoi se krahas kėsaj marveshje nė fuqi ėshtė edhe marveshja “ekstra” qė ka tė bėjė nė rast tė shitjes jashta shtetit tė futbollistit atėherė transferi do tė ndahet nė tre pjesė.Tė njejtėn e konfirmoi edhe vetė futbollisti Bjond i cili ishte i kėnaqur me marveshjen e arritur.
So based on this he will be playing for Shkendija whole autumn season and that join his new team for the spring.

Benny
August 26th, 2005, 23:34
But most likely in the sring he will sign for a team abroad, so he may not play at all for Makedonija Gj.P. And his transfer fee will be shared by both Shkendija, Makedonija and I guess Ismaili himself.

Benny
August 26th, 2005, 23:47
I don't know, I would like to see the actual agreement. Who knows other things may come out.

Xhem Hasa
August 27th, 2005, 02:22
I hope there will be a good replacement for him, I doubt for that but who knows!

Xhem Hasa
August 28th, 2005, 23:39
Tomorow Shkendija will beat Bashkimi, but the team and fans atmosphere is not very good since Ismaili will leave after this season.

Benny
August 29th, 2005, 01:13
Yeah the fans feel betrayed a bit, but that is football. Shkendija needs a strong sponsor. Last year Sigal, the same company that sponsor the basketball team of Prishtina, was supposed to become a sponsor of Shkendija but the talks fell apart. I don't exactly know how the sponsor situation is there now and if attempts are being made to get a strong sponsor.

Benny
August 29th, 2005, 17:06
Rrogat e lojtareve tani jan paguar per muajt Korrik dhe Gusht ashtuqe para ndeshjes me Bashkimin lojtaret ishin te kenaqur.

Pasiqe Ismaili keto ditet e fundit nuk ka qene ne pregaditje me Shkendijen flitet se ndoshta ka ndonje dileme se kush do te jet startuesi i ndeshjes mes Ismailit dhe Aleksovskit "Ēallam". Te dyte jan lojtar qe mund te jen startues. Sipas mendimit tim Ismaili duhet te startoj edhe pse eshte bere marrveshje me Makedonija Gj. P.

Ndeshja tash duheshte te kishte filluar por nuk ka transmetim te shohim me vone.

Benny
August 29th, 2005, 19:32
Shkėndija - Bashkimi 0:1. I can't believe this loss.

Benny
August 29th, 2005, 19:51
I feel a little cheated right now. There was a buzz going around Shkendija that we had a very solid team, but this loss sort of erases that buzz. I know Bashkimi desperately needed those points but it's the beginning of the season and I was expecting a good win even if the match was played in a neutral venue. I don't know now. We had better rezults against them last season and this season was supposed to be even better. We'll see. I don't know if this whole Ismaili thing distracted the players or what, but in all honesty we have only beaten two teams that perhaps are not that strong so far and maybe the buzz was only that a buzz and nothing more. I hope I'm wrong but this loss has put a bad taste in my mouth.

Benny
August 29th, 2005, 19:54
I need to hide for a week or so now. Bababooey damn it. :D

Xhem Hasa
August 29th, 2005, 23:18
Yea Beny, I was suprised too. But what the hell?! We have to help our Albanians team ... we give them points when we need. And Shkendija will kick only macedonian ass hahaha. Forca Shqiptaria ;)

Benny
August 30th, 2005, 16:55
Well, I said I won't talk about it, but oh well, I'm over it now. Shkendija was definately the stronger team, they had so many chances but could not convert any of them. Ismaili came in in the 40th min and almost immediately had a chance but could not score. Bashkimi scored from a penalty in the 60th min. It seems that luck wasn't with them this time or whatever. Some of the chances were pretty good it says, I don't know how you miss so many.

Xhem Hasa
August 30th, 2005, 18:32
I think next round it will be hard to beat Makeqedonija GJ.P away.

Benny
August 30th, 2005, 18:46
Makedonija Gj.P. so far has shown a pretty solid team, we'll see. We tied them in preseason in their stadium I think.

ARPAGJIKT
August 30th, 2005, 19:07
Well, I said I won't talk about it, but oh well, I'm over it now. Shkendija was definately the stronger team, they had so many chances but could not convert any of them. Ismaili came in in the 40th min and almost immediately had a chance but could not score. Bashkimi scored from a penalty in the 60th min. It seems that luck wasn't with them this time or whatever. Some of the chances were pretty good it says, I don't know how you miss so many.benny when it doesnt go it doesnt, i saw the rangers vs hibernian game this weekend rangers had about 7 clear chances but couldnt put it away then this ivan sproule cam on for hibernian and score a hatrick like in 20 mins. sometimes it doesnt happen.

Albion
August 31st, 2005, 08:34
Shkėndija mposhtet pa merrit. Beadini pėrshėndet ish-tifozėt e tijė duke jua treguar gishtin e mesėm dhe disa fjalė tjera drejtuar nė adrres tė tyre.

Tetovė 30 Gusht - E diela pėr ekipin e Shkėndijės ishte ditė zie , raste tė qindpėrqida pėr golė aksione tė mira nga futbollistėt kuqezinjė tė cilėt nuk i shfrytėzuan dhe pėr kėtė erdhi dėnimi nga pika e bardhė ku shėnues ishte sulmuesi brazilian Da Silva.


:wth:

Benny
August 31st, 2005, 09:17
Beadini acted like a little kid really. He used to be the coach of Shkendija a while back, but now he does this? He is from Tetove too. What an idiot.

Xhem Hasa
September 1st, 2005, 14:48
Kam frike se kur te vije ne tetove te lauje BASHKIMI dhe Beadini do ti ndodh dicka ... skam gajle per ato sa kam gajle se mund ta suspenzojne prap shkendijen.
Sidoqofte shpresoj qe me makedonia gj.p te fitojme te dielen

Albion
September 1st, 2005, 14:52
E qysh ky Beadini me ju qu gishtin e mesem kur vet koka prej Tetoves... spo kuptoj, sma ka marr menja vlla qe edhe shqiptart atje mujn me pas ksi probleme.

Benny
September 2nd, 2005, 05:49
Si e kena Zhutin sivjet. M'duket se po mbron shume fort.

Benny
September 2nd, 2005, 06:02
Pershendetje Shkendija.

Pershendetje Tetova, mire se erdhe.

Benny
September 2nd, 2005, 07:07
Artim Pollozhani messed up a ligament in the match against Bashkimi. He was taken out in that game but it looks like the injury may be a bit serious. He may miss games indefinately for now.

Damn, we've got no luck.

ARPAGJIKT
September 2nd, 2005, 10:29
oh man ligaments take months to get back on track, i hope its not as bad as mine.

Xhem Hasa
September 3rd, 2005, 18:00
Shpresoj ta fitojme valla ket Makedonin te dielen se me hup edhe ket her edhe hic mir nuk i kena punet!

Benny
September 4th, 2005, 16:37
The director Ibrahim Osmani and the technical director Qatip Osmani resigned. After the loss to Bashkimi the president and main sponsor of the team Muhamet Idrizi called in a meeting to discuss why Shkendija lost. Apparently there were disagreements of letting Ismail Ismaili go to Makedonija Gj. p. in the first place, and not starting Ismaili and some other things that Qato had said. I guess the president did not like it and did not agree with it so he told Qato the same thing in no uncertain terms. So Qato resigned the next day. Idrizi is complaining that since he is the main sponsor and the president his word should be final and that he can do anything that he wants with his money since noone else is giving money. So he sold Ismaili mainly for his own purpose.

There are rumors that perhaps even the coach Nexhat Huseini will depart soon.

:wallbang:

Xhem Hasa
September 4th, 2005, 20:50
For sure we are lossing with Makedonia Gj.P ... Now when we needed to stay united and to keep going with victories we are having this shit. Damn

RedandBlack
September 4th, 2005, 21:19
Well, lets hope for the best.

Does Shkendija still have Ismaili?

RealMadrid
September 4th, 2005, 21:23
Well, lets hope for the best.

Does Shkendija still have Ismaili?

Yes

ARPAGJIKT
September 5th, 2005, 00:06
i hope they keep him as hes good

RealMadrid
September 5th, 2005, 00:12
i hope they keep him as hes good

Yes, but ij January he will leave us for a team from Greece!

ARPAGJIKT
September 5th, 2005, 00:17
oh well fuk him then

RealMadrid
September 5th, 2005, 00:25
ARPAGJIKT, noooo, he need to be more professional player, he need to go outside Macedonia, not staying in Shkendija'79 and to be Tetova Legend, we wait from him Ballkan Legend. So is free to go to practice football there...

ARPAGJIKT
September 5th, 2005, 00:46
cant he go somwere else but bloody greece for fuk sake?

Benny
September 5th, 2005, 00:49
There's nothng wrong with Greece, forget nationalistic things here. I would have liked him to go to Seria A but I don't think he can right now, so the guy will make some money in Greece, I just hope he doesn't play for Makedonija Gj.P. which in my opinion will be a step backwards for his career.

RealMadrid
September 5th, 2005, 00:50
cant he go somwere else but bloody greece for fuk sake?

Mos u trego patriot ku sduhet, ai mjafton te dele jashta ku do qe te jete, vetem te lufton per ne karriere me te mire dhe te behet DIKUSH sepse ne vazhdon te luan ne Shkendija me talentin qe ka ai do te humb shume.

Por nejse secili ka opinionet e veta :)

ARPAGJIKT
September 5th, 2005, 00:58
well i hate greece and personally i would rather not play at all then greece

RealMadrid
September 5th, 2005, 01:05
Shiqo kete lajm:

Kampionati grek, start i 15 shqiptarėve

Ka startuar edhe Kampionati i 27 tė Profesionist i Greqisė. 450 futbollistė tė ndarė nė 16 skuadra kanė nisur betejėn e fushės sė blertė. Veēse midis 27 premierave tė shfaqura nė tokėn helene, nė 15 prej tė cilave protagonistė janė edhe futbollistėt tanė, kjo e sivjetmja do tė mbahet mend pėr shumė gjėra. Java e parė e kėtij kampionati ėshtė mė e gjata e tė gjithave. Ajo ka nisur tė shtunėn, ka vazhduar tė dielėn e tė hėnėn dhe pėrfundon tė dielėn tjetėr me 4 shtator me ndeshjen Levadhiakos Jonikos, ku Gurma do tė jetė pėrballė Beqajt. Por fatkeqėsisht kjo javė e ngarkuar me mė shumė mallė e emocione ka pasur edhe zhgėnjimet e veta. Iraklis ka pėsuar humbjen mė tė thellė dhe Murati e Fortuzi nuk kanė qenė nė formėn e tyre mė tė mirė. Ndėrkohė qė Strakosha i ėshtė gėzuar fitores sė parė si trajner.

Murati 45 minuta, Fortuzi 24 minuta
Iraklis ėshtė shkatėrruar nė "Ano Liosja" nga Akratitos i rikthyer nė sallonet e mėdha pas qėndrimit pas njė sezoni kategorinė B. Ka qenė njė ndėshkim amerikanolatin pėr bardheblutė e Selanikut. Brazilianėt Gustavo e Sales dhe argjentinasi De Francesko kanė sjellė humbjen e Iraklisit. Ndėrkohė, qė goli i Papapostolut i shėnuar nė minutėn e 93 tė ka qenė vetėm njė ngushėllim pėr tė shmangur njė humbje mė tė thellė se 3 1. Murati ėshtė aktivizuar qė nga minuta e parė, por nė fillimin e pjesės sė dytė ai ėshtė zėvendėsuar, pikėrisht nga autori i golit tė vetėm tė Iraklisit.

Kur rezultati ishte 2 0 pėr vendasit, trajneri i Iraklisit Savas Kofidhis, aktivizon nė minutėn e 66 tė Fortuzin, i cili ėshtė adresa e saktė prej nga ku shėnoi tė vetmin gol Iraklis. Kėsaj humbjeje tė Iraklisit i ėshtė gėzuar Strakosha, ekipi i tė cilit ka arritur fitoren mė tė thellė tė javės. Ish portieri legjendar i kombėtares sonė e ka nisur me kėmbė tė mbarė kampionatin, qė nė ditėn e tij tė parė si trajner i dytė i Akratitos. Ndėrkohė qė Billa, portieri shqiptar qė ka nėnshkruar ditėt e fundit kontratėn me ekipin, qė ka pėr simbol ngjyrėn jeshile, nuk u aktivizua.

Panajot Kone, lajme kontradiktore
Nuk ndodh vetėm nė Shqipėri, ku njė futbollist del i federuar nė dy ekipe njėherėsh. Ditėt e fundit nė shtypin e bollshėm sportiv grek, futbollisti i talentuar Panajotis Kone, del i federuar edhe me AEK, por edhe me Olimpiakos.

E njėjta gjė ndodh edhe me Alban Bushin.
Disa gazeta e revista si "Sportime" dhe "SportDay" e kanė shoqėruar prezantimin e tij tek Levadhiakos me fotografi dhe tė dhėna personale. Ndėrsa revista sportive "Goal", qė edhe ajo si tė tjerat ka bėrė prezantimin e futbollistėve, nuk e pėrmend fare futbollistin shqiptar, i cili thuhet se ka nėnshkruar pėr tė luajtur nė kategorinė B tė Gjermanisė.

Zbulohet adresa e Gjeloshit
Njė ndeshje miqėsore midis Levadhiakosit dhe Apollon tė Athinės, zbulon edhe skuadrėn me tė cilėn do tė aktivizohet sivjet portieri lezhian Julian Gjeloshi. Portieri ynė nė kėtė ndeshje ėshtė aktivizuar nė 45 minutat e dyta tė ndeshjes pėr formacionin e Apollonit. Ai ka pasur pėrballė shqiptarin Mario Gurma, i cili ėshtė zėvendėsuar nė minutėn e 70 tė nga Aleks.

Kallamata merr njė 20 vjeēar nga Shqipėria
Skuadra e kategorisė B, Kallamata, mėsohet se pikėrisht nė orėt e fundit tė mbylljes sė kontratave, ka marrė nė gjirin e saj njė futbollist shqiptar. Toni Hoxha quhet futbollisti qė ka veshur fanelėn bardhezi tė Kallamatės. Ai ėshtė 20 vjeē dhe luan mesfushor. Mėsohet se Hoxha ka ardhur tek Kallamata nga tė rinjtė e Akademisė AEK tė Athinės, njė prej drejtuesve tė sė cilės ėshtė edhe ish0-futbollisti i njohur i kombėtares sonė Bledar Kola.

Abilio dhe Leandro nė Greqi

"Sporti shqiptar" ka zbuluar edhe disa tė huaj qė kanė luajtur mė parė me skuadrat e kampionatit shqiptar. Kėshtu, Nedes, ėshtė fjala pėr Abilion, i cili mė parė ka luajtur me Vllzninė, do tė luajė pėr skuadrėn e kategorisė G, Diagoras. Kolegu i tij brazilian, Leandro, do tė veshė fanelėn e Anag.Kardhicas, njė skuadėr, qė gjithashtu luan nė kategorinė G tė kampionatit grek. Mėsohet gjithashtu se Olimpiakos i Vlolosit ka bėrė njė marrėveshje me futbollistin me ngjyrė tė Dinamos, Gudiabi. Shtypi grek ka bėrė tė ditur se futbollisti i Dinamos sė Tiranės ka qenė ditėt e fundit nė Volos, por nuk flitet asgjė mė shumė, pra nėse ato kanė rėnė dakord pėr tė nėnshkruar njė kontratė

RedandBlack
September 5th, 2005, 02:20
Ismaili cant play in the Serie A, I dont see that happening ever. Maybe in the Serie B in his prime.

Benny
September 5th, 2005, 06:03
Forca Shkėndija

http://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gif

http://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gif

http://img57.imageshack.us/img57/6169/shkendijawin29zs.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/6169/shkendijawin29zs.gif

http://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gif

http://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gif

Thanx to Naum for finding these smilies for me. :D

Benny
September 5th, 2005, 16:12
In the U21 competition league, Shkėndija seems to be very strong this year. They're in 1st place ahead of another known football school Belasica. Out of 5 matches they've won all of them. The future looks bright when some of these players develop into a first team player :)

Benny
September 5th, 2005, 16:16
In their last match the youth team beat Pelister 3:0

For Shkendija played: Adili, Islami, Samija, Ismaili, Rexhepi, Nafija, Ramadani, Mustafi, Shaqiri, Ibraimi, Alili. Subs: Iseini, Zyberi, Jashari, Kasimi, Abduli, Besimi.

Poland-Cement
September 5th, 2005, 17:05
Great smiles :thmbup:

We play against Shkendija in round 9 ;)

RealMadrid
September 5th, 2005, 18:31
Ismaili cant play in the Serie A, I dont see that happening ever. Maybe in the Serie B in his prime.

Have u ever seen Ismaili playing soccer or just u speak "PALIDHJE"

RedandBlack
September 5th, 2005, 21:24
ismail ismaili playd 30 min for makedonija GP in a 4-0 win over Slavia Sofia.

RedandBlack
September 5th, 2005, 21:25
Have u ever seen Ismaili playing soccer or just u speak "PALIDHJE"

I dont know what that word means, but yea I saw him against Armenia..hes fast but not technical enough.

ARPAGJIKT
September 5th, 2005, 21:29
palidhje dont me thon kur folish alot of shit that dont make sense getit now?

RedandBlack
September 5th, 2005, 21:30
palidhje dont me thon kur folish alot of shit that dont make sense getit now?

I see, its the first time ive ever heard that :nerd:

ARPAGJIKT
September 5th, 2005, 21:36
fukin helllllllllllllllllllllllllllll bro wot planet you livin in?

RedandBlack
September 5th, 2005, 21:44
fukin helllllllllllllllllllllllllllll bro wot planet you livin in?

i have no Albs around me, the Albania I know comes from my parents, who never curse.

Remember, i heard most of the curse words I know from this forum :cap:

ARPAGJIKT
September 5th, 2005, 21:48
lollllllllllllllllll bro you need to get involved wit albos more often in nyc? wants some contacts? just offering

Xhem Hasa
September 6th, 2005, 01:42
haha, come in Tetova one day and ull become bloody albos :)

RedandBlack
September 6th, 2005, 02:19
lollllllllllllllllll bro you need to get involved wit albos more often in nyc? wants some contacts? just offering

I go to brooklyn tmrw, lots of Albanians there :thumbsup: :cool:

Xhem Hasa
September 6th, 2005, 02:21
thats nice

RealMadrid
September 6th, 2005, 02:23
thats nice

Haha, cfare NICE bre haha hahah

RedandBlack
September 6th, 2005, 02:31
Haha, cfare NICE bre haha hahah

:googly: ?

RealMadrid
September 6th, 2005, 02:32
Kuq e zi, cka u be me ti bre lal, mire je kshu?

RedandBlack
September 6th, 2005, 02:33
Kuq e zi, cka u be me ti bre lal, mire je kshu?

mir, shok. ti? :cool:

RealMadrid
September 6th, 2005, 02:36
Mire mire, jam shume ne disponim dicka lol
mos ma merrni per te madhe nese ganoj dicka haha haha

Xhem Hasa
September 6th, 2005, 02:37
vetem un ta bi dispnimin ty lal ... derisa une nuk isha ktu ti sishe ne disponim!

RedandBlack
September 6th, 2005, 02:39
Mire mire, jam shume ne disponim dicka lol
mos ma merrni per te madhe nese ganoj dicka haha haha

lol

RealMadrid
September 6th, 2005, 02:44
vetem un ta bi dispnimin ty lal ... derisa une nuk isha ktu ti sishe ne disponim!

Hhhah hahaha po po edin ti se si e kam punen :D :D

Benny
September 6th, 2005, 05:33
Ridiculous, Ismaili playing for Makedonija Gj.P. already. He was supposed to play for Shkendija this fall season. The president of our team thinks the team is his small grocery store so that he can do whatever he wants with his candy. Shame!!!!

RedandBlack
September 6th, 2005, 05:51
Ridiculous, Ismaili playing for Makedonija Gj.P. already. He was supposed to play for Shkendija this fall season. The president of our team thinks the team is his small grocery store so that he can do whatever he wants with his candy. Shame!!!!

What exactly is Shkendija looking at? Promotion battle or Uefa cup spot?

Benny
September 6th, 2005, 06:08
UEFA cup spot. At least they were looking at that, but in the last week or so too much BS happened, which led to players not playing hard against Bashkimi, to members of administration resigning to displeasure in the ranks all around. I don't know. It's not that rosy right now, and nobody even thought that Ismaili would get sold to Makedonija. Perhaps overseas yes, but not to a team that just got promoted. Bah.

KOsOva
September 6th, 2005, 07:24
I go to brooklyn tmrw, lots of Albanians there :thumbsup: :cool:

:D
-
P.s. RealMadrid paska ngreh fort prom :kiss: :D

ARPAGJIKT
September 6th, 2005, 23:59
i hope they achieve what they want this season that would be great red n black all the wayyyyyyyyy

Xhem Hasa
September 8th, 2005, 03:11
Damn, on sunday Ismaili will play against Shkendija!

ARPAGJIKT
September 8th, 2005, 21:16
i hope he gets booooooooooooed

RedandBlack
September 9th, 2005, 02:54
lol, not only is he playing for the wrong Nt, hes playing for the wrong club too!

Benny
September 9th, 2005, 04:26
It's not his fault. The president of the club sold him. Shkendija did not want to give him more money, and the president wanted money for himself. You can't build a club by not keeping players like him. As long as a club has a mentality of selling their players right away to even more mediocre teams for a low price they will never achieve a high standard. An example is Partizan Belgrade, they changed their policy from a doomed one and tried holding on to good players for as long as they could and would sell them only when a real good offer and price was offered and then try to replace them with quality too. They're on the up now due to that.

RedandBlack
September 9th, 2005, 05:10
Why did Ismaili play for Macedonia btw?

I think that was a horrible choice considering 1. Shqiperia esht Squader mo e mir, 2. He would have had an easier time getting noticed if he played on a team like Vllaznia or SK Tirana.

Poland-Cement
September 9th, 2005, 16:15
He has just Macedonian citizenship ;)

Benny
September 9th, 2005, 17:56
I think Ismaili won't play for any of the teams. He doesn't have a right to play for Makedonija Gj.P. until midseason I believe, and Makedonija doesn't want him to play for Shkendija because they fear an injury, so the poor guy will just be a spectator I believe, at least that's what Makedonija Gj.P. wants. If I was him I wouldn't stop, it's very easy to lose form just before the transfer abroad that way. They may not take him then abroad.

RealMadrid
September 9th, 2005, 20:27
Do jete ne tribuna per shkak se ska te drejte te luaj kunder Makedonijes te dielen.

Por do e kemi per ndeshjet tjera smerzitemi fort!

ARPAGJIKT
September 9th, 2005, 21:28
He has just Macedonian citizenship ;)


but hes albanian

Xhem Hasa
September 10th, 2005, 00:16
I think they have doen a mistake selling Ismaili, They could wait till the finish of this season and then sell it, perhaps to a better abroad team then this makedonija Gj.P .
Tash kariera e tij do te shkoje teposhte duke ndejtur ne karike tu shiqu futboll.

ARPAGJIKT
September 10th, 2005, 01:23
dikheads man

RedandBlack
September 10th, 2005, 03:38
He has just Macedonian citizenship ;)

Doesnt mean anything. Ardit Shaqiri is gonna play for the right NT.

To be honest I dont think too highly of Artim Shaqiri either, I think the only reason he chose to play for Macedonia was because Macedonia was better then us at the time he had to choose.

Benny
September 10th, 2005, 03:44
Shkendija needs to Play in Tetove man, this penalty of the field is messed up. I just checked the schedule, if nothing has changed and they're still penalized for 6 home games at least 100km away, then the first game they actually play in Tetove may actually be in November. AAAAAAHH

Benny
September 10th, 2005, 03:46
And they're playing Rabotnicki after the game after this round. I think if they played in Tetove they would have won, but in Struge will be tougher.

ARPAGJIKT
September 10th, 2005, 13:21
why did they get banned?

Poland-Cement
September 10th, 2005, 14:07
but hes albanian
Well, it was his choice in part. When he was called up to match Armenia - Macedonia, he could refuse to play

ARPAGJIKT
September 10th, 2005, 14:13
ye but he wanted to play but dont mean he macedonian

RealMadrid
September 10th, 2005, 14:15
why did they get banned?

Cuz that si new rule, also Real Madrid bann theirs player who play around and they can not play against Real when they play. dmth eshte nje taktike e re ekipeve, dhe meqenese Ismajli eshte lojtar i Makedonijes ato nuk e lejojne te luaj kunder tyre.

ide e mencur

Benny
September 10th, 2005, 16:19
Ndoshta Genti e kishte pyetjen pse tereni ne stadium eshte suspenduar per 6 ndeshje nikoqire. Ne sezonen e kaluar pat disa ngatresa ku disa lojtar te nje ekipit tjeter kurse ishin rreh.

MacoBoy
September 10th, 2005, 17:58
why did they get banned?
edit

G-landKD
September 10th, 2005, 18:08
Hattrick here.....hattrick there....hattrick fukn everywhere - Our own IL EMPERATORE

Hey Macoboy, have you team to hattrick.org?

MacoBoy
September 10th, 2005, 18:12
The sig is for Adriano :pp But yes I do have a team in hattrick.org. You?

G-landKD
September 10th, 2005, 18:19
Yes :D and I have team to Albania Superleague, who is your team?

MacoBoy
September 10th, 2005, 18:21
Rabotnicki Ohrid. Yours?

G-landKD
September 10th, 2005, 18:28
Rabotnicki Ohrid. Yours?

FC KudiGjilan, now i am online in hattrick and I shall see your team...

MacoBoy
September 10th, 2005, 18:30
Go for it :D Not too flash :howler:

G-landKD
September 10th, 2005, 18:33
Why you are III.5 :veiled: , you have poor team man and why you playing 4-4-2, it is bad taktik, what are you traning Scoring-Midielf or Defans?

MacoBoy
September 10th, 2005, 18:37
I dont know :howler: Im only on the site once a week for 2-3 minutes! :D I think I pay 3-5-2.

G-landKD
September 10th, 2005, 18:42
I dont know :howler: Im only on the site once a week for 2-3 minutes! :D I think I pay 3-5-2.

hahahha ok, 3-5-2 or 3-4-3 are good tactik... good luck for this season :D and you must go to II Divizion

MacoBoy
September 10th, 2005, 18:46
Thanx! Good luck to you too. :thumbsup:

Xhem Hasa
September 10th, 2005, 19:08
Who knows what is the score of Slloga in the second league Macedonia?

MacoBoy
September 10th, 2005, 19:25
They are on 8th place.

ARPAGJIKT
September 10th, 2005, 23:25
e pata fjalen per shekndijen po me ran men, qe ja paten qi robt i paten rre ata makedont apo? hajt se mir ja kan bo qija nonen.

ARPAGJIKT
September 10th, 2005, 23:25
po menoj mir ja kan bo makedonskve

Benny
September 12th, 2005, 07:19
Keta dy ndeshjet e fundit Shkendija pak si e humbur eshte duk. Nuk e di a ka kryetrajneri ndonje shtypje prej administrates apo cka eshte puna. Taktikat dhe formacioni disi jo mire. Ne ndeshjen me Bashkimin lojtar si Ismail Ismaili nuk startuan, dhe ne kete loje me Makedonijen, vetem Emurllahu ishte ne sulm i vetmi deri sa e muren golin. Kuptoj nese luash me Rabotnickin te marrish asi formacioni por me Makedonijen kjo nuk duhesthe, se sa e morren golin dhe hyri Aleksovski si nje sulmues tjeter dhe e ndruan formacionin Shkendija nisi te luaje shume me mire.

Poland-Cement
September 12th, 2005, 10:20
Who knows what is the score of Slloga in the second league Macedonia?
2 wins 2 loses 6 points

Xhem Hasa
September 13th, 2005, 00:05
We lost again, I think we will beat Renova on wednesday and Rabotnicki on sunday.

Benny
September 13th, 2005, 08:41
Two very important matches coming up for Shkendija.

First one is this wednesday on the 14th, the first leg of the cup match against Renova.

The second is a league match on Sunday against Rabotnicki.

If we win both of these matches it would be a great boost in confidence for our players.

Benny
September 13th, 2005, 08:51
A ka dikush ndonje foto te stadiumit me ulese te reja tash?

Benny
September 13th, 2005, 09:02
Festim, ti m'duket se na tregove dicka me para se edhe ti mirresh me projektin per ta rihapur faqen e internetit te Ballisteve, por kete nuk mund ta beni ende se ju duhen ti shqyrtoni disa probleme financiare.

A mund te me tregosh se kush e ka marre kete pune persiper, a punon kryesia e Ballisteve per ta rihapur faqen. E pyes kete se nese ju duhet ndonje ndihme e vogel financiare, ndoshta jap une ndonje donacion qe sa me shpejt te rihapet faqja.

ARPAGJIKT
September 13th, 2005, 20:34
Ey Njerz Mufshit Me Gjet Foto Te Stadiumve Ekipe Shiptare Ku Do Qe Jon Postoni Se Kom Qef Shum Mi Kqyr

Poland-Cement
September 14th, 2005, 18:12
Macedonian Cup:
Shkendija - Renova 4-0

Benny
September 14th, 2005, 18:19
Shkendija - Renova 4:0

Forca Shkėndija

http://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gif

http://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gif

http://img57.imageshack.us/img57/6169/shkendijawin29zs.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/6169/shkendijawin29zs.gif

http://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gif

http://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gif

Benny
September 14th, 2005, 19:28
In the next round of the cup matches, I would like to have as an opponent Teteks if they go through. Teteks won 3:1 in the first leg, and it would be another old city rivalry if we were paired against them, even though they play their home matches in a village now.

ARPAGJIKT
September 14th, 2005, 23:26
benny where u get those animations?

Benny
September 15th, 2005, 00:39
Naum found them for me. :D He says they're for Vardar, but I think the colors suit Shkendija better. :dielaugh:

ARPAGJIKT
September 15th, 2005, 00:41
what colours are vardar?

Benny
September 15th, 2005, 00:59
They have Red and Black as well. :D

ARPAGJIKT
September 15th, 2005, 01:03
lol

Xhem Hasa
September 15th, 2005, 03:33
Festim, ti m'duket se na tregove dicka me para se edhe ti mirresh me projektin per ta rihapur faqen e internetit te Ballisteve, por kete nuk mund ta beni ende se ju duhen ti shqyrtoni disa probleme financiare.

A mund te me tregosh se kush e ka marre kete pune persiper, a punon kryesia e Ballisteve per ta rihapur faqen. E pyes kete se nese ju duhet ndonje ndihme e vogel financiare, ndoshta jap une ndonje donacion qe sa me shpejt te rihapet faqja.

Tung Ben, Ne fakt nisem ta bejme une me ni shok web sitin e ballisteve, por keto dite vendosem tua japim passwd disa shokve tjere qe kan zyre ne tetov dhe ndoshta e bejne ma mire ... flm shume per ndihmen qe don te japesh po ske nevoje te harxhohesh tash sigurisht kan gjet ndonje ndihme ata djemt, do shkoj kaniher ene un te zyra e atyne tu jap deni ide per faqen, besoj se kan me e bo mire se mire i punojne web sitet.
Flm ene niher Beni nga ana jote, helbet nese ka nevoje per dicka te tregoj.

Xhem Hasa
September 15th, 2005, 03:35
Beni edhe nese shkoj ne Struge ta shoh ndeshjen e shkendijes me rabotnickin patjeter qe kam me e mar aparatin digjital dhe do mundohem te bej ndonje fotografi.
Gjitha tmirat djema.

Benny
September 15th, 2005, 07:17
:thmbup: :thumbsup:

Xhem Hasa
September 16th, 2005, 01:37
A kthye atmosfera e klubit Shkendija`79 shpresojme qe ti thyem Kampionet e Maqedonise Rabotnicki Kometallin edhe pse luajme ne teren neutral ... me ngjyrat kuq e zi shpresoj te shkojme ne fitore.

Benny
September 16th, 2005, 02:00
Eh kjo do te ishte nje fitore shume e rendesishme per karakterin e skuadres. Oh sa e mirepritur do te ishte.

Xhem Hasa
September 16th, 2005, 03:45
Do mundohem te shkoj ne struge te dielen edhe te bie ndonje fotografi kismet per ju!

Benny
September 16th, 2005, 05:00
When Emurllahu, Ismaili and Aleksovski play in attack from the start good things happen. Ismaili and Emini create beautiful assists. We will miss Ismaili dearly.

Goalscorers for the match Shkendija - Renova:

Aleksovski "Ēallam" - 28', 66'
Emurllahu - 51'
Georgiev - 90'

And our goalkeeper Armend Elezi has been superb till now. He has allowed only two goals and one was a clear mistake by the defence where Despotovski tried to head the ball back to our goalie but could not direct it well and instead gave it to an opposing attacker and the other from a free kick.

Xhem Hasa
September 16th, 2005, 05:28
Beni valla ka i mer ti be vlla kto informata? Mknace vllaj kit hahah. Une ktu ne tetov sen i gjej ti i gjen pi amerike ... mbret ije.

ARPAGJIKT
September 16th, 2005, 19:54
they won 2-0 right?

Xhem Hasa
September 16th, 2005, 23:15
they won 2-0 right?


No, they won 4:0

Arsenal
September 16th, 2005, 23:19
Naum found them for me. :D He says they're for Vardar, but I think the colors suit Shkendija better. :dielaugh:

ore why not the NT;)

ARPAGJIKT
September 16th, 2005, 23:54
oh nice

Benny
September 17th, 2005, 00:16
ore why not the NT;)

Yeah they're good for the NT also. Anyway if you look at Vardar's jerseys they have other colors mixed up there not only Red and Black. ;)

unnamed1
September 17th, 2005, 02:48
Vardar's jerseys from the start where red totaly red but after the earthquake who destroyd Skopje the clubb decided to have two black stripe to honour all the victims and ever since then the dress is like that!

ARPAGJIKT
September 17th, 2005, 02:52
nice thinking

Xhem Hasa
September 18th, 2005, 00:11
Vardar's jerseys from the start where red totaly red but after the earthquake who destroyd Skopje the clubb decided to have two black stripe to honour all the victims and ever since then the dress is like that!


Yea and after the earthquake albanians rebuilt Shkup and from that time Vardar in honour of albanians put the black shirts to make it Red and Black.

unnamed1
September 18th, 2005, 00:27
it's nice that you joke about dead humans! show some respect

Xhem Hasa
September 18th, 2005, 01:29
I didnt joke, couse albanians got killed too ... i only have shown my opinion about the shirts of Vardar and who rebuilt Shkup.

MacoBoy
September 18th, 2005, 09:59
:rolleyes: Sheesh

Doc
September 18th, 2005, 10:18
i hope Shkendija will win:D

Benny
September 18th, 2005, 13:27
Forca Shkėndija

http://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gif

http://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gif

http://img57.imageshack.us/img57/6169/shkendijawin29zs.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/6169/shkendijawin29zs.gif

http://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gif

http://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gif

Doc
September 18th, 2005, 13:32
benny mos u ban nervoz :D

Benny
September 18th, 2005, 13:34
:dielaugh: Jo be se ndjehem mire kete mengjez. Miremengjes :D

Doc
September 18th, 2005, 13:36
Miremengjesi benny :D

Albion
September 18th, 2005, 13:39
hehe Beni shka dmth titulli i atij posti...'kush po jo qin' apo.

Doc
September 18th, 2005, 13:42
kan mi qi :mute:

Benny
September 18th, 2005, 13:43
Miremengjesi Albi. :D Hajt po e ndroj haha. Jo do me thane do t'ju qime .

Albion
September 18th, 2005, 13:45
hehe un jam kon ne Finalen e kupes me Shvercerat...edhe kom dit me shajt :D po i kom harru tash pak a shume.

Go Shkendija !!!

Doc
September 18th, 2005, 13:46
cilin vit je kane

Benny
September 18th, 2005, 13:48
Ej nanen be se nuk lujn ne Tetove, po me fitu Shkendija sot, shum do t'ma beshin qejfin.

Albion
September 18th, 2005, 13:52
U-I jam kon mysafir i shverceave, m'duket para dy vjete kur hupen ne finale me penalla prej cementares.

Albion
September 18th, 2005, 13:54
Ej nanen be se nuk lujn ne Tetove, po me fitu Shkendija sot, shum do t'ma beshin qejfin.


Beni who's Shkendijas best player now ? Far as I know Ismajli will not play right ? have they found a replacment yet ?

Doc
September 18th, 2005, 13:54
hahahh je kane lojen ma interesant kur u kane edhe ferka ma e madhe shka ke

Benny
September 18th, 2005, 13:56
Eh mire se punojka ai radio stacioni ne shkinisht, se paku do te kemi pak komentim drejt se drejti

Benny
September 18th, 2005, 14:00
Beni who's Shkendijas best player now ? Far as I know Ismajli will not play right ? have they found a replacment yet ?

Ismaili will probably play, he played the last match against Renova. He just didn't play against Makedonija, because they bought him and the deal is that he can't play for them until after midseason, but he couldn't play against them. Though they wanted him not to play at all for Shkendija even in other matches because they were afraid he will get hurt.

Pollozhani will play this match I think his injury is healed, and Emini, Emurllahu and Aleksovski should do good as well. Now with the return of Pollozhani one of these guys may have to be a sub or perhaps Pollozhani will be a sub if he isn't fit enough.

Albion
September 18th, 2005, 14:00
hahahh je kane lojen ma interesant kur u kane edhe ferka ma e madhe shka ke


Po de !! Na jemi kon 2 vet prej Kosoves mysafir, un edhe ni prishtinali. Ni shok shkupjan na ka marr ne Ferizaj, e krejt kohen jena kon me Shvercerat mandej ne klub, mandej ne loje...qfar ndjenje, qateher nuk u kon situata bash e mire....kur e kalum uren :devil: bike shi...mandej u kapem me ata pisat.

Doc
September 18th, 2005, 14:01
po po e di boll mire se caty jam kane edhe une

Doc
September 18th, 2005, 14:03
ishalla sivjet e shijon finalen Shkendija mdoket se do te mbledhemi me shume se tjera here:D

Albion
September 18th, 2005, 14:06
Hope so, no way I would mis that match.

Benny
September 18th, 2005, 14:09
Ej bre si m'duket ja kan vu menden me ja dhane kupin ndonji ekipi te shkijeve sivjet, m'duket Pobedes dun me ja dhan. Edhe ai kryetari i federates eshte prej atij vendi prej nga eshte Pobeda. Kjo u pa ne ndeshjen me Vllazrimin se si ja bonen me hile nga referi. :sob:

Albion
September 18th, 2005, 14:09
po po e di boll mire se caty jam kane edhe une


A ka munsia qe njihemi na athu a ? Un jam shok i Lalit, Denisit...shvercerave ma t'fort :devil: edhe me ta jam kon gjat ndeshjes.

Doc
September 18th, 2005, 14:11
nuk e di nashta te kam pa po nuk pom kujtohet nashta shifemi ne shqiperi me 12 tetor :D

Albion
September 18th, 2005, 14:15
Of course, united as always, we shall meet there :stuckup:

ps. a pi njeh ata qe i permena ?!

Doc
September 18th, 2005, 14:24
po Lalin, Nadin,Edmondin edhe shume te tjere edhe Denisin si ftyre se e kam pa ne Shqiperi vjet kur kem

Benny
September 18th, 2005, 16:06
Shkendija gooaaaaaaaaaaaaal Ismaili assist, Aleksovski scores, 1:0 30+ min

Forca Shkėndija

http://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gif

http://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gif

http://img57.imageshack.us/img57/6169/shkendijawin29zs.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/6169/shkendijawin29zs.gif

http://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gif

http://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gif

Doc
September 18th, 2005, 16:08
come on shkendija yessssssssssssssssss kick them asses

Benny
September 18th, 2005, 16:12
1:1 :sob: 39'

MacoBoy
September 18th, 2005, 16:15
Opaaa

Benny
September 18th, 2005, 16:28
HT 1:1. We had some good chances, some just weren't shot that precisely just out the goal. Open game with both teams attacking. Rabotnicki's goal was a mistake by one of our players which lost the ball and then Rabotnicki had a good action. The first goal of shkendija was Emini Passing the ball with his head to Ismaili who passed it with his head to Aleksovski, great sequence.

Benny
September 18th, 2005, 16:43
2:1 Emini. Goaaaaaaaaaaaaaallllll Ismaili assist again

Doc
September 18th, 2005, 16:44
heheh they are back again come on shkendija:D

Albion
September 18th, 2005, 17:05
Nicee.... ur listenin it on radio or is some livescore site

Doc
September 18th, 2005, 17:08
Shkendija-rabotnicki 2-1 78'

Benny
September 18th, 2005, 17:19
Oh man, Emurllahu alone in front of goal couldn't score. Damn what a shame. Ismaili had couple of chances too couldn't score. Aleksovski out, Pollozhani in, more defensive a bit. Rabotnicki is attacking with the whole team.

Doc
September 18th, 2005, 17:20
Shkendija -rabotnicki 2-1 90' 4 minute added time

Doc
September 18th, 2005, 17:23
Shkendija-rabotnicki 2-1 FT

Benny
September 18th, 2005, 17:30
Shkėndija - Rabotnicki 2:1 FT

We are we are the spark of the Nation
We are we are the spark of the Nation
We fvck you all with Determination
We fvck you all with Determination!!!!

Forca Shkėndija

http://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gif

http://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gif

http://img57.imageshack.us/img57/6169/shkendijawin29zs.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/6169/shkendijawin29zs.gif

http://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gif

http://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gif

Benny
September 18th, 2005, 17:36
Shkėndija - Rabotnicki 2:1 FT

We are we are the spark of the Nation
We are we are the spark of the Nation
We fvck you all with Determination
We fvck you all with Determination!!!!

Forca Shkėndija

http://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gif

http://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/9186/shkendijawin0ma.gif

http://img57.imageshack.us/img57/6169/shkendijawin29zs.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/6169/shkendijawin29zs.gif

http://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/4050/shkendijawin55hl.gif

http://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gifhttp://img57.imageshack.us/img57/8615/shkendijawin66cw.gif

Doc
September 18th, 2005, 17:48
urime fitoren bennyy:D

Albion
September 18th, 2005, 17:48
hehe congrats, a nice win. Benny describe your feelings now

G-landKD
September 18th, 2005, 17:57
Urime Urime :), qashtu bre se pas 2 humbje rresht pa nevoje, ishalla nuk shkojn mo me kiksa...kaa e mujten kampionin aktual :D

RedandBlack
September 18th, 2005, 18:01
Great win for Shkendija!

Congrats to All my Brothers in Illirida!!!

Benny
September 18th, 2005, 18:35
hehe congrats, a nice win. Benny describe your feelings now

Thank you guys. As you can see I had to take about an hour break after we won, I had to calm down a bit. This is big because when we last beat Rabotnicki in Tetove with the same result 2:1 there were some stupid things happening and some of Rabotnicki's players allegedely got hit at halftime by some people. So everyone was saying that they let Shkendija win because they were afraid for their lives.

Today, in a neutral arena, with a fair game, we showed them again that we can beat them. We could have beaten them with even a bigger result. Though they had some good chances as well. But we prevailed.

Forca Shkendija.

unnamed1
September 18th, 2005, 22:34
:ass: :finger: :ass:

MacoBoy
September 19th, 2005, 12:09
Skendija the spark of the nation?! LOL Dude calm down and relax, just check whos top of the table. ;)

Doc
September 19th, 2005, 13:25
:ass: :finger: :ass:hei is this your ass:D

Xhem Hasa
September 19th, 2005, 15:12
When Xhem Hasa is There Shkendija will win anywhere!!!
Haha, I`ll come tonight with pictures of the Match ... You cannot Imagine what a game was it, I am sad because the result is only 2:1, we beat them Champ haha ... we beat them badly in neutral stadium hohoh

Xhem Hasa
September 19th, 2005, 15:15
O sa mire me qene shqiptare Ohej Ohej, o sa mire me qene shqiptare Ohej Ohej.

Benny
September 19th, 2005, 19:24
Xhem shume mire. I can't wait to see the pics. :thumbsup:

I can't wait until we play Vardar now next, we will kick their ass too. :D

Benny
September 19th, 2005, 20:46
Besides the senior team beating Rabotnicki, in the youth league, Shkendija beat Rabotnicki as well by 2:0. In the youth league after 7 rounds completed Shkendija hasn't lost a match yet, they have a perfect record of 7 wins and 0 losses.

:thumbsup:

Benny
September 19th, 2005, 20:54
Pas ndeshjes nė mes KF Shkėndija '79 dhe KF Rabotniēki K
Suksesi i korrur frytė i lojės kolektive.Llazarevski nuk arriti qė tju ndihmoj futbollistėve tė Rabotniēkit e gjithė kjo ndodhi haptazi para tė gjithė tė pranishmive nė arenėn futbollistike.Pėr njė moment tifozėt tetovarė do tė gjendeshin nė terren pėr shkakė tė vendimeve qesharake tė referit kryesor Llazarevski nga Kumanova

19 Shtator 2005

Fitorja e ditės sė dielė nė kuadėr tė rrethit tė pestė nė Ligėn e Parė Unike Tė Maqedonis ngjalli shpresat pėr njė kthimė tė fitoreve tė njėpashjnėshme nė seri.

Pasė fitores kundėr ekipit tė Renovės nė kuadėr tė 1/8 sė finales pėr Kupė tė Maqedonisė ku u liruan nga kriza pėr shėnim golashė futbollistėt “kuqezinjė”, paralajmėruan se gola do tė ketė edhe nė ndeshjen kundėr Kampionit Rabotniēki Kometal nga Shkupi.Fillimi i takimit ishte nė anėn e tetovarėve minuta e 1’ , solli rastė tė volitshėm pėr Aleksovskin topi kalon afėr shtyllės sė djathtė.

Edhe futbollistėt mysafir kishin aksione tė mira por mbrojtja tetovare ishte syēel.Golin e epėrsis pėr ekipin e Shkėndijės ’79 , e shėnon Aleksovski.

I gjithė ky aksion ndodhi nė shpejtėsi , Emini dėrgon topė tė gjatė dhe tė saktė nė kėmbėt e Ismailit , ky i fundit deri tek Aleksovski i cili ja ndėroi me kokė drejtimin topit pėr ta vendosur pasė shpinės sė Maxhovskit.

Tifozėt e tubuar nė stadiumin Strugan filluan duarktrokitjet pėr K.F”Shkėndija ‘79” , pėr shkakė se ekipi i tyre avanconte kundėr njė kampioni njėherit klubė i cili i dėrgojė nė Strugė pėr gjashtė ndeshje tė luajėn nė Stadiumin e Karaormanit.

Pasė kėtij goli pasuan edhe raste tjera pėr golė ndėrsa nė dy aksione pėr skuadrėn e Shkėndijės , referi kryesor Llazarevski nuk dha shenjė pėr ndėrhyrje tė palejuar gjė qė filloi nervozizmi tek stafi teknik dhe tek futbollistėt.Minuata e 40 e takimit prishi planet e futbollistėve tetovarė dhe gjithēka u deshė tė filloj nga fillimi.Shėnues i golit ishte pėr mysafirėt Trajēov i cili shfrytėzoi njė pasim tė Ignjatovit pėr tė shėnuar golė.Ky golė ishte shokė i vėrtet pėr futbollistėt dhe publikun e tubuar nė Strugė , me rezultatin baraz 1-1 , pėrfundoi pjesa e parė.

Me fillim tė pjesėlojės sė dytė nė minutėn e 49’ , Emini e la statik portierin Maxhovski pėr tė sjellur nė epėrsi skuadrėn e tijė dhe me kėtė rezultat pėr tė gjunėzuar Kampionėt aktual Rabotniēki Kometal nga Shkupi.

Takimi pėrfundoi me nervozizėm deri nė fundė nga tė dyja palėt nė momentin e zėvendėsimit tė Emurllahut , nga takimit , referi kryesor Llazarevski nuk i lejon qė ndrimi tė bėhet nė vendin e caktuar por e detyron qė tė largohet nga fusha nga ana e sipėrme qė futbollistėt mysafirė sa mė shpejtė tė bėjnė ēmosė pėr tė shėnuar golė.Ky reagimi i tillė i Llazarevskit u firshkėllua nga publiku i cili pėr njė moment mundė tė gjendej nė terren por edhe nga ana e stafit teknik tė cilėt reagonin pėr veprimet qesharake tė referit Llazarevski nga Kumanova.

Ndėrsa kryetraineri Gjore Jovanovski i K.F”Rabotniēki” , gjatė gjithė takimit provokonte , kryetrainerin Nexhat Husein i K.F”Shkėndija ‘79” , duke jua komentuar vendimet e gjygjtarit.

Pasė ndeshjes Nexhat Husein pėr “Koha Ditore” , deklaroi , fituam me merritė.” Ky rezultat nuk ėshtė real , patėm rraste pėr tė shėnuar mė tepėr gola.Ndoshta ky takim do tė jetė edhe kėthes e atmosferės fituese nė rradhėt e skuadrės , kuptohet sė bashku me publikun i cili ka qenė fantastik gjatė 90’minutave pėrfundoi Husein”.

Nga ana tjetėr shėnuesi i golit tė parė Aleksovski deklaroi se fituam njė klubė tė madhė nė letėr .”Fitorja jonė ishte frytė i lojės kolektive ishim tė bindur dhe tė motivuar se Rabotniēki nuk ėshtė i pathyeshėm prandaj rastet e krijuara dhe golat e shėnuara janė rezultat i gjithė asaj qė ndodhi nė terren pėrfundoi Aleksovski”.

Takimit tjetėr “xixat’’ , do ta zhvillojnė nė Kratovė kundėr ekipit tė Sileksit i cili po ashtu ka shėnuar fitore ndajė ekipit tė Bregllnicės nga Shtipi.

Benny
September 19th, 2005, 21:00
Xhem, how many people were in Struga? In the radio they said there were over 2000? But makedonski sport says that there were only 800.

If this was played in Tetove, I'm sure there would have been over 10,000.

Xhem Hasa
September 19th, 2005, 23:48
Ben, In Struga there were about 2000 people, Most of them came from Tetova by mini Buses by cars and some of others were from Struga who supported Artim pollozhani and Shkendija.
How should I post this pictures? I want to send to you Beni and the u normalize the size and post them ok?

Benny
September 19th, 2005, 23:57
Do you want to send them to me in email?

Benny
September 20th, 2005, 01:13
From the match Shkendija - Rabotnicki, in Struga.

http://img371.imageshack.us/img371/9597/shk1edit0xz.png

Courtesy of Xhem Hasa - Ballisti. As he says whenever Xhem and his boys go to Shkendija's games they never lose. ;)

Benny
September 20th, 2005, 01:16
I will post more images later tonight as I am busy right now.

G-landKD
September 20th, 2005, 01:34
Shume forte Benny :D

RedandBlack
September 20th, 2005, 01:51
Whos that guy in the middle with the Alb nt jersey? Is that you Xhem:D?

Xhem Hasa
September 20th, 2005, 02:18
Whos that guy in the middle with the Alb nt jersey? Is that you Xhem:D?

Thats me RB ... Albanian NT in my heart!

RedandBlack
September 20th, 2005, 02:23
Thats me RB ... Albanian NT in my heart!

:thmbup:

Hey you guys wanna post pics?

if its not a security breach for me..i might do it.

Btw, Great support for the Alb teams in Macedonia thats very very good. 2000 is a lot of people. Now all we have to do is wait for talented players to arise and play for the our nt. With the interest and nationalism in illirida, itll be no time.

Benny
September 20th, 2005, 02:25
I saved the images as bmp, so the files are a bit larger. But it's ok. I will host and post the other pics now.

Benny
September 20th, 2005, 02:27
http://img371.imageshack.us/img371/159/shk2edit9ej.png

Courtesy of Xhem Hasa.

Benny
September 20th, 2005, 02:32
http://img386.imageshack.us/img386/6107/shk3edit8ig.png

Courtesy of Xhem Hasa.